DE EVACUATIE VAN ZIERIKZEE Civiele apparaat moet werk in noodgebieden overnemen DAGBLAD VOOR DELFT EN DELFLAND Gemeentebestuur heeft tot soepeler regeling moeten besluiten Term „onderduiker" weer in zwang KONING BOUDEWIJN BLIJFT BINNENSHUIS Hevig protest in de Elzas Straaljagers op Formosa 113e JAARGANG MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 wo. oy BUREAUX: Verwersdijk 68, Delft Tel. 131 en 1360,Postgiro 578434 ADVERTENTIES, prijs der advertenties15 regels (15 mm) f 2,25, elke mm meer 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden f 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer S 0,10, ABONNEMENTSPRIJS: (bij vooruitbetaling) per kwar taal f 6,per week f 0,47. II1ITIKI1 COURANT 6 pagina's MINDER KOUD Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen. Overwegend matige wind tussen zuid-west en noord-west. Over het alge meen lichte dooi, maar aan vankelijk in het zuid-oosten van het land nog lichte vorst. (Van een speciale verslaggever) ADVIEZEN, aanmaningen en zelfs lastgevingen hebben vele Zierikzeeërs niet kunnen bewegen hun stad te verlaten. Woorden van Z.K.H. Prins Bernhard, van minister Beel, oproepen tijdens kerkdiensten, bekendmakin gen van burgemeester Schuurbeque Boeyen hebben tot dus verre niet het gewenste resultaat gehad. Een tweede bekendmaking van de burgemeester van 13 Februari, die overal in Zierikzee is aangeplakt, laat aan dui delijkheid niets te wensen over; hij „gelast iedere inwoner der gemeente Zierikzee de gemeente binnen drie dagen na deze te verlaten volgens een nader bekend te maken plan en volgens de door of namens hem gegeven aanwijzingen". Vrij dag was begonnen met de registratie van de bevolking en Zaterdagavond eindigde de mogelijkheid zich vrijwillig aan te melden. met al dat rubber". De meesten in Zierikzee lopen op rubberlaar zen. Een kruidenier heeft zich er kennelijk maar bij neergelegd. Zijn voorraden heeft hij zo goed als dat mogelijk was opgeborgen. Wat zal er van over zijn als hij eens zal terugkeren? Want terug keren zullen ze allemaal, het oude moedertje dat haar klagend miauwende poes meesjouwt in een mand, de niet-begrijpende grondwerker, de middenstanders, de onderwijzers en de tientallen anderen, Zij zullen terugkeren als God het wil. NOG EVEN RESPIJT Behalve de 125 Zierikzeeërs, die 's morgens naar Dordrecht Een term die nog geen tien jaar geleden in ons land opgang deed, wordt nu weer in Zierikzee ge bezigd: „onderduiken". De eva cuatie moet evenwel gelukken. Uit Den Haag kwam een officier van de rijkspolitie over, onder wiens leiding de bewoners zonder verblijfsvergunningen moesten worden opgespoord. In de wijken, waar de registratietermijn was verstreken, werden de eerste Zie rikzeeërs, die zonder verblijfsver gunning werden aangetroffen, on der politiebewaking aan boord van het evacuatieschip gebracht. Zondagmorgen om kwart voor elf vertrokken 125 evacué's uit Zierikzee. Met een sleepboot en een barkas van de Britse marine zijn ze naar de „Schelde" ge bracht, die voor de haven met de „Lelie" lag te wachten. De „Schel de" en de „Lelie" boden nog plaats voor honderden anderen. Maar die kwamen niet opdagen. Anderhalf uur hebben zij, die geen verblijfsvergunning konden bemachtigen, in de koude noord oostenwind staan wachten. Wat tassen, koffers en manden en een enkele fiets en kinderwagen vormden de trieste entourage. Zij moeten wachten op het water, hetzelfde water, dan hen uit hun woningen heeft verdreven. VERBITTERDE STEMMING Grimmig stonden de gezichten van de op elkaar gepakte eva cué's. Het afscheid viel zwaarder dan men hun kon aanzien. De vrouwen persten de lippen op el kaar, de mannen mompelden een boos woord. Bitter was de stem ming onder de mensen. Naast ons op de kade stond een groepje. Bij hen bevond zich een grondwerker. Hij be greep niet waarom hij weg moest. Hij liet ons zijn eeltige handen zien. Zijn werk voor de heide-maatschappij bij het dijk herstel heeft hij in de steek moeten laten. „Willekeur, meneer", verze kerden de mannen, toen zij het over de verblijfsvergunningen hadden. „Nog erger dan onder de Duitsers", zo luchtte één hunner zijn gemoed: een uitlating die meer een aanduiding was van de heersende stemming dan een te kening van de situatie. HET LOT BEPAALT In het groepje stond een schoen maker, die geen geluk heeft ge had met het trekken van een lot. Van iedere groep middenstanders blijven er één of twee achter, wier bedrijf nog intact is. Het lot bepaalt wie. Zo is overeengeko men. Zaterdagavond hadden de middenstanders nog getracht van evacuatie te worden vrijgesteld. Het is niet gelukt. De schoenma ker haalde zijn schouders op. „Veel werk was er toch niet meer In de koninklijke school voor naaldwerk te Londen wordt een japon geborduurd welke koningin Elizabeth II zal dragen tijdens de kroningsplechtigheid. vertrokken, zijn Zondag geen eva cué's afgevoerd. Het gemeente bestuur heeft besloten dat zij, die geen verblijfsvergunning hebben gekregen, tot Maandag gelegenheid hadden hun vertrek voor te bereiden. Vandaag moes ten zij Zierikzee hebben verlaten. In totaal zullen dan 187 gezinnen ongeveer 750 personen moe ten zijn geëvacueerd. Zondag is tijdens kerkdien sten wederom gewezen op de noodzaak van evacuatie van hen, die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. 'Politie hield in de straten mensen aan om naar ver- blijfvergunning te vragen. Bij het ontbreken daarvan werd geen dwang uitgeoefend. Deze mensen werd uiteengezet, waarom eva cuatie bittere noodzaak is. Dit zelfde gebeurde bij controle in de huizen. Daarbij werd er nog op gewezen dat de versterkte ge meentepolitie met het in Zierik zee gestationneerde detachement van de rijkspolitie de achter te laten eigendommen zal bescher men. Het gemeentebestuur heeft voorts een speciale regeling ge troffen voor de middenstanders. De nog in Zierikzee aanwezige winkeliers, die moeten evacueren (ongeveer 25) krijgen 14 dagen tijd om hun voorraden in te pak ken, en desgewenst mee te nemen. Hun gezinnen moesten echter vandaag vertrekken. Zij, die Za terdag en Zondag al zijn wegge- gaan, mogen enkele dagen terug komen. NIEUWE AARDBEVING IN PERZIE In het gebied van Mohalam, een streek nabij Toeroet, dat dezer dagen door een hevige aardschok werd geteisterd, heeft zich Zaterdag ook een aardbeving voorgedaan. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal slachtoffers te Toeroet 950. Ongeveer 500 personen zouden de ramp heb ben overleefd. De gouverneur van de stad Damghan was de eerste die de geteisterde plaats bereikte. Er staat geen huis meer overeind. Het merendeel van de slachtof fers is onder het puin bedolven. De overlevenden, van wie de meesten gewond zijn, zijn van alles verstoken. De sjah van Perzië heeft Zondag per vliegtuig een bezoek gebracht aan het geteisterde Toeroet. De vorst onderhield zich met de weinige overleven den en zegde alle mogelijke steun toe. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft reeds 10.000 dollar voor hulp aan de getroffenen ge schonken. Overstromingen in Australië De Australische radio heeft gemeld dat overstromingen het gehele leven in het westelijk deel van Queensland hebben ontwricht. De wegen zijn ondergelopen en verscheidene plaatsen en boerderijen zijn geïsoleerd. Er wordt geen melding gemaakt van verlies aan mensenlevens. Frans vliegtuig vermist Een viermotorig vliegtuig van de Franse luchtmacht is nabij Chevry Cossigny in de omgeving van Parijs verongelukt. Alle zes leden van de bemanning kwamen om het leven. Prinses Ragnhild verloofd Te Oslo is de verloving be kend gemaakt van prinses Ragn hild, de oudste dochter van kroonprins Olaf en prinses Mar tha van Noorwegen, met de jonge reder Erling Lorentzen uit Oslo. Het huwelijk zal in begin Mei worden gesloten. EINDE MILITAIRE BIJSTAND Nederlandse en buitenlandse troepen (resp. 20.000 en 6000 man) keren naar hun onderdelen terug De minister van Oorlog en van Marine ir C. Staf heeft medegedeeld dat in algemene zin de militaire bijstand bij de watersnoodramp op 17 Februari, 's morgens om zes uur, zal worden beëindigd. Dit geldt zowel voor de Nederlandse als voor de buitenlandse militaire eenheden. Dit betekent, dat de 20.000 man Nederlandse troepen en de 6.000 buitenlandse weer naar hun onderdelen zullen terug keren. De minister is van mening dat er een einde gekomen is aan de eigenlijke noodtoestand en dat het civiele apparaat, mede in verband met het hoge werkloosheidscijfer, in staat is de werkzaamheden van de militairen over te nemen. In incidentele gevallen zal nog militaire hulp aanwezig blijven. „In de nood leer je je vrien den kennen". Aan de hand van dit thema hebben de minister van Oorlog en Marine en de staatssecretarissen van Oorlog en Marine, mr F. J. Kranenburg en vice-admiraal H. C. W. Moor man een overzicht gegeven van de hulp die het militaire apparaat bij de watersnood heeft verleend. Tevoren had de minister reeds aan de militaire atttaché's van de betrokken landen en aan de militaire commandanten van buitenlandse onderdelen zijn er kentelijkheid overgebracht voor het werk dat hun troepen in deze verricht hebben. „BURENHULP" De minister noemde dit „bu renhulp" in de ware zin des woords. Burenhulp die geheel ongevraagd verleend werd en die vaak reeds op gang was voordat daar officieel kennis van was gegeven. Zo waren Zondagmiddag al Belgische militairen over de grens gekomen en direct aan het werk geslagen, zonder dat officiële instanties wisten dat ze er waren. „Zó groot was de hulpverle ning en zó treffend de interna tionale samenwerking, dat ik me soms wel eens afgevraagd heb: zouden wij dat ook zo ge daan hebben", aldus de minister. „Het grootste compliment dat ik de buitenlander maken kan is, dat ze net zo hard gewerkt hebben als de Nederlandse mili tairen", zei ir Staf. „Ze hebben geleefd in slecht weer, geslapen in schuren, op stro en soms in de buitenlucht- ze hebben zich moeten behelpen met eten en met alles, maar ze hebben gewerkt als tijgers en leeuwen". OVERSCHAKELEN De militairen hebben hier en daar het spits afgebeten, doch de minister vond het tijd nu de werkzaamheden over te dragen Prinses Ragnhild is 22 jaar, Lorentzen is 29. Toen de Duit sers in 1940 Noorwegen binnen vielen, gaf hij zich, hoewel hij pas 17 jaar was, onmiddelijk op als vrijwilliger en streed in het noorden van het land. Tijdens de bezetting maakte hij deel uit de verzetsbeweging. Hij ontmoette Prinses Ragn hild voor het eerst in 1945, toen hij deel uitmaakte van het es corte van het koninklijk gezin, toen dit uit ballingschap in En geland naar Noorwegen terug keerde. Grote brand te Saigon Duizenden mensen zijn dak loos geworden door een grote brand, welke Zaterdagmorgen in een zuidelijke achterbuurt van Saigon heeft gewoed. Het vuur laaide hoog op boven de op elkander gedrongen krotwo ningen en de mensen liepen radeloos en jammerend door de straten, onmachtig toeziend hoe hun schamele bezit in korte tijd door het voortrazende vuur werd verslonden. Mogelijk is de brand ontstaan bij het wierookbranden, zoals dit in alle huizen ter ere van de voorouders geschiedt. De zaak-Adonis De raadsman van de 42-jarige Amerikaan Harold J. Adonis heeft aan de minister van Justi tie het verzoek gedaan Adonis, in afwachting van de beslissing over zijn door de Verenigde Staten gevraagde uitlevering, in vrijheid te stellen, onder door de minister te bepalen voor waarden. Op 23 November jl. werd de Amerikaan door de vreemde lingenpolitie te Amsterdam ge arresteerd. De rechtbank heeft op 19 Januari jl. Adonis ge hoord en inmiddels haar advies over de uitlevering aan de mi nister uitgebracht. Vrijdagavond zijn de twee de tectives uit New Jersey, die speciaal naar Nederland waren gekomen, zonder Adonis per K.L.M.-toestel naar Amerika teruggekeerd. Ir C. STAF aan andere instanties, ook al omdat zich nu soms al de situa tie voordoet dat de moeilijkste objecten aan de militairen wor den overgelaten. Dit moge dan de eerste twee weken nodig zijn geweest, thans is het tijd weer terug te gaan tot de normale vredesbevelvoering. In deze dagen is gebleken wat men met de strijdmacht kan doen en de minister noemde dit zeer hoopgevend. Het grootste voordeel van de militaire hulpverlening is ge weest, dat men direct opera tioneel kon werken, ook als er burgers ingeschakeld wer den. Ir Staf knoopte hieraan de opmerking vast, dat thans wel de noodzaak gebleken is van een gewestelijk gecentra liseerde bevelvoering voor het civiele apparaat. Wat van de militaire hulp verlening na de 17e nog zal blij ven zijn waterzuiveringsinstal laties, een aantal dukws en wat zoeklichten. De helicopters zul len weer vertrekken, doch als ze nodig zijn kunnen ze binnen twee uur weer terug zijn. Het is verbazingwekkend ge weest hoe de buitenlanders zich aan de speciaal voor hen zo moeilijke omstandigheden heb ben aangepast. „De piloten van de helicopters wisten net zo goed de weg als ik", aldus de minister „en bovendien spraken ze de plaatsnamen ook nog goed uit". EEN PLICHT „Een verzoek van de radio om een militaire avond te or ganiseren hebben wij afgewe zen", aldus de minister. „Wij gaan geen eigen lof bezingen, voor de soldaat was dit werk een plicht en hij is er trots op dat hij het heeft kunnen doen" De buitenlandse troepen zul len onofficieel in de gelegen- Premier Van Houtte en hoofd van kabinet des konings vlogen naar de Rivièra Koning Boudewijn van België, die Donderdag te Antibes is teruggekeerd om zijn verblijf om gezondheidsredenen aan de Rivièra voort te zetten, mag op medisch advies zijn villa enige dagen niet verlaten, zo hebben leden van zijn gevolg Zaterdag meegedeeld. Er werden geen verdere bijzonderheden ver strekt, doch men neemt aan dat de vorst nog lijdt aan de gevol gen van een recente griepaan val. De koning, die samen met zijn vader koning Leopold en zijn stiefmoeder de prinses van Retie aan de Rivièra verblijft heeft sinds Donderdag zijn villa niet verlaten. Hij onderbrak' vorige week Zaterdag zijn vacantie om een bezoek te brengen aan de over stroomde gebieden in België, nadat vele Belgische bladen cri- tiek op hem hadden geleverd wegens het feit, dat hij zijn land had verlaten in een tijd dat vele van zijn onderdanen leden onder de gevolgen der overstro mingen. Van Houtte naar Antibes De Belgische minister Van Houtte en het hoofd van het ka binet van de koning zijn Zon dagochtend naar Antibes ver trokken. Volgens welingelichte krin gen te Brussel valt de reis van de premier in het kader van het wekelijkse contact tussen de vorst en. de eerste minister. Gezien de belangrijkheid van de werkzaamheden in het par lement heeft Van Houtte er de voorkeur aan gegeven van de Zondag gebruik te maken om de koning in te lichten over de huidige vraagstukken. Het feit, dat premier Van Houtte de reis maakte in "ezel- schap van het hoofd van het kabinet des konings Verwilghen wordt te Brussel echter be schouwd als een teken, dat het hier geen routinebezoek betreft. De premier ontmoette koning Boudewijn in het Negresco-ho- tel te Nice. Na een onderhoud van bijna anderhalf uur ver trok Van Houtte weer naar Brus- Vliegramp in Mexico Boven de Golf van Mexico is een D.C.-6 van de National Air lines verongelukt en in zee te recht gekomen. Het toestel had 41 passagiers aan boord en een bemanning van vijf koppen. Een kotter en een helicopter hebben acht lijken opgepikt, die uit het zinkende wrak kwamen drijven. Op de reddingsvlotten heeft één vlieger zes overlevenden gezien, maar een andere vlieger heeft dezelfde vlotten waarge nomen en niets van overleven den bemerkt. De kustwacht heeft verschei dene schepen op onderzoek uit gezonden. Later zijn nog vier lijken, een reddingsvlot en een postzak ge vonden. Bij het vallen van de duister nis had men zeventien lijken geborgen. Het opsporingswerk werd daarop tijdelijk gestaakt. sel. Voor zijn vertrek deelde hij mee, dat hij rapport had uitge bracht over de hulpverlening aan de slachtoffers van de over stromingen en over de stand van zaken in het geteisterde ge bied. Hij zeide dat de koning nog tenminste tien dagen aan de Rivièra zal blijven en dat hij verwachtte de koning nog eens te zullen bezoeken in deze pe riode. Na het onderhoud keerde koning Boudewijn naar Antibes terug. De reis van Van Houtte was zo onverwacht, dat het lijntoe- stel van de Sabena reeds was volgeboekt. Ten gerieve van de premier en het hoofd van het kabinet des konings werd toen de dienst gevlogen met een gro ter toestel. Bij terugkeer te Brussel ver klaarde Van Houtte tegenover verslaggevers dat hij staatzaken met de koning heeft besproken. Meer wilde hij niet zeggen. De gezondheidstoestand van de koning ging vooruit. Hij zou nog wel enige tijd aan de Ri vièra moeten blijven. Besprekingen over de olie Premier Mossadeq van Perzië heeft met de Amerikaanse ambas sadeur te Teheran Henderson van gedachten gewisseld over de olie kwestie. Twee dagen geleden was gemeld dat de besprekingen op het punt stonden te worden afge broken omdat Engeland niet ge negen was het standpunt van Mossadeq te aanvaarden. De lading van de „Miriella" Het gerechtshof te Venetie heeft bepaald dat voorlopig be slag zal worden gelegd op de la ding olie aan boord van de „Mi riella", de Italiaanse tankboot die enige uren tevoren uit de Per zische oliehaven Abadan was aan gekomen. De zaak was aanhangig gemaakt door advocaten van de Brits- Iraanse oliemaatschappij, die stelt dat de olie haar toebehoort. De Suez-kanaalzone „Zeer spoedig", luidde het ant woord van premier generaal Na- guib, toen hem door verslaggevers de vraag werd gesteld wanneer de besprekingen tussen Groot-Brit- tannië en Egypte over een ontrui ming van de Suez-kanaalzone door de Britse troepen zullen be ginnen. De minister van Buitenlandse Zaken Mahmoed Fawzi gaf een overeenkomstig antwoord op de zelfde vraag. HET PROCESORADOUR Franse regering in moeilijk parket gebracht De verontwaardiging in Elzas over de vonnissen in het proces- Oradour, waarbij een aantal Elzassers, die tot indiensttreding bij de „"Waffen S.S." gedwongen waren geweest en die zodoende be trokken geraakten in de uitmoording van het Franse dorpje Ora- dour-sur-Glane, in Juni 1944, tot gevangenisstraffen zijn veroor deeld, is algemeen. De protesten komen niet van de minderheid, die de inlijving bij het Duitse rijk heeft voorgestaan, doch van tfe zijde der zeer Frans-gezinde meerderheid van de bevolking. Oudstrijders uit de Elzas, ve teranen van beide wereldoor logen, hebben hun militaire on derscheidingstekenen aan de Franse president teruggezonden. Helden uit het verzet en leden der gezinnen van 10.000 Elzas sers, die in Duitse concentratie kampen omkwamen omdatzij weigerden bij de S.S. dienst te nemen, kanten zich tegen de von nissen van het militaire gerechts hof te Bordeaux. Snelle beslissing verzocht. Duizenden Elzassers zijn Zon dag in kerken en bij oorlogsmo numenten bijeengekomen als protest tegen de vonnissen. Par lementsleden en senators heb ben een snelle beslissing van de regering verzocht. De burge meesters van het departement Boven-Rijn zijn een administra tieve staking begonnen. Parle mentsleden uit de Elzas hebben maatregelen besproken om pres sie op de regering uit te oefenen. Ook de mogelijkheid van een belastingstaking is overwogen. De Franse minister van De fensie René Pleven heeft spoedige behandeling door de regering beloofd van een am- nestieverzoek. Dit verzoek is in de vorm van een wetsont- Regering-Eisenhower zou spoedig blokkade van Chinese kust instellen Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Taipeh heeft de nationalistisch-chinese luchtmacht een plan voltooid voor de ves tiging van een oefenbasis voor straalvliegtuigen op Formosa. De basis zal onder gezamenlijk toezicht van de nationalisten en de luchtmachtafdeling van de Amerikaanse militaire missie op For mosa staan. De nationalistische luchtmacht verwacht binnenkort een zending straalvliegtuigen uit de V.S., aldus genoemde kringen. Druk op de communisten De republikeinse afgevaar digde voor Californië Patrick Hillings heeft aan een diner ter gelegenheid van „Lincoln day" verklaard dat de rege ring Eisenhower spoedig een blokkade van de Chinese kust zal instellen en een campag ne zal beginnen om opstand en sabotage in de communis tische landen aan te moedi gen. Hillings, die de naaste mede werker was van vice-president Nixon in de verkiezingscampag ne, voegde er aan toe dat de blokkade ten doel had druk te oefenen op de communistische troepen in Korea. De campagne voor het aanmoedigen van op- heid worden gesteld om nog wat meer van Nederland te zien en dan zullen zij bemerken, dat dit land ook nog iets anders heeft dan water, modder, sneeuw, regen en kou. stand en sabotage in de commu nistische landen zou waarschijn lijk gevoerd worden onder lei ding van Harold Stassen, de directeur van de MSA. De V.S. en communistisch China Het Amerikaanse Congres wenst vergrote druk op communistisch China. Het schijnt echter dat men thans minder naar een ma rine-, dan wel naar een econo mische blokkade van het Chine se vasteland streeft. Met een „economische blokkade" wordt een overeenkomst tussen alle regeringen der verbondenen be doeld, waarbij vrijwillig een verbod wordt ingevoerd op de uitvoer van goederen naar com munistisch China. Dit verbod zou zowel voor de z.g. „strategische goederen", als voor andere wa ren moeten gelden. Het wekt de indruk dat de leiders der Verenigde Staten op diplomatiek en militair gebied de congresleden er van hebben weten te overtuigen, dat beter kan worden afgezien van een marineblokkade. De N.V.-troepen in Korea Generaal Maxwell Taylor, de nieuwe bevelhebber van het achtste leger in Korea, heeft ver klaard dat hij meer hulp van leden van de V.N. zou toejui chen. Zelfs een „symbolische hulp" zou van grote waarde zijn. De generaal weigerde in te gaan op mogelijke plannen voor een geallieerd offensief om een einde aan de oorlog te maken. Ondanks tegenspraak van eer dere geruchten wordt van ge woonlijk welingelichte zijde te Seoel volgehouden dat binnen kort een nationalistisch-Chinese missie in Korea te verwachten is, die met de Zuidkoreaanse autoriteiten overleg zou plegen over de mogelijkheid van een aanval door Tsjiang Kai Sjeks troepen op het Chinese vaste land. Het terugtrekken van de Ame rikaanse vloot uit de wateren van Formosa bracht dit laatste bastion van de Chinese nationalis ten in het midden van de be langstelling. De Chinese natio nalisten zijn nooit passief geble ven op hun eiland. Er was geen geregelde militaire actie, doch de guerilla's drongen dikwijls ver door in de provincies Kwan- toeng en Foekien. De verwach ting is thans dat deze activitei ten openlijker en veelvuldiger worden. Een grootscheepse invasie op het Chinese vasteland ligt niet in de lijn van de verwachting. Immers er wonen op het eiland ongeveer evenveel mensen als in Nederland. Hierbij is dan nog het gehele nationalistische leger inbegrepen. Dit leger telt onge veer vier honderd duizend man infanterie, tachtig duizend man luchtmacht en veertig duizend man marine. De uitrusting van luchtmacht en marine is zeer be scheiden. De activiteit zal zich dan ook zeker beperken tot het geven van venijnige speldeprik- ken in de zijde van het grote communistische vasteland van China. werp ingediend door de vroe gere minister Pierre Pfimlin. Deze zal aan het hoofd van een delegatie parlementsleden Dinsdag een bespreking over de kwestie hebben met premier Mayer en minister Pleven. Alle carnavalsfeestelij kheden in de Elzas zijn afgelast. De auto riteiten hebben de bevolking verzocht de komende vier dagen te wijden aan rouwdiensten en herdenking. Franse regering verrast. De omvang van de protestactie is een grote verrassing voor de Franse regering, die in een moei lijk parket is gekomen, want als zij de Elzassers hun zin geeft, wekt zij de ontevredenheid van de familieleden van de slacht offers van Oradour en andere delen van het volk. De eerste tegenactie is er trouwens al. In Rijssel is op een vergadering van voormalige verzetslieden hand having van de vonnissen geëist. SPOORWEGONGELUK IN ITALIË De sneltrein Bari-Napels is Zondag in de buurt van Bene- vento met grote snelheid uit de rails gelopen. Volgens de eerste berichten zijn minstens 21 perso nen omgekomen. Negen wagens kantelden en een tiende botste te gen het gebouw van een elec- triciteitsbedrijf. Onder de slachtoffers bevinden zich geen buitenlanders. Van de 25 personen, die naar een zieken huis werden overgebracht, zou den er vier ernstig aan toe zijn, 40 personen werden ter plaatse verbonden. De machinist en zijn assistent, die in een ziekenhuis zijn opge nomen, staan onder politiebewa king. Volgens de stationschef van Benevento reed de trein veel te snel in de bocht voor het station, waar het ongeluk gebeurde. Het spoorwegongeluk bij Bene vento in Italië, waarbij volgens de laatste gegevens 21 personen zijn gedood en 80 gewond, is het ge volg van het weigeren der rem men. Dit is verklaard door de machinist en de stoker van de trein, die wegens verwondingen in een ziekenhuis zijn opgenomen. Kinderen vluchten uit Oost-Duitsland De West-Berlijnse autoriteiten hebben voor het eerst politiek asyl gegeven aan een schoolkind uit Oost-Berlijn. Het is een 11- jarige jongen, wiens naam niet bekend werd gemaakt, omdat zijn ouders nog in het oostelijke stadsdeel wonen. De jongen werd door zijn vader naar een vluchtelingencentrum in de Britse zone gebracht, omdat de leiding van de school, welke de jongen bezocht, te verstaan had gegeven dat hij naar een tehuis voor „moeilijke kinderen" zou worden gezonden, omdat hij „subversieve" ideeën in de klas verkondigde. Sinds Januari 1949 zijn meer dan 15.000 kinderen tussen acht en 18 jaar zonder hun ouders naar West-Berlijn uitgeweken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1