Woninkjes aan Keizersgracht vallen onder slopershamer Binnenbrand met veel rook Hoge inschrijvingssommen voor standplaatsen kermis INGEZONDEN Gedeelde smart, halve smart en. KIEKEBOE DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 Nieuws uit Leeuwarden Kantoorgebouw zal aspect van dit stadsgedeelte sterk veranderen i ïstermorgen is men begonnen aan de afbraak van een negen tal woningen aan de Keizersgracht en de Gedempte Keizersgracht. Het karakter van dit stadsgedeelte zal hierdoor een grondige wijziging on dergaan. In de vergadering van 28 Juni 1950 besloot de gemeenteraad tot onbewoon baarverklaring van deze woninkjes met een ontruimingstermijn van zes maan den. Zo'n termijn mag dan wat langer worden, het komt er dan toch van, Gistermorgen verschenen de mannen van de fa. Postma. beroepsafbrekers. in de huisjes tegenover de gevangenis, waar wellicht de beroepsinbrekers een onderdak vinden. Terwijl in een van de huurhuisjes nog een deel van de inboe del staat, een tikkende klok en een bak je scherp zand voor de kanarie, worden jp het woninkje op de hoek de vloeren reeds uitgebroken. Over vier weken zal er niets meer te vinden zijn van zes huisjes aan de Keizersgracht en drie aan de Ge dempte Keizersgracht. Op het vrij komende terrein zullen nieuwe kan toorgebouwen verrijzen van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, waarvan het laboratorium reeds aan de Keizersgracht gevestigd is. Het laboratorium van de Bond is ondergebracht in het gebouw dat daar vóór diende als Rooms-Katholiek Wees huis. Het is een bouwwerk uit 1882 van de bekende architect dr. P. H. J. Cuy- pers. die o.m. ook de Leeuwarder Boni- faciuskerk en het Rijksmuseum en het Centraal Station in Amsterdam op zijn naam heeft staan. Om dit gebouw te kunnen zetten had men zes arbeiders woningen, een turfschuur en het oude R. K. weeshuis, dat in 1786 was gesticht en waarnaar de Kruisstraat of Ooster dwarsstraat ook wel Weeshuisstraat werd genoemd, afgebroken. Aansluitende op dit typische gebouw-met-het-torentje, waarnaar men (op de fiets) nauwelijks durft kijken uit vrees door het pas serende verkeer in de verre van keizer lijke Keizersgracht te worden gedrukt, komt dus straks het nieuwe gebouw. De huisjes, die er het veld voor moe ten ruimen, voldeden al lang niet meer aan de besoheidenste eisen die men aan de volkshuisvesting mag stellen in deze tijd. De bewoners hebben echter steeds Half millioen is er nog niet Het gaat niet zo snel meer met de stortingen voor het Rampenfonds. Geen wonder, want de centen raken zo lang zamerhand voor velen op. Hopelijk brengt straks de nieuwe maand weel de nodiige opleving, zodat Leeuwarden in totaal aan geldgiften op het halve millioen komt, want met minder kan eerlijk gezegd niet worden volstaan. Voorlopig is de stand echter rond 433.500 gulden, dus zal er nog een flinke „ruk" moeten worden gedaan. Door overwerk kon het personeel van de firma Bokma drie honderd gulden laten overschrijven: het personeel van de fiirma Wits had voor de tweede maal een royale bui en stuurde nu ƒ610.80; van de N. H. kapel Pniël in Huizum (nagekomen opbrengst collecte) kwam ƒ112.50 binnen. De voetbalvereniging Leeuwarden gireerde duizend gulden; de afgebroken wedstrijd tegen Frisia heeft nog acht honderd gulden in het laatje gebracht. Het personeel van de N.V. Erven Koumans Smeding bracht 664.32 bij elkaar, welk bedrag door de directie is verdubbeld. De poppenkast voorstellingen, welke het Stads-Gods- werk dit weekeinde in bet gymnastiek lokaal van de St. Bonifatiusschool beeft georganiseerd, hebben rond 115 voor het Rampenfonds opgeleverd. Wat. het kledingdepot betreft, wordt bekend gemaakt, dat dit zich niet meer bevindt in de manege aan de A rend s- tuin, maar in school no. 8 aan de Be straat. Het wordt beheerd door het Foode Kruis. Voor inlichtingen en aan biedingen wende men zich tot het secre tariaat: Spanjaardslaan 100, tel. 4408. Vandaag en morgen Vandaag: Tivoli 3 en 8 u. „Detective Story". Cinema 3 en 8 u. ,."s Nachts langs de weg". Leeuwarder 8 u. „Sprong in het hellevuur". A Harmonie 8 u. „Paradijsvogel" A Nieuwekade 84 Vrouwenbond N.V.V. 8 u. Morgen: Tivoli 3 en 8 u. „Detective Story". A Cinema 3 en 8 u. ,,'s Nachts langs de weg". A Leeuwarder 26 u. Journaal .De Stormramp"; 8 u. ..Sprong in het hellevuur", A Groene Weide 8 u, Automobiel Techn. Club ir. H. F de Jonge *Totcrslijtaee". A De Klanderij 8 u. Graf:-"cbe Studieclub. Causerie met lichtbeelden over de automatische zet machine (Teletype). Op de plaats waar de oude Keizersgracht een hoek maakte leunen enkele onbe woonbaar verklaarde woninkjes tegen elkaar. Over enkele weken zullen ze verdwenen zijn. een plezierig uitzicht gehad, want de Keizersgracht had altijd een fleurig ver- keersvertier. De Keizersgracht werd gedeeltelijk gedempt in 1845, tegelijk met de Oude- óf Heerengracht (nu Wilhelminaplein). Voor de demping van de Keizersgracht gebruikte men de aarde van de hiertoe afgegraven stadswal tussen Tuinster- poort en Blokhuis. Aanzienlijke schade in grossierderij automateriaal Vanmorgen omstreeks acht uur is brand ontstaan in de werkplaats van ge broeders Ferwerda aan de Bleeklaan, grossierderij in automaterialen. Het vuur greep dusdanig snel om zich heen, dat het personeel met een blusapparaat niets kon uitrichten. Daarenboven was rookontwikkeling buitengewoon sterk. Ook de brandweer ondervond daarvan de nodige last, Op handen en voelen kruipende heeft men de eerste aanval gedaan. Met be hulp van een zuurstofapparaat kon^^n tot de vuurhaard doordringen en^We vlammen afdoende met twee stralen bestrijden, Een gelukkige omstandigheid bij deze zware rookontwikkeling was, dat daardoor de vlammen ook niet veel kans kregen bij gebrek aan zuurstof. Een andere moeilijkheid bij het blus- singswerk was het feit, dat het pand betrekkelijk smal is, waarbij dan nog kwam, dat de vuurhaard helemaal achter in het gebouw was. Door een smal pad in het afgeladen magazijn kon men er tot doordringen. Na een uurtje van energieke arbeid was alle gevaar be zworen. Het nablussingswerk vorderde door de grote hoeveelheid materiaal ge ruime tijd. De schade is zeer aanzienlijk. Volgens een even voorlopige als ruwe schatting bedraagt zij een twintig duizend gulden. Wat de oorzaak betreft, het vuur is ontstaan doordat een elfjarig zoontje van een va,n de gebroeders, die boven dez aak woont, beneden een sigaretten aansteker heeft gevuld en deze heeft geprobeerd, waardoor de benzine aan de 'buitenkant vlam heeft gevat. Hel^fci- getje heeft de aansteker toen op^Prat papier en houwol laten vallen. fAdvertentie l. M Zo is het! Leverworst van SWART, Tuinen 44 - Tel. 3736 die is lekkerder U proeft de lever per 250 gram 55 cent Geen paradetent, wel veel aanbiedingen voor skooters en racebanen U/anmorgen is in de benedenzaal van de Beurs de verpachting gehouden voor de Leeuwarder kermis, die dit jaar gehouden wordt van 13 tot en met 20 Juli. Wethouder Wiersma presideerde de bijeenkomst die door tal van exploi tanten werd bijgewoond. „Heren, aange zien het nog geen kermis is verzoek ik enige stUrf^ En toen sneed markt meester ^Plendijk de eerste inschrij- vingsbrief open. Honderd-en-acht maal verrichtte hij deze handeling. Het aantal inschrijvingen komt vrijwel overeen met dat van vorige jaren. De pachtsommen liggen zeker niet lager, veeleer hoger dan verleden jaar. Overi gens was deze inschrijving enigszins teleurstellend; de inrichtingen die voor plaatsing op de Leeuwarder kermis meedongen bieden weinig variatie en weer ontbreekt elke „vluchtzaak", zodat een regenbuitje aan het begin van een kermisavond het plein wel weer zal doen leegstromen. Kon het publiek in vlucht- zaken terecht, dan zou het plein zich na de bui weer vullen. Het lijkt ons de moeite lonen voor de exploitanten om nu er geen stoomcaroussel meer is gezamenlijk zo'n zaak, bijvoorbeeld een danstent met consumptiegelegeniheid te exploiteren. Men houdt het publiek dan ook bij wisselvallig weer op het terrein De prijzen lagen vrij hoog. Voor een fotosohiettent wordt (zonder concur rentie van een soortgelijke inrichting) graag 1200 a 1400 gulden als pachtsom neerget^K Nog enkele inschrijvings- bedragi^P vliegtuigmolen 1210. Baico 1320. luchtschommel 540, zweefcar- roussel (van een grapjas) 888.88. Octo- ou«= 800. rupsbaan 910. cakewalk f 160,'Vrolijk Rad ƒ640. Sensatiebaan ƒ360. fietsmolentje ƒ415 enz. enz. Van der Linden schreef in voor een poffertjeszaak voor 475. Con- sael heeft ƒ1100 voor een stand plaats over. Dit jaar is door geen enkele exploitant ingeschreven voor een paradetent, wèl zullen er enkele kijktenten zijn. Zekere Tegelaar schreef in voor 301. een Arnolds voor 150. Groninger zou graag komen met zijn apen tent en Teute- berg schreef voor 576 in voor zijn berenshow. Autorijden Opvallend veel inschrijvingen kwa men binnen voor autoskooters en race banen. Theunissen. benzine-racebaan ƒ2820. Elzinga, electrische racebaan 2380; Janvier skooter met concurrentie van één racebaan 3380: Janvier met concurrentie van één skooter f 2718: Sipkema skooter ƒ3222 of racebaan ƒ2626: Vermolen skooter (zonder conc.) 2200, met concurrentie van racebaan 1005: Hansberger skooter met concur rentie van racebaan f 2426: Hansberger racebaan met concurrentie van een skooter f 3725. Begeerde plaatsen Dat wordt bij de indeling van het ker misterrein dus een heel gepuzzel met zoveel concurrentiebedingen. Hetzelfde BISAMRATTEN EN SPLIJTZWAM Tegen het stukje van E J. Tigchelaar uit Makkum in de L C. van 12 Febr. j.l en het onderschrift daarbij wil ik met kracht pro testeren. In de eerste plaats wordt aan de kerk in de Bijbel voorgehouden te „doen wat goed is voor allen, maar inzonderheid voor onze geloofsgenoten" (Galaten 6 10). Het eerste, het „goed doen aan allen" hebben ook de Gereformeerden betracht door van harte te geven voor het Rampenfonds. Het tweede, het denken aan de eigen geloofsgenoten, heb ben zij daarboven op gedaan door de collecte voor de getroffen diaconieën, Beide acties be hoeven geen bedankje, maar zijn eenvoudig Christenplicht. Organisaties van veehande laren, boekhandelaren, kruideniers, enz. hou den (n eigen kring aparte inzamelingen voor de getroffen vakgenoten. Valt dat optreden dan ook al met: het gewroet, van bisamratten te vergelijken? Geen weldenkend mens zal zoiets beweren. Waarom dan aan de kerk haar actie verweten? Ten tweede: de besteding van de Zondag 8 Februari gehouden collecten geschiedt na overleg met het Rampenfonds! Dit js uit drukkelijk van te voren vastgelegd en ge publiceerd. De bewering van de beer Tigche laar alsof de kerkleden dus bevoorrecht zouden worden boven de naaste, is dus onzin. Het is trouwens bekend, dat de bewo ners van de getroffen gebieden voor hel over grote deel kerkelijke mensen zijn Het per centage buitenkerkelijken ligt in deze streken een stuk beneden het landelijk gemiddelde. in de derde plaats heeft iedere Diaconie vaste lasten, die ook tijdens de evacuatie van de kerkelijke gemeente doorgaan. Om één voorbeeld te geven: de verzorging van vele oude mensen in Rusthuizen wordt door de Diaconieën mogelijk gemaakt. Wie betaalt gedurende de evacuatie van de kerkelijke gemeente nu verder hun verzorging? I-Iet Rampenfonds kan daar eenvoudig niet aan denken. De diaconieën in den lande zullen dus zo lang moeten bijspringen tot de eigen diaconie weer functionneren kan. Een andere mogelijkheid is er niet, *Nog eens: een bedankje hebben de kerken niet nodig. Maar wie critiek oefent en beledi gende woorden gebruikt, moet op zijn minst toch eerst informeren vóór hij schrijft! Arum- Dr. L. zielhuis. (Geref. predikant). NAAR WELKE RICHTING? De toon welke ons dikwijls uit de vele in gezonden stukken in de L. C. tegenklinkl. is nog geen bewijs, dat de nood verenigt On danks de ontzettende ramp. blijkt een deel van ons volk nog weinig begrip te hebben van de diepte en omvang van deze nood, welke wij niet ten volle kunnen benaderen. Nu de nood ons zo aanspreekt, dat we er zelts door verpletterd worden, treft hel ons pijn lijk. dat van bepaalde zijde het eigen kerkje- speien of het eigen stelsel verheffen, wordt doorgedreven. Wanneer zal de tijd eens aan breken. dat onze verdeelde natie, verscheurd aoor partijen en partijschappen, daarmee op houdt? Heeft de jongste oorlog ons dat nog niet afgeleerd, toen honderden mensen op één hoop werden gesmeten? is het niet goddeloos, wanneer, ondanks de razzia van de dood in een deel van ons vaderland, de fakkel der godsdienstige tweedracht blijft doorbranden? Laten we nu eens uitgaan van de gedachte: als één lid lijdt, lijden alle leden. Als wij de nood der slachtoffers zien als onze eigen nood. dan zijn we terecht. Wij mensen hebben hier geen scheiding tussen mens en mens te maken en moeten ons onthouden van in Gods rechten eré kerkbegrippen voor 100 pet. aanspraak op de Hemel kunnen maken. Wij stellen ons echter schuldig door anderen buiten te slui ten. waarover wij dan zo vromelijk treuren, dat zij niet tot ónze kring of ónze partij be horen. Het kan wel eens een vreselijke ont nuchtering zijn. straks zovel en in de Hemel te zien. welke wij daar niet hadden verwacht, en niet degenen te zien. welke wij daar al hadden verwacht. Leren wij als volk van Nederland ons buigen onder de oordelen Gods, dan weten we wat ons te doen staat. Eén in de nood, één in het offeren. Piaam. Johs. Vis6er. ADOPTEREN? Als de kleine provincialen. Trappend op hun f ietspedalen, Worst'lend tegen de stormwinden. Eindelijk hun hoofdstad vinden, Die, zo schoon „centraal" gelegen, Prima straten heeft gekregen. Zoals zij in hun landouwen Nimmer wel zullen aanschouwen. Wijl de daar wonende men Zulks zelfs niet durven te Als bij alle winterplagen Ook de sneeuw begint te jagen En men in de buitendorpen Zand en pekel heeft geworpen, Zodat elk die om den brode Weg of fietspad heeft van node. 't Zij een grijsaard of een kind Toch nog zijn bestemming vindt. Als zo iemand kortgeleden Leeuwarden is binnengegleden En na vele capriolen Door een agent wordt bevolen Steeds te blijven een mijnheer. Plaats te maken voor "t verkeer, Zie. dan wordt van al dat goede Het de Friezen bang te moede. Ljouwertsje, dat oude sloof, Arm aan geld en klachten-doof, Ljouwertsje, dal oude besje Teert nog op haar levensrestje. Alle man van 't platteland, Klaiker. Waldpyk, hand in hand Moeten 't kloek geluid doen horen: Ljouwertsje gaat niet verloren! Hier past langer dralen niet In dit sneeuwig rampgebied. Laten wij 't nog ééns proberen Door 't oud sloof te adopteren! b idler. ENGELSE ZIEKTE EN GLIBBERIGE Hoe moeilijk het pad is van hem, die „onze taal zo zuiver mogelijk wil houden en vrij van vreemde smetten", blijkt uit het „Inge zonden" van ir. Gr. van 13 Febr. Bij zijn ver wijt aan de Nederlandse „krantenbericht- schrijver" (is dit werkelijk bedoeld als een meer Nederlandse betiteling van de „journa list"? waarom dan ook niet „superieuren en „fantaseren" vertaald?), die naar de Weste lijke kant zou zijn afgegleden, glibbert hij zelf even hard langs de Oostelijke helling van genoemd paadje. Tenminste „ieder, die Neder lands heeft te schrijven" lijkt me niet zozeer Nederlands als wel zuiver ver taald Duits Muggenzifterij'' Goed Maar leg op alle taalkundige slakken zout of laat ze allemaal kruipen. (Tenminste de kleintjes! Een uitdrukking, zoals die onlangs in een ver slag van een hardrijderij in de L. C. verscheen, waarbij een tweede rit als een ,,genauwe"(ü) herhaling van de eerste werd aangeduid, vind ook ik wel een erg vieze slak). L. M. C. TAALBEDERF Ik geloof dat ir. Gr. (zie L. C. 13 Febr. j.l.) een van de weinigen is. die inzien, dat onze Nederlandse taal hoe langer hoe meer wordt verbasterd en daardoor haar eigen ondergang tegemoet gaat. Wanneer we 't goed bezien, dan wordt de Nederlandse taal maar op 'n zéér klein stukje van onze aardbodem ge sproken Daarom staat ze reeds eeuwenlang aan allerlei invloeden van buitenaf bloot, "t is dus ook niet verwonderlijk, dat ze een zeer groot aantal leenwoorden kent. die al grote schade hebben aangericht. Vaak ontbrak een goed Nederlands synoniem voor 'n bepaald begrip of zou men lange omschrijvingen moe ten gebruiken, daarom speelde men dan als t ware „leentjebuur". Men zocht 't vreemde synoniem, dat 't begrip geheel dekte. Maar men kan hier over denken zo men wil, deze woorden zijn jammer genoeg al zó in onze taal ingeburgerd, dat 't al te onzinnig zou zijn hierin kunstmatige hervormingen aan te brengen. Maar in de laatste tijd is dat anders. Klakkeloos worden, voor allerlei zaken (vooral technische) waarvoor nog geen Nederlands woord is gevonden (of vaak ook., wel!) aan de vreemde benamingen de voor keur gegeven. Wat is daarvan de oorzaak? Gemakzucht? Ofdeftigdoenerij? Ik weet t niet! En wat de pers betreft: Men hoeft de krant maar op te slaan en de germanismen „grijnzen" u tegemoet: hoogbouw, tegen waarde. grootstad, hoogconjunctuur, het verstaat zich e.d. Ik zou er tientallen kun nen noemen! „Misselijk" om met ir. Gr. te spreken! Laat daarom ieder, die zich geroepen voelt Nederlands of Fries (want dat is óók nier van vreemde smetten vrij) te spreken of te schrijven zich eerst terdege afvragen, of hij rof zij) dat wel kan! En zo niet. laat hij (of zij) z'n (of haar) eigen moedertaal dan nog 's terdege bestuderen. Vóórdat 't te laat Leeuwarden. M. N. WONTNGCOMMISSIE-PERIKELEN Volgens deskundigen is het een zeer on dankbaar baantje om zitting te hebben in een z.g. commissie verdeling woonruimte. Het is n.l. een unicum als er iemand naar zijn zin is geslaagd. De een vindt zijn toegewezen wo ning te groot, een ander te klein, en ga zo maar door. Maar kan bet ook gebeuren, dat de woning- commissie daar zelf wel eens schuld aan heeft? In l.Tlsl bijv. heeft de woningcommis sie beslissingen genomen, die in deze tijd zeer onjuist ziin te noemen. Er kwam n.l. een grote woning vrij. waaruit een gezin met drie kinderen moest trekken. Deze woning werd toegew^Kn aan een gezin met één kind. daar de ei^^fcresse (n.b. van buiten IJlst) de woninj^^Rf wenste te aanvaarden. Een gezin met drie kinderen, die op een zolder bed-aan- bed slapen, kon nog wel even langer wach ten. Een huis, waaruit het gezin naar elders vertrok (met twee kamers, keuken en drie slaapkamers) werd toegewezen aan een jaard echtpaar, die hun huis moesten afstaan aan een toekomstig echtpaar. Oude mensen moeten ook plaats hebben, dat. Is logisch Maar waarom dit huis niet toegewezen aan de huishouding met vier kinderen, die zodanig woont, dat bij regenachtig weer de emmers en teilen bij de buren gevorderd moeten wor den om de zaak een beetje droog te houden, om maar niet te praten over de sneeuwbuien? Er kwam ook een gemeentewoning leeg. Deze werd toegewezen aan een gezin met vier kin deren. Dat staat te prijzen. Maar de aan staande huurder (een woningcommissielid) wilde het huis wel aanvaarden, mits zijn eigen woning werd toegewezen aen een door hem voorgedragen (kinderloos) gezin, wat door de commissie werd goedgekeurd. Hoe rijmt dit? IJlst. G. I Vrouwen Wereld-Gebedsdag Millioenen vrouwen uit 114 landen wil len zich Vrij'dag aanstaande weer vereni gen in gebed. Dit jaar is de liturgie samen gesteld door Christenvrouwen uit Centraal Afrika. Het onderwerp van de liturgie is genomen uit de tekst Efeze 58: „Wandelt als kinderen der Lichts." De Christenvrouwen in Leeuwarden en Huizum hopen deze gebedsdienst om acht uur 's avonds te houden in de Doopsgezin de Kerk. Bakfiets in gracht Tijdens het lossen is vanmorgen om streeks elf uur op de Voorstreek een bakfiets van de Leeuwarder Glas industrie van de rem geraakt en in de gracht gereden. is het geval bij vele kramen. Jacob Stuvé wil voor een standplaats op het Waagplein 730 neertellen, Mai-khoven zet er z'n nougatkraam neer voor 1320. Voor gebakkramen zijn de standplaatsen op Waagplein en hoek Lombardsteeg zeer gewild. Wanneer we daar komen bedingen de exploitanten, betalen we 1600, wanneer we een standplaats krijgen aangewezen leggen we niet meer dan f 400 a 500 op tafel. Aan de heren van de Markt- en Havendienst de lang niet gemakkelijke taak om uit al deze inschrijvingen een gezellig kermister rein te „componeren" en de zaken zo te plaatsen dat de exploitanten tevreden ziin en de gemeentekas er het best bij gebaat is. Voor de kleinere zaken en kramen, vis. ijs en tabak volgt dit jaar voor het laatst een aparte inschrijving. Elders ivas het ook sneeuw(jan)boel De mens leeft snel; wat gisteren ziin hele denken beheerste, zijn woede, lachlust of medelijden opwekte, doet dat vandaag niet meer, omdat, weer andere dingen zórgen of vreugden hem bezig houden. Daarom kan nu ook rustig weer een foto van de sneeuw worden geplaatst, zonder dat een ieder op hetzelfde ogenblik rood aanloopt. Kolossaal, wat zijn we allemaal kwaad geweest en wat hebben we allemaal lopen moppe ren. Werkelijk allemaal, de sneeuw ruimers incluis, want ook zij hebben immers van en naar huis schier onge baande wegen moeten volgen. Een categorie van de burgerij heeft niet in koor meegehuild, de jeugd niet. Zij heeft met volle teugen ge noten van deze hele sneeuwboel. Welk een vreugde het glijden en het maken van sneeuwhuizen! Wat dat laatste betreft zag bijkans iedere straat zijn woningbezit uitgebreid. Heeft de blijdschap van de jeugd ook niet het hart van menig ouder verwarmd? Ja toch, want vooral pa heeft vaak met overgave geassisteerd bij het maken van een sneeuwpop. Hij heeft ook de kleintjes op de slee ge trokken en hij heeft met hen het eerste sneeuwbalgevecht geleverd. Dat was allemaal erg plezierig, ook de wandeling Zondag in het mooie weer naar de buitenkant van de stad met dat) heerlijke uitzicht over de besneeuwde velden. Allemaal goed en wel zal de man zeggen, die voor zijn dagelijks brood bij de straat moet verkeren, maar met dat mooie gezicht doe je zo weinig! Voor hem geldt wellicht als schrale troost, dat niet alleen in deze stad de boel „hopeloos" is geweest. In Gro ningen bijvoorbeeld is zo mogelijk nog veel harder gemopperd. Groningen, de stad, die ongeveer tweemaal zo groot is als Leeuwarden en die onze stad zo vaak ten voorbeeld wordt ge steld. Daar zijn zelfs automobilisten gestrand, drie dagen nadat de laatste sneeuw was gevallen. Pirn, Pam en Pom wilden weer af scheid van boer Krelis nemen, maar juist op dat ogenblik kwam Trijntje, zijn vrouw binnen. „Zo jongens, zijn jul lie er weer eens", riep ze verheugd. „Het doet me plezier, dat jullie ons niet ver geten. Maar nu ;je hier toch bent, willen jullie misschien wel even een boodschap voor mij doen. Je weet, hoe druk ik het heb, ik kan bijna niet weg." „Natuur lijk". riepen Pirn, Pam en Pom alle drie tegelijk, „zegt U het maar!" „Kijk eens, ik heb hier een paar lekkere verse eitjes, zo van de kip. Willen jullie die even voor mij naar de baron brengen? Die edele heer is zo goed voor ons geweest, dat ik hem graag een plezierje wil terug doen! Zo breed heeft hij het ook niet!" „Geeft u maar hier", riep Pim. „Dan doen wij het meteen even." En met deze woorden verlieten zij het huisje van boer Krelis op weg naar het kasteel. „Wat zeg je daar nu van?" bromde Pom. „Daar geven die arme mensen hun eitjes weg voor de baron, zo dankbaar zijn ze. En dan te bedenken, dat de baron wel duizend eieren kan kopen." „Misschien brengt dit hem tot inzicht" antwoordde Pom. „Ik 'hoop het. maar ik ben bang van niet. We zullen hem vanavond weer een be zoek moeten brengen." Baron Van Pottum was heel verbaasd Pirn. Pam en Pom weer zo gauw te zien. „Wij komen U een paar eitjes brengen van boer Krelis" zei Pim, in antwoord op de verbaasde blik van de baron. „Alstublieft!" „Eitjes voor mij? Nee maar, dat is aardig! Dank je wel beste jongens voor de boodschap". Baron Van Pottum was zelf aan de achterdeur geko men. Nu hij zijn trouwe butler miste, moest hij alles zelf doen. „Het was geen moeite, meneer de baron", antwoordden Pim, Pam en Pom beleefd en maakten aanstalten om terug te keren. De baron deed de deur dicht en stapte de keuken binnen. Maar hij was toqh meer getrof fen door de hartelijke attentie, dan hu aan Pim, Pam en Pom had laten blijken. „Die beste mensen geven nog eitjes weg van hun armoede", mompelde hij tot zichzelf. „Wie zou dat nu denken? En dat alleen, omdat ik ze de pacht heb kwijtgescholden. En die brave jongens komen het zo maar brengen. En ik heb ze niet eens iets gegeven". Resoluut stap te de baron weer naar de deur toé. open de die en riep de verbaasde Pim, Pam en Pom terug. „Hier beste jongens, dit is voor jullie. Hier heb je alle drie vijf cent om een drop-lollie te kopen!" Groningen had honderd man op pad gestuurd om sneeuw te ruimen. Veertig daarvan behoorden tot het personeel van de reiniging. In Leeu warden had de dienst eenzelfde aantal eigen mensen op straat staan met een daaraan gelijk aantal losse krachten. Zo bezien sloeg Leeuwarden dus nog geen mal figuur, maar vooral wijst dit er op. dat het niet zo gemakkelijk is om losse krachten aan te trekken, vooral vanwege de financiële gevolgen voor een gemeente met een groot tekort. En geldt ook niet, dat een grotere gemeente, ondanks alles, ook nog altijd meer mogelijkheden heeft. Toch zijn er kleinere gemeenten, die Leeuwarden op dit punt een lesje hebben gegeven. Niet door de grotere mogelijkheden van de gemeente zelf. maar wel door de medewerking van de burgerij. Vele handen hebben daar licht werk en schone straten gemaakt. Getuige het feit van de toestand waarin verschillende trottoirs ver keerden, zal dat hier niet direct moge lijk zijn. hoewel het wel het beste zou zijn. Men kan er in dezen natuurlijk niet mee volstaan te zeggen: de gemeente doet volgens mij te weinig, daarom doe ik bijv. mijn trottoir niet. want de gemeente is per slot van rekening heel de burgerij en niet een vreemde om niet te zeggen een vijand. Benoemingen Bij Koninklijk Besluit is. te rekenen van 1 Januari j.l., aan de hoofdingenieur bij de Voorlichtingsdienst ten behoeve van de Landbouw (Rijkstuinbouwconsulent) ir. C. M. van der Slikke te Leeuwarden, op zijn verzoek, uit hoofde van onge schiktheid voor de verdere waarneming van zijn betrekking wegens invaliditeit, eervol ontslag verleend als zodanig, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Examens Geslaagd te Utrechtvoor lingerie coupeuse. mevr. DijkstraScholten te Leeuwarden. Geslaagd voor het examen Engelse han delscorrespondentie Associatie), de heren L. Houttuin en S- Hommema te Leeu warden. Scheepsberichten ANNENKERK, 15 Febr. van Aden. ARKELDYK, 15 Febr. te Antwerpen. AVERDYK, 15 Febr. van Antwerpen. FAIRSEA. pass. 15 Febr. Wight. GROOTE BEER, 16 Febr. te Rotterdam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. 15 Febr. W. ten N Minicoy (380 mijl). MAASDAM, pass. 16 Febr. Z.W.-punt Haiti. MAASKERK. 15 Febr. van Lagos. MEERKERK. 14 Febr. van Tsïngtao. NIEUW- AMSTERDAM. 15 Febr. N.W. Trinidad (150 mijl). ORANJE. 16 Febr. in Suez-Kanaal. ORANJEFONTEIN. 16 Febr. te Southampton. ORANJESTAD. 15 Febr. van Cristobal. RYNDAM. 15 Febr. van Southampton. StBAJAK 16 Febr. N.W. Wellington (640 mijl). TARAKAN. 15 Febr. van Djeddah. VEENDAM. 15 Febr. O. New York (220 mijl)- WATERMAN. 15 Febr. van Pusan. ZUIDERKRUIS, 14 Febr. te Amsterdam. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: Willem Ruys (2 Maart); Ned. Nleuw-Guinea: Amstëlbron (5 Maart); Ned. Antillen: Boskoop (2 Maart); Suriname: Nestor (4 Maart): Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: Pretoria Castle (21 Febr.); Canada: Vecndam (26 Febr); Austra lië' Orion (21 Febr); Xieuw-Zeeland via Engeland (21 Febr Zuid-Amerika (niet voor Brazilië): Andes (28 Febr.); Brazilië: Alioth (24 Febr.).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4