EE3H3 ;b; Knmoma Ook dieren in hebben recht het rampgebied op verzorging Ameland HART Evacuatie-centra in Rotterdam en Den Haag Jee eestafel rolt plakt brandt Lust tot emigreren gedaald gi Imieuws Maandag 16 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad (Van onze Haagse redacteur) Talrijk rijn de verhalen uit de overstroomde gebieden van een zo sterke gehechtheid van door het verraderlijke water bedreigde mensen aan hun huisdieren, dat men zich niet wilde laten redden, als ook kat of hond niet meegenomen werd. Liefderük was in de regel de verzorging, die de dieren in de thans verzwolgen dorpen van hun eigenaars ondervonden. Liefderyk moeten oek de huisdieren behandeld worden, nu zij tijdelijk van hun baas gescheiden zijn. Daarop hebben eveneens recht de honden en katten, die eenzaam in en bij huizen werden aangetroffen. De Dierenbescherming heeft er talryke opge haald. Dat was vaak geen gemakkelijk werk. De dieren lieten zich soms moeilijk vangen, doch men heeft geen moeite gespaard om zo veel mogelijk van onze viervoetige huisvrienden in veiligheid te brengen. Het was niet nodig geweest loslopende honden dood te schieten Helaas is het ook wel nodig geweest dieren dood te schieten, namelijk als ze met geen mogelijkheid te bereiken waren, of als zij zich niet lieten pak ken. Een schot verloste hen dan uit hun lijden en vrijwaarde hen voor een verschrikkelijke verdrinkings- of hon gerdood. Een onjuiste gedachte blijkt het ge- weest te zijn, dat loslopende honden ih het rampengebied, die waarschijnlijk gedronken hebben van het water, waarin verscheidene cadavers dreven, afgemaakt dienden te worden, zulks met het oog op eventueel typhusgevaar Naar wij vernemen, zou men het do den van deze honden gestaakt hebben. Viervoetige evacué's. Ook voor huisdieren zijn evacuatie centra ingericht. Er is er een in Rotter dam en een in Amsterdam en ook Den Haag heeft zich over deze dieren ont fermd. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren voerde ze aan, het Dierentehuis aan de Zijdeweg 8 in de boerderij „Welgelegen" Wasse naar, eigendom van de vereniging Na tionale Dïerenzorg, nam ze op. Eigenlijk was men met de inrichting van dit tehuis nog niet helemaal ge reed het zou pas over enige tijd ge opend worden doch de nood drong en na enige provisorische voorzienin gen konden de honden en katten en eventueel andere dieren ontvangen worden. Er werden al direct zeventien hon den uit 's-Gravendeel en van elders, dertig katten, zes konijnen en zelfs een kip binnengebracht. Men kreeg stro aangeboden, het nodige voedsel werd gekocht en na dagen van koude en ont bering vonden de beesten eindelijk een warme stal en kregen zij weer goed te eten. Een grote herder kijkt ons meewarig, met bedroefde ogen aan. Hij laat zich de verzorging rustig welgevallen. In het hok ernaast liggen dicht tegen el kaar aan twee heel jonge hondjes. Een schipper wilde ze verdrinken, doch de Dierenbescherming heeft dat voorko men. Er wordt nu bij particulieren een tehuis voor de beestjes gezocht. Ze zul len er samen naar toe moeten, want ze hebben eikaars warmte nog nodig. Rhcumatiek. Een stil hondje, dat in het koude wa ter rheumatiek heeft opgelopen, wordt door de dierenarts gemasseerd. Trou wens alle zieken dieren zijn onmiddel lijk behandeld en zij blijven doorlo pend onder controle. Ook, wanneer een tehuis gevonden is, oefent men toezicht uit op de wijze, INGEZONDEN MEDEDELINGEN. HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel borst en verjaagt de aanval. Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (altéén echt met het Bayerkruisl) in huis hebt. waarop het geëvacueerde dier verzorgd wordt. Alle binnengebrachte huisdie ren worden direct geregistreerd, zij krijgen een penning om en gaan in de toekomst weer naar de eigenaars terug. De tijdelijke, particuliere verzorger moet een verklaring tekenen, dat hij de aan hem toevertrouwde hond of kat weer zal afstaan. Van een groot aantal dieren is de eigenaar echter niet bekend. Zij zullen het eigendom blijven van hen, die een goed tehuis hebben aangeboden. Het Dierentehuis in Wassenaar vormt geen blijvende stee voor de geëvacueer de viervoeters. Zij gaan weg, zodra zich een geschikte persoon aanmeldt om de zorg over te nemen. In het te huis moet weer plaats gemaakt worden voor nieuwe aanvoer. Deze gaat steeds door. Hulp nodig! Men kan zich al behoorlijk redden in het Dierentehuis in Wassenaar, doch aan sommige dingen bestaat grote be hoefte zoals aan halsbanden en riemen, aan hondenmanden, etensbakjes kattebakken, dweilen en emmers. Ook honden- en kattenbrood zal men dank baar aanvaarden bij al wat al geschon ken is Veel is reeds door het Nederlandse volk geofferd. De dieren mogen wij niet vergeten. Men weet nu, waar men zijn gaven kwijt kan Een inspecteur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren vertelde ons, wat deze organisatie reeds gedaan heeft. Hij is naar Abben- broek, naar Zuidland, naar 's-Graven deel, naar Goeree en Overflakkee ge weest en heeft daar transporten dieren gehaald. Bij een boer op Tiengemeten stonden 28 stuks vee. Voor de mensen was er zoet water; de dieren vergin gen van dorst. Zaterdag werd dit ge constateerd en direct doorgegeven aan het hoofdbestuur. Zondagmorgen om half elf kreeg men bericht, dat al 2000 liter zoet water naar beneden gelaten was Mens en dier hebben onnoemelijk veel geleden in de rampspoedige dagen die achter ons liggen. Mens en dier hebben recht op ons medeleven en op onze daadwerkelijke steun. Enige dagen geleden publiceerden we in de N. A. Crt. een kaartje van de Westpunt van Ameland, ter Il lustratie van de schade, welke daar aan de duinenrij wordt toegebracht door de altijd woelige zee. Naar aanleiding daarvan schrijft ds S. H. N. Gorter, die z'n briefje van een foto deed vergezeld gaan, ons het volgende: De afgekalfde duinenrij aan de Noordwestpunt van Ameland Toen ik in het najaar Ameland be zocht, heb ik duidelijk kunnen con stateren, dat het „wandelt". Zoals de Halligen voor de kust van Noord- Friesland in de loop van enkele tientallen van ja ren verschijnen en weer verdwijnen, dreigt Ameland in het Westen door de zee weggesla gen te worden en in het Oosten weer aan te groeien. Het is zelfs zo, dat men deze aanwas te ener zijde niet te zeer durft te bevorderen om het Westelijk ver lies niet te be spoedigen. De ln de vorige eeuw gelegde verbin- dingsdam met Holwerd ligt al niet meer in het midden van het eiland, dus op het punt, waar de be weging van eb en vloed het minst merkbaar is. Ame land verplaatst zich naar het Oosten Intussen tracht het menselijk ver nuft de kracht der natuur, te weten die der zeestromingen, tegen te gaan. Ik wandelde op een middag door het duin bij Hollum en ontmoette daar een der notabelen van het eiland, de ge meente-ontvanger (Ameland is één gemeente met vier dorpen), die daar na de stormnacht eveneens een kijkje nam. Hij wees mij, hoe hoog en ver de duinrand vroeger wel geweest is en hoe zeer die aldoor afkalft. Ook keken wij naar de sleepboot, die een lichter met stenen naar de plek bracht, waar een der keerdammen aan het Amelander gat wordt aangelegd. Er zullen er nog veel moeten volgen, in derdaad ook aan de Noordzijde, want de kracht van de zee is groot. En er valt wat te beschermen. Op den duur zouden de beide aardige dorpen Hol lum en Ballum gevaar kunnen lopen. Met hun mooie oude kerken en niet weinig 17de- en 18de-eeuwse huizen, waaronder de commandeurshuizen. Dat is cultuurbezit, dat behoed moet wor den. De ontvanger zag het niet zonder bezorgdheid aan. Moge hij te pessimistisch geweest zijn. DIJKGAT BIJ KRUININGEN SCHUURT NOG UIT. GOES, 13 Febr. Het dijkgat bij Krui- ningen schuurt nog steeds' uit. Het is thans 500 meter breed en vertoonde vandaag op een plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 meter. Gisteren was de grootste diepte nog maar 15 meter. Ze wisten van aanpakken Aan de dapper doorwerkende PRO VINCIALE ZEEUWSE COURANT, die thans in Rotterdam wordt gedrukt, ontlenen we: „De nota, die minister-president dr Willem Drees aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd en die in het par lement onderwerp van bespreking is geweest, mag beschouwd worden als een balans van hetgeen met mede weten, met medewerking en met in stemming van de regering is verricht in de eerste week na de nationale ramp. Als zodanig bevatte deze nota wei nig dingen, die nieuw waren, echter een menigte van nieuwe details. Wie in de rampgebieden heeft vertoefd, wist reeds, dat er met voorbeeldige energie, met terzijdestelling van alle bureaucratie, met de ware wil om te werken en te helpen, om in de letter lijke zin des woords te redden, is aan gepakt. Desondanks doet het een Nederlan der goed in de koelheid der ambte lijke taal, met de nuchterheid, die spreekwoordelijk Nederlanders eigen is, opgesomd te zien hoe ontzaglijk- hoe bovenmenselijk er gepresteerd is. Tegelijkertijd is de balans huive ringwekkend. Het is niet meer nodig om te herhalen waarom. Maar onze kinderen en kleinkinde ren, als zij nog eens lezen wat er ge daan is, hoe er gezwoegd is om het leed van onze naasten te lenigen, zul len zeggen in een zin, die vermoede lijk beginnen zal met een woord, dat men in een krant niet afdrukt. ze wisten van aanpakken toen! En dat op grond van een ambtelijk document!" Minister Zijlstra: Soda-industrie komt in Delfzijl GRONINGEN. De minister van Eco nomische Zaken, prof, dr J. Zijlstra, heeft een tweedaags werkbezoek ge bracht aan stad en provincie Gronin gen. De minister verklaarde na afloop van zijn bezoek, dat zijn komst vooral verband hield met de problemen van de structurele werkloosheid in dit ge bied en de daarmee samenhangende ontwikkelingsplannen. Oo!. werd Delf zijl bezocht. De minister zeide, dat het thans de finitief dat Delfzijl de plaats is, waar een grote soda-industrie zal wor den geslicht. De minister was van oor deel, dat ook vestiging van nevenbe- drijvcn niet cnwaabschijnliik is. Dit hangt echter af van de ontwikkeling van de chemie. Noors zeeman verongelukt AMSTERDAM. Zaterdagavond is de 49-jarige Noorse zeeman Sverre Lien van de motortanker Brali in de Van der Pekstraat in Amsterdam- Noord ,op straat gevallen. De man, die zeer vermoedelijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, liep ver wondingen aan zijn hoofd op. Hij werd naar het Binnengasthuis overge bracht en Is aldaar overleden. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. Van „luchtjes" gesproken... niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. MENSÉ-Ï* NEUS Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Oud-verpleegsters Ruim honderdduizend gulden uit rebus AMSTERDAM. In alle stilte dezer dagen de trekking gehouden van de door Prinses Beatrix ontworpen en getekende rebusprijsvraag ten van het Erefonds voor oud-verpleeg sters. De hoofdprijs, een Fiat auto viel ten deel aan mevrouw G. Ver meulen— Jentjens te IJsselsteyn (L.). Alle 1029 prijzen, waaronder vijftien bromfietsen, zullen de winnaars fran co worden toegezonden. Naar schat ting zal dank zij de prijsvraag ruim honderd duizend gulden in de kas van het Erefonds voor oud-verpleegsters kunnen worden gestort. F 18.000 verduisterd door boekhouder HILVERSUM. De directie van een Hilversumse rijvvielfabriek kreeg argwaan tegen haar boekhouder, de 29-jarige P. B. uit Eussum, die en kele dagen verlof had gekregen gens gezinsomstandigheden, maar zich daarna niet meer liet zien. Een onderzoek in de boeken wees uit, dat B. door het vervalsen van che ques de bankrekening der fabriek ten eigen voordele ruim 18.000 lichter had gemaakt. In enkele maanden tijds had h\j dit bedrag we ten te verduisteren en thans is hij voortvluchtig. Vermoedelijk zit hij in het buitenland. I_Tet Nederlands Insti- tuut voor de Pu in 1947: in Nederland heen men zou willen ver blijven 60°/o; emigreren trekken, geniet Canada de blieke Opinie heeft aan 32°/o; geen oordeel 8%. voorkeur met 5%, op de de Nederlandse bevolking Thans zeide men: blij- voet gevolgd door Austra- de vraag gesteld: wat ven 76%; emigreren 21%; lië en Noord-Amerika zoudt u het liefste doen geen ooi-deel 3%. (beide 4%), 3% kiest Zuid- indien u de keus had: in Er is een dalende ten- Afrika. In 1950 en 1951 Nederland blijven of in denz te constateren in de prijkte Australië boven- ander land gaan wonen? lust om te emigreren. aan en kwam Canada op De antwoorden luidden Van de landen waar- de tweede plaats. FEUILLETON Als het spreekt door RENéE SHANN 73 Haar verhitte voorhoofd afvegend, riep Barbara driftig: Bryan, ik weet het niet. Soms heb ik me afgevraagd" „Nu, me dunkt, dat Je het gemakkelijk kunt te weten komen". „O, alsjeblieft, ik wil er liever niet over spreken". „Het spijt me, ik weet dat het mijn zaak niet ls, maar ik vind het ellendig, dat Heather waarschijn lijk ongelukkig zal worden". „Niet door mijn toedoen". „Maar Heather daargelaten, dit maakt een einde aanbegrijp je?" Bryans woorden troffen Barbara meer dan ze ooit had durven denken. Was dit onvermijdelijk? Konden ze niet op de gewone voet met eikaar blijven om gaan, samen dineren en zich vermaken in eikaars gezelschap? „Moet het?" weifelde ze. Hij stak even de hand uit naar haar wang, als om die aarzelend te strelen, maar trok ze dadelijk terug en zei hoofdschuddend: „Ik vrees van wel. Zie je.... 't was een ander geval toen ik dacht, dat het de een of andere vent was, maar geen idee had waar hij zich ophield en mezelf kon wijsmaken, dat hij wel nooit meer je pad zou kruisen. Nu weet ik, dat je hem dagelijks ontmoetja, zoals lk zei, dat ls iets anders...." „Ik begrijp het Bij de deur gekomen, keerde hij zich om en keek haar aan. „Jammer, dat ik nu een afspraak voor 't diner moest verbreken". „O, dat hindert niet". „Goedendag dan. 't Was prettig je te leren kennen". Ze volgde hem in de hall. Plotseling kreeg ze het gevoel, dat ze hem zo niet kon laten gaan; dat zou ondraaglijk zijn. „Zal ik je af en toe nog eens zien, Bryan?" „O, natuurlijk! We zullen elkaar in de flat wel eens tegen 't lijf lopen". Nog even bleef hij zo staan, draaide zich toen snel om en ging weg, de deur kalm achter zich sluitend. Barbara stond roerloos, de handen slap omlaag han gend en hartgrondig wensend, dat dit alles niet ge beurd zou zijn. Kon ze de klok maar terugzetten! Gisteren om deze tijd was ze tamelijk gelukkig ge weest. Zo gelukkig als 'i maar mogelijk was ge bleken sinds Jinks bij Heather op bezoek was ge komen. Plotseling welden er tranen op, die ze reso luut afveegde. Neen, ze wilde niet schreien en ze zei bitter bij zichzelf, dat dit immers een dag was als de andere. Die gedachte deed haar eensklaps hardop lachen, 't Was vandaag haar verjaardag en Jinks had haar daaraah herinnerd. Wéér kwamen de tranen en nu lieten die zich niet weerhouden. Ze ging naar de zitkamer en wierp zich al schreiend op de divan. Met het gezicht in de handen bleef ze doorschreien, tot ze van louter uitputting op hield. Omdat ze Bryan had verloren? Of was het om Jinks? Maar Jinks had haar vandaag eensklaps en onverwacht gekust. Misschien schreide ze alleen, omdat ze zo ontzettend moe was en alles zo akelig hopeloos scheen. Ten slotte wist ze, met een wanhopige poging, zich te beheersen. Wonderlijk genoeg kwam 't bij haar op, dat ze 't best zou doen met eens flink wat te eten. Ze had niet geluncht en ook geen thee ge dronken en als ze niet verstandig was zou 2e net middagmaal ook nog mislopen. Een blik op haar horloge wees uit, dat het bij zevenen was. 't Beste wat ze doen kon was xiaar huis te gaan grappig toch, dat ze nu de flat van de Melrose's als haar „huis" beschouwde en zien wat daar gebeurde. Zeker zou Heather wel blij zijn dat ze kwam en Jinks bleef allicht niet dineren. Heather had haar moeder gezegd, dat hij een andere afspraak had. Joan zou, zo dacht Barbara, onge twijfeld vol spanning naar haar uitkijken. En mis schien had mevrouw Melrose haar wel voor 't een of ander nodig. Ze nam een bus en was binnen een half uur thuis. Daar heerste volkomen kalmte en er waren blijkbaar geen gasten. Barbara ging naar haar kamer, deed hoed en mantel af en keek toen de zitkamer in, waar Heather zich geheel alleen bevond. „Zo, ben jij daar?" riep deze. „Je bent vroeg terug'.' „Ja, dat weet ik. Och, ik dacht, dat ik maar gauw naar huis moest gaan. Hoe slaan de zaken hier?" Heather zei, dat alles even afschuwelijk was en Barbara keek haar bezorgd aan. „Maar waarom dan, kindlief?" (Wordt vervolgd) &WNNE I ZWARE HOEST, BRONCHITIS! |Dan be'P'felTOOp SLUM-OPLOSSEND Zierikzeesche Nieuwsbode verschijnt weer ZIERIKZEE. De „Zierikzeesche Nieuwsbode" verschijnt weer. Het blad zal een kleiner formaat krijgen en voorlopig niet als dagblad uitko men. De drukkerij is geheel intact gebleven, doch de telexverbinding is uitgevallen. De „Zierikzeesche Nieuwsbode" hoopt behalve de ach tergeblevenen zoveel mogelijk eiland bewoners en geëvacueerde abonné's te bereiken. Nieuws voor boer en boerderij VOORJAARSSTIEKENKEURINGEN. De voorjaarsstierenkeuringen zullen plaats vinden in de maand Maart. Ge wezen wordt op de bij artikel 4 van het Gelders Stierenreglement 1923 (Provinciaal blad nr 10 van 1948) ge opende mogelijkheid om tegen de be slissingen van de keuringscommissie in beroep te gaan. Bij de voorgeleiding van een stier, geregistreerd bij „Het Nederlandsche Rundveestamboek", moet worden ge toond een zwarte schets, afgegeven door de Vereniging „Het Nederland sche Rundveestamboek". Bij de voorgeleiding van een stier, geregistreerd bij een fokvereniging, moet worden getoond een uittreksel uit het register voor jongvee van een erkende fokvereniging, gewaarmerkt door de Provinciale Melkcontröle Dienst, te Arnhem. De centrale stierenkeuring zal wor den gehouden op Woensdag, 22 April 1953 te Zutphen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Middelburg: dr. H. v. d. Linde te Utrecht, secretaris van de Oecumenische Raad; te Noordbergum: (toezegging) C. Bogert, candidaat te Luttelgeest (N.O.P.). Bedankt voor Garderen: W. L. Tuk ker te Delft; voor Ernst (toezegging): A. Klein Kranenburg te Kootwijk; voor Huizen (N.H.): H. A. van Slooten te Wierden. GEREF. KERKEN (ONDERH. ART. 31 K.O.) Beroepen te Ulrum: Z. G. van Oene, candidaat te Kampen; te Doesburg Doetinchem. G. v. d. Brink, candidaat te Voorburg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Lekkerkerk: H. C. Ende- dijk te Wormer; te Hengelo (vacature F. Vroon): L. Slofstra te Hijlaard (Fr.) CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Baarn: W. Ruiter te Sneek. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Hilversum: M. van de Ketterij te Alblasserdam. Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht: Vergunst te Zeist.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3