STADSVENSTER 1 Ruiten zemen, stoepen vegen, schoenen poetsen, poppenkast en nog veel meer mouwen omhoog ons land MOEI DPOOG Meer dan in Markth G. B. R. de Haan gaal Amersfoort verlaten Per 1 Maart tot stationschef te Coevorden benoemd i v 111 v i oiuwi i v jjau v 111 vi v i a i <j. (Van een onier verslaggevers) Een leder zal zich nog wel de „heitje-voor-een-karweitje"-actle herinne ren. De padvinders hebben daarmee zoveel succes gehad, dat zU besloten de mouwen ditmaal nog eens extra op te stropen en hun krachten in te zetten voor de getroffen landgenoten in de rampgebieden. Onder het toe passelijke motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog" trokken zU er Zaterdag op uit, de verkenners, de padvinders, de welpen, de gidsen en kabouters. Overal boden zij hun diensten aan en er bleken heel wat Amers- foorters te zijn, die er dankbaar gebruik van maakten. Het resultaat van de actie overtrof verre de verwachtingen: 2375.goed werk! Paul en Fons Kruisbrink orga niseerden een poppenkastvoor stelling in het kader van de .Mouwen Omhoog, ons land moet droog"-actie. Hun „show" leverde ruim f 33.op. (DvA-Archifoto) „Abconi" speelt flink bedrag bij elkaar De Amersfoortse bridgeclub „Abco- ni" heeft op Vrijdag 6 Februari in de cantine van de Erdalfabrieken een bridgedrive gehouden ten bate van het Rampenfonds. Er is 365,96 bijeen gebracht, welk bedrag is afgedragen aan de penning meester van het plaatselijk actie comité voor Rampenfonds. Noteert U even GRAND THEATRE. Snouckaertlaan 4, telefoon 4632. Van 13 tot en met 18 Februari: „One minute to zero" (De grote beslissing) 18 jr.) Aanv.: Zo. 2.-, 415. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 230, 6.45 en 9 uur. In de Donderdag-cyclus 19 Febsuari „De vrouw met het geschonden gelaat". Aanvang: 2 30. 6.30 en 9 uur (18 jr.) CITY THEATER. Westsingel 7. telefoon 6572. Van 13 tot en met 19 Februari Aladdin en zijn lamp" (14 Jr.) Aanvang Zondag 2.-. 4 15 6.45 en 9 uur Overige dagen; 2.30. 6 45 en 9 uur. Van Maandag tot en met Donderdag a s. uurvoorstellingen ten bate van het Nationaal Rampenfonds van de „Stormramp". Aanvang 2.-, 3.. en 4 uur. REMBRANDT THEATER. Langestraat 119. Van 13 tot en met 16 Febr „Verboden Jungle" (14 jr). van 17 tot en met 19 Febr.: „Het mysterie van Tanger" (14 jr.) Aanvang: Zo, 2 -, 4 15. 6 45 en 9 uur. Overige da gen: 2 30. 6.45 en 9 uur. MAANDAG 16 FEBRUARI A G. HUIS 20 uur Fotokring ..Eemland". bespreking Bonds-foto- collectie. MARKTHAL. 20 uur Cabaretavond N.V. Tiktak. DÏNSDAG 17 FEBRUARI A G. HUIS. 20 uur Kerk en We reld Ds Spanjaard over „Het ls t(jd dr. Schweitzer". PAVILJOEN BERGHOTEL. 20 uur RKCC Dr. Sis Heyster over „Onze grote jongens en meisjes", AMICITIA 20 uur Afscheidsvoor- stelling Jan Musch. VOLKSGEBOUW. 20 uur „De Dage raad" de heer Jac, Rees over „Toe nemende onkerkelijkheid". ACADEMIE 20 uur Jeugdstad Eemzijde. lezing over .Vernieuwing in speeltuinwerk". Sprekers wet houder J Koopman en A. Annema. WOENSDAG 18 FEBRUARI GEBOUW VRIJZ HERV. 20 uur Nederlandse Reisver. Lezing en film over Australië. A G-HUIS 20 uur R.K. Volksuni versiteit le lezing Cursus ..De emancipatie der Katholieken in Ne derland." AMICITIA 19.30 uur Ouderavond Gymn. Ver. .Oranje met toneel. d'ORANJEBOOM 20 uur Bridge avond Personcelsver. D.H V SCHOOL HOBBEMASTRAAT 20 uur Propaganda-avond BB. MARKTHAL 20 uur Mode show. VONKS LUNCHROOM 20.15 Ned Ver Weer. en Sterrenkunde. Mr, J. Fred M Bruijn over „Van zonne wijzer tot atoomklok." TENTOONSTELLINGEN 'T OUDE WEVERSHUIS. Muurhuizen 227—229 Tentoonstelling werken van tien grafici en twee edelsmeden, tot en met 20 Februari geopend op werkdagen behalve Maandag van 10—5 uur, op Zondae van 2—5 uur. A.G.-HUIS van 7 t.m 22 Febr. Tentoonstelling werken van leden der Amersf. Schildersgroep .,'t Spec trum". Dagel, geopend van 10—12 en van 2—5 uur. Zondags van 1417 uur. Burgerlijke Stand van 14 Februari 1953 Geboren. Evert, z. v. E. Gijten beek e M. Riethorst. Marten, z. v. M. Florijn e I. J. de Jager, Resultaat overtrof de verwachtingen In alle stadswijken werd „geope reerd". Persoonlijk beleefden wij het volgende: er werd gebeld. We gingen naar voren en openden het raampje van de buitendeur. Aanvankelijk zagen we niets.'maar we hoorden wel wat: „Hebt u misschien nog iets voor ons te doen?" Toen staken we ons hoofd verder door het raampje, keken naar beneden en zagen twee welpjes, ieder van hen twee turven hoog. Eén van de knapen had een jasje aan. maar de ander was zo maar in zijn truide mouwen ferm om hoog. Meteen wisten we het: „Mou wen omhoog, ons land moet droog" en wat ons betrof: de stoep moest schoon. Dus kregen de knapen ieder een bezem en of zij nooit anders ge daan hadden, gingen zij aan de slag. Zij werkten hard vanwege de kou en de haast, want er moest in snel tempo veel geld verdiend worden en na een minuut of tien meldden zij: „De stoep is schoon". Beiden hadden gewerkt, dus beiden kregen een kwartje en gingen meteen weer op pad. Poppenkast Er waren ook nog andere manie ren om vele dubbeltjes en kwartjes bij elkaar te krijgen. Paul en Fons Kruisbrink bijv. (negen en acht jaar oud) waren op de idee gekomen om een poppenkastvoorstelling te arran geren. Achter Amicitia, tegenover de Kei. hadden zij hun standplaats ge kozen. Het hele geval eigen maak sel, regie, decor, uitvoering, etc. al les in één hand stond op een bak fiets. Welpen met rammelende bus sen er omheen als collectanten en zelfs de muziek was niet vergeten: Jacob Achterberg was er met zijn mondharmonica. Natuurlijk trok de gratis-openluchtvoorstelling veel be kijks op dat drukke punt. Toen de jongelui later de kas opmaakten, bleek, dat de poppenkast een „batig saldo" had opgeleverd van ƒ33.31. Op de auto-parkeerplaats, tegen over het oude Politiebureau, werd een tent opgebouwd, waar men zijn schoenen eens een extra beurt kon laten geven. Zo hebben alle leden van de diverse padvinders-organisa ties op allerlei, vaak originele ma nieren getracht door het aanbieden van diensten, het opknappen van karweitjes, het brengen van kleine attracties een zo groot bedrag in te zamelen voor het Rampenfonds. Het resultaat vertelden wij al: de mou wen zijn niet voor niets omhoog ge daan door de plm. 800 Amersfoortse jongens en meisjes, die aan deze pad vinders-actie hebben deelgenomen. dat Rob zal slagen. Maar hij is nu eenmaal een avonturier. Wanneer het scheepje de haven is uitgevaren, slentert Bill terug naar de stad. Hij weet nog niet goed. wat hij zal cfoen. Voorlopig heeft hij geen geldzor gen, maar hjj zal toch wel weer naar zee moe ten gaan. Dat is tenslotte zijn vak. Enfin, van- daag of morgen zal hy wel weer kul ren. In een straatje in de buurt vl waar hij een kamer heeft gehut Dank aan bevolking van Amersfoort Dank zij de spontane medewer king van het Amersfoorts publiek is de actie „Mouwen omhoog, het land moet droog", welke Zaterdag j.l. werd gehouden, een groot suc ces geworden. Een bedrag van 2375 kon aan het Rampenfonds worden overgemaakt. De gezamen lijke districtsleiding betuigt allen die tot dit mooie doe] hebben me degewerkt. hun hartelijke dank. De districtsleiding van de NPG. NGB NPV en VKJB. Bestemming van ingezamelde goederen In tegenstelling tot een vorig bericht wordt het volgende mede gedeeld. In de Polynormhal (kledingde pot Nederl. Roode Kruis) alhier, bevinden zich goederen die in ver band met de watersnoodramp spontaan geschonken zijn door de inwoners van Amersfoort en om gevende gemeenten, door een Zweedse delegatie, op verzoek door het Rode Kruis te Enschede en door de Intendance van het hoofdbestuur van het Nederl. Roo de Kruis. Deze goederen zijn bestemd voor de evacué's te Amersfoort, Leus den, Stoutenburg, Hoogland, Hoe velaken en Spakenburg. Onder deze goederen bevinden zich ook dekens, doch zeker geen duizend dekens! Voorzover deze goederen niet nodig zijn voor de genoemde eva cué's zullen de goederen ter be schikking komen van het Nederl. Roode Kruis en opgeslagen wor den in een centraal depot, te Zeist. Na overleg met de regering zal de commissaris van het Nederl. Roo de Kruis in de Provincie Utrecht beslissen over de verdere bestem ming van deze goederen. Noch het plaatselijk afdelingsbe stuur, noch enige andere plaatse lijke autoriteit is gerechtigd deze goederen aan te wenden buiten het gebied waarover de afdeling zijn werkzaamheden uitoefent. De voorzitter van de Afdeling Amersfoort van het Neder- landsche Roode Kruis, W. H. DE BEAUFORT Uitreiking kleding aan evacué's De secretaris van 't Nederland- sche Roode Kruis te Amersfoort maakt bekend, dat evacué's, welke voor Zaterdag 14 Februari in Amersfoort zijn ondergebracht, met spoed de nog benodigde kle ding enz. dienen af te halen aan de Polynormhal van de N.V. Molnaar aan de Industrieweg alhier, waar in het kledingdepot van het Rode Kruis is ondergebracht. Vandaag is het kledingdepot daartoe nog opengesteld van 9.0017.00 uur. Na Maandag is het depot geslo ten en kunnen alleen evacué's, welke 14 Februari of later zijn aangekomen worden geholpen op een nader door het Rode Kruis vast te stellen datum en uur. Alle aanvragen voor uitreiking dienen vanaf heden derhalve te geschieden via het bureau van het Rode Kruis, Vlasajckerweg 46. Al diegenen, die Zondag in de gi voor honden hebben bezocht zuliei het hoofd, doch tevreden zijn thuis kef of gejank van de meer dan hon We zagen er de kleinst denkbare Yorkshire terrier, naast de beken Rottweilers. Dit laatste ras, waarvi geven aan deze dag, was vertegen' hond, die er aan ten grondslag ligt een stuk, die niet voor je opzij gaat. Rampenfonds goed bedacht Opvallend was. dat de zo bekendi ruwharige Foxterrier en Bouvie niet op deze clubmatch van de k> nologenclub Gooi en Eemland aar wezig waren. Hoewel Amersfooi tot het gebied van deze clu' hoort, is de belangstelling vc kynologie niet zo groot, dat gelmatig naar het Gooi getrokkeil wordt, dat is te ver. Het was daar om een uitmuntend idee om in Amersfoort op kynologisch gebied iets te organiseren. Dat het ook ïr de smaak van het publiek viel bleek wel uit de enorme toestroom die er zowel des morgens als in de middag was. Je kon je ogen ook uitkijken naar al deze schone vor men van die ene soort hond. Afgha- nen met hun schitterende gang en beharing, waarbij onze stadgenoot de heer S. Seinstra met Shahibu een zeer goed figuur sloeg en dan de poedels, boxers en zeldzame ras sen als de Hongaarsche herdershond Kuvasz van de heer Ruitenberg, Matin Beige een soort trekhondras van mevr. Heineke om de Schapen does van de bekende aanwezige keurmeester Toepoel als oud vader lands ras, niet te vergeten Maar alle rassen zijn niet te noemen. De kampioenen onder elkaar gaven als uitslag de 14 voudige kampioen van Mad. Nobele uit België het pientere Pekingkeesje. daarop volgde de Col lie, het ras dat door de film Lassie zo bekend werd, van de heer Bos uit Laren. a Tussen de Mfcingen door wist de enthousiaste vSn deze dag de heer Kramer Jit Laren, secretaris van Gooi en Eemland steeds weer nieuwe dingen te organiseren om gelden voor het Rampenfonds te verkrijgen. Er werd dan ook aanzienlijk bedrag opgehaald. Een Engelse schapen herders hond, langbehaard en practisch zon der staart, de Bobtail werd als eer ste van de clubmatch bekroond, af komstig uit Laren van mej. Nieu- wenhuisen. Op de voet gevolgd door de enorme grote New-Foundlander, de goedmoedige waterhond van mej. v. Amstel uit Bussum. Een zeer goede derde plaats kwam toe aan de Collie van de heer v. d. Woerd uit Amersfoort. U als Peter waar schijnlijk van de straat wel bekend door zijn dagelijkse wandelingen. (Van een onzer verslaggevers) De heer G. B. R. de Haan, adjunct-stationschef te Amersfoort, is mei ingang van 1 Maart a s. benoemd tot stationschef te Coevorden. De heef De Haan. die onlangs zijn vijfentwintigjarig jubileum bij de Spoorwegen vierde, bij welke gelegenheid wij uitvoerig over zijn loopbaan hebben gel schreven, is in Amersfoort een bekende figuur. Ook in Utrecht, waar hij geboren werd en zijn carrière by de Spoorwegen begon, deed hij van zich spreken door zijn activiteiten op verenigingsgebied. In Amersfoort verwierf hjj zich vooral bekendheid als secretaris van de Federatie van Amers foortse Personeelsverenigingen. Behalve in Amersfoort en in Utrecht heeft de heer De Haan ook in Nijkerk de Spoorwegen gediend. Zijn promotie tot stationschef, die al enige tijd verwacht werd, zal ieder (je heer De Haan van harte gunnen. Dit is een Yorkshire terrier. Een lief hondje, dat knap veel geld kost en op de tentoonstelling zeer de aandacht trok (DvA-Archifoto) De heer De Haan is in hart en nieren een spoorman. In een ge sprek, dat men met hem voert, kan het nooit lang duren of de Spoor wegen, of zoals hij graag geksche rend zegt, „het spoortje", komt aan de orde. Hij spreekt er over met liefde en hij geeft blijk van alles wat met de spoorwegen te maken *heeft, technisch zowel als organisatorisch, bijzonder goed op de hoogte te zijn. Behalve spoorman is de heer De Haan in hart en nieren vereni gingsman. Het organiseren zit hem in het bloed. Hij is vol onderne mingslust en weet vaak gedurfde Klop "A Een honds oordeel /K ben zeker geen gewo ne hond. Mijn naam is Hwang-Ti Tsjia-Jen en mijn gebnnrtemand moet wel gestaan hebben ergens in het Hemelse Rijk, want mijn vader heette Tsjoen- kwa en mijn moeder Hwang-Ti Donka-Chang. Wij behoren tot het grote onsterfelijke ras der Chow- Chows. Zaterdag had ik al in de gaten, dat er iets bijzon ders zou gebeuren, want er werd een meer dan gewo ne aandacht aan mijn hon denpersoontje besteed en ik kreeg een extra goede beurt. Het zal wel weer 'n tentoonstelling zijn, dacht ik zo en jawel hoor, gis termorgen al vroeg stapte ik deftig de auto in met de baas en 't vrouwtje. Eigen lijk vond ik het wel een beetje vervelend, want ik wist uit ervaring, dat het een taaie dag zou worden. De hele dag maar zo'n beetje in een groot gebouw aan een riempje geen boom of iets, waar een fatsoenlijke hond nog eens aan snuffelen kan. aanwe zig heen en weer-para- deren voor een stel twee benige wezens, die denken dat ze verstand van ons hebben. Het zag er in die Amers foortse Markthal nog niet zo gek uit. Behalve in hun kei schijnen de Amersfoor- ters ook in nns edele ras belang te stellen. Waf, waf, wat zag ik een hoop (mooie en lelijke) benen. Wel prettig was het weer eens collega's, vrienden en kennissen te ontmoeten. Daar had je bijv. dat aar dige teefje Chun-Lee. Eigenlijk kan ik me met haar niet ophouden, want haar stamboom zij is een Pekingeesje is niet bekend. Zij knipoogt nog steeds naar me. Ik blijf echter maar liever bij mijn eigen standje. Die verwaan de Afghaanse windhonden kan ik soms niet uitstaan, ik voel me meer aange trokken tot die goedaardi ge Rottweilers. Die lui hebben eén eigen club. Moeten ze zelf weten, er zijn er ook zoveel van dat soort. Vervelend, dat het zo lang duurde, want soms dan gelukkig nam mijn baas me een paar keer mee naar buiten. Hij toont trouwens altijd een ver heugend begrip voor de si tuatie. Het werd weer een latertje. Dit keer vond ik het niet zo heel erg, want het was voor een goed doel. En dan moetje je, als ras-hond zijnde, toch ook eens een keer van je goe de zijde laten zien, vindt, u ook niet? Daarom hebben we allemaal met een op gewekte snuit eens harte lijk geblaft. Alleen die bull-doggen bleven maar nijdig kijken, die heb ik nog nooit zien lachen. Ze ker een familie-kwaal. Enfin, lui, ik ben toch maar weer blij, dat het er op zit en dat ik weer in mijn mand lig. Ik heb een eerste prijs en veel slaap. Welterusten. Een andere Schweitzer Dank zij het initiatief van het instituut „Kerk en We reld" zullen de talrijke be wonderaars van Albert Schweitzer op 17 Februari in het A.G.-Huis. kennis kunnen nemen van een an dere zijde van de veelzij dige „man uit Lambarene Dj Spanjaard. Herv. predi kant te Groningen, zal Dinsdag nl. een lezing hou den over Schweitzers op vatting van het Christen dom en zbn theologische en philosofische werken. Ouderavond „Oranje" Woensdagavond houdt de Christelijke Nationale Gymnastiek Vereniging „Oranje" een ouderavond in „Amicitia". Door eigen krachten zullen enige aar- even aan t Stadsven- eter. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. dige blij spelletjes worden opgevoerd. „Hij is on schuldig" en „Henkie". Het bestuur heeft besloten de gehele opbrengst van de avond ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Een mooie geste van „Oranje". Lucifers Cófnmentaar bij dit lu cifersdoosje is eigenlijk overbodig; we zouden U alleen in overweging wil len geven speciaal deze zwavelstokjeste gebrui ken. De opbrengst er van is voor het bekende goede doel, en iedereen weet hoe veel er nodig is. Het zijn dezelfde lucifers als tot voor kort werden verkocht voor het Koningin Wil- helminafonds. ten bate van de kankerbestrijding. KW.F. LUCIFERS NATIONAAL RAMPENFONDS initiatieven door te zetten en tot goede resultaten te voéren. Hjj was een der oprichters van de Fe deratie van Personeelsverenigingen en mag niet alleen gelden als de belangrijkste organisator van de destijds gehouden bedrijfstentoon- stelling in Amersfoort, maar ook als de stuwende kracht bij de hier ter stede gehouden sportweken der Federatie, die tenslotte zo'n om- van'g aannamen, dat ze zich over een aantal maanden gingen uit strekken. SOVA, de Spoorweg-Ontspannings vereniging, waar hij eveneens tal van initiatieven nam, o m. met be trekking tot nieuwe vaste bijeen komsten en verscheidene festivi teiten. Hij was ook de organisator en de leider van het reisje, dat 'n aantal spoorweg-employe's het vo rige jaar naar Zweden maakte. Hij was nu druk bezig de ontvangst voor te bereiden van deze Zweden, die binnenkort op tegenbezoek ko men. Het zal duidelijk zijn, dat met de heer De Haan een buitengemeen actieve persoonlijkheid onze stad gaat verlaten. Wij wensen hem in zijn nieuwe standplaats van harte gaarne veel voldoening toe. G. van Heerden volgt de heer De Haan op De heer G. van Heerden, commies bij de Ned. Spoorwegen te Amers foort, zal per 1 Maart aanstaande de heer G B. R. de Haan opvolgen In zijn functie van adjunct stations chef. wij vragen ons af: waarom heeft een stad een bijnaam nodig? Amers foort is zelf een begrip voor de meeste Nederlanders, evenals het reeds genoemde Brugge dit is. Wij mogen om vele redenen trots zijn op onze stad. En het ligt aan ons zelf van Amersfoort een stad te maken, waarop wij nog trotser kun nen zijn. Daarvoor hebben wij een bijnaam niet nodig. En als men van de naam „Keistad" af wil, moet men hem zelf niet meer gebruiken. EN wat nu die Kei zelf betreft: hij ligt hier nu eenmaal en laten wij hem stil laten liggen. Hij is hoe dan ook een typisch Amersfoortse gelegenheid geworden, waarvan .de betekenis niet moeten over drijven, maar die toch wel iets echt plaatselijks is, een bepaald stukje van onze stad, ook wel een klein stukje stadshistorie, dat het onnodig en onverstandig is prijs te geven. Dat de Kei de aandacht zou aflei den van belangrijker bezienswaar digheden in onze stad. wil er bij ons niet in Wij hebben nooit bemerkt, dat er vreemdelingen naar onze stad kwamen alleen om die Kei te zien. En wij hebben ook nooit de Kei als bijzondere bezienswaardigheid zien aangeprezen. De vreemdelingen ko men om de pittoreske grachten en geveltjes, om het natuurschoon, en de laatste jaren ook om de nieuw bouw in het Soesterkwartier te zien En och ja, als ze hier zijn, zullen ze ook eens naar de Kei gaan kijken Maar wij geloven er niets van dal hun aandacht nog meer naar andere zaken in onze stad getrokken zal worden als de Kei er niet meer is. Daarom begrijpen wij ook niet, dal het vertrek van de Kei „het symbo lisch begin van een groter Neder land" zou zijn. of een stimulans vooi de Amersfoorters om zich „inzakt manifestaties e.d. meer op de toe komst te richten". Dat men zich op de toekomst moet richten onder schrijven wij graag. Maar wat hel vertrek van de Kei daarmee te ma ken heeft ontgaat ons ten enenmale Laat men organiseren zo veel mer wil, en laat men alles doen orr Amersfoort „op te stoten in de vaan der volkeren", om met Van Deysse te spreken Wij zullen daaraan naai vermogen medewerken. Maar laa men de Kei hier laten Om iet: nieuws en iets groots op te bouwer is het niet nodig het oude af te sto ten. tenzij dit oude het nieuwe en be tere in de weg staat. Dit laatste i: zeker niet het geval. Wij moeten he oude handhaven als dit op enigerle wijze mede kan dienen als basis vooi de toekomst. Nu overschatten wij d< betekenis van de Kei zeker niet Maar men kan toch niet ontkenner dat hij in onze stad als iets „eigens" wordt beschouwd en daardoor eer weinig bijdraagt tot de saamhorig heid der bevolking. Zo wordt de Ke ook gezien door niet-Amersfooiters die ons door het prijsgeven van d< Kei zeker niet hoger zouden gaar aanslaan. Integendeel

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2