onncmft tfnentkj! Verontwaardiging in Elzas groeit aan tot een ware storm Burgemeesters leggen ambt neer en veteranen zenden insignes terug Het Rechtsherstel zonder voorzitter Treinramp in Italië eist enige tientallen doden Van het erf van School en Kerk De Oostduitse „reclame-chef' Eisler neemt de benen Tiende lijst met namen Van de slachtoffers Het lied der aethergolven DE HONGAARSE GALEISLAAF Toch is het zo NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG IS FEBRUARI 1953 De vonnissen inzake Oiadour TN DE ELZAS is een storm van verontwaardiging opgestoken, na de tegen de 13 Elzassers uitgesproken vonnissen, waarbij langdurige gevange nisstraffen en dwangarbeid werden opgelegd, terwijl één Elzasser, de sergeant George René Boos, ter dood veroordeeld werd. Duizenden Elzas sers kwamen Zondag in kerken en bij oorlogsmonumenten, onder het luiden der klokken bijeen, als protest tegen deze vonnissen. Men weet, dat ook de Elzassers deelnamen aan het uitmoorden van het Franse plaatsje Oradour, in de laatste wereldoorlog. De publieke opinie in de Elzas luidt, dat de Elzassers hadden moeten worden vrijgesproken. De schuld van alles draagt, volgens hen, slechts generaal Lammerding, de commandant van de S.S.-divisie „Das Reich", die zich nog als vrij burger in de Britse zone be vindt. Met uitzondering van de communisten hebben vertegenwoordigers van alle politieke partijen in de Elzas aan een omvangrijke protestactie deelgenomen. De burgemeesters van het departement Boven-Rijn zijn een administratieve sta king begonnen. Parlementsleden uit de Elzas hebben maatregelen besproken om pressie op de regering uit te oefenen. Zij overwogen ongehoorzaamheid aan rege ringsbesluiten en ontslagaanvrage als volksvertegenwoordiger. Ook de moge lijkheid van een belastingstaking is over wogen. Dit zou ernstige moeilijkheden voor de staatskas betekenen, daar de Elzas veel aan belasting opbrengt, aldus Reuter. Oudstrijders uit de Elzas, veteranen van beide wereldoorlogen, hebben hun militaire onderscheidingstekenen aan de Franse president teruggezonden. Helden uit het verzet en leden der gezinnen van 16.000 Elzassers, die in Duitse concentra tiekampen omkwamen, omdat zij weiger den bij de SS dienst te nemen, kanten zich tegen vonnissen van het militaire gerechtshof te Bordeaux. Straatsburg, Mulhouse, Colmar en an dere Elzassische steden geleken Zaterdag op plaatsen van rouw. Met zwarte ran den omgeven vlaggen woeien halfstok of bedekten kozijnen en balkons. Gewetensvraag voor de Fransen De Franse minister van Defensie, Ple ven, heeft spoedige behandeling door de regering beloofd van een amnestiever- zoek ten gunste van de veroordeelde El zassers. die door de Duitsers zijn ge dwongen bij de Waffen-SS dienst te nemen. Dit verzoek is in de vorm van een wetsontwerp ingediend door de vroe gere minister Pfimlin. Deze zal aan het hoofd van een delegatie parlementsleden morgen een bespreking houden over deze kwestie met premier Mayer en minister Pleven. De omvang van de protestactie is Pijnlijke verrassing voor de Franse rege. ring, die in een moeilijk parket is geko men. want als zij de Elzassers hun zin geeft, wekt zij de ontevredenheid van de familieleden van de slachtoffers van Ora dour en andere delen van het volk. De eerste tegenactie is er trouwens al. In Rijssel is op een vergadering van voor malige verzetslieden absoluut handhaving van de vonnissen geëist. Naar welke zijde zal de weegschaal van het recht doorslaan? Bespreking van minister Beyen De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Beyen. zal naar Ass. Press, verneemt, voorbereidende be sprekingen voeren met Franse en Itali aanse staatslieden alvorens de Europese ministers 24 dezer :e Rome bijeenkomen, nl. op 19 dezer met de Franse premier en minister van Buitenlandse Zaken, op 21, 22 en 23 dezer met de Italiaanse pre mier en andere staatslieden. Italië zou met Frankrijk en de Benelux namelijk een gemeenschappelijk standpunt willen innemen ten aanzien van de band tussen Engeland en de Europese gemeenschap. Joodse partijleider in Kremlin bijgezet Demonstratie, dat Stalin niet „anti-semitisch" is Een urn met de as van Lev Zaharo- witsj Mekhlis is Zondag - met staatseer bijgezet in een muur van het Kremlin achter de graftombe van Lenin. Mekhlis één der meest vooraanstaande Joden Rusland en voormalig minister, v Vrijdag in de ouderdom van 64 jaar overleden, zoals eerder vermeld. Zaterdag hadden regeringsleiders om beurten de wacht betrokken bij het stof- felijk overschot, dat lag opgebaard in het gebouw van de vakverenigingen, waar velen de dode de laatste eer kwamen bewijzen. Een begrafenis op het Rode Plein een eer, die alleen bewijzen wordt aan de hoogste functionarissen van de rege ring en de partij. Ongetwijfeld wilde het Kremlin hier mede bewijzen, da>t het niet anti-semi- itisch is. Hoofdprijs Erefonds viel in Limburg In alle stilte gezien de watersnood is dezer dagen onder leiding van notaris Abma te Amsterdam de trekking gehou den van de door Prinses Beatrix ontwor pen en getekende rebusprijsvraag ten bate van het Erefonds voor Oud-verpleegsters. De hoofdprijs, een Fiat-auto, viel ten deel aan mevr. G. Vermeulen-Jentjens te IJsselsteyn (L.). Alle 1029 prijzen, waar onder vijftien, bromfietsen, zullen de win naars franco worden toegezonden. De vele duizenden briefkaarten gaan nu naar het hoofdpostkantoor te Amsterdam, waar de opbrengst der extra-frankeringen zal worden vastgesteld Naar schatting kan ruim f 100.000 in de kas van het Ere fonds worden gestort. (Advertentie) ZWARE HOEST, BRONCHITIS! "wp'Sitoep SL'JM-OPLOSSEND 'In ons nummer van 2 Augustus 1952 wezen wij er op, dat wij Kamerleden niet de juiste personen vinden om als voorzitter en onder-voor zitter van de Raad voor het Rechtsher stel op te treden. De laatstgenoemden moeten immers in beroep beslissen op alle bezwaren en die zijn er vele tegen de wijze waarop het Ned. Beheers instituut (N.B.I.) over vijandelijk ver mogen beschikt. Dit instituut is deel van de administra tie van het Rijk. De voorzitter en de ondervoorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel moeten dus steeds beslis singen geven pro of contra handelingen van het N.B.I., waarvoor de regering aansprakelijk is. Sinds wij dit schreven, is mr Donker minister van Justitie geworden en af getreden als voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel; prof. Gerbrandy, de ondervoorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel, kon wegens ziekte reeds verschillende maanden zijn functie niet uitoefenen en vertoeft thans tot herstel .van krachten in het buitenland. Het gevolg is, dat de hele rechtspraak van het presidium van de Raad voor het Rechtsherstel reeds verschillende maan den stilligt. Zulks is natuurlijk een zeer ongewenste toestand. Het is hoog tijd, dat "de regering een nieuwe voorzitter benoemt, die geen Kamerlid is en niet als mr Donker de laatste jaren wegens andere drukke werkzaamheden de recht spraak moet overlaten aan een tweede voorzitter, die ook met andere z^ken zo volhandig is, dat de uitspraken na de openbare behandeling van een zaak. vaak een half jaar of langer op zich laten wachten. De eenmansrechtspraak van de voor zitter of ondervoorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel, ingesteld om snelle beslissingen te krijgen omtrent talrijke bezwaren tegen de wijze van be schikking van „vijandelijk" vermogen door het N.B.I., kan uit een oogpunt van snelle berechting dan ook allerminst als gèslaagd worden beschouwd. Ook schijnen normale regels van een rechtsgang beslissingen slechts op grond van stukken, welke beide partijen bekend zijn, het „horen" van een proces partij door de rechter slechts in tegen woordigheid van de raadsman van de partij en van de tegenpartij niet steeds in acht te worden genomen. Het lijkt ons een algemeen rechts belang, dat de regering spoedig een er varen en bekwaam jurist, niet-Kamerlid, dié voldoende tijd heeft om de beroepen tegen de handelingen van het N. zélf te behandelen en zich ook overigens geheel aan zijn taak als voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel te wij den, tot voorzitter benoemt. Baby weid ongedeeld onder de wrak stukken ontdekt Op het emplacement van Benevento is gisteren de sneltrein van Bari naar Na pels met een vaart van 100 km uit de rails gelopen. Minstens 23 Italianen zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen. Negen van de tien wagens sloegen om. De locomotief ramde het perron. Waarschijnlijk passeerde de trein het station met te grote snelheid. De machi nist en de stoker «ijru volgens-A?F.vnadat zij zich hadden laten verbinden, verdwe nen. Zij werden later door de politie ge arresteerd. Volgens de machinist hadden de remmen geweigerd. In de trein be vonden zich vele Italianen, die gingen emigreren naar Venezuela. Er moesten 25 reizigers met ernstige verwondingen In het ziekenhuis van Benevento worden opgenomen. De gekomenen zijn allen Italianen. De bur gemeester van Benevento heeft voor zijn gemeente algemene rouw bevolen. Onder de pasagiers bevonden zich de 32-jarige Renato Girolamo en zijn echtgenote Rosaria Graziani. Zij waren Juist trouwd en waren op hun huwelijksreis. Bij de ramp kwam zijn vrouw om het leven en zelf werd hij gewond. Aan een later Reuterbericht ontlenen wij, dat er 80 gewonden waren, behalve de 23 doden. De machinist en de stoker van de trein zijn thans in een ziekenhuis opgenomen. Een kind van 16 maanden werd Ongedeerd onder de brokstukken vandaan gehaald, naast de lijken der ouders. Oud, en jong werken aan de dijk. Ook deze 69-jarige Willem Quimt uit Poortvliet, een klein boertje, dat toch zeker niet werkloos wil toezien nu zelfs de dominee en jongens van 16 jaar van de ochtend tot de avond in touw zijn. Einde ener communistische carrière Aangezien Amerika hem ook zoekt, zit hij thans tussen twee vuren TN OOST-DUITSLAND vallen de politieke kopstukken, de een na de ander, in ongenade. Hoe kort is het nog slechts geleden, dat premier Grotewohl kameraad Eisler omarmde! Thans zegt het anti-communistische, Westberlijnse blad „Telegraf" uit welingelichte kringen vernomen te heb ben, dat Gerhard Eisler, het voormalige hoofd v^n de Oostduitse propa ganda, en eei-tijds „communist nummer één" van de V.S. naar West-Berlijn is uitgeweken. De Amerikaanse autoriteiten in Ber lijn zouden naar hem zoeken, daar Eisler nog een gevangenisstraf moet ondergaan wegens onwettige communistischeacti viteit in de V.S, Een Amerikaanse woordvoerder heeft echter verklaard, het bericht t.e kunnen bevestigen, noch tegenspreken. Eisler wist in 1949 met het Poolse pas sagiersschip „Batory" uit de V.S. naar Oost-Duitsland te ontsnappen. Het Oost- Duitse ministerie van Voorlichting, waar van hij in 1949 de leiding kreeg, is de vorige maand ontbonden. Volgens de jongste geruchten zou Eisler, waarvan gezegd wordt, dat hy van Joodse afkomst is, zich in Oost-Ber- liin in huisarrest bevinden. Communis tische bladen hebben Eisler vaak gecri- tiseerd, omdat zy van mening waren, dat zijn propaganda niet doeltreffend was. Geen Amerik. stap in Verre-Oosten Alvorens Congres en partners te raadplegen Uit Washington wordt vernomen, dat de Amerikaanse minister van Buit. Za ken, John Foster Dulles, leden van de Senaatscommissie voor buitenlandse aan. gelegenheden heeft verzekerd, dat de Ver. Staten eerst het congres en hun bondge noten zullen raadplegen, alvorens een nieuwe stap in het Verre-Oosten te doen. Volgens Senatoren, die de bijeenkomst der commissie bijwoonden, zou Foster Dulles voorts gezegd hebben, dat presi dent Eisenhower er niet naar streeft, een blokkade van de Chinese kust in te stellen. Deze senatoren verklaarden de indruk te hebben, dat Foster Dulles voornemens is de Amerikaanse bondgenoten volledig op de hoogte te houden en te raadplegen. Dit in de hoop, bij elk toekomstig op treden de Verbondenen, eensgezindheid te verzekeren. De voorzitter der commissie, senator Alexander Smith, had bepaald dat Dulles' verklaringen geheim moesten blijven. Hieronder vólgt de tiende verlies- lijst, die door het Rode Kruis is uit gegeven na de watersnood. Het Rode Kruis kan, in verband met de om standigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst werden verza meld, niet de volledige garantie ge ven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijzi ging achteraf noodzakelijk zal blijken. Kortgene Van Vliet, Jan, geb. 16.2.48 te Ban doeng, zoon van Gerritje van Vliet, laatste adres: Torendijk 401g. Verburg, Daniël, geb. 5.2.29 te Kort gene, laatste adres: Torendijk 371. Dierkx, Ferdinand, geb. 20.2.52 te Kortgene, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs. Laatste adres: Torendijk 401 h. Dierkx. Gustave Antoine, geb. 23.7.50 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs. Laatste adres: Torendijk 401h. Nieuwe Tonge Palingdood, Plona, geb. 13.10.64, echtgenote van Joh. Koppenaal; laat ste adres: 2e Westerstraat 3. Koppenaal, Johannes, geb. 22.1.65, echtgenoot van Plona Palingdood; laatste adres: 2e Westerstraat 3. Prince. Maria. geb. 15.1.67; laatste adres: Kerkring 23. Van 't Hof, Catharina, geb. 25.2.85, echtgenote van L. Zweerus; laatste adres: 2e Westerstraat 7. Wesdorp, Pieter. geb. 12.687, echt genoot van J. M. Haanenberg; laatste adres: B. Overdorpstraat 12. Haanemberg, Johanna M.. geb. 24.5.89, echtgenote van P. Wesdorp; laatste adres: B. Overdorpstraat 12. Zweerus, Leendert, geb. 22.8.85, echtgenoot van C. van 't Hof; laatste adres: 2e Westerstraat 7. Hers, Arentje W„ geb. 21.12.73, we duwe van C. Kievit; laatste adres: Korteweegje 22. Timmer, Huibrecht, geb. 13.3.82; laatste adres: Wentirikstraat 4. Meijer, Krijn, geb. 24.10.40; laatste adres: Battenoordsedijk 22. Brooshoofd, Johanna E., geb. 1.10.91; laatste adres: 2e Westerstraat 9. Verweij. Anna Lijntje, geb. 7.1.83, weduwe van G. Sneep; laatste adres: Korteweegje 9. Hoogstraate, Aagje, geb. 9.6.42; laatste adres: Gen. Snijdersstraat 17. Bruggeman, Marinus, geb. 11.4.46; laatste adres: Battenoordsedijk 34. Bruggeman, Cornelus, geb. 9.12.50; laatste adres: Battenoordsedijk 34. Jansen, Maria, geb. 3.2.10, echtge note van J. W. Bruggeman; laatste adres: Battenoordsedijk 34. Bestman, Maria, geb. 3.10.88, echt genote van P. du Pree; laatste adres: Havenweg 1. Brooshoofd, Adriaantje, geb. 24.6.88; laatste adres: 2e Westerstraat 9. Breur, Laurens, geb. 21.5.99, echt genoot van N. Koppenaal; laatste adres: Zuiddijk 80. Stavenisse Geïdentificeerd: Mol, Adriana, geb, 20.7.39 te Stave nisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf; laatste adres: Kerkstraat A 306a. Moerland, Cornelia Geertruida, geb. 20.9.15 te Stavenisse, echtgenote van Marinus Cornells den Braber; laatste adres: Oudelandsedijk A 98. Van Iwaarden, Jannetje, geb. 2.1.97 te Stavenisse, echtgenote van Johan nes Jacob Hage; laatste adres: Buurt weg A 91. Vogelwaarde Voshaart, Willy Emelia, geb. 18.10,39; laatste adres: Westdijk 2. Overval op slager in Amsterdam Vader, dochter en hond teveel voor dief Wegens een poging tot roofoverval heeft de Amsterdamse politie Zaterdag avond de 48-jarige HilversumSe chauf feur K. achter slot en grendel gezet. Omstreeks zeven uur 's avonds kwam een bewoner van de Herman Gorter straat te Amsterdam, die een aantal sla gerijen in de hoofdstad bezit, thuis. Zo als gewoonlijk had hij een klein koffer tje bij zich,waarin zich de. opbrengst van, zijn winkels op de drukke Zaterdag bevond. .Plotseling' sprong een man later bleek het de Hilversummer te zijn toe en trachtte het koffertje met geld uit de handen van de slagerspatroon te rukken. De slager liet echter niet los, maar greep, de aanvaller en riep luid om hulp. Zij 17-jarige dochter Marianne snelde met haar hond Wodan toe en gedrieën hidden zij de aanvaller zolang in bedwang, dat zij hem aan de inmiddels gealarmeerde agenten van de radio-autodienst konden overgeven. Tegenover de politie heeft de Hilver summer, die werkloos is, verklaard dat hij van de gewoonten van zijn slacht offer op de hoogte was. Hij heeft Zater dag een auto gehuurd en toen de sla gerspatroon voor de deur van zijn ning stond heeft hij zijn poging gedaan. vacant. Dr C. Tazelaar, 61 jaar oud, overleden Bekende figuur op onder wijs- en letterkundig terrein In zijn woning tie Amsterdam is Zondag op 61-jarige leeftijd plotseling overleden dr C. Tazelaar,- rector van het Geref. Gymnasium te Amsterdam en een be kend Christelijk letterkundige. Dr Taze laar heeft vele functies bekleed op het gebied van onderwijs en letterkunde, en heeft de literaire smaak van het Chris telijke volksdeel voor een belangrijk deel gevormd dóór zijn grote aantal publica ties. Christiaan Tazelaar wer dop 23 Augus tus 1891 in Weesp geboren als zoon van de bekende evangelisarieman ds J. P. Tazelaar. Hij doorliep het Geref. Gymna sium in de hoofdstad, waarvan hij in 1946 tot rector werd benoemd. Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam Nederlandse taal en letter kunde en geschiedenis. In 1925 promo veerde hij op een proefschrift over: „De jeugd van Groen". Hij was toen reeds leraar aan de Christelijke HBS in Am sterdam. Hij heeft veel op onderwijsgebied ge daan. Hij was tot zijn dood toe voorzit ter van de Vereniging van Geref. scholen •te Amsterdam en van de Geref. kweek school. Jarenlang was hij voorzitter van de Geref. Bibliotheekvereniging en secre taris van de Reünisten organisatie van de SSR. Hij leverde bijdragen in de bro- churereeks voor ouders en opvoeders. Daarnaast was er zijn literaire arbeid. Wij denken aan boeken als: Moderne Romankunst. Karakterschets van Alice Nahon, A. M. de Jong's Merijntje Gijzen- cyclus, Tien jaren oogst, Belangrijke ro mans van de laatste tien jaren, het hu welijksprobleem in de literatuur, onuit gegeven brieven van mevrouw Bosboom Toussaint, beknopt handboek der Ned. letterkunde in twee delen, het proza der nieuwe zakelijkheid, de cultuurwaarde van Hildebrands Camera Obscura, rond om Da Costa's vijf en twintig jaren, de geschiedenis van een eeuw. Verder aan zijn talloze artikelen, in Stemmen des j Tijds, de Reformatie, Calvinistisch Week blad, (van deze bladen was hij redac teur) in de Chr. Encyclopaedie, AR Staatskunde Opgang, de Standaard e.a. en aan zijn radiolezingen en voordrach- voor volksuniversiteiten o.m. over zijn studiereizen naar Emden en Brugge. Dr Tazelaar doceerde van 1927 tot 1932 aan het Centraal Instituut van Ohr. So ciale Arbeid en gaf college's didactiek en methodiek aan studenten in de Neder landse taal- en letterkunde aan de V.U. Hij was lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde, van het. Historisch Ge nootschap en van de Chr. Kring van His torici. De rector-magnificus van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, prof. G. J, Sizoo, heeft vanmorgen in het Miner va-pavil joen de nagedachtenis geëerd van dr C. Tazelaar. Prof. Sizoo zei, dat dr Tazelaar in de kring der Universiteit een bekende en hooggeschatte figuur was. Jarenlang hij in Gereformeerde kring een ge zaghebbend kenner en algemeen erkende criticus der moderne Nederlandse letter kunde. Als rector van het Gereformeerd gymnasium is hij ook voor vele leerlin gen van onze Universiteit een vaderlijk vriend en opvoeder geweest. Zijn leerlin gen zullen met grote waardering terug denken aan-zijn orïdëfwijs; De nagedach tenis van dr Tazelaar zal ook binnen de kring der Vrije» Unisersiteit in eerbiedige herinnering blijven, aldus besloot prof. Sizoo. Baptisten Gemeenten ^7140 leden De 51 Baptisten gemeenten in Neder land telden, op 1 Januari ji. 7140 leden. Dat is 69 meer den een jaar geleden. Dit blijkt uit de jaarlijkse statistiek van de Unie van Baptisten Gemeenten, versche nen in het Weekblad „De Christen". Van de 51 gemeenten zijn er 47 bij de Unie aangesloten, aparte gemeenten zijn er nog in Almelo, Franeker, Hengelo en Steenwij,k. Er zdjn slechts zes gemeenten Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Ameide en Tien hoven L. Trouwborst te Monster. Geref. Kerken Beroepen te Veenendaal (vac. W. C. v. d. Brink) J. Overduin te Amster dam. Aangenomen: naar Nijkerk (vac. Morsink) W. Griffioen te Kralingse- veer. De classis Leiden heeft prep. geëxa mineerd en beroepbaar verklaard cand. J. Wessel te Leiden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Leiden D. Biesma jr te Amsterdam-Oost en C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt: voor Arnhem J. M. Vis ser te Enschedé. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Hengelo (vac. A A. Hardenberg) W. Veenstra te Musselka- naal. Advertentie) ^TKeeïpri7 I SterV dad»'** Een conferentie van Prot. kerken in Duitsland moest vorige week in Ber lijn worden gehouden en niet in Mün- chen, omdat drie leidende Protestanten in Oost-Duitsland geen visum kregen voor het Westen. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, 14 Febr. G.U. Geslaagd voor doet., examen economie B H Hendriks, Gel- dermalsen en A Mak, Beverwijk; voor cand. ex. geschiedenis H O Heerma van Oss, Vo gelenzang, AMSTERDAM, 14 Febr. V.U. Geslaagd voor doet. ex. economie A van Hardeveld, Vee nendaal en K Kelder, Wormerveer: voor cand. ex. economie P R Rienks, Amsterdam. GRONINGEN, 14 Febr. Geslaagd voor cand. ex. wis- en natuurkunde (F) E Kooi. Lutjegast. UTRECHT, 13 Febr. Geslaagd voor doet. klassieke letteren: A M Neijens. Breda; voor doet rechten M F M Kerbosch. Soest; cand. rechten: H de Coul, Utrecht: doet. ex. op voedkunde: L de Klerk, (cum laude), Olden- borg; cand. tandheelk H S W Verploeg, Utrecht; doet. geneesk,: L Bastiaenen, Utrecht, AGP Cremers, Maastricht, H Leef- tink. Zwolle, J Kuipers. Wageningen, W J Moggre, Schoondijke, H W Reinking, Bllt- hoven. M P Verheye, IJzendijke. LEIDEN. 16 Febr, Gesl, doet, ex. Ind. recht mej. M H Schaper. Leiden; cand. ex. Franse taal- en letterkunde de heer J van der Veen, Leiden, cand. ex. sociologie mej. MOL Klein, Oegstgeest; cand. ex. geneeskunde de dames R Brouwer, Wassenaar. J M Leupen, Leiden, R C Lindeman, Oegstgeest, C Lorch, Den Haag en de heren P Boot. Bodegraven, H S Cohen, Venlo. W C Cohen Tervaert, Aer- denhout, J Barker. USA, F P Goldstein, USA, A Hillebrand. Leiden. H A Kossmaivn, Rot terdam. M Oort, Schiedam. W P H A Rijh- ders. Wassenaar. M A H W Schöt.telndreier, Voorburg en C Verboom, Dordrecht; doet. ex. geneeskunde mej. E Berkhemer, Den Haag de heren C H Kerlen, Voorschoten, Th i d Lende, Schiedam. W E Moermans, Den Haag en B Uyterlinde, Voorburg; arts- ex, mej. E Gans, Leider, en de lieren A Th Boerlage, Amsterdam en J de Goeje, Was senaar. (Advertentie) iaar lang had bewezen jliger en smakelijker te maken, dan zou „BUISMAN zekef tijd worden.uitgevonden*. DINSDAG 17 FEBRUARI. Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 915 Koor en orgel. 9.25 Vo:r de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleu ters 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12,33 Voor het platte land, 12.40 Orgelspel, 1,00 Nieuws, 1.15 Gram. 1.20 Metropole ork. 2.00 „Zeg eens Amerika!" 2 30 Gram. 2.40 Schoolradio. 3-00 Gram. 3,15 Voor de vrouw. 3.45 Gram. 4,30 Voor de jeugd. 5.30 Sport. 5,35 Gram. 5.45 ,,De Twin tigers". 6.00 Nieuws. 615 Pianospel. 6.25 „Pa ris vous parle". 6.30 RVU: Mr N. W. A, van Eyck. 7.00 Kamerkoor en orgel. 7.20 Gram. 3.00 Nieuws. 8.05 Gev. program. 9.15 Lichte muziek 9.35 „Moet je horen", 9-50 Dansmuz. 10 30 Mededelingen. 10.35 Gev. muziek. 10.45 Buitenlands overzicht. 11,00 Nieuws. 11.15 12 uitgespannen en in een soort stal ondergebracht „En ga je dan naar Buda?" De vrouw keek bij het houtvuur zaten in het woonvertrek. Lajos vragend aan. „Je weet toch zeker wel, Even aarzelde Lajos, wilde de boer toch lie- De boerin had niet bijzonder verwonderd ge- dat daar kort geleden een stuk of wat ketterse ver van hem af? Je zou dat kunnen opmaken keken, toen haar man een gast meebracht; ze predikanten gevangen genomen zijn?" uit zijn laatste woorden... Maar toen de ander was dat blijkbaar meer gewend. Ze hing een pot Ja, dat wist Lajos. Zo goed als iedereen het opstond en nodigde: „Kom mee dan. als je zin pap boven het vuur: een bord warm eten zou wist. Je kon het immers overal horen vertellen! hebt", overwon de jongeman die aarzeling. Hij de mannen goed doen. Zijn voorzichtig antwoorden viel de vrouw op. rekende met de waard af en liep met de boer En moest eh Ze keek haar gast vra- Ze keek nog eens aandachtig naar hem, zag wel, gend aan. Die begreep haar vragende blik en dat hij geen handwerksman of veêkoper was... Maar wat ze dacht, zei ze niet. naar buiten. Een ogenblik later schokte de kar de dorps straat uit, de richting op van Waitzen. Erg spraakzaam was de voerman aanvanke lijk niet: hij tuurde zwijgend over de rug en de kop van zijn paard heen naar de weg, die lang zaam omhoog liep. Maar toen ze het dorp uit waren, veranderde dat. Over het ketter-zijn van Lajos zei noch vroeg hij iets: hij begon te vertellen. Waar hij woon de en hoe lang ze nog rijden moesten, eer ze zijn hoeve zouden bereiken. Dat zou laat in de door H. TE MERWE Tenminste niet, waar Lajos bij was. Wel la ter, toen de gast zijn slaapvertrek al had opge zocht en zij met haar man alleen was. „Het zou me niet verwonderen, als die Aczél iets met die gevangen ketters te maken heeft", meende ze. „Het is net iemand uit een gegoed burgergezin. Wie weet, of onder die predikan ten niet een kennis of een familielid van hem „Dan ben ik dubbel blij dat ik hem meege- *t j j j nomen heb", meende haar man. „Ik moet van middag wezen. Nee, nog voor de donkerte, maar noemde zijn naam: „Lajos Aczel" moest sin- die protestantse ketterij niets hebben dat weet toch al wel laat. Als Lajos wilde, kon hij de jeur Aczél verder dan Waitzen? - nacht op de boerderij blijven, een hap eten en Ja. dat was wel het plan. Hij wilde naar Bu- een bed schoten er licht over en na een flinke da daar had hij een oom wonen- lange nacht, kon de jongeman dan de volgende Lajos dacht het voorzichtiger, over het eigen morgen uitgerust verder trekken. lijke doel van zijn tocht niets te vertellen en de je, maar mensen in de gevangenis gooien, om dat ze iets anders geloven dan wij, nee, daar ben ik het eigenlijk niét mee eens." „Laat de pastoor je maar niet horen!" De vrouw lachte, terwijl ze het zei: ze wist best, hoe haar man over die dingen dacht. En zelf De Amerikaanse predikarct J. A. Verleur uit Paterson, Grand Rapids, was juist in de ramipweek voor familiebezoek - in Nederland en zal zoveel mogelijk foto materiaal verzamelen om in zijn gemeen te in Amerika gelden bijeen te brengen voor de slachtoffers. Het aanbod werd dankbaar aanvaard; het gaf boerin vroeg niet verder. Ze schepte de pap op de zekerheid van een goed nachtverblijf tegen- de borden, de mannen schoven aan de ruw-hou- dacht ze er biina niet anders nver over de onzekerheid van een onderdak, dat an- ten tafel. aacni Ze er uyna niet anders over, ders na een vermoeiende tocht nog ergens ge- „Laten we bidden", zei de boer. Hij sloeg een HOOFDSTUK VI zocht zou moeten worden... kruis en boog het hoofd. Lajos bad zonder voor- De boer had anders wel gelijk gehad toen hij af een kruis te slaan. vaartocht zei, dat het rijden op een wagen in de winter „Je bent niet Rooms", zei de boerin, toen hij De voetreis naar Waitzen de volgende dag viel niet meeviel: toen ze bij de hoeve stil hielden de lepel opnam en te eten begon. Lajos mee. Het had 's nachts gevroren en de en van de kar afklauterden, waren ze stijf en „Nee", antwoordde haar man, „hij is niet wegen waren met meer zo week zo sopperig Maar dat veranderde gauw Rooms! Dat vertelde me een marskramer al in AJ maakten de verstijfde wagensporen de weg den eerfit. samen het naard ..De Knnirn» wan Rnhemen ongelijk stram van de kou. 0 zodra ze ze hadden eerst samen het paard „De Koning van Bohemen.' New York Calling. 1130 Sport. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7,15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gr. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9,35 Gram. 9.40 Cau serie, 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Actualiteiten. 125 Amus.muz. 2.00'Gram. 2.50 Concertgebouworkest. 3.30 „Ben je zestig?" 4,00 Voor de zieken, 4.30 Ziekenlof. 5.00 Voor de jeugd. 5.15 Felicitaties voor de jeugd 5 45 Regeringsuitzending: S. H. Robles '6.00 Hammondorgel. 6 20 Sport- praatje. 6.30 Voor de jeugd. 6 52 Actualitei ten. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Causerie 7 30 Gram 8.25 De gewone man zegt er het zijne van. 8.30 Omroeporkest. 9.05 Promenade orkest. 9.30 Gram. 9.55 „Een snipper papier", hoorspel. 10.45 Avondgebed en Lit. kalender. 11.00 Nieuws. 11.15—12,00 Gramofoonmuziek. Engeland BBC Home Service. 1.00 Orgel spel. 1 25 Voor de arbeiders. 1.55 Weerber. 2.00 Nieuws. 2,10 Discussie. 3,00 Voor de scholen. 4.00 Vespers. 4.45 Causerie. 5.00 Schots orkest, 6.00 Voor de kinderen. 6.55 Weerberichten. 7,00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.20 Gram. 8,00 Hoorspel, 8 30 Recital. 9.00 Klankbeeld. 1000 Nieuws. 10.15 Causerie. 10.30 Gev. progr. 11.00 Discussie. 11.30 Bas- bariton en piano 11.45 Parlementsoverzïeht 12.00—0.03 Nieuws. F.ngeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek. 12.15 Gev. muziek. 1.00 Parlémentsoverzieht. 1.15 Vra- genbeantwoording. 1.45 Orkestconcert. 2.25 Voor de kinderen. 300 Voor de vrouw.. 4.00 Balalaika orkest 4,30 Orgelspel. 4.45 Lichte muziek. 5.15 Mrs. Dale's Dagboek. 5.30 Or kestconcert. 6.00 Gev, muziek. 6.30 Verzock- program. '7.-15 Voor de Jeugd. 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws. -8,25 Sport. 8.30 Hoorspel. 9.00 Gev, program. 10.00 Concertorkest. 11.00 Nieuws 11.13' Actualiteiten. 1100 Gev. muz. 0.05 Voordracht. 0.20 Casino-orkest. 0.56—1.00 Nieuws. Frankrijk, Nat. Program 347 m. 12.30 Or- kestcoricert. 1.00 Nieuws. 1.45 Viool en piano. 2 00 Nieuws. 2.05 Zang. 6.30 Amerik. uitzen ding. 7.01 Klassieke muziek. 8.00 Kamermu ziek. 11.20 Gram. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.15 Lichte mu ziek. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.20 Kamermuziek. 2.00 Schoolradio 3.30 Orgelspel. 4.00 Gram. 4.30 Orgelspel. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5 15 Voor de kinderen. 5.30 Graim 5-50 Boekbespreking. 6,00 Voor de jeugd. 6.30 Voor de soldaten. 7 00 Nieuws. 7.40 Gram, 7.50 Syndicale kroniek. 8 00 Om roeporkest. 8.55 Finse volksliederen. 9,15 Mu ziek uit de Sahara. 10.00 Nieuws. 10.15 Gram, 10.45 Idem. 10.55—11,00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1,10. 2.00 en 3.00 Gram. 4.00 Lichte muziek. 5 00 Nieuws. 3.15 Gram. 5.30 Zang en piano,. 5 50. 6.30, 7.00 en 7.35 Gram. 7.45 Nieuws. 3.00 „La Cènerentola", opera 9 30 Jazzmuziek. 9.45 Reportage. 10.00 Nieuws. 10.10 Orkestconcert. 10.50 Nieuws, WE hebben gezien dat het gevoel van dorst optreedt, wanneer vochtverlies in- het lichaam niet bij tijds wordt aangevuld, zodat vermin derde speekselafscheiding ontstaat, hetgeen een droge mond en keel ver oorzaakt. Maar aan de andere kant weet een ieder ook uit eigen ervaring dat na een bijzonder langdurige in spanning of na een zeer grote verhit ting van het lichaam een dorst kan optreden die niet meer te verdrijven schijnt, ook al drinken we onmatige hoeveelheden water. Ook dit is ver klaarbaar. Want door abnormaal waterverlies, zoals dat kan voorkomen bij reizigers in een woestijnklimaat, of bij arbei ders die in hete atmosfeer werken mijnwerkers, stokers, glasblazers, hoogovenarbeiders, enz. wordt niet alleen de zoutconcentratie in het lichaam verstoord, doch wordt boven dien de hoeveelheid zout in het lichaam verminderd. Bij het trans pireren wordt n.l. tevens een hoeveel heid lichaamszouten uitgescheiden en dit kan door water alléén niet wor den goedgemaakt. Nu zouden we als volgt kunnen redeneren: „dorst ontstaat door ont trekking van water aan het lichaam, waardoor de lichaamsvochten verhou dingsgewijs teveel zout gaan bevatten, maar als aan de andere kant ook een zekere hoeveelheid zout uit het lichaam verdwijnt, moeten die te zoute sappen als we het zo mogen uit drukken toch ook spoedig hun nor male samenstelling weer krijgen, zo dat bij abnormaal waterverlies de dorst des te spoediger moet verdwij nen. En we zien juist het tegenover gestelde!" Er zit veel waars in deze gedachten- gang, maar we moeten hierbij niet uit het oog verliezen dat water alléén in de lichaamscellen niet wordt vast gehouden. Daarvoor is zout nodig. En wanneer er dus tevens een zekere hoe veelheid zout uit het lichaam is ver dwenen, betekent dit dat het gulzig ingedronken water niet behoorlijk over de lichaamscellen wordt verdeeld. We drinken dus wel, maar door het ontbreken van het nodige zout wordt de waterhuishouding in ons lichaam niet op peil gebracht. Het drinken van geweldige hoeveelheden water is dus vergeefse moeite. De remedie hiertegen is al even een voudig als doeltreffend: het lichaam krijgt in dergelijke gevallen van ab normaal waterverlies ook zout toege voerd, hetzij door een weinigjê daar van in het drinkwater te doen, hetzij in de vorm van bouillon, welke trac- tatie in de cantines van vele bedrijven aan de daarvoor in aanmerking ko mende werkers wordt verstrekt. Het is gebleken dat door deze zouttoe- voeging het aantal gevallen van over vermoeidheid of van onwel zijn (door de hitte bevangen) aanzienlijk kan worden teruggebracht, niet alleen bij arbeiders maar ook bij sportlieden die zich overmatig moeten inspannen. Als bijzonderheid moet hieraan worden toegevoegd dat zij, die aan hitte en overmatige inspanning, gewend zijn, aanzienlijk minder behoefte aan wa ter of zout hebben dan de nieuwe lingen In hét vak. Dit brengt ons op het mysterieuze probleem van de vermoeidheid en de gewenning. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2