Kerknieuws Zo anders dan andere... Zo zacht, zo zuiver De dijken moeten voor de volgende winter dicht Belasting en middenstand Ill 4 LEEUWARDER COURANT DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Het Baptisme in Nederland Er zijn in Nederland ruim vijftig Bap tisten Gemeenten, waarvan er op 1 Januari 1953 vier niet en 47 wel bij de Unie van Baptisten Gemeenten waren aangesloten. Deze 47 gemeenten hebben 6692 leden (de vier niet-aangeslotenen 448), tenvij] het aantel catechisanten 374 bedraagt. Ook deze geloofsgemeenschap had in 1952 nogal wat verlies aan emigranten te boeken. Sedert de eerste Baptisten Gemeente in 1845 te Stadskanaal tot stand kwam, is de uitbreiding van deze gezindheid vooral in 't Noordoosten van Nederland op te mer ken en bleken vooral de veenkoloniën een vrij vruchtbare voedingsbodem te zijn. De tweede Friese gemeente werd in 1867 te Haulerwijk gesticht en de eerste kwam een jaar vroeger in Franeker tot leven, de plaats, die steeds een zeer gevarieerd gees telijk leven gekend heeft. Bleven de Fra neker Baptisten steeds apart en onder scheiden zij zich door een eigen karakter evenals de gemeente van Makkum (1877). de laatste heeft zich na verloop van tijd toch bij de Unie aangesloten. Opvallend is het, dat in Friesland de Baptisten alleen in de Woudstreek en in het .Zuidwesten vaste voet konden verkrijgen. Sneek werd geïnstitueerd in 1880, Staveren in 1881, Heeg in 1882 en Workum in 1898. Terwijl Leeuwarden (1896) en Harlingen (1902) van om de eeuwwisseling dateren, zijn de Woudgemeenten nog maar jong: Drach ten <1923), Noordbergum (1930), Zandbul- ten (1937) en Heerenveen (1942). In totaal bezit Friesland dus bijna een kwart van alle Baptisten Gemeenten in Nederland; naar ledental is dit echter veel geringer, daar er nogal wat kleine gemeenten bij zijn- Opmerkelijk is, dat in deze autonome Ïemeenten een grote vrijheid inzake de euze van gezangbundels bestaat. Er is wel een ..eigen" bundel, de Lofzangen en Gebeden, en deze wordt in zijn tweede uitgave van 1952 in de Zondagsdiensten in 21 gemeenten gebruikt; ook zijn er nog 5 gemeenten die de eerste uitgave van 1940 benutten. Een achttal gemeenten gebruikt de in opwekkingskringen van ouds zeer geliefde bundel van Johannes de Heer, terwijl enkele gemeenten de Oude Bundel en wel een dozijn gemeenten de Nieuwe Bundel van de Ned. Herv. Kerk bij de ge meentezang gebruiken. Afrikaanse rassenkwestie Een half jaar geleden heeft de Kerk van Schotland (overeenkomende met de Ned. Herv. Kerk in ons land) ge protesteerd tegen de voorgenomen samensmelting van de gebieden van Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyassaland tot een eenheidsstaat, die dan 60 mil- lioen kleurlingen omvatten zou. die hierover echter niet van te voren ge raadpleegd zijn. Nu heeft de leiding van de zending van de Schotse Kerk in Nyassaland uitstel van de samensmel ting geëist, totdat door een neutrale instantie is vastgesteld, dat de wil tot „samenwerking van de rassen" van Europese zijde inderdaad ernstig is. Door de kleurlingen, die voor 95 pet. tegen de samensmelting zijn. wordt het tegendeel gevreesd. De verklaring van de zending van de Schotse Kerk vraagt klaarheid op de volgende punten: 1. De regering van Zuid-Rhodesia moet de verzekering ëeven. dat de te stichten universiteit van entra al-Afrika zowel op maatschappe lijk als wetenschappelijk terrein op ge lijke wijze zal openstaan voor kleur lingen en blanken, opdat hieruit be wezen wordt, dat er voor bekwame Afrikaners geen hinderpalen zijn om zioh verder te ontwikkelen. 2. De pas- voorschriften van Zuid-Rhodesia en in het gebied van de kopermijnen moeten zodanig gewijzigd worden, dat veel meer zwarten van deze lastige controle voorschriften bevrijd zijn dan thans het geval is. 3. In de wetgevende lichamen van Nyassaland en Noord-Rhodesia moet het aantal Afrikaners zodanig verhoogd worden, dat dit het aantal Europese leden evenaart.. 4. De wettelijke bepa lingen van Zuid-Rhodesia. waarbij aan de zwarten de toegang tot een beroep wordt geweigerd, moeten worden afge schaft. 5. Voor zwarten uit Noord- Rhodesia en Nyassaland moeten maat regelen worden getroffen, waardoor het mogelijk wordt, dat zij op grond van hun ontwikkeling de plaatsen kunnen over nemen. die thans door Europeanen wor den bezet. Kerknieuws !n het kort Na zorgvuldige voorbereiding is op 26 Januari j.l. een kerkelijk ge sprek in de gemeente Oosterzee en Echten tussen Hervormd en Gerefor meerd begonnen, dat deze eerste maal in de Hervormde Kerk te Echten ge houden werd. Behandeld werd artikel 1 van „Fundamenten en Perspectieven", nadat van Hervormde zijde eerst de achtergrond van onze „proeve van be lijden" was uiteengezet. De deelnemers zijn alle leden van de Hervormde kerke- raad en de Raden der Geref. Kerken van de genoemde plaatsen. D s W. G. G. Beerekamp. Ned, Herv. predikant te Nunspeet. gaat 1 Mei a.s. met emeritaat wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Ds. Beerekamp werd in 1916 predikant te Peasens en diende de gemeenten van Oudega en Kolderwolde (H.O.N.), Zwammerdam. Leeuwarden en Rijperkerk. om zich in 1928 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden. Ds. O. W. C. van Willigen van der Veen, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk te Oosterbeek, zal op Maandag 23 Febr. a.s. zijn __40-jarige ambtsbediening gedenken. Zijn eerste standplaats was Hindeloopen en van 1918—'22 stond hii te Heeg. Zijn laatste gemeente was Rhoon bij Rotterdam. Hij neeft enige werken over parapsychologie gepubliceerd en was geruime tijd gods dienstleraar aan enige lycea. De j.l. Zondag is in alle r.k. kerken in Nederland voorgelezen V asten- brief van het Nederlandse episcopaat in gewijd aan het a.s. eeuwfeest van het herstel der hiërarchie in ons land. („Honderd jaar Kromstaf De herdenking van de oprichting der Nederlandse kerkprovincie op 4 Maart 1853 dwingt tot onderzoek naar de zin van het bisschopsambt, aldus deze brief. [Advertentie 1M.) (Advertentie) (Ingez. Med.) Hebt U reeds een W. A. Particulier verzekering gesloten? Wij willen U gaarne premie- opgaaf verstrekken N.V. HOOGSLAG S ASSURANTIEKANTOOR HARUNGERS RAA'WEG 6 lE-UWARDEN - TELEFOON 4660 Nuchtere cijfers en blauwdrukken Schouiven-Duiveland het. moeilijkste karwei (Van onze speciale verslaggever) „Wat tot dusverre is gedaan is prachtig en fantastisch. Er is gewerkt met een verbetenheid en een fanatisme, die aan het ongelofelijke grenzen. Maar nu moet het verder een nuchtere zaak worden. Doodnuchter zelfs. Een kwestie van zuigers en persleidingen, van zinkstukken en stenen, van kubieke meters en uren Met deze woorden karakteriseert ir H. A. Ferguson, hoofd van de Studie dienst van de Rijkswaterstaat in Zeeland, het werk, dat tot dusver aan de kapot geslagen dijken in de provincie Zeeland is verricht, en hetgeen nog ge daan zal moeten worden. Het is klare nuchtere taal en ze kenmerkt de man, die op het gebied van de droogmaking van geïnundeerd land reeds ervaring heeft opgedaan na de ramp van Walcheren in 1944'45 en die nu de leiding heeft gekregen van de Dienst dijkherstel Zeeland. De objecten, die door deze dienst zijn aangevat, werden gegroepeerd tot geo grafische eenheden, waarvan de droog making van Schouwen en Duiveland het belangrijkste is. Ir. Ferguson, die ons een uiteenzetting gaf van de wijze, waarop de zaken in Zeeland worden aangepakt, vergelijkt Schouwen en Duiveland met Walcheren. Het geïnun deerde gebied is zelfs nog groter en de ligging, één anderhalve meter onder de zeespiegel voor een deel, bijzonder moeilijk. Diep gat Er zijn hier zeer gevaarlijke dijkgaten een van 250 m bij de Schelphoek, waar reeds een diepte van 30 meter gepeild is en het feit, dat het geïnundeerde gebied hier een zeer groot waterbergend ermogen heeft, brengt mede, dat de gaten zeer ver zijn uitgeslepen en dat de dichting hier een uiterst spannend kar wei zal worden. Schouwen en Duiveland is_ thans toe vertrouwd aan de dienst Zuiderzeewer ken die zich vrijwel volledig op dit object zou werpen. De Zuiderzeewer ken zelf zullen wellicht vrijwel stil komen te liggen, althans een zeer ern stige vertraging ondergaan. maar Schouwen en Duiveland moet gered worden. Schouwen en Duiveland is verreweg het moeilijkste karwei. Tholen heeft wel ernstige dijkbressen, maar het waterbergend vermogen van het geïnun deerde gebied is hier veel minder groot en dientengevolge zullen de moeilijk heden ook minder zwaar zijn. Hetzelfde geldt voor St. Philipsland, dat, met uit zondering van de polder Abraham Wisse, geheel onder water staat. Moeilijker is weer de situatie op Oost- Zuid-Beveland bij het gat van Bath in de dijk van de Reigersbergsepolder en vooral in de Kruiningerpoldor. waar de dijk een zeer moeilijk te dichten gat vertoont. Ir. Ferguson meent, dat de situatie hier zeer wel met. die van Ram- mekens in 1944'45 vergeleken kan worden. Wanneer weer dicht Velen vragen zich af. wanneer de dijken weer dicht zullen zijn. Ir. Ferguson kan daarop natuurlijk moeilijk een definitief antwoord geven. ..Maar", zo zegt hij. ..we zul len alles od alles zetten om de dijken vóór de volgende winter dicht te hebben. Voor Schouwen al dit wellicht October worden, dat kan moeiliik anders, maar ze moeten gesloten zijn voor een nieuw storm seizoen kan aanbreken. Men heeft als het ware een urgentie- lijst gemaakt om de volgorde te bepa len waarin he*, werk moet worden aan gepakt. Eerst ging het er om de be schadigde waterkeringen te herstellen en te versterken, die nog dienst doen voor de bescherming van de met ge ïnundeerde gebieden. Er mocht met nog meer tend verloren gaan. Daarna kwamen de goten aan de beurt die het mogeliik zouden maken gebieden droog te kriigen. die terstond weer voor de landbouw benut zouden kunnen wor den. En in de derde plaats moet in de kortst mogelijke tijd zoveel mogeliik werk verzet worden aan het algehele voorlopig herstel, gevolgd door een consolidatie van de dan bereikte toe stand. opdat met een gerust hart een volgende winter afgewacht kan worden De grote aannemers zijn vol goede wil en enthousiasme. evenals de Heide Msatschanpü en de kleinere aannemers, die de minder grote objecten voor hun rekening nemen. Als het alleen aan hen zou liggen, zal Zeeland in het "komende najaar zeker weer droog zijn. Het begin is er Veel van het materieel was in deze tijd juist in de gebruikelijke winter- revïsie en er moet een omvangrijke organisatie opgebouwd worden. Er zal dus enige „aanlooptijd" nodig zijn, In ieder geval gaat nog deze week op Schouwen en Duiveland het eerste zinkstuk (bij Burghsluis) er in. Mis schien zelfs bij Bath op Zuid-Beveland no«g een tweede. Dat is het begin. Geluk kig heeft het springtij de werkzaam heden nietb elemmerd. Niets is vernield. Voor de gaten bij Burghsluis en Zie- rikzee worden thans zinkstukken ge maakt. Ondertussen is een enorme bag germolen bezig oostelijk van Zierikzee een werkhaven te graven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht begin- Met de St. Annalandse dijken staat het er nu behoorlijk voor. Men hoopt, dat binnen veertien dagen de St. Annalandse Zeedijken het water weer zullen keren (nu doen de binnendijken, die hersteld zijn, dat). Het gevaar in de gemeente bestaat dan nog slechts aan de West- en Zuidzijde, zolang de zeedijk Stavenisse niet hersteld is. Langzaam keert het normale leven terug. Het herstel van de vernielde stralen is begonnen en volgende week gaan de scholen weer open. De plaatse lijke Roode Kruis-afdelïng gaat nOde schade-enquête opmaken, om daarrjpfot definitieve uitreiking aan de getroffenen over te gaan. Moeilijk blijft de toestand natuurlijk voor de mensen uit de pol ders, die vrijwel allen naar de kom van de gemeente zijn geëvacueerd. (Advertentie l. M.) [ÏTest? Keelpij I SU* dBdelij" BniOe vertegenwoordiger tegen de lamp gelopen De Haagse politie heeft de 20-jarige vertegenwoordiger in suikenverken K. H. de G. uit Rotterdam opgepakt, die enige tijd geleden bij zijn patroon ont slag gekregen had. Op naam van zijn oude firma bleef hii echter bestellingen doen bij fabrieken. Hii liet deze goede ren dan door iemand anders weghalen. Betaling bleef natuurlijk uit. De G. liep tegen de lamp. toen hij by een fabriek in chocoladewerken te Amsterdam be stellingen plaatste voor een fabrieks waarde van ƒ880. Toen de bestelling in een auto was geladen, zag een magazijn meester tot zijn verwondering, dat de bestuurder van de auto na 100 meter uitstapte en twee andere mannen in de auto plaats namen. Hij vertrouwde dit niet en belde de firma op, die om deze bestelling had gevraagd. Deze bleek van niets te weten, waarop de magazijn meester de politie waarschuwde en het nummer van de auto meedeelde, dat hij opgeschreven had. De G werd geknipt, toen hii in Den Haag aankwam. De ramp in Atjeh De overstromingen in Atjeh hebben aan 70 tot 80 mensen het leven gekost. De schade bedraagt ruw geschat 60 mil- lioen rupiah. De oorzaak van de over stromingen is gelegen in het samen vallen van vloed met zware regens, die drie etmalen aanhielden. Vele huizen, die op palen van twee meter hoog zijn gebouwd, werden door het water mee gesleurd. Het water bereikte in sommige gebieden een hoogte van vijf meter, in enkele plaatsen zelfs negen meter. „De bevolking gedroeg zich kranig. Zii uitte geen klachten en er brak geen paniek uit. Men beschouwt de natuurramp als Gods wil" aldus de minister van Sociale Zaken. Bureaucratische discipline (Van onze Haagse correspondent) Toen binnen- en buitenlandse helpers na de rampnacht naar de overstroomde ge bieden Snelden om er de in doodsgevaar ver kerende bevolking te redden en met man en macht te werken aan de versterking van bedreigde waterkeringen, kwam van rege ringswege de mededeling, dat met ingang van 2 Februari voor het gehele land, indien werkzaamheden werden verricht ten bate van de hulpverlening, een algemene overwerk- vergunning van kracht werd. Het toppunt van bureaucratie was men toen geneigd te zeggen. Want wie dacht er in die dagentoen het om mensenlevens ging en harde arbeid, vier en twintig uur in een etmaal, meer dan nodig was, aan overwerk- vergunningen? Achteraf is ons gebleken, dat de (wel uiterst gedisciplineerde) werkgevers zelf al dadelijk de Arbeidsinspectie met aanvragen om overwerkver gunningen overstroomden. Zelfs in de ure des gevaars vreesden zij van de wettelijk vastgestelde paadjes af te wijken Dat is te gek, meende men in Den Haag. Het spreekt vanzelf, dat thans „over tredingen" door de vingers gezien moeten worden. En dus verleende men ijlings een algemene vergunning die inmiddels ver lengd is. Hoe de werkgevers tot hun aan vragen kwamen? Een kwestie van opvoeding door de ambtenaren, zei men ten departe- mente - Van de zeventig gala-uniformen, die men de luchtmachtkapel wil aanbieden, zijn er thans 26 bijeen. De tournée van vijftien avonden door het land. die bedoeld om geld te verzamelen, is onderbroken. T rou It lytse, nearzge wurdtsje, Dat ik hjirboppe set, Weacht wol it- alderswierste Yn minskne libbenswet. TROU fjouwer inkle letters Hwat hdldt it wol net yn? Wy wiene foar dy wearde Misdaan wol gauris blyn. TROU - rein bigryp foar minsken - Hoe suver is itdoel, Hoe machtich it bihearskjén, As tüs it ünk oerfoel? TROU makke noait biskamme, TROU brocht tis net fan 't paed, TROU soe lyk as de sinne Oerwinne 't tsjustere skaed! TROU wie de rike jefte Dy't God yn minsken lei, En dy sil èk wer sprekke Yn need op hjoed de dei! V- RINTSJE KLAZES RADIO Ondanks alle moeilijkheden, de middenstand sinds de bevrijding heeft ondervonden, is het goed te wijzen op het verschil- tussen de ontwikkeling na 1918 en die na 1945, aldus het Verslag van de Nederlands* Middenstandsbond N.V. Het is opvallend, dat na het einde van de eerste wereldoorlog veel meer middenstandsbedrijven ten gronde zijn gegaan dan na de tweede oorlog. Overheid, bedrijfs leven en bankwezen hebben blijk baar geleerd van de lessen, die de ontwikkeling na 1918 heeft ge geven. Een ruime ervaring bij de crediet- verlening leert ons, dat de huidige be lastingtarieven de kapitaalvorming en dus de interne financiering, ook voor volkomen gezonde bedrijven, zodanig belemmeren, dat de gevolgen van de grote prijsstijging voor de balanspositie dikwijls niet kunnen worden opge vangen. De grootte van het eigen kapi taal heeft in de meeste gevallen de stijging van de belangstelling niet in dezelf* verhouding kunnen volgen, zodat liet „stootkussen" voor de ver lening van bankcrediet aan betekenis heeft verloren. Evenzeer wordt de groeimogelijkheid voor goed geleide, levenskrachtige ondernemingen door de te zware fiscale afstroming ernstig geschaad. De periode van de zeer gunstige be- drijfsuitkomsten van de na-oorlogse jaren voor een deel schijnwinsten behoort grotendeels tot het verleden. Ook op dit punt is op een lager niveau een zekere stabiliteit ingetreden. De naweeën van dc Korea-verschijnselen zijn in het algemeen achter de rug. In sommige branches heeft het terug brengen var. de le grote voorraden en het verwerken van de prijsdaling moeilijkheden van betekenis opge leverd. De zware druk van de fiscale heffingen die de kapitaalvorming en daardoor de intern" financiering in ernstige mate belemmert, duurt vrijwel onverminderd voort, ook nu de achter stand in de belastingaanslagen voor een belangrijk deel is ingelopen. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Hilversum I (402 m). 7.— VARA. 10.- VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.— VARA. VARA: 7.Nieuws. 7.13 Gramofoon- muziek. 8.Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.Gramofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Orgelconcert. VPRO: 10.Schoolradio. VARA; 10.20 Voor de vrouw. 11.Gramofoonmuziek. 12. Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gramofoonmuziek. 13. Nieuws en commentaar. 13.20 Geva rieerde muziek. 13.45 Lichte muziek. 14...De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gramofoonmuziek. 17.50 Regeringsuitzending; Jeugduitzen ding: M. C. Capelle: ..Cocospalmen en cocosnoten in Indonesië". 18.Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.„Kunst, niet te betalen", discussie. 19.20 Gramofoon muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Gevarieerde muziek. 20,45 „Statenlozen". hoorspel. 21.30 „Les Tro.vens a Carthage", opera (acte IT). 22.15 ..Eb. vloed en springtij" causerie. 22.30 Gevarieerde muziek. 23.Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.4524.Gramofoon muziek. Hilversum H (298 m). 7.-24— NCRV. NCRV: 7.Nieuws. 7.10 Gramofoon muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.Nieuws en weerberichten 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoon muziek. 9.Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9,35 Gramofoonmuziek 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11, ..Het kind van Europa" hoorspel. 12. Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Klassieke muziek. 12.59 Klokgelui. 13.Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gramofoonmuziek. 13.50 Gramo foonmuziek. 14.45 Voor de meisjes. 15. Kamerorkest. 15.45 Gramofoonmuziek. 16Voor de jeugd. 17.20 Orgelspal 17.50 Militaire causerie. 18.Viool, r-lavecimbel en cello. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen 19.Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gramofoon muziek. 19.30 Buitenlands overzicht 19.50 Gramofoonmuziek. 20— Radio< krant. 20.20 Kamerkoor-, bariton en orgel. 21 Liidensoverdenking. 21.30 Pianorecital. 22.Gramofoonmuziek. 22.10 Idem. 22.30 Internationaal Evange lisch commentaar. 22.40 Gramofoor.- muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23. Nieuws en SOS-berichten. 23.1524. Gratnotoornmiz-ieV. UIT ANDERE BLADEN Om het recht der waterschappen In de „Haagsche Courant" (lib.) schrijft prof. mr. A. C. Josephus Jitta. dat de boude critiek van de laatste weken op de waterschappen ongerecht vaardigd is: deze publiekrechtelijke in stellingen dateren uit de middeleeuwen en uit niets is gebleken, dat zij thans plotseling gefaald hebben: immers, wel zijn de waterschappen met overheids macht bekleed, maar ze zijn „autonoom" en niet „souverein" en dit betekent, dat zij binnen het kader der wetten en onder toezicht van het hoger gezag (Gedep. Staten en ie Koningin, bijgestaan door de min. van Waterstaat) hun functie met een grote mate van zelfstandigheid vervullen: ,,Het hoger gezag, dat met „toezicht" en „oppertoezicht" is belast, kan die waterschappen maken en breken. Die woorden „toezicht" en „oppertoezicht" gaan dus veel verder, dan simpel: „toe zien". Die hogere gezagsdragers kun nen zowel in de gehele inrichting en het reglement van een waterschap verande ringen maken. Zij kunnen de bestaande waterschappen opheffen en nieuwe waterschappen instellen. Zij kunnen de taak van een waterschap opdragen aan een ander orgaan, of die zelf krachtens een wet overnemen. Die „autonomie is dus beperkt en zij kan gedeeltelijk, of zelfs geheel worden opgeheven. Wan neer "de waterschappen zouden hebben gefaald, dan hebben ook de Provinciale Waterstaat en de Rijkswaterstaat ge faald. Min. Algera heeft voorlopig het volgende richtsnoer aangegeven. Het Rijk zal het herstel, dat thans nodig is, zelf ter hand nemen en geheel (of althans voor een belangrijk deel) bekos tigen. De minister heeft echter het lof felijke voornemen, zoveel dat mogelijk is. de uitvoering van die taak over te dragen (te delegeren) aan lagere orga nen, de Provinciale Waterstaat en de waterschappen. Intussen zal men zorg- uldig moeten nagaan, welke meer .ngrijpende maatregelen op den duur mogeliik en nodig zullen zijn. Ook mis schien, of een bepaalde taak van de waterschappen aan het Rijk zal moeten worden overgedragen. Of dit wenselijk zal blijken, staat onzes inziens nog aller minst, va." Walcheren is door het Rijk en voor rekening van het Rijk hersteld. De ingelanden op Walcheren (de grond eigenaar?) waren daartoe niet in staat. De doorbraken daar waren trouwens allerminst te wijten aan zorgeloosheid van de dijkbesturen. Walcheren was met medeweten van onze wettige rege ring in Londen onder water gezet. Na dat het herstel was geschied, is echter de zorg voor de dijken op Walcheren wederom toevertrouwd aan het water schap „De polder Walcheren". Voor lopig staat nog allerminst vast, dat de oude leus „Wie water deert, die wster keert" een illusie is en dat dit algemeen wordt ingezien. Integendeel. De ont wikkeling van onze moderne, bemoei zieke Staat, eist „decentralisatie", wil de democratie zich kunnen handhaven. Het is de aloude, gezonde volkswijsheid door velen, die zich progressief wanen, uit het oog verloren dat men zoveel mogelijk zijn eigen boontjes zelf moet doppen". De mens als raadselachtig wezen In „De Groene Amsterdam mer" (links-rad.) geeft H. M. van Randwijk een reeks indrukken over de watersnood; nadat hii eerst het lijden der dieren heeft geschilderd („onze hele creatuurlijkheid siddert in de macht der demonen"), vraagt by zich af, wat er eigenlijk gebeurd is met ons, de ge spaard gebleven mensen, bij wie de soli dariteit met de nood soms groter lijkt dan de schrik en het verdriet: waarbij dan nog komt, dat deze solidariteit tot aan de einden der aarde de harten van mensen mobiliseert en tot goedheid aan spoort: „Hoe vreemd het klinken moge, bij alle ontzetting hebben we iets ervaren van geluk. Het was alsof we echter, waarachtiger leefden; of we om zo te zeggen beter functionneerden en er voor onvermoede vermogens ruim baan werd gemaakt en een donkere maar nochtans rustbrengende muziek in ons en in ons volk ging klinken. Is het dan toch waar, dat wij mensen tot iets groots geboren zijn, dat we groot zijn en elkaar geen erger ongeluk kunnen aan doen dan toe te laten dat wijzelf en anderen opgesloten worden in het beveiligde, maar kleine bestaan van de burger, die zijn werk en zijn pensioen, zijn kerk en partij, zijn kleine plichten en klein geloof heelt? Maar waarom is het altijd het leed, de angst die ons gro ter maakt en bijna nooit de vreugde, de goedheid van het leven? Waarom roepen we God op het toneel als Schouwen en Duiveland onder water lopen en niet als de zon opgaat, het koren rijpt of de bie ten worden binnengehaald? Waarom waagt de man, die laatst een oude vrouw van de tramhalte duwde, nu zijn leven om er één uit een verdronken boerdery te halen? Waarom geven grote maat schappijen thans honderdduizenden gul dens weg en kunnen ze elders onbarm hartig zijn als het om een schuld van ƒ500 gaat? Zijn we verliefd op de ellende? Hebben we er een geheime betrekking mee en ligt het ons, ondanks al onze protesten toch beter dan het geluk? Eeuwen van materiële welvaartscul tuur, een voortdurend verfijnder bevei ligingssysteem maakten onze gemiddelde leeftijd hoger, onze welstand en levens zekerheid groter, maar de mens als mens stunteliger, schraler, onbekwamer. Maar nu en dan breken niet alleen de dijken van de Zeeuwse eilanden maar ook die van ons bestaan door en tot onze ver bazing en vreugde bemerken we dat we groter, dieper leven. Alleen, niet altiid beter. Wat de laatste wereldoorlog aan menselijke barbarij en sadisme te zien heeft gegeven is ook een feit. Des te wonderbaarlijker is het dat de mense lijke natuur, die blijkbaar tot „uitspat tingen"' naar beide zijden in staat is. ditmaal het goede koos. en zo massaal koos. Werd hier dan toch een stuk cul tuur (die, volgens Huizinga, de barm hartigheid tot zijn wezenskenmerken heeft) mobiel en is een Christelijke en humanistische bearbeiding dan toch in staat iets aan het wezen van de meng te veranderen*' Hoe het zij. wie in deze rampdagen zijn aandacht op de mens heeft gericht, ervaart een keer temeer dat hij een raadselachtig wezen is en met raadselachtige wezens te maken heeft".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3