Redelijke schadeloosstelling voor bewoners Rigtersbleekstraat Lage Bothof krijgt nieuw wegdek Giften Nationaal Rampenfonds Meteor-straaljager maakte nood landing bij Oldenzaal DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 le blad - pag. 3 ENSCHEDE RAADSVERGADERING ENSCHEDE Intensieve samenwerking tussen college en commissie l.o. In de raadsvergadering van gis teravond deelde wethouder N ij - kamp mede, dat er een wijzi ging is gekomen in het omvang rijke plan voor weg- en straatver betering, dat de gemeente dit jaar wil uitvoeren en dat ruim f 1,6 millioen gulden zal kosten. B. en W. achten het namelijk gewenst 'dit jaar ook de Lage Bothof onder handen te nemen. Aangezien het crediet niet wordt uitgebreid, wil het college de verbetering van de Windmolenweg in Boekelo gedeel telijk doen vervallen, namelijk het stuk van de Teesinkbeek af. De verbetering van dit laatste deelte is veel minder urgent dan die van de Lage Bothof, waar een druk verkeer is. Het volgend jaar zal het andere deel van de Wind- molenweg worden aangepakt. Twee raadsleden uit Boekelo, de heren Elferin k (wd) en Straatman (pv da) lieten bezwaren horen. Voor eerst genoemde was de mededeling van de wethouder een koude douche. Hij kon het niet eens zijn met de manier waarop Boekelo het nu weer moet lijden. Immers, zo zeide spr., men wist het wel eerder dat de Lage Bothof er zo slecht aan toe is. De-heer Straatman sloot zich bij de opmerkingen van de heer Elferink aan. Ik krijg 't gevoel, zeide hij, dat als er in Enschede iets moet gebeuren dat snel dient te gaan. Wethouder Nijkamp merkte evenwel op, dat hier een belang rijk verschil in urgentie ls. H£t andere deel van de Windmolenweg komt in or de, zeide de bewindsman. De heeren Elferink en Straat man wensten aantekening te hebben tegengestemd. Op een waag van de heer Weiman (kpv) of B. en W, iets op het oog heb ben voor de bewoners van enkele boer derijtjes aan de Deumingerstraat en Pierenkampweg, wier grond de gemeente wil kopen, deelde wethouder N ij k a m p mede, dat hij tot zijn spijt deze bewoners niet aan een boerderij kan helpen. Zoals tie burgemeester in zjjn nieuws jaarsrede al heeft gezegd, ls verlies van cultuur grond onvermijdelijk. Zoveel mogelijk helpen wij de mensen bij het vinden van éen andere boerderij, maar de vooruit zichten zijn ln dit geval niet rooskleurig en het is onmogelijk om toezeggingen te doen. De heer Verveld (protxhr.) was het college dankbaar voor het voorstel tot uitbreiding van de drinkwaterleiding, maar, zo zeide hij, aan de Vanekerweg, de Drlehoeksweg en de Vliegveldweg zijn nog tal van huizen die dit voorrecht mis sen. Wethouder Vunderink zeide dat het ln de bedoeling ligt om bij de aan sluiting van de Hegeboerweg, ook een deel van de Vanekerweg „mee te nemen", alsmede ook een deel van de Vaneker- hoekweg. Voor de Driehoeksweg ls de ur gentie niet zo groot. Van de bewoners van de Driehoeksweg hebben we namelijk geen aanvragen gekregen; het schijnt dat men daar over zeer behoorlijk drinkwater beschikt. Wat de vliegveldweg betreft, die zal pas aan de orde komen in het laatste BURGERLIJKE STAND ENSCHEDE. Geboren: Gerredina Wil- lemina dv J H ter Heege en E A te Sligte; Hans zv J Kom en J van den Eijkel; Jan zv J van Dijk en A Herder; Ingrid dv J J Haverkate en E J Assink; Ingrid Gerharda dv J B Arends en G E Niekrake; Hendrik Luite zv W Olijdam en L Dijkstra; Margriet dv W Odink G Langenberg; Wilma dv W Odink en G Langenberg; Benno zv H H Kuipers en W J Schutte; Hermannus Gerhardus Maria zv H M Silderhuis en A M T Moekotte. Overleden: Gerritdina Engelina Wen- nink 66 j echtg v D v Anastel; Trij fit je Lepping 32 j wed v E Postma. LOSSER. Geboren: Johannes Gerhar dus, zv A B J Vaanholt en M G J Bos- sïnk. Jacobus Gerhardus, zv M J Mun sterman en J Th Roelink. Overleden: A. ter Horst 74 J vr v W Veldhuis. H. de Vries, 91 j weduwe, v F Even. HAAKSBERGEN. Geboren: Gerhardus Alphonsus Felix Meria zv A Chr F ten Asbroek en J G ten Hagen. Overleden: H Hitman 69 j m v J Bosch. AGENDA Dinsdag 17 Februari. ENSCHEDE. Schouwburg Bioscoop: 3, 6.45 en 9 uur: Storm over Malakka. Bioscoop Irene: 3, 6,45 en 9 uur: Ontsnapt aan de guillotine. Alhambra: 3, 6.45 en 9 uur: Sterren stra len overal. Cinema Palace: 3, 6.45 en 9 uur: Bureau zedenpolitie. Het Witte Huis: 8 uur: Muziek van Cor Tosseram. Bad Boekelo: Muziek. Rijksmuseum Twente: Tentoonstelling „Bont en blauw". 8 uur: Lezing A. Middelhoek over: De ontwikkeling van het dessin door de eeuwen. Volksuniversiteit, gehoorzaal: 8 uur: Drs. W. Diemer over „De schoonheid van de 20ste eeuwse Ned. poëzie". HENGELO. Concertgebouw. 8 uur Cabaretvoorst, m. Helma en Selma. Cinema Palace, 3, 6.45 en 9.15 uur The greatest show on earth. Kunstzaal, 2,30—5 uur Exp. affiches. C- T. Storkschool, 8 uur: Wijkavond Ned. Herv. Gem. jaar van het 6-jaren plan dat voor de drinkwatervoorziening, ln de z.gn. onren dabele gebieden in 1950 is vastgesteld. De heer Otto (cpn) was er tegen om aan bedrijven en instellingen (zieken huizen, badhuizen e.a.) goedkoop water te leveren van 226 uur. Men kan wel reservoirs laten bouwen en die 's nachts laten vollopen, zodat men niet de dag prijs van 30 cent per kubieke meter be hoeft te betalen, doch slechts het voor gestelde nachttarief van 12% cent. Wet houder Vunderink geloofde niet dat men een dure installatie, die tienduizen den guldens zal kosten, zou bouwen om van het goedkope nachttarief te profite ren. We kunnen des nachts goedkoper water leveren; Als wij daartoe in staat zijn, dienen we dat niet te laten omdat het hier enkele bedrijven betreft. De c.p.n.-fractie was tegen het voor stel. De heer Otto zou graag willen weten wat de gemeente terugkrijgt voor het totale bedrag van f 29.000.dat en W. zich voorstellen te betalen voor de toetreding tot de vereniging resp. van gas-, waterleiding- en electriciteits- bedrijven. Het bedrag kan eventueel wel te laag zijn. Wethouder Vunderink zei, dat deze bedragen nagenoeg dezelfde zijn als vroeger. Toen werd echter die bijdrage gegeven aan de vakgroepen. De ze zijn opgeheven en de genoemde ver enigingen zijn er voor in de plaats ge treden. Deze verenigingen moeten hun doelmatigheid nog bewijzen," maar spr. was van oordeel dat zij ook voor de ge meente Enschede nuttig kunnen zijn. De c.p.n.-fractie was ook tegen dit voor stel. Intensieve samenwerking De heer Nij hof (p.v.d.a.) merkte naar aanleiding van het voorstel tot aan leg van een derde sportveld op het Schreurserve op, dat het hem deugd deed dat er, blijkens een schrijven van de gemeentelijke commissie voor lichame lijke opvoeding, op het ogenblik een zeer intensieve en goede samenwerking bestaat tussen het college en de com missie en dat het college nu daadwerke lijk deze commissie steunt. Mevrouw Weyl-Prins (p.v.d.a.) uitte woorden van warme instemming met het voorstel tot plaatsing van het oorlogsmonument in het Volkspark, dat, gehoopt wordt op de nationale her denkingsdag, (4 Mei) zal worden ont huld. Het schijnt alsof deze dag en ook de 5de Mei voor menigeen geen bete kenis meer hebben. Dat betekent, on recht aan de bevrijders en de bevrijden. Het is schrijnend dat zij, die in de strijd om de bevrijding zijn omgekomen deze onthulling niet kunnen beleven. Moge dit monument tot-in eeuwige dagen de vrede mogen kennen. Ook de heer Van der Meer (prot. chr.) was erkentelijk en sloot zich aan bij de woorden van mevrouw Weyl. De dijkdoorbraak aan de Rigtersbleekstraat Er was een interpellatie-aanvraag bin- en gekomen van de heer Otto aan gaande de dijkdoorbraak aan de Rig- tersbleekweg. In deze interpellatie vroeg o.a. of het college er van op de hoogte is, dat de uitvoerende aannemer in de laatste weken de nachtbewaking van de dijk heeft stop gezet. Weet het college voorts, dat de politie weigert proces-verbaal op te maken, ofschoon ver schillende bewoners dit hebben gevraagd? Aldus spr. Ofschoon de tijd van voorbereiding kort was konden B. en W. met een uit voerig antwoord de heer Otto van re pliek dienen. Daarin werd o.a. het vol gende opgemerkt: Volgens een rapport van gemeentewer ken, aldus merkte wethouder N ij k a m p op, was er die middag en avond 7 a 8 keer gecontroleerd. Om 19 uur, zou de controle worden afgelost en ongeveer op dat tijdstip brak de dijk door. Als er gewerkt wordt is er dag en nacht con trole. Er kan natuurlijk verschil van mening bestaan over de schadevergoe ding. Indien op dit stuk geen oplossing kan worden verkregen, is het gemeen tebestuur bereid bijstand te verlenen. Op het ogenblik van de doorbraak stond het water 0.60 m beneden de nor male waterstand, plus minus 1 m bene den de kruin van de dijk. De waterhoogte bedroeg plm. 0.80 m. Het dijklichaam is van goede samenstelling en moet zeer zeker in staat worden geacht om de ge ringe waterdruk te houden. Ter hoogte van de waterlijn is de dijk 4.50 m dik. Indien de werkzaamheden bjj het op spuiten van het terrein geen voortgang vonden, werden veiligheidsmaatregelen getroffen door het aflaten van water van het terrein, totdat grote gedeelten daar van droog staan. Op Zaterdag en Zondag werden en worden dleze maatregelen streng doorgevoerd en gecontróleerd. Op 11 Februari is om 14 uur met het werk begonnen tot 19 uur, het tijdstip van de doorbraak. Vóór de aanvang van de werkzaamheden was de dijk opnieuw gecontroleerd. Ook tijdens deze laatste werkzaamheden heeft dit herhaaldelijk plaats gevonden, zonder dat ieta bijzon ders is geconstateerd. De dienst van gemeentewerken oefent dag- en nachtcontrflle op de genoemde' dijk uit. Spoedig na de doorbraak waren ter plaatse aanwezig de directeur van ge» meentewerken met 2 technische hoofd-» ambtenaren, de politie, de brandweer ett het gas- en waterleidingbedrijf. Onmiddellijk zijn de nodige maatre gelen tot afvoer van water genomen. Met het leegpompen van kelders e.d. is terstond een begin gemaakt De politie onderzoekt, thans, in hoeverre er aanlei» ding bestaat proces-verbaal op te ma ken. Zes weken geleden Is door de uitge oefende contröle een dijkdoorbraak voorkomen. Nadien is de cMjk aanmerke lijk verzwaard, terwijl de cóntjrólé sinds dien is verscherpt. Voor het Nationale Rampenfonds Door de firma Rüfcter en Co. alhier, vertegenwoordigster voor Nederland van de Zinser Textielmaschinenfabrik te Ebersbach/Fils (West-Duitsland) is in opdracht der directie van ge noemde fabriek f 5000,- overgemaakt voor het Nationaal Rampenfonds. Door directie en personeel van de meubelfabriek Fritz Hansens Eftfl te Lillerod in Denemarken werd een be drag van f 822,96 bijeengebracht ten bate van de getroffenen in de ramp gebieden. Dit bedrag werd gezonden aan de heer A. H. Rekers, meubelma gazijn, Marktstraat te Enschede. De opbrengst van de actie van de verschillende padvindersverenigingen in de stad onder het.motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog". Za terdag j.l. is f 3616,66. Dit bedrag zal worden overgemaakt aan het Ram penfonds. Zierikzeese leerling-n in Enschede Vannacht om twaalf uur zijn twin tig jongens en meisjes, allen leer lingen van het Lyceum te Zierikzee, in Enschede aangekomen. Zoals wij Zaterdag meedeelden, heeft het En- schedese Lyceum deze leerlingen ge adopteerd. De leerling-en waren allen afkomstig van het Westelijk deel van Schouwen. Gistermorgen vertrokken zij met een klein vaartuig uit Burg- sluis en zetten de reis op een grotere boot vanuit Zierikzee naar Dordrecht voort. Vandaar reisden de jongens en meisjes per bus naar Enschede. Via burgemeester van Veen bereikte de rector van het Lyceum. Dr. B. K. v. d. Berg. gisteravond omtreeks negen uur het bericht van de komst van de leerlingen, zodat Ui dig maatregelen konden worden getroffen voor de huisvesting. Aan de oproep bii de ouders van Enschedese leerlingen was ruimschoots gehoor gegeven en ook in andere opzichten is het medeleven verblijdend. Het ligt in de bedoeling, dat de leer lingen van Schouwen reeds morgen of overmorgen de lessen in Enschede zul len volgen. Volgens de besteksbepalingen is de aan nemer aansprakelijk voor alle schade, voortvloeiende uit de uitvoering van de werkzaamheden. De maatschappij is ver zekerd tegen dergelijke schaden. Taxateurs ter bepaling van de vergoe ding, voor schade aan de bewoners toegebracht, zijn al werkzaam. Naar B. en W. is gebleken, is op enkele bewoners na, reeds overeenstemming omtrent de schadevergoeding bereikt. Voorzover geen overeenstemming be reikt zou worden, zijn B. en W. bereid door een deskundige te laten nagaan, in hoeverre de aangeboden schadever goedingen redelijk zijn te achten. De volgende giften zijn aan ons bu reau afgegeven voor het Nationaal Rampenfonds; Zinser Textilmaschinenfabrik G.m.b. H., Ebersbach/Fils door bemiddeling der Fa. Rütter Co. Enschede f 5000, Henk v. A. (4 jaar, met grabbelton) f 10.-, fam. A. S. f 35.- N.N. f 3.-, En schedese Kaartbond f 100.L. L. en H. S. f 10.Feestavond H. Rutgers f 13.50. Er wordt veel gegeven, doch het Nationaal Rampenfonds vraagt méér, aangezien de nood «eer groot is. Het feit, dat door zovelen reeds gegeven is, mag voor niemand een reden zijn om zich aan de leniging van deze verschrikkelijke nood te onttrekken. Een ieder drage bij naar eigen en best vermogen! Benoemingen en ontslag De gemeenteraad van Enschede verleende op verzoek eervol ontslag aan mej. H. G. Obbes, - onderwijzeres aan de Kottenschool, aan de heer A. Brouwer, onderwijzer aan de Wester- school en aan de heer A. Smid, leraar aan de Textielavondschool. De heer G. Bakker werd benoemd tot leraar in geschiedenis aan de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, Ir. W. H. de Bruine tot leraar electrotechniek in vaste dienst aan de H.T.S. Aan dezelfde school werden 9 lera ren benoemd, aan de textielavond school 43 leraren. De heer R. Höster werd overge plaatst als onderwijzer van de Open- luchtschool naar de Minkmaatschool. Gladheid veroorzaakte verkeersongelukken De gladheid van het wegdek heef vanmorgen verscheidene verkeerson gevallen veroorzaakt. Bij de meeste ontstond slechts materiële schade, maar enkele ongelukken liepen min der goed af. Tegen twaalf uur vanmorgen viel mevrouw G. J. W. v. d. H. in deFlo- resstraat. Zij brak het rechter heup been en werd per ziekenauto naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Mej. J. A. B. viel even na twaalf uur in de Oosterstraat van haar fiets, tengevolge van de gladheid. Zij kreeg vermoedelijk een lichte hersenschud ding. Mej. B. werd met een zieken auto naar haar woning vervoerd. AANRIJDING In de Brammelerstraat vond gis teravond omstreeks zes uur een aan rijding plaats tussen een autobus, bestuurd door J. S. en .de tienjarige wielrijdster H. ten H., die op haar rijwiel het elfjarige meisje H. W. S. meevoerde. Laatstgenoemde werd aan het hoofd gewond en in het R.K. Ziekenhuis verbonden. Bij deze aan rijding was ook betrokken de automo bilist C.J.E.L. Diefstallen. B. H. K. deed aangifte bij de politie, van diefstal van zijn rijwiel. Mej. J. J. N. deelde mede'/ dat haar tas was gestolen. Piloot kreeg onbetekenend letsel (Van onze eigen verslaggever). Vanmorgen om kwart over tien heeft een Gloster-Meteor straaljager van de vliegbasis Twente een nood landing moeten maken op ongeveer 3 km van Oldenzaal, en op 150 m ten Zuiden van de spoorlijn Hen geloOldenzaal ter hoogte van de weg naar 't Hazewinkel. De 26-jarige reserve-sergeant-vlie ger L. M. J. van Dieten, geboren te Aarle-Rixtel (N.B.) kwam er met enkele onbetekenende verwondin gen af. Vanmorgen was sergeant-vlieger Van Dieten met drie andere piloten opgestegen voor een oefenvlucht. Ziin toestel kreeg last van iisafzet ting op de voorruit zodat hij hoe lan ger hoe meer een slecht uitzicht kreeg. Hij trok weliswaar een klepje open en trachtte achter een andere machine aan te vliegen doch hti kon zich niet goed meer oriënteren. Bomen knapten af Daarop besloot hij een noodlanding te maken. Plotseling zag hij bomen voor zich hij trachtte nog het toe stel op te trekken doch op dat ogen blik had de straaljager nog slechts een snelheid van ongeveer 250 km per uur. Het 7 ton zware toestel bptste tegen twee bomen van ongeveer 20 cm dikte, die als lucifershoutjes afknap ten. Over een afstand van pl.m. 150 meter schoof de machine door het struikgewas en enkele boompjes, en kwam nadat de staart reeds van het toestel was afgebroken tot stilstand aan de rand van een welde in het struikgewas. De piloot maakte zich onmiddellijk uit de cockpit vrij en kon met slechts enkele wonden aan het gezicht het toestel dat gelukkigerwijze niet ln brand geraakte verlaten. In middels waren omstanders die zich op de weg naar 't Hazewinkel bevonden toegelopen, terwijl ook de overweg wachter van de Nederlandse Spoor wegen die in de onmiddellijke nabij heid woont, de heer J. C. Dalhoeven, toesnelde. Gelukkig behoefde hij niet op te treden. De piloot begaf zich naar de wachtpost en kreeg daar koffie en sigaretten, zodat hij daar enigszins op verhaal kwam. Hij vertelde nog. dat. toen het toe stel over de grond voortschoof. hij de hand buiten het raam had gesto ken. en nog enkele takken had ge voeld. Kort daarop merkte hij dat het toestel stillag en hit maakte zich onmiddellijk vrij, want hij hoorde achter zich gesis. De heer Dalhoeven zeide. dat hil twee toestellen - had opgemerkt die zeer laag over ziin wachtpost vlo gen. Hij vloog naar buiten en zag een stofwolk van sneeuw en zand. De piloot werd na drie kwartier in |lllllllllllllllllllllllll|!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll Verrassende vondst §j In een wasserij te Enschede H deed men gistermorgen een H merkwaardige ontdekking. Daar werden de kleren uitgestoomd van een man, die in het Tehuis voor Ouden van Dagen in de Molenstraat was overleden. Daar s bij bevond zich een pet, waarin n een krant was gewikkeld. Tot 1 grote verbazing van het meisje. dat het papier er uithaalde, H vielen tien geldige bankbiljetten m van f 100.op de vloer. i Zes maanden voor diefstal van collectebus DRONKEN JONGMENS STAL GELDEN VAN RAMPENFONDS. Zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van het Me disch Consultatiebureau voor Alco holisten, eiste de Officier van Justitie mr A. W. Rosingh vanmiddag tegen de 20-jarige stucadoor G. P. uit En schede. wegens diefstal van een col lectebus voor het Nationaal Rampen fonds. Deze bus stond in café S. te Enschede. Verd. had daar op 11 Fe bruari 14 glazen bier gedronken. Hii heeft toen de bus die op tafel stond bij zich gestoken en is er mee naar buiten gegaan. De inhoud bestond uit twee papieren guldens, één zilveren gulden en uit los geld. De Officier van Justitie meende, dat hier een voorbeeld gesteld moet wor den. Mr. Kranenburg, de verdediger, voelde wel, dat de gecollecteerde be dragen voor de rampgebieden met een zekere „heiligheid" omgeven zijn. Hij begreep, dat er een voorbeeld gesteld moest worden en dat haaien, die zich aan de gelden vergrijpen, streng moe ten worden gestrafd. In dit geval ech ter heeft de verd. door zijn dronken- schao zich niet gerealiseerd, wat hii heeft gedaan. Dit vlakt de verant woording niet weg, maar ontneemt wel de onsympathieke kant aan de daad. Verd. is aan de drank verslaafd, maar past verder goed op. Spr. be pleitte clementie. De politierechter mr. A. J. van Rhede van Kloot vonniste, gezien de soort van de diefstal, conform de eis, met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Hans Tiemeyer c.s. speelden „Nieuw Land" Voor de tweede maal in dit seizoen brachten Hans Tiemeyer en de zijnen (Amsterdams Toneelgezelschap) voor een volle zaal in Ons Huis het „spel van ménsen" in drie bedrijven „Nieuw Land". Deze voorstelling was georganiseerd door de Commissie Ontspanning Textiel Industrie. Hans Tiemeyer is de auteur van het stuk; hii verzorgde ook de regie en nam bovendien een der rollen die van Klaas Weert, de opzichter voor zijn rekening. „Nieuw Land" speelt in de Noordoostpolder geduren de de bezettingstijd en houdt zich bezig met de problemen van de men sen die dit nieuwe land scheppen. Een tekenaar brengt zijn vrouw in de gemeenschap van mannen zii is de eerste vrouw in de polder, de modderwoestijn die het gehele doen en laten van de mensen in het barak kenkamp beheerst. Haar verschijning is-mede oorzaak'-van- ernstige con flicten en uitingen van hartstocht. Het dramatische verhaal culmineert in het neerschieten van de opzichter, een typische mensenhater, die alle onderduikers in zijn ploeg aan de Duitsers wil uitleveren. Bewondering moet men hebben vóór het sterke spel van Hans Tie meyer als de ruige opzichter, die al leen maar zijn plicht en zijn werk ziet. maar blind is voor de noden en problemen van hen die onder hem staan, sterker nog: deze moeilijkhe den tracht te ontsluieren om de mensen vervolgens daarmee te trei teren. De overige drie van het vier tal. dat de gehele bezetting van het stuk vormt, vulden hem op uitste kende wijze aan. Het waren Tine de Vries als Klaske, het vrouwtje: Ro bert de Vries als Joop van Driel, de tekenaar; en tenslotte Henk Groot, de drenkeling. Een sober décor was een passende entourage voor het stuk dat de aanwezigen buitenge woon boeide en een dankbaar applaus oogstte, evenals dat op de 26ste Oc tober het geval was, toen dezelfde spelers het voor de Kunstkring En schede brachten. De heer J. H. L. Groeneveld. voor zitter van de Ontspanningscommissie personeelschef bij N. J. Menko N.V.. leidde de voorstelling met een kort woord in. Be straaljager verloor bij de noodlanding de staart. een.personenauto naar de vliegbasis teruggebracht. Nog een ongeval Kort nadat het bericht van de noodlanding bij Oldenzaal binnen kwam, maakte sergeant-majoor Van O. een ongelukkige landing met een Harvard, waardoor dit toestel werd beschadigd. De bestuurder bleef onge deerd. Onder auspiciën van de Vereniging voor Handelsexamens op Practische Grondslag te Voorschoten slaagden voor het diploma Kantoor Stenografie Ned. 130 ltg. per min, de dames J. M. Boer- rigter, Losser, B. M. Beunders, Losser, M. Bittink, M. Herreveld. G. Hogenberg, A. E. Katsma, L. A. E. Rings, Hengelo, M. B. Schasfoort, Losser en de heer H. J. Visscher, alhier. Voor het diploma Machineschrijven Praktijk, 130 aanslagen, per min. slaagden de dames A. Biesma, N. ten Barge, E. Bakker, W. Dam, A. de Haan, M. N. Leerkamp, J. Kok, G. Linde, A. A. Poelhekken, G. van Veen, M. G. A. van Wijngaarden, A. H. Westendorp, J. Stoe ten en de heren J. C. W. Lueken en D. Wever, alhier. Afgewezen 2. Vonnissen in grote koffiesmokkelzaak G. Ha. in hoger beroep De rechtbank te Zutfen heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 50-jarige G. Ha. te Enschede en veertien andere verdachten hoofd zakelijk afkomstig uit Oost-Gelder land. die een rol hebben gespeeld in de grote smokkel-affaire welke het vorig jaar werd ontdekt. Ongeveer 30.000 kilogram koffie en enkele hon derden damesmantels werden naar Duitsland gesmokkeld, terwijl 45.000 damesshawls uit Duitsland clande stien naar ons land werden gebracht. Veertien dagen geleden hield de rechtbank zich bezig met deze uitge breide affaire, welke de douane recherchedienst te Enschede had ont dekt. G. Ha. werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek f 10.000,boete, subsidiair 6 maanden met verbeurdverklaring van twee auto's. Ha. heeft hoger beroep aangetekend, zodat deze zaak eerlang voor het Gerechtshof te Arnhem zal worden behandeld. De eis was een jaar en drie maanden, een geldboete van f 10.000,subs 6 maanden ge vangenisstraf met verbeurdverklaring van de beide auto's. De Enschedese confectionair H. P. A. M. L. werd veroordeeld tot tien maanden met aftrek waarvan 3 maanden voorwaardelijk met ver beurdverklaring van een auto en 130 damesshawls. Diens echtgenote me vrouw A. L. L.-B. tegen wie drie maanden met aftrek was geëist, kreeg twee maanden met aftrek. J. C. van L. te Eibergen werd con form de eis tot een maand gevange nisstraf veroordeeld. A. N. L. en H. J. B. N., beiden te Eibergen, werden veroordeeld tot twee maanden voor waardelijk, waarvan een maand on voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. (De eis was beide keren een maand). Mej. J. H. M. te N, te Rekken werd veroordeeld tot vier maanden, waar van zes weken onvoorwaardelijk en de rest voorwaardelijk (de eis was zes weken). L. B. H. te Eibergen werd veroordeeld tot tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk. A. J. O. te Enschede tot zes maan den met aftrek, D. S. te Eibergen tot een week voorwaardelijk en f 30 boete' of 10 dagen. J. H. S. kreeg een zelfde veroordeling. E. H. S. werd veroor deeld tot f 25 of 10 dagen. J. W. O. te Winterswijk werd ver oordeeld tot een maand voorwaarde lijk, een geldboete van f 250. subs, een maand gevangenisstraf. De plaats waar de machine terecht kwam. VERBOUWING GEGUND. De verbouwing van het Volkspark- gebouw onder architectuur van de heer F. S. Baartman is opgedragen aan de Fa. Gebr. Krefjenveld te Hen gelo (O.) en het glas-, schilder- en behangwerk aan W. Oude Alïnk v/h R. G. Bebingh te Enschede. BOEKELO OLIEBOLLEN-ACTIE. Door leden van de R.K. padvinderij is een ..Oliebollenactie" gevoerd. Mede dank zii de hulp der plaatselijke win keliers enz., die gratis de materialen beschikbaar stelden, kon een bedrag van f 155.68 aan 't Nationaal Ram penfonds worden afgedragen. ALMELO Veertigjarig jubileum H.A.S. .De viering van het veertig jarig ju bileum van de Handelsavondschool welke aanvankelijk was vastgesteld cp 3 Februari werd in verband met de watersnoodramp uitgesteld tot Maandagavond .Tevens werd het pro gramma soberder gehouden dan eerst de bedoeling was geweest, zodat de leerlingen en oud-leerlingen in ge paste stemming het jubileum hebben gevierd. De grote zaal van schouwburg 't Groenendal was tot aan de laatste plaats toe bezet. Namens 't gemeen tebestuur waren aanwezig burgemees ter Mr. J. M. Ravesloot en de wet houders Manrho en Vaes Nadat de voorzitter van het her denkingscomité de avond had ge opend sprak de burgemeester een kort woord. Mr. Ravesloot memoreer de in zijn toespraak het feit, dat de handelsavondschool veertig jaar ge leden begonnen was in het schoolge bouw aan de Hagengracht met zestig leerlingen. Thans telt het aantal leerlingen ruim vierhonderd, waar ook nog het aantal leerlingen van enkele losse cursussen bij komt De heer J. C. Vastenbond, directeur van de handelsavondschool te Hen gelo, richtte als collega speciaal het woord tot de directeur van de han delsavondschool in Almelo, de heer Schuurman. De heer A. A. A. van Wulfften Pal- the Rzn., bood namens de fabrikan tenkring Almelo een bedrag aan van f4000, bestemd voor de aankoop van schrijfmachines De directrice van de afdeling steno-typeschool, me vrouw EssinkStomer dankte hier voor de gevers. Vervolgens spraken nog de voorzit ter van het bestuur van de handels avondschool Mr. P. J. Thierry en de heer F. van Stegeren die veertig jaar secretaris is geweest van de H.A.S. Aan de dames Schuurman en IJzer man werden bloemen aangeboden. De directeur van de Handelsavond school de heer J. Schuurman, dankte de sprekers voor hun waarderende woorden. Het Scholco-cabaret vulde de rest van de avond Ernstige aanrijding Gistermiddag heeft op de hoek van de Ootmarsumsestraat en de Oranje straat een vrij ernstig verkeersongeluk plaats gevonden, waarvan de 50-jarige wielrijder J. W. uit Almelo het slacht offer geworden is. W. reed met twee fietsen in de richting van de Vrieze- brug. Achterop kwam een grote vrachtauto, bestuurd door de 22-jarige J. C. J. uit Gouda. De fietser werd geraakt door de aanhangwagen, toen deze passeerde. Hij kwam te vallen en werd met een gebroken rechter been naar het Algemeen' Ziekenhuis overgebracht. Gevreesd wordt voor een bekkenfractuur. GESTOLEN BONTMANTELS GEVONDEN. Arbeiders in het Nijreesbos hebben gistermorgen vier bontmantels ge vonden, die afkomstig bleken te zijn van de onlangs gepleegde diefstal in de damesmodezaak van de fa. Koop- mans in de Grotestraat. Zij gaven hun vondst op het politiebureau aan. De bontmantels zijn terug gegeven aan de eigenaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2