Inbreker demonteerde cel Rampenfonds: 47.5 mïllioen Zierikzee is nu geëvacueerd Mei V E L P O N zie je er geen barsi van! TAAI-ZICHT in 2 LEEUWARDER COURANT DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 Ook handboeien was hij de baas De 26-jarige inbreker AI. uit Heerlen, die 34 kraakjes had gepleegd moest naar hel huis van bewaring in Maastricht worden ge bracht. omdat hij de cel in het Heerlense politiebureau 's nachts gedeeltelijk had gede monteerd. Het scheelde geen haar of hij had de vrijheid herwonnen met als enige hulpmid delen het handvat van een bovenraampje en een strospiertje uit zijn slaapzak. M. was zo vriendelijk geweest de politie van te voren eerlijk te vertellen wal hij van plan was. aldus verhaalt De Volks krant. „Als ik een kans zie, knijp ik er tussen uit", had hij gezegd. De wacht commandant hoorde 's nachts een tik in de cel en vond het beter eens poolshoogte te gaan nemen. Hij kwam precies op tijd. De arrestant had al een paar tralies ge demonteerd met het handvat van een bovenraampje. De oplossing was gauw ge vonden. Aan dit handvat zat een uit steeksel dat juist in de gleufjes paste van de schroeven waarmee de tralies waren bevestigd. In de boeien De agent wilde er nu kort en goed een eind aan maken. Hij ketende de vinding rijke boef met boeien vast. zodat deze niet meer bij de tralies kon komen. Tot zijn stomme verbazing vond hjj echter de dief wéér bij het hek. Tussen de tralies door reikte de gevangene hem de boeien over. 14.50 per hoofd in de Nederlandse Antillen Gisteravond was een bedrag van 47 er. een half millioen gulden bij het Ram penfonds binnengekomen. Sinds Vrijdag is dit een stijging van vijf en een half millioen. Uit binnen- en buitenland stromen de giften nog binnen en dat ook overzeese rijksdelen hun best doen, blijkt in de Antillen, waar 2.5 millioen Nederlandse guldens of 14.50 per hoofd van de bevolking is ingezameld. Een greep uit de andere schenkingen: de bemanning van de tanker „Esso" heeft 10.000 sigaretten beschikbaar ge steld voor de dijkwerkers: in Suriname is voor de vierde maal 100.000 over - gemaakt aan het Rampenfonds: de Deutsche Edelstahlwerke stuurden 20.000 d.m.; het personeel van de coöp. zuivel fabrieken Le Mans en Le Flêche (Frank rijk) bracht (nadat dit door de directie was verdubbeld) 100.000 fr. bijeen: in Zweden is al dertien millioen kronen aan geld en goederen ingezameld, voor het geld zullen geschikte goederen worden gekocht; in Denemarken heeft de hulp actie 1.1 millioen gulden en voor zeven millioen gulden goederen opgebracht: in Finland is een enorme inzamelingsactie gaande, de goederen stromen binnen; uit Portugal kwam een schip met 10.000 dekens. 20.000 meter beddelakens. 2000 paar schoenen, 400.000 blikken vis, 34.000 flessen port. vijf ton koffie. 50 ton rjjst. 10 ton suiker. 10 ton geconcen treerde Iegerrantsoenen. een ton lever traan en nog meer; de stakende mijnwerkers in Luxemburg hebben een dag van hun stakingsuitke ring afgestaan: uit Wellington (Nieuw-Zeeland) werden 159 balen met kleding afgezonden; een speciale editie van een Haagse krant met foto's van de ramp bracht in Frankrijk 150.000 op: de Rotterdamse losse havenarbeiders brachten 21.000 bijeen, welk bedrag door een scheepvaartvereniging werd verdubbeld: de Nederlandse Orde van Accountants wil belangeloos controle uitoefenen op firma's, die herinnerines- artikelen met een toeslag voor het Ram penfonds in de handel willen brengen: er zijn al acht millioen doosjes lucifers voor het Rampenfonds verkocht: in Korea is 915 dollar ingezameld: in San Francisco 10.000 dollar. Prins bezocht rampgebied Prins Bernhard heeft gisteren weer verscheidene bezoeken gebracht aan plaatsen in het getroffen gebied. Per vliegtuig begaf hij zich naar het vlieg veld Woensdrecht, vanwaar hij per heli copter naar Zeemvsch-Vlaanderen ging. Hier bezocht hij Kloosterzande. Osse- nisse, Terneuzen en Hoofdplaat. Vervol gens stak de prins over naar Zuid- Beveland. waar hij in Yerseke landde Tenslotte bracht hij nog een bezoek aan Zonnemaire op Schouwen. Diphterie in Dongen In Dongen (N.B.) zijn op het ogenblik ongeveer zestig gevallen van diphterie geconstateerd. In verband hiermede heeft de burgemeester in overleg met de inspecteur van de volksgezondheid, de schoolarts en de plaatselijke geneeshe ren, de bevolking aangespoord zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten inen ten. Op drie namiddagen wordt hiertoe gelegenheid gegeven. Dit is Zqndag in de verschillende kerken van de kansel bekend gemaakt. Van de 175 evacué's die zich in Dongen bevinden is nieu- mand ziek. Het betreft dus waarschijn lijk een besmettingshaard die reeds in de gemeente aanwezig was. Ook in Engeland bracht het springtij geen verrassingen De hoogste waterstand, die gisteren aan de Britse Oostkust tijdens het hoogtepunt van het springtij bereikt werd. was een voet lager dan men had verwacht. De dijken, die na- de doorbraken en overstro mingen van de eerste Februari koortsach tig waren hersteld, hebben de druk van het water dan ook goed doorstaan. Op het zwaar geteisterde eiland Canvey in de monding van de Theems bleef hel water ruim een meter onder de rand van de inderhaast gedichte zeewering. •200 JAAR GELEDEN Bijzonderheden De laatste Brieven van Messina mel den, dat men op 't Eiland Sicilië zedert veertien Dagen in de uiterste ongerustheid leefde, vermits de berg Etna weder van Dag tot Dag ver- schriklyke vlammen en hars aehtigc stoffen uit wierp, vcvzelt van een ys- lyk gedruis, gelykende na zware don derslagen, terwyl dc bewoners van de dorpen, rondom de dien vuurpoel leg gende, met alle hunne goederen en have de vlucht na de kust genomen hebben, dewyl men beducht is. dat die berg hoe langs hoe meer aan 't woeden geraken zal. Leeuwarder Saturdagse Courant. - 17 February 1753 „Haal maar een paar andere, agent, deze deugen niet." luidde het schalkse commen taar. De oplossing van dit tweede raadsel was niet zo simpel. De bereidwillige inbreker heeft ;t de politie tenslotte zelf maar ver teld. Het hele geheim school in een stro- halmpje waarmee hij net zolang in het slot van de boeien had geprutst, totdat het palletje het begaf. Storm in Italië Water van de Po opgedreven De in het Noorden van de Adriatische Zee opgestoken storm heeft het water zo danig opgejaagd, dat de rivier de Po in het deltagebied sterk is gestegen, waardoor plaatselijk overstromingen van niet-be- woonde gebieden ontstonden. Het on middellijk Ingrijpen bij zwakke plekken in de dijken heeft erger kunnen voorkomen. Verscheidene vissersvaartuigen zijn door de storm op de kust geworpen- De installa ties in de haven van Chioggia. Venetië en Triest liepen beschadigingen op. In het binnenland traden storingen in de electri- citeitsgeleidingen op en bergwegen werden door hevige sneeuwval geblokkeerd. België legt 5 op Inkomstenbelasting Voor overstromingsschade De Belgische premier Van Houtte heeft medegedeeld, dat de regering besloten liecft gedurende één jaar de inkomstenbe lasting met ongeveer vjjf procent te ver hogen voor bestrijding van de kosten van het herstel der overstromingsschade. Straf: honderd gulden in het Rampenfonds De 36-jarige K. B. B., hoofd commies aan een van de departe menten heeft, toen hij bezig was stapels goederen te sorteren, be stemd voor de slachtoffers van de watersnood, een paar wollen handschoenen weggenomen. Toen B. gisteren voor de Haagse politierechter terecht stond, bleek, dat hij bezig was geweest met een stapel ..waardeloos goed". Hij vond hier een paar wollen handschoenen, die hij meende wel te kunnen gebruiken. Hij had echter tevoren van zichzelf een paar leren wanten op de goede stapel gelegd omdat hij meende, dat deze meer geschikt waren dan de niet in al te beste staat verkerende wollen handschoenen. Verder bleek, dat B. hele stapels goed voor de slachtoffers van de nationale ramp beschikbaar had gesteld. De politierechter veroordeelde hem tot een maand voorwaardelijk met de bijzondere bepaling dat hij binnen die tijd honderd gulden moet storten in het, Rampenfonds. De politierechter veroordeelde M. R. en M. C. O. tot ieder zes maanden. Zij hebben in de avond van de eerste Februari een hoeveelheid kabel van het strand gestolen. De stroom had de kabel blootgewoeld. De echtgenote van O. werd wegens medeplichtigheid tot een maand ver oordeeld. De Koninklijke Marechaussee te Nijmegen heeft aangehouden een 20- .iarige jongeman die in militaire uni form te Brussel gelden inzamelde, zogenaamd voor de watersnoodslacht offers. maar het geld in eigen zak stak. Het ijs op het IJselmeer De ijstoestand op het IJselmeer was vol gens de Ned. IJsberichtendienst gistermid- 1 dag om drie uur als volgt: Ten Noorden van de lijn Medemblik-Staveren licht drijf ijs tot licht vast ijs. Ten Zuiden van deze li.in: Medemblik, Edam, Muiden. Huizen, Nijkerk en ten Zuiden van Urk middel zwaar vast ijs. Van ten Zuiden van Enk huizen tot ten Zuiden van Staveren was middelzwaar opeengepakt, drijfijs evenals voor Elburg. Lemmer had zwaar vast ijs. Voor de Prinses Margrietsluis zat middel zwaar opeengepakt drijfijs. Het overige deel had licht vast ijs tot middelzwaar ver spreid drijfijs. De ..Jan Nieveen" slaagde er Zaterdagavond in. van Lemmer naar Amsterdam te komen. Bevolking is nog niet helemaal overtuigd De evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig beëindigd. Gisteren zijn de laatste schepen, de „Schelde" en de „Lely", met een groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn van de ruim 7.000 inwoners nog ongeveer 3.000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsver gunning hebben gekregen. Het ligt in de bedoeling deze 3.000 nog in de komende weken „uit te kammen", waarna men het gehele evacuatie schema zal hebben uitgevoo^^ Van verzet van de zij^^van de burgerij of minder prettig optreden van rijks- en gemeent'-politie is geen sprake geweest. Natuurlijk vond de bevolking van Zierikzee het bijzonder onprettig om de stad te verlaten, doch de meesten zien thans wel in dat het strikt nood zakelijk is. Het gevaar is niet denk beeldig, dat een groter deel van het stadje zal onderlopen en door het ver zanden van de haven is een massale evacuatie dan onmogelijk. Bovendien zijn de hygiënische toestanden zeer, slecht. Wie in het centrum van het stadje loopt, zal inderdaad denken, dat hier „niets aan de hand" is, zoals een deel van de bevolking beweert. Maar wie de zijstraatjes ingaat en daar de ravage aanschouwt, wie ziet hoe hier en daar het water nog doorsijpelt en zijn knagend werk verricht, komt tot de conclusie, dat de autoriteiten met de stap tot evacuatie een wijs besluit ge nomen hebben. Straks zullen er in Zieri^^e 4.000 nieuwe tijdelijke bewonei^Bkomen, ondergebracht in barakkenkampen. De mannen zullen pogen, Zierikzee weer terug te brengen tot de staat waarin dit vriendelijke stadje voor de ramp ver keerde. De militairen zijn nu ver trokken. Zij lieten een stadje achter, waar het hier en daar in de gemoederen van de Tegaal en illegaal achterge blevenen nog gist. maar dat voor de militairen uit hygiënische overwegin gen als werkoord thans onvoldoende is bevonden. Een sprekender argument voor de evacuatie is welhaast niet denkbaar. Gat bij Bruinisse dicht Het eerste gat in de Oude Dijk, de slaperdijk tussen Bruinisse en Oostcr- land, die doorbrak op Zondagavond 1 Februari, waardoor de Bruinisser polder werd geïnundeerd, is dicht. Nog zes andere gaten in deze dijk moeten worden gedicht, eer begonnen kan wor den met het droogmalen van de polder. In de buitendijk zijn geen gaten. Nederland behartigt de Israëlische belangen In verband met het afbreken van dér diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sovjet-Unie heeft, de Nederlandse regering zich op verzoek van de rege ring van Israël bereid verklaard om de belangen van de staat Israël in de Sov jet Unie te behartigen. Productie Willem Barendsz Voor het eerst in het nieuwe sei zoen heeft de productie van de „Willem Barendsz" die van de overeenkomstige periode van het vorige jaar overschre den. Tot 1 Februari werd verkregen 6655 ton graan tegen 6563 ton vorig jaar. Aan spermolie werd 320 ton geprodu ceerd (niet vergelijkbaar). In Korea gesneuveld De regering maakt bekend dat lot haar leedwezen op 14 Februari in Korea is gesneuveld de korporaal B. A. de Roo. ongehuwd en woonachtig te Leiden. Hi.i was afkomstig van het garderegiment fuseliers Prinses Irene. Lege sloep opgepikt De „Henrica B" heeft ter hoogte van de Waddeneilanden een lege sloep op gepikt, gemerkt „Gabij" of „Gabijo". Deze sloep zou in Oostende thuishoren. In de sloep bevond zich r.og een ge deelte van de inhoud en een mast stond er op. De ..Henrica B" wordt a^idaag te Gent verwacht. Alleen de R was van Rembrandt Een onderzoek in Nederland heeft aangetoond, dat een schilderij van een Zweedse eigenaar, voorstellende Abra ham en Hagar, niet een -verk van Rembrandt is. zoals vermoed werd. maar van diens tijdgenoot Rombout van Troijen. In de negentiende eeuw heeft een vervalser gebruik gemaakt van de omstandigheid.dat Rembrandt en Troijen (die R. Troijen signeerde) precies dezelfde R gebruikten. Hij liet de oor spronkelijke R staan maar schilderde over de achternaam Troijen heen de let ters „embrant". Schoten de Russen het eerst Volgens te New York ontvangen radio berichten heeft een woordvoerder van de Am^ücaanse luchtmacht te Tokio ver- kla^H dat Russische vliegtuigen de eerste schoren losten bij het incident met Ameri kaanse straaljagers boven Noord-Japan. Directeur van de koude oorlog Het Witte Huis heeft de benoeming be kend gemaakt van C. D. Jackson uit New York tot speciale medewerker van presi dent Eisenhower „met speciale verant woordelijkheid bij de voering van de koude oorlog." Jackson was uitgever van het tijdschrift ..Fortune" en voordien directeur van het Time-Life-publiciteitsbedrijf. In de tweede wereldoorlog was hij plaatsvervangend hoofd voor de psychologische oorlogvoe ring bij het geallieerde hoofdkwartier in Noord-Afrika onder generaal Eisenhower. Later vervulde hij diezelfde functie aan het geallieerde hoofdkwartier in Europa. Lagerhuis accoord met ontnaasting wegvervoer 4000 vrachtauto's te koop Het Lagerhuis heeft gisteravond met 296 tegen 257 stemmen het wetsontwerp vaaHke regering tot ontnaasting van het we^Rvocr in laatste lezing aangenomen. Het gaat nu naar het Hogerhuis. Het is een van de twee belangrijkste wetsont werpen uit het program van dc huidige regering. Het andere betreft de ontnaas ting van de staalindustrie. De Staat beschikt op het ogenblik over ongeveer 4000 vrachtwagens met loodsen en kantoren over het gehele land. Een woordvoerder van de Labourpartij schatte dc waarde resp. op 70.000.000 en 100.000.000 pond sterling. Al deze voertuigen zullen aan particulieren te koop worden aan geboden. Er zal een heffing op zwaardere vracht auto's worden geheven om de Britse ver- voerscommissie schadeloos te stellen voor verliezen bij de verkoop. De heffing zal in de komende twee jaar ongeveer 4 mil lioen pond sterling op moeten brengen. Een geheim verdrag tussen Egypte en Oost-Duitsland Volgens kringen te Bonn, die in ver binding staan met Oost-Duitsland, zouden Egypte en Oost-Duitsland op 7 Januari een geheim militair ontwerpverdrag hebben opgesteld. Bij deze ontwerp-overeenkomst zou zijn bepaald dat Oost-Duitsland wapenen aan Egypte zal leveren en een militaire missie naar Cairo zal zenden. De wapenleveranties zouden 30.000 karabijnen en 300 stukken tankafweergeschut om vatten. De training van het Egyptische leger zou geschieden door een afvaardiging van tachtig Oost-Duitse officieren, die een op leiding in het Russische leger hebben Uit dezelfde bron werd vernomen dat het ontwerp-verdrag in hoofdzaak een militair karakter zou dragen, maar dat er ook economische en diplomatieke kwes ties bij zouden worden geregeld. Zware brand in Valparaiso Gisterochtend is een hevige brand uit gebroken in de loodsen van de douane te Valparaiso. De brand, die reeds een schade van honderd millioen pesos heeft aangericht, wordt door de gehele havenbrandweer en al de brandweerlieden van de strijd krachten bestreden. Men is het vuur echter nog niet meester geworden. Executie van dc Rosenbergs toch nog weer verschoven De Amerikaanse federale rechter Kaufman heeft gisteren bepaald, dat het doodvonnis aan het echtpaar Rosenberg zal worden voltrokken in de week van rt. vermoedelijk op 12 Maart om "s avonds plaatselijke tijd. 9 Beurs van Amsterdam Weerbericht Verdere stijging v. temperatuur Verwachting van Dinsdagavond tot Woensdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Zwaar bewolkt, met af en toe enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Verdere stijging van tempera tuur. Overwegend matige Westelijke wind. Waterstanden 17 Febr.: Bergumerdam 27 (23). Leeu warden 26 (24). Nesserzijl 29 (29), Sneek 26 (25). Scharsterbrug 24 (24), Woudsend 29 (29). Gemiddeld 27.2 (26.5) Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog 17 Febr. 0.10-12.30 11.58 0.38-12.58 18 Febr. 0.50-13.10 0.11-12.39 1.18-13.38 19 Febr. 1.30-13.45 0.54-13.18 1.58-14.13 Zon en maan 18 Febr. Zon op 7.50, onder 17.59 Maan op 9.04, onder 19 Febr. Zon op 7.48, onder 18.01 Maan op 9-25, onder 0.47 k.J Helicopters landden te Soestdijk Bemanningen door koningin en prins ontvangen Vanmorgen zijn zestien helicopters ge land in de tuin en op het voetbalveld van paleis Soestdijk. Elf landden er in achtertuin en vijl (Engelse) op het veld van K.P.S. de voetbalclub van het per soneel van het paleis. Om elf uur landde het eerste toestel de lielicoptère waarover Nederland beschikt -daarna een toestel van de „Sabena", waarna achtereenvolgens negen Amerikaanse helicopters van het type „Bell" een keurige landings manoeuvre uitvoerden. De voltallige bemanningen werden ten paleize door de koningin en prins Bern hard ontvangen. Na afloop van deze ont vangst maakte prinses Margriet een tochtje per helicptère over het paleis. Kort na één uur vertrokken de toestel len voor een gezamenlijke rondvlucht, waarna zij naar hun bases terugkeerden. Van een zeer grote Amerikaanse lieli coptère. die op Soesterberg geland is. is de bemanning eveneens ten paleize ont vangen. Militairen vertrokken uit Zierikzee Zierikzee heeft vanmorgen afscheid genomen van de militairen, die hebben deelgenomen aan het hulpverlenings- werk. Precies om negen uur zijn 200 mian van de regimenten „Jan Willem Friso" en de Limburgse jagers, alsmede de twaalf Amerikaanse dukws naar Steen bergen vertrokken. Tijdens een korte plechtigheid op het haver.plein. waar de dukws met de Nederlandse militairen aan boord stonden opgesteld, dankte de burgemeester in een korte toespraak de Nederlandse militairen, de commandant van de dukws en de Duitse bemanning daarvan voor hetgeen zij voor Schouwen en Duiveland hebben gedaan. De ver zekering, dat Schouwen-Duiveland weer uit het water zal herrijzen, werd door de Nederlandse militairen met een drie werf hoera voor Zierikzee gevolgd. Enkele minuten later vertrok de eerste dukw. De achtergebleven bevolking juichte de vertrekkende militairen toe. Kerkeliike mutaties Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotter- dam-Charlois: S. G. J. Goverts te Kat wijk aan de Rijn- Bedankt voor Ameide en Tienhoven: L. Trouborst te Monster. Benoemd tot vicaris te IJselmonde: P. D. de Bruijn, cand- te Rotterdam-Zuid: tot vicaris te Rotterdam (Vreewijk): J. L. Maris, cand. te Rotterdam-Zuid. Geref. Kerken. Beroepen te Lollum: J. v. d. Zanden, cand. te Groningen: te Vee- nendaal: J. Overduin te Amsterdam, die dit beroep ook aannam Aangenomen naar Nijkerk: W- Griffioen te Kralingscheveer. Chr. Gercf. Kei-ken. Tweetal te Leiden: D. Biesma te Amsterdam-Oost en C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt voor Arnhem: J. M. Visser te Enschede. Bapt. Gemeenten- Beroepen te Hengelo (Ov.): W. Veenstra te Musselkanaal. (Advertentie l. M.) ZO GOED LIJMT VELPON VPUC. OF IIIKTF SOORT GROTE STRIJD 15 Louisa's bed was het toppunt van comfort, maar desondanks kon ze de slaap niet vatten. Ze draaide zich om en om. terwijl haar gedachten als 't ware krijgertje speelden! Was ze blij of be droefd over haar komst hier? Ze had het niet kunnen zeggen. Vroeger of later, wanneer en hoe dan ook. zou ze onge twijfeld Kirk ontmoeten. Dat vooruit zicht joeg haar vrees aan. Zulk 'n weer- zien zou nergens toe dienen en kon haar alleen maar verdriet doen, maar zou het toch niet te verkiezen zijn boven die ellendige spanning en onzekerheid, die ze sinds hij haar verlaten had, had moeten verduren? In elk geval zou hij haar enige verklaring voor zijn over haast vertrek dienen te geven, daoht ze wanhopig; ze moest weten, waarom hij haar zo behandeld had. want een reden was er; dat stond bij haar vast. Vermoedelijk zou, dit nam ze met vrij grote zekerheid aan. die reden haar trots ernstig kwetsen. Wellicht zou hij rond uit erkennen, dat hij genoeg van haar had gekregen, mogelijk ook. dat hij nooit aan een ernstige verbintenis had gedacht en daarom het hazenpad had ge kozen, toen hij begreep, hoe zij zijn hof makerij opnam. O, het zou vernederend zijn, té moeten ervaren, dat ze een man had liefgehad, die geen liefde verlangde, maar in onzekerheid blijven was h. i. nog erger. De vernedering zou minder groot zijn als bleek, dat hij reeds getrouwd was. Maar dan. ja waarom had hij 't haar dan niet eer verteld? Ze zou het hebben begrepen. Wel zou ze boos op hem zijn geweest over zijn aanvankelijk bedrog, maar ze zou ten minste niet zijn achter volgd door de vrees, dat de breuk met Kirk ook voor een deel haar schuld was: dat ze jegens hem was tekort geschoten of hem had teleurgesteld. De nacht was stil. maar „zweeg" niet. Het leek wel, of 't huis van zonderlinge geluiden vervuld was. Overal hoorde ze gekraak, geritsel, af en toe overstemd door het eeuwige, eentonige ruisen van de zee. Dat ruisen had iets kalmerends moeten hebben, maar miste dit om welke reden dan ook te enenmale en verhoogde nog het onheilspellende karakter van Louisa's wildvreemde om geving. Op dit ogenblik verbeeldde ze zich de motor van een auto te horen, maar het zou wel een motorbofl^zijn, Even later sloeg ergens een deil^Hicht. Naar alle schijn was dit Veronica Dar- sall, terug van haar „tête a tête". Louisa richtte zich op één elleboog omhoog. Ja. nu kon ze duidelijk voet stappen op de trap horen. Dat ging, vond ze, toch wel een beetje te ver! Nog afgezien van elke andere overweging, diende de gouvernante zeker meer ver antwoordelijkheidsgevoel jegens het haar toevertrouwde kind te hebben en dus het kasteel niet na 't invallen van de duisternis te verlaten. Rosie was blijkbaar een erg opgewonden, zenuw achtig kind. Als ze wakker werd, riep en geen antwoord kreeg, zou ze onge twijfeld doodsbang worden. Toen de voetstappen zich hadden ver wijderd. ging Louisa weer liggen, maar slapen kon ze niet. Had ze nu maar iets te lezen, dan had ze het lampje naast haar bed kunnen aandraaien zonder Mandy te storen. Als Mandy eenmaal sliep, deed ze dat met evenveel „toe wijding" als het andere. Plotseling vloog Louisa vol schrik met een ruk overeind. Speelde haar verbeel ding haar parten, of had ze een zwakke gil gehoord? Misschien was het een zee meeuw geweest. Neen, daar klonk het wéér; het scheen uit de gang, helemaal aan het einde, te komen. Snelbesloten, sprong ze 't bed uit. duwde haastig haar blote voeten in een paar groene pan toffeltjes en wierp de oude groene kamerjapon over haar schouders. Zo uit gerust, rende ze de gang in, waar ze het licht niet kon opdraaien, omdat ze niet. wist waar de schakelaar was. Wéér een gil; schriller ditmaal. Dat moest Rosie zijn, maar waarom ging de gouvernante niet naar haar toe? Louisa, alleen door een smalle streep maanlicht, die het ven ster bovenaan de trap binnen viel. ge leid, begaf zich, nu en dan struikelend, naar de torenkamer, waaruit luid ge snik tot haar doordrong. Ze wierp de deur open en maakte licht. Wat ze ge vreesd had, bleek inderdaad zo te zijn: Ro^^zat rechtop in bed. terwijl tranen la^P haar wangen stroomden en haar magere schoudertjes heftig op en neer schokten. „O, o, ben jij het!" haperde ze. „Ik ben zo bang. „Waarom, kindlief? Wat scheelt er aan?" vroeg Louisa, terwijl ze naar 't bed snelde en het bevende figuurtje in haar armen nam. Rosie greep zich krampachtig vast, uitroepend: „Het is de spin. die enorme zwarte spin. Hij loopt aldoor over me heen. Hij trekt met zijn grote harige poten aan mijn haar en hijhii steekt me in de armen". „Je droomt, Rosie. Er is geen spin op je bed. Kijk maar!" „Ik heb het niet gedroomd, Ik heb hem de trap horen opkruipen. Hij kwam recht onder de deur door en sprong op mijn bed. Ik schreeuwde en schreeuwde, maar juffrouw Darsall wilde niet komen". Zich nog dichter tegen Louisa aanvleiend, riep ze smekend. „Ik ben zo blij. dat je gekomen bent. Wees alsje blieft niet boos". „Ik ben niet boos. kindlief, maar huil nu niet meer", zei Louisa, terwijl ze zachtjes het verwarde blonde haar ach terover streek en haar verontwaardi ging over 't gedrag van de gouvernante voelde toenemen. Om welke reden had Veronica Darsall geen antwoord gegeven op 't gillen van het kind? Ze kon nog niet in slaap zjjn, want nauwelijks tien minuten geleden was ze naar boven ge gaan. „Ik ben bang", herhaalde Rosie zenuwachtig. „Ik denk, dat hij zich achter de gordijnen verbergt". Louisa keek de kamer rond en kreeg andermaal de indruk, dat dit vertrek helemaal niet voor een kind geschikt was. Grijze kille muren, massief en solide, maar lelijk mahoniehouten meu bilair, lange blauw pluchen gordijnen, die zacht in de luchtstroom van de open vensters bewogen wat Rosie 't opnieuw deed uitgillen. „Kijk; hij is achter de gordijnen! Hij beweegt, ze. Als je weggaat, zal hij voor de dag komen en me weer steken. Je moet niet weggaan, alsjeblieft niet!" „Wie is er achter de gordijnen? Wat is er in vredesnaam aan de hand?" vroeg een mannenstem ongeduldig. Rosie hield verschrikt de adem in en verborg haar betraand gezichtje tegen Louisa, die over haar blonde hoofd heen met wijdgeopende ogen naar de deur opening staarde. Ze had niet geweten, dat er een man in huis was, zodat zijn plotselinge verschijning haar in de war bracht en irriteerde. „Wat is er aan de hand?" herhaalde hij ietwat scherp, terwijl hij op het bed toeliep. Louisa staarde hem stomver baasd aan, want ze kon niet begrijpen wie hij was en wat hij hier te maken had. Hij was van middelbare lengte, tenger gebouwd, had slordig, bleekbruin haar. een lang. smal gezicht en droeg een donkere bril. in hoornen montuur. Hii had een versleten kameelharen kamerjapon over een pyama van rood bruine zijde geslagen, terwijl zijn voeten in verschoten stoffen pantoffels staken. „Waarom antwoordt u niet? En wie is u?" vroeg hij kortaf. (Wordt vervolgd) Slot Slot 16 Febr. 17 Febr. 3—3% Ned. '47 O b5i/a 941/4 Dollarlening '47 3 Grootboek '46 O y ««/8 945/s O 951/4 951/16 3—3% A'dam '47 O 9; 973/g A. K. U. A 1051/8 1641/, Van Berkel A 102 1023/1 Calvé Delft C.V.A. 124 124 Fokker A 107 10/ Ned. Ford A 196 1951/a Ned. Kabel A 214 215 Philips g.b.v-A. 1608/4 1601/4 Unilever C.vA.. 18 37/g 198 1838/8 Ned. Gist- en Spir. A 199 Stokvis 500/1000 A 130 1301/, Kon. Petr. Mij. A 3117/g 3IIS/4 Amsterd. Rubber A 93 911/8 Deli Bat Rubber A 9/ 97 Hol! Am. Lijn A 142V4 141 Kon. Ned. Stoomb. A 1391/8 138 Ii, Kon. Paketvaart A 1201/4 120 Rotterd. Lloyd A !2fcS/4 126 Scheepv. Unie A 1293/4 1283/4 St. Mij. NederL A 147 145 H. V. A. A 1045/s 104 Javasche Cult. Mij. A 448/4 441,'5 Deli Bat. Mij. A 1133/4 1143/4 Deli Mij. A 828/8 83 Senembab Mij. A '73/8 771/j Aniem A 673/4 683/g Amst. Ballast Mij. A 1223/4 1251/4 Deli Spoor A 381/8 381/4 Walvisvaart A 797/t 80 Pennsylv. C.V.A. 227 •2','16 Anaconda C.vA. <23/4 44 Beth. Steel C.vA. 54 54 Rep. Steel C.vA. <6Vl« 461/4 Shell Union C.vA_ 693/1 69V4 Meelfabr. Ned. Bakkerij C.vA. 2093/4 2131/s „Geen ergon, maar energeia" A Ivorens tot onze eerste zaak en taak te komen, was het nodig daartoe ruim baan te maken door uit de weg te ruimen wat een goede kijk op „taal" belemmert. Nu en na in de voorgaande paragrafen ter voor bereiding reeds enkele aanduidingen gegeven te hebben, komen we ter zake. En wel met het citaat, ontleend aun Wilhelm von Hum boldt (plm. 1820!); dal de taal geen ergon maar een energeia is. Géén ergon, d.w.z. niet 'n ding, geen voorraad van woorden en uitdrukkingen en zinnen met z'n vormen en regels, niet iets z.g. a statisch maar een voortdurend werkzame, zich ontplooiende kracht, een krachtbron, een oermenselijke functie, dynamisch. De simpele opvatting van taal is: je hebt een collectie woorden en die slaan recht streeks op de dingen, op de realiteiten. Dit mag opgaan voor een aantal taalelementen: een verzameling huizen enz. heet Amster dam, het broertje heet Piet, maar hoe moeten we bv. aan met: oom, onkruid en met abstracta als: liefde, moed. Denken we hier over na, dan dienen we de geest in te schakelen, en zien we in, dat de meeste woorden een veelheid van „zaken" uit drukken. Zo staat in het ons vertrouwde systeem van familiebetrekkingen het woord „oom" voor vier verschillende relaties: (broer van de vader, van de moeder, man van de zuster van de vader, en man van de zuster van de moeder). Deze vier zijn elk op zich een realiteit maar „oom" zelf niet. Vgl. ook „een mens" met „de mens"; de eerste kun je ontmoeten, maar niemand kan ooit „de mens" hebben ontmoet. Van het vanzelf sprekende, dal liet eerste kenmerk van de eigen taal is, uitgaande, meent men allicht, dat de verwantschapsnamen in verschillende talen elkaar dékken. Een vader is een vader, een zuster een zuster, enz., dat is immers de klaarste realiteit. Toch is dit een dwaling: er zijn talen, die het begrip „zuster" niet kennen, die een groot onderscheid maken tussen de ene (bv. de oudstezuster en de andere; zó groot dat ze evenver van elkaar staan als bij ons neef en zwager, 't Zal toch niet vreemd klinken als bij volken waar de relatiekant van vader (of van moederzeer zwaar weegt, waar het al of niet gehuwd zijn van doorslaande be tekenis is, waar de grootouders bijna in geen tel zijn. de taal daarvan de weerklank geefU en dat er o m. voor grootvader en groot moeder maar eenzelfde woord bestaat. Ook liet religieus of leek zijn, en tot welke stand, de familieleden behoren, is soms van invloed op de naam. Zelfs in de historie van dezelfde taal is dal op te merken: liet middclhoogduits kent Vet ere (vadersbroer) naast en tegenover Ohcim (moedersbroer) en Base vaderszus/er) naast Muome (nwederszustcr). Volken, en hetzelfde volk in verschillende tijden. En hoe is men ertoe gekomen tan „onkruid" Ie spreken?: in de nutuur-zelf bestaat dit niet! 't Is de mens, 's mensen geest, die de oom en het onkruid, maakt. Hij geeft, in z'n l.aal niet de realiteiten van de wereld, maar zijn kijk daarop, en de ordening en de waar dering der verschijnselen is iets speciaals van hem. In de ..wereld" t:an z'n taal heeft hij de echte, chaotische wereld getransfor meerd, om-geschapen. De taal is dc scheppende kracht die hem de wereld op geordende wijze doet zien, en zonder taal was de wereld ons een vage, ordeloze veelheidTussen de dingen en de taal werkt de geest, maar tot fixeren van en bewuste helderheid over de verschijnse len komt. deze pas door de taal. En zo fijn ah de talen dat- elk op zijn manier doen. We onderscheiden wakker zijn" van ..waken"; dcJod is dood. maar toch hebben we.- sterven, inslapen, overlijden, sneuvelen, omkomen, heengaan. En met woordgroepen en zinsconstructies kunnen we de subtielste verschillen weergeven, die we zonder taal - helemaal niet. kénnen zouden. Resulterend in taal werkt er een geeste lijke kracht die ons een beeld van de wereld en het leven geeft. Alsmaar, in vanzelfsprekende onopgemerktheid, dóór. En het eigenaardige: tijdens onze eerste jeugd groeien we al spelende en helemaal onsyste matisch in de taal in, en daarmee verwerven we ons meteen het wereldbeeld dat dc moedertaal in heeft (en is). En, weer zo merkwaardig: de wereldbeelden die het Franse kind en het Friese kind zich op die manier verwerven, verschillen. Vandaar dat. elke taal z'n onverlaalhaarheden heeft. 7,o zijn deze woorden uit onze rijkstaal (het Alg. Ned.): deftig, inkennig, afpingelen in geen andere taal precies, dus juist, weer te geven. En het Engelse vegetablesis niet te vertalen door „groenten", want ook aard appels valt eronder. Die energeia, dal wereldbeeld van elke taal moge veel geheimzinnigs hebben: wan neer we over taalgemeenschap en moedertaal handelen, wordt een en ander duidelijker. A. J, SCHNEIDERS

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2