MANNEQUIN Verscherping van koude oorlog „Een onvervalste faun uit de oudheid" Jeugd Rode Kruis verraste jeugdige evacué's Delfland" brengt dank aan „spring"-specialisten Amsterdamse Effectenbeurs Pag. 2, Eerste blad DELFTSCHE COURANT Maandag 16 Februari 1953 BE1FTSCHE ffö COURANT Onafhankelijk dagblad Waakt sedert 1841 over de belangen van Delft en Delfland Verwersdijk 6-8, Delft, telefoon 131 en 1360 Postgiro 578434 UITGAVE: DELFTSCHE COURANT N.V Druk: Firma W. Gaade, Delft DIRECTEUR: M. KOOT Nassaukade 61, Rijswijk Z.H., iel. 181976 HOOFDREDACTEUR: G. G. KUNZ Esdoornlaan 18, Delft, telefoon 3020 DE rampzalige gebeurtenis sen in Nederland hebben onze aandacht afgeleid van een verandering op het in ternationale politieke front die van vérstrekkende betekenis is. Het was het besluit van presi dent Eisenhower om over te gaan tot een deneutralisering van het eiland Formosa, het enige steun punt dat Tsjang Kai Sjek was overgebleven. Door deze Ameri kaanse stap, die de eerste schrede is op een nieuwe politieke weg, heeft de generalissimus de (theoretische) gelegenheid ge kregen rood-China aan te vallen en daar door zijn ondergrondse aanhangers een guerrilla te doen voeren. Twee dagen nadat op 25 Juni 1950 de oorlog in Korea begon, had Truman een bijzondere maatregel genomen. Hij had zich in de nog niet geëindigde bur geroorlog gemengd door te be palen dat Formosa aan China zou worden onthouden. Het zou onder beheer van Tsjang Kai Sjek blijven en worden be schermd door de zevende Ame rikaanse vloot. Anderzijds ech ter zou Washington niets doen om de burgeroorlog weer aan te wakkeren: het werd aan Tsjang verboden de communisten op het vaste land aan te vallen. Peking had zich toen nog niet in de Ko reaanse oorlog gemengd. Toen dit eenmaal wel was gebeurd en toen een bestand onmogelijk bleek, gingen er meer stemmen op die vrijheid van handelen eisten voor Tsjang. Peking was nu immers een vijand van de V.S. geworden. Het bezwaar was dat Rood- China niet officieel in de oorlog op Korea was verwikkeld, doch door „vrijwilligers" was „verte genwoordigd" en dat de V.S. er geen belang bij hadden nog die per te worden ingekapseld in conflicten op het Aziatische vasteland. Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, hebben ech ter doen weten dat zij zo spoe dig mogelijk een einde wensen te maken aan de Koreaanse oor log en wel door een zware druk op Peking. Er wordt gesproken van een voorjaarsoffensief en van het verontrusten van de re gering van Mao Tse Toeng in eigen land. Dat Tsjang met enig succes het vasteland zal kunnen aan vallen is twijfelachtig. Dat hij wel een bedreiging kan vormen voor de kusten zodat Peking daar sterke troepenafdelingen moet legeren en een guerilla kan aanmoedigen, is echter waarschijnlijk. Men zal nu moe ten afwachten welke de reactie te Peking zal zijn en of dit in derdaad zal inbinden. Zo niet, dan wordt de koude oorlog ver scherpt en daarop rekent men ook in het algemeen. Het wordt nu een echte „zenuwoorlog". Men denke zich echter de si tuatie in van een land als Ame rika. Het wordt met een groot leger, een machtige vloot en een luchtvloot gebonden op een front waar het niet wil vechten, maar waar het argressie moet weerstaan om elders erger te voorkomen. Het kan niet voor onbepaalde tijd afwachten en intussen in de gehele wereld waakzaam zijn. Als deze span ning nog tien of vijftien jaar duurt en het Sowjetblok steeds sterker wordt, drijft het de V.S. tot steeds grotere inspanningen om op het gebied van de defen sie voor te blijven. Er moet dan tóch een ontknoping komen: compromis of oorlog. Niemand wil dit laatste. Geen wonder dus, dat Dulles het wil proberen met het van binnen uit ver zwakken van de Sow jetregiems waar dat mogelijk lijkt. In China schijnt die kans zich voor te doen en Washington neemt het risico. Of Peking bindt in, óf de koude oorlog wordt verscherpt en als die ver scherping aanvankelijk onver mijdelijk is, durven de V.S. de consequenties in het Verre Oos ten aan. In de verwachting dat men aldus eerder tot een oplos sing komt. Men kan beducht zijn voor de complicaties, maar die waren er vroeger of later toch ook gekomen, gezien de halsstarrigheid van Moskou en Peking. TERUG -M r ORGENOCHTEND ein- f\/i digt, op een enkele iz.it— zondering na, de mili taire bijstand in de rampgebie den. Vorige week zijn 'de stu denten al weer in de collegeban ken teruggekeerd en ook ver scheidene andere hulpploegen hebben werkkleding en materia len op kunnen bergen. Geleidelijk aan komt alles en komen wij allen weer in het ge wone doen. Het is aan allerlei dingen te merken; aan de activi teit in het verenigingsleven, de DbLhlS l\lbUH>s Criticus W. Jos. de Gruyter gaj kenschets van Kunstenaar Kees Verwey en zijn werk NA een korte inleiding van de directeur van het stedelijk museum „Het Prinsenhof" drs D. H. G. Bolten hield de kunstcriticus W. Jos de Gruyter Zaterdagmiddag, voor een groot aantal genodigden, een rede bij de opening van de expositie van werken van Kees Verwey, welke tot 1 April in het museum wordt gehouden. In de aanvang van die rede citeerde de heer De Gruyter de uitspraak van Dos- tojewski dat men het leven lief moet hebben met de maag; dat men het dus, om het anders te zeggen: moet consume ren. Spr. zag in dit citaat een voorwaarde om een kenschets te geven van het werk van Verwey, doch tevens een verde diging tegenover de moderne kunst. Bij het begrip moderne kunst denkt spr. aan de abstrahering in geometrische zin en in het bijzonder aan het werk van Mondriaan. Hij zei een bewon deraar van Mondriaan te zijn, doch zeker niet in een Mondri- aanse wereld te kunnen leven. Veel van wat wij in de moderne kunst zien is een vlucht of avontuur, aldus spr.; een uit spraak van de geest in eenzijdi ge zin. Wat wij ook in een schilderij van Mondiaan, de pu ritein der puriteinen, zien of niet zien, zo zei spr., men zal moei lijk kunnen beweren dat Mon diaan het leven heeft lief gehad met de maag. Wat is zien? De heer De Gruyter besprak vervolgens de wijze van zien en betoogde dat zien nimmer iets constants is. Zien is het uitgie ten van een persoonlijkheid over de dingen. In het zien spe len de aandoeningen van de kunstenaar mee; zij beïnvloeden de optische indruk en vervor men de impressie tot expressie. Het werk van Kees Verwey heeft dan ook weinig te ma ken met het impressionisme. De schilder werkt weliswaar naar de natuur, doch terwijl hij kijkt en schildert stort hij zijn persoonlijkheid uit over de dingen. En hij doet dat zo intens dat het de impressie naar de expressie voert. Verwey is een persoonlijkheid die geheel apart staat. En als wij de vlucht willen vinden tot die persoonlijkheid dan moeten wij, aldus spr., maar eens zijn zelf portretten bekijken. Faun uit de oudheid Steeds wisselt in die zelfpor tretten de expressie. Maar ach ter die kop ontwaart men tel kens een symbolische kop, tel kens doemt op de onvervalste faun uit de oudheid. Wat doet zo'n eigenzinnige Echtpaar Garos jubileert Morgen is het 25 jaren gele den dat de heer en mevrouw GarosBippes het cafe-restau- rant op het Noordeïnde onder him hoede namen. Ter gelegen heid van dit feit zullen zij mor genmiddag tussen half vier en vijf uur een receptie houden in de Prinsenkelder. Op 17 Februari 1928 namen zij het toen al verscheidene ja ren bestaande café over van de moeder van de heer Garos. Het was in die „goeie ouwe tijd"-, waarin men nog 's morgens om vijf uur gereed was om de eer ste klanten te ontvangen. Die „traditie" hebben de heer en mevrouw Garos echter niet lang laten voortbestaan. Zij verbon den een restaurant aan het café en dank zij de kookkunst van mevrouw Garos kreeg dit al spoedig een zekere faam, zowel in de kringen van burgerij als studenten. Studenten behoren er tot de trouwe bezoekers en tussen hen en de familie Garos is een hechte band ontstaan. De heer Garos is dan ook gerechtigd om het corpswapen te voeren. Sinds de opening van het ge restaureerde Prinsenhof exploi teren de heer en mevrouw Garos met hun zoon de heer C. Garos het café-restaurant „De Prin senkelder". Evenals in de zaak op het Noordeinde worden daar nu ook vaak afstudeerfeesten en promotie-diners gehouden. Zoals men weet werd ook het promotie-diner van prins Bern- hard door de familie Garos ver zorgd. Voor vacantie er in die 25 ja ren voor de heer en mevrouw Garos niet veel tijd geweest. Doch beiden werken zij met hart en ziel voor het bedrijf. En dat geeft zoveel bevrediging dat zij er niet over klagen dat het vacantiehouden aan hun neus voorbij gaat. programma's van de radio en ook op mijn eigen terrein, dus in de journalistieke sector. Het telexapparaat dat vele honder den meters kopij over de ramp heeft staan ratelen is overge schakeld op zijn normale toeren tal en brengt nu, zoals ge aan de krant wel kunt zien, ook weer sport, buitenland, kunst enz. Ge durende een dag of tien was daarvoor hoegenaamd geen be land stelling. Het is goed dat het leven in zijn bedding terugglijdt. Het zal weer worden zoals het was. Of.Zou het misschien toch een klein beetje anders gewor den zijn?Zouden we.... iets geleerd hebben. En zou er van de eensgezindheid, in die dagen van rampspoed opge bracht, iets blijven bestaan? Ik hoop het. Maar de band, die ons in de bezettingsjaren had gebonden, was na de be vrijding ook zo gauw versle ten JOOST faun in onze maatschappij? zo vroeg spr. zich af. Hij heeft zich teruggetrokken in een mooi oud huis in Haarlem en hand haaft zich achter het masker van de bohemièn, een type dat we ook al hoe langer hoe min der zien. De tegenwoordige kunstenaar heeft vaak veel weg van een ambtenaar. Doch van Verwey kan dat zeker niet wor den gezegd. Want hij schildert alleen: hij schildert uit een in- neerlijke overvloed. Na nog in het kort te zijn in gegaan op het werk van Ver wey en speciaal te hebben ge wezen op de psychologie en de menselijkheid van zijn por tretten, verklaarde spr. de ten toonstelling voor geopend. De genodigden maakte ten slotte een rondgang langs de geëxposeerde werken. Het jubileum van Sneeuwwitje Voor de achthonderdste maal stond Anneke Elro Zondagmid dag dan op de planken in haar creatie als Sneeuwwitje. Een creatie waarin zij zich steeds weer met hart en ziel geeft en het sprookje werkelijkheid doet worden voor duizenden kinde ren. Het feit dat zij het rumoerig volkje door haar spel en haar prettige stem tot stil luisteren krijgt moet wel een grote vol doening voor haar zijn. De jubileum voorstelling werd gistermiddag in Stads Doelen gegeven en de jeugd in de geheel gevulde zaal heeft weer een fijne middag gehad. Tussen de span nende scènes door was er volop gelegenheid tot vrolijkheid en vooral om de kabouter Grompy werd hartelijk gelachen. Aan het eind van de opvoering was er een hartelijk applaus en werd Anneke Elro een boeket bloemen aangeboden. Wij hopen dat haar wens, nog vele malen met het Rotterdams Kinder Toneel te kunnen optre den in haar geliefde sprookjes, voor de jeugd èn voor de groten, die er meestal ook helemaal „in" zijn, bewaarheid moge worden. Jongetje stookte een vuurtje Hedenmorgen om ongeveer tien over elf brak een binnen brand uit in de papieropslag plaats van drukkerij Waltman aan de Koornmarkt. Enige minu ten later was de brandweer met groot materiaal ter plaatse die het vuur spoedig or.der de knie had. Een grote hoeveelheid pa pier, naar voorlopige schattingen ten bedragen van ruim 30.000, werd door het vuur aangetast. De grootste schade werd echter door het bluswater toegebracht. De voorraad papier welke bij de drukkerij in bewerking was, was bij de opdrachtgever verze kerd. De schade aan de eigen dommen van de firma Waltman is gering. Omtrent de oorzaak vernemen we dat een jongetje in de opslag plaats aan het spelen was toen de deuren gesloten waren. Toen de brand werd ontdekt en men de opslagplaats opende draafde het jongetje weg. De knaap is aange houden. Het bleek dat hij in het bezit was van lucifers. Een nader onderzoek wordt ingesteld. MULTATULI SPEELDE VOOR RAMPENFONDS Het was jammer dat de belang stelling Zaterdagavond bij de uitvoering van „Multatuli", waarvan de baten ten gunste van het Nationaal Rampenfonds kwamen, maar matig was. Als wij het goed geteld hebben wa ren er ca. 200 betalende bezoe kers, terwijl een 40-tal evacué's van de sympathieke uitnodiging om de voorstelling bij te komen wonen gebruik hadden gemaakt. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer J. v. d. Engel in het bijzonder deze laatstge noemden welkom en memoreer de dankbaar de medewerking die voor deze uitvoering onder vonden was van de zijde van de directie van Stads Doelen, die de zaal gratis ter beschikking had gesteld, van de fa. Meyer, die voor de lampen had gezorgd, de kweker Mast de drukkerij Mer- curius en vanzelfsprekend ook van de spelers zelf. Na dit openingswoord nam de uitvoering van „De wacht aan de Rijn" een aanvang, waarbij de aanwezigen, zoals de heer v. d. Engel eveneens had aangestipt, hun gedachten eens met andere problemen konden bezighouden dan zij de laatste tijd hadden ge daan. Enveloppen voor Rampenfonds Zij die zich nog in het bezit wil len stellen van de zogenaamde eerste dag omslagen., welke met een toeslag worden verkocht voor het rampenfonds, moeten er vlug bij zijn. Bij de postzegelhan- del en aan het tentje in de hal van het postkantoor zijn nog enige exemplaren beschikbaar. Wanneer zij uiterlijk morgen aan een van de loketten van het post kantoor worden afgegeven (dus niet in de brievenbus) zal op deze enveloppen een speciaal waters noodstempel worden bracht. HARTEN van ouders hebben Zaterdag warm, en van kinderen vreugdevol ge klopt. In de Delftse evacuatie- posten hebben op die dag auto's grote hoeveelheden doosjes af geleverd, afkomstig zowel van het Nederlandse- als het Ameri kaanse Jeugd Rode Kruis. Zoals we vorige week reeds schreven bevatten de dozen die door Ame rikaanse schoolkinderen waren samengesteld, vele aardige snuis terijen voor de allerjongste eva- cuétjes, terwijl de dozen van het Reeds 6000 M3 „Atlantikwall" de duinen opgeblazen in (Van onze Haagse correspondent) Toen dezer dagen de order af kwam, dat alle Nederlandse en buitenlandse militairen met in gang van morgen uit de ramp gebieden zouden worden terug geroepen, heeft het bestuur van het Hoogheemraadschap „Delf land" direct een ontvangst voor bereid voor alle Amerikaanse en Nederlandse militairen, die in de twee afgelopen weken bunkers en andere Duitse versterkingen hebben opgeruimd met spring stof in de Westlandse duinen in de buurt van 's-Gravenzande. Deze ontvangst nu heeft Zater dagavond plaats gehad in Den Haag in café „Monopole", waar de dijkgraaf mr. dr Th. F. J. A. Dolk en zijn naaste bestuurs leden als gastheren fungeerden. Ruim 45 Amerikaanse militairen, afkomstig van het 1ste platoon van de A-compagnie van het 1279 Bat. Eng., uit de omgeving van Frankfort, en Nederlandse springspecialisten van de Genie school te Wezep en de Genie inspectie, waren genoeglijk bij elkaar, toen de dijkgraaf het woord nam, om de Amerikanen, zowel als de Nederlandse mili tairen, dank te zeggen voor hun prestaties. „Wat U allen gedaan hebt voor onze duinen, zullen wij niet licht vergeten!" De com mandant van de Amerikaanse ploeg, luitenant Bateman, wim pelde de lof af op zijn Neder landse collega's, zonder wiens •hulp men zoveel zeker niet had kunnen doen. Kapitein Hooyer, van de Nederlandse ploeg deelde mee, dat men in 14 dagen tijds 6 grote bunkers, 6 schuttersopstel- lingen en 6 onderkomens van de Duitsers had opgeblazen, wat 6000 m3 beton betekende, ofwel 13.400 ton. Spr. hoopte dat er alsnog gelegenheid zou zijn, dat men aan het werk kon blijven, want er moest nog veel gedaan worden. „Ook mijn Amerikaanse vrienden willen niet weg voor en aleer alles klaar is", besloot hij onder applaus der aanwe zigen. (Ingezonden Mededeling) Van „luchtjes" gesproken... natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. £EN ^A,fNEuS< fanny -Hursl „Allicht niet. Indien U, na alle bewijzen, die hier ter tafel zijn gebracht, nog één tegen elf blijft volhouden dat dit meisje schuldig is, dan kunt U er gerust op zijn dat U slachtoffer bent van de hysterie der massa, 't Is een heel ding, wat ik daar zeg, maar 't zegt precies, waar 't op staat. U veroordeelt een mensenziel tot ondergang, enkel en alleen omdat de hysterie der massa in U een makkelijke prooi gevonden heeft. Zó is het, hysterie der massa, en niets anders, foei." „Ik „Heren juryleden, neemt gij er vrede mee, toe te zien dat dit lid onzer jury ons brandmerkt tot een troep hysterici? Tot een jury, die 't niet aandurft thans een vrouw niet te veroordelen? Zullen we 't nog langer dulden dat hij deze jury opgesloten houdt, als elf man van de twaalf in deze kamer het samen erover eens zijn dat Orchis Sargossa onschuldig is aan moord, als de haar door de rechtbank ten laste gelegde." Het was schandelijk. Selene wist dat best, maar huilde omdat de rechter bars en kortaf tegen haar was. De hitte golfde de antichambre van de rechter binnen. De rech ter had zijn toga aan een spijker hangen tegen de deur en liep in een alpaca pak door de kamer heen te ijsberen, terwijl hij zijn voorhoofd afbette. Iemand, een stenograaf of de een of andere ge rechtsdienaar, maakte voortdu rend gorgelgeluiden door aan het zwikje van de waterkoeler te draaien, die tussen de ramen stond. Twee electrische waaiers gonsden. „John Lester, zou je ze niet even een boodschap kunnen stu ren om te vragen hoe lang „Om Godswil, Selene, je maakt me gek, als je me dat nog eens vraagt. Ik heb je alles verteld, wat ik ervan weet. Het laatste be richt was dat men op het punt stond overeenstemming te berei ken. Ik ben niet van zins nog eens te laten informeren. Nu je er een maal op staat hier te blijven, zal je alles net zo gauw weten als ik, als de rechtbank binnengeroepen wordt om de beslissing bij monde van de woordvoerder der jury te vernemen. Dat gaat buiten alle perken. Je moet naar de dokter." „Wat denk je, schat, zou de jury?" „Ik denk helemaal niet. Ik ben te óp om te denken. Hoe een ver standig mens 't in zijn hersens kan halen, om, wanneer hij op een dag als deze kalm thuis kan blijven in koelte en rust, zich toch naar de stad te slepen, gaat wer kelijk boven mijn bevatting." „John, je wilt toch niet zeggen schat dat dat ik mijn verstand kwijt ben." „Dat dit zo zou zijn is hard om te zeggen Selene. Maar waar achtig, zoals je je de afgelopen weken gedragen hebt, is 't moei lijk aan te nemen dat je helemaal normaal bent!" „Maar John, schat „Net alsof ik niet doodop genoeg ben! En nu op dit moment, nu ik net op het punt sta als rechter een belangrijke beslissing te ver nemen, breng je me weer over mijn zenuwen heen." „Dus jij geeft ook toe, John, dat dit belangrijk is. En als dat voor jou zo is, wat moet dat dan wel voor mij zijn?" „Hoe bedoel je dat? Dit bete kent voor jou toch niets anders dan dat een vrouw onschuldig wordt verklaard en in vrijheid ge steld of veroordeeld als schuldig? Wat kan het anders voor jou be tekenen?" „Ik Ik ik weet niet John alleen „Precies, je weet het alleen maar niet. Werkelijk kind, wat is er toch met je gaande?" „Ik weet het niet, John. Ik weet 't niet, John. Ik ben wat over stuur, misschien, enkel och laat me maar begaan (Wordt vervolgd) Nederlandse Jeugd Rode Kruis welke oorspronkelijk Nieuw Guinea als bestemming hadden om daar onder jeugdige Papoea- tjes verdeeld te worden meer bevrediging schonken voor de jeugd boven de vijftien jaar. De evacuatiepost in de Geer- truyt van Oostenschool aan de Prins Mauritsstraat, waar het jeugdig element onder de naar Delft geëvacueerden het sterkst vertegenwoordigd is, had Zater dagmiddag de primeur. Op de gezellig ingerichte zolder van de K.A.J., onder de hanebalken van het gebouw, was wethouder A. C. M. Sipman aanwezig om de dozen uit te reiken. Hij deed dit na eerst op voor de kinderziel bevattelijke wijze uiteen te heb ben gezet wat nu eigenlijk het Rode Kruis is en daarna, spe ciaal voor de Amerikaanse wel doenertjes, een luidruchtig hoera te hebben afgedwongen. Dat de inhoud van de doosjes spoedig aan een grondige in spectie werd onderworpen spreekt wel haast vanzelf en dat die inhoud bestaande uit o.a. kammetjes, popjes, prentenboek jes etc. voor de kleinsten, en scheerapparaten e.d. voor de groteren vele vreugdekreten ontlokte, evengoed. Bovendien gaf een blanco vel papier in de dozen gelegenheid aan de jeug dige geëvaceerden om de goede geefsters en gevers over de Oceaan een dankbetuiging te zenden. BEURSOVERZICHT Vandaag is de handel in een groot aantal Duitse fondsen ter beurze van Amsterdam hervat. De voornaamste van deze obli gaties zijn die der Dawes- en der Younglening, waarvan zich behoorlijke posten in Nederland bevinden. Vooral de Young lening stond vanmiddag door lopend in de belangstelling. De handel was zeer omvangrijk en geleidelijk steeg de koers tot 83, doch later volgde een lichte ach teruitgang tot 81%. Dit was wel het voornaamste dat vandaag op de beurs te be leven viel. De orders waren weer dun gezaaid en het koersverloop weinig interessant. Olies hadden enig aanbod te verwerken en ver loren circa twee punten. De ove rige internationale soorten wer den hierdoor in hun ontwikke ling belemmerd en sloten circa 1 punt lager. Aandelen Midden- standsbank golden 112 (111). Het verslag acht men bevredigend De voorgestelde omwisseling van oprichtersbewijzen midden- standsbank in aandelen, werd reeds enige tijd verwacht, zodat deze eigenlijk onveranderd, n.l. ongeveer 96 noteerde. Scheeps vaart en cultures stil, doch in tegenstelling tot de industrie- markt bleven hier de prijzen van Vrijdag goed gehandhaafd. Op de staatsfondsenmarkt was de conversielening aanvankelijk een fractie lager. Amerikanen stil. Prolongatie 3 pet. De uitreiking van speelgoed aan de geëvacueerde jeugd in de school aan de Prins Maurits straat. Wethouder Sipman te midden van het jonge volkje. Lezing over etsert van Rembrandt De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, houdt Donderdag hier ter stede een lezing met licht beelden over etsen van Rem brandt. De lezing begint om acht uur en wordt gehouden in het gebouw voor Decoratieve Kunst, Oude Delft 75,onder de auspiciën van Kring '46 en de vereniging „Kunstkring Delft". Schepen te water gelaten Bij de werf Timmer aan de Rotterdamseweg zijn twee mo torschepen met goed gevolg te water gelaten. De schepen, die ruim 23 meter lang zijn, zyn be stemd voor de republiek Indo nesië. Uitvoering van T.V. „Nieuw Leven" De toneelvereniging „Nieuw Leven" geeft een voorstelling op Zaterdag 7 Maart om acht uur. Opgevoerd zal worden: „De dood van een handelsreiziger", to neelspel in twee bedrijven van Arthur Miller, waarmee zal worden deelgenomen aan de toneelwedstrijd van de Natu afd. Delft en de T.V. „Multatuli' GESLAAGD Voor het examen Duitse han delscorrespondentie, afgenomen door de Ned. Associatie voor praktijk-examens, slaagde onze stadgenote mej. Jopie Huising, opgeleid door de heer B. J. Bak. REDDERS VAN TRUUS GAUTIER ONDERSCHEIDEN De Nederlandse consul-gene raal te Frankfurt heeft drie Duit sers, die indertijd met eigen le vensgevaar de Nederlandse ste wardess Truus Gautier uit Delft en de Duitse Ruth Horn uit het brandende wrak van het veron gelukte KLM-vliegtuig „Konin gin Juliana" hebben gered, in op dracht van Koningin Juliana de bronzen medaille van „opoffe rend hulpbetoon" uitgereikt. Verenigingsnieuws D.H.L.-Klaverjassers Hedenavond om acht uur gaan wij weer klaver jassen In het clubgebouw. Wij ver wachten u allen; er zijn weer schitte. rende prijzen. Theosofisch Genootschap, afd. Delft Openbare studiebijeenkomst Dinsdag 17 Februari in „Ons Gebouw". Koorn. markt 75. aanvang acht uur. Onder werp: „Kennis en wijsheid". Toegang geheel vrij; belangstellenden welkom. D.V.C. Kaarten Holland—België, d d. 19 April te Amsterdam; aanvragen vóór 26 Februari a.s., alleen schriftelijk aan het secretariaat: Nieuwe Langen- dijk 54. R.K. Voetbalvereniging D. H. L. Toegangsbewijzen voor de op 19 April a.s. te spelen interlandwedstrijd NederlandBelgië kunnen tot uiterlijk 1 Maart en uitsluitend schriftelijk aan gevraagd worden bij de heer P.Bommelé, Verkadestraat 19. Maandag 16 Februari CITY: The greatest snow on earth, met Betty Hutton. Cor nel Wilde. Dorothy Lamour en James Stewart, 8 uur (14 j.) DELFIA: Het dozijn blijft voor deliger (Belles on their toes) met Jeanne Crain, Mirna Loy en Edward Arnold, 7 en 9 uur (a. 1.) DOELEN KINO: Affaire in Trinidad, met Rita Hayworth en Glenn Ford, 7 en 9 uur (18 j.) FLORA: Vlammende pijlen met Sterling Hay den en Forrest Tucker, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXY: Een nacht zonder zonde (Die Nacht ohne Sünde), 7 en 9 uur (14 j.) Dinsdag 17 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton, Cor nel Wilde. Dorothy Lamour en James Stewart, 2.30 en 8 uur (14 j.) DELFIA: Het dozijn blijft voor deliger (Belles on their toes) met Jeanne Crain, Mirna Loy en Edward Arnold, 2.30, 7 en 9 uur (a. 1.) DOELEN KINO: Affaire in Trinidad, met Rita Hayworth en Glenn Ford, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) FLORA: Vlammende pijlen, met Sterling Havden en Forrest Tucker, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXY: Een nacht zonder zonde (Die Nacht ohne Sünde), 2.30, 7 en 9 uur (14 j.) PRINSENKELDER, 3.30—5 uur: Receptie Garos. MUSEA: „Het Prinsenhof' en „Huis Lambert van Meerten", 105 uur en ..Paul Tetar van Elven". 114 uur: Perma nente tentoonstelling; „Het Prinsenhof", 105 uur: Ten toonstelling schilderijen Kees Verwey; Kunsthandel W. van Bokhoven, Wijnhaven 13. 96 uur: Aquarellen van F. J. Alkemade (Zondags gesloten). AGENDA DEN HAAG Vandaag KON. SCHOUWBURG, 8.15 uur: „Fientje Beulemans" door Rott. Comedie. GEBOUW v. K. en W„ 8 uur: Liefdad. concert Residentie- Orkest o.l.v. W. van Otterloo. DILIGENTLY, 8 uur: Elisabeth Lugt, zang, en George van Re- nesse, piano. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „De Ander", door Comedia. Morgen ZEISS PLANETARIUM „Haag- sche Courant", 3.45 en 8 uur: „Een reis langs de planeten". KON. SCHOUWBURG, 8 uur: „De Burgeredelman" door De Spelewaghe. GEM. MUSEUM, 8.15 uur: Voor dracht Nel Oosthout. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „De Ander", door Comedia. AGENDA ROTTERDAM R'DAMSE SCHOUWBURG: 17 Febr., 8 uur: Rotterd. Ballet ensemble; 18 en 19 Febr.: Ita liaanse Opere met „Lucia di Lammermoor"; 20 Febr.: Rott. Philh. Orkest; 21 Febr.: Rott. Toneel met „Othello" t.b.v. N.R.F.; 25 Febr.: Ned. Opera met „Aïda". SCHOUWB. „DE LANTAREN": 18 en 24 Febr., 8.15 uur: Rott. Comedie met „Moord bij open doek". BURGERLIJKE STAND Geboren: 13 Februari Johanna Catharina, d. v. H. W. Wilsing en D. P. Uijl, Oost einde 150. Elmer, z. v. K. Bom en J. C. Zijdel, Hertog Govertkade 14. Johan Hendrik, z. v. W. van der Knaap en N. J. van de Hulst, Aan 't Verlaat 36. Emile, z. v. F. C. Elfferich en H. M. L. Lansberg, Oude Kerkstraat la. 14 Februari Alida Maria Cornelia, d. v. M. J. Beelee en M. C. Fijten, Dr Schaepmanstraat 6. Overleden: 13 Februari Arie Zonneveld, 70 j., gehuwd met W. W. van der Meijden, Maasland, Doelstraat 32. Schoutrina Dorhout, 61 j., ge huwd met P. Wiersma, Kloos terkade 148. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen Nederland 1947 (33 95V. Dollar lening 1947 3 94- Investeringscertificaten 3 95H Ned. 1962-'64 z. belasting. faciliteit 3 96'/. Ned. Indië 1937 A 3 94H ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstell. Nat. Handelsbank, Aand 112 Ned. Handelmlj C. v. A 158'/. Industriële Ondern. Alg.KunstzijdeUnieAand 166>/« Calvé-Delft C. v. A 123'/. Van Gelder Zonen Aand 159'/» Kon.Ned.Hoogovens CvA 155 Ned. Kabelfabrlek Aand 213'/. Philips Gem. Bez.v.Aand 162 Unilever C. v. A 185»/* Wilton-Feijenoord Aand. 172 Mljnbouwondernemingen BUliton 2e rubriek Aand. 175'/. Petroleumondern. Kon. Petr. Mij. Aand 313»'» Moeara Enim P.M. Aand 492 Rubberondernemingen AmsterdamRubber Aand. 93»/» Bandar Rubber Mij. Aand. 94»/* Sum. Rubber Cult.48'/t Scheepvaartmij. Holl.-Amerika Lijn Aand, K.N.S.M. Nat.Bez.v.Aand. Kon. Paketvaart Aand. Ned. Scheepv. Unie Aand. Suikerondernemingen Handelsver. A'dam Aand. N.-lnd. SuikerUnie Aand. Ver.Vorst.Cult Jdy. Aand. Tabaksondernemingen Dell MbC. v. A. Senembah Mij. Aand, 160'/. 183'/. 174'/. 142'/. 139'/. 120'/. 129»/. 104»/. 85»/. 18'/. Koers Koers Diversen Muller Co. Nat.Bez.v.A. NI ET-ACT.OBLIGATIES Staatsleningen Prov- en Gem. Leningen A'dam 1948 (3'/,) 3 Delft 1952 4'/. Groningen 1952 I-Il 4'/. N.-Holl. leLeningl938 3 7 Z.-Holl 3e Lening '37 3 Bank. en CredietinsteU. Bk.v Bank Hypotheekb. (pandbr.) Fries-Gron. serie DE.VE 3'/. Rotterd. Hyp. bank Gec. (3>/t) 3'/.% Westl. Hyp.b. serie NO 3'/. Eerste Ned. Sch.verb. (3'/.) 3% Industriële Obligaties Alg. KunstzUde Urne 3 Philips' dollarlening '51 4 Kon. Petr. 1950 conv. 3'/. N.-lnd. Sp. Ie lening'37 3'/. Premieleningen A'dam Olympialenlng 100,— 3 A'dam premielening 1951 100,—) 2'/. 's-Gravenhage premie lening 1952 I 2'/» idem 1952 H 2'/. R'dam Premlel. 19521 2'/. idem 1952 H 2'/. Utrecht premlel. 1952 (ƒ100.—) 2'/. NIET-ACT. AANDELEN Bank, en CredietinsteU. A'damsche Bank Aand. 13/2 16/2 172'/- 173'/. 100'/. - 97'/. 97 - 104»/. z 104 - 95'/. 95'/. - 89(1.) 102'/. 112 38 b 102'/. 111'/. 38','. b. 123 121 110</> 111 109H 107'/. 106'/, 111H 110 108 107 111H 102»/. 103A Koers 13/2 Holl. Bank Unie C. v. A 192'/. R'damsche Bank Aand 162'/. Dep.fr.bew. en hypoth.- banken 1. h. buitenland Rotterd Belegg. Con.. sortium Aand. 209 Emballagefabriek en en Houth. Aand. HoUandsche Beton Aand Holl. Kunstz. Ind. Aand. Kon Ned Gist- en Spiritusfabriek Aand. Letterg. A'dam Aand. Lijm. en Gelatinefabriek 94 197 2001. C. v. Ned.-Am. Autob. Vredestein Aand. SchokbetonAand. Unilever 6 Cum pref. Aand. A Ver. Blikfabneken Aand. Vlissingen Co's Katoenfabr. Aand Wyers' Ind.. Handels onderneming Aand Elec.- en Gasmaatschapp. Overzeese Gas Mij. Nat bez. v Aand. Handelsondernemingen Borneo Sumatra HandelmijAand. Houthandel Pont Aand. Internatio Aand. Diversen Ned. MU Walvlschvaart Aand Amer. Spoorwegen Baltimore Ohio C.v.A. Pennsylvania C.v.A. Canadian Pacific C.v.A Amerikaanse fondsen AnacondaC.v.A Bethlehem Steef C.v.A Hudson Motor C.v_A Nash Kelvinator C.v.A Republic Steel C.V.A Standard Brands C.v.A SheU Union C.v.A. Tide WaterC.v.A. 150»/* 140 92'/. 130 147'/. 143'/. 147»/* 16A 15'/. 23H 45A

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2