yerontwaardiging in Brussel over onjuiste berichtgeving BUITEN DE PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN DIWüDAG 17 FEBRUARI 1953 le blad - pag. 3 Rumoer rondom koning Boudewijn (Van onze correspondent.) BRUSSEL, 17 FEBR. In Belgische regeringskringen Is men verbolgen over de vele onjuiste en tendentieuse berichten en commentaren van bui tenlandse persagentschappen over de reis van koning Boudewijn naar het Zuiden van Frankrijk. Het bezoek van premier Van Houtte en de kabinets chef Verwilghen aan de koning te Nice heeft geen ander dan een infor matief doel gehad. Een bericht van Ass. Press, als zou de secretaris van koning Leopold, de heer Weemaes, het onderhoud in Nice hebben bijge woond, is volkomen vals, aldus zeide ons gisteren een woordvoerder van Ihet kabinet van de premier. Prinses van Rethy mikpunt van veel critiek De Begische koninklijke familie ver blijft in Cap d'Antibes, en om alle misverstand te voorkomen, had koning Boudewijn In het Belgische hotel Negrecco te Nice een apartement ge reserveerd. De koning is verzwakt door een griep, welke reeds dateert van vóór de overstromingsramp. Hij heeft, toen de ramp over het land losbrak, zijn reis naar het Zuiden uitgesteld, en pas na een gunstig advies van premier Van Houtte, werd tot de reis besloten. De onwelwillende commentaar van vreemde persagentschappen verwekt des te meer verontwaardiging aldus de woordvoerder van de regering omdat in geen enkel Europees land zoveel faciliteiten aan de buitenlandse journalisten worden verleend als in België. Zij hebben dezelfde rechten als de Belgische journalisten, o.a. 75 procent reductie op de spoorwegen, toegang tot alle departementen, tot alle persconferenties, zelfs tot inside- besprekingen van minister Van Zee land, enz. Er is geen sprake van een optreden tegen de redacteuren van die agent schappen, welke geregeld over België de meest tendentieuse en onwelwil lende commentaren verspreiden. Wie objectief de berichten heeft ge- gevolgd, dient te erkennen, dat de socialistische Peuple en de neutrale Soir, die gedurenden de konings kwestie de hoofdorganen van het ver zet tegen koning Leopold waren, thans in geen enkel opzicht de indruk heb ben gemaakt dat het om een nieuwe koningskwestie gaat. De Prinses De Rethy De Peuple heeft dat met zoveel woorden geschreven. Het socialis tische blad heeft uitsluitend ge-* wezen op het feit, dat het statuut van de echgenote van koning Leopold, de prinses Van Rethy, tot nu toe niet is geregeld en het hiervoor de hoogste tijd is gewor den. De Peuple acht de prinses verantwoordelijk voor de publica tie van de on-nsycholosrische foto van de koninklijke familie aan de C()te d'Azure. maar verder is de critiek van het blad niet gegaan. Hieruit kan of mag In geen geval worden geconcludeerd, dat de konines kwestie m België opnieuw aan de orde zou zijn gesteld. Het gaat in feite om KONING BOUDEWIJN BLIJFT VOORLOPIG AAN RIVIERA De Belgische premier Van Houtte, die Zondag plotseling een bezoek bracht aan koning Boudewijn aan de Riviera, heeft gisteren in een buiten gewone vergadering van het kabinet rapport uitgebracht over zijn onder houd met de koning. De premier deelde na afloop van de kabinetsraad aan de pers mede. dat de zwakke gezondheidstoestand van de koning het noodzakelijk maakt dat hij aan de Rivièra blijft, mis schien voor verscheidene weken. Pre mier Van Houtte verklaarde verder dat de koning geen longaandoening heeft, wel moet zijn gezondheid nauwlettend in het oog worden ge houden en onderzoeken artsen voort durend zijn bloed. De koning had gis teren een autotocht van twee uur langs de Rivièra-kust gemaakt. een ongelukkige samenloop van on gunstige omstandigheden. Men kan moeilijk verwachten, dat 't Belgische koningshuis, na de zware crisis van 1950. reeds wederom zo populair zou ziln als ten tijde van koning Albert. De publicatie van diens memoires over de oorlog van 19141918 door generaal Van Overtsraeten, een in tieme relatie van de grote koning, is op een ongepast moment gekomen. Uit deze memoires blijkt dat koning Albert een zeer onafhankelijk denkend man was en dat hij in veel gevallen eenzelfde visie had als koning Leopold in 1940. Deze publicatie is daarom ongeluk kig. omdat het geen zin heeft de hou ding van koning Leopold te projecte ren tegen de achtergrond van de eer ste wereldoorlog, toen de omstandig heden zo verschillend waren. Alleen de historici zullen deze houding over viiftlg jaren objectief kunnen beoor delen. Sowjet-Iegatie in Tel Aviv vraagt uitreisvergunningen TEI AVTV, 17 Febr. De Sowjet- Russische legatie in Tel Aviv heeft vandaag het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht om uitreisvergunningen voor de leden van de staf. die zijn teruggeroepen in verband met het afbreken door de Sowjet-Unie van de betrekkingen met Israel. Alleen de R was van Rembrandt Een onderzoek in Nederland heeft aangetoond dat een schilderij van een Zweedse eigenaar, voorstellende Abraham, niet een werk Aan Rem brandt is, zoals vermoed werd. maar van diens tijdgenoot Rombout van Troiien. In de negentiende eeuw heeft een vervalser gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat Rem brandt en Troiien (die R. Troiien signeerde) precies de zelfde R ge bruikten. Hij liet de oorspronkelijke R staan maar schilderde over de achternaam Troiien heen de letters ..embrant". Dat deze naam niet met dt maar met t geschreven werd, behoefde op zich zelf geen argwaan te wekken, want in zijn ionge jaren schreef Rembrandt zijn naam inderdaad zo. In Zweden is het de conservator Serge Baskalow. Rus van geboorte, geweest, die trachtte achter het ge heim van dit schilderij te komen. Toen hii begon was de signatuur nog onder de bruine vernislaag verbor gen. Pas toen hii het doek ging schoonmaken en restaureren kwam tot zijn grote verwondering de naam Rembrant voor de dag.Baskalow bleef twijfelen, maar om tot een op lossing te kunnen komen, moest hii. na van de eigenaar verkregen toe stemming. naar Den Haag reizen, waar deskundigen uiterst gevoelige instrumenten ter beschikking kon den stellen. Een microscopisch onderzoek toonde aan. dat de signatuur Rembrandt er op de eerste letter na, later moet zijn bijgezet. Door verder schoonma ken kwam de originele signatuur en daardoor de volle waarheid aan het licht. Nehroe pleit voor neutraal „Derde gebied" Premier Nehroe van India heeft in een toespraak tot de Raad der Indi sche staten het instellen van een „derde wereldgebied" voorgesteld, dat voor de vrede zou moeten werken. Hij verwierp de voorstellen tot hei instellen van een derde blok of macht „Door deze bewoordingen worden de volken afgeschrikt: zeide hii. Ook het door hem voorgestelde „derde gebied" zou zich niet met het Russische of Amerikaanse blok moeten verbinden. De staten, die een dergelilke verbin tenis niet wensten, zouden er deel van moeten uitmaken. Beleefd De voorzitter van de „Club van Be leefde Mannen' in New York heeft de leden verzocht, de hoed af le nemen, als ze een telefoongesprek met een dame De 30ste De onder Russisch toezicht verschij nende „Oesterreichische Zeitung" heeft een kalender van 1952 gepubliceerd, waarin de belangrijkste gebeurtenissen worden gememoreerd. Op die kalender komt ook de 3Gste Februari voor, dus bij na een Jaar geleden. Op die datum, aldus de kalender, brachten honderden kran ten ter wereld de eerste berichten over het gebruik van bacteriologische strijd middelen door de Amerikanen in Korea. Op dezelfde dag reisde een commissie van de internationale juristenorganisatie naar Korea Die commissie ls nog onderweg. Ze hoopt de 30ste van deze maand te arri veren. Twee buurvrouwen in gesprek. Zegt de een: „Ja, mijn nichtje heeft het nu ook voor elkaar; volgende week gaan ze emigreren naar Nieuw-Zeeland". Ant woordt de ander: „Kunnen ze daar niet beter even mee wachten? 't Is daar nu toch allemaal water". Vurig debat In de gemeenteraad van het stadje Brewo de Madre (Brazilië) kwam het tot een verhit debat over de sluiting van een bruggetje voor veevervoer. Acht van de negen aanwezige gemeenteraadsleden trokken revolvers. Bael Rodrigues. het enige lid dat geen revolver trok. werd dodelijk getroffen door een schot van collega Sabustiano Carias. Collega Abilio Telmo liep een schotwond op, maar men ls er niet zeker van wie op hem gevuurd heeft. Carias zegt dat hij uit zelfverdediging heeft gevuurd omdat Rodrigues hem met een hand bij zijn haar greep en hem met zijn andere vuist begon te stompen. Eerlijk Aardrijkskunde Mevr- Cerruttl ln Caravaggio werden onlangs 130.000 Lire ontstolen. Zij ont ving deze week een brief met 5000 Lire en de mededeling: „Zeer geachte mevr. Cerrutti! Ik was tot mijn leedwezen ge dwongen. bij U enig geld te stelen. Wees echter gerust U zult alles terug ont vangen. Ik zal U elke maand 5000 Lire zenden, zodat U er geen schade van lijdt." Verliefd „Toen ik Jong luitenant was, ergens in Noord-Afrika", vertelde de Franse schrijver Marcel Achard, „was er in de hele garnizoensplaats maar één mooie vrouw: de echtgenote van de kolonel. Op zekere dag moest ik bij hem komen „Luitenant Achard", zei hij en keek me met scherpe blik aan, „bent U verliefd op mijn vrouw?" „Neen, kolonel", ant woordde ik, maar ik merkte dat ik vuur rood werd. „Heel goed" zei de garni zoenscommandant, „dan zou ik U willen verzoeken, het haar voortaan niet meer te zeggen. Ze wordt er zo zenuwachtig van". Deense kruiivagens Oe hulpactie voor Neder land van het Deense Rode Kruis heeft tot dusverre voor een waar de van meer dan 8 mil- lioen gulden opgebracht. Aan geld werd ongeveer 1.1 millioen gulden ingc zameld, terwijl voor een waarde van ongeveer 7 millioen gulden aan kle ding, gereedschappen enz. werd bijeengebrachi Nederland heeft kruiwa enige honderden bijeen gebracht. In optocht wer- kinderen, vanwaar zi zouden worden getrans porteerd naar Nederland In Mei geen verkiezingen in Utrecht De gezamenlijke in de Utrechtse gemeenteraad vertegenwoordigde partijen zijn er in onderling eensge zind overleg toe. gekomen te overwe gen om op 14 April slechts 39 can- didaten voor de gemeenteraad in to taal te stellen (overeenkomende met het aantal leden van de Utrechtse gemeenteraad) waardoor deze 39 candidaten dan bij enkele candidaat- stelling gekozen zullen zijn Dit denkbeeld is gerezen, omdat het zeer waarschijnlijk is. dat de behan deling van de grenswijzigingsvoor- stellen door de Staten-Generaal nog dit jaar zal geschieden, waardoor in het najaar toch de gemeenteraad van 't vergrote Utrecht zal moeten wor den gekozen. De op 27 Mei a.s. te ver kiezen Utrechtse gemeenteraad die eerst in September zitting zal nemen zou daardoor slechts enkele maan den kunnen fungeren. Weliswaar zul len de vacatures door overlijden of bedanken niet aangevuld kunnen worden, wanneer de verkiezing bij enkele candidaatstelling geschiedt, maar hiertegenover staat zo menen de in de raad vertegenwoordigde par tijen dat extra moeite en geld wor den uitgespaard. Uiteraard kan van uitvoering van dit denkbeeld slechts sDrake zijn, indien andere groeperin gen geen candidaten stellen. Zouden zij dat wel doen, dan zouden de po litieke partijen genoodzaakt zijn ook gewone candidatenliisten in te die nen. Scheepvaartberichten 17 Februari. Aagtekerk, R'dam-Sydney p. 16 Kreta- Pt. Said; Algenib, B. Aires-R'dam 16 te Antwerpen; Alnati, B. Aires-R'dam 16 210 ONO Madeira-Antwerpen; Borneo. Indonesië-A'dam 1 6v. Singapore n. Pe- nang alwaar 17 verw.: Boschfontein, A'dam-O. Afrika 16 Mombasa verw.; Delfshaven, R'dam-B. Aires 16 v. Cadiz- Las Palmas; Fairsea. A'dam-Sydney 16 200 m NO Finisterre-Pt. Said; Groofe Kerk, A'dam-O. Afrika 16 te Zanzibar; Indrapoera, R'dam-Priok 17 Belawan verw.; Maasdam, Curagao-Havana p. 16 Lucretia pnt-Cuba: Maasland, A'dam-Z. Amerika 16 te Recife 16 v. Recife-Bahia; Nigerstroom, A'dam-W. Afrika 16 v. Co nakry n. Freetown alwaar 16 nm verw.; Nooröam. 16 v R'dam te New York; Oranjefontein. A'dam-Z. Afrika 16 v Southampton-Teneriffe: Ryndam, R'dam -New York 16 v. Cobh: Schie, A'dam- Middell. Zee 16 v Palermo-Tunis: Ta- binta, Priok-A'dam 16 v. Pt. Saïd-Genua: Thalatta, 16 v. Valetta n. Pt. Said: Veen- dam, New York-R'dam 16 120 ZO Kp Sable-Southampton; Wieldrecht, Bay town-India 1 6v. Madras-Calcutta. Amsteldük, New Orleans-R'dam, 17 te Havana verw.; Edam. New York-R'dam. p 17 Vlissingen-Antwerpen: Joh. v Ol- denbamevelt, A'dam-Tj. Prïok, 16 140 m W.t.Z. Minikoi-Belawan: Tiba, 17 v R'dam n Amerika via Hamburg; Westerdam, 16 v New York te R'dam Abbedjjk 14 R'dam te New York; Al- kaid R'dam-Pt. Alegre 15 te Vittoria; Duivendük R'dam-Vancouver 14 v San Francisco; Gaasterkerk O. Afrika-Adam p 16 Palmas-Teneriffe; Maasdam 17 v Curacao te Havana; Tarakan A'dam- Indonesië p 17 Belawan; Westland 16 v A'dam-B. Aires. Hongerstaking en protestmars Deense soldaten protesteren tegen langere diensttijd Zoals wij gisteren meldden heeft de regering van Denemarken besloten de dienstplicht voor bepaalde onderdelen van het leger te verlengen van één tot anderhalf jaar. Verscheidene troe- penonderdelen, die langer zullen moe ten dienen, gaven van hun ontevre denheid blijk. Zo gingen gisteren 200 soldaten van de Deense artillerie in Aarhus (Jut land) in hongerstaking. Zij waren de enige eenheid in Aarhus die het half jaar extra zou moeten dienen: de rest zwaait in Mei a.s. af. In een kamp in het Zuiden van Jut land verlieten honderd soldaten de kazerne. De bevelvoerende officier slaagde er in 65 van hen te bewegen terug te keren, de 35 anderen bega ven zich naar het station van Aabehnrae, waar hun bevel werd ge geven naar de kazernes terug te gaan eén man, die weigerde, werd gearres teerd. Ook in Haderslev in Zuid-Jutland verliet gisteravond een groep soldaten de kazerne en marcheerde in noorde lijke richting. Zij wilden naar Kopen hagen, maar na een uur werden zij door officieren staande gehouden. Dezen verzochten hen terug te keren. De meerderheid voldeed aan dat ver zoek. Vier onwilligen werden door de militaire politie in hechtenis geno men. De protestacties zijn overigens zon der incidenten verlopen. Hedenmorgen hebben zich echter opnieuw protestacties voorgedaan. Op het eiland Bornholm hebben drie honderd soldaten hedenochtend ge weigerd aan het werk te gaan. Brand in stomerij HILVERSUM. 17 Febr. In de af gelopen nacht heeft een felle, uit slaande brand gewoed in de stomenj en ververij van de firma H. te Hilver sum. De bovenverdieping van een bij gebouw. waarin een grote partij ge verfde wol voor Zweden te drogen hing, brandde uit. Over de oorzaak last men nog in het duister. De scha de. ruim veertigduizend gulden, wordt door verzekering gedekt. Slot Opening Slot vorige, heden. heden. 3—3%% Ned. '47 95 95J* 95& 3% Invest. Cert. 96U? 96TV 96% Ned. *47 Dollarlen. 84% 94% Aana. A'damse Bank 172 171% Shell Union 69^ 69% Ned. H. Mij. eva 158% 158% AKU 165 34 164% 164% v. Gelder gw. a 159% 161 Hoogovens cvoa 155% 157 Unilever cvga 184 182 183%' Philips gw.a.GB 160 160% 160% Kon. Olie 312 310% 312 Amsterd. Rubber 93 92% 90% Ned. Scheepv. Unie 12 9% 129 128% H.V.A. 104% 104 104 Deli Mij. eva 32% 82% 83 Aand. Dikkers Co. 164 164% Gew. aand. Heemaf 178 179%' Kon. Ned. Zoutind. 268 266 Nw. aand. Spanjaard 106 Gew. aand. Gebr. Stork Co. N.V. 136% 137 Anaconda Copper 42% 43^ General Motors 66% 66 Un. States Steel 40% 40% ADVERTENTIE Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzuiver heden, die zich anders vastzetten in spie ren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig ge bruik van Kruschen; daarmee bevrijdt ge Uzelf van de jammer en de chagrij nige pijnen die U hét leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Feuilleton DE TWEE ZUSTERS door JOS. LODEWIJKS. 2) Tot voor drie jaren was er nooit sprake geweest van „de dames". Toen praatte iedereen over „de oude heer Tiele". Hij was de oorspronkelijke bewoner van hei huis geweest en het feit dat de zusters voor hem het huishouden deden, was eigenlijk nooit iemand bijster opgevallen. Toen de heer Tiele stierf, traden de twee vrouwen voor het eerst op de voorgrond Zij werden persoonlijkheden, want zij erfden het huis en stegen daardoor van dienstbaren zonder naam tot bewoonsters van de winkelstraat, met alle gevolgen van dien. In de bestelboekjes der leveranciers werd de naam Tiele uitgewist en Jutte kwam er voor in de plaats. De buurtge noten deden aanvankelijk alle moeite om intiemere betrekkingen aan te knopen, nu het bezwaar van haar dienstbaarheid vervallen was en vervangen door de aan beveling van huiseigenaressen. Doch de dames Jutte moesten daar niets van hebben. Zij leefden verder als twee ver borgen kasplanten achter de gesloten gordijnen en teerden zuinig op hun som metje, dat de oude heer Tiele haar als dan it voor de goede zorgen mèt het huis had nagelaten. Het moet wel een zeer klein sommetje zijn geweest, want twee jaar later lekte het uit dat de dames Jutte haar huisje onderhands hadden verkocht en dus van eigenaressen huursters waren geworden En nog even later onthulde Bert dat hij haar namen had gezien op de lijst van steuntrekkenden. Dit laatste diende ech ter slechts aan het echtpaar Hart bekend te zijn, aangezien Bert op de grootste geheimhouding had aangedrongen. Hoe het kwam dat spoedig de hele straat het wist, zal wel eeuwig een raadsel blijven Mevrouw Hart waste tenminste haar mollige handen in onschuld al wist ze natuurlijk niet helemaal zeker, dat ze zich niet eens een half woordje had laten ontvallen tegen deze of gene Een mens kan nu eenmaal niet alios wat hij zegt op een goudschaaltje wegen,... Als een schichtige hinde ging Johanna Jutte over straat. Zij keek met op of om. doch hield haar ogen strak gevestigd op de punten van haar versleten, ouderwetse knoopschoenen. Zij passeerde de Natio nale Bank en ging de daarnaast geves tigde boekhandel binnen. Het was een laag. onooglijk gebouw, die boekhandel, eigenlijk niets dan een winkelpui met 'n dak. „Joris Helleboom. boekhandel en schrijfartikelen", aldus prijkte in grote letters op een lichtbak boven de ingang Joris Helleboom zelf troonde boven op een winkeltrap toen Johanna Jutte de zaak binnenkwam. Hij zat er schrijlings op en was bezig schoolschriften met hel blauwe omslagen netjes te rangschikken in een van de bovenste vakken. Hij keek naar beneden en haastte zich toen van de trap „O juffrouw Jutte, goed dat u komt", zei hij enigszins geagiteerd „Ik had juist vanavond even bij u langs willen gaan Ik moot u namelijk iets belangrijks me dedelen." Hij hield op en keek haar onzeker aan, Zij leunde met een hand op de toonbank en bleef in die houding als een stenen beeld wachten op wat hij verder zeggen zou. „Ik kan niet zeggen hoe het mij spijt, u dit te moeten vertellen." zei Joris ner veus, terwijl hij zijn bril afnam en weer opzette en een denkbeeldig stofje van de toonbank veegde. Hij was een jonge nan. niet ouder dan dertig, met een vrien delijk gezicht en helderblauwe ogen. die wonderlijk afstaken bij zijn rode haardos, „Gaat het... over het huis?" De lip pen van Johanna Jutte bewogen nau welijks toen zii deze vraag stelde en haar woorden hadden nagenoeg geen klank. Joris knikte. Het was duidelijk dat hij naar de juiste woorden zocht. „Ik U weetJa. u moet begrij pen dat ik ook in een dwangpositie ben. Ik heb tl verteld dat u nog twee ja,ar zou kunnen blijven wonen. Ik rekende erop dat ik hier niet voor over twee jaar uit zou hoeven te gaan, dat weet u. Maar vandaag heb ik bericht gekregen dat dit huis al over vier maanden wordt af gebroken. U begrijptIk ben zaken man en ik kan me niet veroorloven mijn winkel een tijd lang op te doeken en daarna weer opnieuw te beginnen. Dat is de doodsteek voor een zaak. begrijpt u? Het publiek moet voortdurend worden geattendeerd. Als ik hier uitga, moet ik de volgende dag mijn nieuwe zaak kun nen openen. Het is beroerd, maar „Ik begrijp het," zei Johanna toonloos. ,.U hebt indertijd ons huis gekocht met het doel er zelf in te komen en er een winkel te beginnen. U hebt het volledige recht uw eigendom op te eisen. Nu of over twee jaar. dat blijft hetzelfde. Wij zullen onze maatregelen moeten nemen." „Jaja." zei Joris alleen maar. Juffrouw Jutte stond nog een ogen blik roerloos naar hem te kijken. Toen nam zij haar portemonnaie uit de tas die zij bij zich droeg en zei: „Geeft u mij twee rol wit kastpapier, alstublieft." Joris streek met zijn lange smalle hand door zijn haardos en kuchte. Hij voelde zich altijd onzeker wanneer hij met Johanna Jutte te doen had. Zij was een kleine, magere vrouw met een vaalbleek gezicht vol rimpels en een strakke mond met bloedloze lippen, die zij steeds op een perste alsof zit moeite had om de woorden van afkeuring tegen te houden, Zij zag nu nog bleker dan anders. Haar knokige hand steunde op de toonbank toen hij het kastpapier inpakte en hij zag dat haar vingers trilden: Hij keek haar even na toen zij de deur uitging en zei vermoeid: „Hemeltjelief!" Toen wierp hij een blik op een portret van Charles Dickens, dat in zijn winkel bing en ging met hernieuwde ijver aan het werk. Het vaak-herhaalde „Hemeltjelief" van Joris Helleboom was wijd en zijd bekend, doch niemand hield er zo van hem dat te horen zeggen als Elisabeth, de dochter van de gemeente-ontvanger. Eli, zoals Joris haar liefkozend noemde, was dol verliefd op de rode haardos van Joris, en stapelgek op zijn „hemeltjelief". Hij had haar indertijd in zijn winkel leren kennen toen zij om de jubileum-uitgave van Dickens kwam en nog steeds nam Dickens de eerste plaats in het hart van Joris in, vóór alle auteurs, wier pro ducten zijn winkel sierden. Hem dankte hij zijn geluk, een meisje als Eli te heb ben veroverd en al zal de wereldwijze Charles indertijd geen zijner boeken ge schreven hebben met het doel, ze onge lezen tot trait-d'union tussen geliefden te maken, toch scheen zijn groot portret met zichtbaar genoegen neer te zien op Joris, die er gedurende zijn dagelijkse werkzaamheden soms met dankbare knipoogjes naar opzag. (Wordt vervolgd.) 38. „Krasnaplofsky!" riep de kleine spion uit. „geheime igenten eten geheime brief op! Roeien! Roeien! Vóór alles op is!" Het zag er echter niet naar uit, dat Panda de zware brief met documenten in korte tijd geheel geconsumeerd zou hebben. Officiële documenten zijn het dorste en stoffigste eten, dat men zich voor kan stellen. „Ik krijg het niet door", klaagde hij, moeizaam kauwend, „het blijft m(j in de keel steken!" „Doop ze ir zeewater" raadde Pat aan. „dat zal ze smeuïger en smakelijker maken!" Het is mogelijk, dat deze toebereiding documenten lichter verteerbaar maakt maar dit recept werd niet door Panda aan de practijk ge toetst. Op dat ogenblik riep Pat n.l. uit- „Niet verder eten. redding komt!" Een vliegtuig van de kustwacht had de twee bootjes opgemerkt en cirkelde laag over hen heen. De piloot schakelde zijn zender in en meldde aan zijn basis: .Ontdek twee open sloepen in volle zee! Waarschijnlijk schipbreu kelingen! Ga op zee landen om ze aan boord te nemen.... overl" ADVERTENTIE SterV ^e"^pen da**"'''J HOOFDKOERSRN Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. en Incasso-Bank N.V., En schede. BEÜESOVERZICHT LUSTELOZE STEMMING. YOUNG VAST. DAWES LAGER. AMSTERDAM. 17 Febr. Afgezien van de activiteit in de Younglening heeft de beurs vandaag een lusteloos verloop gehad. Internationale waar den onder leiding van Kon. Olie enigszins gedrukt, waarop circa 1 punt lager gehandeld werd. De scheepvaartafdeling had eveneens een traag verloop. De KNSM is weer de eerste scheepvaartmaatschappij, die verslag uitbrengt over het verstre ken boekjaar. De behaalde resultaten steken gunstig af bii die van 1951. vlootvernieuwing en uitbreiding blij ven echter de aandacht vragen en voor het lopende boekjaar is de prog nose zeer voorzichtig. Met de andere scheepvaartmaatschappij was ook KNSM een fractie luier. Cultures ble ken evenmin geheel tegen de markt- tendens in te kunnen roeien, maar wisten zich toch vrij goed te handha ven. Alleen Amsterdam Rubber was twee punten lager. Ook vanmiddag bestond er behoor lijke belangstelling voor de Young- en Dawes obiigatiën. Eerstgenoemde, die in guldens luidt, maar waaraan min of meer een dollarclausule is verbonden, werd regelmatig verhan deld en steeg twee punten tot 83. De Daweslening, die in ponden luidt, werd enkele punten lager geadvi seerd. De gunstige vangstcijfers van de „Willem Barendsz" kwamen nog niet in de koers tot uitdrukking. De notering verschilde in feite niets met gisteren. Ook de tussentijdse mede deling van de algemene exploratie bracht weinig verandering. Hier werd circa 1 punt hoger genoteerd. Gul- densbeleggingen waren prijshoudend. Amerikanen stil. Het agio blijft nog steeds nihil. Prolongatie 3 pet. Neergeslagen wachtsman overleden ROTTERDAM. 17 Febr. De 65- jarige wachtsman Jacob Maltha, die zoals wij enige tijd geleden meldden, in een walhuisje aan de Willemska de te Rotterdam door een Finse zee man met een hamer werd geslagen, is. naar wii thans vernemen. Zondag .1.1. in het ziekenhuis Coolsingel over leden. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 18 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Orgel concert. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11 00 Gram.muz. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muz. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.45 Lichte mu ziek. 14.00 „De weg omhoog", cause rie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram.muz. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending- M. C. Ca- pelle: „Cocospalmen en cocosnoten in In. donesië". 18 00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 „Kunst, niet te betalen", discussie. 19.20 Gram.muz. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Gevarieerde muziek. 2045 „Statenlozen". hoorspel. 21 30 Les Troyer. a Carthage", opera facte TL 22.15 ..Eb. vloed en springtij" eau. serie. 22.30 Gevarieerde muziek 23,00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.30 Orgelspel. 23.45 Gram.muz. Hilversum II. 298 m. NCRV- 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gram.muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewij de muziek. 8.45 Gram.muz. 9.Ó0 Voor de zieken. 9 30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muz. 10.15 Tdem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Het kind i Europa", hoorspel. 12.00 Piano duo. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen, 12.33 Klassieke muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gram.muz. 13.50 Gram.muz. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamer orkest 15.45 Gram.muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.30 Mi litaire causerie. 18.00 Viool, clavecim- bel en cello. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie, en Verenigings leven. 18.45 Geestelijke liederen 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking, 19.25 Gram.muz. 19.30 Buitenlands overzicht. '9.50 Gram.muz. 20.00 Radiokrant 20.20 Kamerkoor bariton en orgel. 21.00 Lijdensoverdenking. 21.30 Pianoreci tal. 22.40 Gram.muz. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15 Gram.muz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2