TUBANTIA Zeventien organisaties hadden vinger in de pap Er is een aantal „onderduikers" Verklaringen van Avro-voorzitter „gecorrigeerd" Militaire bijstand geëindigd Scliouwen-Duiveland tegen de herfst droog? Uitgave: N.V. v/h FIRMA M. J. VAN DER LOEFF. Bureau: Langestraat 13-17, Enschede. Telefoon 5244 (4 lijnen), Postgironummer 37648. Abonnementen en advertenties op te geven aan de Administratie. Inge zonden stukken en bijdragen te richten aan de Redactie. DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 TWENTSCH DAGBLAD Enschedesche Courant, Vrije Twentsche en Achterhoeksche Courant Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Advertenties per mm. 22 ct. (minimum 20 mm.), tussen de tekst 3 x de adv. prijs ..Brieven onder no." en „Adres Bureau" 20 ct. extra. Abonnement per week f0.47 per 3 mnd. f6.10 <bij vooruitbetaling). Losse nummers 13 ct 82e JAARGANG No. 40-6 PAG. DE EVACUATIE VAN ZIERIKZEE De evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig beëindigd. Gisteren zijn de laatste schepen met een groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn van de ruim 7000 inwoners nog ongeveer 3000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsvergunning hebben gekregen. Het ligt in de bedoeling deze 3000 nog in de komende weken „uit te kam men", waarna men het gehele evacuatieschema zal hebben uitgevoerd. In middenstandskringen was zoals we gisteren reeds meldden nogal wat verzet tegen de evacuatie gerezen, omdat de vele zakenlieden, speciaal winkeliers en grossiers, geen gelegenheid kregen om liun overstroomde voorraden te bergen. Na een vrij rumoerige vergadering op Zondagmiddag hebben ongeveer 50 hunner toestemming gekregen om te blijven, mits hun vrouwen en kinderen zouden vertrekken, hetgeen gisteren is geschied.... Men aclit ambtenaren bevoordeeld Als men de burger van Zierikzee spreekt over de evacuatie, dan ls er, zoals hij zegt ..geen reden om weg te gaan". „Mijn spullen staan hier droog" zegt nij, „waarom zou ik weggaan". Hij deiikt blijkbaar niet aan de hy- fiënische toestanden: het niet func- ionneren van de riolering en van de waterleiding, met alle gevaarlijke consequenties vandien. Er zitten of zaten in één huis vaak 5 of 6 fami- Lagerhuis accoord met ontnaasting wegvervoer Het Britse Lagerhuis heeft gisteren het wetsontwerp tot ontnaasting van het indertijd door Labour genationa liseerde wegvervoer aangenomen met 296 tegen 257 stemmen. Dit wetsontwerp bevat tevens plan nen om het bestuur van de eveneens genationaliseerde spoorwegen te de centraliseren; de spoorwegen zullen in de toekomst niet door één bestuur maar door vele plaatselijke raden worden gecontroleerd. De nationali satie zal echter als zodanig niet on gedaan gemaakt worden. De ongeveer 4000 vrachtwagens, waarover de staat thans beschikt zul len aan particulieren worden ver kocht. Bij wijze van schadeloosstel ling voor de staat zal er een belas ting worden geheven op zware vrachtauto's; die heffing zal de ko mende twee jaar ongeveer 4'millïoen Pond opbrengen. Men verwacht dat na ontnaasting de concurrentie tussen spoor- en wegvervoer scherper zal worden: de spoorwegen zouden ech ter hun tarieven mogen verhogen. Het desbetreffende wetsontwerp gaat nu nog naar het Hogerhuis. Het vormt met de voorgenomen ontnaas ting van de staalindustrie: de kern van Churchill's regeringsprogram. Executie Rosenbergs in tweede week van Maart De doodvonnissen tegen het echt paar Rosenberg zullen voltrokken worden in de week beginnende 9 Maart a.s. Als datum van executie is reeds genoemd de 12e Maart. Chinese nationalisten melden sioringsaanval op eiland Volgens het Chinees nationalisti sche nieuwsagentschap Taipeh heb ben nationalistische guerilla's op 13 Februari een storingsaanval gedaan op het eiland Meitsjow, voor de kust van de provincie Foekien. Het eiland ligt ongeveer 150 km ten Noorden van de haven Amoy. De guerilla's landden in de oochtend van 13 Februari op Meisjow zonder tegenstand van com munistische strijdkrachten en ont ruimden in de middag van 14 Februari het eiland weer. De uitgangsbasis van de operatie wordt in het bericht van het nieuwsagentschap niet genoemd. Wel wordt gezegd, dat eenzelfde ope ratie tegen Meitsjow een jaar geleden werd uitgevoerd. Een nationalistische woordvoerder heeft verklaard dat er geen gevange nen gemaakt werden doordat het communistische garnizoen naar het vasteland was gevlucht toen de guerilla's landden. Het algemeen hoofdkwartier van de nationalistische Chinese marine heeft vandaag de berichten, dat de natio nalistische marine alleen een blok kade van de kust van het Chinese vasteland uitvoert, niet willen beves tigen. V/verhericht Weersverwachting van het K.N.M.I.. geldig tot Woensdagavond. Verdere stijging van temperatuur Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Verdere stijging van temperatuur. Overwegend matige Westelijke wind. Woensdag 18 Februari: Zon op 7.50 onder 17.59 Maan op 9,04 onder 0.00 lies, die kookten op alle mogelijke plaatsen, die daarvoor niet geëigend zijn en daardoor voortdurend brand gevaar vormden. Genegeerd werd verder het nog steeds niet geweken gevaar van een dijkdoorbraak bij on gunstige wind, waardoor de Schou- wense dijk tussen Brouwershaven en Zierikzee, die het tot dusverre op het nippertje gehouden heeft, de daar achter liggende gebieden niet meer zou kunnen beschermen. Dit zou tevens tot gevolg hebben, dat het deel van Zierikzee met uitzondering van een deel van 500 tot 1000 meter rond de kerk blank zou komen te staan. En tenslotte werd niet gedacht aan het feit, dat het havenkanaal ver zand is en binnen enige dagen niet meer bevaarbaar zal zijn. Behalve het aantal inwoners dat buiten de evacuatiemaatregelen is gevallen, is er ook een aantal dat zich er aan onttrokken heeft. Een aantal mensen kon node gemist worden, de werkers, hetzij administratief, hetzij met de schop. Dit getal beloopt onge veer 3000. Maar daarnaast zijn er nog altijd burgers of burgeressen van Zierikzee, die geen gehoor hebben ge geven aan de dringende beroepen, die men op hen heeft gedaan en die niet vatbaar zijn gebleken voor de zeer redely ke argumenten die de autori teiten voor evacuatie naar voren heb ben gebracht. Het is geen gemakkelijke taak geweest, de evacuatie van de 7600 inwoners van Zierikzee te rege len. Zeventien instanties zijn er. die hier een vinger in de pap hebben, en iedere middag en avond is er op het gemeentehuis onder leiding van burgemeester Schuurbeque Boeye een-vergade ring geweest en nog zijn deze vergaderingen niet ten einde, want de problemen zijn vele. Van de 3000 uitverkorenen zijn er na melijk velen, die een tijdelijke vergunning hebben, die elk ogen blik weer kan worden ingetrok ken. „Hoeveel kruideniers moeten e: weg. hoeveel slagers, hoeveel groente boeren?" De winkelstand heeft be sloten zich bij een loting neer te leg gen, met dien verstande, dat de grote landelijke firma's die hier filialen hebben, primair zullen evacueren. Hierbij zijn de economische belangen van de kleine middenstand afgewo gen tegen die van de grote bedrijven. „Zeventien instanties", dat zit een aantal inwoners van Zierikzee ook dwars. Een huisvrouw ging zover, te beweren, dat primair de gezinnen van de leden van die 17 instanties hier mogen blijven. Haar man, die opzichter bij een dijkwerk is, kan blijven, maar zij moet met haar kin deren weg, in tegenstelling tot de ge zinnen van de ambtenaren. Wij laten deze bewering gaarne voor haar re kening, maar geven haar als citerinf. van de stemming, die onder een deel van de nog legaal en illegaal achter geblevenen heerst. Wie zo in het centrum van het stadje loopt, zal misschien geneigd zijn te denken, dat hier „niets aan de hand" was, maar wie de zijstraat jes ingaat en daar de ravage aan schouwt, wie ziet hoe hier en daar het water nog doorsijpelt en zijn knagend werk verricht, komt tot de conclusie, dat de autoriteiten met de stap tot evacuatie een wijs besluit genomen hebben. Straks zullen er in Zierikzee 4.000 nieuwe tijdelijke bewoners komen, ondergebracht in barakkenkampen: de mannen zullen pogen Zierikzee weer terug te brengen tot de staat waarin dit vriendelijke stadje voor de ramp verkeerde. De militairen zijn vertrokken of zijn bezig hun spullen te pakken en terug te gaan naar hun garnizoen. Zij laten een stadje ach ter, waar het hier en daar in de ge moederen nog gist, maar dat voor de militairen uit hygiënische overwegin gen als werkoord thans onvoldoende is bevonden. Een sprekender argu ment voor de evacuatie is welhaast niet denkbaar De heren P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., mr A. B. Rosjen, voor zitter van de N.C.R.V. en mr J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A. hebben in verband met verklaringen door de algemeen voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, afgelegd in een gewestelijke bijeenkomst van de Avro op Zondag 15 Februari j.l. te Arnhem, namens K.R.O.. N.C.R.V. en V.A.R.A. het volgende verklaard: De Avro en de nationale ramp De omroepberichten over beide zen ders op 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari zijn ver warrend geweest .omdat over beide zenders niet dezelfde berichten wer den gegeven. Bovendien waren er be richten voor de uitzending waarvan de omroepverenigingen geen verant woordelijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Februari door NCRV en VARA ,die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de berichtgeving over beide zenders, ter wijl omtrent het uitspreken van deze berichten contact werd gezocht met de Regoringsvoorlichtingsdienst. De KRO, die Dinsdag in de aether kwam. was onmiddellijk bereid de getroffen regeling te continueren en stelde zich daartoe in verbinding met de betrok ken AVRO-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling van zelfsprekend. doch moest zijn aan vankelijke toestemming later op ge zag van de heer de Clercq intrekken. Dinsdag 3 Februari besloten de ver tegenwoordigers van de reportage-af delingen van de KRO. NCRV en VARA tot volledige samenwerking op reportaeegebied. Zii hadden verno men. dat de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programma-commissaris van de N.R.U. de heer de Clercq gevraagd of het juist was. dat de AVRO aan deze samenwerking niet wilde mee doen. Dit werd door de heer de Clercq bevestigd. In tegenstelling tot de mededelin gen van de heer de Clercq wordt ver klaard. dat de AVRO precies dezelf de rechten heeft als de andere om roepverenigingen en dus gewestelijke bijeenkomsten voor de microfoon be kend kan makenzo zij dat mocht willen. Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenberg namens de AVRO in een vergadering van de te levisie coördinatie-commissie meege deeld, dat de heer de Clercq wenste, dat het cabaret-programma op Vrij dagavond 6 Februari j.l. normaal zou doorgaan. De secretaris van de Neder landse Televisie-Stichting heeft de heer de Clercq toen opgebeld en zijn verwondering over dit voornemen uitgesproken. Tijdens dit gesprek bleek, dat de heer de Cleeq vasthield aan zijn voornemen De secretaris van de N.T.S. heeft daarop nog dezelfde avond in overleg met de andere le- den van het dagelijks bestuur een spoedvergadering van dit bestuur uit geschreven op Woensdagmorgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer de Clercq meegedeeld van zijn voornemen af te zien De heer de Clercq heeft dus de op Maandag tot. stand gekomen coördi nerende regeling inzake de berichtge ving niet willen continueren maar de toestand willen herstellen, waarbij over belde zenders niet dezelfde be richten zouden worden uitgesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaarden, is begrijpelijk. Dat de heer de Clercq zijn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te brengen is minder begrijpelijk. Prinses Marijke, het lievelingskindje op het Paleis Soesldijk, hoopt morgen haar zesde verjaardag te vieren. (Foto Paul Hui). Zeven militairen zijn omgekomen Dagorder chef generale staf Vanochtend zijn de militairen van de derde militaire afdeling uit het noodgebied naar hun garnizoenen teruggekeerd. De militaire bijstand kon als geëindigd worden beschouwd, doch de troepen worden thans nog achter de zogenaamde stopliin in gereedheid gehouden om zonodig on middellijk hulp te kunnen verlenen. Ruim 12.000 militairen zijn behulp zaam geweest bij het reddingswerk en incidenteel ook aan het herstel van de dijken. In het commandoge- bicd van de bevelhebber van de derde militaire afdeling hebben twee Franse geniebataljons, één Belgisch geniebataljon, één Amerikaans batal jon waarbij twee compagnieën dukws en één bataljon Amerikaanse mari niers prachtige steun verleend bij de vele werkzaamheden in het getroffen gebied. 22 hefschroefvliegtuigen 13 Amerikaanse en 9 van de Engelse Koninklijke Marine hebben in Brabant en Zeeland honderden slachtoffers uit een benarde positie ered. Zeven militairen werden ge lood, waaronder vier verdrinkings- gevallen. De chef van de generale staf heeft de volgende dagorder uitgegeven: „Nu de militaire bijstand ten be hoeve van de watersnood in al gemene zin is geëindigd, stel ik s dMm met voldoening vast. dat de Koninklijke Landmacht paraat is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen hebben zich met hun gehele persoon in gezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onverpoosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot redding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht." Het besluit van alle militairen uit het noodgebied terug te trekken wordt over het algemeen begrijpelijk geacht: de zo waardevolle militaire hulp moet worden beëindigd en ci viele instanties zullen dit werk over nemen. De laatste dagen is hiermee geleidelij Kween aanvang gemaakt. Voor de duiNrs is er. echter op Schou wen en Duiveland nog een massa werk, waarvoor moeilijk andere mid delen gevonden zullen kunnen wor den, maar met alle Nederlandse en buitenlandse militairen zijn heden ook de Amerikaanse dukws terugge trokken. Met hun Duitse bemanning hebben deze amphibies een groot aandeel gehad in het reddingswerk. 12 dukws zijn in de avond van de 47.5 MILLïOEN Gisteravond was een be drag van 47,5 millïoen gulden bij bet Rampenfonds binnen gekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millïoen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5Vs millioen gulden. Zaterdag kon de stand niet worden opgemaakt, omdat men op die dag niet de be schikking krijgt over giro- afrekeningen. Prins Bernhard bezocht getroffen gebied Prins Bernhard heeft gisteren weer verscheidene bezoeken gebracht aan plaatsen in het getroffen gebied. Per vliegtuig begaf de prins zich naar het vliegveld Woensdrecht, vanwaar hij per helicopter naar Zeeuwsch- Vlaanderen ging. Hier bezocht hij Kloosterzande, Óssenisse Terneuzen en Hoofdplaat. Vervolgens stak de orins over naar Zuid-Beveland. waar hij in Ierseke landde. Tenslotte bracht hij nog een bezoek aan Zonnemaire op Schouwen. Nederland behartigt Israëlische belangen in Sow jet-Unie In verband met het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Israel en de Sovjet-Unie heeft de Ne derlandse regering zich op verzoek van de regering van Israel bereid ver klaard om de belangen van de staat Israel in de Sovjet-Unie te behartigen. Go en Sunito geven uiteen zetting over hun uitwijzing De heren Go en Sunito hebben voor de sectie Buitenlandse Zaken van het Indonesische parlement een uiteen- zettmg gegeven over hun uitwijzing uit Nederland. De voorzitter van de sectie, de heer Djody Gondokusumo. zei. dat hii de kwestie-Go en Sunito nog niet beslecht achtte, ofschoon men wellicht in Nederlahd die me ning koestert. Hij zei. dat de sectie Buitenlandse Zaken zich zal beraden over eventuele maatregelen van we derkerigheid. „De uitwijzing van Go en Sunito houdt verband met de strijd om Irian", zo zei hij. De heren Go en Sunito zelf verklaarden, dat de twee grootste partijen in Nederland, nl. de Katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid, het uitwiizings- besluit hadden goedgekeurd, hoewel zo zeiden zii. in de P.v.d.A. nog ver deeldheid over het besluit heerst. derde Februari uit Duitsland op Schouwen en Duiveland aangekomen. Bijna onmiddellijk zijn zij ingezet voor het in veiligheid brengen van slachtoffers, die zich toen nog op vele plaatsen in hachelijke situaties bevonden. Zij konden 286 slachtoffers evacue ren. Toen de evacuatie in het nood gebied was voltooid, bewezen de dukws grote dienst bij het bergen van aller lei materieel. Een tachtigtal land bouwwerktuigen, variërende van eg gen tot oogstmachines en tractoren, auto's, fietsen, twee ton schoolbe- hoeften, 17 ton huisraad, generato ren en vee, staan tussen tientallen andere onderwerpen op de lijst, die van het geredde materieel is opge maakt. Tegelijkertijd zijn er 530 ton zandzakken aangevoerd voor het dijkherstel, 14.000 yard telefoon draad gerepareerd of gelegd en ver der 10.000 yard wegen gemarkeerd om het mogelijk te maken desnoods ook 's nachts in noodgevallen te kun nen rijden of te varen. Bedijking eerst na jaren weer betrouwbaar Herstelwerk uiterst moeilijk Koningin Juliana heeft o.a. door vele bezoeken a3n de rampgebieden haar medeleven getoond met de slachtoffers van de watersnood. Verschillende keren ging H.M. per helicopter naar liet verdronken land. Boven ziet men de Koningin bü «o'n hef- scliroefvliegtuig. naast twee Nederlandse en een Engelse militaire vlieger. Onder: H.M. onderhoudt zich met de achtergebleven bevolking van Oude Tonge. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdijken van Schouwen-Duiveland is thans ge reed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig kar wei, dat onveinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik nog tal van onbekende moeilijkheden in. Daar mee wordt al danig rekening gehou den. Een groot probleem vormt de pol der Schouwen, die ruim 9.000 ha groot is. In de Zuidelijke zeedijk zitten drie flinke gaten, bii de Schelphoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de havendiiken van Zierikzee. Water bouwkundige strategen hebben becij ferd. dat eerst de gaten bij Brugsluis en Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het gat bil de Schelphoek aan de beurt. In dit gat. dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming die van en naar de bijzonder grote Schouwepolder loopt. Het dichten van dit gat zal naar deskundig oordeel, veel moei- l liiker zijn dan het dichten van de Walcherense dijk bij West Kapelle in 1945. Voor de twee eerstgenoemde gaten worden thans zinkstukken gemaakt. Ondertussen is een enorme bagger molen bezig Oostelijk van Zierikzee een werkhaven te graven. Van die basis uit, kan het werk met volle kracht beginnen. Graafmachines en ander materiëel worden op het ogen blik naar het eiland gebracht, om het werk onder regie van de directie der Zuiderzeewerken met man en macht te gaan aanpakken. De genoemde werken zijn lang niet de enige op Schouwen-Duiveland. Van Zierikzee naar het Noorden loopt de oude Schouwse dijk. een zeedijk uit de tijd toen enkele eeuwen geleden Schou wen. Duiveland en Dreischor nog drie aparte eilanden waren. Deze binnendijk is met ontzaglijk veel moeite in de laatste 14 dagen be houden gebleven. Het zwakke punt ligt bij Bakkersweel waar militairen dag en nacht hebben gevochten en tot dusverre met succes om met zand zakken deze diik dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterliggende grote polders niet geweken. Deze nol- ders staan dras door doorgekweld en overgeslagen water. Het wordt nog niet verantwoord geacht de bevolking te laten terugkomen. Slaagt men er in de oude Schouwse diik te behou den en de drie grote polders en een tiental kleine poldertjes droog te krijgen, dan is een belangrijke cor ridor verkregen van Zierikzee naar Brouwershaven, waardoor het ganse herstel werk zeer aanzienlijk verge makkelijkt zal worden. Oostelijk van Zierikzee heeft de Gouwenerpolder een reeks gaten. Het zal waarschijnlijk jaren duren voordat de gehele bedijking van Schouwen-Duiveland weer volkomen betrouwbaar is. Tien Mau-Mau-moorden De politie in Nairobi heeft bekend gemaakt dat in 24 uur tiids tien in heemsen op gewelddadige wijze ziin omgebracht door leden van de Mau- Mau. In het gebied van Fort Hall heeft de politie gisteren het vuur ge opend op een groep Kikoejoe's die geen gevolg gaven aan een order te blijven staan. Tijdens de achtervol ging werden nog drie opstandige in heemsen gedood.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1