Duizenden arbeidsuren werden in fataal ogenblik weggevaagd Eerste poging tot het opwerpen van een dam in de vluchthaven mislukte Eerste radio-avond brengt al driekwart millioen op Stroom van giften naar Hilversum Moeilijkheden bij A.V.R.O. Verlieslijst Rode Kruis Maandag 16 Februari 1953» NÏEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Slag om de Nieuwe Sluis te Willemstad (Van een correspondent) Water en wind hebben al vele malen het werk, dat door mensenhanden gewrocht was, in één ogenblik vernietigd. Dat is duidelijk geworden tijdens de stormramp, welke over ons land kwam en daarvan kregen we dezer dagen weer iets te zien op de Oostelijke Zeedijk aan het Hollands Diep bij Willemstad. Duizenden arbeidsuren werden in één fataal ogenblik weggevaagd, 's Middags had men een stap in de goede richting gedaan voor het dichten van het ongeveer zestig meter brede gat in deze dijk. Men had in het vluchthaventje bij de Nieuwe Sluis een schip laten zinken, nadat eerst een ryshoutcn bezinking met bazalt er in was neergelaten. Het werk verliep aanvankelijk heel vlot. Men had toen de wind in de zeilen. Maar de hevige vloed, die "t water ongeveer 1 meter hoger opstuwde, dan de laatste dagen het geval is geweest, beukte tegen de boot en schuurde langs de kaden. Er ontstond onder het schip een doorgang voor het water, waardoor in luttele ogenblikken tijds de krachtige golven vrij spel kregen en de tjalk van haar steunpunten losrukte, net water stroomde weer met millioenen liters de Ruigcnhïlse polder in. Verslagen stonden al die harde wer kers te kjjken. Zij konden er niets tegen doen aangevoerd. De tjalk was reeds gela den met tienduizenden kilo's basalt en een grote hoeveelheid zakken zand. Maar dat was nog niet voldoende. Er moest nog meer zand op. Tjalk werd tot zinken gebracht De toestand bij de Nieuwe Sluis is nu precies zoals na die rampzalige nacht. Het water heeft opnieuw de vrije loop gekregen. Nu moeten de energieke waterbouwkundigen ander maal middelen gaan verzinnen om het zilte nat toch in zijn woedende loop te stuiten. „De Zeedijk moet dicht", is de leus. Maar het zal nu wel ongeveer een week duren voor men een nieuwe aan val kan beginnen. Het inbrengen van de tjalk had een zeer vlot verloop. Door de sleepboot Ger-Jan uit Sliedrecht werd de 99 ton metende „Cornelis", een schip van Van der Schuyt Boom Stanfries uit Rotterdam, dat al menig stormpje ge trotseerd heeft, maar nu bestemd was voor de sloper, van het Hollands Diep af in het binnenhaventje gevaren. Door nijvere handen werd de boot, toen het even stil tij was, met sterke staaldraadkabels aan de Westelijke oever vastgemaakt. Daarna liet men het schip vieren, zodat het met de achtersteven tegen de Oostelijke oever kwam te liggen. Het ging allemaal prachtig: de boot lag muurvast. Snel maakten allen, die van dit werk getui gen waren geweest, zich uit de voeten, want luttele seconden daarna klonk het bevel „Springlading ontsteken". Een doffe explosie was het gevolg. Langzaam zakte de schuit naar de diepte, totdat zij steunde op het zink- stuk, dat men Dinsdag vóór het gat op de bodem had gelegd. De haven was nu door een dam afgesloten. Het wa ter stroomde niet meer zo snel, want slechts een kleine hoeveelheid kwam over de boot heen, die voorzien was van een hekwerk, waarin de stukken basalt en de zakken zand gegooid wer den, welke door andere schepen waren N.S.B.-organisatie door rechter verboden DEN HAAG. De kantonrechter heeft vonnis gewezen in de zaak, die door de zg. stichting oud-politieke de linquenten aanhangig was gemaakt te gen de staat en minister dr W. Drees. De kantonrechter heeft in zyn vonnis de stichting oud-politieke delinquen ten gerangschikt onder artikel één van het besluit tot ontbinding van land- verraderlijke organisaties, uitgevaar digd door de Nederlandse regering te Londen. Hieruit volgt dat deze stich ting geen rechtspersoonlijkheid beeft en derhalve niet wettig bestaat. In haar vordering tegen de slaat en mi nister dr W. Drees is zy dus niet ont vankelijk. Genoemde stichting had deze zaak aanhangig gemaakt, omdat zij meende schade te hebben geleden door de slui ting van het oorlogskerkhof in de Peel op Zondag 9 November 1952, ten gevolge waarvan zij daar geen „her denking" kon houden. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter bovendien, dat dr Drees niet aansprakelijk voor de sluiting kon worden gesteld, om dat deze sluiting door de minister van Oorlog op eigen verantwoording was geschied. Eiseresse werd veroordeeld in de kosten van het geding. Prof. Van Brakel overleden DEN HAAG. In Utrecht is op 5ë-jarige leeftijd plotseling overleden prof. mr dr S. van Brakel, oud-hoog leraar te Utrecht en oud lid van de Bijzondere Raad van Cassatie. Hij schreef o.m. een leerboek van het Nederlands verbintenissen recht en „grondslagen en beginselen van Nederlands internationaal privaat recht". Prof. Van Brakel was ridder in de Orde van Nederlnadse Leeuw, ridder in het Franse legioen van eer en rid der in de Deense Dannebrogorde. De teraardebestelling is Zaterdag in alle stilte geschied. Nog meer zakken. „Nog meer zakken zand en stukken basalt voor het schip gooien, jongens", riep de heer Dijkstra, „misschien dich ten we dan de ontstane opening". Het was niet zo: de kracht van de vloed was sterker dan die van mensen. Grauw zag het water, dat de polder instroomde door de bijna 23 meter diepe bres in de buitendijk, die onge veer 100 meter achter het zinkstuk ligt. Met de minuut kwam er meer naar binnnen en twee uur, nadat men de eerste voorbereidingen had getrof fen voor het maken van de dam door het schip te laten zinken, wist men, dat tegen deze stroom niet te werken was. Tussen het zinkstuk en de bodem van de „Cornelis" ontstond een grote opening. De t^ilk begon te schudden van jewelste. Het gaat verkeerd. „Nu loopt het verkeerd", fluisterde de heer Jansen ons toe, „want ook het steunpunt begint het te begeven". En kele ogenblikken later werd de schuit door de fantastische kracht van de stroom van haar plaats gestoten. Tien tallen meters verder kwam zij weer tot stilstand. De woedende vloed had vrij spel. Het rijshoulen zinkstuk werd honderden meters ver de polder inge smeten. Met een ontzettende snelheid stroomde het water langs het schip heen en schuurde de kade nog meer uit. Tegen dit geweld stond men mach teloos. Beurzen open, dijken dicht" HILVERSUM. Radio en televisie hebben bewezen, dat zij een grote rol zullen meespelen in de actie voor het Rampenfonds. In de eerste Zaterdagse uitzending van Beurzen open, dijken dicht, stroomden geld. initiatieven en gelukkige voor beelden van geldinzamelingen in de luidspreker en op het televisiescherm en de oogst van deze avond mag er zijn: ruim driekwart millioen. De Scheveningse vissers en hun vrouwen waren Zaterdagavond in de KRO-studio te gast. Zij hebben het heet gehad onder de televisielampen en tintelende handen opgelopen door het vele klappen, want telkens en tel kens klaterde het applaus op. Uit alle delen van ons volk kwamen berichten binnen van giften, grote en kleine. Een lange rij van mannen, vrouwen en kin deren kwam giften aandragen, van be drijven en instellingen, van verenigin gen en groepen. Het totaal van „Beurzen open, dijken dicht" op giro 17, postbus 17 Hilver sum en in contanten sloot Zaterdag avond op f 803.503,77. Daarbij is de aan prof. Kors toegezegde en aan het Rampenfonds overgemaakte ton van 'n luisteraar niet meegerekend. Boven dien kon een arts in het getroffen ge bied een door een Amsterdamse firma aangeboden auto worden toegewezen, heeft het fonds de nodige staatsloterij briefjes en zelfs een aandeel Feijen- oord-Stadion gekregen om te verkopen om over andere bezittingen als siera den e. d. te zwijgen. Afvoer van vee en producten van Schouwen en Duiveland. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de pro vinciale voedselcommissaris van Zee land de bevoegdheid toegekend voor de afvoer te beschikken over de op 't eiland Schouwen en Duiveland aanwe zige producten van land- en tuinbouw, bewerkt of onbewerkt, landbouwwerk tuigen en landbouwgereedschappen, alsmede vee en pluimvee. De provin ciale voedselcommissaris van Zeeland kan op deze wijze bij de afvoer van vee en producten waarmee op Schou wen en Duiveland, moeilijkheden op treden, beter behulpzaam zijn,. Bemanning Klipfontein terug in ons land AMSTERDAM. Met de Zuider kruis zijn de 117 leden van de be manning van de Klipfontein, die enkele weken geleden by Afrika ver ging, in Amsterdam aangekomen. In IJmuiden werden zy begroet door kapitein J. Oosterhuis, die per vlieg tuig de terugreis heeft gemaakt. Een der hofmeesters vertelde over de ondergang van het schip bij Mozambique: Ik had op 8 Januari dienst. Toen om ca. 13.20 uur in de middag het schip ergens op stootte, schrokken sommige passagiers. De meesten bleven echter aan tafel. Pas tegen twee uur merkten wij, dat het schip ging zinken. Spoedig daarna werden de eerste sloepen gestreken en begaven de passagiers zich rustig in de boten. Het voordek stond toen a! blank en de Klipfontein maakte een beetje slagzij over stuurboord. De bemanning heeft in Kaapstad een prettige tijd gehad, zo vertelde hij tot slot. Tenslotte kwam de directeur van het Koningin "Wilhelmina Fonds dat zelf van de haak-inaetie zo profiteer de een bijdrage van f 40.000,— aan bieden als eerste gift van de opbrengst van de verkoop der ramplucifers. Het kankerfonds heeft zijn lucifersactie namelijk omgeschakeld en binnenkort zullen in geheel Nederland deze doos jes ramplucifers te koop zijn. Meubelbeurs Utrecht Veel buitenlandse kopers UTRECHT. De Zaterdag ge- eindigde tweede vakbeurs voor meu belen en woningtextiel in de Jaar beursgebouwen is een succes gewor den, zoals uit de bij de deelnemers ingestelde enquête gebleken is. Het ligt in de bedoeling volgend jaar de meubelbeurs in de nieuwe grote machinehal aan de Croeselaan onder te brengen. Het zakelijke be zoek is even groot geweest als bij de vorig jaar voor het eerst gehouden vakbeurs, het aantal particuliere be zoekers minder. De buitenlandse in kopers zijn in verheugend groten ge tale ter beurze getrokken: 462 uit 15 landen, hetgeen beduidend meer is dan vorig jaar. Veruit de meeste daar van kwamen uit België dat zoals be kend is vrijwel het enige land is waarheen op het ogenblik grote uit voer mogelijk is. Er is ook zakelijke belangstelling geweest uit Duitsland, Engeland, Indonesië, Frankrijk, Amerika, Luxemburg, Canada en zelfs uit Nieuw-Zeeland, IJsland, Columbia en Arabië. Ziekte Koning Boudewijn Aanval der bladen op Prinses de Retie BRUSSEL. Het officiële blad van de Belgische socialisten Le Peuple, oefent critiek over de invloed, die de prinses Van Retie, de echtgenote van ex-koning Leopold, aan het hof uitoefent, zulks naar aanleiding van de krantenartikelen over de reis van Koning Boudewijn naar Z.-Frankrijk. Het vertrek van Koning Boudewijn, die thans opnieuw naar de Rivièra is vertrokken, wordt thans algemeen be schouwd als volkomen gerechtvaardigd door 's konings gezondheidstoestand. Een socialistische leider verklaarde, dat er geen sprake was van een nieu we koningskwestie. De enige kwestie die geregeld diende te worden was de persoonlijke status van de prinses Van Retie, de stiefmoeder van Koning Boudewijn. Gewestelijke vergadering in Arnhem Verdediging door de voorzitter De Clerq Dc eerste gevvestelyke bijeenkomst, die het A.V.R.O.-bestuur met de leden in de diverse provincies gaat houden, is Zaterdagmiddag in Musis-Sacrum, te Arnhem tot een bewogen en openhar tige bespreking geworden van de vele moeilijkheden, die in de laatste maan den rondom de A.V.R.O. en in het byzonder haar voorzitter, de heer G. de Clerq, zyn gerezen. De byeen- komst, die door het voltallige A.V.R.O.-bestuur werd bijgewoond, stond onder leiding van de A.V.R.O.- consul voor Gelderland, de heer J. v. Ernst (Apeldoorn), die met een kort woord de besprekingen inleidde en vervolgens het woord aan de leden gal'. In soms zeer scherpe bewoordin gen werd critiek geoefend op voorzit ter De Clerq, die zelfs in een soort motie verzocht werd zijn mandaat ter beschikking, te stellen. Aan het eind van de vrij langdurige bijeenkomst vertolkte een der leden echter de algemene stemming met de woorden: ,,Ik ben hier gekomen met eengrote aversie tegen de heer De Clerq. Nu moet ik u zeggen, dat ik u bewonder en tegelijkertijd beklaag voorzitter te moeten zijn van een der gelijke heterogene vereniging". Die woorden had de A.V.R.O.-voorzitter ongetwijfeld te danken aan de wijze, waarop hij zich wist te verdedigen. De vele vragen bewogen zich voorna melijk rondom het ontslag van de heer Vogt en de houding van de A.V.R.O. tijdens en na de nationale ramp. Op de vraag waarom de heer Vogt niet via de microfoon afscheid van de leden genomen heeft, antwoordde de heer De Clerq, dat hij dit zelf aan de heer Vogt heeft aangeboden, doch dat deze geweigerd heeft. De heer De Clerq ontkende ten stelligste, dat er reeds sinds de oorlog een ernstige ruzie tus sen hem en de heer Vogt zou hebben beslaan. „De verhouding werd pas in de laatste jaren minder goed. omdat er dingen gebeurden, waarmede het algemeen bestuur zich niet kon ver enigen". Een der leden van het be stuur merkte daarna op, dat het af scheid van de heer Vogt in Maas tricht inderdaad treurig is geweest, doch dat dit aan de heer Vogt zelf le wijten is, omdat hij op de kortst mo gelijke termijn ontslag had gevraagd. De heer De Clerq: „Nu de heer Vog'. bij de A.V.R.O. weg is, kan hij alles van de Stichting gedaan krijgen. Vroeger ging dat niet. Weet u, dat hij thans bezig is met de voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe VARA- studio. die een natuurgetrouwe imita tie van de AVRO-studio zal worden en dat dit gebeurt met geld van de Unie?" Volkomen genegeerd. De algemeen A.V.R.O.-voorzitter ontkende vervolgens pertinent, dat de adjunct-regeringscommissaris na de ramp zendtyd zou hebben gevorderd. Stem uit de zaal: „Dus dan liegt deze man?" Dc heer De Clerq: „Dat be weer ik niet, ik vraag u alleen, hoe u van my iets kunt vorderen, dat ik u reeds heb aangeboden?" De gesprek ken over deze kwestie zyn telefonisch gevoerd en het speet de heer De Clerq. dat hy van deze telefonades geen aantekening had gemaakt. „Waarom heeft de A.V.R.O. niet Serveersters namen geld uit collectebussen. BUSSUM. De politie heeft drie ser veersters uit een Bussumse schouw burg aangehouden, die er van worden verdacht gelden te hebben verduisterd uit collectebussen (Rampenfonds en Bio-vacantieoord) voor liefdadige doel einden. meegedaan aan de verzorging van re portages e.d. over de ramp?" zo werd gevraagd. „Omdat de A.V.R.O. volko men genegeerd werd. De K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. begonnen direct na de ramp met gezamenlijke repor tages. Pas Dinsdagmiddag werd ons telefonisch gevraagd of wij ook mee wilden doen. Toen weigerden wij, mede omdat er van een leiding of een samenwerking t»ïj anderen ook geen sprake was. Tal van berichten zijn door hen fout omgeroepen en gaven aanleiding tot verwarring". Eén van de leden van het actie comité tegen het A.V.R.O.-bestuur hield vervolgens een uitvoerig betoog, waarin hij het een ernstig verschijnsel noemde, dat er zoveel mensen uit de A.V.R.O. weglopen. Spr. vond het een „enorme stommiteit" van het bestuur om bij de vergadering in Maastricht drie mensen, die geen toegangskaart hadden, te weigeren. „De A.V.R.O. wordt in discrediet gebracht door een gecompromitteerd bestuur. Grote mensen hebben zich te schamen over de wijze, waarop een belangrijk cultu reel instituut verknoeid wordt". Spr. maakte erJbezwaar tegen, dat de vuile was van de A.V.R.O. buitenshuis wordt gehangen en vond het erg, dat het bestuur van het actie-comité op de grofste wijze door de heer De Clerq de deur is gewezen. Deze antwoordde daarop, dat het met het weglopen van leden nogal meeviel. „In de week na de watersnoodramp bedankten 900 A.V.R.O.-leden voor hun lidmaat schap. In dezelfde week kon de AVRO 1262 nieuwe leden boeken. Na het ont slag van de heer Vogt kwamen 600 be dankjes binnen. Daartegenover staat, Nachtploeg op het Ministerie van Wa terstaat. Om op alle eventualiteiten springtij-periode te zijn voorbereid, is op het ministerie nu doorlopend een aanial ambtenaren aanwezig. dat de A.V.R.O. nog nooit zoveel leden heeft gehad als thans. Er zijn dagen bij, dat zich 800 nieuwe leden aanmel den. terwijl na de reorganisatie de ge middelde aanwas van nieuwe leden 500 per week bedraagt". Het totaal aantal leden kon de heer De Clerq niet opgeven, hij zei echter, dat de oplaag van de Radiobode thans de 300.OOC heeft overschreden en dat daarin circa 15000 exemplaren bestemd voor de losse verkoop zitten. Een spreker diende een alleen doo- hem ondertekende motie in, waarin de heer De Clerq, gehoord de geruchten, rondom zijn persoon, verzocht wordt zijn mandaat ter beschikking te stellen tot de algemene ledenvergadering over een nieuwe voorzitter zal hebben be slist. Vanuit de zaal bleek weinig animo om deze motie te steunen. „Het zijn niet de luisteraars, die mij weg willen hebben", aldus de heer De Clerq, „het zijn de anderen, de concurrenten, die een hetze tegen mij hebben ontketend eu die door drie kranten is overgenomen. Eén daarvan beweerde, dat ik op Vrijdag na de ramp via de televisie een cabaret programma wilde uitzenden. Dat is pertinent onwaar. Ik heb integendeel direct aan het begin van de vergade ring gezegd, dat het cabaretprogram ma niet doorging. De heer De Clerq besloot tenslot'e met zijn vertrouwen uit te spreken in de A.V.R.O., die zijns inziens gemak kelijk 500.000 leden zal kunnen heb ben. „Dit aanial zal ook worden be reikt, wanneer de organisatie weer vooroorlogs is. Daarvoor zal ik vech ten en ik weet mij gesteund door het gehele bestuur". DEN HAAGE. Het informaiie- oureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de 10e lijst van de slachtoffers van de watersnood uitgegeven, luidende: KORTGENE Van Vliet, Jan, geb. 16-2-48 te Bandung, zoon van Gerritje van Vliet, laatste adres: Torendijk 401g; Verburg, Daniël, geb. 5-2-29 te Kortgene, laatste adres: Toren- dijk 371; Dierkx, Ferdinand, geb. 20-2-52 te Kortgene, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Ja cobs, laatste adres: Torendijk 401h; Dierkx, Gustave Antoine, geb. 28- 7-50 te Djakarta, zoon van Abra ham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendijk 40lh. NIEUWE TONGE Palingdood, Plona, geb. 13-10-64, echtgenote van Joh. Koppenaal, laatste adres: 2e Westerstraat 3; Koppenaal, Johannes, geb. 22-1-65, echtgenoot van Plona Palingdood, laatste adres: 2e Westerstraat 3; Prince, Maria, geb. 15-1-67, laatste adres: Kerkring 23; Van 't Hof, Catharina, geb. 25-2-85, echtgenote van L. Zweerus, laatste adres: 2e Westerstraat 7; Wesdorp, Pieter, geb. 12-6-87, echtgenoot van J. M. Haanenberg, laatste adres: B. Overdorpstraat 12; Haanenberg, Johanna M., geb. 24-5-89, echtge note van P. Wesdorp, laatste adres: B. Overdorpstraat 12; Zweerus, Leendert, geb. 22-8-85, echtgenoot van C. van 't Hof, laatste adres: 2e Westerstraat 7; Hers, Arentje W., geb. 21-12-73, weduwe van C. Kievit, laatste adres: Korte- weegje 22; Timmer, Huibrecht, geb. 13-3-82, laatste adres: Wen- tinkstraat 4; Meijer, Krijn, geb. 24- 10-40, laatste adres: Battenoordse- dijk 22; Brooshoofd, Johanna E., geb. 1-10-91, laatste adres: 2e Wes terstraat 9; Verweij, Anna Lijntje, geb. 7-1-83, weduwe van G. Sneep, laatste adres: Korteweegje 9; Hoog- straate. Aagje, geb. 9-6-42, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 17; Brug- geman, Marinus, geb. 11-4-46, laatste adres: Battenoordsedijk 34; Bruggeman, Comelus, geb. 9-12-50, laatste adres: Battenoordsedijk 34; Jansen, Maria, geb. 3-2-10, echtge note van J. W. Bruggeman. laatste adres: Battenoordsedijk 34; Best man, Maria, geb. 3-10-88, echtge note van P. du Pree, laatste adres: Havenweg 1; Brooshoofd, Adriaan- tje, geb. 24-6-88, laatste adres: 2e Westerstraat 9; Breur, Laurens, geb. 21-5-99, echtgenoot van N. KoDpenaal, laatste adres: Zuid- dijk 80. STAVENISSE Geïdentificeerd: Mol, Aariana, geb. 20-7-39 te Stavenisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, laatste adres: Kerkstraat A 306a; Moerland, Cor nelia Geertruida, geb. 20-9-15 te Stavenisse, echtgenote van Mari nus Cornelis den Braber, laatste adres: Oudelandsedijk A 98; Van Iwaarden, Jannetje, geb. 2-1-97 te Stavenisse, echtgenote van Johan nes Jacob Hage, laatste adres: Buurtweg A 91. VOGELWAARDE Voshaart, Willy Emelia, geb. 18-10- 39, laatste adres: Westdijk 2. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2