DOUANE Het Pro en Contra der Singel- demping in Sneek \a> Schooljeugd en Ramp-zegels Leeuwarden verliest van Elinkwijk 'i Zit vast vaster met V E L P A F I N Het Deense elftal ERIC DE NOORMAN Eric's Rijk in Gevaar Benoemingen Dinsdag 17 Februari 1953 FRIESE KOERIER Dat het probleem van het al of niet dempen van de Singel in Sneek de gemoederen in en buiten Sneek sterk bezighoudt, bewees de grote opkomst bij de Maandagavond in hotel Hanenburg gehou den vergadering yan It Snitser Frysk Forban, die het pro en contra van deze kwestie tot onderwerp had. Ook los van de betogen van de verschillende sprekers zag men de aanwezigen onder elkaar heftig debatteren. Voor demping;. De partij vóór demping werd ver tegenwoordigd door de heer Th. W. Zandstra, lid van de Kamer van Koop handel. De heer Zandstra betoogde dat de functie van Sneek in de eerste plaats een economische is; verzorgingscen trum van de Friese Zuidwesthoek, ves tigingsplaats van verzorgende en stu wende industrie en touristencentrum. Een stad dus van handel en industrie en (helaas) niet van cultuur. Doordat Sneek zeer snel gegroeid is, is er in de loop der eeuwen trouwens al zeer veel verknoeid, zodat deze stad toch al niet meer tot een stad van schoon heid te maken is. Sneek heeft een, in verhouding, - zeer hoog percentage beroepsbe volking en staat daarmee in Ne- Ingezonden De leerlingen van de verschillende scholen zijn ingeschakeld bij de ver koop van watersnoodpostzegels. Dat is prachtig, en de kinderen zijn er geest driftig genoeg voor. Maar dan moet men die geestdrift ook gelegenheid ge ven om tot zijn recht te komen. Ik meen dat er op het ogenblik enkele fouten gemaakt worden, die de zaak waar het om gaat kunnen schaden. In de richtlijnen voor de verkoop staat als punt 1: De actie van de schooljeugd be gint in het gehele land getijdtijdig, en wel op Zaterdag 34 Februari 1953. Wilt U zich stipt aan deze datum houden? Aan deze richtlijnen heeft men zich, in Heerenveen althans, niet gehouden. De kinderen, die het wel wilden doen, en Zaterdag begonnen, kwamen tot de ontdekking dat de straten grotendeels al afgewerkt waren: bijna overal zat het kaartje op de deur, dat aanduidt.' er' is al iemand geweest. Dat is geen eerlijk spel. Men vraagt zich af. bij wie hier de fout schuilt, bij de leerlingen of bij hun onderwijzer. Er is nog een punt. Reeds een paar dagen voor de jeugd in actie mocht ko men, werden de zakenmensen vanuit het postkantoor opgebeld met het ver zoek, om zoveel mogelijk zegels van het kantoor te betrekken. Misschien wist men hier niet dat de scholen zouden worden ingeschakeld. Maar met de bo venomschreven handelwijzen moedigt men de jeugd zeker niet aan. Op deze wijze worden de mogelijkheden voor de kinderen die graag iets willen doen, belemmerd en de geestdrift gedoofd. S. A., Heerenveen. Naschrift Inderdaad hebben ook toy kunnen constateren dat het terrein reeds voor Zaterdag gedeeltelijk afgewerkt was. Kan men daarop terugkomen f Het Rampenfonds mag geen dupe worden van gemaakte fouten. De kinderen ook niet, in geen geval. Dan blijft er maar één mogelijkheid over: dat het komende publiek de last van deze foutieve praktijken maar gaat dragen, en doodeenvoudig nog een hoe veelheid postzegels inslaat. Dan zijn de kinderen tevreden, en het Rampenfonds vaart er wel bij. Om dat laatste gaat het. tiet zou erg fijn zijn. wanneer dege nen die reeds vóór Zaterdag een kaartje op hun deur kregen, dat kaartje maar gingen verwijderen en nog eens met ruim hart gingen bestellen. Zullen toe het zo maar proberen f Redactie derland aan de top van alle ver gelijkbare steden van ca 20.000 inwoners. Die cijfers dalen echter langzaam, zodat er alle reden is handel en industrie te stimuleren. De groothandel is het meest bij het dempingsplan betrokken, omdat die centraal moet liggen, terwijl de in dustrie buiten Sneek gevestigd kan worden. Wat betreft het verkeer zei spreker, dat het doorgaande verkeer voor Sneek een ondergeschikte rol speelt, daar 60°/n van het verkeer dat langs de Lem merweg gaat óf van Sneek komt óf Sneek als bestemming heeft. Wat nu langs de Singel gaat is onontbeerlijk voor handel en industrie. De rondweg, die in het uitbreidingsplan geprojec teerd is en die eerst in de verre toe komst aangelegd zal worden, is dus geenszins een oplossing voor het druk ke locale verkeer. Bovendien zijn er geen andere in valspoorten tot de stad. Sprekende over het Vreemdelingen verkeer betoogde de heer Zandstra, dat dit weliswaar voor Sneek van groot be lang is, maar dat zelfs een belangrijke toename hiervan een lichte teruggang in handel en industrie niet zou kunnen opvangen. Spreker beweerde dan ook met grote stelligheid dat gezien de economische positie van Sneek een andere oplos sing dan de demping van de Singel niet mogelijk is, wat niet wil zeggen dat de oude gevels aan het Hoogend niet ge spaard zullen en moeten blijven. Tegen de demping. De heer H. Halbertsma, oudheidkun dige en conservator van het Fries Scheepvaart Museum, die geacht kan .worden de tegenpartij te vertegenwoor digen, bepaalde zich tot een historisch overzicht van de groei van Sneek en een pleidooivoor herstel en handha ving van de oude gevels in de stad. Met name een vijftal aan het Hoogend, w.o. Het Fluithuis, het Bierhuis en het Hoekhuis van Casimier. Spreker meende dat hieraan vrij wel geen aandacht is besteed en hoewel herstel geld kost (het Rijk zou overigens subsidie verlenen), zullen deze werkzaamheden in rui me mate hun rente opbrengen door dat men veel buitenlanders aan trekt en touristen die niet op het water of de andere vermakelijk heden van Sneek georiënteerd zijn. Er zijn genoeg mooie dingen in de stad aan te wijzen: het stadhuis, dat gerekend wordt tot de mooiste van Ne derland. de sacristie van de Grote Kerk, de Waterpoort (hoewel het een groot bezwaar is dat die niet open is), etc. Aan de hand van cijfers toonde de heer Halbertsma aan, dat er een grote belangstelling bestaat voor steden schoon. Spreker betwijfelde dat dem ping van de Singel een oplossing zou brengen voor de verkeersproblemen van Sneek. Een positiever contra-geluid kwam van de zijde van de heer A. Baart Sr, architect en lid van de Prov. Schoon heidscommissie. De heer Baart be weerde dat het water het levende ele ment in het Friese stadsbeeld verte genwoordigt en dat men een onher stelbare schade zou aanrichten indien men het water daaraan zou onttrek ken. Bovendien heeft dan het hand haven van mooie, oude gevels ook wei nig zin. Spreker noemde de dempings- drang een ziekte. Ook de heer Ir D. A. Arkenbout, stedenbouwkundige, verklaarde zich tegen de demping. Hij betoogde dat de regeling van de bebouwde kom van de stad nauw samenhangt met het uit breidingsplan. Men moet zich derhalve eerst terdege op de hoogte stellen van de plaats die het probleem van het ver keer in het centrum inneemt in het hele stadsplan, alvorens men maatre gelen neemt die alleen dit ene onder deel betreffen. Hier is een uitgebreide studie voor nodig. De heer Arkenbout, die zei nog steeds getroffen te zijn door de schoonheid van de Friese steden, waarschuwde tegen een haastige be slissing. Toen alle sprekers hun argumenten hadden aangevoerd en die van hun te genstanders bestreden, sloot de voor zitter. de heer D. Tamminga, de ver gadering en bood de heren Halbertsma en Zandstra een boek aan. V ergaderingen De voetbalvereniging „Delfstrahui- zen" heeft 'een toneelvereniging, die uiteraard toneel speelt, maar ook sjoel avonden organiseert. Alles met het doel gelden in te zamelen waaruit de reiskosten van de elftallen grotendeels kunnen worden bestreden. Voor dit doel voerde ze dezer dagen in zaal Freeling op het toneelstuk „Hurde koppen" van G. Burgij. Het heeft best voldaan. De afd. Zuid-Haskerland van de Fr. Mij van Landbouw hield te Sint Jo- hannesga ledenvergadering. Besloten is een excursie te houden naar Friese veefokkers op zandgrond en naar de F.C.E. Voor de leden zal een gezelli ge avond worden georganiseerd. Met de afd. C.B.T.B. poogt men oep actie te voeren om voor de noodge- bieden hooi te leveren op basis van 15 kg per ha en voor het beschikbaar stellen van vee. Een halve minuut voor het einde werd het vonnis definitief over Leeu warden voltrokken in de stryd tegen Elinkwyk, die ondanks dc minder goe de terrcinomstandigheden toch door gang kon vinden. Op dat moment maakte linksback Dijkstra hands en Vreeswyk schoot uit de toegestane strafschop onhoudbaar langs Koopman. Daarmede was de stand 20 geworden. Op het slechte veld keihard en niet geheel ontdaan van sneeuw was goed voetbal niet mogelijk. De bal maakte de vreemdste capriolen. Tij dens de wedstrijd begon het ook nog flink te sneeuwen, waardoor de ellende nog groter werd. De bal was soms een ijsklomp. Val- en glijpartijen wa ren schering en inslag, maar gelukkig ging alles goed. Elinkwijk had wat minder last van de moeilijke omstandigheden dan de Leeuwarders. De Friezen konden maar niet in het normale spel komen. Zij hadden bovendien een invaller voor Bakker, waardoor de ploeg nogal was omgezet. Schaafsma speelde nu rechts half, De Groot rechtsbuiten en invaller Burema bezette de rechtsbinnenplaats. De voorhoede van de Friezen had nu een sterke speerpunt verloren en al speelde Van der Ley zeer verdienste lijk, hij kon toch ook niet zo goed als anders. Bij Elinkwijk waren rechtsbin nen De Jongh en midvoor Vonk de meest op de voorgrond tredende spe lers. In de 21ste minuut gaf Vonk een hoge voorzet, die door De Jongh goed werd getimed. Onhoudbaar verdween de kopbal lang doelman Koopman (1 0). Van der Ley werd gevaarlijk bij een snelle soloactie. Na een verrassen de beweging schoot hij zeer fraai in, maar de bal ging juist langs de ver keerde kant van de paal. Leeuwarden kreeg in de eerste helft bij uitvallen geen gelegenheid tot scoren, omdat Van der Ley voortdurend zwaar werd geschaduwd. Toch zal het spel van de Fries wel een goede indruk hebben ge maakt op de heren Van der Leek en Van Es. Door de aanhoudende sneeuwval werd het spel in de tweede helft er niet beter op. Leeuwarden gaf de strijd niet gewonnen en ontketende een fel offensief dat tot een kwartier voor het einde duurde. Hoekema mocht di verse hoekschoppen nemen, maar zon der resultaat. De laatste minuten wa ren weer voor Elinkwijk, dat tenslotte op de reeds boven genoemde wijze toch nog een tweede doelpunt kreeg. 20 dus. Boksen Vier sterfgevallen tijdens bokswedstrijd Kid Gavilan en Chack Davey heb ben te Detroit om het wereldkam pioenschap weltergewicht gebokst. Tij dens die ontmoeting zijn "ier toeschou wers aan een beroerte overleden. De opwinding was voor hen te groot. Er schijnt hier sprake te zijn van een nieuw record (Advertentie) Advertentie Maak Uw hloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugd- dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzuiverheden, die zich anders vastzet ten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regel matig gebruik van Kruschen; daarmee bevrijdt ge Uzelf van- d.e jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven ma ken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. vlekvrije koudlijm van CETA BEVER Voetbal Brugts naar Franeker Be Quicks rechtsbinnen B. H. Brugts is benoemd tot chef van de afdeling granen en kunstmeststoffen aan de landbouwcoöperatie te Franeker. Voor de wedstrijd NederlandDene marken, welke Zaterdag 7 Maart in het Feijenoordstadion te Rotterdam ten bate van het Rampenfonds wordt gespeeld, is het Deense elftal als volgt samengesteld: Doel: Joergen Johansen (KB). Achter: Erik Koeppen (KB) en Svend Nielsen (B 93). Midden: Erik Terkelsen (Esbjerg), Chr. Broeger (AB) en Joergen Olescn (AGF). Voor: Erik Nielsen (OB), Poul Erik Pedersen (Koege), Per Jensen (KB), Aage Rou Jensen (AGF) en Holger Seebach (AB). Reserves: Willy Andreasen (1903) cn Carl Holm (1903). De hulpactie van de Nederlandse sport Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft in een be spreking met de voorzitters van de aan gesloten bonden nagegaan, wat de sport verder gezamenlijk aan de hulp actie voor de getroffen gebieden kan doen. Binnenkort zal een buitengewone NOC-vergadering worden gehouden om tot beslissingen te komen. Burgerlijke Stand NOORDOOSTPOLDER, van 13—20 Jan. Geboren: Willemina dv B. J. Kamp huis en J. W. Koppelman te Emmeloord; Jan Harm zv J. H. van Heijne en C. Schömaker. Wellcrzandweg; Willy Harm- ke dv G. Oldenbroek en A. van Putten; Martina dv H. Metselaar en A. Drop. Pilotenweg; Harminus zv E. Koopman en M. ,T. R. te Velde, Luttelgeesterweg; Marinus zv W. Poppe en F. Sturm. Schansweg; Wilhelmina Maria Antonia Liboria dv P. J. van den Aarssen en J. W. M. Deckers. Mammouthweg; Derk zv H. Ridderbos en T. de Voogd, Leemring- weg; Iet je dv Y. van Reitsma cn Y. Hui- tema. Schoterpad; Gerrigje dv H. J. Wes terhof en A. Zomerdijk. Schokkerring weg: Hiltje dv S. Tijtsma en T. Jansma te Ens; Marten Cornelis zv D. Linzel en C. Feenstra te Emmeloord: Harmannus zv B. G. H. Tubben en A. C. Westerman, Sloefweg. Overleden: Catharina Wilhelmina Ge- rarda Lorist 10 mnd. te Marknesse; Hen- drikus Gerhardus Maria Kroese 14 j te Ens. OOSTSTELLINGWERF, van 9—14 Febr. Ondertrouwd: W. G. Oskam en R. Hof beiden te Haule; M. Haisma en M. van Dijk beiden te Oosterwolde. Geboren: Aaltje dv B. Hartsuiker en J. Hoekstra te Oosterwolde; Johanna dv H. Pool en C. C. J. Wubbolt te Appel- sga; Klaske Sietske dv H. P. Wenniger en M. Nieuwland te Haule; Boele zv J. de Jong en C. de Haan te Donkerbroek; Rink zv J. Geertsma en T. Koenen te Haulerwijk; Grietje dv R. de Boer en J. van den Bosch te Haulerwijk; Tjeerd zv J. H«» Meijer hof en F. de Jong te Don kerbroek; Jan Hendrik zv A. Koops en S. Prakken te Esloo. Overleden: Grietje van der Velde 78 j weduwe van J. Bergveld te Appelsga; Hendrikje Ritskes 71 j weduwe van Jur- jen Blaauw te Haulerwiik; Neeltje Her der 77 j weduwe van M. de Vries te Ra- venswoud. RAUWERDERHEM, van 25 Jan.—7 Febr. Geboren: Tjerk zv H. Abma en N. de Jong te Terzooi. 22e AVONTUUR 41. Grote opwinding staat op Awainl van Hovin als een vos door de struiki Yark de Stijfhoofdige z'n boog opgehei teling. „Die moordenaar zal Hovin nie^^ krijger grimmig. Hij neemt Awain onder?» ronde woorden wat dit allemaal te betekenen heeft. Ik hou niet van die achterbakse jonkerstreken!" „Nu kan ik tenminste naar Hovin's burcht terugkeren .zonder dat men daar weet dat ik in werkelijkheid alleen Eric trouw ben," zegt Awain zacht. „Ook al is hij dood. Bij die toespeling op de dood van de Noorman valt er even een stilte. De drie mannen vermijden elkander aan te zien. Het is heer Haifa, die luidruchtig hun gemeenschappelijk verdriet tracht terug te dringen. „Bij Thor!" roept hij uit. „Nu begrijp ik u pas! Gij dient dus onze rechtvaardige zaak in het hol van de beer! Wacht eens.... Zijt gij het dan ook geweest, die ik in de nacht onze prins Ik was inderdaad zo gelukkig dat ik Erwin kon helpen te ontsnappen," omdat te verdieneJ^^H^^^^^^^HHH^^I^^I^HHP^^^^Héi'ugkeer," z'üg£ hip zat ht. „Ik wil geen argwaan wekken. Zodra ik iets te weten kom dat voor or ze zaak van belang is, zal ik trachten u bericht te zenden, heer Haifa...." En inmid leis dwaalt Erwin angstig door het duistere woud. De plotselinge verschijning van de heetgebakerde Yark en diens luidruchtig gevecht met Haifa hebbt ;n de jonge prins zozeer verschrikt, dat hij blindelings de vlucht heeft genon ïen. Pas als hij de zon ziet opgaan durft hij zich weer bewegen. Voorzichtig sluipt hij verder door het struikgewas. „Ik wil naar huis," fluistert Er\ rin. „Ik wil naar moeder. Doch als ïij de rand van het bos bereikt heeft trekt hij zich met een zachte in de schaduw, terwijl een gejaagde uitdrukking in z'n ogen Vant daar, in het vroege ochtendlicht, glinsteren vele helmen en dichte stoet grimmige, zwaarbewapende ruiters nadert over het kreet terug verschijnt, speren. Een bospad.... AKKRUM. De heer M. Th. de Jong slaagde voor het examen Nederlandse handelscorrespondentie. BOORNBERGUM. De heer S. v. d. Schaaf uit Nij Beets, werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek „Mei-inoar Ien" al hier. is benoemd tot poedermaker aan de Coöp. Zuivelfabriek te Oldeboorn. HARLINGEN. De heer P. Miedema, ambtenaar PTT, slaagde voor het post vak-examen. HARLINGEN. Te 's-Gravenhage slaag de voor het examen 3e stuurman grote vaart de heer B. Bryder. HARLINGEN. Aan de fa F. Willekes alhier is onderhands opgedragen de twee de uitbreiding van het Burmaniahuis te Leeuwarden voor f 296.605. HEERENVEEN. Bevorderd tot ploeg baas I bij de N.T.M. de heer R. Kunst, thans ploegbaas II, zulks vanaf 1 Januari 1953. HEERENVEEN. Geslaagd voor het practijkdiploma boekhouden Ned. Ass. de heren J. de Haan te Heerenveen en J. Gerritsma te Knijpe; voor Ned. Handels correspondentie de heer M. van der te Heerenveen. HEERENVEEN. Geslaagd voor het practijkdiploma Engelse handelscorres pondentie (Ned. Associatie) de heren G. Scheenstra en D. Brouwer, alhier. STEGGERDA. De heer A. van der Lin den slaagde te Utrecht voor het candi- daatsexamen veeartsenijkunde. VEENWOUDEN. De heer T. van der Veen zal Vrijdag 20 Februari zijn zilve ren jubileum als wegwerker bij de Ne derlandse Spoorwegen kunnen vieren. Geslaagd voor het practijk-diploma boekhouden Ned. Ass. de heer F. Stobbe te Tijnje. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau R. Deodatus Pzn., wet houder der gemeente Roden. Benoemd tot notaris te Stadskanaal de heer J. I. Kuhlmann, candidaat-nota- ris te Leeuwarden. Tot districtssecretarissen bfj het Chr. Jongemannen Verbond zijn benoemd de heren A. Rolloos en J. J. Sinnema. Zij zullen speciale aandacht geven aan de ontwikkeling van de CJMV-arbeid in Overijssel, Drente en Friesland. Te rekenen van 1 Jan. 1953 af is aan de hoofdingenieur bij de voorlichtings dienst ten behoeve van de landbouw (Rijkstuinbouwconsulent) ir C. M. van der Slikke te Leeuwarden op zijn ver zoek wegens invaliditeit eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de be wezen diensten. Voor de examens gezinsverzorg sters, die verleden week werden afge nomen door de Interkerkelijke Commis sie tot Opleiding van Gezinsverzorgsters te Den Haag slaagden de dames F. van der Velde te Tolbert en M. Roskam te Balk. Aanbestedingen AKKRUM. Tuinarchitect Boerma be steedde Maandagmorgen de beplanting aan bij de huishoudschool te Akkrum. Er waren drie inschrijvingen: fa Uiterwijk en Bartels. Haren: f 2.570; B. van Dijk, Wolvega: f 2.313; J. van Es, Haren: f 1.699. Behoudens goedkeuring van de minister van O.K. en W. is het werk aan de laagste inschrijver gegund. HEERENVEEN. De rentmeester der domeinen heeft in hotel Vernimmen Maandag aanbesteed het bouwen van een bijschuur bij een boerderij te Hoornster- zwaag. Men kon inschrijven A zonder en B met gierkolk. De hoogste inschrijfster was de fa J. Hoekstra te Sint Nicolaasga met A f 19.983 en B f 25.062. De laagste inschrijfster wsfs de firma Koopmans en Van der Sluis te Jubbega-Hoornster- zwaag met A f 15.070 en B f 19.440. KOLLUM. Het bouwen van een di recteurswoning en twee woningen voor lelaren aan de Chr. technisch lagere school. Hoogste inschrijver G. de Haan te garijp voor f 43.200, laagste A. van der Meer te Eestrum voor f 39.360. Begroting f 38.000. OLDERBERKOOP. Uitslag aanbeste ding van de verbouw van de Directeurs woning en de bouw van een garage voor de C.A.V. te Oldeberkoop. Arcihitect: J. A. v. d. Sluis Gorredijk. Aannemers: 1. I. de Boer Oldeberkoop f 14899; 2. M. v. d. Broek Oldeberkoop f 12102; 3. P. Schuite maker Oldeberkoop f 12050; 4. Gebr. Schuitemaker Oldeberkoop f 11486. Be groting f 13280. Schilders: 1. G. Prop Oldeberkoop f 1989; 2. Gebr. Alsteyn Gorredijk f 1913. Begroting f 1965. Electriciën: 1 Fa Joh. Beenen Gorre dijk I 769. Begroting f 890. Waterleiding: 1 S. Teyema Kortezwaag f 1193,20; 2. Fa Rosier Dokkum l 1175. Begroting f 1204. Zinkwerken: 1. S. Teyema Kortezwaag f 235. Begroting f 285. Centrale Verwarmingsinstallatie: 1 Fa Rosier Dokkum f 1910. Begroting f 1510. ST. ANNAPAROCHIE. Aanbesteding van de verbetering en verbreding van de Noorder- en Zuiderweg onder St. Anna- parochie. Laagste inschrijfster Kon. Maatschappij te Utrecht (kantoor Leeu warden) voor f 645.000 (met hoogoven slakken) en f 675.000 (met steen). Hoogste inschrijfster fa H. A. Jaarsveld te Apel doorn voor f 811.300. Begroting f 680.472. WOLVEGA. Onderl. aanbesteding van de verbouwing van de Coöp. Zuivelfa briek alhier. Inschrijvers: C. van Leer, Lippenhuizen f 151600; fa P. Westerbaan, Leeuwarden f 151000; fa Boringa, Leeu warden f 149977; J. van Dijk, Munneke- buren f 148150; fa O. de Vries en Zonen, Kortezwaag f 146620; U. Koopmans ..De Eik" Wolvega f 146320. Begroting f 149500. FEUILLETON 'AVID CACTI „Kijk eens hier. Ik werk het gehele jaar hard, om wiskunde te onderwij zen in de beroemde school, die een sieraad voor deze stad is. En wat doe ik nu? In mijn zeer geliefde vacantie hang ik hier nog rond. Waarom? Om jou ergens heen te zien trekken waarheen weet ie niet fluitend om de moed er in te houden.." „Maar Bill, je wilde met Jock golf spelen. „Ja, zeker, dat was één deel er van, nl. dat Jock in de buurt zou zijn. Maar een andere reden was, dat ik dat meisje Dawson erg graag mocht." Hij sloeg zijn handen om zijn ene knie heen. „Het kan me niet schelen, dat een meisje verliefd is op een an dere man, als zij dan maar zo ver standig is, het te vergeten, als zij ziet, dat er nooit iets van komen kan. En van dit punt uitgaande, zou ik cr op willen wijzen, dat ik eveneens leraar ben op de Brcnton School en dat ik hier de ganse tijd zal blijven dat jij hier en daar rondzwerft!" Hij grin nikte even. „Ik wou. dat je gauw te rugkwam naar Brenton." „Dat zou je niet willen, Bill," zei zij langzaam, „als je eens wist, wat een verschrikkelijke leugenaarster ik geweest ben." De koplichten van de trein kwamen in de verte de bocht om. „Kom. kom," zei Bill Armstrong. „Misschien verdien je straf voor je leugens. Misschien ook niet. Maar op den lange duur dame, ben je alleszins acceptabel. Nu moet je dit goed ont houden: Het is niet nodig, dat je er gens anders tracht opnieuw te begin nen. Dat heb je hier gedaan en dat is voldoende. Zie maar eens gauw de gedachte in je hoofd te krijgen, dat je plaats hier nog altijd voor je open is en dat ik blij zal zijn, je terug te zien." De trein kwam met groot geraas na derbij en werd met 'n ruk tot staan ge bracht. Een conducteur stapte uit. „Trein voor New York!" schreeuw de hij. „Instappen!" Treinen stoppen niet lang in Bren ton. Bill zette haar koffers in de cou pé en bleef toen op de onderste tree staan, terwijl hij haar strak aankeek. „Denk er om!" zei hij. „Kom gauw terug naar Brenton. Naar mij. Dat zul je toch doen, nietwaar, Constan ce?" En plotscli man, die daa iemand, die -ïg was die lange jonge- r op de treeplank stond, :ij heel graag mocht. Hij was voor ha ir een licht voor 't ven ster iets en sterker zc donkere onz haar lag. Zij de hand toe „Ik zal te De rest w fluit van dt dat misschien helderder u gaan branden tegen de kerheid, die daar voor bukte zich en stak hem •ugkomen, Bill!" srd verdoofd door het ge- locomotief. „Goede rc is." riep de directeur Jock achterna. Gfoede reis! Mr Pemberlain liep het te: naar Bill's maal niet gaan. Alles eens naar plotseling En waaron In zijn hij zijn ba Plotseling rein van de school over ïuisje en voelde zich hele- n de stemming op reis te scheen zo verward. Zie die Connie, die daar zo naar West-Indië vertrok. igen verblijf terug, begon ?age verder te pakken, bleef hij staan met een armvol overhemden boven een open koffer. "ich maar niet al die pret- tenissen over haar herin- itoverende indruk, toen zij Als hij 2 ich maar r tige gebeui tenissen o nerde - die toetoverend over de overdracht van de bibliotheek van haar vader sprak - die snelle besliste neiging terug te vechten, die zij zo moedig getoond had tijdens de zenuwslopende momenten in een huis in de West Fifties Plotseling hief hij het hoofd op. Er werd zachtjes geklopt. Hij opende de deur eri stond tegenover de klein dochter van de oude Nathaniel Cars- den. De schok van de verrassing deed hem bijna sprakeloos blijven staan. Het was natuurlijk maar verbeelding. „Hallo. Jock", zei de verbeelding op zachte toon. „Fontaine!" riep hij uit. „Ik maar kom binnen, alsjeblieft. Kom bin nen!" Voor het ogenblik kon hij niets an ders bedenken, dan haar te verzoe ken, te gaan zitten. Fontaine gaf hier gevolg aan door op de armleuning van een stoel plaats te nemen en keek hem scherp aan. „Ik weet alles, Jock alles, wat er met je gebeurd is." „Oh," zei Jock. „Ja „Ik heb gehoord, dat je morgen weggaat. Doe doe dat niet." Jock schrok even. „Doe dat niet?" herhaalde hij. „Maar waarom, Fon taine?" „Er is iets beters voor je dan dat, Jock." Jock keek haar een beetje verward aan. Natuurlijk kon er wel iets be ters zijn, dan naar het buitenland te gaan met een grote regeringscommis sie, maar hij kon zich toch niet zo gauw indenken, op welke^ manier hü eventjes een nieuwe carrière kon be ginnen. Het meisje ging voort: „Het moet je hard vallen, om hier geen les meer te geven." „Ja." stemde hij toe, „dat doet het in zekere zin ook. Ik bedoel, ik zal deze plaats tot op zekere hoogte mis sen, maarHij zweeg. „Kijk eens hier, Fontaine, wat heeft dit allemaal te betekenen? Het is net, of je mede lijden met mij hebt." „Dat heb ik ook, Jock," zei zij. „Ik weet, hoe jij je voelt. Alles gaat tege lijk scheef. Maar weet je niet meer, wat je me eens heb gezegd? Je moet starten van het punt. waar je je be vindt. En," zei zij beslist, „je heen gaan hier is een stap terug; niet voae- uit."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1