yV6<l° Informatiebureau vanRoode Kruis verzet veel werk Finland is ons land nog niet vergeten Danda Rijkswaterstaat pakt herstel massaal aan Nog driehonderd namen van vermiste personen Radio-revue AKKERTJES# Geheime Documenten LIJST VAN SLACHTOFFERS Voor 100jaar GELDERS DAGBLAD MAANDAG 16 FEBRTTAJH lWf Het informatiebureau van het derlandsche Roode Kruis te 's-Gra- venhage heeft in de afgelopen twee weken bergen werk verzet. Onmiddel lijk na de ramp toog het bureau aan het werk en spoedig kon de eerste lijst van slachtoffers van de waters nood worden gepubliceerd, zij het met enig voorbehoud. In de eerste da gen waren de dodenlijsten ongecon troleerd. Thans, nu de situatie enigs zins overzichtelijk ls geworden, wor den op de dodenlijsten slechts de na men van slachtoffers gepubliceerd, waarvan vaststaat, dat deze zijn om gekomen. Op het informatiebureau werken overdag 50 a 60 vrijwilligers en in de avonduren ls ook een der gelijk aantal ingeschakeld. Tot nu toe zijn de namen van on geveer 600 doden gepubliceerd. Het Roode Kruis heeft in verband met de omstandigheden, waaronder de gege vens van deze lijsten werden verza meld, evenwel niet de volledige ga rantie van betrouwbaarheid kunnen geven. Thans worden slechts die na men van personen gepubliceerd, waar van positief bekend is dat deze om het leven zijn gekomen. In dc yorige week kwamen bij het Informatiebureau ongeveer 30.000 aan vragen binnen om inlichtingen betref fende de rampgebieden. Voorts kwa men nog binnen ongeveer 300 tele grafische aanvragen uit het buiten land en ruim 400 telexaanvragen uit Indonesië, die het Roode Kruis be reikten via het ministerie van Bui- 17-JARIG MEISJE GEDOOD De gladheid van de weg heeft een 17-jarig meisje te Leiden het leven gekost. Toen zij in het Noordeinde met haar fiets twee andere wielrijders wilde passeren, gleed haar rijwiel weg en kwam zrj met het hoofd voor het achterwiel van een uit tegenover gestelde richting komende zwaar ge laden kolentruck terecht. Het meisje werd overreden en op slag gedood. DINSDAG 17 FEBRUARI,. Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVROi S.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Koor en orgel 9.25 Voor de huis vrouw 9.30 Waterstanden 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zieken 11.30 Piano recital 12.00 Lichte muziek 12.30 Land- en tuinbouvmededelmgen 12.33 Voor het platteland 12.40 Or gelspel 13.00 Nieuws 13.15 Mede delingen of gram. 13.20 Metropole orkest 14.00 Zeg eens, Amerika! 11.30 Gram. 14.40 Schoolradio 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd 17.30 Sport 17.35 Gram. 17.45 De Twintigers 18.00 Nieuws 18.15 Pianospel 18.25 Paris vous parle 18.30 RVU: Mr. N. W. A. van Eyck: Het instituut der ondernemingsraden: 19.00 Kamerkoor en orgel 19.20 Gram. 20.00 Nieuws 20.05 Gevarieerd pro gramma 21.15 Lichte muziek 21.35 Moet je horen 21.50 Dansmuziek 22.30 Mededelingen 22.35 Gevarieerde muziek 22.45 Buitenlands overzicht 23.00 Nieuws 23.15 New York Cal ling 23.20 Sport 23.30—24.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerbe richten 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 9.10 Licht baken, causerie 10.00 Voor de kleu ters 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12.00 An gelus 12.03 Gram. 12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Actualiteiten 13.25 Amusementsmuziek 14.00 Gram. 14.50 Concertgebouworkest en solist 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 Voor de jeugd 17.15 Felicitaties voor dc jeugd 17.45 Regeringsuitzen ding: S. H. Robles: Wageningen een nederzetting in Suriname 18.00 Ham mondorgel en rhythmische begeleiding 18.20 Sportpraatje 18.30 Voor de jeugd 18.52 Actualiteiten 19.00 Nieuws 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken, causerie 19.30" Gram. 20.25 Dc gewone man zegt er 't zijne van 20.30 Omroeporkest 21.05 Promenade-orkest 21.30 Gram. 21.55 Een snipper papier, hoorspel 22.45 Avondgebed cn Liturgische kalen der 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gram. Televisie K.R.O.: 20.15—21.45 uur: 1. Gastenboek. 2. Het uurwerk in de loop der tijden 3. K.N.M.I. Pauze Film en actualiteiten. lenlandse Zaken. In ongeveer 3700 gevallen kon het informatiebureau de gevraagde inlichtingen verschaffen. Voorts bereikten het Informatiebu reau nog 105 aanvragen uit het bui tenland voor adoptie. Deze aanvragen werden voor afhandeling gezonden naar.de voogdijraad. Een adoptie aanvrage uit Duitsland en vier adop tieaanvragen uit België werden in handen gesteld van het departement van Justitie. Het Informatiebureau van het Roo de Kruis beschikt thans nog over de namen van ongeveer 300 personen, die als vermist zyn opgegeven en waarvan nog geen positieve medede lingen zyn ontvangen, dat zjj zyn om gekomen. Deze namen werden nog niet ln de verlieslysten gepubliceerd. Het informatiebureau ontvangt re gelmatig berichten over aangespoelde lijken, die onmiddellijk door de politie worden begraven. Vrijdag j.l. werden op verscheidene plaatsen in Zeeland in totaal 40 lijken geborgen, die wa ren aangespoeld. Enkele waren ge kleed ln nachtgewaad. Evenals in an dere dergelijke voorkomende gevallen werden deze lijken gefotografeerd en werd een persoonsbeschrijving samengesteld. Identificatie in derge lijke omstandigheden kan niet ge schieden. Aan de hand van de foto's, persoonsbeschrijvingen en andere bij zonderheden wil men later de slacht offers. die onmiddellijk werden begra ven, gaan identificeren. Men hoopt daarmee een aanvang te kunnen ma ken wanneer het aantal aanvragen by het informatiebureau vermindert. Gehele volk organiseert spontaan hulpacties voor rampgebied „Finland beeft de grootse wijze, waarop Nederland in de winteroorlog 19391940 de Finse bevolking heeft geholpen, niet vergeten", aldus zeide de Nederlandse gezant te Helsinki, de heer A. J. T. van der Vlugt in een on derhoud met een verslaggever van het A.N.P. Nederland heeft in Finland veel goodwill gekweekt in de loop van vele jaren. Beide landen hebben ook in geestelijk opzicht veel contact met el kaar gehad. Toen in 1648 drie profes soren aan de universiteit te Turku een inaugurele rede hielden deden zij dat in de Nederlandse taal, want zy had den in Nederland gestudeerd. De eer ste burgemeester van Helsinki is een Nederlander geweest. In de keiken wordt thans voor de getroffen gebieden in Nederland ge collecteerd, dc studentenorganisatie is zeer actief, het Leger des Heils za melt in de bekende straatpotten, in de rood-wit-blauwe kleuren uitgevoerd, gelden in. Dc scholieren staan hun bioscoopgeld af, het personeel van een bank gelastte zijn jaarfeest af cn de beschikbare gelden werden aan de hulpactie afgestaan. De bedragen, dooi de verschillende instanties ingezameld, lopen in de millioenen Finmarken, maar daarnaast is de hulp in goede ren, in verband met de liquiditeits positie in dit land, veel groter. Het Finse Roode Kruis stuurde 5000 la kens, 2000 beddetijken, 500 dekens, 800 slopen, 15000 zakdoeken. De coöpera ties zonden voor 5.000.000 Finmark aan bouwmaterialen en nieuwe kleren, voornamelijk ondergoed. Behalve een hoeveelheid gezaagd hout voor barak ken en rond hout voor dykreparaties zond de Finse regering nog 12 grote barakken, waarin 5 personen per- ba rak kunnen worden ondergebracht, 3000 paar kinderschoenen, 800 paar rubberlaarzen, 25 ton aan eetserviezen. Perzische olie werd in IF beslag genomen ET GERECHTSHOF te Venetië heeft Zaterdag bepaald, dat voor lopig beslag zal worden gelegd op de lading olie aan boord van de Miriella", de Italiaanse tankboot. die enige uren tevoren uit de Perzische oliehaven was aangekomen. De zaak was aanhangig gemaakt door advocaten van de Brits-Jiaanse oliemaatschappij, die stelt dat de olie. welke in Perzië gewonnen wordt, zo lang de schadevergoeding voor haar genationaliseerde eigendommen ln Perzië niet geregeld is, haar toebe hoort. Het gerechtshof deed zijn uit spraak in een speciale zitting. Men was inmiddels reeds begonnen met het leegpompen van de „Miriella" en dacht de 5000 ton olie in dertig uui te kunnen lossen. De kapitein van de tankboot was bij zijn aankomst te Venetië wplkom ge heten door een aantal Perzen en Itali anen. De echtgenote van de Peizische ambassadeur te Rome overhandigde hem een grote bos anjers. De ambas sadeur, Ali Mansour, noemde kapitein Mazzeo „een held", omhelsde hem en overhandigde hem een zilveren siga rettendoos met inschrift. En met dit alles is de hulpactie nog lang niet afgelopen. Want ook in het binnenland is men druk bezig. De af standen zijn evenwel zo groot, dat het vele dagen kan duren alvorens .ren in Helsinki weet, wat er precies in het Oosten, het Westen, of het Noorden van het land is gedaan. Pia Beek weer naar Amerika „Ik heb voor vijftig weken werk in Amerika, doch deze zomer ben ik te rug en speel in Schcveningcn. In to taal heb lk contracten voor vijf jaar en ik denk er over in de toekomst zes maanden in Europa op te treden en dan weer zes maanden in de Ver enigde Staten, dus afwisselend' Dit vertelde Pia Beck, die voor dc tweede keer naar AmerRa gaat en zich Za terdag inscheepte aan boord van de „Rijndam" van dc Holland-Amerika lijn. Pia Beek blijft nu vier maanden weg en in Amerika aangekomen start ze in „Birdland", een club op Broad way in New York. Advertentie hangerig, koorts! Oruk de Infectie grondig de kop in Neem éèn of twee 'AKKERTJES'.kruip onderde en in korte tijd bent U weeropgeknapt. he/pen direct en de 26. Panda's opzet gelukte prach tig. Hij en Pat konden de dans der neerdreunende vaten nog juist ont springen. maar de beide spionnen kregen de volle lading op zich. zodat zij even later met hoofdpijn op de grond lagen. „Ha!" riep Pat, terwijl hij triom fantelijk een revolver op hen richtte, ..nu liggen jullie plannen in dulgens hè?! Steken jullie maar eens gauw dc handens op!" Maar thans kwam de kapitein, die op het lawaai was toegesneld, tus senbeide. „Hagel en bliksem!" don derde hij, „mijn lading door elkaar gooien en passagiers bedreigen! Wat heeft dat te betekenen?" „Die twee zijn spionnen?", legde Pat uit, „zij wilden myn geheime brief roven en..." „Zwijg! Zwijg!" bulderde de kapi tein, ,,ik wil dat dwaze verhaal over geheime documenten en spionnen niet nog een.s aanhoren!" „Maar kapitein", bracht Panda be nepen in het midden, het is heus waar, deze keer. Het ZIJN spionnen De kapitein werd paars. „Uit mijn ogen!" schreeuwde hij. vort jullie! En als jullie nog één keer iemand met jullie spionnen-spelletje lastig vallen, worden jullie opgesloten!" Bemanning Klipfontein Met de „Zuiderkruis" zijn de 117 leden van de bemanning van de „Klip fontein" Zaterdag in Amsterdam aan gekomen. Hoewel de opvarenden van de „Klip- fontein" haast hadden om zich bij hun familieleden te voegen ook al om dat zij geen winterkleding hadden en het geducht koud was aan de Suma- trakade was een der hofmeesters bereid nog iets te vertellen over de ondergang van het schip bij Mozam bique. „Ik had op 8 Januari dienst in de eetsalon en toen om circa 13.20 uur in de middag het schip eigens op stootte schrokken sommige passagiers. De meesten bleven echter aan tafel en pas tegen twee'uur merkten wij, dat het schip ging zinken Spoedig daar na werden de eerste sloepen gestre ken en begaven de passagiers zich rustig in de boten". De hofmeester ging zelf in de laatste sloep, die bij vieren over boord werd gezet. Het voordek stond toen al blank en de „Klipfontein" maakte een beetje slag zij over stuurboord. De bemanning heeft in Kaapstad een prettige tijd ge had, zo vertelde hij tot slot. Ougckcmle i angsten op de Noordzee Een aantal Schcveningse loggers, die nog deelnemen aan dc haring visserij meldden uit zee, dat men de haringen maar voor het scheppen had. zo gioot was de vangst. De schippers vertelden dat zij na de teleurstellende vangsten van de afgelopen dagen een „zilveren buit" aan boord konden ha len. Vangsten van een kantje (onge veer 1000 haringen) per net kwamen boven water en uit de halve vleet kwamen 70 tot 90 kantjes te voor schijn. Dergelijke vangsten in deze tijd van het jaar zijn nog nimmer voorge komen. De Scheveningse loggers vis sen thans onder de Engelse Noordzee kust by Silvci-pit met de drijfvleet. Geborgen en geïdentificeerd: Gcijlings, Maria Antje, geb. 24-6-29. KRIMPEN AAN DE IJSSEL ;eb. 2-10-75. Arie, geb. Geborgen: Vuik, Lena, weduwe van Linge Brusi 12-6-80. MIDDELHAKXIS Overleden: Koote, Gerrit, geboren 2.12.50 te Middelharnis, zoon v. Abra ham Koote cn Catharine Soldaat, laat ste adres: Oostvoorgors 19. PETTEN Hondbossche Zeewering De Waart, F., oud 51 jaar, laatste adi-es: Petten. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: Schuur- biers, Petrus Christianus, geb. 12-10- 48 te Steenbergen, laatste adres: Kladesedyk 23. STELLENDAM Geborgen: Troost, Arentje Klazina, geb. 1949 te Melissant, laatste adres: Voorstraat 76a.; Boshoven, Mina Tan netje, geb. 1936 te stellendam, laatste adres: Meidoomstraat 5; Billies, Lijn tje Dina, geb. 1938 te Stellendam, laat ste adres: Voorstraat 113. ST. PHILIPSLAND Suurlant, Jan Johannes, geb. 25-3- 29 te Tholen, is thans geborgen en ge ïdentificeerd. KRU1NINGEN Blok, Marina, echtgenote van Ba- stiaan Blok, oud 82 jaar moet zijn: Blok. Marina, wed. van Jacob Blok, oud 82 jaar. STKIJEN Aanvulling: geïdentificeerd: Van der Ree-Andewcg. Geertrui, geb. 14-5-94: cn Hartog, Magnctha, geb. 18-10-16 te Strijen. Stichting Oud Politieke Delinquenten beslaat wettig niet De; kantonrechter te Den Haag heeft gewezen in de zaak, die door de Stichtidg Oud-Politieke De linquenten aanhangig was gemaakt tegen de Staat en minister dr. W. Drees. De kantonrechter heeft in zijn vonnis de stichting gerangschikt on der artikel één van het besluit tot ontbinding van landverraderlijke orga nisaties, destyd uitgevaardigd door de Nederlandse regering te Londen. Hieruit volgt dat deze stichting geen rechtspersoonlijkheid heeft en derhal- Nu het provisorische herstel van de zeeweringen, waarachter nog droge polders in de rampgebieden liggen, gereed zijn, is gisteren krijgsraad ge houden over snel massaal herstel der zeedijken. De directeur-generaal van Rijkswa terstaat ir. A. G. Maris heeft zich daartoe Zondag naar de Zuidhol- landse en Zeeuwse eilanden begeven om met de leidende figuren dei hcr- stelwerken overleg te plegen. Onder tussen is een grote vloot van schepen, baggermolens en ander materieel naar de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden onderweg. Uitgebreide maatregelen voor de voorziening met personeel en materialen zijn en wor den genomen teneinde het herstel werk zo snel mogelijk te laten ver lopen. Met tal van aannemers, die op het ogenblik bij de Zuiderzeewerken be trokken zijn, alsook met vele andere, zijn zogenaamde „regie-contracten" afgesloten. Aangezien zelfs niet bij benadering te zeggen is wat de werk zaamheden aan geld zullen vergen, betekenen deze contracten, dat lopen de werkzaamheden worden betaald 'en dat achteraf een eindafrekening zal worden gemaakt. Het gat, dat in de duinen bij Cal- lantsoog was geslagen, is zover ge dicht, dat men met vertrouwen het komende springtij tegemoet ziet. Dit geldt ook voor de binnendijken bij 't Botgat. Ongeveer 50 a 60 mannen werken nog dagelijks op deze plaat sen om de verdere versterking te vol tooien. NEDERLANDS STOOMSCHIP LOOPT SCHADE OP. Het s.s. „Amstelpark" van de N.V. rederij Amsterdam is Donderdag j.l. in de haven van St. John (Canada) bin nengelopen met ernstige stormschade. Tijdens de reis over de Atlantische Oceaan is het dek van het schip ge scheurd. De boot vroeg sleepboot- assistentie en is met behulp van sleepboten behouden in de haven aan gekomen. Te St. John zal de schade voorlopig worden hersteld. ve niet wettig bestaat. In haar vor dering tegen de Staat en minister dr. W. Drees is zij dus niet ontvan kelijk. Zoals bekend, had genoegde stich ting deze zaak aanhangig gemaakt, omdat zij meende schade te hebben geleden door de sluiting y^n het oor- logskerkhof in de Peel op Zondag 9 November 1952. tengevolge waarvan zij daar geen „herdenking" kon hou den. Jn zijn vonnis overwoog de kan tonrechter bovendien, dat dr. Drees niet aansprakelijk voor de sluiting kon worden gesteld, omdat d<" ze slui ting door de minister van Oorlog op eigen verantwoording was geschied. Eiseresse werd veroordeeld in de kos ten van liet geding. Twee schepen gezonken Het Italiaanse stoomschip „Tripoli- tania" heeft, 200 mijl uit de kust van Sicilië, door nog onbekende oorzaak een lek opgelopen en is gezonken. De 62 passagiers en de bemanning /an 43 koppen zijn door een Amerikaans schip opgepikt. De „Tripolitania" was op weg naar Napels. Het Britse schip „Stanley Force" is ter hoogte van kaap de La Hague (Co- tentin. Frankrijk) gezonken. De be manning heeft het schip verlaten. Dc Australische radio heeft -ge meld dat overstromingen het gehele leven in het Westelijk deel van Queens-' land hebben ontwricht. Duizenden mensen zijn dakloos geworden door een grote brand, welke Zaterdagmorgen in een Zuidelijke achterbuurt van Saigon heeft gewoed. Advertentie •w-w- j Krabben en peuteren maakt de ril 11Q- kwaal steeds erger. De helder ïiitclon vloeibare D.D.D. dringt diep UllkMdU |n de porten door, zuivert, ont- smet en geneest dé ljuld. GENEESMIDDEL TEGEN T| "Bffe Wf| HUIDAANDOENINGEN KORTGEXE Van Vliet, Jan, geb. 16-2-48 te Ban dung, zoon van Gerrltje van Vliet, laatste adres: Torendijli 401 g; Ver burg, Daniël, geb. 5-2-29 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 371; Dierlcx, Ferdinand, geb. 20-2-52 te Kortgene, zoon van Abraham Dierkx en Augus tine Jacobs, laatste adres: Torendijk 401h; Dierkx, Gustave Antoine, geb. 28-7-50 te Djakarta, zoon van Abra- hem Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres; Torenlijk 401h. NIEUWE TONGE Palingdood, Plona, geb. 13-10-61, echtgenote van Joh. Koppenaal, laatste adres: 2e Westerstraat 3; Koppenaal, Johannes, geb. 22-1-65, echtgenoot van Plona Palingdood, laatste adres: 2e W esterstraat 3; Prince, Maria, geb: 15-1-67, laatste adres: Kerkring 23; Van 't Hof, Catharina, geb. 25-2-85, echtgenote van L. Zweerus, laatste adres: 2e Westerstraat 7; Wesdorp, Pieter, geb. 12-6-87, echtgenoot van J. M. Haanenberg, laatste adres: B Over- dorpstraat 12; Haanenberg. Johanna M„ geb. 24-5-89, echtgenote van P. Wesdorp, laatste adres: B Overdorp- straat 12; Zweerus, Leendert, geb. 22-8-85, echtgenoot van C. van 't Hot, laatste adres: 2e Westerstraat 7; Hers. Arentje W„ geb. 21-12-73, weduwe van C. Kievit, laatste adres: Korteweegje 22; Timmer, Huibrecht, geb. 13-3-S2. laatste adres. Wentinkstraat 4; Meijer, Krijn, geb. 24-10-40, laatste adres: Battenoodsedijk 22; Brooshoofd, Johanna E„ geb. 1.10.91, laatste adres: 2e Westerstr. 9; .Verweij, Anna Lijntje, geb. 7-1-83, weduwe van G. Sneep, laatste adres: Korteweegje 9; Hoog- straate, Aagje, geb. 9-6-42, laatste adres: Gen. Snydersstr. 17; Brugge- man, Marinus, geb. 11-4-46, laatste adres: Battenoordsedijk 34; Brugge- man, Comelus, geb. 9-12-50, laatste adres: Battenoordsedijk 34; Jansen, Maria, geb. 3-2-10, echtgenote van J. W. Bruggeman, laatste adres: Batten oordsedijk 34; Bestman, Maria, geb. 3-10-88, echtgenote van P. du Pree. laatste adres: Havenweg 1; Broos hoofd, Adriaantje, geb. 24-6-88. laatste adres: 2e Westerstra 9; Breur, Lau rens, geb. 21-5-99, echtgenoot van N Koppenaal, laaïste adres: Zuiddijk 80. STAVENISSE Geïdentificeerd: Mol, Adriana, geb. 20-7-39 te Stavenisse, donhtcr van Ma rinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, laatste adres: Kerkstr. A 306a; Moerland, Cornelia Geertruida, geb. 20-9-15 te Stavenisse, echtgenote van Marinus Cornells den Braber, laatste adres: Oudelandsedijk A 98; Van Iwaarden, Jannetje, geb. 2-1-97 te Stavenisse, echtgenote van Johannes Jacob Hage, laatste adres; Buuitweg A 91. VOGELWAARDE Voshaart, Willy Emelia, geb. 18-10- -39, laatste adres: Westdijk 2. Rectificatie: Aanvankelyk als ver- Onze courant berichtte een eeuw geleden: Een eenvoudig burger van Pa rijs, de heer B., was ook eens be- geerig om het thans zoo zeer in de mode zijnde drame Oncle Tom te zien vertoonen. Hij nam dus plaats in den schouwburg Ia Gaieté, cn kon zich niet verzadigen aan net belangrijk stuk, toen een sterk handgeklap in zijne nabijheid zyne aandacht trok. Die claqueur was een neger van het schoonste ras; kroeshaar, platte neus, grooten mond en koperkleurige tint: men kon niets beters verlangen. De goe de heer B. knoopte met den neger een gespiek aan. en toen deze van de martelingen begon te gewagen, die de arme slaven in de heèle luchtstreken moeten verduren, werd de heer B. door het diepste mede lijden bewogen. Hij noodigde zijn nieuwen koperkleurigen Vriend om met hem een glaasje te drinken, hetgeen deze met vreugde aannam; maar bij het uitgaan verloren bei den elkander in het gedrang, en toen de heer B. weder op zijno plaats kwam, vernam hij evenmin iets van zijn neger als van zijn hor- logie met gouden ketting1, dat hem door den gewaanden inboor ling van de Kust van Guinea ont stolen was. f Tusschen-de beide sterrewach- ten te Parijs en Greenwich zal een eigene telegraaf aangelegd worden, ten einde bij sterrekundige waar nemingen elkander oogenblikkelijk de verschijnselen te kunnen mede- deelen. Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rcnnies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rcnnies heb ben. Innemen doen ze die tabletjes on opvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Cok U! mist opgegeven, doch blijken in leven te zijn: Verrjjp, Willempje, geb. 21-5- 33; Van der Ree, Joost, geb. 14-5-88 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Joost, geb. 14-3-26 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Geertrui, geb. 7-7-34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree. Anthonia. geb. 3-8-38 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15. Tweeduisend kilometer huisleiding voor olie in Kominformlanden Volgens het te Wenen verschijnende tijdschrift „Intcrrepoit Ost" zal nog dit jaar worden begonnen met c'e aan leg van gen buisleiding van dc olie- „pool" der Kominformlanden. De lei ding, welke 2000 km. lang zal worden, zal in 1956 gereed moeten-zijn. Zij zal uit vyf delen bestaan. Het eerste, van 400 km. lengte, zal de Hengaars* olie velden verbinden met het Slowaakse olieveld van Kbcly. Het tweede, 100 km. lang, vormt de verbinding tussen het olieveld van Zistersdorf in Oosten rijk en dat van Kbcly. Het derde, van 500 km., verbindt het veld van Kbely met het Poolse oliebekken. Een vierde stuk, 300 km. lang, vormt de verbin ding van het Poolse bekken met een verzamelcentrum in de Westelijke Oe kraïne, ten Noorden van Cernauti en het vijfde, 700 km. lang, geeft verbin ding tussen het verzamelcentrum en dc beneden-Don. De aanleg van de buisleiding wordt verzekerd door een maatschappij, waarin alle belanghebbende landen, behalve Oostenrijk, vertegenwoordigd zijn. Het Oostenrijkse olipbekken wordt als oorlogsbuit, als bezit van de Sovjet- Unie beschouwd. Verder zouden verschillende i.ftak- kingen gemaakt worden o.a. een van de buisleiding naai de Poo'.se haven Danlzig en Gdynia via Waischau, en een, welke het grote bekken van Os trava van de Tsjcchoslowaakse me taalindustrie zou voeden. De Roemeen se aftakking naar dc Donau en do Zwarte Zee bestaat reeds. Volgens hetzelfde tijdschrift zou er ook een s hocpvaart „prol" van de Oostelijke landen gevormd zijn, vaar- van de directie te Riga gevestigd zou zijn. De verdeling van de tonnage zou als volgt zijn: Polen 37 procent, de Sovjet-Unie 30 procent, Roemenië 10 procent, Oost-Duitsland 10 procent, Bulgarije 5 procent, China. 5 procent, Albanië 2 procent en Tsjeeho-Slowakije 1 procent. De werkzaamheden van deze „pool" zouden voor 40 procent betrekking hebben op het verkeer tus sen de deelnemende landen, voor het overige op het Oost-West-verkecr. De Sovjet-Unie zou ei-voor gezorgd heb ben, dat voor de scheepvaart „pool" voor 60 procent in haar behoeften wordt voorzien. Volgens het tydsehrift zouden de behoeften van de Sovjet- Unie, ondanks de onvoldoende koop vaardij tonnage van llet ,and> dunk zij dc „pool" bevredigd worden. Uit het \En£tli vertaald Door Jan* England 72) De oude vrouw zou dan zo geconcentreerd zijn 'op haar voedsel iets wat ze altyd erg belangrijk vond dat ze niet naar haar slaapkamer zou gaan om via hét neven-toestel mee te luisteren. Linda Dane, Parkinsons secretares se, was kort en duidelijk in haar in lichtingen. „Ik zal je alles zeggen,, wat ik weet", zei ze, nadat ze Constance's verhaal aangehoord had. „De oude vrouw heeft zich al 6ind3 enige jaren ietwat zonderling gedragen. Ze nam het grootste deel van het geld, dat wij hier voor haar beheerden, bij ons weg en we hebben er geen idee van, wat ze er mee deed. Een deel van dat geld was gemakkelijk realiseerbaar, en lk heb zo'n idee, dat ze de een of andere ongewenste relatie heeft, die geld van haar los weet te krijgenNatuur lijk is het geld, dat voor Neill bestemd is, volkomen safe, maar over de rest van haar testament maakt Parkinson zich zorgen. „Ik weet, dat ik schandelijk buiten mijn boekje ga door je het volgende te vertellen, maar ik dóe 't toch. Je be hoort te weten, wat Parkinson zei... Hij heeft je in dit baantje geduwd en je niet behoorlijk ingelicht. Hoe 't ook zjj, ik neem de verantwoordelijkheid op me en zal je enige richtlijnen ge ven. In haar testament vermaakt ze Fiona geen cent. Philip Bagnet krijgt de boerderij en een behoorlijk bedrag in geld. Over dit laatste maakt Par kinson zich zorgen. Hij vindt Bagnet een avonturier en heeft het gevoel, dat al die kleine diefstallen tot een grotere opzet behoren... Begrijp je, de dief stallen zouden de oude vrouw zó van streek moeten maliën en haar zenuw gestel zo aantasten, dat er nog maar één hevige schok nodig zou zijn, om haar het graf in te helpen... Ze heeft toch al niet zo'n best hart". „Juist", zei Constance, „ik begrijp 't, Linda. Ik vind 't allemaal erg lu guber". „Het is niet eenvoudig", zei Linda. „Houd vooral die Bagnet goed In de gaten. Hij schynt een harde vent te zijn. Hij heeft zich in de oorlog bijzon der onderscheiden, maar is meedogen loos. Hij bezit geen cent en heeft veel schulden, waarvan diverse vrij drin gend zjjn. Dat is 't vooral, waarover Parkinson piekert, begrijp je? Als je kunt, houd 't dan nog tien dagen vol, dan is Parkinson terug en komt hy je onmiddellijk te hulp. In die tussentijd moet je heel scherp uit je ugen kijken en als je een definitief bewijs in han den zoudt krygen, gebruik dan je ge zond verstand en haal er de politie bij, hoe dc oude vrouw ook tegen zou stribbelen. Mijn vermoeden is, dat ze allerlei dwaze dingne doet, veel geld weggeeft en zelf wel weet, dat ze ver keerd doet, maar niet wil, dat iemand er achter komt. Ze schynt nu echter wel enigszins in de penarie te zitten. Waarschijnlijk heeft Bagnet de duim schroeven aangedraaid..." „Er is toch wel een mogelijkheid, dat het niét Bagnet is?", vroeg Con stance aarzelend. „Inderdaad", gaf Linda toe. „Maar Parkinson verdenkt hém en hij heeft 't niet vaak mis'" „Nee", zei Constance mat. „Wat is er aan de hand", vroeg Lin da. „Is er iets tussen jou cn Bagnet?" „Helemaal niet", antwoordde Con stance. „Hartelijk dank voor al je in lichtingen. Linda. Ik houd het nog wel even vol". „Is er geen enkele man in de buurt, tot wie je je kunt wenden als een soort bondgenoot?", vroeg Linda. „Er woont hiér vlakbij een wonder lijk klein mannetje, Peter Phipps ge naamd", zei Constance. „Het is niet bepaald iemand om steun by te zoe ken, een soort klaploper, maar mis schien is hij beter dan niémand, als de zaak zich zou toespitsen". „Bel my' op, wanneer je wilt", zei Linda hartelijk. „Ik zal onze Parkin son per luchtpost onmiddellijk schrij ven. Misschien kan hij heg speciale instructies per telegram geven." „Nogmaals, hartelijk bedankt", zei Constance, „en tot ziens". Ze legde de hoorn op dè haak. Veel was 't niet, wat Linda haar had kun nen vertellen, dacht ze ongelukkig. Waarom heeft David Parkinson mij niet dadelijk gewaarschuwd tegen Bagnet? Dat zou eerlijker zijn ge weest. In plaats van mij volkomen in het duister te laten... Ze nam de hoorn weer op en vroeg het nummer aan van het Goodmans Hotel. Een slem mei een landelijk accent antwoordde en ze verzocht om met Sara verbonden te worden. Na even wachten werd haar meegedeeld, dat Sara niet aanwezig was en niet voor de avond terug ver wacht werd. Constance gaf de bood schap door, dat Sara haar onmiddellijk moest opbellen, zodra ze terug was en ging daarna naar de eetkamer om an dere stapels rekeningen, kwitanties, bankbriefjes eriz., die ze daar had neergelegd, te ordenen. De bankalre- keningen waren van jaren her en sche nen zonder meer zo maar in laden ge schoven te zyn, zonder dat iemand er verder ooit naar had gekeken. Er viel niet veel uit op te maken, alleen kon ze vaststellen, dat mevrouw Fincham in 1942 een bedrag van 500 Pond in contanten had opgenomen en dat het zelfde was gebeurd tn het oegin van het jaar 1943. Constance vroeg zich af, wanneer Philip Bagnet op de boer derij was gekomen. Niet zó lang gele den, meende ze. Ze hooptp, dat hij later was gekomen, dan hadden ten minste deze twee bedragen van 500 Pond niets met hem te maken... Ze werkte vlot door tot theetijd en nie mand stoorde haar. Ze zag Neill noch Fiona. Ze dronk thee met me vrouw Fincham, die verhalen over lang vervlogen tijden deed en over Neill in zijn kinderjaren. Haar stem bad een krakende en monotone klank. Con stance vond het bepaald knap, dat iemand zo lang aan één stuk «oor kon vertellen, zonder iets le zeggen, waar aan een vreemde enig houvast zou kunnen krygen... .(Wordt vervolgd);

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2