MI EOTTERDAMSCH PARGDl Ike wil geheime schikkingen van Yalta te niet doen Evacuatie Zierikzee is voorlopig geëindigd Muiterij in kazernes in Denemarken Schouwen-Duiveland deze herfst droog? Engeland is tegen elke wijziging van overeenkomst Rampenfonds 47,5 millioen Inwoners zijn van noodzaak nog steeds niet overtuigd Generaal hield protestmars van soldaten tegen Versterking, geen ontbinding 13e Jaargang, no. 40 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken DSnsdag 17 Februari 1953 Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank \r 1 Redactie en Administratie: Schaedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur: B de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf l'lj, Onverveei'd Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6,05; losse nummers 10 ct WASHINGTON. Na afloop van een bespreking op het Witte Huis tussen president Eisenhower, minister van Buitenlandse «Zaken Dulles en Congresleiders, heeft senator Taft. de leider van de Republikeinse fractie in de Senaat, meegedeeld, dat het Congres „binnen een redelijke tijd" een resolutie zal aannemen, waarin de geheime clausules van Yalta worden opgezegd. Taft zeide dat de bijeenkomst grotendeels aan deze kwestie was gewijd. De resolutie zal niet betrekking hebben op een speciale clausule, doch op alle overeenkomsten, die op enige wijze inhouden, dat de V.S. accoord gaan met „het onderdrukken van mensen in een Sowjet-satclliet- staat of andere landen", aldus Taft. President Eisenhower heeft de lei ders van het Congres Maandag ver zocht vaart te zetten achter een reso lutie. wélke de geheime schikkingen verwerpt welke in 1945 tc Yalta door Roosevelt cn Stalin getroffen zijn. Ingelichte kringen zeggen dat men zich op de bijeenkomst bezig heeft gehouden met de vorm van de reso lutie en de reactie van de bondge- notëïi der Verenigde Staten. Enge land heeft vorige week bekend ge maakt. dat zij niet zal meedoen aan enigerlei afwijzing van de tussen Roosevelt. Stalin en Churchill ge troffen schikking van Yalta. De Senaat heeft de overeenkomst van Yalta al in feite gedesavoueerd. Bij de ratificatie van het Japanse vredesverdrag bepaalde de Senaat, dat in het pact van Yalta niets zo kon worden uitgelegd, dat het Rus land permanent recht op de Koeril- len en Sachalin gaf. Verloochening van de geheime overeenkomst van Yalta en van an dere „geheime" schikkingen zou on derdeel zijn van de „psychologische oorlogsvoering" van de regering Eisenhower tegen Rusland. Niemand in de regering verwacht dat Rusland enig gebied zal opgeven alleen maar omdat het Amerikaanse Congres een resolutie aanneemt. Maar men wil de regering" de steun van Huis en Senaat geven bij haar houding en men wil de volkeren van de Russi sche satellieten laten weten, dat zij niet vergeten zijn. Te Yalta waren de Grote Drie het eens geworden over het feit dat de Russen het Zuidelijk deel van Sa chalin en de Koerillen van Japan zouden terugkrijgen. Ook werd er mee ingestemd dat Ruslands belan- DEN HAAG. Maandag avond was een bedrag van 47.5 millioen gulden bij het Ram penfonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5V-» millioen gulden. Zaterdag kon de stand niet worden opge maakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giro-rekeningen. Begin van herstel in St Annaland ST ANNALAND (Tholen). Met de dijken staat het er hier ml behoorlijk voor. De aangelegde verdedigingslijn Breedenvliet PaaldijkPoortvliet is bijna vol- toond en hierdoor is de eerste dijk buiten het dorp zeedijk gewor den, die bij hoge vloeden het dorp moet en binnen een paar dagen ook wel kan beschermen, weers gesteldheden als op de le Febr. buiten beschouwing gelaten. De daaropvolgende dijk (ook nog een binnendijk) en uiteindelijk de zee dijk remmen stroom en golfslag nog grotendeels af, zodat bij nor maal tij hoegenaamd geen sprake is van slijtage Het is niet gelukt het laatste buitendijksgat nog de afgelopen week le dichten. De Nederlandse Heide Maatschappij is nu Maan dag met dit werk begonnen. Aan genomen mag worden dat binnen veertien dagen het herstel zover is gevorderd, dat de St Anna- ïandse zeedijken het water weer kunnen keren. Het gevaar voor water in de gemeente zelf is dan weer minder en bestaat nog slechts aan de West- en Zuidzijde, zolang de zeedijk bij Stavenisse niet is hersteld. Twaalf opstandige Kikoejoes gedood NAIROBI. De politie heeft Maandag in het gebied van Fort Hall 'Kenia) het vuur geopend op een groep gewapende Kikoejoes. die geen gehoor gaven aan een bevel om te blijven staan. Negen Kikoejoes werden dodelijk getroffen. Een werd gewond. De politie maakte le Nairobi bekend dat in 24 uur tijds door leden van de Maoe-Maoe tien inheemsen op gewelddadige wijze zijn omge bracht. Op het hoofdkwartier van de politic kwamen berichten binnen volgens welke Maandag nog drie op standige inheemsen door leden van de politie of de strijdkrachten wer den gedood. W AT VOOR WEER? Einde van de vorst periode DE BILT Gedurende de laat ste day en heeft de luchtdruk daling zich geleidelijk in zodanige rich ting gewijzigd, dat aan de toevoer van koude lucht tiit het Oosten en Noord-Oosten naar West-Europa een einde is gekomen. Afgelopen nacht kwam tijdens opklaringen bij het passeren van een rug van hoge luchtdruk vooral in het'Zuid-Oos ten van het land nog vorst voor. Westelijke winden voeren echter zachtere lucht van oceanische oor sprong over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving waardoor vanmorgen 7 uur de tem peratuur langs de kilst van Zuid en Noord-Holland reeds tot 3 gra den was gestegen De zachtere lucht zal de vorst snel verder naar het Oosten terugdringen, zodat deze vorstperiode als geëindigd kan ioor den beschouwd- gen bij de spoorwegen van Mands- joerije en bij Port Arthur en Darien hersteld werden. Het Witte Huis heeft verder de benoeming bekendgemaakt van C. D Jackson uit New-York tot speciale- medewerker van president Eisen hower ..met speciale verantwoorde lijkheid bij de voering van de koude oorlog". Jackson was uitgever van het tijdschrift „Fortune" en voordien directeur van het Time-Lïfe publi- citeitsbedrijf. In de tweede wereld- i oorlog was hij plaatsvervangend hoofd voor dc psychologische oor logsvoering bij het geallieerde hoofd kwartier in Noord-Afrika, onder ge neraal Eisenhower. Later vervulde i hij diezelfde functie aan het geal lieerde hoofdkwartier in Europa. MAANDAG moesten de laatste evacué's uit Zierikzee vertreklzen. Daar de haven aan het verzanden is, toerden de mensen'eerst met kleine bootjes buitengaats ge bracht, waar zij moesten overstap pen op een grote boot. Op de foto: het afscheid aan de oude haven van hen. die in het bezit van een verblijfsvergunning zijn en niet behoeven te vertrekken. Vier toeschouwers tijdens bokswedstrijd in Detroit overleden DETROIT. Tijdens de Woensdag gehouden wedstrijd om het weicifi.- kampioenschap wellergewicht tussen Kid Gavilan en Chack Davey zijn vier toeschouwers aan een beroerte overleden. Het geldt hier een nieuw record. Nooit tevoren hadden zich tij dens een sportgebeuren zoveel sterf gevallen voorgedaan, die aan een al le heftige opwinding te wijten waren. ZIERIKZEE. Als men de burger van Zierikzee spreekt over de eva cuatie, dan is er, zoals hij zegt, „geen vuiltje aan de lucht en geen reden om weg te gaan". „Mijn spullen staan liier droog", zegt hij, „waarom zou ik weggaan?" Als men de autoriteiten spreekt, geven zij u een aantal goede redenen, die evacuatie dringend nodig maakten. Daar zjjn in de eerste plaats de hygiënische toestanden: het niet functionneren van de riolering en van de waterleiding, met alle gevaarlijke consequenties van dien. Voorts zitten of zaten er in een huis vaak vijf of zes gezinnen, die kookten op alle mogelijke plaatsen, die daarvoor niet geëigend zijn en daardoor voortdurend brandgevaar vormden. En verder is er het nog steeds niet geweken gevaar van een dijk doorbraak bij ongunstige wind, waardoor de oude Schouwense Dijk tussen Brouwershaven en Zierikzee die het tot dusverre op het nippertje gehouden heeft, de daarachter liggende gebieden niet meer zou kunnen beschermen. Dit zou tevens tot gevolg hebben, dat Het grootste gedeelte van Zierik zee is voor iedereen verboden terrein geworden. Slechts de po litie houdt een oogje in het zeil ter voorkoming van plunderen. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. De militaire dienstplicht in Denemar ken is op grond van xle verplichtingen tegenover de NATO in principe van twaalf tot achttien maanden verlengd. Er bestaat echter een groot tekort aan kader, zodat een deel der soldaten I reeds eerder met groot verlof gezonden moet worden. Een en ander heeft natuurlijk geleid tot grote ontevredenheid bij die genen, die nog een half jaar langer onder dienst moeten blijven en gisteren is het dan ook tot een openlijke muiterij gekomen. In verschillende garnizoenen zijn de soldaten een hongerstaking be gonnen, terwijl in enkele andere, met name in Zuid-Jutland, protest marsen werden gehouden. Zo be gonnen gisteravond 300 soldaten in het garnizoen Haderslev, dat in dc nabijheid van de - uitse grens ligt. een mars naar Kopenhagen. Offi cieren gingen hen achterna en wis ten het merendeel der soldaten te overreden naar het garnizoen terug te keren Enige anderen zetten de mars voort en werden door de po litie gearresteerd. Zij zullen voor de krijgsraad worden gebracht In één geval heeft de bevelvoe rende generaal zich persoonlijk tot de soldaten die op mars waren, gewend cn hun duidelijk gemaakt, dat de verlenging van de dienst plicht weliswaar hard was, maar dat zij voortvloeide uit de verplich tingen van Denemarken jagens zijn bondgenoten. Ook de Deense minister van De fensie heeft een officiële verkla ring afgelegd waarin hij de situa tie uiteenzette Niettemin heerst ei- onder de soldalen een tamelijk op gewonden stemming. ZIERIKZEE. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en het land van Schouwen en Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig karwei, dat ontveinst men zich niet. De directie der Zuiderzeewerken gaat het werk met man en maciit aanvatten. Een enorme baggermolen graaft Oostelijk van Zierikzee en Werkhoven, van welke basis uit het werk met volle kracht kan beginnen. Polde grootste probleem v ^s-hrui iu hof De Bruinisserpolder in het Noord- Ot lUJllLUcIl lltzl Oosten van Duiveland zal binnen af zienbare tijd droog zijn. Behalve en kele gaten in het Oosten van het eiland heeft de Noordelijke dijk geen Een groot probleem vormt de pol- voltreffer gekregen van de storm- der Schouwen, die ruim 9.0Ü0 ha vloed. Wel is veel schade aan dijk- Verdere stijging van temperatuur Weersverwachting ,;geldig van Dinsdag avond tot Woensdag avond: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaat selijk nevel of mist. Verdere stijging van temperatuur. Over wegend matige wes telijke wind. 18 Febr. zon op 7.50 uur: onder 17.59 uur: maan op 9.04 uur: onder uur Max.temp. Neersi Wind m/s Gisteren tn 24 u Helsinki Sneeuw Z.Z.0.8 Oslo Mist N.N.O. 1 Stockholm Regen W.Z.W. 4 Kopenhagen Motregen W.Z.W. 10 Londen Geh. bew. W. 1 Amsterdam Motregen Z.W. 8 Brussel Onhew. Z.W 3 Parijs Onbew. Windstil Bordeaux Geh bew. N.N.O. 5 Nice Licht bewN.N.W. 5 Warschau Motregen W.Z.W. 4 Berlijn Geh. bew W. 5 Frankfort Onbew. Windstil Miinchen Mist Windstil Zurich Geh bew. N.O. 3 Wenen Sneeuw N.W. 5 i groot is. In de Zuidelijke zeedijk bij i de Burghsluis. ten Oosten van de i duinrand dus. zitten drie flinke l gaten, bij de Schelphoek een gat van i ongeveer 250 meter en voorts enige I gaten in de havendijken van Zierik- j zee. Waterbouwkundigen hebben be- i cijferd, dat eerst de gaten bij BurghT sluis en Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het gat bij de, Schelp- hoek aan de beurt. kruinen en glooiingen aangericht Li it noodgebied niet alle troepen terug EVACUEES uit Zierikzee komen per schip in Dordrecht aan. BERGEN OP ZOOM. - De plannen om vandaag de Neder- In dit gat, dat eén diepte heeft van j laridse troepen uit de noodgebie- ongeveer 30 meter, staat een stro- den terug tc trekken, gaan ten ming. die van en naar de Schouwen- dele met door In Bergen op Zoom pom^ ^oopt. Hetjmmt^n vap dit gat j van waaruit men troepenondcr- delcn heeft ingezet op de dijk werken op het eiland Tholen. bij zal naar deskundig oordeel, veel i moeilijker zijn dan het dichten van de Walcherense dijk bij Westkapelle in 1945. Slaagt men er in de binnendijk van Zierikzee naar het Noorden, de Oude Schouwense Dijk. die door soldaten met zandzakken is versterkt, intact te houden, en de polders ->ommenede (320 ha), Zonnemaire 1572 ha.' en Noordgouwe (565 ha) én een tiental kleine polders droog te krijgen, dan is een belangrijke corrido" verkregen van Zierikzee naar Brouwershaven waardoor het herstelwerk aanzienlijk vergemakkelijkt zal worden. Halsteren en bij Krabbendijke op Zuid-Beveland. zullen niet alle troepen teruggaan' om hun nor- male „vredestaak" te gaan ver- i vullen Van dc 5000 man. die hier i in het noodgebied werden ingezet,. blijven er tussen de 3000 en 4000 i Met mag aannemen dat in het ge- bier! waarvan het hoofdkwartier r in Steenbergen is gevestigd, de I zelfde maatregelen genomen wor- I den. Spoorlijn naar Goes nadert snel zijn herstel (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. De spoorlijn Bergen op ZoomGoes nadert snel zijn herstel. Var de stalen brug bij Bergen op Zoom tot aan de Kraayenberg is al een enkel spoor gelegd, waarover dagelijks zand- treir.en at en aan rijden naar Ril land Bath, waar me thans met man en macht de dijk aan het dichten is, waarlangs de spoorlijn loopt, die Zeeland met Brabant verbindt. In Willemstad wordt Donderdag begonnen met de definitieve dich ting van het grote gat in de Oost- dijk. Het werk staat onder toezicht van een hoofdingenieur van de rijkswaterstaat Men zal een lang sch'.p, ongeveer 25 meter, laten zin ken en een dam voor de dijk aan brengen Met ingang van vandaag kan men ook Willemstad weer per auto bereiken langs de Westdijk, via het fort De Hel. Er is echter een Baily-brug aangebracht, zodat het verkeer slechts in één richting mogelijk is. Alle 46 inzittenden t an V.S.-t liejrtuig in Golf van Mexico omgekomen NEW ORLEANS. Een vierde reddingsvlot van de Amerikaanse DC 6 die met 46 personen aan boord Zaterdag in de Golf van Mexico ge stort is. is Maandag leeg gevonden, waardoor alle hoop dat iemand de ramp overleefd heeft opgegeven moet worden. Drie andere reddingsvlotten, alle ledig, werden Zondag gevonden door een armada van vliegtuigen en schepen die op zoek waren naar het vliegtuig. Zierikzee. met uitzondering van een deel van 500 bij 100 meter rond de kerk. blank zou komen te staan. En tenslotte is er nog het feit. dat het havenkanaal ver zand is en binnen enige dagen niet meer bevaai'baar zal zijn. De evacuatie is Maandag voor lopig geëindigd, maar er is" nog al tijd een aantal inwoners, dat bui' ten de evacuatiemaatregelen valt rond 3000 onmisbare werkers op alle mogelijke gebieden en daarnaast zijn er nog vele bur gers. die geen gehoor hebban ge geven aan het dringende beroep, dat de autoriteiten op hen hebben gedaan en die niet vatbaar bleken voor de redelijke argumenten, die vóór evacuatie zijn aangevoerd. Het. is geen gemakkelijke taak geweest, de evacuatie te regelen. Zeventien instanties zijn er. die een vinger in de pap hebben en iedere raiddag en avond is er op het gemeentehuis onder leiding van burgemeester Schuurbeque Boeye een vergadering, want de problemen zijn vele. Van de 3000 uitverkorenen zijn er namelijk die een tijdelijke vergunning hebben, welke elk ogenblik weer kan wor den ingetrokken. „Hoeveel kruideniers moeten er weg, hoeveel slagers, hoeveel groenteboeren?" De winkelstand heeft besloten zich bij een loting neer te leggen, met dien verstan de, dat de grote landelijke firma's die hier filialen hebben, allereerst zullen evacueren. Wie in het centrum van het stadje loopt, zou inderdaad kunnen denken, dat hier „niets aan de hand" is, maar wie de zijstraatjes ingaat en daar de ravage aan schouwt. wie ziet hoe hier en daar het water nog doorsijpelt en zijn knagend werk verricht, komt tot de conclusie, dat de autoritei ten met de stap tot evacuatie een wijs besluit genomen hebben. Dagorder chef-staf Militairen hebben hun plicht gedaan DEN HAAG. De chef van de generale staf heeft de vol gende dagorder uitgegeven: „Nu de militaire bijstand ten be hoeve van de watersnood in alge mene zin is geëindigd, stel ik met voldoening vast. dat de Konink lijke Landmacht paraat is geble ken. Allen, zowel beroeps-, reser ve- als dienstplichtige militairen hebben zich met hun gehele per soon ingezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onverpoosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veel al met moed gevaren trotserend, tot redding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht ge daan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht". Gat in binnendijk bij Bruiriisse gedicht BRUINISSE. - Het eerste gat in de Oude Dijk. de slaperdijk tussen Bruinisse en Oosterland. die door brak op Zondagavond 1 Febrifari, waardoor de Bruinisser polder werd geïnundeerd, is dicht. Nog zes andere gaten in deze dijk moeten worden gedicht, eer begonnen kan worden met het droogmalen. In de buitendijk zijn geen gaten. FRIES op school en wie wen Fries in rechtszalen en verga deringen van openbare licha men. waar gaan wij heen? Geeft Ne derland, dat reeds een groot koloniaal rijk verloor, nu niet een deel prijs van zijn eigen gebied?" Het is een lezer die ons deze vragen stelt, hopend (naar hij zegt) dat wij in staat zijn. hem gerust te stellen. „U zult daarmee goed werk doen, omdat ik niet de enige ben, die het niet helemaal meer kan volgen. Het lijkt mij te veel op (verdere) ont binding." Wij zullen gaarne een pöging doen, de onbehaaglijkheid, waarvan de brief schrijver blijk geeft en die inderdaad tamelijk wijd verbreid schijnt te zijn, weg te nemen. Op het eerste gezicht zit er wel wat in zijn redenering. Het is juist, dat de nationale bewustwor ding van tal van kleinere Europese vol ken heeft geleid tot staatkundige af braak op grote schaal. Dit is de sta biliteit der verhoudingen niet ten goe de gekomen, hetgeen de achter ons liggende halve eeuw duidelijk heeft bewezen. Tot welke conflicten twee- of meertaligheid kan leiden, bewijst ook België. Nu is het voor het vormen van een oordeel over kwesties als deze nodig, ze te halen uit de sfeer van sentiment en ressentiment. Dit is wel eens moei lijk, omdat hierbij veelal meer sprake is van intuïtieve gevoelens en gevoe ligheden dan van een goed doordacht redelijk stundpunt. Het valt niet te ontkennen, dat het uiteenvallen van de Donaumonarchie voor Europa geen voordeel is geweest. Maar wat was de oorzaak? Wij zullen het U zeggen: het feit, dat bepaalde leidende groepen de opvatting huldigden van één land, één taal en één cultuur, waarbij dfc volks delen, die er een andere taal en cultuur op na hielden, zich niet wensten,neer te leggen. De Belgische moeilijkheden kunnen op dezelfde wijze worden ver klaar?!. DE neiging, dc wensen van minder heden te zien als een staatkun dige bedreiging, is niet onbegrij pelijk; maar ze is tegelijkertijd on juist. Gevaar ontstaat pas, wanneer men die minderheid met alle geweld de suprematie poogt op te dringen van een cultuur, die de hare niet is. Het ware anders gelopen in Europa, indien indertijd dc regeringen te Wenen en Boedupest de Slavische volken in hun landen in cultureel opzicht de rechten hadden geschonken, die zij verlangden inplaats van met alle geweld te pogen, ze te verduitsen en te magvariseren. België zou in staatkundig opzicht hecht en sterk zijn. wanneer al jaren geleden de franstaligen de rechten van de Vlamingen hadden willen eer biedigen. Hoezeer het mogelijk is, dat ver schillende nationaliteiten vreedzaam samenleven in één land, bewijst Zwit serland. De federale structuur van deze merkwaardige staat laat de hege monie van de ene landaard over de andere niet toe. Er is wederzijds res pect voor eikaars taal en cultuur. Toch is de kantonnale opbouw des lands, het Zwitserse staatsburger schap veel meer dan een formaliteit. Er is bij alle Zwitsers trots op en liefde voor hun land aanwezig. Dat moet ook wel; want ruimer en groter staatkundige structuur dan die welke ieder veroorlooft, zichzelf té zijn, is ternauwernood denkbaar. LANGS deze omweg komen wij dan weer bij de briefschrijver terug. Hij moet begrijpen dat de opvatting van één land. één taal, één cultuur uitstekend is daar, waar in derdaad van één taal en cultuur sprake is, maar dat zij gevaar op levert in staten, waar een zekere verscheidenheid op dit punt bestaat. Het kan niet goed zijn voor Neder land. wanneer er een bevolkingsgroep is die zich in haar taalrechten ge krenkt voelt. De onderwijsmaatregc- len, die nu ten opzichte van Fries land worden voorgesteld, zijn alleen paedagogisch-didacfisch a-1 verdedig baar; maar het zal bij het onderwijs niet kunnen blijven. Dit is geen ontbinding; het is in tegendeel een duidelijke innerlijke versterking van Nederland. Het moet voor de Friezen een reden tot voldoe ning zijn. tc leven in een staat, die hun de ontplooiing op de eigen wijze mogelijk maakt. Natuurlijk zullen zij Hollands blijven spreken waar dit nodig is, misschien wel beter dan som mige andere Nederlanders, omdat de tweetaligheid nu eenmaal zekere voor delen heeft. En voor het overige ge lieve men te bedenken, dat dezelfde gezindheid, als waarop de Friezen thans een beroep doen. nodig is voor de totstandkoming van een federaal Europa. Gelijkbereohligdheid inplaats van overheersing, die zoveel onheil heeft gesticht! In Korea gesneuveld DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen op 14 Februari j.l. in Korea is gesneuveld de korporaal B. A. de Roo. legernummer 28.08.31.457, on gehuwd en woonachtig tc Leiden Hij was afkomstig van het gardere giment fuseliers Prinses Ire'je.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1