Zierikzee thans geëvacueerd nog met proefproces Koning Boudewijn l is al lang niet goed gezond =DJ Socialisten hebben critiek op stiefmoederprinses De Réthy 11KS MILITAIREN NAAR HUIS 47,5 millioen Leerzame vergelijking FRIES Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. KOERIER I Rnreflil! Hpprpnuppn 11 Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 29Ó, telel 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 40 Het Deense Rode Kruis heeft een grote hulpactie georganiseerd voor Nederland, die tot dusver meer dan acht millioen gulden heeft opgebracht. Daarbij was een bedrag aan geld van ruim een millioen. De rest van de bijdragen bestond uit materiaal. N'fde;land heeft Kruiwagens ïiodig. Schoolkinderen in Kopen hagen brengen ze in optocht naar het station. De stoet in de straten )an Kopenhagen. (Foto A.N.P.) TVE EVACUATIE VAN ZIEÉIK2EE, die Maandagmorgen op moei- lijkheden dreigde te stuiten, is thans voorlopig voltooid. Van de 7.000 inwoners van het stadje zijn er ruim vierduizend geëvacueerd. De overige drieduizend hebben een voorlopige verblijfsvergunning gekregen. Het is de bedoeling, dat men in de komende weken ook van deze drieduizend nog een aantal uitzoekt, die de stad zullen verlaten. De evacuatie was volgens de autoriteiten noodzakelijk, omdat dat drinkwatervoorziening onvol doende was, omdat de riolen niej. goed werkten en omdat de hav n in ernstige mate was verzand, waardoor een geregelde aanvoer van levensmiddelen niet was ge- waarborgd. Niet accoord Talrijke inwoners van Zierikzee wa ren het daar helemaal niet mee eens, Zij stonden op het standpunt, dat /.:i bost konden blijven en zij voelden er helemaal niets voor grote risico's te lo pen en een belangrijk déél van hun bezit zonder bewaking achter te laren. De stemming om te blijven was zo sterk, dat de beroepen, die prins Bein- hard, mnister Beei en andere autori teiten eind vorige week op de bevol king deden om vrijwillig te evacueren, volkomen zonder effect bleven. De be volking dacht er eenvoudig niet aan. Proces Dat niet alleen, de stemming werd zo 'geprikkeld, dat men zelfs dreigde met een proefproces van d p* kant van de georganigteard*; n►t' do denstand. De juridische raadsman van de mid denstandsverenigingen meende name- België heeft op het ogenblik twee belangrijke problemen. Het eerste is de wankele gezondheidstoestand van koning Boudewijn en het tweede is de noodzakelijkheid van spoedige hulp voor de slacht offers van de watersnood. Dit verklaarde Maandagavond laat de Belgische minister-president Van Houtte, nadat hij een bijzondere verga dering van het Belgische kabinet had gepresideerd, die hij in zijn ambtswo ning had bijeengeroepen. De Belgische premier zei, dat de ko ning voortdurend verhoging heeft. Toen hij acht dagen geleden de getroffen Belgische gebieden bezocht, was hij koortsig en ziek. De volgende dag was hij volkomen uitgeput, aldus minister Van Houtte. Koning Boudewijn had aan de premier verklaard, dat hij de dag daarop toch een nieuw werkbezoek aan de kust zóu brengen, omdat de dokter hem wel een opwekkend middel zou geven, maar de premier had zich daartegen met kracht ver zet. De heer Van Houtte sprak de ge ruchten, die in Brussel circuleren en die inhouden, dat koning Boudewijn een tuberculeuze longaandoening heeft, tegen. Wel moet de zwakke gezondheid van de Koning voortdurend worden gecontroleerd, aldus de premier. Men onderzoekt iedere dag het bloed van de koning. In Belgische socialistische kringen hoort men de opvatting, dat de ver klaringen van de premier hst gevolg zijn van politieke druk, die op de re gering zou worden uitgeoefend. In deze kringen is ernstige ontstemming gere zen over de houding van koning Bou dewijn, die, ondanks het feit, dat ook België ernstig door de watersnood is getroffen, naar de Franse Rivièra is gereisd, om wat bij te komen van de vermoeienissen. De ouders van de ko ning verblijven daar op het ogenblik ook. In verschillende Belgische bla den, ook in katholieke, werd critiek uitgeoefend op de stiefmoeder van koning Boudewijn, de prinses De Réthy, aan wie men verweet, dat zij de koning van zijn staatsplich- ten zou af houden. Tegen Amerika Het is in Brussel opgevallen, dat koning Boudewijn niet aanwezig was toen Foster Dulles en Stassen in Bel gië op bezoek kwamen. Ook vorig jaar was de koning niet in Brussel, toen Eisenhower hem wilde bezoeken. Men is van mening, dat deze houding (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand hedenmorgen 8 uur 1018 mb 764 mm). Tendenz dalend. Tempe ratuur uitersten max. 2.5 gr. C. (1.2, min. -1.9 gr. C. (-2,6), aan de grond -3 gr. C. OVERZICHT: Onbestendig; geen vorst meer In de afgelopen nacht is de wind zo als verwacht gaan toenemen uit Westelij ke richting, waardoor de temperatuur na aanvankelijke daling definitief steeg. De as van hoge druk had zich toen verder naar het Zuiden verplaatst (Golf van Bis- caije) tot Zuid-Duitsland) en in ons land werd de invloed merkbaar van een bij Schotland aanwezige depressie. Aanvan kelijk brengen zwakke frontuitlopers slechts wat lichte neerslag, maar later is er regen van meer betekenis te ver wachten. Vorst treedt er voorlopig niet meer op. Enkele minima: laagste in Frankrijk -11, Nancy -7, Dijon -5, Parijs -4, Saarbrücken -8, Beek -6. HOE HET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond) Zwaar bewolkt met van lijd lot tijd enige regen of motregen, matige tot kraehtigc wind t-'ssen West en Zuidwest. Temperatuut geleidelijk stijgend van koning Boudewijn verklaard moet worden uit zijn houding tegen de Amerikaanse politiek ten aanzien van zijn vader. Het Belgische koningshuis voelt zich door de Amerikaanse de marche in 1940, bij de overgave van het Belgische leger ernstig beledigd. In verschillende Brusselse krin gen is men van oordeel, dat koning Boudewijn een zo koel mogelijke houding aanneemt tegenover Ame rika en zijn gevoelens zo duidelijk mogelijk toont. Huwelijk? In andere Belgische bladen brengt men het bezoek van de koning aan de Rivièra in verband met het verlangen van de regering-Van Houtte naar een vorstelijk huwelijk. Velen in België zijn van mening, dat de invloed van ex- kening Leopold en zijn gemalin aan zienlijk zou verminderen, indien koning Boudewijn zou trouwen. Dat is echter niet gemakkelijk, want de jonge vorst heeft niet veel candida- ten voor de troon ontmoet tot dusver. In dit verband is het mei-kwaardige bericht, dat deze herfst voor het eerst sinds veertien jaar weer hofbals ge houden zullen worden in Brussel. Op het eerste bal zal prinses Margaret van Engeland aanwezig zijn. (Reuter en Belga). Engeland ontnaast eerst wegvervoer. Het Engelse Lagerhuis heeft Maandagavond met 296 tegen 257 stemmen een wetsontwerp aangeno men om het genationaliseerde wegvervoer weer te ontnaasten. Dit wetsontwerp, dat een belang rijk stuk socialistische wetgeving ongedaan maakt, is een van de twee grote programma-punten van de Tory-regering. Het andere belangrijke wetsontwerp, dat binnenkort aan de orde komt, be treft de ontnaasting van de staalin dustrie. Op het ogenblik beschikt de Engel se staat over ongeveer 4.000 vrachtwa gens met de daarbij behorende lood sen en kantoren over het gehele land. Te koop Een woordvoerder van de Labour- partij schatte de waarde v^n dat alles op ruim 170 millioen pond Sterling. Al dit materiaal zal thans aan particulieren te koop worden aangeboden. Op de zware vrachtauto's zal een heffing worden gelegd om de Britse vervoerscommissie schadeloos te stel len voor verliezen bij de verkoop. Deze heffing zal ongeveer vier millioen pond opbre-v.gen. (Rei/ter). lijk, dat de burgemeester geen recht had om tot evacuatie te dwingen, nu de noodtoestand was opgeheven en er geen staat van beleg heerste. Een dergelijke bestuursmaatregel zou echter alleen in een proces op haar rechtmatigheid getoetst kunnen wor den en het was de vraag of dat alle maal zo spoedig zou kunnen gebeuren. Oplossing Na enig overleg hebben de gemeen telijke autoriteiten tenslotte de oplos sing gevonden. Zij hebben in wat rui mere mate verblijfsvergunningen ver leend, dan oorpsronkelijk de bedoeling was en het gevolg daarvan is, dat er nu nog enige duizenden bewoners in de stad zijn achter gebleven. De winkeliers onder hen krijgen veertien dagen de tijd om hun spullen in te pakken. De Kamer van Koop handel voor Zeeland zal zorgen voor emballage-materiaal. Gevaarlijk De gemeentesecretaris van Zierikzee heeft gisteravond een verklaring afge legd over de noodzaak tot evacuatie. Als er hoog water komt blijft er in de stad slechts een gebied ter grootte van '••■n halv- vierkante kilometer drpog. Dat is veel te weinig om er 7C1D0 mensen op te bergen. Men zou in zes uur onmogelijk de hele stad kunnen evacueren. De thans ge nomen maatregelen moeten dan ook voornamelijk als voorzorgs maatregelen beschouwd worden. Het is tenslotte allemaal nogal vlot gegaan. De eerste oproep werd door de bevolking volkomen genegeerd, maar dat was een zeer begrijpelijk soort de monstratie. Toen de politie, die strikte opdracht had om uitermate kalm op te treden, de mensen met autobussen van huis haalde, gingen zij gewillig mee. Nie mand bood verzet, al werden er hier en daar nog wel eens wat ontevreden woorden uitgesproken. Maandagmiddag is de evacuatie vol tooid. Met 2 schepen, die op de rede al enkele dagen klaar lagen is een groot deel van de bevolking naar Rot terdam gebracht. Vandaar zullen de mensen verder naar evacuatie-adres sen vervoerd worden. (A.N.P.). Maar Rilland dan... Vanmorgen om zes uur zü'n alle mili tairen, die in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland hulp geboden hebben, naar hun garnizoenen teruggekeerd. De militaire bijstand is afgelopen. De troepen blijven wel ter beschikking voor noodgevallen, maar hun directe aandeel in het reddingswerk is afge lopen. Bij de dijken zullen zij worden vervangen door burgerpersoneel. Ook de buitenlandse troepen, die nog in Nederland zijn (Canadezen en Ame rikanen uit West-Duitsland, Fransen en Belgen) zullen naar hun garnizoenen terugkeren. Gevaren De waarnemend burgemeester van Rilland-Bath, ir W. Kakebeeke, heeft verklaard, dat de dijken in zijn ge meente alleen gedicht kunnen worden, als de militairen blijven helpen. Hij is ernstig bevreesd, dat er groot verlies aan materiaal en grond zal optreden, wanneer er, op welke wijze dan ook, stagnatie in het werk komt. Er bestaat een kans, dat men nog enkele detachementen troepen in Ril land zal laten om daar de ernstige moeilijkheden mee te helpen oplossen. (A.N.P.). Rampenfonds Maandagavond was een be drag van 47,5 millioen gulden bij het Rampenfonds binnen gekomen. Sinds Vrijdag is dat een vooruitgang van 5y2 mil lioen gulden. Zaterdag kon de stand niet worden opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giroafrekeningen. VLOED hoger dan VIJF meter Uit voorlopige cijfers over de kracht en de hoogte van de stormvloed van 1 Februari blijkt, dat op geen van de gecontroleerde plaatsen in het Zuiden ooit tevoren zoveel water is geweest. Het hoogst was de vloed te Bath (5.28 meter). Vlak daarop volgden Hans- weert (5.20 m) en Bergen op Zoom (5.17 m). In Friesland noteerde men de vol gende vloedhoogten: Harlingen: 3.68 Nieuwe Zijlen 3.40 en Kornwerderzand 3.78. Wat Friesland betreft waren de stormvloeden van 1825, 1894, 1906 en 1916 nog hoger. Morgen, 18 Februari, wordt prinses Marijke, de jongste dochter van Koningin: Juliana en Prins Bernhard, zes jaar oud. Foto Paul Huf) VL/"e leven wel snel tegenwoordig, maar misschien herinneren onze lezers zich nog de tijd van de onder handelingen met en de concessies aan de Republiek Indonesia. De naam Linggadjati roept ongetwijfeld nog wel zekere voorstellingen op. Dan zal men ook nog weten, hoe deze onderhande lingen en afspraken begeleid werden door vaderlandse kreten en verwensin gen aan het adres van de regering, met name aan het adres van de heren Van Mook en Schermerhorn. Vooral voor de laatste was geen kwalificatie te erg, de rode regering, onder toelating van de Roomse bondgenoot, had het ko ninkrijk gebroken en de kroon onteerl, het imperium verkwanseld en de Ne derlandse naam voor het aangezicht der historie te schande gemaakt. De vraag is toen wel eens gerezen, wat een andere regering in dezelfde omstandig heden zou hebben gedaan, maar de kans om deze vraag door de practijk beantwoord te zien, heeft zich nimmer voorgedaan. Vandaar, dat de oppositie, vooral in de toenmalige club van Rijks eenheid, zonder enige verplichting de leeuw kon laten brullen. Ook later heeft ons volk niet de kans gekregen, tweeër lei bewindvoering ten opzichte van In donesië te vergelijken, want het roer, dat bij de verkiezingen „om" moest, is nimmer om gegaan. Een vergelijking met het buitenland viel ook niet te ma ken, want Engeland had in de tijd van Linggadjati een arbeidersregering. Thans echter staal de zaak anders. Groot-Brittannië heeft gekregen, wat onze oud-kolonialen zo vurig voor Nederland hadden begeerd: een con servatief bewind onder leiding van Churchill, vriend en in vele opzichten voorbeeld van professor Gerbrandy, in wie zich te onzent de Rijkseenheid- actie had belichaamd. De oude leeuw uit de wereldoorlog zit thans voor moei lijkheden, die enigszins vergelijkbaar zijn met de moeilijkheden van Scher merhorn in df> Linggadjati-periödp.1» Generaal Nagaib, de dictator van Egypte, heeft in een opzicht de lijn van zijn voorganger Faroek doorgetrokken: ook hij heeft een grote belangstelling aan de dag gelegd voor de Soedan. Faroek ging zover met zijn pretenties, dat hij zichzelf koning van de Soedan noemde. Naguib wilde wel met Enge land onderhandelen. Onder al deze twis ten is het de bevolking van dit Afri kaanse gebied duidelijk geworden, dat het zelf misschien ook een duit in het zakje kon doen. En het gevolg van de onderhandelingen is een soort compro mis geworden: Engeland en Egypte er kenden beide de onafhankelijkheid van de Soedan. Engeland heeft er wel voor zichtig bij gezegd, dat, als de Soedan dat zou willen, dit land op den duur lid kon worden van het Britse gemenebest. Dit kan echter niet meer zijn dan een doekje voor bet bloeden. Het feit vol trekt zich, dat liet Brits imperium af brokkelt, en dat het zich eerst uit Azië, en nu ook uit Afrika, geleidelijk terug zal moeten trekken. Het is jammer voor Churchill, dat het nu juist zijn regering, en geen arbeidersregering was, die deze pijn lijke beslissingen moest nemen. Hij zou dan dezelfde dingen tegen die arbei dersregering kunnen zeggen, die nu van conservatieve zijde tegen hem en zijn minister Eden worden gezegd. Dingen die, ze mogen dan een beetje hoffelij ker geformuleerd zijn. in wezen dezelf de verwijten inhouden die de mannen van Rijkseenheid Schermerhom naar het hoofd wierpen. Overigens kan men gerust aannemen, dat de imperiale trots in de harten der Britten minstens zo sterk leeft als ze ooit in het hart van een Nederlands koloniaal hebben ge leefd. Maar waarom doen ze dan zo, waarom verzetten ze zich niet met hand en tand tegen de afbraak van het we reldrijk? Heel eenvoudig, omdat de fei ten hun te sterk zijn. Omdat zij geen opstand in de Soedan en geen conflict met Egypte kunnen riskeren. Er zijn nu eenmaal omstandigheden in de politiek, waarin men er niet komt met flinkheid alleen, maar waarin het van wijs be: leid getuigt de gang der geschiedenis te aanvaarden. De Britten hebben Brits- Indië prijs gegeven, ze hebben Perzië ontruimd, ze zullen thans ook de Soe dan verlaten. Tegen deze ontwikkelings gang, de ontvoogding der vroegere ko loniale gebieden, kan men bloed en ijzer zetten, ze gaat toch haar gang. De kunst is, haar zo soepel mogelijk op te vangen. Misschien is een vergelijking met de Engelse situatie leerzaam voor diegenen in ons land. die altijd zo precies wisten waarom het in Indonesië misliep.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1