Radio bracht in één avond f 800,000 bijeen ICUMST EN LETTEREN Wist U Jongeman bestelde eren een ton chocola... voor zichzelf NIEUWE HAAGSCHE COURANT 5 MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Beurzen steeds meer open Duitsland helpt met j 4,5 millioen aan technische middelen DE ACTIE „Beurzen open, dijken dicht" van de vijf omroepverenigingen heeft Zaterdagavond meer dan f 800.000 opgebracht voor het Na tionale Rampenfonds. Het publiek in de K.R.O.-studio bestond uit Sche- veningse vissers en hun vrouwen. De vissers hebben een belangrijk aandeel gehad in de redding van velen uit Zeeland. Prins Bernhard liet op deze avond het een en ander meedelen over het grote aantal poststukken waar aan hij doorgaans in de vroege morgen enkele uren besteedt, en die tot dusver een stroom van medeleven, chèques en bankbiljetten uit de gehele wereld bevatten. Van Nederlanders buiten de grenzen kwam f 83.000 bin nen. Guus Weitzel bood dit bedrag (symbolisch) namens de Wereldomroep aan. Het Kon. Wilhelminafonds, dat zijn lucifersactie voor de kanker bestrijding heeft opgeschort, kon f 40.000 geven als opbrengst van de „ramplucifers". Duizenden Limburgse mijnwerkers heb ben Zaterdag voor de tweede maal over gewerkt, waardoor uit Limburg al meei dan ƒ3 millioen bijeen is. In Den Haag is een comité opgericht, dat kunstveilin gen wil houden in verscheidene steden t.b.v. het Ramoenfonds Tn Rotterdam bracht zo'n veiling al ƒ9180 op Enkele opbrengsten van acties in gemeenten Goes ƒ47.500, Venlo 130 000. Groot- Ammers ƒ50000 28 per inwoner! Kloetinge op Zuid-Beveland bijna ƒ40.000. Ziiderveld f 7322 of f45 per ge zin. Midwolda ƒ60 500 of ƒ47 per gezin. In Noord-Holland. Zuid-Holland en Zeeland is in de R K. Kerken ruim 1 003,000 voor het Nat. Rampenfonds ge collecteerd. Kleren genoeg Zijn de geweldige hoeveelheden opge slagen kleren niet veel te groot?, vraagt menigeen zich af Doch het Rode Kruis meent dat dit nog niet te zeggen valt. Niet alleen de ruim 50 000 evacué's, maar ook de duizenden, die achterbleven en op de dijken vechten, zullen zeer veel nodig hebben. En vooral wanneer de evacué's naar hun dorpen terugkeren, zullen veel kleren nodig zijn. Het ziet er naar uit. dat er genoeg is Zou er mogelijk oen restant zijn er zijn buiten de rampge bieden nog hulpbehoevenden genoej Duitse millioenenhulp West-Duitsland zal het Nederlandse herstel helpen met technische bijstand tot een waarde van vijf millioen Duitse mark, of 414 millioen gulden aan mate riaal. werktuigen en personeel. Dit is het resultaat van Nederlands-Duitse bespre kingen, die het afgelopen weekeinde in Den Haag zijn gevoerd. Aan het slot van de besprekingen werd een protocol ge tekend. De Duitse regering stelt basalt (stort- steen en zuilen) gratis beschikbaar, levert rijshout, autobussen voor het ver voer van arbeiders, pompen, spoorrails met kipwagens, draglines, woonwagens, vrachtauto's; alles voor Duitse rekening verzekerd. Duitsland zorgt voor het ver voer naar Nederland en voor de afleve ring op een door Nederland aan te wij zen plaats. Er worden speciale grenskan- toren geopend. Een Nederlandse centrale instantie neemt de goederen over en ge bruikt ze naar eigen inzicht Onderhoud en reparatie vallen onder de bevoegd heid van deze Ned. instantie Duits bedie ningspersoneel wordt gestuurd voor voer. tuigen en vaartuigen, diesellocomotieven, baggermolens, walsen met rupsbanden e.d. Het wordt betaald door de Duitse regering. Na afloop stuurt Nederland het materieel terug. Nog enkele resultaten van acties in het Thuiskomst Eén van het gezin van zeven u>as verloren gewaand. Nee, Henk kon 't niet hebben ge haald, dat stond vast. Ze waren nu in Amsterdam geëvacueerd, met z'n zessen. Henk hadden ze afgeschreven. Moeder was er wel stil van. Toen werd er Zondagmorgen gebeld. De gast heer deed open. Henk „Zal ik je ouders voorberei den?" vroeg de Amsterdammer, bevreesd voor de schok. Henk keek hem onbegrijpend aan en liep het huis binnen. „Hoy", zei de vader. Toen waren ze weer met hun zevenen. (Elseviers Weekblad). Commando vliegkamp Valkenburg over gedragen Hedenmiddag 12 uur heeft de com mandant van het marine-vliegkamp Val kenburg, kapitein-luitenent t. zee vlieger jhr P. J. Elias, het commando over het vliegkamp overgedragen aam kap.-Luit t. zee vlieger J. M. van Olim. De plechtigheid vond plaats op het grote platform bij het vliegdiienstge- bou/w. Jhr Elias lias voor het in carré op gestelde personeel eerst de beschikking vam de minister vam Marine voor en liet daarna in een toespraak de belang rijkste gebeurtenissen uit de afgelopen 3% jaar d'e revue passieren. Het hele vliegkamp moest mog wor den opgebouwd. Toen maakte men ge middeld 200 vlieguren per maand, thans 1600. Hij hoopte dat nog dit jaar met de aanleg vam een tweede startbaan za' worden begonnen. De nieuwe comman dant zei, dat dit jaar nieuw materieel het oude zal vervangen. In deze periode van om®chakeUnis zal van ieder zeer veel worden gevergd. De plechtigheid werd opgeluisterd door de Marine-kapel' van Valkenburg. Demonstratie in A'dam voor de Rosenbergs In Amsterdam hebben communisten Zaterdagmiddag gep. ogd, demonstraties te houden voor het Amerikaanse eoht- paar Rosenberg. Nergens is het echter tot ernstige moeiildjikheden gekomen en de politie heeft zonder gebruik te ma ken van haar wapens de demonstranten kunnen verspreiden. In de Jan Evertsenstraat bij de Ves- puccietraat was aam een schoordiraad vam het trammet een kartonnen bord opge hangen, waarop een meisjeskopje was getekend met het onderschrift: „Redt mijn ouders, de Rosenbergs". De brand weer heeft het bord verwijderd. buitenland: het dagblad France Soir ver kocht een Ned fotokrant en bracht 150 000 bijeen Wellington in Nieuw- Zeeland gaf de Sibajak 159 balen ding mee. De I.uxemburg.se stad Esch adoDteert Oude Tongt. Tn Denemarken is al meer dan 8 millioen gulden bijeen. In Zweden zijn dit weekeinde huis huis collecten en kerkcollecten gehouden Premier Naguib is voorzitter van ee Egyptisch hulpcomité. Twee schepen aan de grond bii Maassluis Ned. aak in België gezonken; Amstelpark beschadigd Tijdens z.iist is gisteroentend het uit Londen komende passagiersschip Bata vier II ter hoogte van Maassluis in bot sing gekomen met het bijna 3700 ton metende Duit.se schip Mulheim Ruhr Het Duitse schip liep aan de grond, maar is later vlotgekomen en naar Maassluis gevaren voor roeronderzoek. Het Duitse schip Sullberg (1535 .on>. dat eveneens bij Maassluis aan de grond liep, is latei- naar Rotterdam teruggekeerd. De Nederlandse aak Liena van de heer .1 Doorduin is in de Sambre bij Bauce- Malonne (België), doordat een kabel brak, tegen een sluis gevaren en gezon ken. De schipper en zijn gezin konden een deel van het huisraad redden Het stoomschip Amstelpark uit Am sterdam is gisteren met ernstige storm schade de haven van St John (Canada) binnengelopen. Tijdens de reis over de Atlantische Oceaan is het dek van het ichterschip gescheurd. Met het herstel is ongeveer 14 dagen gemoeid. Nog meer gelden voor Rampenfonds Het Ned. Baggerbedrijf heeft 100.000 overgemaakt, nan hef: Nat. Rampenfonds. In Arnhem was vanmorgen bijna f 1 mil lioen bijeengebracht en Huizen (N.H.) bracht het t.ot ƒ107.211,63. De jubileren de directeur van de N.V, Ned. Verenigde Hotels, L. v. Sterkenburg te A'dam, heeft de viering van zijn gouden jubileum af gelast en de gelden voor een receptie in Noordwijk ter beschikking gesteld van het Rampenfonds. Er is ƒ3000 gestort en de heer v. Sterkenburg hoopt, dat ook .-rienden. die.een geschenk hadden willen aanbiéden dit daarvoor uitgetrokken be drag op dezelfde wijze, zullen besteden. Door een uur over te werken kon het. personeel van de Standard Electric te Den Haag 10.000 overmaken, welk be drag door de maatschappij met 20.000 is verhoogd. De Intern. Standard Electric Corp. te New York stortte een bijdrage van 5000 dollar. De Joegoslavische rege ring besloot 24 millioen dinar (ongeveer 3Ö0.000) ter beschikking te stellen voor hulp aan Nederland en Engeland (Ne derland krijgt ƒ225.000). Het Poolse co mité „Verdedigers van de Vrijheid" te Londen zond 5000 pond sterling. Van de leerlingen van de 2e nieuwere Kon. Atheneum van Vorst (Brussel) ontvin gen de leerlingen van middelbare scholen in de beproefde streken in Nederland een brief, waarin de heilwensen van hun Franssprekende mede-studenten worden geuit. Voorzitter De Clercq: „flvro werd volkomen genegeerd" „Luisteraars willen mij niet weg hebben" „Het ziyn, niet de luisteraars, die mij weg willen hebben. Het zijn de concur renten. die een hetze tegen mij hebben ontketend". Dit riep de heer De Clercq. de voorzitter van de AVRO, Zaterdag in Arnhem uit tijdens de eerste van de ge westelijke bijeenkomsten, die het bestuur in verscheidene provincies gaat houden, meldt het A.D. In soms scherpe bewoordingen werd op de heer De Clercq onitiek uitgeoefend.. De voorzitter van de AVRO ontkende pertinent, dat de a dj unct-rege ringseom miiiseariis na de ramp zendtijd zou hebben gevorderd. Stem uit de zaal: ,,Dus dan liegt deze man?" De heer De Clercq: „Dat beweer Ik niet. Ik vraag u alleen hoe u van mij iets kunt vorderen, dat ik u reeds heb aangeboden?" Op de vraag waarom de AVRO niet heeft meegedaan aan de verzorging van reportages c.d. over de ramp. antwoordde de voorzitter: „Omdat de AVRO volko men genegeerd werd. De KRO, NCRV en VARA begonnen direct na de ramp met -gezamenlijke reportages. Eerst Dins dagmiddag werd ons telefonisch gevraagd of wij ook wiitden meedoen. Toen wei gerden w|j, omdat e:- van een leiding of een samenwerking bij anderen ook geen sprake was". De beer De Clercq zei voorts, dat het met het weglopen van lieden nogal mee viel. „In de week na de ramp bedankten negenhonderd AVRO-leden voor hum lidmaatschap. In diezelfde week kon de AVRO 1262 nieuwe leden boeken. Daar tegenover staat, dat de AVRO nog nooit zoveel leden heeft gehad als thans. Er zijn diagen bij dat zich achthonderd nieu we leden aanmelden, terwijl na de reor- _andsatie de gemiddelde aanwas van nieuwe leden vijfhonderd per week be draagt". Twee op de tien mensen willen emigreren Lust om te vertrekken wordt steeds minder Het Ned, Instituut voor de Publieke Opinie heeft weer aan honderden man nen en vrouwen uit alle rangen en stan den van de Nederlandse bevolking de vraag gesteld: „Wat zoudt u het liefste doen, indien u de keus had: in Neder land bliwen of in een ander land gaan wonen?" De antwoorden vtn vroeger en nu luiden: Voor In Nederl. Geen jaar blijven Emigr. oordeel °/o 1947 60 32 8 1948 06% 32% 11 1949 67 29 4 1950 70 25 5 1951 69 26 5 Nu 76 21 3 Er valt een daling te constateren in de lust om te emigreren. Van 32% in de jaren 1947 en 1948 is deze thans gezakt tot 21%. De ouderen boven 50 jaar voelen be langrijk minder voor emigratie dan de mensen beneden 50 jaar. Van de leeftijds groep tot 50 jaar zou i op de 4 wel willen emigreren Bij de groep van 5065 taar is dat er 1 op de 8 a 9, terwijl de „oudjes" boven 65 jaar slechts in 1 van de 20 gevallen ons land definitief zouden villen verlaten. Naar welk land emigreren? Canada zegt 5%, op de voet gevolgd door Australië en Noord-Amerika (beide 4%). Drie procent kiest Zuid-Afrika. In 1950 en 1951 prijkte Australië bovenaan en kwam Canada op de tweede plaats. Twee vlieg-ongelukken met tientallen doden Een Amerikaans DC-6 passagierstoestel van de National Airline is gisteren met 41 passagiers en een bemanning van vijf in de Golf van Mexico gestort- Verschei dene schepen en vliegtuigen trotseerden een zware storm om naar «verlevenden te zoeken Tot nu toe zijn 21 lijken een postzak geborgen. Dit is niet het enige ongeluk van het jongste weekeinde. In de provincie Pangasinan, 250 km ten Noorden van Manilla (Philippijnen) stortte een auto bus met een onbekend aantal inzittenden in een diep ravijn, waarna het voertuig brand vloog. Volgens A.F.P kwamen 23 personen in de vlammen om. terwijl passagiers ernstige verwondingen op liepen. Ten bate van Rampenlonds Rede van Koningin op gramofoonplaat Er verschijnt een eenzijdige 25 cm langspeelplaat voor de gramofoon met de radiorede, die H M. de Koningin op de nationale gedenkdag. Zondag 8 Fe bruari j 1., heeft uitgesproken. De hele opbrengst zonder enige aftrek komt ten goede aan het Rampenfonds. Dit plan wordt door de gezamenlijke gramofoon- p laten Industrie met spoed uitgewerkt. De rede van de vorstin wordt omlijst door orgelspel en besloten met do decla matie van enkele regels uit 't Wilhelmus. De venkoopprijs bedraagt (met in beg: dp van een speciale hoes) 7.50, welk be drag geheel wordt afgedragen aan het rampenfonds. Na de K.L.M.-ramp te Frankfort Drie moedige Duitsers onderscheiden De Nederlandse consul-generaal te Frankfort heeft drie Duitsers, die inder tijd met eigen levensgevaar de Neder landse stewardess Anna Gautier en de Duitse Ruth Horn uit het brandende wrak van het neergestorte K.L.M.-vlieg- tuig Koningin Juliana hebben gered, in opdracht van H.M. de Koningin de bron zen medaille voor Opofferend Hulpbe toon uitgereikt. Veerdienst op IJsselmeer wegens ijs gestaakt Door de vorst van de laatste dagen is grootste deel van het IJsselmeer overdekt met drijf ijs en middelzwaar vast ijs. Een Nederlandse en een Duitse kustvaarder, die gistermiddag uit de Oranjesluizen waren vertrokken, keer den later op de dag wegens de ijsgang in Schellingwoude terug. De veerdienst EnkhuizenStavoren is gestaakt Achttienduizend gulden verduisterd De boekhouder van een Hilversumse ijwielfabriek, de 29-jarige P B. u:t Eussuim, heeft door vervalsing van chèques de bankrekening v?n zijn fabriek i f 18.000 lichter gemaakt. Hij is voortvluchtig en bevinct zich vermoede lijk in het buitenland De verduistering loopt over enkele maanden. 't Valt nog al mee in Zevenbergen Gisteren ontleenden we aan Het Pa rool een artikel over de deining die in het Brabantse plaa'sje Zevenbergen is ontstaan over uitdeling van ingezamelde kleren. tans wordt van bevoegde zijde ge meld, dat de meeste geëvacueerden kle ding hebben geweigerd. Mogelijk zullen misschien enige personen bij geweest zijn-, die zich als getroffenen voordeden, doch d.it zijn slechts uitzonderingen. De autoriteiten zien echter geen enkele re den, om tegen de enkelingen, tegen wie overigens nog bewezen zou moeten wor den of zij al dan niet onrechtmatig aan enige kledingstukken zijn gekomen, op te treden, Veel minder nog om tot inbe slagneming over te gaan. De bemanning van de tanker Esso te Amsterdam heeft aan het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de DIJK WERKERS 10.000 sigaretten beschikbaar gesteld. Haag, in de garage van de gearresteerd konden worden.. Brutaler kan het niet Pseudo-vertegenwoordiger in Haagse garage gearresteerd (Vain een onzer verslaggevers.) i wiens naam door de telefoon was opge- Eirad vorige week is in een Haagsej geven, of inderdaad deze bestelling garage gearresteerd de 20-jarige ver- klopte. Toen hij te horen kreeg, dat men tegeniwoordiger K, H. de G. uit Rot- i daar van niets wist, gaf hij het nummer ter dam. van de auto op aan de politie, met het De jongeman was niet zo lang geleden j gevolg, dat de „vertegenwoordiger" en voorwaardelijk in vrijheid gesteld, doch i diens chauffeur bij terugkomst in Den vrijwel onmiddellijk begon hij weer mei zijn oplichterijen. Hij bestelde bij ver schillen die grote chocoladefabrieken grote voorraden, die zogenaamd bestemd wanen voor cafetaria's etc. en hij deed dit onder het mom, vertegenwoordiger te zijn voor een of andere bekende grossier. Hij liet de artikelen halen met een personenauto, die gehuurd werd in een Haagse garage en waarin- een zekere J. D. als chauffeur fungeerde. Nadat De G. op deze manier enkele malen er in geslaagd was, voor raden ohooola'de en suikerwerken te be machtigen en ten eigein bate te ver kopen, besloot hij blijkbaar, eens op grote schaal dit kunstje toe te passen. Hij belde een grote fabriek i.n het Noorden dies lands op en deed een fikse bestel ling van een ton suikerwerken. De G. vertelde er door de telefoon nog bij, dat de vertegenwoordiger voor het Noorden des lands even met zijn eigen wagen langs zou komen, om de suikerwerken op te halen. In werkelijkheid was er helemaal geen vertegenwoordiger in het Noorden. De G. belde immers vanuit Den Haag en slapte onmiddellijk in de auto, weer met de chauffeur J. D., op weg naar het Noorden. Driekwart op weg naar zijn plaats van' bestemming kreeg de auto echter pech en De G. had nog genoeg brutaliteit, om de fabriek op te bellen met de mededeling, dat zijn auto stuik was. Vanuit de fabriek werd toen nog een auto gestuurd, geladen met suikerwerk, en toen men op de plaats arriveerde, waar De G. niet zijn auto stond, bleek de wagen inmiddels zovvr gerepareerd te zijn, dat de pseudo-ver tegenwoordiger de suikerwerken in zijn auto kon overladen en naar Den Haag brengen. Vorige week is er echter een kink in de kabel gekomen. De G. had weer een andere fabriek opgebeld, en wel in Amsterdam. Brutaalweg bestelde hij dozen van dit en dozen van dat, met de mededeling, dat alles wel even afge haald zou worden. Weer ging de auto op weg, doch in Amsterdam aangekomen, heeft hij zijn fout gemaakt, door er een derde man in te betrekken. Blijkbaar vond hij het beter, de auto het fabrieks terrein op tie laten rijde, door een ander, om alle verdenkingen te vermijden. Toen, de wagen echter het fabrieks- emplacemenit verliet, zag een der perso neelsleden, dat honderd meter verder de auto stopte, een man er uitstapte en twee er voor in de plaats kwamen. De man kreeg argwaan, noteerde het nummer van de auto, informeerde bij de grossier, Niets vermist Ruit vernield in de Spuistraat Hedenmorgen om kwart voor acht is er in de Spuistraat een poging gedaan tot een diefstal uit de eialagp van de ju welier Van Willigen De ruit werd met een zware hamer vernield, doch er wordt niets vermist. De alarminstallatie heeft niet gewerkt. Een overzicht van de ravage, die Zaterdagmiddag werd aangericht toen zer d esel-electrische trein uit Wadam~veen op de grens van Gouda tegen eet stilstaande loco motief botste. De locomotief boor de zich in het treinstel De be stuurder van «Ie Diesel werd zo ernstig gewond dat hij is over leden. Nachtploegen van ambte lijke instanties voorbereid; er was ook daar een nacht- ienst ingesteld. Vioolavond Louis Kaufman Hoe sympathiek wij het ook vinden in de Amerikaanse violist Louis Kauf man om de baten van zijn Zaterdagavond Diligentia gegeven concert te bestem men voor het Nat. Rampenfonds, toch moeten wij eerlijk en met de hand op het hart bekennen, dat. zijn optreden ons niet is meegevallen O. ja. Kaufman ver staat zijn vak terdege dat kon men wel constateren maar over zijn spel ligt zo'n dikke laag routine, dat deze het kelijk musiceren verstikt heeft. De noten en de inhoud achter de noten stoft hij zo'n beetje af, maar hij heeft zo'n Mozart- of Beethoven-Sonate en Hindemith-Sonate al zo vaak gespeeld, dat hij ze niet eens meer hoort klinken. te oordelen naar 4e topnzuiverheid. controleert hij deze pok al niet meer. Nu had hij aan zijn begeleider Gerard Hen- geveld niet veel steun, omdat deze zr slordig speelde- dat zelf de zandzuiger Ahoy moeite gehad zou hebben de onder de vleugel gevallen noten weg te nemen! En wat Hengelveld maakte van zij pianopartij in Chausson's Concert voor Viool, Piano en Strijkkwartet, drukte de gehele uitvoering. Kaufman leverde hier zijn beste prestatie en ook het Röntgen- kwartet liet zich van zijn goede kant horen. Maar door het falen van Henge- cld werd over het gehele werk een soort doezelige mist gelegd, die het niet be paald flatteerde. Jammer van deze muziek, die in haar wijde melodiebogen een sentiment bezit, waarvan men de pendant in de Franse dichtkunst van dezelfde tijd terugvindt. Dra H. E. KOKEE-VAN DEN BERGE Kunst uit Mauritshuis naar Delft Tegen 't einde van de maand Maart zal in het Mauritshuis een Pieter Post- tentoonstelling worden gehouden. Om daarvoor ruimte te maken zullen primitieven en de Vlamingen, o.a. Rubens en Van Dyck, tijdelijk worden onderge bracht en geëxposeerd in het „Prinsen hof" te Delft. Bemanning Klipfontein terug in ons land Met de Zuiderkruis zijn de 117 leden van de bemanning van het vergane Ne derlandse schip Klipfontein Zaterdag avond in Amsterdam aangekomen. Reeds in IJmuiden waren zij begroet door kapi tein J. Oosterhuis, diie, enige weken ge leden per vliegtuig de terugreis heeft gemaakt. De Zuiderkruis is op 26 Janu ari uit Kaapstad vertrokken. Door de storm heeft het schip één dag oponthoud gehad. Honderden familieleden van de wijl bovendien Industrie, landbouworga- bemanning van de Klipfontein waren bij nisaties, enz. een paar millioen zakken de aankomst aanwezig. verschaften. DAT een ingezetene van Coevorden t.b.v. het Rampenfonds een herinnerings bord heeft' ontworpen en geschilderd. DAT B. en W. van Rotterdam bij de gemeenteraad bijna f 1,5 millioen hebben aangevraagd om de Oostelijke arm van de tweede petroleumhaven te voltooien. DAT het prov. bestuur van Noord- Brabant een commissie heeft, samenge steld om rapport uit te brengen over de noodzakelijkheid van spoorwegverkeer in de Langstraat. DAT de Nederlandse zakkenhandelaren vorige week minstens 8 millioen zakken hebben geleverd of 80 procent van de ge hele voorraad van 7% millioen gebruikte millioen nieuwe zakken t.b.v. de door watersnood getroffen streken, ter- DAT de gemeentesecretaris van Groes- beek, C. A. Luyben, t.g.v. zijn 40-jarig ambtsjubileum is benoemd tot ridder O.N. DAT landbouwers op het eiland van Dordrecht dit jaar extra vroeg zullen in zaaien om hun door watersnood getroffen collega's met mankracht en tractoren te kunnen helpen. DAT het Nederlandse fruitoogstbedrijf Difruda van de heer J. F Even te Dldam thans een product levert, hetwelk het Californdsche naar de kroon steekt. DAT Prins Bernhard de Britse minister van Landverdediging, Lord Alexander, dank heeft gebracht voor de Britse mili taire hulp in het rampgebied. DAT de Ned. ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikkei, gisteren met een amphibievoertuig het door de watersnood geteisterde eiland Canvey in de monding van de Theems heeft bezocht. DAT het gat in de duinen bij Calants- oog voorlopig veilig gedicht is. Zaterdag heeft de Engelse minis ter van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell, in Den Haag be sprekingen gevoerd met Neder landse regeringspersonen en over leg gepleegd inzake do waters nood, die Engeland en Nederland troffen. Op onze foto in hotel Oud- Wassenaar van links naar rechts: ambassadeur Sir Neville Butler, minister Luns en minister Fyve, Lady Butler, minister Beel, mevr. Fyve en dr Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer. Bestuurder omgekomen bij treinbotsing Grote ravage bij ongeluk te Gouda Op het deprar.emen. van Verkeer- en Waterstaat was in de afgelopen dagen Het spoorwegongeluk, dat Zaterdag- een nachtploeg aanwezig om bij eventu- morgen plaats had bij de brug over de eel alarm, ook al in verband met de te Gouwe te Gouda en waarbij de Diesel- verwachten springvloed, paiaat te zijn. personentrein uit Alphen aan den Rijn in Op de Provinciale Griffie aan he; Lange botsing kwam met een rangerende loco- Voorhout was men eveneens op alles I motief, heeft het leven gekost van de bestuurder van deze Dieseltrein. de heer G. J. Griffioen uit Utrecht. Hij werd zwaar gewond overgebracht naar het Van Ittersonziekenhuis te Gouda en is daar diezelfde dag overleden. Doordao het voorste deel van de trein uit 2de klas compartimenten bestond, die weinig pas sagiers bevatten, was er verder slechts één gewonde, de heer Th. H. de Jong uit Gouda, die werkzaam is bij Van Gend en Loos te Boskoop. Hij za- naast de conducteur voor in de trein. De conduc teur viel bij de botsing boven op hem. De heer De Jong beeft sneden in het ge zicht, een ontwrichte kaak en pijn in borat en rug. De locomotief was ongeveer 5 meter in de Dieseltrein gedrongen, en de mate riële schade is groot. Doordat de Diesel trein met één draaistel was ontspoord, werd de baan beschadigd -en iet ver keer tussen Gouda en AÏphen gestremd, zodat dit met bussen moest worden on derhouden. Zondagochtend was het her steld. Het verkeer Gouda—Den Haag en GoudaRotterdam ondervond weinig hinder. De heer F. Q. den Hollander, president- directeur van de Nederlandse Spoor wegen, en het parket uit Rotte: dsm kwa men Zaterdagmiddag ter plaa' -an het ongeluk. Prijsvraag Twentse of Achter- hoekse Roman De directie van de N.V. v.h. firma M. J. van der Loeff, uitgeefster van het dag blad Tubantia en het Hengeloosch Dag blad heeft besloten een prijs van f 1000 beschikbaar te stellen voor de schrijver van een sociaal-historische roman over Twente of de Achterhoek, waarin d« ontwikkeling van deze gewesten in df ruimste zin op wetenschappelijk verant woorde en boeiende wijze wordt uitge beeld. De manuscripten moeten onder motto uiterlijk op 31 Dec. 1954 in 't bezit zijn van de firma, Langestraat 1317 te Enschede. De toekenning van deze M. J van der Loeff-prijs zal op 1 Juli 1955 schieden. In 't Prinsenhof te Delft is Zaterdag middag de tentoonstelling van schilde rijen. aquarellen en tekeningen van de schilder Kees Verwey geopend. KUNSTAGENDA HEDENAVOND: K. er. W. 8 uur: Rampen concert van Res Orkest, m.m.v. Herman Krebbers en Theo Olof: Diligentia 8 uur: Liederenavond Elisabeth Lugt met. George van Renesse aan de vleugel; Kon. Schouw burg 8.15 uur: „Fientje Beulemans". MORGENAVOND: Kon. Conservatorium 8 uur: Walersnoodconcert door Conservato rium-orkest ol.v. Harry Haakman en m.m.v Jaap Stotijn, hobo en Joachim Röntgen (viool); Gem. Museum 8 uur: Nel Oosthout. brengt „Esther" van Ina Boudier- Bakker t.b.v. het Rampenfonds, DAGELIJKS: Cefa: Woensdag en Donderdag 8 uur „Een man in een wit pak"; Capitol: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6.45 en 9.15 uur! ..La Ronde" (18 j.)t Centrum: 1, 3, 5. 7 en 9.15 uur (Woensd 1. 3 en 5 uur) ..Zonen van de musketiers" (14 j.l: Corso: Vrijdag 2.15 en 8 15 uur en Zat. 2.15. 6 45 en 9.15 uur „Kin deren van de straal" (a.I.), Maand, en Dinsd 2.15 en 8.15 uur „Ditte. een mensen kind" (18 j Woensd. en Donderd. 2.15 en 8.15 uur „Lajla" (14 j.); Metropole: 2 15 en 8.15 uur (Zat. 2.15. 6.45 en 9.15) ..Carrie" (18 .5City: 2.15. 7 en 9.15 uur (Zat. 2. 4.30. 6 45 en 9) „Ivanhoe": Odeon: 2.15, 7 en 9 15 uur „Ivanhoe" (14 j.l; Passage: 2.30. 6.45 en 9.15 uur ..Sterren stralen overal" (a l REMBRANDT: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6.45 en 9 15) „Rebecca" (18 j West Er.d" 2 15 en 8 15 uur (Zat. 2.15. 6.30 en 9) „Limelight" <aJ.). TENTOONSTELLINGEN: Gemeentemu seum: Herman Kruyder (tot 16 Maart), Kerstgroepen (tot 23 Febr.); Kunst zaal Bennewitz: Oswald d'Aumerie (bot 7 Maart); Kunstzaal Plaats: Jan van Herwijnen en Dirk Vis (tot 6 Maart); Kunsthandel Liernur: Sandor Torday en A. M, Bolleurs (tot 22 Fe bruari); Prnsenhof Delft: Kees Verwey (tot 1 April). Het tramverkeer stond drie kwartier stil Draadbreuk in de Parkstraat Ongeveer tussen kwart over negen en tien uur, heeft vanmorgen het tramver keer in een groot deel van Den Haag stil gestaan De oorzaak was een draadbreuk, die in de Parkstraat ontstond door een ongelukkige manoeuvre met een stalen buis, bestemd voor een steiger aan de in restauratie zijnde Klocs'erkerk De cen trale viel daardoor uit Niet alleen de Haagse stadstrams, ook de „blauwe tram" op de Koningskade was erdoor gedupeerd Smeden adopteren hun getroffen collega's De hoofdcommissie uit de vrije sme denpatroonsorganisatie organiseert een hulpactie voor alle patroons in het sme den-, constructie- en machinereparatie bedrijf uit de getroffen gebieden. Aan deze hulpactie verlenen ook de rijks- nijverheidsdienst en de groot-metaal industrie medewerking. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: J. M. B. Janmaat-Martin!, F. A. A. Koks-Renckens, d.; C. H. Zuijd- wijk-Kouwenhoven, d.; C. W. Jansen-van Puhenbroek, z.; D. Havlnga-van Dorssen, d M. J. Jongejan-D(jkhuizeii, z.; G. E. Kraal-Walburg, z.; M. Eekhof-van Kers bergen, z,; M. Sanderse-Dekker, z.; C. Marks-Bos, d.; A. M. HUgersom-Middel- dorp, d.; J. L. Houtsmuller-Sehuurman, z.; W. B. Brederoo-Bons, d.; A. Meischke- Heijns, z.; J. A. van de Weterlng-Bazuljn, d.: C. M. Möller-van der Blezen, z.; B. M. Steijn-van den Steen, d.; M. L. W. Schou ten-de Bruin, z.; H. A. A. Jansen-Zwart, d M. R. Dolk-Ollvler, z,: C. van den Broek-d'Obrenan-van Raalte, z. en d.; E. van Geldere-van Loon. z.\ E. Pronk-Junger, z.; P. J, M. Morl-Hasllnghuls, d.; W. J. C. Rand- van der Bijl, z.; M. W. G. Lonte- Hallewas, d. OVERLEDEN: M. Th. Hakker, vrouw, gehuwd geweest met E. A. Unverzagt, S3 J.: M. Bartels, vrouw, gehuwd geweest met Th. Slenters, S2 J.: C. J. Buis, vrouw, gehuwd geweest met M. Verhoog, 92 j.: G. de Haas, vrouw, gehuwd geweest met W. F. Kerkhof. 96 j.; L. A. Bedot, man van L. M W. de Greef, 79 J.; L. Koüackers. dochter, 13 j. Ook daar medeleven Gift van Oostenrijkse Alpenvrienden Zimba Pfarrer sprak in Pulchri (Van eèn onzer verslaggevers.) De Zimba Pfarrer is in Nederland. Pfarrer G. W. Guntz uit Tisis bij Feld- kirch lOostenryk), is een bekende figuur in de Alpine-wereld en maakt thans onder auspiciën van de Nederlandse sectie van de Oostenrijkse Alpenvereni ging een tournée door ons land. Zater dagmiddag vervulde Pfarrer Gurtz, die zijn bijnaam kreeg, omdat hij de Kletter- berg Zimba uit het Mqntafor. iVorarl- berg) niet minder dan 250 maal beklom, een spreekbeurt in Pulchri. Een zeer groot gehoor luisterde naar deze karakte ristieke Oostenrijker met zijn lange baard en typisch dialect. De Zimba Pfarrer vertelde niet alleen over „zijn b^rg'maar ook over het gebied waar boven deze torent. Hoe rijk deze land streek is aan bergen, flora ,i fauna, wist hij met leica-diapositieven-in-kleuren te illustreren. Ook besteedde hij aandacht aan de klederdrachten, waarby vooral opvielen de witte rouwka-: pen van de vrouwen uit Feldkiroh en het bonte hoofddeksel uit Bregenz. Pfarrer Guntz hield zijn met anecdoten doorspekt be toog in luchtige toon. Aan het begin van zijn lezing echter, stond hij ogenblik stil bij de ramp, die ons land. tioi en getuigde daarbij van de onitroerin.g, welke dit tragische gebeuren in de Alpine-wereld heeft gewekt. De heer B. Baanen, secre taris-penningmeester, die wegens ziekte van de voorzitter, de heer J. G. Beurs, cle bijeenkomst opende, las een schrijven van de Oostenrijkse Mpenvrienden voor, waarbij een gift van 5000 O. Schillingen gevoegd wus, als blijk van medtlaven iet de slaohtoffers van de overstro mingen. Benoeming en ontslag Tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem zyn benoemd mr J. M. Croocke- wit. thans kantonrechter te Dordrecht en mr H. Th. Schaepman. thans rechter ie Maastricht. Tot notaris te Stadskanaal is benoemd J. I. Kuhlmann, candidaat-notaris :e Leeuwarden. Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau R. Deodatus Pzn, wethou der van Roden (Dr.). Op zijn verzoek is aan de heer A. J W. van der Does eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Koudekerk aan den Rijn. HET WEER IN EUROPA g s 5 s I u "O c O t 6 8 s i is 4 f Sf3' z V, M 3 rer g s z% Oslo nevel windstil -8 0 Slockh. nevel ZW 4 -6 0 Kopenh sneeuw W 4 0 0.2 Londen half bew. N 2 -1 2 A'dam geh. bew. N 2 -4 0 Brussel onbew. NO 4 -3 0.1 Parijs Bordeaux geh. bew. NO 7 -1 0 geh. bew. NNO 14 .0 0 Nice zw, bew. W 2 S 3 Warschau mist winds t.U -16 0 Berlijn nevel windstil -3 0 Frankfort geh. bew. NO 9 -2 0 München geh bew. NO 4 -6 0 Zürlch geh. bew. NO 7 -4 0 Wenen licht bew. NtNW 9 -7 O Helsinki sneeuw ZW -« 0.1 Gegevens van hedenmorgen 7 u. (KN.M.I.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3