Zwitsaletten mmvast N.H. rusthuis in Harlingen kreeg er een vleugel bij Boeren in Westdongeradeel en Dokkum: voor f65.000 Snelle ontwikkeling gaf Sneek een zakelijk karakter De beide barkassen terug uit Zeeland DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 5 Ta ssen Flie en Lamvers Harlingen toon wedstrijdvan Makkum Het Ned. Hervormde rusthuis in Harlingen heeft gisteren een fraaie, geheel nieuwe vleugel in gebruik genomen. Het nieuwe gedeelte, dat in een jaar tijd gereed gekomen is, is gebouwd in de plaats van een rij huisjes aan het zgn. „tipelplein", die na een bominslag aan de Schritsen in November van het jaar 1941 practisch onbewoonbaar was geworden. Het gebouw bevat zeven twee- persoonskainers, 26 eenpersoonskamers, twee ziekenzaaltjes, een isoleerkamertje en enkele douchecellen, terwijl het centraal kan worden verwarmd. Deze uit breiding is voor de Ned. Herv. gemeente in Harlingen een reden tot grote vreugde omdat nu tegemoet gekomen kan worden aan talloze aanvragen van ouden van dagen om te worden opgenomen. De diaconie van de Ned. Herv. gem. heeft met de opening van de nieuwe vleugel eigenlijk een wedstrijd ge wonnen, zij het maar met een neus lengte, zo onthulde tijdens een vooraf gaande plechtigheid in het kerkgebouw as. De Vrijer, Ned. Herv. predikant te Makkum. Men is nl. verleden jaar in Harlingen en in Makkum op precies dezelfde dag begonnen met de uit breiding van een Ned. Herv. rusthuis en Harlingen was precies °en week eerder klaar: het nieuwe gedeelte van „Avond rood" in Makkum zal a.s. Maandag officieel worden geopend. De bijeenkomst in de kerk stond onder leiding van ds. K. Bek die o. m. welkom kon heten het college van B. en W., de heren Visser en Koopal van Wederopbouw en Huisvesting oud- burgemeester A. E. Hannema, architect L. Reinalda, die de nieuwe vleugel ont wierp, en de vertegenwoordigers van de diaconieën van tal van andere kerken Na een historisch overzicht van oud diaken C. de Groot, waarin deze ver telde dat het rusthuis in de jaren 1874, 1894. 1901 en 1933 ook is verbouwd en uitgebreid, voerde burgemeester Nauta het woord, die verzekerde, dat het gemeentebestuur de ontwikkeling van het Ned. Herv. rusthuis met grote belangstelling gadeslaat. Mocht verdere uitbreiding noodzakelijk zijn, dat zal het bestuur van Harlingen met evenveel vreugde helpen als thans het geval is geweest. Ir. D. S. Visser wees er op, dat de bejaarden in een rusthuis opgenomen worden in de collectiviteit en een deel van hun individualiteit moeten prijs geven. Het is de taak vc.n de leiding om de individuele verschillen zoveel mogelijk te ontzien en zelfs te steunen, aldus de heer Visser. Hij wenste de Wommelsers nemen nu interieur van hun kerk onder handen Nadat in de herfst van 1952 gemeente leden hun vrije uren hebben gegeven om de Ned. Herv. kerk in Wommels van buiten op te knappen, hebben thans vrijwilligers het interieur van de kerk onder handen genomen. De gehele dag door kan men groepen vrijwilligers aan het werk zien in het kerkgebouw. Sommigen van hen zijn bezig om de zware, eiken trekbalken en de eiken ribben van het tongewelf van de kalk en verflagen te ontdoen. Dit is een moeilijk on tijdrovend werk. Anderen, die zich niet zo hoog wagen, maken het eikenhouten meubilair schoon. Een jonge schilder is in z'n eentje bezig om met eindeloos geduld en toewijding het snijwerk van de preekstoel, die uit 1661 dateert, van een rode verflaag te ont doen. De vrijwilligers werken met enthousiasme. Straks zal ook het inte rieur van de kerk evenals het exterieur weer gezien kunnen worden. Een goed staaltje van gemeenschapszin! Dongjum won wisselbeker De biljartwedstrijd DongjumRied is in een overwinning voor Dongjum ge ëindigd. Dongjum heeft nu de wissel beker definitief in z'n bezit gekregen. De puntenverdeling was: 13691287. ALBE SECHJES It is stiif partij, set de jonge, en hy lei Onder. De nieuwe vleugel, enkele dagen vóór de voltooiing. leiding van het Ned. Herv. rusthuis in Harlingen daartoe de goede instelilng. Verscheidene genodigden voerden nog het woord en ze deden hun geluk wensen dikwijls vergezeld gaan van een toezegging van geschenken. Omstreeks vier uur begaf men zich naar de nieuwe vleugel, waar ds. Beks de officiële opening verrichtte door de voordeur te ontsluiten. Groepsgewijs heeft men ten slotte het nieuwe gedeelte be zichtigd. Gezin in Harkema uit kippenhok gezet 's Avonds zat het er weer in Zaterdagmiddag is onder toezicht van drie politie-agenten door gemeente werklieden de inboedel van de familie E. Postma te Harkema-Opeinde uit het tot woning ingerichte kippenhok terug gebracht naar de plaats, waar het van daan gekomen was: een op hetzelfde erf staand vervallen oud huisje, bewoond door de vader en een broer van de heer Postma. Daarvoor was een vorderings bevel nodig, want de vader wilde zijn zoon met gezin geen onderdak meer geven. Zaterdagavond echter bewoonde de familie Postma weer het verboden kip penhok. want de oude vader weigerde de inwoning. Sinds het huwelijk, ongeve?^ zeven jaar geleden, had de familie P< ia. nu een gezin met twee kleine kindei en, hier gewoond, maar het ging niet langer, het huisje was te klein. Een vergunning voor het bouwen van een kippenhok werd aangevraagd en verkregen, maar.... toen het in de afgelopen week klaar kwam, ging het gezin er zelf in wonen. Dit mocht natuurlijk niet, maar er zijn talloze gezinnen in Harkema, die oj dezelfde manier onderdak vinden ei vaak beter dan in de oude huisjes. Het woningtekort is nergens in de ge meente Achtkarspelen zo nijpend als in Harkema. De laatste drie iaren zijn er geen huizen meer gebouwd. Omdat er geen vraag naar is. zegt het gemeente bestuur. De reden daarvan is evenwel, dat de meeste mensen niet in staat ziin vijf tot acht gulden te betalen. Toch ziin er woningen nodig, heel veel zelfs. Hopelijk zal er binnen niet al te lange tijd een weg worden gevonden voor krot opruiming en woningbouw. Schepen liepen vast in het ijs op de Fluessen Op de Fluessen raakten vijf Gro ninger schepen, geladen met aa;' ppel- vezels voor Amsterdam, vast ii. -et ijs bij de Kruispoelen. De Staverse sleep boot is er in geslaagd de beurtschepen van Hemelum en Bakhuizen, die ook in de sneeuw-ijsbarrières vastgelopen waren, te bevrijden. Autobotsing in Winsum Een personenauto, komende uit de richting van Spannum, stopte op Bruggebuurt in Winsum. om iemand mee te laten rijden. Een achterop rijdende auto, bestuurd door de heer P. K.. wilde passeren, maar ontdekte te laat een voorbijrijdende kar. die het resterende weggedeelte in beslag nam. Remmen op dé ter plaatse zeer gladde weg had geen resultaat. Een hevige bot sing volgde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de materiële schade aan de auto van de heer P. K. was vrij aanzienlijk. Meer dan honderd stuks vee en duizenden kilo's veevoer r\e boeren van Westdongeradeel en Dokkum blijven niet achter: ook zij leverden duizenden kilo's veevoer cn liefst 119 stuks vee. In totaal brachten zij nog eens voor rond 65.000 bijeen. Slechts enkele boeren onttrokken zich aan de door de standsorganisatie ge organiseerde inzameling van vee en veevoer voor hun collega's in het ramp gebied. Zie hier wat er beschikbaar werd ge steld: 34 koeien, 25 hokkelingen, 31 kal veren. 13 schapen 11 lammeren. 3 fok- zeugen en 2 biggen. Verder leverde de actie de volgende goederen op- 30.125 kilo hooi. 187.500 kilo bieten. 10.450 kilo stro. 72.000 kilo kuil. 550 kilo bonen. 1920 kilo gedroogd gras, 1730 kilo haver. 50 kilo gerst. 1375 kilo lijnkoeken. 850 kilo pootgoed en verder nog een bedrag van ƒ2160 aan geld, Verder hadden verschillende boeren reeds toezeggingen gedaan aan het stamboek en anderen zullen nog nader uitsluitsel geven. Wie goed doet, goed ontmoet Vele Oostenrijkse kinderen kwamen na de oorlog 191.4—'18 naar ons larud. om weer wat op verhaal te komen. Op een boerderij in het waterland, diep in de Lage Midden arriveerde destijds ook een knaapje. Het werd er goed verzorgd en keerde na verloop van tijd naar zijn vaderland terug. Meer dan dertig jaren gingen na zijn verblijf in 't waterland voorbij. j. Dezer dagen ontving een zoon van de veehouder bij wie het kind destijds was ondergebracht, een brief uit Oostenrijk. De jongen van destijds had gelezen van de zware ramp. welke Nederland had getroffen Hij bood zijn hulp aan wan neer die nodig was. als ook zijn weldoe ners van destijds in moeilijkheden moch ten zijn geraakt. De muziek- en zangvereniging „Excel sior" in Lemmer gaf een uitvoering van ..Marion de Marketentster". De uitvoe ring waarvan de baten voor het Ram penfonds waren, was vrijgesteld van vermakelijkheidsbelasting en auteurs rechten. Een collecte bracht f 85 op. Vanavond en Donderdagavond wordt de voorstelling herhaald. Collecbe Ned. Herv. kerk Wartena ƒ160. Ger. kerk 323.20. Wartena bracht in totaal 7209 70 op, dat is ruim 30 per gezin. Collecte Ned, Herv. gem. Ooster- meerEestruim 2482.05. In Haskerland en Doniawerstal is men begonnen met het „nei-siwyljen": bij de afdeling Haskerland-Donïawerstal van het Roode Kruis vloeien nog steeds bij dragen binnen; vorige week was er 1976.10 aan nagekomen bijdragen uit Doniawerstal. Idskenhuizen. dat z'n aandeel blijkbaar onvoldoende achtte, bracht daarvan 1207.50 op. Het totaal bedrag uit Doniawerstal. bij het Roode Kruis binnengekomen, was 21.527.60. Het personeel van de Hollandia-fabriek te Scharsterbrug gaf 60 uit de ver enigingskas en stond het loon van één dag af. De directie gaf er een gelijk be drag bij. In Haskerland was eind vorige week 24,866,90 Geen bijeenkomst, of er wordt aan de nood gedacht. Zo zond de begrafenisvereniging te Joure f 100, een luïsterclub ƒ2.20. een studieclub 10. de Nutskleuterschool 6.20. De verleden jaar opgerichte Roode Kruis- colonne heeft, haar bestaansrecht, wel bewezen. Door goede selectie van de enorme hoeveelheid goederen bon spoe dig een zending naar de noodgebieden vertrekken. Collecte Ned. Herv. kerk Arum 671, Geref. kerk 1300. 4> Geref. kerk Opeinde (Sm.) 1151,28 (inclusief enkele nagekomen giften). Doops gezinde gemeente Witmarsum-Pingjum f29. 4» Ned. Herv. kerk Gaast ƒ317. Jorwerd bracht tot dusverre ruim 3000 gulden bijelkaar; daar komt nog de op brengst van de collecte in de Ned. Herv. kerk bij: ƒ237.35. De Oranjevereni ging Engwierum zal dit jaar geen fees telijkheden organiseren; er werd 300 gulden gestort in 't Rampenfonds. De gemeente Utingeradeel stelde tijde lijk een ambtenaar ter secretarie be schikbaar om in 't rampgebied op een gemeentehuis behulpzaam te zijn. De commies eerste klasse J. Drijfhout is naar Abbebroek gereisd. A De Coöp. Zuivelfabriek De Goede Verwachting" te Workum zal de jaarlijkse contact avond laten schieten: directie en per soneel besloten de daarvoor opgespaarde celden f 6001 in 't Ramnenfords te -'orten A De afdeling Workumgffn de Chr. Bond van Overheidspersoneel nam eenzelfde besluit en maakte 50 over. A Een commissie van vijf heren bezocht de bedrijven en winkels in Lemmer om watersnoodpostzegels te verkopen; daar door steeg de verkoop in Lemmer tot Zaterdag tot 3500 stuks. Daarbij is de kinderactie nog niet begrepen. Hooi voor de boeren in het rampgebied In de ledenvergadering van de afde ling Zuid-Haskerland van de Friesche Mij van Landbouw te Sint Johannesga is besloten zo mogelijk in samenwerking met de afdelingen van de C.B.T.B. een actie te voeren voor hooilevering en wel 15 kilo per hectare en de gelegen heid open te stellen om bij de besturen aangifte te doen van schenking van vee, eventueel in groepsverband. De heer O. van Dam. adjunct-secretaris van de Friese Mij. hield een lezing over „Het probleem der kleinere bedrijven en de mogelijkheid van sanering" en de nood zaak van „vestigingseis". De heer_J. W Bijleer is als bestuurslid herkozd Lemmer hoort de misthoorn Lemmer kon Zaterdagavond en verder de gehele nacht de misthoorn, die op de ringdijk van de Noordoostpolder staat, weer horen. Gedurende enkele maan den had de misthoorn niet gewerkt wegens een storing. Dit betekende veel ongerief voor de scheepvaart over het IJselmeer: de ringdijk van de Noord oostpolder is. vooral in de mist. een lastig te omzeilen klip om in de haven van Lemmer of in de Prinses Margriet- sluis te komen. Hantum hat in fugelwacht krige To Hantum spriek master Van der Ploeg ut Ikkerwald in propagandaivurd foar it wurk fan de fügelwachten, dy't al moai oer it. Fryske gea forspraet binne, In sealfcsjefanKamstra wiefolroun en it kaem ta in oprjuchtsjen fan de fügel- wacht „Hantum en Omkriten". Der joegen harren fuort 35 man op as lid en ien as donateur. Der waerd in bistjür foarme fan fiif man üt Hantum en bm- lfezende plakken. Brand in bakkerij te Twijzelerheide Zondagmorgen is er brand uitgebro ken in de bakkerij van de heer Keeg- stra te Twijzelerheide. De hele boven verdieping brandde uit, waarna het dek instortte. De brandweerploegen van Zwaag- westeinde en Buitenpost, die spoedig aanwezig waren, konden voorkomen, dat de brand zich uitbreidde naar de bene denverdieping. Wel is er op de bene denverdieping grote waterschade ont staan. De inboedel was grotendeels in veiligheid gebracht. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak van de brand geweest. Nieuwe L.T.S. in Bolsward wordt 12 Maart geopend De opening van de nieuwe Lagere Technische School aan de Dr. Joost Halb vnastraat te Bolsward zal plaats vindt op 12 Maart door mej. dr. A. de Waal, staatssecretaresse van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen. W. A. Nijenhuis, oud-wethouder van Heerenveen, overleden Zondag is te Oranjewoud op 78-jarige leeftijd overleden de heer W. A. Nijen huis, oud-wethouder der gemeente Hee renveen en ridder in de Orde van Oranje Nassau. Met de heer Nijenhuis is een persoon heengegaan, die voor de gemeente Heerenveen veel belangrijk werk heeft verricht en die in het open bare leven in de gemeente een vooraan staande plaats heeft ingenomen. Reeds op 27-jarige leeftijd werd de heer Nijenhuis voor de A.R.-partïj als raadslid gekozen van de toenmalige ge meente Schoterland. Na de totstand koming van Heerenveen-één werd de heer Nijenhuis ook daar weer raadslid In 1927 werd hij tot wethouder gekozen, welke functie hij vervulde tot 1941. In zeer vele verenigingen had de overledene zitting als bestuurslid. Twee en dertig jaar lang was de heer Nijen huis voorzitter van de Coöp. Boeren leenbank te Katlijk. Verder was hij voor er van tal van waterschappen, van .aatschappelijk Hulpbetoon, van de afdeling Heerenveen van de Frie sche Maatschappij van Landbouw en van de Coöp. Zuivelfabriek te Bontebok. Ook buiten Heerenveen werden zijn kundige adviezen gewaardeerd. Zo was de over ledene o.m. gedelegeerde voor Friesland in het Ned. Landbouwcomité. bestuurs lid van de Frico en van de Bond van Coön. Zuivelfabrieken. De begrafenis is bepaald op Donder dag 19 Februari a.s. Engels motorschip verloor patent-anker In de Nieuwe Willemshaven te Har lingen zoeken vissers naarstig naar het duizend kilo wegende patentanker, dat het Engelse m.s. ..Swift" van de General Steam Navigation Company Vrijdag avond bij binnenkomst in de haven heeft verloren. Zaterdag is duiker Klaas de Groot onder water geweest maar er stond zoveel slik, dat geen enkel spoor van het anker te vinden was. Rijdende tentoonstelling B. B. doet Harlingen aan De Friese havenstad staat twee dagen in het teken van Bescherming Bevol king. Op de Grote Bredeplaats bevindt zich een rijdende tentoonstelling, die 's middags in de raadzaal van het ge meentehuis in tegenwoordigheid van tal van burgemeesters uit de provincie en een aantal blok- en werkhoofden sym bolisch geopend is door mr Hartung. kabinetschef van de Commissaris der Koningin. Woensdagavond wordt door het plaat selijke comité te Harlingen in de Schouwburg een voorlichtingsavond ge organiseerd, waarbij de heer F. Omta. burgemeester van Stedum. een uiteen zetting van doel en opzet van de BB zal geven. Jeugddag in Arum In Arum is een jeug_ddag georgani- Gemeentelijk rusthuis in Drachten B. en W. van Smallingerland hebben, in overleg met de raadscommissie' voor volkshuisvesting, aan het architecten bureau De BoerSchuurmans te Drach ten een voorlopige opdracht verstrekt tot het maken van een plan voor de bouw van een rusthuis aldaar. Aan de raad is gevraagd, gelden uit te trekken om voorbereidende maatregelen te bekostigen. Uit een onderzoek is komen vast te staan, dat er in de ge meente veel belangstelling voor een rusthuis bestaat. Hagenaar lichtte suiker fabriek in Harlingen op Een Hagenaar, die voorgaf een klant uit Rotterdam te zijn. heeft de suiker- werkfabriek Frisia te Harlingen voor een duizend gulden opgelicht. Hij belde de directie van deze fabriek op met de mededeling dat hij met een defecte auto aan de Zuiderzeedijk stond. De auto werd ter plaatse gerepareerd en hij ver zocht de firma een partij goederen ter waarde van een mille bii de auto te wil len brengen. Volkomen te goeder trouw werd het seerd, waaraan de V.C.J.B. en de Vrije verzoek ingewilligd. Later bleek echter Vogels hebben deelgenomen, 's Morgens dat de werkelijke klant uit Rotterdam vond er een dienst plaats, waarin ds. j niets maar dan ook niets van het geval Scholten voorging, 's Middags kwamen afwist. De politie heeft inmiddels de de jongeren bijeen in het lokaal, waar dader gesnapt. De brutale truc was door zij eigen werk ten beste gaven: voor- de Hagenaar ook bij een vijftal andere drachten, toneelstukjes, zang en muziek. I zaken in Nederland toegepast. Hij is in Het was een geslaagde dag arrest gesteld. Debat over de Singeldemping in Frieslands tweede stad Maak iets moois van de Hoogendster Kolk" Een groot aantal Snekers bevolkte gisteravond de grote zaal van Hotel Hanenburg. waar op initiatief van het „Snitser Frysk Forban" de gevolgen van de demping van de Singel, door twee sprekers nader werden belicht. Drs. H, Halbertsma te Amersfoort fungeerde als spreekbuis der tegenstanders, terwijl de heer Zandstra van Sneek de genomen raadsbesluiten motiveerde. Zoals reeds eerder werd gepubliceerd, is het voorstel door gemeente en provincie goedgekeurd. Door de Kroon is nog geen uitspraak gedaan. In plaats van een negatief, moet een positief geluid worden gehoord. In Sneek is vrijwel niets gerestau reerd maar wel veel verdwenen. Navolgenswaardig is het voorbeeld van Amersfoort, dat de laatste jaren ongeveer tachtig panden in hun vroegere luister heeft hersteld. Zo iets kan ook hier gebeuren. Wan neer de Singel toch moet verdwij nen. maak dan iets moois van de Hoogendster kolk. Restaureer de omliggende huizen, anders is er bin nen vijftien jaar niets meer van over. Hiermee bewaart Sneek zijn geschiedenis, terwijl monumenten zorg zeker bereid zal worden gevon den een gedeelte der kosten te dragen. Economisch karakter Het verheugde de heer Zandstra. dat zijn mening in vele opzichten met die van de vorige spreker overeen kwam. Ook hij zou de stichting van een reriauratiefonds toejuichen. De Singel wordt per slot van rekening niet ge dempt terwille van het materialisme, maar alleen uit bittere noodzaak. Juist daarom moet het vraagstuk ook met de nodige realiteit worden behandeld. We hebben momenteel te doen met nü en de naaste toekomst. Op een gegeven ogen blik zal het oude (helaas) moeten wijken voor de eisen die de verdere ontwikkeling van de stad stelt. De functie van Sneek in de Friese en Nederlandse volksgemeenschap is die van handel en nijverheid. Een grote invloed heeft de snelle ontwikkeling (dertiende eeuw buurtschap. 1650 vierde en nu tweede stad van Friesland) hierop gehad. Veel van het oude moest wijken voor een economischer beheer. Het economisch karakter van de stad komt vooral tci uitdrukking in het zeer hoge percentage beroepsbevolking. In 1947 werkten van de 19.500 inwoners 7026. van wie 38 pet. in de industrie, 31.3 pet, in de handel en 7.8 pet. in de huishoudelijke diensten, waaronder ook het vreemdelingenverkeer valt. Deze cijfers liggen boven het gemiddelde. De afstand tussen het gemiddelde en de „Sneker" percentages wordt echter lang zamerhand kleiner. Ook blijkt, dat de stad weinig aantrekkingskracht uit oefent op het niet werkende deel der bevolking Excentrisch In het midden van de dertiende eeuw, begon drs. Halbertsma het historische gedeelte van zijn uiteenzetting, was Sneek niet meer dan een dorp. Dat bleef zo tot de aanleg van de Hemd ijk. die dwars door de stad liep en uiteraard voor het nodige vertier zorgde. Ondanks deze weg, was het verkeer voorname lijk aangewezen op het water, waarmee Sneek rijkelijk was gezegend. Gehele stadsgedeelten waren zonder bootjes niet te bereiken en het is begrijpelijk, dat tijdens de ontwikkeling van Sneek dit waterverkeer zo was ingeburgerd, dat het aantal grachten automatisch ~egroeide. Twee eeuwen geleden kwam hierin verandering. Andere belangen gingen een rol spelen, het graven van nieuwe grachten eindigde en verschillende be staande werden geliquideerd. Dit proces werkte door tot in de negentiende en twintigste eeuw. Nu gaat het volgende bedrijf zich afspelen. De Singel wordt een prooi van bepaalde zakelijke belan- gen Tegen de plannen kunnen zowel cul turele als materiële bezwaren worden ingebracht. Spreker legde vooral op de laatste categorie de nadruk, waarbij hij zich afvroeg wat Sneek nu eigenlijk heeft gedaan om het mooie te behouden en winstgevend te maken. Er zijn h°n" derden toeristen, die louter en alleen om de oudheidkundige bezienswaardig heden onze provincie bezoeken. Deze mensen kunnen de kleinste plaatsjes vinden, getuige het grote aantal vreem delingen dat dorpen als Janum en Wieu- werd in zijn belangstelling betrok. Sneek echter ziet de autobussen met ..oudheidminnaars" voorbij snorren, ter wijl het met zijn Waterpoort (voor be zoekers geslotenstadhuis, kerk en Scheepvaartmuseum toch helemaal geen slecht figuur zou slaan. De beide barkassen van de Rijks veer dienst, de „Ameland" van de dienst op Schiermonnikoog en de „Borndiep" van -'r dienst Holwerd-Ameland, zijn uit rampgebied teruggekeerd. Zij hebben er, vooral de eerste dagen, uit stekend werk verricht, doordat zij er als het ware op berekend waren over overgestroomd land te varen. De beide boten kregen Zierikzee als standplaats en hebben vooral dienst gedaan op Schouwen-Duiveland, waar ze meege holpen hebben aan de evacuatie van Ouwerkerk en Nieuwerkerk. De mannen van de beide barkassen, Klaas van der Zee en Jelle Haaima van Oostmahorn en Hendrik Keijzer en Frans Loonstra van Nes (Ameland), hebben in de dertien dagen, dat ze weg zijn geweest, meer ellende gezien dan in alle jaren van hun leven ervoor. De „Ameland" en de „Borndiep" waren de eerste boten, die bij Ouwerkerk door het gat van de dijk voeren en er, met de Scheveninger vissers, die met hun vletjes de mensen uit de huizen haal den, de bewoners naar veiliger oorden brachten. Dadelijk de eerste dag, ver telde Klaas van der Zee, stapte de V wilde ganzen bij Grouw In üc omgeving van Grouw zijn de laatste weken buitengewoon veel wilde ganzen waargenomen. Vooral op de WUdlanden en in het waterschap „De hege Warren" komen ze bij duizenden, 't Schijnt, dat de vogels erg hongerig zijn, want ze wagen zich betrekkelijk dicht bij de bebouwde kom. Jagers heb ben tot nog toe geen kans gehad om de vogels te benaderen, daar het ijs in de sloten nog niet vertrouwd is. Oud-kaatskoning P. Helfrich te Harlingen viert jubileum De oud-kaatskoning Pieter Helfrich te Harlingen heeft gisteren zijn zilveren ambtsjubileum als werkman bij de ge meentelijke reinigingsdienst gevierd. Toen hij zich in 1928 te Harlingen vestigde, won hij datzelfde jaar met Hans Knol en Klaas dé Jager de Bondswedstrijd van de N-K.B. Nog driemaal zou hij de overwinning be halen op de Bondswedstrijd, n.l. in 1930, '31 en '32. In 1931 werd hij ook P.C-koning. Sinds 1946 maakt de heer Helfrich deel uit van het bestuur van de Harlinger kaatsvereniging „Eendracht". Natuurlijk heeft het het echtpaar Helfrich op de jubi- leuimdag niet aan belangstelling ont broken. dominee Eldert Kuin bij ons aan boord en al die dagen is hij bij ons gebleven als „binnenloods". Overdag gingen we het eiland over om mee te helpen bij de evacuatie, om de beesten te voeren in ondergelopen boerderijen en om de mensen te vervoeren naar de veerboten, die de havens niet konden binnenlopen. In de dagen, dat we op Duiveland waren, lagen we 's nachts met de boot in de tuin van de pastorie; we maakten de „Ameland" vast aan een appelboom. Toen de drukte van de evacuatie aan kant was en er weinig meer te „verhapstukken" was voor de boten, is de „Borndiep" ingedeeld bij het werk van de Rijkswaterstaat om de diepte te peilen van de dijksgaten (waarbij men tot de conclusie kwam, dat het gat bij de Schelphoek liefst 22 meter diep was en dat bij Ouwerkerk achttien) en de „Ameland" bij de medische dienst voor het bergen en identificeren van de slachtoffers. Tot grote opluchting van de beide mannen uit Oostmahorn, die anders in deze dertien dagen wel wat gewend waren geworden, is dat werk door anderen overgenomen. Nu de beide barkassen terug zijn, is er geen gevaar meer, dat de veerdien sten bij aanhoudende oostenwind (en dus droogte) niet zouden kunnen wor den uitgevoerd. Dit gevaar bestond meer voor OostmahornSchiermon nikoog dan voor HolwerdAmeland, waar men nog over de barkas „De Monnik" beschikte. Overigens: de mannen van de veerdienst in Oostma horn hebben zich prima gehouden: slechts één dag hebben zjj verstek be hoeven te laten gaan! De excentrische ligging maakt het moeilijk voor de stuwende industrie en de handel om zich te handhaven. Het is dus een belang van de eerste orde, dat deze categorieën zoveel mogelijk wor den gestimuleerd. Hiervoor Is het nodig, dat de stad voor het verkeer wordt ontsloten. Bij een telling is name lijk gebleken, dat het doorgaande ver keer van richting Lemmer van onder geschikt belang is. Zestig van de hon derd auto's waren voor Sneek zelf be stemd. Wanneer de weg Follega JoureLeeuwarden klaar is. zal dit per centage nog aanmerkelijk oplopen. De invalspoort voor de binnenstad is, ten minste van deze richting, alleen de Singel. Een lichte teruggang van handel ea nijverheid zou door het vergroten van het vreemdelingenverkeer (zelfs bij het verdubbelen) niet kunnen worden opgevangen. De eerste functie van Sneek is vele handen werk en vele monden eten geven. Een brok geschie denis valt hieraan ten offer, maar daar tegenover staat, dat een goed functionne- rend economisch leven, stimulerend kan werker, op het stedeschoon. Na de pauze braken nog verschillende sprekers een lans voor het behoud van de Singel. A. Baart Sr. maande tot voorzichtigheid, ir. D. A. Arkenbout be lichtte de stedebouwkundïge lijnen, A. M. Sustring legde de nadruk op de ideële zijde van het vraagstuk en E. Velleman en G. H. ter Horst brachten concrete voorstellen in bespreking. Aan het einde van de bijeenkomst overhandigde voorzitter D. A. Tam- minga de sprekers een blijvend aanden ken. Advertentie l. Al.) ■\dvertentie t. Ai.) PUISTJES... ontsieren Uw gelaat, juist als U er aantrekkelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmetten de en snel genezende j KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: (Advertentie l. M.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3