Beleid van de AVRO in gewestelijke vergadering besproken BEN GOERION weerlegt beschuldigingen NATIONAAL RAMPENFONDS: Begoem van Joenagad in de gevangenis Prof. dr J. C Hoekendijk over het apostolaat Culturele prijzen der provincie Groningen uitgereikt Griep? DAMPO NOODGEBIED Even nadenken WAT BIEDT DE RADIO? 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Leiders van drie andere omroepverenigingen weerleggen verklaringen van de heer De Clercq T TET beleid van de AVRO en van diens voorzitter de heer G. de Clercq heeft Zaterdagmiddag in een gewestelijke bijeenkomst van bestuur en leden te Arnhem de eerste van een reeks die in de onderscheidene provincies wordt gehouden een punt van bespreking uitgemaakt. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk, doch een journalist die lid van deze omroepvereniging is en vóór de gestelde datum van 10 Februari een toegangskaart had aangevraagd, een recht waarvan in Arnhem slechts 35 leden hadden gebruik gemaakt, heeft in de N.R.C. een verslag geplaatst waaraan het volgende is ontleend. De voorzitter van gewestelijke vergadering de heer J. van Ernst uit Apeldoorn gaf de leden gelegenheid vrij uit vragen te stellen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. De vragen be wogen zich voornamelijk rondom het ontslag van de heer Vogt en de houding van de AVRO tijdens en na de nationale ramp. De heer De Clercq merkte in zijn antwoord op, dat de heer Vogt, nu hij bij de AVRO weg is, alles van de Radio Unie gedaan kan krijgen; vroeger ging dat niet. „Weet U", aldus de heer De Clercq, „dat hij thans bezig is met voor bereidingen voor de bouw van een nieuwe VARA-studio, die een natuur getrouwe imitatie van de AVRO-studio zal worden en dat dit gebeurt met geld van de Unie?" De heer De Clercq ontkende pertinent dat de adjunct-regeringscommissaris na de ramp zendtijd zou hebben gevorderd. Op een stem uit de zaal: „Dus dan liegt deze man?" zei de heer De Clercq: „Dat beweer ik niet, ik vraag U alleen, hoe u iets van mij kunt vorderen, dat ik u reeds heb aangeboden. De gesprekken over deze kwestie zijn telefonisch ge voerd en daarvan zijn geen aantekenin gen gemaakt." In het vervolg van de gedachten wisse ling zei de heer De Clercq, dat de AVRO volkomen ia genegeerd bij de verzorging van reportages e.d. over de ramp. Eerst Dinsdagmiddag na de rampdag van 1 Febr. werd de AVRO per telefoon ge vraagd of hij ook mee wilde doen. „Toen weigerden wij", aldus de heer De Clercq, „mede omdat er van een leiding of een samenwerking bij de anderen geen sprake was. Ons eigen werk kreeg ech ter lof van de hoogste instanties", zei de heer De Clercq, die een voorbeeld aan haalde, van de wgze waarop de AVRO zou zgn genegeerd. „Op de avond van de ramp hoorde ik een bericht omroe pen, dat ieder, die een mededeling had voor de hulpverlening dit aan een be paald telefoonnummer zou doorgeven, waarna voor uitzending zou worden zorggedragen. Het opgegeven nummer was er een van de AVRO. Ik wist van niets en heb dit nummer toen opgebeld. Er kwam een juffrouw aan de telefoon, die zei dat ze in een van de vele studio's van de AVRO zat en dat ze daar door de VARA was neergezet. Wij wisten van niets. Eerst later werd ons vergunning fevraagd, die wij natuurlijk verleend ebben". Over de geruchten omtrent het terug lopen van het ledental van de AVRO zei de heer De Clercq: -,In de week na de watersnoodramp bedankten 900 AVRO-leden voor hun lidmaatschap. In dezelfde week kon de AVRO 1262 nieuwe leden boeken. Na het ontslag de heer Vogt kwamen 600 bedankjes binnen. Daartegenover staat dat de AVRO nog nooit zoveel leden heeft ge had als thans. Er zijn dagen bij dat zich 800 nieuwe leden aanmelden, terwijl na de reorganisatie de gemiddelde aanwas van nieuwe leden 500 per week be draagt". Het totaal aantal leden kon de heer De Clercq niet opgeven; hij zei echter dat de oplaag van de Radiobode thans de 300.000 heeft overschreden en dat daarin circa 15.000 exemplaren be stemd voor de losse verkoop zitten. Een motie, door een der leden gesteld, waarin de heer De Clercq verzocht werd zijn mandaat ter beschikking te stellen tot de algemene ledenvergadering over een nieuwe voorzitter zal hebben beslist, vond weinig steun en kwam niet verder in behandeling. „Het zijn niet de luisteraars, die mij weg willen hebben; het zijn de anderen, de concurrenten, die een hetze tegen mij hebben ontketend die door kranten is overgenomen." antwoordde de heer De Clercq, die vervolgde: „Een daarvan be weerde dat Ik op Vrijdag na de ramp via de televisie een cabaretprogramma wil de uitzenden. Dat is pertinent onwaar, hetgeen de leden van de Televisie-stich ting kunnen bevestigen. Ik heb integen deel direct aan het begin van de ver gadering gezegd dat het cabaretpro- gramma met doorging. Maar wat kan ik tegen die krant doen; een rectificatie wordt Immers toch niet opgenomen". Nadat de heer De Clercq zijn bezwa ren had uitgesproken tegen de uitzen ding van berichten die een reclame karakter vertoonden, zei hij dat een aan kondiging van deze gewestelijke ver gadering van leden via de microfoon in principe is verboden. „En de VARA dan, die kondigt alle vergaderingen aan?", riep een der aanwezigen. De heer De Clercq: „Wat Jupiter mag. mag niet iedereen". De heer De Clercq besloot ten slotte met zyn ver trouwen uit te spreken in de AVRO. die zijns inziens gemakkelijk 500.000 leden zal kunnen hebben. „Dit aantal zal ook worden bereikt, wanneer de organisatie weer vooroorlogs is. Daarvoor zal Ik vechten en ik weet mij gesteund door het gehele bestuur". DE heren P- A. M. Speet, directeur van de KRO, mr A. E. Roosjen, voorzitter van de NCRV en mr J. A. W. Burger, voorzitter van de VARA. hebben in verband met de verklaringen van de heer De Clercq in deze geweste lijke bijeenkomst van de AVRO in een communiqué meegedeeld: „1. de omroepberichten over beide zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten werden gegeven. Bovendien waren er berichten voor de uitzending waarvan de omroep verenigingen geen verantwoordelijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Fe bruari door NCRV en VARA, die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de berichtgeving over belde zenders, terwijl omtrent het uit spreken van deze berichten contact werd gezocht met de Regeringsvoorlichtings dienst. De KRO, die Dinsdag in de aether kwam, wa* onmiddellijk bereid de getroffen regeling te continueren en stelde zich daartoe in verbinding met de betrokken AVRO-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelfsprekend, doch moest zijn aan vankelijke toestemming later op gezag van de heer De Clercq intrekken. „2. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de repor tage-afdelingen van KRO, NCRV en VARA tot volledige samenwerking op reportagegebied, hoewel zij vernomen hadden dat de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programmacommissaris van de NRU de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was dat de AVRO aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. „3. In tegenstelling tot de mededelin gen van de heer De Clercq heeft de AVRO precies dezelfde rechten als de andere omroepverenigingen. Ook deze omroepvereniging kan zijn gewestelijke bjjeenkomste. vooi de microfoon bekend maken... zo zg dat mocht willen. „4. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de AVRO in een vergadering van de tele visie coördinatie-commissie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret-programma op Vrijdagavond 6 Februari normaal zou doorgaan. On middellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Tele visiestichting de heer De Clercq opge beld en zijn verwondering over dit voornemen uitgesproken. Toen tijdens dit gesprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zgn voornemen, heeft de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoed vergadering van dit bestuur uitge schreven op Woensdagmorgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voornemen af te zien. 5. De vraag of de regeringscom missaris al of niet zendtijd van de AVRO heeft gevorderd, is weinig in teressant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand gekomen coördinerende rege ling inzake de berichtgeving niet wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen waarbij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uitgesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen hou ding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te bren gen is minder begrijpelijk." EGYPTISCHE „CICERO" De eigenaar van een der voornaam ste hotels van Egypte is op heterdaad betrapt bil het fotograferen van docu menten van een buitenlandse delegatie, die onlangs ln Egypte ls aangekomen. By een onderzoek ln de brandkast zou de Egyptische contra-spionnagedienst veertig fotokopieën van documenten, behorend aan een buitenlandse delegatie die in het hotel verbleef, hebben ont dekt. Het onderzoek duurt voort. (Advertentie-Ingez. med.) De Norddeutsche Lloyd te Bremen zal, in verband met de fueie met de Or land a Reederei, het kapitaal verhogen met DM 15 rrüllioen tot DM 60 m-iUioen. Tegen aanbieding van DM 1.200 aandelen Orlanda zullen DM 1000 aandelen Nord deutsche Lioyd kunnen worden verkregen. (Van onze correspondent) Jeruzalem, 17 Februari "PvE Israëlische premier, David Ben Goerion, deed gistermiddag in de ^Knesset een beroep op de Sowjet-Unie, om al die Joden in haar eigen gebied en in dat der volksdemocratieën, op wier aanwezigheid zij niet langer prijs stelde, toe te staan naar Israël te emigreren. Hij wees met de meeste nadruk op de beschuldigingen van Rusland tegen Israël van de hand en deed, met alle bescheidenheid van de jonge staat Israël, een beroep op de Joden in de landen, waar zij vrijheid van spreken hebben, om deze verdachtmakingen van Israël en de Zionistische beweging te weerleggen. In verband met Ruslands beschul diging, dat de Israëlische regering de hand zou hebben gehad in de aanslag op de Sowjet Legatie te Tel Aviv, wees Ben Goerion erop, dat integendeel de Israëlische autoriteiten herhaaldelijk hadden aangeboden, de Russische Legatie door politie te laten bewaken, maar dat dit aanbod door de gezant steeds was afgewezen. Ook na de aan slag was de politie pas zeventien uur later toegelaten. Het was voorgekomen dat in Moskou een buitenlands diplo maat was gedood; in dat géhal had de Sowjet-Unie noch haar eigen politie aansprakelijk gesteld noch zichzelf van medeplichtigheid beschuldigd. En vroe gere aanslagen op Russische gezant schappen waren geen reden voor de Sowjet-Unie, de betrekkingen te ver breken. Hij zag in deze stap van Rus land slechts het gevolg van een bewuste actie tegen Israël en het Zionisme. Israël zal in de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties, die op 24 Februari begint, de anti-Joodse maat- WESTERDAM BRACHT STEUNGOEDEREN UIT AMERIKA MEE (Van onze correspondent) Rotterdam, 17 Februari Dertig ton goederen, inderhaast in gezameld nadat in de Verenigde Staten de omvang van de watersnood in Neder land was bekend geworden, zgn gister avond met het m.s. Westerdam van de H-A.L. in Rotterdam aangekomen en overgedragen aan de voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, ir F. C. C. baron van Tuyl van Zuylen. Duizenden Amerikanen hebben op ontroerende wijze blijk gegeven van hun medeleven en hebben onmiddellijk het eerste het beste wat hun geschikt leek geschonken. Hoofdzakelijk kleren en dekens zjjn er bijeengebracht. Aan boord van de Westerdam bevond zich ook een ambulance-auto, eveneens een geschenk van het Amerikaanse volk. Btj de officiële overdracht waren van Amerikaanse zijde aanwezig de Ame rikaanse consul te Rotterdam, de heer N. Lancaster Jr en namens het Ram penfonds de viee-voorzitter prof. dr P. Michael. De kapitein van het schip vertelde ons btj aankomst, dat het medeleven der Amerikanen ontroerend is. directie van de H.A.L. heeft dan ook besloten al deze spontane giften kos teloos te vervoeren. Aan boord van het m.s. Veendam van de H.A.L., dat even eens onderweg is naar Rotterdam, be vindt zich een tweede zending van 200 ton goederen. Employé's van de Paryse métro en van de busdiensten zijn hedenochtend vroeg plotseling in staking gegaan om m hun eisen tot loonsverhoging kracht j te zetten. Duizenden Parjjzenaars moesten naar hun werk lopen. De meeste diensten op de Pargse voorsteden moesten geheel worden gestaakt. Enkele ondergrondse en busdiensten onderhielden een nood dienst, waarbij slechts de voornaamste halten werden aangedaan. Het Handelsblad blijft doorgaan mede te helpen gelden te verzamelen voor het Rampenfonds. Het zal helaas nog lang nodig zijn zulks te doen. De noodzaak blijkt elke dag opnieuw uit de uitgebreide berichtgeving en foto's in ons blad en elders. Zij vormen de meest sprekende argumenten voor een ieder om iets bij te dragen de grote nood te helpen lenigen. Men kan bij het Handelsblad storten op Postgiro 35858 Gemeente Giro Amsterdam H 1900 met vermelding „Stormramp" Bankrekeningen: Nederlandsche Handel-Mij, Kas-Associatie, Rotterdam- sche Bank. Amsterdam. Stortingen zijn ook mogelijk bij onze bijkantoren- De ingekomen gelden zullen in ons blad worden verantwoord. regelen van de Sowjet-Unie ter sprake brengen. Over ditzelfde onderwerp komt op 8 Maart een congres van Joodse organisaties bijeen, waarschijnlijk te Genève- Advertentie-Ingez. med.) Arme huid. Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. Boete van 6000 ropijen wegens afranselen van dienstbode DE Begoem van Joenagad, een In dische prinses is gisteren ver oordeeld tot een boete van 6000 roepijen wegens het toebrengen van zwaar letsel aan een 13-jarige dienst bode, die in haar dienst ls overleden. De zaak tegen de prinses, die ook be kend staat als Hare Hoogheid Moe nawar Jahan (vrouwe van het licht) begon begin vorig jaar, toen de politie de beschuldiging uitsprak, dat Bano, een 13-jarige inheemse dienstbode, gestorven was als gevolg van een pak slaag, haar door de Begoem gegeven. De prinses, die de hoofdivrouw is van de Nawab van Joenagad, een vroegere prinselijke staat nabij Bombay, ont kende de beschuldiging en beweerde, dat het meisje een natuurlijke dood gestorven was en verder stelde zij zich op het standpunt, dat de recht banken van Pakistan geen jurisdictie over haar hadden in verband met haar koninklijke status. Op 28 Januari 1952 keerde de 51-jarige prinses terug van een zeer succesvolle dag op de plaatselijke renbaan om de geboorte van haar eerste kleinzoon te vieren. Zij ontving gasten in haar huis te Karatsji, toen twee politiemannen binnenkwamen. Zij hadden een arres tatiebevel bij zich. De politie meldde dat de prinses woedend werd en uit riep: „Vijfhonderd bedienden hebben mijn paleis ln Joenagad schoonge maakt. Ik deed met hen wat ik wilde. Nu word ik gearresteerd we gens moord op een stuk bezit van 13 jaar. Wat een onbeschaamdheid". Vervolgens gaf zij een dienstbode bevel haar koffers te pakken. Zij nam twee dienstboden naar de gevangenis mee. Later kwamen daar nog twee bij. Tydens haar lange verblyf in de gevangenis liet zjj ook een speciale generator voor verlichting installeren. Volgens de vijf getulgen-A-ch arge was Bano door de Begoem afgeran seld omdat zij haar toiletartikelen had gebruikt. Daarop was het meisje vastgebonden en drie dagen zonder eten gelaten. De vierde dag werd zij dood gevonden. Wijziging in C.A.O. voor de koopvaardij Vrije dag voor Zondag op zee Sinds 1 Februari j.l. is in de C.A.O. voor zeevarenden een wijziging opgeno men en in werking getreden betreffende de Zondag. Gold voorheen de regeling, dat aan de zeeman voor iedere maand op zee doorgebracht, twee vrije dagen werden vergoed, thans is bepaald, dat voor de Zondag op zee doorgebracht een vrije dag aan de wal zal worden toege kend. Dit is medegedeeld door de heer P. de Vries, voorzitter van de contactcommis sie van organisaties van werknemers ter koopvaarij, die de onderhandelingen heeft gevoerd met de raad van bestuur voor de zeevaart. Hij voegde er aan toe. dat aan de nu opgenomen wijziging en kele beperkingen zijn verbonden, die de personeelsbezetting zou betreffen. Belastingverhoging in België ter dekking overstromingsschade De Belgische regering heeft in haar jongste kabinetszitting in principe be sloten, de belastingen een jaar lang te verhogen ter dekking van de schade, die door de overstromingen aan open bare instellingen is toegebracht. De schade is door de minister van Financiën, Janssens, geschat Frs. 1 milliard, 400 millioen. De schade aan particuliere eigen dommen is hierby niet inbegrepen. Evacuatiecentrum door brand verwoest (Van onze correspondent) Utrecht, 17 Februari Het fraaie bulten „Lambalgen'' onder Scherpenzee! is gisteren door brand verwoest. Tien geëvacueerden uit het rampgebied en twintig gerepatrieer- den uit Indonesië waren in het gebouw gehuisvest. Zij konden zich tydig in veiligheid stellen. Men neemt aan dat een te fel bran dende kachel oorzaak van de brand is een geasfalteerde dakbedekking had vlam gevat. De brandweer van Scher penzee! kreeg assistentie van de brand weercorpsen van Woudenberg en Bar- neveld doch het vuur was zo hevig, dat niet voorkomen kon worden dat het gebouw vrijwel geheel werd verwoest. Bovendien was het moeilijk ter plaatse water te krijgen. De geë vacueerden konden spoedig van nieuwe kleding worden voorzien. Intree-rede te Utrecht, als opvolger van prot Berkelbach van der Sprenkel APOSTOLAAT OORSPRONG EN DOEL DER OECUMENISCHE BEWEGING (Van onze Utrechtse correspondent) PROF. DR J. C. HOE- gmms&W'Zi?' KENDIJK, die tot voor kort studie- secretaris van het Depar- tement voor Evangeli- gpjgFS satie van de Wereldraad p*' - van Kerken is geweest, heeft gisteren, als opvol- ger van prof. dr. S. F. wp**' H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, zgn intrede als hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de universiteit te Utrecht gedaan. Zijn leervakken zijn: het apostolaat (de zending) en de practische theologie; het onderwerp van zijn intreerede was: „Getemperd ongeduld". In een betoog over de p, zorgen en de verontrus- 0 ting, die het apostolaat oplevert kwam spr. op het tegenwoordig bijna alge- meen geworden zoeken naar wat men „authen tieke para-kerkelyke vor men en structuren" heeft genoemd (o.a. de huis-of fabrieksgemeente, te zien als „a half way house and a mediating-centre between the church and the world"), anderzijds op het feit, dat de theo logie ruimschoots deel aan deze verontrusting heeft gekregen; voort- faande ontwikkelde hg o gedachte, dat er een „voorzichtig evenwicht tussen pastoraat en aposto laat" nodig is, waarbij ecclesiologie en eschatologie elkander voortdurend in balans zullen moeten houden. Dan zul len sommige kerkelijke organen ook niet op hun apostolaire bruikbaarheid be hoeven te worden getoetst, daar zij een legitieme niet-apostolaire functie te ver vullen hebben. Zodra de Kerk echter van zichzelf be lijdt, dat zg „in de wereld gesteld is om Gods beloften en geboden voor alle men- m en machten te betuigen" zoals de Ned. Herv. Kerk dat in haar Kerkorde doet, wordt het apostolaat het enig- mogelgke en het al-omvattende doel van :eheel het kerkewerk en zal elk onder- _eel daarvan naar zrjn apostolaire rele vantie moeten worden beoordeeld. In E laats van naar para-kerkelijke organen j zoeken, zal de Kerk zelve zodanig moeten worden gestructureerd, dat zij in haar geheel aan het apostolaat dienst baar kan zijn; en zo zal ook de theologie in haar geheel een kerygmatische ver kondigende oriëntering moeten herkrij gen. Het apostolaat, aldus spr., Is onge- duld-ln-actie; door de tijden heen ls het daarom door het onbegrip en de scham pere spot van de alleen-maar-geduldigen begeleid. De woorden „miserabel enthou siasme" vielen reeds aan het begin van de moderne zendingsperiode, en zij echoën door de geschiedenis heen. Een kerk, die zich geheel in dienst stelt van de confrontatie van de wereld Prof. J. C. Hoekendijk tijdens Tiet uit spreken van zijn inaugurale rede. met het Koninklijk Gods, zal nalaten veel over zichzelf te spreken. Daartoe ontbreken haar de tnd en het geduld. Alle organen en handelingen der Kerk zullen op hun apostolaire relevantie worden getoetst. Daarby zal zorgvuldig worden vermeden om op enigerlei wflze aan twee onderscheiden sferen en phasen te denken. De Apostolaatskerk zal niet anders dan met ongeduld de verdeeldheid der Kerken opmerken, en niet aflaten te vragen hoe men in deze vex-scheurdheid Gods Rijk in de wereld denkt te dienen; het apostolaat is de oorsprong en het doel van de oecumenische beweging. Tenslotte concludeerde spr., dat er geen veld der theologie denkbaar is, waarin het apostolische ongeduld de grond zo zeer zal omwoelen als in de practische theologie. Hoe deze practische theologie van een Apostolaatskerk er wel uit zal zien, kan spr. nog maar vaag vermoeden. Zoveel is echter duidelijk, dat in het centrum ongetwijfeld het zogenaamde lekenwerk zal komen te staan. Het gemeentelid, en niet de predikant is voor het apostolaat van beslissende betekenis. Daaromheen zullen de andere disciplinair gegroepeerd worden, maar steeds zó, dat daarin het gemeentelid nooit alleen als object van net pastoraal handelen wordt gemaakt, maar voortdurend wordt gezien en ge diend als representant van de gemeente, de draagster van het apostolaat. Aan Wittop Koning en A. Mar ja (Van onze oorrespondent) Groningen, 17 Februari. „Wat zou Amsterdam zijn zonder het paleis van Jacob van Campen en zijn prachtige graohtenihuizen, Ütreoht zon der zijn Dom en Oudegracht, Den Bosch zonder zijn St. Jan, Groningen zonder zijn Martini? Wat een rijkdom geven onze oude boerderijen en molens aan het landschap, Met welk een wee moed gedenken wij al het schone, dat door oorlogsgeweld en helaas ook door gebrek aan piëteit bij vorige generaties verloren is gegaan. Om dat alfes hebben onze schone oude gebouwen recht op onze waardering en onze zorg. Zij vormen een kapitaal van schoon heid, dat wij vai het vex-leden in vruchtgebruik ontvingen en dat wy on geschonden moeten overgeven aan hen, die na ons komen. Daarom is de zorg voor de instandhouding voor die monu menten een eerste en onafwijsbare plicht", aldus de commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, tijdens de uitreiking van de Culturele prijzen der provincie hedenmiddag om drie uur in de fraaie oude Statenzaal in het Provinciehuis. Tot de winnaar van de prijs voor be roepskunstenaars, de architect A. R. Wittop Koning te Groningen, zei de commissaris vei'volgens: Gij hebt deze plicht gezien en hebt aan de vervulling daarvan in onze provincie jarenlang uw beste krachten gewijd. De prijs voor kunstenaars, die de kunst niet als beroep uitoefenen, viel voor 1951 op litterair terrein. Toen bleek, dat voor 1952 weer op hetzelfde gebied een keus moest worden gedaan, dreigde het gevaar, dat we hier min of meer een herhaling zouden krijgen van het vorige jaar, aldus de heer Ebels. De commissie, die het Provinciaal Bestuur adviseert omtrent de toekenning der Culturele Prijzen, heeft om herhaling te voorkomen ditmaal uitgezien naar een niet in het Gronings, maar in het' Nederlands schrijvende kunstenaar, wiens persoon en werk sterke banden met Groningen hebben. De keus is daar bij gevallen op de heer A. Th. Moov (A. Marja) te 's-Gravenhage. die hoe wel in Friesland geboren, de Groningers goed kent. Gij hebt, zo zeide de heer Ebels. u op zeer verschillend literair terrein bewo- S.E.R. voor arbeidsverbod 14-jarige meisjes Evenwel met uitzonderings mogelijkheden In een advies, dat door de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid in Mei 1952 aan de Sociaal- Economische Raad was gevi-aagd over het voorontwerp van wet tot nadere wijziging van de Arbeidswet 1919 be treffende een arbeidsverbod voor 14- jarige .meisjes, spreekt de Raad zich unaniem voor een dergelijk verbod uit. Met de Memorie van Toelichting bij het voorontwerp is hij van oordeel, dat de omstandigheden, waaronder in het alge meen in de ondernemingen, waarop de Arbeidswet 1919 van toepassing is. wordt gewerkt, veelal een storende in vloed dreigen uit te oefenen op de natuurlijke ontwikkeling van het 14- jarige meisje. Deze storende invloed wordt nog geaccentueerd wanneer de werkzaamheden worden verricht in een omgeving, waarin volwassenen de toon aangeven. De Raad ontveinst zich niet, dat een arbeidsverbod als hier bedoeld, sommige takken van de Nederlandse industrie voor niet geringe moeilijkheden plaatst en is daarom van oordeel, dat ruimte dient te worden gelaten voor een ver antwoorde toepassing van uitzonderings mogelijkheden. De Raad meent verder, dat het ar beidsverbod eerst volledig tot zijn recht komt, indien de ouders voldoende ver antwoordelijkheidsgevoel zullen blijken te bezitten om de meisjes gebruik te doen maken van de bestaande mogelijk heden algemeen vormend of vakonder wijs te ontvangen. Met bijzondere be langstelling nam de Raad daarom kennis van de mededeling in de Memorie van Toelichting bjj hef voorontwerp, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft toegezegd, zoveel mogelijk te bevorderen, dat de leer- plichtvrije meisjes, die geen bedrijfs- arbeid mogen verrichten, voor haar toe komstige levensta.a.k worden voorbereid. De Raad dringt met klem op vervulling van deze toezegging aan, maar stelt in dit verband toch de vraag, of een ver hoging van de leerplichtige leeftijd niet beter aan het beoogde doel zou hebben beantwoord. gen, maar uw poëzie, met name de jongst verschenen bundel „Confiden tieel" heeft in het bijzonder tot de keus der commissie aanleiding gegeven. Waar het u m uw vei'zen niet te doen is om het mooie gedicht, om het spelen met rijmen, maar om waarheid en eerlijkheid in de eerste plaats, hebben deze zonder twijfel kwaliteiten welke ons Groningers aan spreken. Evenals het vorig Jaar hebben Ged. Staten aan de matei-iële prijzen, die de commissaris daarna uitreikte, een bron zen afslag toegevoegd van een legpen ning. waarin de naam der winnaars en het jaartal 1952 zijn gegraveerd. Piof. dr J. Lindeboom wijdde vervolgens brj- zondere aandacht aan het werk van ar chitect Wittop Koning, Hendrik de Vries besprak het werk van Marja, mej. Heieen van Meurs droeg voor uit diens werk, waarna de genodigden een ten toonstelling van foto's van door de heer Wittop Koning gerestaureerde bouwwer- ken bezichtigden, welke in een der ver trekken van het Provinciehuis was inge richt. Driehonderd mannen naar Tholen terug (Van een correspondent) Vandaag is de terugkeer van onge veer 300 mannen naar Stavenisse op het eiland Tholen begonnen- Zij worden met dukws uit de stad Tholen vervoerd zullen het herstel ter hand nemen Enkelen zgn reeds in het dorp aanwezig en daar begonnen met het schoonmaken van de nog bewoonbare huizen. Er zul len twee bakkerijen geopend worden Warm voedsel zal voorlopig nog we! door een cantine geleverd moeten wor den. Men hoopt over enkele weken een aantal polders op het eiland droog tc hebben. Dan zal ook weer met de inzaai kunnen worden begonnen en men acht het mogelijk om bij een goede gift van gips tegen de verzilting met het zaaien van gerst te beginnen. Men hoopt In elk geval op Tholen nog dit jaar te kunnen oogsten. Onderscheidingen voor reddingbootbemanningen (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de Kon. Noord en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij heeft besloten aan de bemanningen van de motor-reddingboten Neeltje Ja- coba, Prins Hendrik. Joan Hodshon, Brandaris en Insulinde. die gedurende de orkaan van 31 Januai'i op 1 Februari langdurige en uiterst inspannende toch ten hebben gemaakt, de grote bronzen draagmedaille der maatschappij te ver lenen met de inscriptie „Voor belang rijke diensten 31 Januari1 Februari 1953". De reddingboten verleenden o.a. assis tentie aan de volgende in nood verke rende schepen: de Duitse tanklichter Oder, het s.s. Carthage, het Indiase s.s. Jali Kunta en het Nederlandse m.s. Franka II. Aan de bemanning van de Prins Hen drik zal bovendien een getuigschrift worden uitgereikt voor de redding der opvarenden van de op de Eierlandse gronden gestrande en doormidden ge broken Duitse tanklichter Oder. (Advertentie-Ingez. med.) bevordert mede een snelle genezing (Vervolg van pag. 1) Men werkt er nu met man en macht onder leiding van de Rijkswaterstaat aan het dichten van het formidabele gat In de Oostdijk, waarachter 1300 ha. bouwland verdronken zijn. Reeds vorige week heeft men met behulp van een particuliere aannemer getracht in één klap dit gat te dichten door een grote tjalk in de nieuwe sluis voor de Oostdijk te laten zinken. Maar de vloed maakte het dappere werk waardeloos. Nu gaat er, onder gunstiger omstandigheden, een andere schuit van 24 meter lengte, de diepte in. Men hoopt op en rond dit zinkstuk een hechte dam te kunnen opwerpen. Bij Bergen op Zoom heeft men In tussen de zeer grote gaten in de Ooster- scheldedijk kunnen dichten. Dat is belangrijk, vooral voor Zeeland. De spoorbaan achter deze dijk was deerlijk gehavend, de rails waren finaal weg geslagen en het dijkllchaam aangetast. De Spo o I-wegen hebben het herstel werk echter met spoed ter hand genomen en Maandagmorgen reed over een noodspoor van anderhalve kilometer lengte de eerste trein. Een welkome aanvulling voor de trans portmogelijkheden voor het dichten van de dijkgaten aldaar. De Spoor wegen hopen deze belangrijke schakel in het treinverkeer naar Goes binnen de maand volledig hersteld te hebben. Het inzetten van Nederlandse en bui tenlandse militairen in de overstroomde gebieden is van stond af aan beschouwd als bijstandsverlening aan de civiele autoriteiten. Hieraan moest ten slotte een einddatum worden gesteld. Thans dienen de civiele autoriteiten aan de be hoefte aan werkkrachten te voorzien. Intussen is het niet zo, dat thans alle militaire bijstand uit de noodgebieden is teruggetrokken. Hier en daar zijn o.m. Nederlandse genie-onderdelen achter gebleven ter beschikking van de civiele autoriteiten. Bovendien blijven vyftlen Amerikaanse en enkele Engelse djxkws in de noodgebieden achter, waarover de civiele autoriteiten kunnen beschikken, daar waar deze het meest nodig zijn. De gemeentelijke autoriteiten, die menen, dat dukws nog niet kunnen wor den gemist, kunnen zich daarvoor tot de Rijkswaterstaat of de Provinciale Waterstaat in haar district wenden, die nl. ook hebben zorg te dragen voor het onderhouden van verbindingen tussen overstroomde plaatsen en de vaste wal, zoals in het geval tussen het eiland Tho len en Halsteren. ACADEMISCHE EXAMENS Utrecht. Semiartsex. de heren F. M. van Stekelenburg, C. A. Broodraan en J. J. van Oosterhout en mej. A. A. M. Stofberg. Bcv, tot arts de dames H. G. Oosting, T. J. van Berghem en de heer A. H. J. Cremera. Cand. geneeskunde de heren J. A. Bnsink en I E. Jaarsveld. Id. tandheelkunde de heren ff. van Eek, H. de Leng en P. J. G. M. v. d. Ned. H e r t. Kerk. Beroepen. Te Ede n te Lage Vuursche. H. N. van Hensberge-n e Schalkwijk. Bedankt. Voor Oost-Vlieland (als hulppred.), J. H. Chr. Israël, a.s. em.pred. te Vaals. Voor Nijverdal, H. van Gosllga te Hattem. Voor Voorburg. J. van der Velden te Rotterdam- Feyenoord. Benoemd. Tot vicaris te IJsselmonde, P, I>. de Bruyn. cand. te Rotterdam. Tot ld. te Rot terdam (Vreewijk), J. L. Maris, cand. te Rot terdam. Geref. Kerken. Beroepen, Te Lollum en te Ten Post, J. van der Zanden, cand. te Groningen. Aangenomen. Naar Ens (N.O.polder), H. T. van Bochove te Een, die voor Ezinge heeft bedankt. Naar Veenendaal, J. Overduin te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken. Tweetal. Te Lel den, D. Biesma te Rotterdam-O. en C. van der Weele te Harderwijk. Aangenomen. Naar Houston (Can., Christ. Ref Churcbl. B. Nederlof te Dokkum. Bedankt. Voor Ede, W. F. Ionian te Rot terdam-W, 2 3 1 7 4 9 O /2 /3 H /J '7 Horizontaal: 1. bijbelboek amphlbie; 10. buisje dubbelzout; 11. afrikaan steunbalk; 12. Grondstof voor atoombom riviertje; 13. zang stem bloedverwant gewicht; 14. helder straf; 15. zijtak van de Rhöne plezier; 16. heilige stad bevel; 17. vreemde munt bloeiwyze produc tiviteit; 18. vallei spoedig maat. Verticaal; 1. maand poging tot koop; 2. Duitse rivier onderricht tijdperk; 3. ontkenning troefkaart; 4, bloeiwijze gevaar; 5. gelijk keil- ner voertuig; 6. verzameling in boek vorm zangspel; 7. deel van de hand grondsoort groente; 8. stad ln Bel gië zijtak ran de Elbe; 9. loot spil verdieping. Oplossing morgen. De oplossing van de puzzle van giste ren luidt: Horizontaal: 1. wasem, pols; 10. overal, een; 11. den, gaarde; 12. anagram, el; 13. nut, otters; 14. Leon, palet; 15. aar, gal, kei; 16. Aral, dl; 17. rede, net, al; 18. snater, are. Woensdag 18 Februari Hilversum I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. S.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor huisvrouw. 9.00 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Orgelconc. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voer plat teland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en com ment. 13.20 Gevar. mus. 13.45 Lichte muz. 14.00 „De weg omhoog", ca us. 14.15 Jeugd- conc. 15.00 Voor jeugd. 15.50 Pianorec. 16.10 Voor jeugd. 16.45 Voor zieken. 17.15 Gram. 17.50 Regeringsuitz.Jeugduitz. M. c. Ca- pelle: „Cocospalmen en cocosnoten in In donesië", 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actual. 18.35 Lichte muz, 19.00 Kunst, niet te betalen, disc. 19.20 Gram. 19.30 Voor jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek comment. 20.15 Gevar. muz. 20.45 Statenlozen. hoorsp. 21.30 teg Troyens k Carthago, opera (acte II). 22.15 Eb. vloed en springtij, eaus, 22.30 Gevar, muz. 23,00 Nieuws. 23.J5 Soe, nieuws Hilversum II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor huis vrouw. 9.35 Gram. 10.15 ld. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Kind van Europa, hoorsp, 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12,33 Klassieke muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot Interkerk. Thuisfront 13.20 Gram. 13.50 Gram. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamerork, 15.45 Gram. 16.00 Voor jeugd. 17.20 Orgetep. 17.50 Militaire caus. 18.00 Viool, clavecimbei en cello. 18,30 Spectrum van Christ. Org. en Ver.l&veru 18,45 Geest, liederen. 19.00 Nieuws en weer ber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Binten!, overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant, 20.20 Kamerkoor, bariton en orgel. 21.00 Lijdensoverd. 21.30 Pianorec. 22.00 Gram. 22,10 ld. 22.30 Internat. Evang. com ment. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3