Oostenwind hield springtij in toom Water bleef ver beneden het berekende vloedpeil Geen nieuws is goed nieuws Personentrein rijdt in op rangeerlocomotief Duitse hulp: bijdrage om iet^goed te maken Elzassers brengen Franse regering in lastig parket (Van onze verslaggevers) RAMPGEBIED. Onder een koudheldere sterrenhemel is Zuid-West iNederland rustig de veelbesproken zestiende Februari ingegaan. De Oos tenwind stuwde het water af. waardoor het zelfs beduidend beneden het jberekende vloedpeil bleef. Nergens in het rampgebied zijn er dan ook vannacht bijzondere of verontrustende dingen gebeurd. De vorst beeft de Ilaatste dagen de dijken verder verhard, zodat ook het gevaar voor onder- Bstroming gering is. Verheugend is het bericht, dat het eiland van Dordrecht binnen één a twee weken weer geheel droog, d.w.z. op normaal polderpeil zal zijn. Per auto is de Moerdijkbrug weer bereikbaar, aan de spoorlijn wordt hard gewerkt. Aangezien de grootste schade aan de Brabantse kant I ligt, zal het volgens deskundigen zeker nog wel een week of vier duren, I voordat de eerste auto's en treinen weer van Rotterdam via Dordrecht naar Breda kunnen rijden. i de eerste klap nog net niet gewon- i nen gaven. De zestiende Februari j 1953 zal snel vergeten zijn. In ieder geval is er tijd gewonnen Gontsjarenko wereldkampioen Kees Broekman stelt teleur HELSINKI. De Russen Gon tsjarenko en Shilkov hebben in het wereldkampioenschap hardrijden te Helsinki de eerste viool ge speeld. Gontsjarenko greep de we reldtitel. De nieuwe Europese kam pioen, Kees Broekman, stelde te leur, maar Wim v. d. Voort ver raste met de derde plaats in het algemeen klassement. Kees Broekman werd vierde en Anton Huiskes zesde. Hieruit moge blijken dat Rusland en Nederland op het ogenblik de toon-aangeven- de landen op hardrijgebied zijn. Zie voor uitgebreid verslag pagina 3) Aanvaring bij mist op de Waterweg ROTTERDAM. Tijdens mist is Zondagmorgen het uit Londen ko mende passagiersschip „Batavier II", dat de dienst RotterdamLonden onderhoudt, ter hoogte van Maas sluis in aanvaring gekomen met het 3696 brt. metende Duitse m.s. „Mul- heim—Ruhr"-rederij Hugo Stinnes Zweigniederlassung. Brennstof und Schiffahrtgesellschaft te Hamburg, dat op weg naar zee was. Het Duitse schip kwam door de aanvaring aan de grond te zitten en is nog niet losgekomen. De „Bata vier II" kwam bijna zonder opont houd in de Jobshaven te Rotterdam MIDDELBURG. Provinciale en Rijkswaterstaat, die nog steeds vier en twintig uur per etmaal bij de hand zijn, beleefden wellicht de rus tigste nacht sinds de ramp. Bij de organisatorische knooppunten in Middelburg kwgmen geen dringende telefonades binnen en net als in de oorlog geldt: geen nieuws, goed nieuws., Er is vannacht ook werke lijk niets van betekenis gebeurd. Aan voorzorgsmaatregelen heeft het uiteraard niet ontbroken. In alle droogliggende polders en kanalen in de buurt van ondergelopen gebied heeft men het water zo laag mogelijk gespuid om het waterbergingsvermo- gen bij eventuele doorbraak te ver groten. Op alle dijken zijn de wach ten in deze dagen versterkt en de militairen, die deze weken Zeeland voor een groot deel zullen gaan ver laten, waren vannacht overal voorbe reid om zo nodig de helpende hand te bieden. Gezien het gunstige weer leek dit alles wat overdreven, maar zo kort na de ramp werd vanzelf ook het kleinste risico zwaar gedekt. Overigens is het wel nodig er nog eens duidelijk'op te wijzen, dat het rustige passeren van deze zestiende Februari weinig betekende. Insiders hielden voor deze datum hun hart niet vast en slaakten 's morgens ook geen zucht van verlichting. Er is een zestiende Februari-psychose ge groeid, maar deze datum is slechts het hoogste punt van een geleidelijk lopende curve, die nu weer een week lang neergaat naar dood tij. Iedere veertien dagen bij volle en nieuwe maan is er springtij en medio Maart bijvoorbeeld zal windkracht en -richting daargelaten de springtij slechts een centimeter lager zijn dan thans (2.49 boven N.A.P.). Waar men voor vreest is: storm of harde wind uit de „boze hoek", het Westen. Zelfs bij dood tij kan die ernstige schade berokkenen aan de zwaar geschonden dijken, die zich bij Minder koud Weersverwachtig. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond. Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen Overwegend matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Over het algemeen lichte dooi maar aanvanke lijk in het Zuidoosten van het land nog lich te vorst. 17 Febr., zon op 7.52 uur: onder 17.57 uur: maan op 8.47 uur: onder 23.20 uur, HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Oslo Nevel Windstil Stockholm Nevel Z.W. 4 KopenhagenSneeuw W. 4 Londen Half bew. N. 2 Amsterdam Geh. bew.N. 2 Brussel Onbew. N.O- 4 Geh. bew N.O. 7 Zw bew. N.N.0.11 Mist W. 2 Geh bew Windstil Nevel Windstil Frankfort Geh. bew N.O. 9 München Geh. bew N.O. 4 Geh bew N.O. 7 Licht bewN.N.W 9 Sneeuw Z.W. 3 Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Zurich Wenen Helsinki nu het noodherstel dat op de meeste plaatsen ongemerkt in defi nitief herstel zal overgaan, goed vor dert, is met tijd héél veel gewonnen. Zie verder pag. 5 Premier Van Houtte bezoekt koning Boudewijn NICE De Belgische premier Jean van Houtte is Zondag per vliegtuig uit Brussel in Nice aange komen. Hij begaf zich onmiddellijk per auto naar het grote hotel waar koning Boudewijn vertoeft en had met zijn souverein een onderhoud, dat anderhalf uur duurde. Daarna vertrok de premier naar Brussel. Bij zijn vertrek verklaarde Van Houtte: „Mijn bezoek was geheel normaal en gebruikelijk een ge woon bezoek van een minister aan zijn koning Van Houtte werd bij het bezoek vergezeld door de chef van het kabinet des konings. Gevraagd wanneer de koning ver wachtte naar België terug te keren, zei de premier: „Zijn Majesteit is om gezondheidsredenen hier en zal naar zijn koninkrijk terugkeren zo dra zijn toestand zulks veroorlooft." Jonge Noorse prinses verlooft zich OSLO. Prinses Ragnhild, de 22- Jjarige dochter van kroonprins Olav en de in Zweden geboren kroonprin ses Martha, heeft zich verloofd met de zoon van een Noors reder, de 29- jarige Erling Lorentzen. Het huwe lijk zal begin Mei worden gesloten. Bende overviel sneltrein BandoeilgBand jar DJAKARTA. Een bende van 250 man heeft Donderdag de sneltrein iBandoengBandjar overvallen, na dat de rails was losgemaakt. De buit bestond uit 40.000 rupiah aan contan ten en voorts de sieraden van de rei zigers. Zeeweringen aan de Engelse kust hielden het LONDEN. Uit alle Engelse kust streken zUn berichten ontvangen, dat de herstelde zeeweringen het hebben gehouden. Voor de eerstkomende da gen, waarin de vloed zijn hoogste j stand zal bereiken, worden stormen voorspeld. SPOORWEGONGELUK BIJ GOUDA Bestuurder in ziekenhuis overleden GOUDA. Even voor het binnenkomen in Gouda is Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor twaalf een personentrein in aanrijding gekomen met een rangeerlocomotief. De bestuurder, van de dieseltrein raakte in zijn cabine bekneld en kon slechts met grote moeite uit zijn benarde positie worden bevrijd. Enkele uren later overleed de bestuurder, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht aan de bekomen verwondingen. Verder werd nog een passagier gewond. De oorzaak dat verder niemand van de passagiers ver wondingen opliep is, dat het voorste gedeelte van de dieseltrein uit tweede klasse-compartimenten bestond, waarin zich weinig passagiers bevonden. De rangeerlocomotief drong onge- dieseltrein is zeer aanzienlijk. Het veer 5 meter in de dieseltrein, die 1 baanvak GoudaAlphen aan den om 11.23 uur uit Alphen aan de Rijn was vertrokken en om 11.45 in Gouda had moeten arriveren. De machinist seen van locomotief liep geen letsel op. 1 De materiële schade vooral aan de OM op alle eventualiteiten voor bereid te zijn is op het ministe rie van Waterstaat nu dag en nacht een aantal ambtenaren aanwezig, zodat bij het aller eerste alarm terstond maatrege len kunnen worden genomen. Op de foto: in de nacht vóór het springtij werpt de dienstdoende ploeg nog eens een blik op de kaarten. Russische vliegers schenden Japans luchtruim TOKIO. Geallieerde vliegtui gen hebben het vuur geopend op twee gevechtsvliegtuigen van Rus sisch type boven Noord-Japan en een van de toestellen beschadigd. Toen de vliegtuigen aangevallen werden verdwenen zij onmiddel lijk in de richting van de Koe- rillen. De vreemde vliegtuigen werden geïdentificeerd als Russische LA- 11 toestellen. In het communiqué van de Amerikaanse luchtmacht wordt gezegd, dat de Amerikaanse vliegers de vreemdelingen beduid den dat zij moesten landen. Toen aan dit bevel geen gevolg werd gegeven werd door de Amerika nen het vuur geopend, waarbij een der vreemde toestellen geraakt werd in de romp en in de vleu gels. Het incident vond plaats bij Ne- muro op het Oostelijke puntje van Hokkaido, waar op 7 October van het vorige jaar een Amerikaans Superfort werd neergeschoten. Voor vijf millioen mark aan materialen: Nederlandse regering zeer erkentelijk (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Duitse regering heeft met de ondertekening van het protocol, na afloop van besprekingen over de vorm en hoedanigheden van een grootscheepse Duitse hulpverlening getoond dat het haar thans te doen is om Nederland voor een deel schadeloos te stellen voor de schade, die ons land heeft opgelopen gedurende de Duitse bezetting, zo verklaarde men in Nederlandse kringen na afloop van de onderhandelingen, die de hele Zaterdag in beslag hebben genomen. Naar verluidt, zullen de Duitsers een bedrag van ongeveer vyf millioen mark ter beschikking willen stellen aan materialen, om behulpzaam te zyn by het herstel en wederopbouw van de overstroomde gebieden. De onderhandelingen, die op uiterst prettige toon werden ge voerd, hebben ertoe geleid, dat van Duitse zijde o m. een grote hoeveel heid bazalt kosteloos ter beschik king zal worden gesteld alsmede een aantal bedieningsmanschappen voor het materiaal, en een aantal steenzetters die het bazalt in de dijken zullen verwerken. Het bazalt zal voornamelijk bestaan uit stort- steen en zuilen. Daarnaast zal ook rijshout worden geleverd. Wat de lonen van de steenzetters betreft is overeengekomen, dat hun verblijf kosten in ons land voor Nederland se rekening zullen komen. Hun lonen komen echter voor rekening van de West-Duitse regering. Men toonde zich van Nederlandse zijde ook zeer dankbaar voor het Duitse aanbod om een aantal zoutwater- pompen te leveren, die zeer van nut zullen zijn bij het leegpompen van de ondergelopen gebieden. Het merendeel van het materiaal zal door de Duitse regering worden ge leend van Duitse industriëlen die door hun grote- aanbiedingen voor de hulpverlening o.m. dit aanbod van de Duitse regering hebben mo gelijk gemaakt. Deze aanbiedingen zijn o.m. het gevolg geweest van een resolutie, die enige dagen na de ramp door de Bondsdag met algemene stemmen werd aanvaard, en waarin besloten werd dat West- Duitsland het als zijn plicht be schouwt, het zwaar getroffen Ne derland met alle mogelijke hulp terzijde te staan. De instelling van een ambtelijk bureau in Nederland heeft ten doel, om met de West-Duitse regering op de snelste weg contact te kunnen onderhouden over de wijze van hulpverlening. Dit bureau zal tevens alle door Duitsland gezonden goederen in ontvangst nemen. Vader en dochter hielden aanvaller stevig vast Politie deed de rest AMSTERDAM Een bewoner van de Herman Gorterstraat, die een aantal slagerijen bezit, kwam Zaterdagavond thuis met de dagop brengsten van de drukke Zaterdag in een koffertje. Plotseling sprong een man op hem toe en trachtte hem het koffertje uit handen te rukken. De aangevallene greep zijn belager beet en riep luid om hulp, waarop zijn 17-jarige dochter toe snelde. Vader en dochter hielden hem zolang in bedwang, totdat de politie hem kon arresteren. De da der, de 48-jarige werkloze chauf feur K. uit Hilversum, is opgeslo ten ter zake v^n roofoverval. Kraanwagen valt op een jeep, kornet overleden GOES. In de Soepenpolder bij Nieuwland is een Belgische jeep bij het passeren van een dijk on der een kraanwagen gekomen, die kantelde. De Nederlandse kornet der artillerie. J van der Schalk uit Rotterdam, kwam klem te zitten onder de kraanwagen en overleed ter plaatse. Hij deed dienst als ver bindingsofficier bij de Belgische genietroepen. Rijn was versperd tot Zondagmor gen vroeg. Het vervoer tussen beide plaatsen werd gedurende die tijd waargenomen met bussen. Het trein verkeer van en naar Rotterdam en Den Haag ondervond door deze bot sing geen vertraging, omdat dit over afzonderlijke sporen rijdt. De enige passagier, die gewond werd, is de heer Th. H. de Jóng uit Gouda, die werkzaam is bij Van Gend en Loos te Boskoop. Hij zat voorin de trein bij de conducteur. Laatstgenoemde viel bij de botsing boven op hem. De heer De Jong liep enige sneden in zijn gezicht op, kreeg een ontwrichte kaak en klaagde over pijn in borst en rug. Sneltrein Napels- Bari ontspoord: 21 doden NAPELS. De sneltrein Napels Bari is Zondag in de buurt van Be- nevento met grote snelheid uit de rails gelopen. Volgens de laatste gegevens zijn daarbij 21 personen om het leven gekomen en 80 ge wond. De machinist en de stoker, die beiden gewond in het ziekenhuis werden opgenomen, verklaarden, dat het ongeluk te wijten was aan het weigeren der remmen. De trein reed met te grote snel heid door een bocht. Het gevolg was, dat negen wagens kantelden een tiende tegen het gebouw van een electriciteitsbedrijf botste. Onder de slachtoffers bevonden zich geen buitenlanders. Van de 25 per sonen, die naar een ziekenhuis wer den overgebracht zouden er vier ernstig aan toe zijn. 46 personen werden ter plaatse verbonden. EEN Diesel-electrische trein, ko mende van Waddinxveen, is Za terdagmiddag op de grens van Gouda op een stilstaande loco motief gereden. De locomotief boorde zich in het treinstel en het is alleen aan het feit dat er in de 2de klasse maar weinig passagiers zaten te danken, dat er niet meer personen werden gewond. De bestuurder van de trein kwam om het leven. Een passagier werd gewond. In Argentinië stortte trein in een ravijn 23 personen omgekomen BUENOS AIRES. Bij Comodoro Rivadavia, aan de baai van St. Georges, 1.600 km. ten Zuiden van Buenos Aires, is Zondag een trein ontspoord. 23 personen kwamen om het leven en 42 werden gewond. De trein stortte in een ravijn van vijftig meter diepte. De rijtuigen la gen voor het merendeel onderstebo ven. De trein was op weg van de badplaats Rada Tilly naar Comodoro Rivadavia. Chauffeur viel in slaap Bus stortte in ravijn: 23 doden MANILLA. Een autobus, die op weg was van Hocos naar Manilla, is op ongeveer 250 kilometer van laatst genoemde stad in een diep ravijn ge reden, omdat de chauffeur in slaap was gevallen. Het voertuig vloog on middellijk in brand. 23 personen werden levend verbrand, terwijl 28 inzittenden ernstige verwondingen opliepen. De chauffeur poogde later zelfmoord te plegen. Nieuwe aardbeving in Perzië TEHERAN. In het gebied van Mohalarh, een streek nabij Toeroet, dat dezer dagen door een hevige aardschok werd geteisterd, heeft zich Zaterdag ook een aardbeving voor gedaan. Het is nog niet bekend of ook hier slachtoffers zijn gevallen. Met radio uitgeruste reddingsploe gen hebben gemeld, dat in Toeroet geen muur meer. overeind staat. Vol gens radio-Teheran zijn hier 950 per sonen om het leven gekomen, ter wijl in de nabijgelegen dorpen Bro- djez en Sitrah elk 12 doden zijn te betreuren. Het getroffen gebied ligt in Noord-Perzië bij de Kaspische Zee. Voor Rampenfonds Langspeelplaat met rede van Koningin over watersnood DEN HAAG. Er verschijnt een eenzijdige 25 cm langspeelplaat voor de gramofoon. met de radio rede. die H.M. de Koningin op de nationale gedenkdag. Zondag 8 Fe bruari j.L heeft uitgesproken. De gehele opbrengst zonder enige af trek komt ten goed aan het Ram penfonds. Dit plan wordt door de gezamenlijke gramofoonplatenindus- trie met spoed uitgewerkt. Deze uitgave van de gezamenlijke Ne derlandse gramofoonplatenindustrie wordt voorzien van een speciale hoes. De verkoopprijs bedraagt 7.50. Omvangrijke protestacties tegen vonnissen van het proces-Oradour STRAATSBURG. Duizenden Elzassers zyn Zondag in kerken en bij oorlogsmonumenten bijeengekomen als protest tegen de vonnissen, uitge sproken tegen 12 Elzassers wegens him aandeel in het uitmoorden van het Franse plaatsje Oradour in de laatste wereldoorlog. Zij kregen gevangenis straffen van vijf tot acht jaar. Met uitzondering van de communisten doen vertegenwoordigers van alle politieke partyen in de Elzas aan de protest actie mee. Parlementsleden en senators hebben een snelle beslissing van de regering verzocht. De burgemeesters van het departement Boven-RUn zyn een administratieve staking begonnen. Parlementsleden uit de Elzas hebben maatregelen besproken om pressie op de regering uit te oefenen. Zy overwogen ongehoorzaamheid aan regeringsbesluiten en ontslagaan vrage als volksvertegenwoordiger. Ook de mogelijkheid van een belasting- staking is overwogen- Dit zou ernstige moeilijkheden voor de staatskas betekenen, daar de Elzas veel aan belasting opbrengt. De Franse minister van Defensie Pleven heeft spoedige behandeling door de regering beloofd van een amnestieverzoek ten gunste van de veroordeelde Elzassers, die door de Duitsers werden gedwongen bij de Waffen-S.S. dienst te nemen. Dit verzoek is in de vorm van een wetsontwerp ingediend door de vroegere minister Pfimlin. Deze zal aan het hoofd van een dele gatie parlementsleden Dinsdag een bespreking over de kwestie met premier Mayer en minister Pleven hebben. Alle carnavalsfeestelijkheden in de Elzas zijn afgelast. De autori teiten hebben de bevolking ver zocht de komende vier dagen te wijden aan rouwdiensten en her denking. De omvang van de protestactie is een grote verrassing voor de Franse regering, die in een moei lijk parket is gekomen, want als zij de Elzassers hun zin geeft, wekt zij de ontevredenheid van de fa milieleden van de slachtoffers van Oradour en andere delen van het volk. De eerste tegenactie is er trouwens al In Rijssel is op een vergadering van voormalige ver zetslieden handhaving van de von nissen geëist Leonard Keim. communistisch lid van de Straatsburgse gemeen teraad, is uit de partij getreden en. heeft deelgenomen aan de pro testactie. Aan Keim is indertijd verzocht getuigenis af te leggen in het proces-Oradour ten gunste van de beschuldigde Elzassers. Aangenomen wordt dat hij daar voor geen toestemming van zijn partij heeft gekregen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1