Kloot wordt tassen steeds Engeland en V.S. breder AVRO wilde niet meedoen coördin atie-plan in r Vijandige toon van Sunday Pictorial Deense soldaten in hongerstaking Russisch vliegtuig boven Japan beschoten HULP uit het buitenland en OFFERS bij ons Oosterstreek wil nieuwe ijsbaan in het kort Nehroe pleit voor „derde gebied" KRO, NCRV, en VARA Antwoord op verklaringen van AVRO-voorsitter De Clerq Scheepsberichten Ka m pioen sch ap van Friesland s FRIESE K O E R I E R Dinsdag 17 Februari 1953 ons goed. U weet hoe wy uw werk tijdens de afgelopen oorlog hebben be wonderd, toen u bewees hoe bondge noten samen kunnen werken. Dat is het soort van leiderschap, dat wij thans van u wensen. Nog steeds willen wy ons best doen sympathie voor u te heb ben. Dwingt u ons echter niet van ge dachten te veranderen". Verzet in Denemarken Dat is een scherpe brief. Echter niet alleen in Engeland heeft de koerswijzi ging van de Verenigde Staten verba zing en teleurstelling gewekt. Ook in andere landen ziet men in spanning toe wat het einde van dit alles zal zijn. Zo meldt byv. de correspondent van het Franse blad „La Tribune des Nations" uit Kopenhagen, dat verschillende TN Engeland wordt nog steeds felle critiek geleverd op de jongste stap van president Eisenhower (de opheffing van de neutrali teit van Formosa). In Engeland is men bang, dat de toch al niet zo hechte positie van het imperium in het Verre Oosten, door deze Amerikaanse politiek nogmaals een stevige knauw zal krijgen. Bij zonder fel was de reactie van de hoofdredacteur van de „Sunday Pictorial", die een open brief aan Eisenhower in zijn blad opnam. Deze brief luidde: „Dear Mr President Toen u negentien dagen geleden In functie trad, bezat u de goodwill van vrijwel het gehele Britse volk. Wij dachten aan u als aan een oude vriend. „We liked Ike". Vandaag vertellen wij u in alle vriendschap, dat deze eerste 19 dagen rampzalig zyn geweest. Deze dagen hebben een crisis tussen Enge land en de Ver. Staten teweeggebracht. Zy hebben het gevaar van een derde wereldoorlog verhoogd en hebben ge maakt, dat de Westerse democratieën de sympathie van millioenen Aziaten verspeeld hebben. Wy zeggen u dit al les om drie i-edenen: 1. Zonder voorafgaand overleg, met op zij schuiving van alle Britse pro testen, hebt u besloten Tsjang Kai Sjek uit zijn politieke kooi op Formosa los te laten. U hebt hem de vrije hand ge geven voor aanvallen op het Chinese vasteland. Amerikaanse wapens en ad viseurs zullen thans helpen om deze ellendige dictator weer in het zadel te krijgen. Op z'n best wordt dit een militaire catastrofe en op z'n slechtst zal de Koreaanse oorlog hierdoor uit gebreid worden. 2. Formosa was nog maar een eerste stap. De latere berichten uit Washing ton melden, dat u er ernstig over denkt 'n blokkade van de Chinese kust door te voeren. Een dergelijk feit zou Amerika aan de rand van de totale oorlog met China brengen. Het zou tot nieuwe moeilijkheden met Rusland leiden. Het zou India verder van ons vervreemden, het zou een einde maken aan de hoop op een wapenstilstand op Korea. En het zou kunnen betekenen, dat Britse schepen, die Hongkong tot bestemming hebben, in volle zee uitgedaagd worden. Bent u bereid de verantwoordelijkheid voor deze nieuwe spanningen te dra gen? 3. „Uw reiziger", John Foster Dulles, heeft Europa bezozcht. Zijn woorden waren niet die van een vriend en een bondgenoot, maar die van een supe rieur. Wij beseffen, mijnheer de presi dent, dat de toekomst van de vrije we reld afhangt van onze samenwerking. Wij weten ook, dat Engeland zijn aan deel moet dragen in de verdediging van de democratie. Maar het moet een vrij èn gelijk bondgenootschap zijn. Wij wensen niet in een oorlog met China meegesleept ,1e wordëm Wy willen niet meegaan larfgs de weg. die een nieuwe wereldoorlog naderbij brengt. U kent Deense bladen zich met de nieuwe Amerikaanse politiek bezig houden en niet in een voor de Amerikanen gunsti ge betekenis. Zo schreven verschillende kranten „De weigering vah de sociaal democratische party, die zich tegen de regeringspolitiek verzet om contingen ten Deense troepen in Duitsland te ver groten, dreigt de verschillende taken van de N. A. V. O. te bemoeilijken. In feite heeft de soc.-dcmocratische party wel toegestemd in de overdracht van vliegbases voor 200 Amerikaanse koe stellen. Dit laatste feit bewijst, dat' de party geenszins vijandig staat td«n- over de Atlantische politiek, maar apen houdt er in de partij wel terdege ïiëke- ning met de zich steeds uitbreidende heersende anti-Amerikaanse gevoelens. Zo is byv. op 17 Januari in het parle ment een motie aangenomen betreffen de de discipline van de Amerikaanse Executie Rosenbergs half Maart Het echtpaar Rosenberg, dat Ame rikaanse atoomgeheimen aan de Rus sen heeft verraden en deswege tot de doodstraf is veroordeeld, zal waar schijnlijk. op 12 Maaj-t- om elf uur 's avonds worden terechtgesteld. De Amerikaanse federale rechter heeft vandaag het tijdstip bepaald. (U.P.). Tw eehonderd Deense soldaten van dc artillerie te Aarhuus in Jutland zyn Maandag in hongerstaking gegaan als protest tegen de verlenging van dc diensttijd. De eenheid zou een half jaar langer moeten dienen. De rest van de artillerie troepen in Denemarken. Generaal» _2vvaah m Mei af na een diensttijd van Ridgway heeft er persoonlijk op aange drongen, dat Denemarken zijn troepen macht in Duitsland zal uitbreiden (er zyn momenteel 1200 Deense soldaten en officieren in Duitsland). Zonder de steun van, de sociaal democraten heeft de Deense regering geen meerderheid. Inmiddels zou men nu generaal Ridgway te kennen hebben gegeven, dat in het geval de NAVO besluit in Zuid-Sleeswyk contingenten uit andere' landen te stationneren om de dekking van de Deense grens zeker te stellen, de sociaal-democratische partij op liair besluit zou terug komen. een jaar. Honderd soldaten hebben het kampe ment verlaten. In Haderslev heeft een groep van honderd man de kazernes verlaten en is in Noordelijke richting weggemar- cheerd. Men weet niet waarheen. Geen ruimte. De oorzaak van de verschillen in diensttijd is gelegen in een gebrek aan. kazerneruimte. De diensttijd is in-het algemeen verlengd van een jaar tot achttien maanden, maar met de be schikbare kazerneruimte kan deze maatregel slechts voor een deel van de troepen effect- sorteren: (Reuter). De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaan se straaljagers gisteren twee Russi sche vliegtuigen die het luchtruim boven het Japanse eiland Hokkaido schonden, hebben beschoten. Een der Russische jagers tverd in de vleugels en de romp getroffen en vloog weg in de richting van de door de Russen bezette Koeriilen, De bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft verklaard, dat de Amerikaanse toestel len de aanval op de Russische jagers staakten om schending van Russisch gebied'te voorkomen. De Amerikaanse vliegtuigen behoorden tot de strijd macht welke Japan beschermt. Zij voerden een der gebruikelijke pa- trouillevluchten uit. De vreemde vlieg tuigen stoorden zich niet aan een verzoek om te landen, waarop de Amerikanen het vuur openden. De vorige maand hebben de Ameri kanen reeds gedreigd te zullen schie ten op alle toestellen, die het Japan se luchtruim schonden. Deze waar schuwing was gegeven nadat vlieg tuigen van Russische bases herhaal delijk vluchten boven Hokkaido had den gemaakt. De Moskouse pers heeft de Ver. Staten ervan beschuldigd, dat zij van Hokkaido een „springplank voor aanvallen op de Sowjet-Unie" maken. (Reuter). Dammen. E.V.C. heeft Meer nieuwe bezwaren De E.V.C. heeft in een brief aan de drie samenwerkende vakorga nisaties aangedrongen op bespre kingen teneinde te voorkomen „dat de gelden van het rampenfonds niet worden besteed voor het doel, waarvoor zij werden gegeven". Zo wil de E.V.C. bijvoorbeeld niet, dat uit het rampenfonds materialen voor herstelwerkzaamheden worden aangeschaft of transporten van dijk werkers worden betaald. De E.V.C. is van oordeel, dat de vier vakcentralen (waarbij zij dus ook zich zelf rekent, Red.) mede moeten be slissen over het uitgeven der gelden van het rampenfonds. Tenslotte stelt de E.V.C. de drie an dere vakcentrales voor gemeenschap pelijke besprekingen te beleggen over dit onderwerp. (A.N.P.). Het buitenland blijft Nederland belangrijke bedragen en waarde volle goederen zenden. De stroom is langzamerhand zo groot gewor den, dat het moeilijk wordt er een goed overzicht over te krijgen. Wij sommen daarom slechts enkele van de belangrijkste bijdragen op, die Maandag binnen kwamen. Geld en goederen blijven stromen De „Westerdam" van de Holland Amerika lijn kwam Maandagavond in Rotterdam aan met een zending ge schenken uit Amerika. Het schip had onder meer een ambulance-auto aan boord. De Deutsche Edelstahlwerke A.G. te Krefeld heeft een bedrag van 20.000 mark overgemaakt aan het Neder landse consulaat te Dusseldorf. Gothenborg Het gemeentebestuur van Gothen burg in Zweden heeft honderdduizend Zweede kronen ter beschikking ge steld. Het dagblad Goeteborgs-Postep zamelde tachtigduizend kronen in, dc Zweeds-Nederlandse vereniging 230.000 kronen. Een van de mooiste aanbiedingen, die Nederland heeft gekregen, komt uit Denemarken. De Deense regering stelde een complete transportcolonne voor het Rode Kruis ter beschikking: zeventien tons vrachtauto's. De colon ne is bemand met Deens perso neel. Zij maakt deel uit van de Deense burgerlijke verdediging. De wagens, die reeds enkele dagen in Nederland aan het werk zijn, zul len op Dinsdag 24 Februari naar De- nemerken terugkeren. In Zuid-Afrika is de hulpverlening zc groot geworden, dat het organise rende comité het werk alleen niet meer af kon en onder-comité's moest oprichten. De diamantmaatschappij De Beers heeft ruim 15.000 gulden ge schonken. En bij ons Ook in het binnenland blyven de bedragen toestromen. Nijmegen heeft f 450.000 bijeengebracht. Arnhem tot dusver ruim negen ton. Jo Vincent gaf een concert in Overveen; op- Al is de winter dan bijna verdwenen, toch zijn er nog wel mensen, die met gedachten aan ijs en ijspret rondlopen. Tenminste in de jaarvergadering van plaatselijk belang te Oosterstreek Noordwolde is uitvoerig van gedachten gewisseld over de mogelijkheid van aanleg ener nieuwe ijsbaan, waaraan Oosterstreek grote behoefte heeft. Op het ogenblik is het nl. zo, dat bijv. de jeugd, wanneer zij wil proberen de kunst van het zich voortbewegen op de gladde ijzers machtig te worden, sloten en vaarten de plaats zijn, waar dat zal moeten gebeuren. De tocht naar de baan te Boyl of te Noordwolde ie nl. te ver. De duisternis zou reeds zijn ingetreden, wanneer de kinderen die wandeling achter de'rug hadden. Bovendien kun nen ouderen niet steeds dio tocht mee maken, zodat moeders om ongerustheid te voorkomen haar kroost maar liever wat op de slootjes laten omscharrelen. Zij leren daar het rijden wel, maar hoe! En vele moeders geven ook nog geen toestemming, bang als ze zijn, dat de kleinen door het ijs zakken. Dergelijke sloten zijn soms in de winter anderhal ve meter diep. Er is een geschikte plaats. Reeds enige tijd geleden heeft het bestuur van Plaatselijk Belang dit vraagstuk onder ogen gezien. Met eige naren van enkele percelen zijn bespre kingen geopend. Het ging hier om het zgn. „veentien", een poel met een dras sig stuk land, dat ligt tussen Ooster streek en de Dwarsvaartweg, een ideale plaats voor een ijsbaan. Men wil pro beren dit stuk grond met het water te kopen, het land zo nodig in cultuur brengen om er 's zomers nog enige ren_ te van te kweken. Of dit allemaal ge lukken zal? Dit is nog een open vraag, maar een feit is, dat er enthousiast naar gestreefd wordt. En dan is al veel gewonnen. Voor de jeugd van Ooster streek is het werkelijk te hopen, dat de plannen tot uitvoering zullen komen. De aftredende bestuursleden van Plaatselijk Belang zijn in deze verga dering herbenoemd. VAN AUE KANTEN Het jaar 1952 is voor het levensver zekeringsbedrijf een recordjaar geweest. Er is voor meer dan twee milliard aan nieuwe posten afgesloten. Nederland had op 1 Januari 1953 10.434.833 inwoners. In 1952 werden er 232.521 kinderen geboren. Er stierven 76.020 personen. In December 1952 verloren drie personen het leven bij branden in Neder land. De directe schade wordt geraamd op even meer dan een millioen. Tien boerderijen werden geheel of gedeeltelijk verwoest. De politie van Nairobi heeft Maan dag in het gebied van Fort Hall (Kenia) het vuur geopend op een groep Kikoe- joes, die niet wilden blijven staan. Ne gen Kikoejoes vonden de dood. Door een hevige storm in het Noordelijk gedeelte van de Adriatische Zee is de rivier de Po in Italië buiten haar oevers gtereden. Een onbewoond ge deelte van de Povlakte is overstroomd. Frankrijk zal steun verlenen aan een plan van het staatshoofd van Viet nam. ex-keizer Bao Dai, om de opbouw van het Vietnamese leger ter hand te ne men. brengst ruim zesduizend gulden. De Rotterdamse losse havenar beiders brachten f 21.000 bijeen en de scheepvaartvereniging Zuid verdubbelde dat bedrag. De gemeente Goudriaan in de zwaar getroffen Alblasserwaard bracht bijna negen duizend gulden bij elkaar plus kleding, een keukenuitzet, een kalf en een pink. De bemanning van de tanker „Es- so" uit Amsterdam schonk tienduizend sigaretten voor de dijkwerkers. De orde van accountants wil gratis meewerken by de controle van bij dragen, nadat verschillende aanbie dingen van firma's moesten worden afgezegd, omdat men te weinig con^ tröle zou kunnen houdey op de fa bricage en de financiering van spe ciale herdenkingsartikelen. Gramofoonplaat De rede, die de Koningin Zondag 8 Februari voor de radio heeft gehouden, zal worden verspreid op een langspeelplaat, die de ge zamenlijke gramofooninduslrie gratis fabriceert. De hele op brengst gaat naar het Rampen fonds. De prijs van de gramo foonplaat is f 7.50. De lucifersdoosjes, die voor het Ko ning Wilhelminafonds in de handel werden gebracht, zullen nu worden verkocht voor het Rampenfonds. Prijs per doosje vijf cent. En zo gaat het door. Er komt geen einde aan. Gelukkig. Intussen moogt gij allen het gironummer van het Rampenfonds niet vergeten: 9 5 7 5. Konijnen met fanfare De leden van het fanfare-corps ..Apollo" te Opeinde hebben in het if gelopen jaar konijnen gefokt. Zij lijn ten bate van de kas van de vereniging verkocht en brachten J 140.op. In een toespraak tot de "Raad der Indische Staten" heeft premier Neh roe instelling van een derde wereldge bied bepleit, dat voor de vrede zou moeten werken. Hij verwierp de voor stellen tot het instellen van een der de macht of blok, omdat de volken door deze benamingen worden afge schrikt. Het door hem voorgestelde derde gebied" zou zich niet met het Rus sische of het Amerikaansche blok moeten verbinden. Staten, die noch tot het Russische noch tot het Ame rikaanse blok gerekend willen wor den, zouden van het "derde gebied" deel kunnen gaan uitmaken. (Reuter). Nederland behartigt Israels belangen Nederland zal de Israëlische belan gen in Sowjet-Rusland behartigen, de diplomatieke betrekkingen tussen die beide landen zijn verbroken. Het formele verzoek daartoe is eind vorige week in Den Haag ontvangen. (A.N.P.) Bankwerker krijgt zes jaar In hoger beroep is de 43-jarige bankwerker H. ten H. te Weesp ver oordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens poging tot moord op een evangelist, die op verdachtes vrouw en dochter sterke invloed had gekregen en oorzaak was, dat zijn hele gezin hem verliet. De rechtbank had gevonnist met 8 jaar. rjE VOORZITTER VAN DE AVRO, de heer G. de Clerq, heeft Zondag op de gewestelijke vergadering van zijn radio-omroep vereniging in Arnhem verklaard, dat de AVRO bepaald niet had geweigerd met de andere omroepverenigingen samen te werken op Zondag 1 Februari, maar dat die samenwerking juist door de overige verenigingen onmogelijk was gemaakt. Naar aanleiding van deze ver klaringen ontvingen wij van de heren P. A. M. Speet, directeur van de KRO, mr A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV en mr J. A. W. Burger, voorzitter van de VARA de volgende verklaring: In verband met verklaringen door de algemeen voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, afgelegd op Zondag 15 Februari jl. te Arnhem, verklaren ondergetekenden namens KRO, NCRV en VARA: le. De omroepberichten over beide zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten wer den gegeven. Bovendien waren er be richten voor de uitzending waarvan de omroepverenigingen geen verantwoor delijkheid mochten dragen. In verband hiermee 'werd in de loop van Maandag 2 Februari door NCRV en VARA, die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de berichtgeving over beide zenders, ter wijl omtrent het uitspreken van deze berichten contact werd gezocht met de Regeringsvooi'lichtingsdienst. De KRO, die Dinsdag in de aether kwam, was onmiddellijk bereid de ge troffen regeling te continueren en stel de zich daartoe in verbinding met de betrokken AVRO-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelfsprekend, doch moest zijn aanvankelijke toestem ming later op gezag van de heer De Clercq intrekken. AVRO wilde niet 2e. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de repor tage-afdelingen van KRO, NCRV en VARA tot volledige samenwerking op reportagegebied, hoewel zij vernomen hadden dat de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de pro gramma-commissaris van de NRU .- de heer- De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was dat de AVRO aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. 3e. in tegenstelling tot de medede lingen van de heer De Clercq heeft de AVRO precies dezelfde rechten als de andere omroepverenigingen. Ook deze omroepvereniging kan zijn geweste lijke bijeenkomsten voor de microfoon bekend makenzo zij dat mocht willen. Cabaret 4e. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de AVRO in een vergadering van de televisie coör dinatie-commissie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret- programma op Vrijdagavond 6 Febr. j.l. normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Televisie Stichting de heer De Clercq Fairsca 14-2 van Amsterdam naar Syd ney. Grootc Beer 16-2 van New York te Rotterdam. Maasdam CuracaoHavana pass. 16-2 zw. punt Haiti. Nieuw Amster dam CuracaoBahia 15-2 150 mijl N.W. Trinidad. Oranje Tandjong PriokAm sterdam 16-2 in SuezkanaalPort Said. Sibajak 14-2 van WellingtonTandjong Priok via Surabaja. 16-2 640 mijl N.W. Wellington. Vecndam New York—Rotter dam 15-2 220 mijl O. New YorkSout hampton. Waterman PusanAmsterdam 16-2 260 mijl N.O. FormosaSingapore. Zuiderkruis 14-2 van Kaapstad te Am sterdam. Haven van Harlingcn. 16 Februari. Aangekomen: Ned. ms Weltevreden VII met steen van Lysekil. Vertrokken: Ned. ms Gaasterland met stukgoed naar Aberdeen. De eerste groep van vyf Ameri kanen. die in Europa het functionneren van de diensten van de M.S.A. en de verdeling van de Amerikaanse hulp moeten bestuderen, is Donderdag per vliegtuig naar België en Nederland vertrokken. opgebeld en zijn verwondering over dit voornemen uitgesproken. Toen tijdens dit gesprek bleek, dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voornemen, heeft de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoedvergadering van dit bestuur uitgeschreven op Woensdag morgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meege deeld van zijn voornemen af te zien. 5e. De vraag of de regeringscom missaris al of niet zendtijd van de AVRO heeft gevorderd, is weinig in teressant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand gekomen coördinerende re geling inzake de berichtgeving niet wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen waarbij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uitgesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te brengen is minder begrijpelijk. P. A. M. Speet, directeur KRO Mr A. B. Roosjen, voorz. NCRV In 4 groepen van 6 en 1 groep van 5 is er sinds midden Januari gespeeld om één plaats per groep in de finale voor de provinciale titel. Voor de jeugd was de deelname niet bijzonder groot, maar er is toch een begin mee gemaakt. Hier waren de kansen om zich te plaatsen iets gunstiger, nl. twee per goep. De eindstanden zijn: Groep A: - 1-2 x 1 1 2 2 2 8 1-2 F. Rinzema 1x2212 8 3 IJ. v.d. By 10x2-25 4 J. G. de Boer, Zw. w. Einde 0 0 0 x 2 2 4 5 N. Boskma, R'geest 0 1-0x1 2 6 D. Koop, N. Bergum 0 0 0 0 1 x 1 Groep B: 1 C. Wiersma x 0 2 2 2 2 8 2 K. Sepp 2 x 0 0 2 2 6 3 W. Koning. Lioess. 0 2x012 5 4 T. Lolkema 0 2 2 x 0 - 4 5 J. Postma, Zwag. bosch 0 0 12x0 3 6 J. de Vries, Zurich 0 0 0 - 2 x 2 Groep C: 1 S. de Hoop, Tw heide 2 G. Schambach 3 J. Hoogterp, Dokk. 4 J. Dassen 5 M. Tuik 6 B. Stenekes x 1 0 1 2 2 1x2-1- 2 0x111 1-lxll 0 111x1 0 - 1 1 1 x Groep D: 1 O. Visser, Zw. bosch x 1 2 2 2 1 2 D. Cremer, Ferwerd 3 D. Douma, Lioess. 4 H. v. Gelderen 5 H. Jelsma, Rauwerd 6 A. Feitsma 1x112 2. 0 1x2-2 0 10x12 0 0 - 1 X - 1 0 0 0 - x Groep E: 1 J. Stenekes x 2 1 2 2 2 P. Kempenaar, Twijzel 0x2-2 3 J. v.d. Meer, Bergum 10x2- 4 E. F. Arnold 0-0x2 5 G. Bosma 0 0 - 0 x Groep A (jeugd): 1-3 O. Feitsma x 2 1 2 1 0 1-3 L. v.d. Mei. Dokk. 0x122 1 1-3 O. Hoekstra 1 1 x 0,2 2 4-6 "U. Braaksma, Lioess. 0 0 2 x 0 2 4-6 K. Buruma, Tietj. 1 0 0 2 x1 4-6 S. Feenstra 2 1 0 0 1 x Groep B (jeugd) 1 G. v.d. Meulen 2-3 J. Dijkstra, Harl. 2-3 T. de Vries, Harl. 4 J. v.d. Berg, Tietj. 5 F. Buruma, Tietj. x 1 1 2 2 1x022 12x11 0 0 1x2 0 0 1 0 x Waar geen plaatsnaam is vermeld, zijn de deelnemers Leeuwarders. In groep B, D en E is het resp. ge lukt aan Wiersma, Visser en Stenekes om tot de finale door te dringen. In groep A zullen Miedema en Rinzema nog een match van 3 partijen moeten spelen om uit te maken wie van bei den het zo ver brengt en in groep C wacht de Hoop af of zijn score vol doende zal blijken te zijn; Scham- bacht heeft o.i. de beste kansen om winnaar te worden, alhoewel Dassen ook niet kansloos is. In geen van de groepswinnaars zien we een sérieuze gegadigde om mét P. Bergsma en -M. Bandstra een spannende strijd, te voeren om de hoogste plaats in de finale. Wel zal het interessant zijn of één der groepswinnaars in staat is de geplaatsten van vorig jaar - R. Bergsma (Terhorne), A. Talsma (Rinsumageest). Hs. de Boer (Sneek) en J. v.d. Meulen (L'warden) te verdringen. Bij de jeugd in groep A moeten eveneens beslissingspartijen volgen nu Feitsma, Hoekstra en v.d Mei ge lijk eindigen In groep B is alleen -v.d. Meulen zeker van plaatsing in de fi nale; de beide Harlingers J. Dijk stra en T. de Vries worden in een Mr J. A.W. Burger, voorz. VARA beslissingsmatch gewikkeld. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramofoonmu ziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.13 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Orgelconcert. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.45 Lichte muziek. 14.00 ..De weg om hoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gramofoonmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending: M. C. Capel- le: „Cocospalmen en cocosnoten in Indo nesië." 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia, 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 „Kunst, niet te betalen", discussie. 19.20 Gramofoonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerde muziek. 20.45 „Statenlozen", hoorspel. 21.30 „Les Troyens a Carthage", opera (acte II). 22.15 „Eb, vloed en springtij", causerie. 22.30 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Es peranto. 23.20 Orgelspel. 23.45—24.00 Gra mofoonmuziek. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerberichte^.{5.13 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de" huis vrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Het kind van Europa", hoorspel. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmcdedelingcn. 12.33 Klassieke muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20. Gramofoonmuziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de meis jes. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Gramofoon muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 18.30 Spectrum van het Christelijk -Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. .19.10 Boekbespreking. 19.25 Gramofoonmuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gramo foonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ka merkoor, bariton en orgel. 21.00 Lijdens overdenking. 21.30 Pianorecital. 22.00 Gra mofoonmuziek. 22.10 Idem. 22.30 Interna tionaal Evangelisch commentaar. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoyerden- king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1