Binntn- en buitenlandse hulp overweldigend Gezondheidstoestand van Koning Boudewijn wordt slechter Het kwik in de thermometer van weldadigheid steeg tot f 47.5 millioen vy 47,5 millioen gulden bij het Rampenfonds ïVue 42 millioen werd bereikt, is dit dus een Gisteravond was een bedra^, binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen-' vooruitgang van 0V2 millioen gulden. Zaterdag kon de stand niet worden opgemaakt, omdat men op die dag niet de beschikking krijgt over giro-afrekeningen. Vijf-en-een-half millioen gulden er bij er gaat dus nog heel wat om op het terrein van de weldadigheid. Zo brachten de losse havenarbeiders te Rotterdam tot gister ƒ21.000.bijeen de Scheepvaart Ver. Zuid deed er eenzelfde bedrag bij en zo kort 42.000.aan het Rampenfonds worden overgemaakt. Nijmegen hoopt op een half millioen gisteravond was er reeds 450.000.Arnhem klautert naar één millioen de peilschaal wijst thans ,f 929.163.Te Overveen hielden Jo Vin cent, Charlotte Kohier met een clave- cimbel-trio een kunstavond. Opbrengst ƒ6170.Goudriaan verzamelde ƒ8545.20, een kalf en een pink. Buitenlandse hulp De buitenlandse hulp houdt gelukkig óók aan. Het comité in Zuid-Afrika kon door een stroom van giften en goederen de werkzaamheden niét meer alleen af ondercomité's werden gevormd. De Diamant Mij. De Beers zond al vast 15.000.De Duitse Edelstahlwerke A.G. te Krefeld schonk 20.000 R.M. San Fran cisco bracht 10.000 dollar bijeen. De „Deut- se Kohlenwerkbauleitung" heeft 50.000 D.M. overgemaakt. Stroom van giften uit Gothenborg Het dagblad Goeteborgs-Posten zamel de 80.000 kronen in en de firma Original- Odhner gaf tienduizend kronen, een Go- thenborgs koelhuis 10.000 kronen, de Zweeds Nederlandse Vereniging zamelde 230,000 kronen in. Amerikaanse geschenkzending „Bij ous kantoor in New York worden de cheques in zakken vol binnengedra gen"'. sprak gezagvoerder R. Brands van de „Westerdam" van de Holland-Ameri- ka Lijn. Gisteravond arriveerde hij met zijn schip te Rotterdam en bij de vracht, die hij naar Nederland bracht, bevond zich een ambulance-auto, die de fabrikant aan H. M. de Koningin heeft aangeboden voor de geteisterde gebieden. Verder waren er ongeveer dertig ton goederen, in hoofd zaak kleding, aan boord, die met enthou siasme bijeen waren gebracht. Verdere hulp Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede de afgelopen dagen de vol gende gegevens over hulp uit het buiten land te hebben ontvangen; Duitsland: Het weekblad „Revue" in München heeft 400 ton kleding bijeenge zameld, alsmede 35.000 D.M. Voorts heeft het d&ie boten met buitenboordmotoren en manschappen- ter beschikking gesteld. Engeland: De vertegenwoordiger van Brits Columbia te Engeland zal 250 kisten blikken zalm verzenden. Frankrijk; Vrijdag is in de foyer van het Palais de Chaillot te Parijs een boe kenmarkt gehouden ten bate van het Rampenfonds. Franse schrijvers hebben de verkochte boeken gesigneerd. Het per soneel van de Raad van Europa te Straats burg heeft fr. frs. 140.000 bijeengezameld, waarvan fr. frs. 100.000 als bijdrage van de bankier van de Raad van Europa. Indonesië: Woensdag en Donderdag j.l. werd te Djakarta een bazar gehouden, waar de ingezamelde goederen weiden verkocht. De opbrengst bedroeg 130 000 rupiah. In voorbereiding is de verzending van aanzienlijke kwanta kapok. Tot Don derdag 12 F?br. was door het centraal comité te Djakarta ontvangen 1.765.466.02 rupiah, alsmede 103.500.Van Chinese zijde in Bandoeng is drie ton tapioca aan geboden. Italië: De bijdragen in het Rampenfonds te Rome bedroegen Zaterdag 880.000 lire of 5500.De Qhvette-scnrijfmachine- fabnek heeft 7.000.000 lire voor de over stromingsramp geschonken. Korea: De afgelopen week is in Korea 915 dollar ingezameld voor het Rampen fonds. Spanje: In Spanje is tot dusverre 900.000 peseta's ingezameld. Rijst, wijn, cognac De Spaanse Nationale Coöperatieve Rijstbouw Vereniging heeft besloten tien ton rijst van de eerste kwaliteit aan Ne derland te schenken. De lust tot emigratie vermindert Wederom heeft het Nederlands instituut voor de publieke opinie aan honderden mannen en vrouwen uit alle rangen en standen van de gehele Nederlandse bevol king de vraag gesteld: .Wet zoudt u het liefste doen. indien u de keus had: in Ne derland blijven of in een ander land gaan wonen?" De antwoorden vroeger en nu luiden: geen blijven emigreren oordeel Voorjaar 1947 60 32 7e 8 7r 1948 564 32 4 7e 11 7t 1949 67 7 29 7r 4 7r 1950 70 7e 25 7 5 7e 1951 69 7e 26 7e 5 7e Nu 76 7c 21 3 Er valt een dalende tendens te -consta teren in de lust om te emigreren. Van 32 7e in de jaren 1947 en 1948 is deze thans ge zakt tot 21 7e. De ouderen boven 50 jaar voelen belang rijk minder voor emigratie dan de mensen beneden 50 jaar. Van do leeftijdsgroep tot 50 jaar zou 1 op de 4 wel willen emigreren. Bij de groe^ van 50—65 jaar is dat er 1 op de S a 9? tervjjl by de ..oudjes" boven 65 jaar slechts 1 van de 20 gevallen ons land definitief zouden willen verlaten. Naar welk land emigreren'.' Canada, zegt 5 Cfop de voet gevolgd door Australië en Noord-Amerika (beide 4%), 3 7< kiest Zuid-Afrika. In 1950 en 1951 prykte Australië aan en kwam Canada op de tweede Exporteurs uit de omgeving van de Spaanse stad Xeres kondigden aan dat zij binnenkort, een voorraad wijn en cog nac naar Nederland zullen zenden. Geld Het kabinet van de Australische staat Victoria heeft besloten 42.500 beschik baar te stellen voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland en Enge land. De door de burgemeester van Mel bourne georganiseerde geldinzameling heeft reeds meer dan 100.000 opge bracht. De Zwitserse Bond van Verbruikscoö peraties heeft in het afgelopen weekeinde een eerste transport brandstoffen en Jaar zen ter waarde van 33.000 Zwitserse fran ken verzonden. De gemeenteraad van Straatsburg heeft een bedrag van twee millioen franse fran ken ter beschikking gesteld van de slacht offers van de ramp in Nederland, België en Groot-Brittannië. Het bedrag van de door de Oosten rijkse vakbond georganiseerde intekening heeft Maandagavond de 1.800.000 schil ling overschreden. Op de lijst van de re gering is een bedrag van 958.000 schil ling ingetekend. De stad Wenen ontving 1.027.000 schilling voor de slachtoffers. Maandagochtend waren door de geld inzamelingen van het Zweedse Rode Kruis en de Zweedse radio-omroep een bedrag van 7.900.000 Zweedse kronen bijeen gebracht. Diphtherie in Dongen In Dongen (N.B.) zijn op het ogenblik ongeveer zestig gevallen van diphtherie ge constateerd. In verband hiermede heeft de burgemeester van deze gemeente, dr. J. C. M. Sweens, in overleg met de inspecteur van de volksgezondheid, de schoolarts en de plaatselijke geneesheren, de bevolking aangespoord zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten inenten. Op drie middagen wordt hiertoe gelegenheid gegeven. Dit is Zondag in de verschillende kerken van de kansel bekend gemaakt. Naar wy' vernemen, bevinden zich op het ogenblik in Dongen ongeveer 175 evacuees. Onder hen zijn echter geen ziektegevallen. Het betreft dus waarschijnlijk een besmet tingshaard die reeds in de gemeente aan wezig was. Prins Bernhard bezocht getroffen gebied Prins Bernhard heeft gister weer ver scheidene bezoeken gebracht aan plaatsen in het getroffen gebied. Per vliegtuig be gaf de prins zich naar het vliegveld Woensdrecht, vanwaar hij per; helicopter naar Zeeuws-Vlaanderon ging. Hier bezocht hij Klooslerzande, Ossenisse, Temeuzen en Hoofdplaat. Vervolgens stak de prins over naar Zuid-Beveland, waar hy in Yerseke landde. Tenslotte bracht hij nog een be zoek aan Zonnemaire op Schouwen. Ijstoestand IJsselmecr De ijstoestand op het Usselmeer was vol gens de Ned. ijsberichtendicnst gistermid dag om 15 uur als volgt: Ten Noorden van de lijn Mcdemblik Staveren licht drijfijs tot licht vast ijs. Ten Zuiden van deze lijn: Mcdemblik Edam Muiden Huizen Nijkerk en ten Zui den van Urk middelzwaar vast ijs. Van ten Zuiden van Enkhuizen tot ten Zuiden van Staveren was middelzwaar opeengepakt drijfijs, evenals voor Elbufg. Lemmer had zwaar vast ijs. Voor de Prinses Margriet- sluit zat rniddelzwaar opeengepakt drijf ijs. Het overige deel had licht vast ijs tot middelzwaar verspreid drijfijs. De veerdienst EnkhuizenStaveren is gisteren gestaakt. 39. ,Daar komen ze", fluisterde hij. De officier keek gespannen de duisternis in. 't Was even stil Toen begon er iets in de muur te knerpen en te schuren. Het zelfde geluid als gisteren. Een streep licht werd zichtbaar. Een hand met een lamp.... Een hoofd Baldo. Nog wachtte de officier. Pikko huiverde van opwinding. Na Baldo kwam ook Vanal uit het gat in de muur. Loerend keken ze rond. ,J.a!" riep de officier plotseling. „Handen omhoog!! De twee schurken schrokken ontzettend- Ze vielen haast aohterover van angst- „Vlug", krijste Vanal. „Terug!!" Maar de officier had hem al bij de baard gegrepen. Krachtig slingerde hij de ont hutste schurk tegen de grond. De soldaten schoten toe. Vanal was teruggesprongen in de ope ning in de muur. „Volg hem", riep de of ficier. Nederland behartigt Israels belangen in Rusland In verband met het afbreken van de di plomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sovjet-Unie heeft de Nederlandse re gering zich op verzoek van de regering van Israël bereid verklaard om de belangen van de staat Israël in de Sowjet-Unie te be hartigen. K.W.F.-lucifers voor Rampenfonds Zoals bekend worden thans de Koningin Wilhelmina-Fonds lucifers onder een spe ciaal etiket, in de handel gebracht ten bate (i5 cent per pakt van het rampenfonds. Reels nu zrjn 8 millioen doosjes van deze lucifers verkocht. Gat in dijk bij Bruinisse dicht Het eerste gat in de oude dyk, de sla perdijk tussen Bruinisse en Oosterland, die doorbrak op Zondagavond 1 Febr. 's avonds 5 uur, waardoor de Bruinisser polder werd geïnundeerd, is dicht. Nog zes andere gaten in deze dijk moeten worden gedicht, eer begonnen kon worden met het droogmalen van de polder Bruinisse. In de buitendijk zijn geen gaten. De belangrijkste branden in December j.l. Gedurende de maand December j.l. ver loren tengevolge van brand drie personen het leven en werden 31personendoor brand gewond, waarvan 11. leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 1.003 67a vorige maand f 1.444.640. December 1951^2.468.315. Elf branden veroorzaakten elk een schade van f 20.000 of meer. Hierbij werden 10 boerde rijen geheel of gedeeltelijk vernield, waar van de totale directe schade wordt geraamd op f417.800. Vorige maand 5 boerderijen met een totale schade van f300 000 December 1951: 7 boerderijen, schade, f 334.9001. Handel en industrie leden met 2 branden een schade van f 61.745 (vorige maand 6 branden met een schade van f542.000: De cember 1951: 10 branden, schade f 1.623.000). Sneltrein BandungBandjar overvallen Een bende van 250 man heeft Donder dag de sneltrein BandungBandjar over vallen, nadat de rails op deskundige wijze door de bende was losgemaakt. De buit bestond uit 40.000 rupiah aan contanten en voorts de sieraden van de reizigers. Deskundigen schatten, dat de stremming van de spoorlijn in ongeveer een week •kan worden opgeheven. Na een buitengewone vergadering van het Kabinet heeft de Belgische premier Van Houtte, die Zondag een bezoek aan Koning Boudewijn aan de Rivièra heeft gebracht, tegenover verslaggevers ver klaard: „De twee hoofdproblemen van het land zijn op het ogenblik: koning Boudcwijns slechter geworden gezondheids toestand en de noodzakelijkheid van spoedige hulp aan de slachtoffers van de watersnood." De premier zeide dat de koning bij voortduring 'n te hoge temperatuur heeft. Toen de koning acht dagen geleden van de Rivièra terugkwam en de overstroom de gebieden in de omgeving van Antwer pen bezocht voelde hij zich ziek en koort sig, aldus de eerste minister. De volgende dag was hij volkomen uitgeput geweest, maar, zo zeide premier Van Houtte, de koning verklaarde in staat te zijn tot het afleggen van een nieuw bezoek aan de zeekust, omdat de dokter hem wel een opwekkend middel zou geven. Eerste mi nister Van Houtte zeide de koning te heb ben medegedeeld dat iets dergelijks uit gesloten was. Premier Van Houtte verklaarde verder dat de koning geen longaandoening heeft, wel moest zijn zwakke gezondheid steeds worden gecontroleerd en men onderzoekt voortdurend zijn bloed. Voor herstel van zijn gezondheid is het noodzakelijk zo zei premier Van Houtte, dat de koning in de Rivièra blijft, mis schien yopr verscheidene weken. Gistejren heeft de koning een autotocht- van twee'uur langs de Rivièrakust ge maakt." Premier Van Houtte deelde mede. dat. met het. oog op het herstel van de over- stromingsschade, de regering o.m. beslo ten heeft gedurende een jaar de inkom stenbelasting met ongeveer vijf procent te verhogen. Hij ontkende, dat de koning hem had verzocht de dagbladen te belet ten de koninklijke familie aan te vallen. Het bezoek, dat de Belgische eerste mi nister Van Houtte en het hoofd van het Kabinet van de koning Zondag aan An tibes hebben gebracht, zou volgens be voegde kringen op verzoek van koning Boudewijn zijn geschied- De koning had de wens te kennen ge geven, op de hoogte te worden gehouden ONTVELLINGEN SCHRALE EN RUWE HUID TJan t ia Uet 3-Comnkrijk..... 46 Een Amerikaanse feuilleton door Dr James H. Hunter „Nooit de moed verliezen, jongens", zei hij. „we zullen vast het wespennest van de kameraden vinden en ze er uit roken, maar alles op zijn tijd. Zie liever :ens naar die eilanden en bossen en biauwe lucht. Ik heb nooit geweten, dal er zoveel schoonheid .en zulk water dicht bij New York waren. Door de lucht is het maar twee uur" „Jc hebt gelijk, Sam," zei dr. Tresham opgemonterd. ,,We hebben geen reden ont moedigd te zijn, maar wat zeggen jullie er van. zullen we bij hel Royal Muskoka Ho- lel aanleggen en een kleinigheid van Jozefs geld besteden aan het beste diner, dat ze ons kunnen voorzetten". De volgende dag was het Zondag. Op dr. Treshams voorstel gingen ze naar de kerk in Glenn Rocks. „Daar is vast cn zeker een dienstzei hij. „We gaan met de boot, blijven over voor het middagmaal en varen in de na middag terug". De anderen stemden toe. Het was een nieuwe ervaring voor Sam Peake om onder zulke heerlijke omstandig heden ter kerk te gaan Alles wat hij te zien kreeg wekte zijn geestdrift op. Het lieflijk gelegen oude herenhuis met het geweldige grasveld er voor, waaromheen duizenden bloemen stonden en dat zich uitstekte naar een bosrand langs het strand, waardoorheen men prachtige kijkjes had op het Rosseau- meer. deden hem telkens weer zijn bewon dering uiten. Daar het seizoen nog niet be gonnen was, waren er nog niet veel gas ten. De dienst werd in de openlucht gehou den onder de schaduw van een geweldige boom. die zijn machtige takken uitspreidde over het gazon Dr Tresham, die hier iedere zomer Zondags kwam cn die een intiem vriend was van de directeur, las voor uit|| i de Bijbel. Hij koos de 72e Psalm, al zo lang geleden geschreven door de zanger van Is rael, David, een kind van de wijde velden en de schaapskooien, die in de toekomst mocht uitzien naar de komst van zijn grote Zoon, om de armen van zijn volk te richten en de kinderen van de nooddruftigen te be schermen. De preek, die de directeur naar aanleiding van die tekst hield, was eenvoudig, ernstig en aangrijpend, zoals de meeste eenvoudige dingen, zijn. Er werd met aandacht naar hem geluisterd. Zoals Hij eenmaal gekomen was, zo zou Hij weer komen, had de psalmist uitgeroepen In zijn laatste profetische gebed. Zijn naam zou eeuwig bestaan en de hele aarde worden vervuld met Zijn glorie. Dat was het thema van de boodschap. De vo gels zongen en de bloemen geurden, de oude bossen en het glanzende meer vormden te zamen een harmonieuze en vredevolle en tourage. Na 't eten zaten de drie mannen in strand stoelen in de schaduw van de pijnbomen langs het meer en spraken met de directeur. Hij kon boeiend vertellen over dj geschie denis van Muskoka, maar wist weinig om trent de bewoners van de huizen op het vasteland cn de eilanden. „Verscheidene oude mensen", zei hij. „ko men hier al vijftig jaar. maar de eilanden veranderen dikwijls van eigenaar, zonder dat wij er hier iets van weten. Het zou ge makkelijk genoeg zijn op een dezer afgele gen oorden een revolutie te beramen, zonder dai er een haan naar kraaide" „Hoe komt u daarbij, meneer Mitchell vroeg MacKellar. „Wij merken hier de laatste tijd af en toe zonderlinge snuiters op, die ons een onpret tige indruk geven. Er zijn de laatste jaren heel wat grote huizen en eilanden verkocht aan verschillende organisaties, waarvan som mige hoogdravende en zeer christelijke na men dragen, andere behoren aan zgn. cul turele verenigingen en dan zijn er jongens- en jeugdkampen en wat niet al Ongetwijfeld dekt bij de meesté organisaties de vlag de lading, maar er kunnen er bij zijn, waar van de mooie naam alleen maar de schoon schijnende gevel is voor bv. communistische agitatie" ..Hebt u enig idee, welke organisaties dat zijn en waar ze zitten wilde dr Tresham weten. „Nee, ik kan het u niet zeggen" „Ik geloof, dat wij u kunnen vertrouwen, meneer Mitchell", zei MacKellar rustig. ,.Ik ben inspecteur van de RCMP en meneer Peake behoort tot de P*3I in de V.S. Wij zoe ken hier zulk een organisatie, als waarvan u daareven repte, ergens in Muskoka. We weten, dat ze hier. in ieder geval hier in de buurt te vinden moet zijn. maar we weten nog niet precies waar. Mocht u ons enige hulp kunnen geven, dan zouden we dat zeer waarderen" „Ik dank u voor uw vertrouwen, heren. Ik hoop het waard te zijn", zei de directeur ernstig „Ik wilde, dat ik u kon helpen Laat eens kijken een ogenblik Hij blies driemaal schel op een politie- fluit. Het ant" 'oord kwam van een hoge rots. ongeveer een halve kilometer van de plaats waar de mannen zaten, nog eer de echo was weggestorven. In de richting, waaruit het geluid was - komen, zagen de mannen vier figuurtjes tus sen de bomen op de top van de rots. „Wat ben je nu van plan, Mitchell?" vroeg dr Tressham geamuseerd. De ander glimlachte. „Ik heb de hulp ingeroepen van de Glenn Rocks Rangers, dat is troep nr 1 van Rosseau Diehards, onze padvindersgroep Zij kennen ieder hoekje en gaatje van het Ros- seaumeer. Zij kunnen zwemmen als ratten en zijn tiptop kanovaarders. Iedere zomer on dernemen ze lange kanotochten op de meren, kamperen op onbewoonde eilanden en ko ken zelf. Zodoende komen ze van allerlei te weten en het is mogelijk, dat zij kunnen helpen" (Wordt vervolgd). van de maatregelen, die genomen zijn ter bescherming van de bewoners der gebie den, die door de overstromingen zijn ge troffen. „Sport" en nog wat Uit het politie-rapport van De troit blijkt, dat tijdens de Woensdag gehouden bokswedstrijd om 't we- •eldkampioenschap weltergewicht tussen Kid Gavilan en Chack Davey vier toeschouwers aan een beroerte zijn overleden, Het geldt hier een nieuw record, want nooit tevoren hadden zich tijdens een sportgebeu ren zoveel sterfgevallen voorgedaan die aan een al te heftige opwinding te wijten waren. De executie van de Rosenberg's Namens 2300 Amerikaanse predikan ten is aan President Eisenhower een pe titie gezonden, waarin de President verzocht wordt clementie te betrachten tegenover het echtpaar Rosenberg, door de doodstraf tegen hen te wijzigen in levenslange gevangenisstraf. De Amerikaanse federale rechter Kauf man heeft bepaald dat het vonnis van het echtpaar, dat zoals bekend op beschuldi ging van het verraden van atoomgehei men aan de Sowjet-Unie ter dood ver- oSrdeéld/is, voltrokken zal worden in me week van 9 Maart. Volgens de secretaris van Kaufman zal het vonnis mogelijk 12 Maart om 11 uur 's avonds plaatselijke tijd worden voltrokken. De oninaasting van hei Britse wegvervoer Het Lagerhuis heeft Maandagavond met 296 stemmen tegen 257 het wetsontwerp van de regering tot ontnaasting van het weg vervoer aangenomen. Het wetsontwerp dat nu bij het Hoger huis wordt ingediend, is één van de twee belangrijkste wetsontwerpen van het pro gram van de regering. Het andere betreft de ontnaasting van de staalindustrie. De staat beschikt op het ogenblik over ongeveer 4000 vrachtwagens met loodsen en kantoren over het gehele land. Een woordvoerder van de Labourpartij schatte de waarde resp. op 70.000.000 en 100.000.000 pond sterling. Al deze voertuigen zullen aan particulie ren te koop worden aangeboden. Er zal een heffing op zwaardere vracht auto's worden geheven om de Britse ver- voerscommissie schadeloos te stellen voor verliezen bij de verkoop. De heffing zal in de komende twee jaar ongeveer 4 millioen pond sterling opbrengen. Zuidkorcaanse soldaten krijgen te weinig eten Hoge Zuidkoreaanse officieren hebben verklaard dat hun soldaten ernstige ver liezen door ontberingen en ziekten zullen lijden, indien zij nog lang op de huidige rantsoenen moeten vechten. In een door de geneesheren samenge steld overzicht van de gezondheidstoe stand der Zuidkoreaanse troepen wordt medegedeeld, dat elf procent der in zie kenhuizen verblijvende Zuidkoreaanse militairen om andere redenen dan oor logsverwondingen is opgenomen. Generaal Maxwell Taylor, de nieuwe opperbevelhebber van het achtste Ameri kaanse leger in Korea, heeft verklaard, dat hij een onderzoek zal instellen naai de al dan niet gegrondheid van deze be richten. „Ik zal er op toezien dat die klei ne, sterke soldaat, alles krijgt, wat hij nodig heeft", zeide de generaal. Vervoer van kolen door buisleiding Een van de opmerkelijkste schema's voor het vervoer van brandstoffen, die op het ogenblik in Engeland worden over wogen, is een voorstel voor de aanleg van een buisleiding, waardoor kolen in een stroom water zouden worden opgepompt van de Midlands naar Londen. Hiervoor zou een buisleiding nodig zijn van 100 of meer mijl lengte, welke een millioen ton kolen per jaar zou kunnen vervoeren. Communisme in Engeland neemt af De secretaris-generaal van de Britse communistische partij heeft medegedeeld, dat het ledental van de partij is vermin derd tot 35.671, vergeleken met 45.000 in 1950 en meer dan 60.000 in 1943,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2