Wat Leiden deed toen de ramp land kwam over ons RIJN- EN VEENSTREEK Eerste paal voor „militaire" woningen in Professorenwijk Voorbereidingsweekend voor emigran ten op Oud-Poelgeest Daadwerkelijke hulp vanaf het eerste ogenblik Agenda voor Leiden GEMEENTE LEIDEN Gevestigde en vertrokken personen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Ook meer activiteit van particuliere zijde Zaterdagmorgen is op het terrein tussen de Van de Sande Bakhuijzenlaan, de Franchimontlaan en de Lorentzkade een eerste paal geslagen voor de bouw van 264 woningen. Eerst was het de bedoeling, dat hier 100 woningen voor militairen zouden komen, maar het is het gemeentebestuur gelukt, er 150 voor de marine bij te krijgen. Tenslotte werden er nog 14 uit het eigen contingent gehaald. De eerste woning zou omstreeks eind Juli klaar zijn. De voorzitter van Ons Doel, de heer Nooteboom, wijdde in het begin van zijn toespraak enige woorden aan de natio nale ramp. Deze eerste paal is er echter een symptoom van, aldus de 'heer Noo teboom, dat we vooruit moeten. Hij zei, dat veel militairen uitzien naar het ogenblik, dat de huizen hier klaar ko men. Over het bouwplan zelf was hij goed te spreken. De bouw is bijna tra ditioneel. De opdracht voor het maken van de plannen werd begin Augustus 1952 gegeven. Wethouder Jongeleen deelde mee, dat het plan uit twee delen bestaat, t.w, 96 middenstandswoningen en 168 woning wetwoningen. Het stuk grond behoort tot de mooiste plaatsen van de» stad. Waarschijnlijk zal in de vergadering van de gemeenteraad van 9 Maart een plan worden besproken voor de bouw van 229 woningen in het Noorden. In de raads vergadering van vandaag is, zoals be kend, de bouw van 99 woningen in de Mors ter sprake gekomen. De wethouder zei ook nog iets over de particuliere bouw. Er is van deze kant toestemming gevraagd voor de bouw van 76, van 18, van 5 en nog eens van 18 woningen in de omge ving van de Professorenwijk. „We hopen, dat de particuliere bouwers even vlot zullen gaan werken als de gemeente"', zei de heer Jongeleen. Ook sprak nog de luit. ter zee eerste klasse Grijpma. Hij zei, dat hij ander half jaar had gewerkt aan het plan om in Leiden defensiewoningen te bouwen Nu de eerste paal is geslagen, zijn de moeilijkheden voor mij voorbij, aldus spreker. Dank Bracht hij in het bijzon der aan wethouder Jongeleen. die net aantal woningen tot 250 had weten op te voeren. Het is niet zo. dat in deze nier blokken alleen militaire gezinnen wor den ondergebracht. Er komen ongeveer honderd militairen in te wonen en de andere gegadigden zullen in andere wij ken Noord, Haagweg en Mors wor den gehuisvest. Voor de uitvoering van dit pian moeten eerst ongeveer 2600 len worden geheid. Men heit er veertig per dag. Verkiezing ambtsdragers Geref. Kerk Bij de gisteren in de Geref. Kerk ge houden verkiezingen voor tien ouderlin gen en acht diakenen zijn gekozen tot ouderling de heren C. J. van Cittert J. van Ek. M. van Hilten, W. J. Hogervorst, J. Kokkedee, A. M. de Koning, J. Rave- s'.ein, mr C. de Ru, H. Schutte en Wassenaar; tot diaken de heren C. L, de Breo. P. S. van Dijk. J. P. Karstens, Joh. de Koning, J. van der Mey, C. P. Roest, I. d. Vries en A. C. van Zo est. Vrees, angst en leugen in het kinderleven Over vrees, angst en leugen in het kin derleven sprak drs D. G. Ruarus, psycho loog te Amsterdam, Zaterdagmiddag in het Volkshuis. De begrippen vrees en angst worden in de psychologie sterk onderscheiden, aldus spr. Vrees koestert men altijd voor iets, wat werkelijk aanwezig is. De angst daarentegen heeft geen object. De mo derne psychologen zijn van mening, dat de vrees niet aangeboren is. Vrees is ge baseerd op de ervaring. De angst zit veel dieper dan de vrees, Dat de angst aange boren zou zijn, wordt over het algemeen niet meer geloofd. De psycho-analytici willen het ontstaan van de angst uit het geboorteproces verklaren. Een feit is, dat angst zich openbaart bij mensen met een bepaalde constitutie, vooral bij neuro- pathen. Een andei'e theorie wil de angst verkla ren uit een erfelijke zwakte. Het zwakke kind wil zich doen gelden en wendt on bewust angst voor om de aandacht te trekken. Of de leugen de mens aangeboren is of pas in zijn leven ontstaat, kan men niet met zekerheid zeggen, aldus spr. De leugen hangt nauw met de vrees en de angst samen. Een leugen gebruikt men als men uit eigénbelang bewust een on waarheid spreekt om een ander te mis leiden. Als men deze maatstaf aanlegt, liegt een kind practisch nooit. In een milieu, waar de opvoeding streng is, is de leugenachtigheid onder kinderen het grootst. Bovendien moet men niet verge ten, dat een kind herhaaldelijk met de leugens van volwassenen m aanraking komt Dit wei-kt natuurlijk de leugen achtigheid in de hand Spr. beloofde ten slotte om Zaterdag in zijn tweede lezing de practische kant van dit onderwerp te belichten. Tweetal Chr. Geref. Kerk In de vacature van ds Joh Jansen heeft •de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk alhier, gistermorgen een tweetal samen gesteld. Het bestaat uit de predikanten D. Biesma Jr te Amsterdam-Oost en C. van der Weele te Harderwijk. Binnen kort wordt een beroep uitgebracht. Residentie-Orkest Het zesde abonnementsconcert van het Residentie-orkest zal Donderdag 19 Fe bruari in de Stadsgehoorzaal worden ge geven. Op het programma staan de Fan tasie opus 103 van Schubert, door Wil lem van Otterloo georchestreerd; de Va riations Symphoniques van César Franck, uitgevoerd door de vermaarde jonge Franse pianiste Janine Dacosta; en de .Vijfde Symphonie van Tsjaikowsky. Het vijfde abonnementsconcert, dat in verband met de vordering van de Stads gehoorzaal was uitgesteld, zal worden in gehaald op Donderdag 12 Maart. De geldinzameling in Leiden Op naar de 150.000 Leiden klimt wat de geldinza meling voor het nationale rampen fonds betreft naar de f 150.000. De stand was Zaterdagmiddag half één f 141.100,35. Er was sinds Donderdag half zes f 4902,74 bijgekomen. Per giro f 810,05, via de bank f 420, aan de kas van de gemeente-ontvanger f 2841,14 en via een aantal scholen f 831,55. De specificatie is als volgt. Giften op de giro-rekening van de ge meente-ontvanger: H. v, W, Jr f27.50, H d. K. f 15.A. H. L. f35—, C. H. f75.coll. Klnderkerk ier Eva-ng. Luth. Gem. te Leiden f 100.—, Mw L. H. d. B.- v. d. W. f50, pers. V. en D. f507.55, totaal f 810.05. Op de bankrekening van de gemeen-te- on-tvanger is gestort f 420. Stortingen van particulieren/bedrijven! aan de kas van de gemeente-ontvanger: Zusters van Betihlehem f25, bewoners R.K. weeshuis en oudeliedenhuis te Leiden f 100, pars. „De Leidse Courant" f57, woningbouwver. „Eensgezindheid" 100, coll. Zondagsschool „Immanuel" 14.75, batig saldo concert Mariniers- kapel f 44.39, dir. en pers. „De Hoop" v.h, Boot f 2000, pers. -teohn. dienst P.T.T. f 500 totaal f2841.14. Collecte scholen: vakschool voor meisjes, Rapenburg f343.50, Chr. kweek school f69,54, M.T.S. Kon. Genootsch. „M.S.G." f250,86, O.L. school Medusa straat f25, Momtesorrischool Schutters veld f2.80, O.L. school Driftstraat f0.50, Rudolf Stein-erschool Langebrug f 65.50, openb. school voor V.G.L.U. Oude Vest f63.8-, totaal f831.55 Emigratie als opdracht „Ieder van il gaat als ambassadeur van ons volk". Met deze woorden ty peerde ds J. H. Quack, directeur van de Hervormde emigratiecommissie, een van de achtergronden van verantwoorde emigratie in een toespraak op het tweede emigranten-weekeinde dat het vormingscentrum Oud-Poel geest Zaterdag en Zondag heeft gehouden. De heer Cnossen, directeur van de Chr. Burgemeester zegt dank In de periode, die sinds de vorige vergadering verliep, heeft zich aan ons land een ongekende ramp voltrokken, die als een nationale ramp moet worden gekarakteriseerd, zei de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, in een rede, uitgesproken aan het begin van de hedenmiddag gehouden gemeenteraadsvergadering. In de eerste plaats gaat onze deernis uit naar de slachtoffers van de watersnood. De burgemeester verzocht de raad eerst enige ogenblikken stilte in acht te nemen ter herdenking van de doden van deze ramp. Vlissingen Uiteraard gingen onze gedachten on middellijk weer uit naar Vlissingen. dat wij na de laatste oorlog ook de helpende hand hebben geboden 's Maandags werd een transport van hoog nodige goederen samengesteld en des nachts is de colon ne vertrokken om Dinsdags met grote dankbaarheid en levendig enthousiasme in Vlissingen ontvangen te worden. Later heeft nog een tweede colonne haar weg naar die gemeente gevonden. Gaarne zijn wij bereid ook thans weer aan Vlis singen de helpende hand te bieden. Ge lukkig kan Vlissingen niet tot de zwaarst getroffen gemeenten gerekend worden, welke voor adoptie in aanmerking komen. Wij menen dan ook. dat. Leiden zijn zorgen zeker ook nog over een andere gemeente in het rampgebied moet uitstrekken. emigratiecentrale, legde Zaterdag in zijn rede over voorwaarden voor verant woorde emigratie de nadruk op de plicht van de Nederlandse emigranten de voorkeurspositie, die ons land op dit gebied heeft verworven, door hun hou ding te bestendigen. In allerlei variaties kwam naar voren, dat onze landgenoten door hun emigra tie een vruchtbare bijdrage kunnen geven aan het economisch, cultureel en kerkelijk leven van het volk, waarvan zij deel gaan uitmaken. Op onderhoudende wijze vertelde ds G. J, H. Gynninb van zijn ervaringen als predikant aan boord van een emigran tenschip. Mej. Prinsen en mevrouw Boendermaker hielden inleidingen over het leven in Canada en Australië. Onno dig leed kan de emigranten bespaard blijven als zij, vóór hun vertrek, goed op de hoogte zijn van de taal van het land, )vaar zij heen, gaan. Deskundigen van het regeringscom- Nieuwe leervicaris in Staalwijk De heer Zonneberg heeft als leer vicaris van de Hervormde wijkgemeente Staalwijk afscheid genomen. Hij heeft er vier maanden gewerkt en gaat nu zijn theologische studie voortzetten aan het Hervormd seminarie in Drieber gen. De heer Zonneberg wordt in Staal wijk opgevolgd door de heer Bons, die eveneens aan de Utrechtse rijksuniversi teit heeft gestudeerd. Familieberichten uit andere bladen •BEVALLEN: Mevr. Bouricus-Eijdenberg, d, Zuilen: mevr. Koole-Punt., z., Rotterdam; mevr. van Heemstra-Visser, d., New York, GETROUWD: B P Ed. v Es en A Koppen, Amsterdam. OVERLEDEN: G A II Schaap, v.. 73 3.. Amsterdam: J A Wessels. m. 61 .1.. Amster dam: A B Ahling, m. 73 j-, Amsterdam; M Looij. m„ 30 j„ Rotterdam; T Adriani, m. 34 j.. Driebergen; K Kort., m., 68 j., Enkhuizen; S Terlaak. m. 85 j.. Vlaardingen: L J C Bor, v. 86 i.. Eerbeek; A W Schafer. m. 46 j Haarlem: S Cool, v. 82 j., Wassenaar: J M Krijgsman, m, 60 j. Bloemendaal, Uitvoering dameskoor „Cantemus" Een aantal genodigden was Zaterdag avond in 'net Schuttershof bijeen om een uitvoering bij te wenen van het dames koor ..Cantem-us". Het is een voor lopig nog klein koortje, dat een jaar geleden werd opgericht. De leiding be rust bij mevrouw Tilly StenzLeening. De kennismaking is alleraangenaamst geweest. Reed-s nu zijn aanmerkelijke resultaten bereikt, en het petl zal zeker nog stijgen, -ezien het goede materiaal en die uitstekende leiding. Door een al leszins verklaarbare nervositeit was het begin enigszins aarzelend en de samen klank a-er stemmen nog niet voldoende homogeen. Maar deze bezwaren w-erden weldra overwonnen. Engels Tam van Lahiusen was goed van sfeer en voorail lm het F rüh lires-gebied van Bamgiel kwamen de goede kwaliteiten volkomen naar vo ren. Kl'ankgeha'lte. zuiverheid en rhyth- miek waren zeer bvredi-gend; de opmer kelijk goede uitspraak, waardoor ook zonder tekst i-ed-er woord te volgen was, verdient een bijzondere vermelding. Na de pauze hoorden we nog een vier tal Franse liederen, die altijd weer boeien door hun eigen sfeer en melodie en tenslotte het Lentesiprookje van E WettigWeissenbpr n Ter afwisseling gaven enkele leerlin gen van mevrouw Stenz een aantal num mertjes ten beste. Mej. Willy Spittel zong op verdienstelijke wijze een twee tal Sehubert-ldederenWilly en Corrie Ziegelaa-r voerden enkele pianosoli uit en na de pauze nog een Quaitre-mains van Di-abelOi, -terwijl EUy Versteeg een drietal pianostukjes uit het hoofd voor droeg, waarbij zc blijk gaf van muzika liteit en gevoel voor rhythme. Ineke David gaf hiervan ten zeerste blijk bij Caipricio van Alibeni-z en Andaluzza van- Granados. Allen oostten een verdiend succes. Uit alles bleek, dat mevrouw Stenz niet alleen een uitstekend koor- Leidster is, maar tevens een bekwame en toegewijde pianopaedagoge. Aan het eind van de avond werden bloemen aangeboden aan mevr. Stem en mej. Maria Schötble, bij wie de piano begeleidingen in zeer vertrouwde han den waren. Het was een alleszins ge slaagde avond. Honderdtachtig evacué's in Leiden Het aantal in Leiden ondergebrachte geëvacueerden loopt langzaam terug. Er zijn er nu nog honderdtachtig. Deze teruggang is te verklaren uit verhuizin gen van evacué's naar familieleden of kennissen in andere plaatsen. Terugkeer naar het noodgebied heeft nog niet plaats gevonden. Reeds van het eenste ogenblik af was het mij duidelijk, zo vervolgde de bur gemeester, dat met het betuigen van deelneming niet kon worden volstaan. Daarom richtte ik mij op de morgen van diezelfde Zondag tot de Commissaris der Koningin in onze provincie om hem de hulp van a-tle gemeentediensten aan te bieden. Als gevolg hiervan vertrok des middags een gedeelte van het personeel van Gemeentewerken naar Goudo-ak om aldaar daadwerkelijk te helpen de wa terkering op peil te houden. Ook de Leidse studenten, het garnizoen, het ve teranen-legioen, de Leidse Duinwater- maatschappij, het Rode Kruis en andere organisaties en tal van particulieren snelden terstond te hulp. terwijl velen zich als vrijwilliger ten stadhuize kwa men melden. B en W. kwaimen in de avond van de ramp-Zondag bijeen met enkele be stuursleden van het Rode Kruis om de situatie te bespreken en de richtlijnen op te stellen voor de te bieden hulp. Be sloten werd, zo spoedig mogelijk een inzameling van geld en goederen te or ganiseren. terwijl daarnaast ten stad huize een centraal burea-u voor de hulp verlening werd ingesteld. Maandagmorgen werd direct begon nen met de uitwerking van de plannen. De geldinzameling heeft tot nu toe rond 142.000 opgebracht, welk bedrag gezien de gedane toezeggingen nog belangrijk zal stijgen. Voorts stelden verschillende missariaat hebben de deelnemers alle I drijven nieuwe goederen terstond gevraagde inlichtingen gegeven Enige gratls ter beschikking, andere ga films over Canada, Nieuw Zeeland en1 waardebonnen of een aanzienlijke kor- Australië verduidelijkten het gesproken 1 tinK- De goedereninzameling speelde zich woord. in hoofdzaak op Dinsdag af en leverde een overweldigend resultaat op. Niet minder dan vijf goederen-depots moes- téh worden ingericht, terwijl de waarde der ingeleverde goederen op 800.000 ge steld kan worden. Maandag Stadsgehoorzaal. 8 uur: concert Accor- dan-to en Kunst na Arbeid, ten bate van het Rampenfonds Schouwburg. 8 uur: Prinses Irenefonds Ne] Oosthout in ..Toneelgeheimen" (Rampenfonds). Schuttershof. 8 uur: VOLA. jaarverga dering. Doelen. 8 upr: Leidse amateur-foto grafen, portret-fotografie voor de ama teur. Oegstgeest. Oud-Poelgeest, half 8 tot half 9: volksdansavond. Warmond. 8 uur: gemeenteraad. Dinsdag (Oliebollendag ten bate van het Ram penfonds)- Stadsgehoorzaal, 8 uur: Dennenheuvel en Rampenfonds, Jean Louis Stuurop, viool. Schuttershof, half 8: opening slagers cursus. Schouwburg. 7 45 uur: L.A.Kgroep Arabesque met „Van snotneus tot neon" Lis se, Grachtweg 75, 2 uur. opening Bloemlusttentoonstelling (t/m Zaterdag). Oegstgeest, W. de Zwijgerkerk, 8 uur: J. W. Jansen over: Hoe bevorder ik de gezelligheid in huis? Woensdag Steenschuur 6, 8 uur: K. en O., A. L C. A. van Nijnanten over Zwitserland. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Nieuw Leven, invitatieconcert 35-jarig jubileum. Vlies, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, film Boomkwekerij Allerlei. L.F.C.-terrein, half 8: Leids elftal gewestelijk politie-elftal (Rampenfonds). Levendaal 1, half 8 tot half 9: zitting prijzencommissie. i 'wnioonstcllingnn Prentenkabinet. 2—5 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807, en apotheek Tot hulp der Menschheid. Hooigracht 48, tel. 21060. Leidse scholieren en zware luchtdoelartillerie Een aantal leerlingen van de Titus Brandsmaschool te Leiden zal morgen een bezoek brengen aan het regiment zware luohtdoelartillcrie uit Rhenen, dat dan in de nieuwe Alexanderkazerne te Den Haag aanwezig zal zijn. Op het pro gramma staan rondleidingen en militaire demönstraties. Deze school is gevestigd aan het Pieterskerkhof. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrik M, z-n van J Boot en J va-n- Rijswijk; Cornells H M, zn van C van Werkhoven en MThvd Kamp; Gijsbertus C, zn van Th van Wetten en H R Verstraeten; Johannes A, zn van B de Zwijger en H J Siierag; Jo zef R A M, zn van Th v d Velde en A M Kortekaias; Simon- H. zn van S B Sas sen en J Kliijn; Wilhelmus F P, zn van F W v d Maden en C J A Ammerlaan; Leonard-US J, zn van J Pa-nlevliet en A V d Vailk. GEHUWD: P Fe-ltkaimp en J H Kloeke. OVERLEDEN: S A Broerse, man, 83 jr; M J Zandvliet, dochter, 8 jr; J Cor- neliase, wed van Van Zijp, 31 jr. Zaterdagochtend is de Engelse mi nister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, per vliegtuig op Valken burg aangekomen voor het plegen van overleg t.a.v, de watersnood, die beide landen heeft getroffen. Zeer verblijdend moet genoemd worden de grote spontaneïteit, waarmede de bur gerij zich voor allerlei doeleinden als vrij williger aanmeldde. Het centrale bureau ten stadhuize ont ving ook verschillende aanbiedingen van houders van motorvaartuigen die bereid waren hun materiaal in het rampgebied in te zetten; daarnaast deed het met succes een beroep op anderen om het zelfde te doen. Het legde contacten met ondernemers voor vrachtvervoer voor het kosteloos overbrengen van de vaartuigen naar die plaatsen, waar zij Ingezet kon den worden. Zodoende konden ettelijke vaartuigen daadwerkelijk deelnemen aan het reddingswerk. Ook werden verschil lende andere transporten naar het nood gebied bewerkstelligd, b.v. van kleding, schoeisel en dekking, vloeibare brandstof en chemicaliën. Aangezien gebleken is, dat zeer veel gemeenten in den lande deze zelfde ge dachten koesteren, moest de maatregel worden genomen, dat hierbij een cen traal orgaan regelend zal optreden, ten einde te voorkomen, dat ongelijkmatig en dus ondoelmatig en onbillijk op dit gebied wordt gehandeld. Deze taak is opgedragen aan de Vereniging van Ned. Gemeenten, met wie B. en W. reeds in de loop van de eerste week na de ramp in contact zijn getreden. Het overleg dienaangaande is nog niet geëindigd. Wij hopen zo spoedig mogelijk in staat te zijn, hierover nadere mededelingen te doen. Voor evacué's Een ander facet van de hulpactie is de evacuatie. Maatregelen werden genomen, enerzijds om de stroom van aanmeldin gen voor het geven van onderdak in de juiste bedding te lëiden, .anderzijds om geëvacueerden, die in Leiden een goed heenkomen zochten, passende huisves ting te verschaffen. Voorts werd met het oog op mogelijke evacuatie op grote schaal de Stadsgehoorzaal tot ontvang- centrum van geëvacueerden ingricht. Van alle kanten werd hiervoor op de meest loffelijke wijze medewerking verleend, zodat een aan alle eisen voldoend ont- vangcentrum ontstond. In het midden van de vorige week kon met het ontrui men van de Stadsgehoorzaal weer een aanvang worden gemaakt, zonder dat zij voor haar tijdelijk doel werd aangewend. Langs onofficiële weg kwamen rond 200 geëvacueerdennaar Leiden. Hoewel, zoals ik reeds zeide, veel ge daan is op vrijwillige basis, was het niettemin onvermijdelijk enkele noodza kelijke uitgaven van spoedeisende aard te doen. Ik verwacht, dat op korte ter mijn een totaal overzicht van deze ult- - - het nodige crediet bij uw vergadering zal worden aangevraagd. Hartelijk dank Tenslotte is het mij een behoefte van deze plaats allèn, die op enigerlei wijze hun krachten aan de hulpverleningsactie hebben gegeven, op de meest hartelijke wijze dank te zeggen. Ik doe dit mede uit naam van de wethouders, die op zo voorbeeldige wijze hun schouders onder het werk hebben gezet. Als ik dan zie naar al diegenen, die hebben geholpen bij de verschillende inzamelingen, bij het ontvangstcentrum-Stadsgehoorzaal, op de verschillende goederenmagaziinen, naar hen. die voer- of vaartuigen ter beschik king hebben gesteld of zich persoonlijk hier of in het getroffen gebied hebben ingezet, moet ik constateren, dat het zovelen zijn, dat het ondoenlijk is ook maar één van hen met name te noemen. Met voldoening kan ik zeggen, dat ook het gemeentepersoneel van hoog tot laag zich ten volle heeft gegeven om aan de zware eisen, die de bijzondere omstan digheden stelden, volledig te voldoen. Aan allen dus, die op welke wijze dan ook, hun medewerking gaven, wil ik gaarna vanaf deze officiële plaats mijn welgemeende gevoelens van warme dankbaarheid betuigen. Het heeft mij diep getroffen, dat de Leidse bevolking mijn oproep om steun in deze algemene nood zo goed heeft beantwoord. Indien de aan de dag getreden geest van saamhorigheid over ons vaardig blijft en de vastberaden wil om te helpen ons niet verlaat, dan mogen wij vertrouwen, dat ons land met Gods hulp de slag te boven komt. Officiële publicatie AFSLUITING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leid-en brengen -ter openbare kennis, dat met ingang van heden de Breestra at dagelijks van 21 uur tot 5 uur gesloten zal zijn voor het verkeer in de richting naar het Noordeinde met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. Deze beperkingen van het verkeer geldt tot het tijdstip, waai-op de werk zaamheden ter vernieuwing van de water leiding aldaar, zijn geëindigd. Gedurende deze periode zal het ver keer tijdens de afsluiting geleid worden over het Gangetje, de Botermarkt, de Vismarkt, de AaLma-rkt en de Apothekers- dijk. Twee Leidse predikanten naar noodgebied Naar wij vernemen, is vanmiddag een tweede Hervormde predikant uit Leiden naar het noodgebied vertrokken. Het is ds H. J. van Achterberg, die van de synodale commissie voor de hulpverle ning aan de getroffenen de opdracht kreeg met vier andere predikanten m het gebied van Breda te gaan werken. Het is de bedoeling, dat ds Van Aohter- berg er drie weken blijft. Men verzocht ons nog mee te delen, dat al het pastorale werk in de wijk gemeente Morskwarti-er door de ouder lingen wordt waargenomen. Ook de wijkgemeente-avond van deze week gaat gewoon door. Vanmorgen is ook naar het noodgebied vertrokken ds J. Kabel, zendingspredi kant, wonende aan de Hoge Morsweg. Zijn tijdelijke standplaats is Dongen (ten Noorden van Breda). gaven verkregen zal zijn, waarna In de week van 9 t/m 14 Februari Te Lelden vestigden zich: E. M. H. von Baumhauer, zonder beroep, Cobetstraat 8; Wed. H. J. Scholten-Beu- mer. zonder beroep. Van 't Hoffstraat 50a; C. H. van Bodegom, Jan v Goijen- kade 28; P. H. E. M. Brand, Rapenburg 24; H. Cremer-s en fam„ sergeant-majoor, Meerhof 16; J. J. Douwes en fam„ insp. verz. mij., Cobetstraat 95; C. M. van Duu. ren. Nieuwe Beestenmarkt 5; T. M. Duijn- dam, buffetjuffr., Haven 40: A, D. van Enter, Rapenburg 103; C. M. van Gent, Witte Singel 88; E. van Ommen—Haacke en fam., Meerhof 32; M. de Haas, Jan v. Goijenkade 27; L. Hagens, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; D. Hatenboer en fam. adj.-dir. apparatenfabr., v. d. Brandeler- kade 22; A. M. Bakhuis—Van Herk, Tes- selschadestraat 25; H. C. Hsu, kok, Pie terskerk Choorsteeg 26; A. L. de Jong, verpleeghulp. Plantsoen 73; M. K, L. de Kam, gezinshulp. Hartmanstraat 33; W. J, Kamp. Witte Singel 94; A, H. H. M. Holtz Kellenaers en fam., Wasstraat 62; M. J. J. Kessler, Witte Rozenstraat 66; J. Kra nendonk, Rapenburg 12; J. Krol, Joh. de Wittstraat 36; H. Kroonenberg en fam., chef inkoper lederwarenfabr. Leeuwerik- straat 21; J. Leering, bootbouwer, Mors weg 168; E. M. Leur, Witte Singel 94; K. H. Liem, Dahliastraat 22a; K. L. Liem, Dahliastraat 22a; H. Lodder, Rapenburg 4; G. Lokhorst. Morsweg 180a; T. J, van Leeuwen, loonslachter, Groenhovenstraat 14; A. G. Lucas en fam., bouwk. ingenieur Witte Rozenstraat 36; A. C. van der Ma de, vertegenwoordiger, Zeemanlaan 57; P. van Mourik, verpleegster, Witte Singel 27; P. M. M. Oortmeijer, verpleeghulp, Mezenstraat 2; C. Pannekoek, bakkers knecht, Boerhaavelaan 8; W. Schaling, Witte Rozenstraat 4a; F. A. Schallenberg, los werkman, Fokkestraat 11; L. Schönau, secretaresse. Groenhovenstraat 19; F. J. M. van Seben, Kloksteeg 17; A. M. J. H. Seuter, Haa.'weg 56; J. H. Smit, Haag- weg 56; C. VerhaagenSteeneveld en fam., Wasstraat 29; D. H. Sterk, ver pleegster, Stationsweg 31; C. H. van der Tak. huishoudster, Rijnkade 12; G, E, Vlassenroot, Rijn- en Schiekade 42; H. Vogt, wegwerker N.S., Acaciastraat 3; T. L, Voortman en fam., Ie luit. K.L., Meer hof 7; M. B. E. Wassink, med. dra arts, Rijnsburgerweg 135; A Wiecherin-k en fam., laborant, Nieuwe Rijn 7a; E. P T. ZitmanWielinga en fam.. Nieuwe Rijn J. H Winkler, H. de Vriesstraat 65: J. J. H. Wijtenburg en fam,, rijksambte naar, Meerhof 18; A. E. Zijderveld, Jan in Goijenkade 6. Uit Leiden vertrokken: R. G. A. Ammerlaan, van Thorbecke- straat 74, naar Ambt Delden, Azelo Pen- sionoot Fr. Maristen; C. Balder, Rapen burg 59, Alkmaar, Dr Schaepmanstraat 2; A. van Barneveld, Langebrug 6, Oegst geest, Duivenvoordestraat 14; J. J. Berg- sma, Rijnsburgerweg 29a, Rheden (Gld.), De Steeg, Hoofdstraat 4; C. Bor—Blan- kestein, Piet Heinstraat 8, Maurik, Bui tenweg 51; F. J. W. Blom, Lage Rijndijk 5, Delft, Lange Geer 48a; H. M. Boer. Bilderdijkstraat 2, 's-Gravenhage, Pavil joensgracht 30; J. de Boer, Jan v. Goijen kade 14, Amsterdam, Jan Luykenstraat 49; M. J. Bredewold en fam., Lange Mare 53, Utrecht, E. Meysterlaan 62; W. van Dam—Brokkaar, Kortenaerstraat 63, Al- blasserdam, Randweg 68; A. M. Dammes, Pieterskerkstraat 8. Amsterdam, Oost- zaanstraat 57h; W. E. Dexel, Ringkade 4, 's-Gravenhage, Wielewaalplein 2; G. M. Fleurbaaij, Fagelstraat 28, Schiedam, PI. Eendragt 31b; T. van der Ham—Gebert en fam.. Oosterdwarsstraat 10a, Noord- wijk, IJmuiderstraat 43; M. H. Groene- wegen, Witte Singel 75, Rotterdam. Ma- thenesserlaan 483b; A. Paardekooper— Haarland, Nic. Beetsstraat 54, Wassenaar, Oostdorperweg 35; C. Kriek—De Haas, Verl, Nassaustraat 11, Voorschoten, Leid- seweg 7; J. den Hollander en familie, Haarlemmerstraat 287, Australië; A. de Jong, Rijnsburgerweg 159, Noordwyk, P. Heinstraat 67; B. Kalverboer, Rapenburg 59. Schellinkhout, Dorpsstraat 136; R. A. Kinds, Rijnsburgerweg 31f, Zuidlaren, Midlaren C 73; W. Knol, Balistraat 63, Canada; N. Leguijt, Morsweg 180a, Ca nada; J. W. van Leusen, Rapenburg 122, Velsen, v. Tuyllweg 34; L. van der Luit, Caldanstraat 53, Voorschoten, Bijdorpstr. 44; M. C. van der Meer, Hoge Rijndijk 152, Amsterdam, Rivierenlaan 18 huis; E. M. Nieuwpoort, Plantage 4, Zwolle, Le liestraat 80; H, de Planque, Plantage 12, Ridderkerk, Oranjestraat 101; G. Keiler- huis—Poorthuis, Rapenburg 59, Delft, Koommarkt 35; C. J. Roijer, Rapenburg 4, Amsterdam, Keizersgracht 467; M. M. J. Schrauwen, Boerhaavelaan 21, Oss, Molenstraat 72; M. C. Schuurman, Vree wijkstraat 10, Oegstgeest, Willinklaan 10; A, G. Stam, Middelstegracht 143, Hilver sum, Lijsterbeslaan 29; Jonkvr. D. A. Storm van 's-Gravensande, Zoeterwoudse Singel 97, Amsterdam, Stadionweg 58 II; J. W. Timmers, Groenoordstraat 34, Dor drecht, Burg. De Roadsingel 13; G. Tulp, Haarlemmerweg 63a, Warmond, Swei- landstraat 43; J. Vaneveld, Haarlemmer straat 216, Wassenaar, Langstraat 35; L. Versteeg, Rapenburg 105, Zwitserland; P. C. J. Versteeg, Hoge Rijndijk 156,-Oegst geest, Wilhelminapark 9; F. Visser, Lan gebrug 6, Oegstgeest, Duivenvoordestraat 14; J. Völke, Rijnsburgerweg 10, Amster dam, 1ste Oosterparkstraat 179; Wed. H. H. WoltjerDe Vries, Cobetstraat NÓ. Noordwijk, Dennenweg 14; L. de Water en fam., 5e Binnenvestgracht 9, 's-Gra venhage, Jacob Catsstraat 49; H. L, Wedeven en fam., Thorbeckestraat no 39, Leeuwarden, Corellistraat 27. ALPHEN AAN DEN RllN Chr. technische school in 1952 Het jaarverslag van de Chr. techni sche school te Alphen kon ook ditmaal In dankbare stemming worden geschre ven, Het leerlingenaantal neemt steeds toe en het Is gelukt, geld te lenen voor de bouw van een nieuwe sobool. Op 27 Mei werd een raad van advies ingesteld om nauwe samen-werking met het bedrijfsleven te bevorderen. Hierin zijn vertegenwoordigers ui-t werkgevers- en werknemerskrlmgen opgenomen. Naast de directeur, de heer H. v. d. Bijl, staan thans zes leraren. Op 1 Janua-ri 1952 telde de school 144 leerlingen; aan het eind van 't jaar wa ren het er 167. Alphen leverde meer dan d. helft, van dit aantal, Zelfs uit Leiden komen de leerlingen. De school heeft een sterk centrumikarakter. De gediplomeerde leerlingen konden, mede door de hulp van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, vlot wor den geplaatst. Nieuwe machines werden niet gekocht, omdat e - geen plaats was om ze op te stellen. Industriëlen deden schenkingen. Het verslag geeft, wat de nieuwe school betreft, een bevestiging van wat we reeds s-chreven. De aanbesteding zal in Maart geschieden; de bouw duurt een jaar. De exploitatierekening sluit In ont vangsten en uitgaven met ƒ98 701,39. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren J. B. Saamsom. voorzitter; A. Hoekstra, secretaris en W. J. v. d. Brink, penntngm. Museum tegen Pasen open Dezer dagen werden de werkzaam heden, verband houdend met de inrich ting van een expositiezaal op de beneden verdieping van het Alphens museum, Rijnkade 11. aanbesteed. De laagste in-, schrijver was de fa W. v. d. Bijl. waar aan het werk ook is gegund. Architect is de heer W. Brouwer. Deze week reeds hoopt men met de verbouwing te begin nen. Tegen eind Maart zal deze voltooid zijn en men hoopt het museum dan met Pasen te kunnen openen. Duizend gulden voor Zuidland In het kader van de landelijke actie ..De mouwen omhoog, ons land moet droog" heeft de Alphense padvinderij Zaterdag speciaal voor het geadopteerde Zuidland gewerkt en met goud resultaat Want de jongelui verdienden een bedrag van ruim f 1000, dat aan burgemeester Witscheij voor het fond-s-Zuidland is ai- gedragen. Een byzonder cl Een kip (patrijs leghorn) van de heer Hoe-flak in de Trompstraat presteerde het een reuzen-ei, niet minder dan 153 gram wegende, te produceren. Dat is on- veer het dubbele van het normale ge wicht Laatste herinnering We herinneren nog aan het concert, hedenavond in Avifauna. Aanvang 8 uur. Het motto is bekend: Een duizendje voor het' Rampenfonds. Bedryfsdamwedstroden De spanning aan de kop duurt onver minderd voort. Zowel Boot I als Van Dijk I wisten te winnen. Duinker en Ver ruit raakten door een 10—4 zege op Oost hoek niet verder achterop. De zuivelhan delaren verloren met 10—2 van Boot I en Van Dijk won met 122 van Boot II. Samsom IIBoot II werd voorlopig 57 voor Boot. Vernieling Luidruchtige jongelui, die Zaterdag avond in de automatiek van de li:er J. Peterse bij het stoeien het een en a-nder hebben stuk gemaakt, zullen van de politie een proces-verbaal krijgen. Overleg gewenst Natuurlijk is alle activiteit ten bate 'an da nood gebieden toe te jiüohen. Toch menen we, dat spreiding en overleg ge wenst zijn. Zaterdag was er: actie pad vinders, postzegel verkoop en gebakjes verkoop van de nijverheidsschool. Men hoopt voor van-daag op een vol Avifauna, maar er worden ook 1200 mensen ver wacht i-n de drie opeenvolgende film voorstellingen van het Rode Kruis. Het gevaar is er, dat het doel zo juist niet bereikt wordt, HAZEP.SWOUDE Chr. transportarbeiders e Ohr. Bedrijfsgroep van transport arbeiders houdt morgenavond haar jaar vergadering in het oude raadhuis. De heer Broeksma treedt als spreker op. Boeken ruilen Het boekenruilen zal niet Donderdag- m-aar Woensdagavond van 7 tot 8 uur in Salvatori plaats hebben. WOU BRUGGE Uitvoering kinderkoor Het kinderkoor De Kleine Lofstem, dirigent de heer D. van Vliet uit Alphen, heeft zijn jaarlijkse uitvoering op 19 en 20 Februari in het Oude Raedthuys. Aan vang half acht. Geëvacueerd vee by veehouders Nadat in de afgelopen week enkele ge- evacueerde gezinnen bij familie of ken nissen in Woubrugge onderdak hadden gevonden, is thans ook geëvacueerd vee bij sommige veehouders ondergebracht. Duizend kistjes voor de getroffenen De leerlingen van de Chr. kweek school, het Chr. lyceum, het R.K. lyceum voor jongens, het R.K. lyceum voor meisjes, de gemeentelijke de H.B.S. voor meisjes en het gymnasium Fruim-laan hebben de afgelopen week meer dan duizend sigarenkistjes met inhoud in -het kader van de hulpverlening aan getroffenen van de watersnood ver zameld, De inhoud is hoofdzakelijk be stemd voor vrouwen. De totale waarde Ls ongeveer f 10.000. Zaterdagmiddag zijn de kistjes bezorgd bij het gebouw van de gemeentelijke geneeskundige dienst aan de Ma-re, waar ook de wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, aanwezig was om de eerste zending in ontvangst te nemen. Over de bestemming deelde men ons ■mpe, dat vijfhonderd kistjes naar Vlis singen zullen worden gebracht. De rest gaat naar het Rode Kruis. Oprichting afdeling Prinses Irene-fonds Vanavond na de voorstelling door Nel Oosthout in de Schouwburg zal de op richting van de afdeling Lelden van het Prinses Irenefonds plaats hebben. Aa-n wethouder J. C. van Schalk is gevraagd voorzitter van deze afdeling te willen worden. Mr F. Ligtenberg 25 jaar kantonrechter Vandaag is het 25 jaar geleden, dat mr F. Ligtenberg als kantonrechter te Lei den werd geïnstalleerd. Mr Ligtenberg heeft de wens te kennen gegeven, deze dag zoveel mogelijk onopgemerkt te laten voorbygaan en is daarom uitstedig. Oplichter „leverde" echtgenoten Drentse boeren bedrogen voor honderden guldens De 38-jarlge los-arbeider H. O. uit Balloo (Dr.), die verschillende Drentse boeren heeft opgelicht, is door de Asser rechtbank tot 12 maanden gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering, alles voorwaardelijk, veroor deeld. Er was 6 maanden plus 2 jaar voorwaardelijk geëist. De man ging bij alleenwonende Drent se boeren op bezoek en vertelde dan dat hij in dienst was bij de Grontmij. I-Iet gesprek kwam al gauw op de vraag of het niet prettiger zou zijn als cr een huishoudster of een echtgenote „zou komen". O. wist daar wel voor te zor gen, maar moest dan geld hebben. In goed vertrouwen betaalden de boeren hem voorschotten van 20 tot 1100, maar een huishoudster of wederhelft kwam nooit opdagen. Oud-N.S.B.-ers verliezen geding tegen Staat De Haagse kantonrechter,' mr Rein- hold, heeft Zaterdag de Stichting Oud- Politieke Delinquenten, een organisatie van oud-N.S.B.-ers, die do staat en minis ter Droes had gedagvaard wegens het sluiten van do Duitse erebegraafplaats in de Peel op 9 November J.I., in het on gelijk gesteld en de Stichting veroordeeld tot betaling van de kosten van het ge ding. Volgens de kantonrechter valt de Stichting onder artikel één van het be sluit tot ontbinding van landverrader- lijkc organisaties, uitgevaardigd door de Nederlandse regering te Londen. Hieruit volgt dat deze stichting geen rechtsper soonlijkheid hoeft en derhalve niet wet tig bestaat. In haar vordering tegen da staat en minister dr W. Drees ia zy dua niet ontvankelijk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3