NIEUWE APELDOORNSE COURANT r Weerstand bij de evacuatie van Zierikzee Wat beschikbaar was ging naar de noodgebieden DUITSLAND HELPT MET VIJF MILLIOEN MARK Poortvliet hielp zichzelf Gelders Dagblad Maandag 16 Februari 1953 50e Jaargang No. 16296 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 ,,Men wil weer onderduiken" Achterblijvende bezit zal ivorden beschermd door versterkte politie ZIERIKZEE. Het aantal inwoners (7000) van Zierikzee dat vclgens de voorschriften geëvacueerd zou worden, is nog niet be reikt. De voornaamste reden hiervan is, dat er een zekere weerstand tegen de evacuatie onder de bevolking is voorgekomen. Een tweede oorzaak is gelegen in het feit, dat ten gevolge van de onoverzichte lijke toestand er meer mensen vrijwillig bleken te zijn geëvacueerd dan oorspronkelijk wérd aangenomen. Hierdoor is de schatting van het aantal mensen dat geëvacueerd moest worden, lager geworden. De eerste verplichte evacuatie, terstond na de rampnacht van 1 Fe bruari, is doodgelopen op de algemene tegenstand. De gemeente administratie heeft op volle toeren gewerkt bij het registreren van de bevolking en het uitreiken van verblijfsvergunningen. Een aantal bewoners, dat na de registratie niet in het bezit was gesteld van een verblijfsvergunning en desondanks niet wilde evacueren, is zonder tegenstand door de politie in autobussen gedirigeerd. Gelaten volg den de mensen de aanwijzingen van de politiemensen en lieten have en goed achter om in veiligheid te worden gesteld. De politie die is versterkt controleert de verlaten wijken op eventuele achterblijvers. „Desnoods met geweld" Zaterdag zijn 238 en gisteren 125 eva cué's naar Dordrecht vertrokken, maar de duizend anderen die hadden moe ten volgen, kwamen niet opdagen. Het gemeentebestuur had besloten dat zij, die geen verblijfsvergunning hebben gekregen, tot Zondagmiddag gelegen heid hadden hun vertrek voor te be reiden. Vandaag moeten zij Zierikzee hebben verlaten. In totaal zullen dan 187 gezinnen ongeveer 750 personen moeten zijn geëvacueerd. Tijdens de kerkdiensten is wederom gewezen op de noodzaak van evacuatie van hen, die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Politie houdt in de stra ten mensen aan om naar verblijfsver gunning te vragen. Bij het ontbreken daarvan wordt geen dwang uitgeoe fend. Deze mensen wordt uiteengezet, waarom evacuatie bittere noodzaak is. Ditzelfde gebeurt bij controle in de huizen. Daarbij wordt er nog op ge wezen, dat de versterkte gemeente politie met hel in Zierikzee gestation- neerde detachement van de rijkspolitie de achter te laten eigendommen zal Voor Engeland Ruim 4.5 millioen zandzakken LONDEN. - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat Engeland in totaal ruim vier en een half millioen zandzakken heeft aangeboden gekregen. Een millioen hiervan zijn al gebruikt. Duizenden burgers en militairen werken onaf gebroken aan de waterkeringen. Watersnood in België 50.000 personen getroffen BRUSSEL. Prins Frederik de Mérode, voorzitter van het Rode Kruis in Bel gië, heeft over de watersnood in' België medegedeeld, dat naar schatting 10.300 gezinnen, tezamen ongeveer 50.000 per sonen, getroffen zijn. 49 Plaatsen had den van de watersnood te lijden. In twintig is de schade echter slechts ge ring. Geld voor evacué's DEN HAAG. Binnen enkele dagen kunnen de burgemeesters een mede deling verwachten van de directeur van het Nationaal Rampenfonds. Zy worden daarin gemachtigd aan de in hun gemeente vertoevende evacué's, die dit wensen, een bedrag uit te keren van tien gulden per volwassene, van vyf gulden voor kinderen boven vijf tien jaar en van f 2.50 voor kinderen beneden vijftien jaar. De burgemees ters is verzocht met de uitbetalingen te wachten tot de desbetreffende cir culaire is ontvangen. De bedoeling is, de geëvacueerden in staat te stellen de meest noodzakelijke artikelen aan te schaffen zoals scheer- en naaigerei, tandenborstel, zeep e.d. De burgemeesters kunnen de decla raties hiervoor indienen bij het minis terie van maatschappelijk werk, dat ze centraal kan beoordelen; uitkerin gen hiervoor mogen onder geen voor waarde worden gedaan uit de op brengst van locale inzamelingen. beschermen, waardoor voor niet wei nigen de laatste weerstand om de stad te verlaten wordt weggenomen. Het gemeentebestuur heeft voorts een spe ciale regeling getroffen voor de mid denstanders (de nog in Zierikzee aan wezige winkeliers) die moeten evacu eren. Dit zijn er ongeveer 25. Zij krij gen 14 dagen tijd om hun voorraden in te pakken en desgewenst mee te nemen. Hun gezinnen moeten echter heden vertrekken. Zij, die Zaterdag en Zondag al zijn weggegaan, mogen enkele dagen te rugkomen;. Mede dank zij deze soepe lere maatregelen bestaab de hoop, dat de evacuatie vandaag zonder grote moeilijkheden wat de aangewezen 187 gezinnen betreft, haar beslag zal krij gen. Onderduiken. Een term, die nog geen tien jaar ge leden in ons land opgang deed, wordt nu weer in Zierikzee gebezigd: „on derduiken". De evacuatie moet even wel gelukken. Uit Den Haag is een officier van de Rijkspolitie overgeko men, onder wiens leiding de bewoners zonder verblijfsvergunningen zullen worden opgespoord, die dan zonder pardon ,op de boot worden gezet. Het wordt niet langer verantwoord geacht op een oppervlakte van ruim een halve vierkante kilometer het gedeelte van Zierikzee dat bij hoog water droog* blijft een kleine 4000 mensen te huisvesten. Dan is er het reeds genoemde gevaar van de verzan ding van het havenkanaal, waardoor een eventuele noodzakelijke spoed- evacuatie van duizenden mensen bijna onmogelijk wordt en tenslotte is er het gevaar dat de Zuidelijke dijken opleveren. Ook zal het feit, dat 40 lot 50 men sen in één woning op elkaar zijn ge pakt, op den duur een onhoudbare toestand opleveren. Er wordt dan ook algemeen ver wacht dat niet zal worden geaarzeld zo nodig over te gaan tot het nemen van krachtige maatregelen. De Zeeuwen in Zierikzee worden ge- evacueerd. Een groepje Zeeuwen staan met het hoogstnoodzakelijke klaar, om te worden geëvacueerd. Op de achter grond de fraaie Noorderhavenpoort. Zakkenhandel paraat AMSTERDAM. Koortsachtige drukte heerst de laatste weken bij de Neder landse zakkenhandel. Men komt handen te kort om te voldoen aan de vraag naar zandzakken, die in het gebied van de stormramp door rappe handen worden gevuld teneinde de gaten in de dijken zo gauw mogelijk te dichten. Vorige week hebben de handelaren minstens acht millioen zakken geleverd. Dit is ca 80 procent van de gehele voorraad, die uit lYz millioen gebruikte en twee millioen nieuwe zakken bestond. Inmiddels heeft de Nederlandse' zakkenhandel, die sterk internationaal georiënteerd is (met invoer, doorvoer enz. zijn jaarlijks millioenen guldens gemoeid) niet stil gezeten en nieuwe zendingen uit het buitenland laten aanrukken. Op het ogenblik acht men de voorraad hier weer voldoende aangevuld om in dc eerste behoeften te voorzien. Minister Beyen gaat naar Parijs en Rome DEN HAAG. Minister Beyen ver trekt Donderdag 19 Februari naar Parijs voor besprekingen met de Franse ministers Mayer en Bidault en de Italiaanse minister De Gasperi. Vervolgens gaat mr Beyen naar Rome voor het bijwonen van een vergade ring van de ministers van buiten landse zaken. René Mayer bezocht Churchill. René Mayer, vergezeld door George Bidault en Robert Buron, heeft een bezoek gebracht aan Engeland. De twee mi nister-presidenten begroetten elkaar op Downingstreet 10. Materiaal en werkkrachten naar het geïnundeerde gebied DEN HAAG, 16 Fcbr. De Duitse regering zal voor de wederopbouw van de door de watersnood getroffen gebieden voor een waarde van millioenen guldens aan bouwmaterialen, voertuigen, machines, gereedschappen e.d. kosteloos ter beschikking stellen van de Nederlandse regering. West-Duitsland zal tevens grote basaltleveringcn van stortsteen en zuilen aanvoeren. De steen wordt gratis geleverd. Ook rijshout zal worden geschonken. Westduitse steenzetters worden beschikbaar gesteld voor de dykenböuw. Alleen hun verblijfkosten komen voor rekening van Nederland. Alle weerbare mannen sprongen in de bres (Van een correspondent) POORTVLIET (Tholeu), 13 Febr. Vijftig meter breed, tweehonderd meter lang is de gemeente Poortvliet sinds 1 Februari althans boven water. En van ccn gemeente, omgeven door vruchtbaar land, is het een eiland geworden, maar niet voor lang. Daar is men in Poortvliet van overtuigd en burgemeester Van Doorn niet in de laatste plaats. Slechts 15 km scheiden Poortvliet van het geteisterde Stavenisse, maar wat het water daar heeft geëist, heeft het hier niet gekregen: 1750 zielen telde Poortvliet op 31 Januari en dat telt het nog, en op 50 na wonen ze er nog allemaal. Iedereen werkt mee Het was een dramatische beslissing, die burgemeester Van Doorn in het eerste jaar van zijn ambtsperiode op de eerste Februari heeft moeten ne men. Het water sloeg op nog geen 3 km van zijn gemeentehuis door de bui tendijk heen en vond op zijn weg nog slechts de binnendijk als laatste hin derpaal. Alles was in gereedheid ge bracht voor evacuatie van de bewo ners. Tegen veel adviezen in, besloot hij te blijven en met hem geheel Poort vliet. Binnen enkele uren stonden al le mannen die in staat waren een schop te hanteren bij de bressen. Dit heeft Poortvliet gered, althans groten deels. Dit alles is thans alweer 10 da gen geleden en in die tijd is veel ver anderd. Het grootste deel van de weer- Tam springtij aan de kust (Van een speciale correspondent). DORDRECHT. De springvloed van gisteravond is zeer tam geweest zoals ook uit de weerberichten was af te leiden. Spijt de geruchten over kwade springvloeden, die opnieuw een bedreiging voor de Nederlandse geïnundeerde gebieden zouden be tekenen, is het water van de vloed te Dordrecht laag geweest. Ook in Maassluis en Vlaardingen en vele andere plaatsen zijn er vannacht tijdens het hoge water geen bijzon derheden geweest. Het water heeft in deze plaatsen geen abnormale hoogte bereikt en was zoals de ons bereikte berichten luidden: lager dan officieel werd verwacht volgens de tabellen. Gezien de lage stand te Hoek van Holland was dit te verwachten en ook Rotterdam, waar het omstreeks zes uur vanochtend hoog water was, had geen bijzonderheden te melden. Ook daar was de stand van het water lager dan bij normaal hoog water. Verheugend is ook het bericht dat het eiland van Dordrecht binnen een a twee weken weer geheel droog, dat wil zeggen op normaal polderpeil, zal zijn. De dijkgaten zijn vrijwel dicht en thans is men bezig met het defini tieve herstel. Waar droogmalen bij gebrek aan natuurlijke lozing nodig is, gaat men aan de gang, of is men reeds bezig, bare mannen staat nog aan de dijken, maar ook aan het thuisfront heeft men niet stil gezeten. In die eerste dagen waren het gemeentehuis en de school tot berstens toe gevuld met evacué's en zieken uit de ondergelopen delen van het dorp. Eén oproep van de bur gemeester was voldoende om de men sen in de droogbleven huizen onder te brengen. De school is Donderdagmid dag weer begonnen. De kinderen, die nog buiten het geïsoleerde dorp wo nen, werden met rubberboten afge haald. Dagenlang is Poortvliet van de we reld afgezonderd geweest. Met vlieg tuigen werden de benodigde voorraden aangevoerd. Nu is er weer in beschei den mate contact met Tholen, zij het dan geheel of gedeeltelijk per roei boot of met hoge vrachtwagens. Alles is er op gericht zo spoedig mo gelijk tot de normale toestand terug te keren en daaraan werkt iedereen in Poortvliet mee, de postbode, die door het water waadt met lieslaarzen, de krantenbezorger, die zich met de fiets in een roeiboot laat overzetten, de vrouwen die in het gymnastieklokaal (voortreffelijke) erwtensoep voor de dijkarbeiders koken en de mannen, die dijken helpen dichten, of waar moge lijk de dagelijkse taak weer hebben op gevat. „Luctor et Emergo", zegt burgemees ter Van Doorn en het lijdt geen twij fel dat hij daarbij in de eerste plaats denkt, dat Poortvliet zal bovenkomen. Diesel bij Gouda op rangeerloc gereden GOUDA. Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf is de dicscltrein uit Al phen aan dc Ryn naar Gouda, even voor het binnenkomen van het station Gouda op een rangecrlocomoticf ge reden. De trein kwam niet tot ontspo ring, doch de locomotief drong 5 m in het eerste compartiment van de diesel door. De bestuux-der van de diesel, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht, raakte in de cabine bekneld en moest worden uitgezaagd. Hij overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. De die sel werd ernstig beschadigd. Het baan vak AlphenGouda was gestremd en moest met bussen worden gereden. Het is reeds het vierde ongeluk van deze aaru binnen betrekkelijk korte tïja bij de N.3. Het Duitse ministerie- van economi sche Zaken zal de hulpactie uitvoeren volgens <ie wensen van de Nederland se regering en in het bijzonder zorgen voor het bijeenbrengen van de ge wenste materialen, voor het vervoer naar Nederland en voor de aflevering op een door de Nederlandse regering aan te wijzen plaats. Duits bedieningspersoneel komt met de technische voertuigen naar Neder land. Het loon van de vaklieden wordt betaald door West-Duitsland. Een Ne- landse centrale ambtelijke instantie zal zorgen dat de materialen, voor zover die ons land worden uitgeleend, na af loop van de hulpactie naar Duitsland terug worden gebracht. Bespreking. Deze reusachtige hulpverlening van Duitse zijde is het resultaat van be sprekingen die dit weekeinde zijn ge houden tussen een Duitse missie en ambtenaren van de Nederlandse mi nisteries. De Duitse Bondsregering heeft de omvang van de hulp aan Ne derland voorlopig bepaald op vijf mil lioen D.M. De Nederlandse regering is zeer er kentelijk voor deze spontane, humani taire bijstand, die met zoveel daad kracht door de Duitsers wordt ver leend. Militair omgekomen Kraan wagen op jeep gekanteld GOES. In de Soepenpolder bij Nieuwland, is een Belgische jeep bij het passeren van een dijk onder een kraanwagen gekomen. In de jeep zat onder meer een Nederlandse kornet, die als verbindingsofficier aan de Bel gische militairen, die hier gereed ge houden worden in verband met het komende springtij, was toegevoegd. De kraanwagen is op de jeep gekanteld, waarbij de kornet bekneld kwam te zitten en het leven verloor. De naam van de verongelukte mi litair is J. van der Schalk uit Rot terdam, oud 21 jaar. Hij was kornet artillerie van het regiment Prins Frederik. Het weer in Europa WeerrapporteD vaD Steden Weer Oslo nevel Stockholm nevel Kopenh. sneeuw rLondei* half bew. Amsterd. geh. bew. Brussel onbew. Parijs geh. bew. Bordeaux geh. bew. Nice zw. bew. Warschau mist Berlijn nevel Frankfort geh. bew. München geh. bew. Zürich geh. bew. Wenen licht bew. Helsinki sneeuw bedenmorgeD 1 a. Wind Max. temp. m. s. eD neersl. (mm) windstil -8 0 zw 4 -6 0 0.2 windstil windstil Verwachting Tot Dinsdag avond: MINDER KOUD Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen, Overwegend matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Over het algemeen lichte dooi, maar aan vankelijk in het Zuidoosten van het land nog lichte vorst. 17 FEBRUARI. Zon op 7.52, onder 17.57. Maan op 8.47, onder 23.20. 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1