Brood en stamppot zijn even onmisbaar als de duizenden zakken zand Ook wat proviandering werkers betreft, staat Rode Kruis zijn mannetje Exodus van beproefden uit Zierikzee „We zagen onze namen in de dodenlijst staan..." Schaderegeling voor de landbouw in de overstroomde streken 3 MAANDAG IS FEBRUARI 1953 Vervolg van pagina 1 In de verte zagen ze Stavenisse grijs opdoemen uit het water. De enige bewo ners die er zich bevinden zijn enkele ge meente-ambtenaren met de burgemeester en 25 man rijkspolitie, overal vandaan. Een opperwachtmeester uit St Jacobi- parochie bij Leeuwarden heeft er de lei ding en zijn manschappen komen uit alle provincies van Nederland. Zij hebben er een eenzame wacht op een bijna verloren post. Bijna! De Breevlietse dijk is de laatste schans- Men heeft er dag en nacht gewerkt. Het Rode Kruis uit Tholen heeft er drie maal per dag gezorgd voor koffie en brood. De arbeiders en de soldaten wonen in schepen, die in de haven van het gehavende St Annaland liggen De arbeiders hebben het best aan de dijken zeggen zij. Drie kwart van hen heeft het. wat eten en drinken aangaat, beter dan bij moeder thuis. En wat het zware werk betreft: Sjaak de Beer, die in Den Bosch, waar hij woont, gewend is zakken van 70 kg te versjouwen zegt: ,,Deze hier zijn veertig kg zwaar. Dat scheelt me dus dertig kilo. Maarik verdien ginds ook meer dan hier". Niettemin de dijk trekt en dat is. voor Zeeland, een goed ding. Enorme moeilijkheden De uitrusting van het apparaat, dat deze dienst van honderden arbeiders moet doen functionneren heeft heel wat hoofd brekens gekost. De Ned. Heide Maat schappij, die het werk uitvoert, heeft, uit verschillende van haar kantoren, in loon administratie ervaren krachten naar Tho len gebracht. Die hebben daar dezer da gen voor het eerst de lonen uitbetaald. Dat loon bedraagt f 1 40 per uur plus een prestatietoeslag van 25 pet. En men heeft kost en verblijf gratis! In die kleine houten keet op het haven plein van Tholen is de loonadministratie voor alle, op het eiland werkzame arbei ders van de Nederlandse Heide Maat schappij gevestigd. Bij Strijen. gelegen aan de Zuidkant van het eiland, zijn namelijk nog eens 1200 arbeiders plus militairen werkzaam, die daar twee enorme gaten dichten, door de vloedstroom in de zeedijken geslagen. Gaten van dertig tot vijf en veertig meter breedte en zestig meter diepte. Het is een geweldige opgaaf geweest voor de mannen van het eiland, de arbeiders uit Brabant en de soldaten, om die bressen te sluiten vóór de springvloed kwam. Want achter die twee millioen zandzak ken, die zij in beide gaten geworpen heb ben. de 85 dekzeilen, waarmee zij de nieuwe sluitingen hebben afgesloten en de damwand. die zij hier proviso risch ook al weer, net als bij de Breevlietse dijk hebben opgebouwd, ligt heel de Poortvlietse polder. Die is op 1 Februari al overstroomd. Voor het eerst sinds het jaar 1894. Op het kleine Poortvliet na, dat er als een ark vol mensen en dieren boven uitsteekt. Dijk graaf Geuze en zijn gezworene J. C van Westen staan op de pas herstelde dijk breuken en de laatste zegt: .,U zult dat zo niet willen geloven, maar als zo'n gat in de dijk weer dicht is. voel je je ontroerd". Vorige week Donderdag was het gat óók al dicht. Maar Vrijdag had de zee weer een bres geslagen en toen moest zo voelen, als hij bij het kleine, zestig centimeter hoge dijkje staat, dat het stad je Tholen moet beschermen als de weer geheelde breuken bij Strijen het op nieuw begeven zouden, voelt hij die ont roering mee. Vraag maar niet. wat er hier afgebeuld is in de voorbije dagen. Uit niets is alles gewrocht. Over zeven honderdvijftig meter moesten de zandzakken hier door slib en slibber gedragen worden. In het spoor van niets dan gaten, ontstaan door de stappen der laarzen, heeft men toen eerst maar een zandzakkenpad gelegd. Daairover gaan elk uur van de dag de voetstappen van de soldaten, de arbei ders en de studenten. Die laatsten vooral verdienen hulde, want U moet zo'n zand zak eens opbeuren. Toen een groep Am sterdamse M.T-S. jongens na een week afzwaaide zei een van hen tot de opzich ter van de Heide Maatschappij: „Kan ik niet zo'n zandzak meenemen? Ik kan zonder niet meer lopen!" Onder bevolking heerst onvoldoende begrip voor het gevaar Vervolg van pagina 1 Heet is het bloed en dor de keelals zout, En dorst is alles wat men overhoudt Ook zal het feit, dat 40 tot 50 mensen nans in één woning op elkaar zijn ge pakt, op den duur tot een onhoudbare toestand leiden. Intussen levert de evacuatie nog andere moeilijkheden op dan de weerstand on der de bevolking. Tengevolge van de on- het werk voor een belangrijk deel op nieuw aangepakt worden. Ze weten wat het is achter zo'n tijdelijke waterkering te zitten met al hun hebben en houden. De vaders en grootvaders van deze pol derbestuurders hebben alle vele storm vloeden, overstromingen en rampen van water meegemaakt. „Als de dijk dicht is voel je je ontroerd". Een. van de hoge grond gekomen toeschouwer moge niet Daai kijkt men toch van op Daarom direct aanmelden, dat kan veel ongerustheid voorkomen (Van een onzer verslaggevers) JA, IK KEEK wel vreemd op, toen ik m'n eigen naam en die van de kinderen in de krant zag staan bij de slachtoffers te 's-Gravendeel", zei ons de weduwe A. v. d. Wulp-Mol, toen wij haar vroegen, hoe zij toch aanvankelijk onder de vermisten kon zijn gerekend. In ons blad van Za terdag j.l. vindt men haar in de negende lijst van slachtoffers onder dat simpele woordje „rectificatie". Ieder weet, dat het slechts voorlopige lijsten zijn, maar als er staat „waarschijnlijk omgekomen", vreest men doorgaans het ergste. Zo kon het gebeuren, dat een schoonzuster van weduwe v. d. Wulp van een ander familielid een condoleantiebrief ontving. ,,'s Nachts om twintig over drie werd' ik geklopt", zo vertelde ons weduwe v. d. Wulp, die te 's Gravendeel in de pol der Nieuw Bonaventura, tegen de Molen dijk woont. „Men waarschuwde voor hoog water en we klommen naar boven, waar we met natte voeten nog juist de buren op nummer 14 konden bereiken". Later is het gezin, waarvan twee kin deren nu in Dordrecht zijn onderge bracht, bij een zwager aan de vrijwel drooggebleven Gortdijk in getrokken. Het eigen huis Molendijk 20, staat er nog. Aanvankelijk was het water er anderhalve meter hoog, nu is het gezakt tot ongeveer 70 centimeter. „Gisteren was er nog geen ruit stuk en iedere 24 uur zakt het water een centimeter of acht", zei de weduwe v. d. Wulp. „Ze be grijpt nog altijd niet, hoe men haar en de kinderen heeft kunnen vermissen, maar ze zal blij zijn, als ze weer naar haar eigen' huis terug kan keren De gemeentesecretaris van 's Graven deel, de heer J. van der Linden, weet ook niet, hoe dat allemaal is gekomen. Wel kan hij ons vertellen, dat van de 57 aanvankelijk als vermist opgegeven personen er slechts vijf gevonden zijn tot dusverre. De kans, dat van de irigpn nog velen in leven zijn, is uitermate gering, maar toch blijkt hieruit duidelijk, hoe belangrijk het is dat alle geëvacueerden zich direct bij de secretarie van hun tijdelijke gemeente aanmelden. Veel on gerustheid wordt hierdoor spoedig weg genomen. Een grote moeilijkheid bij het opsporen van geëvacueerden is de omstandigheid, dat velen zijn gebracht naar plaatsen, die zelf door de watersnood zijn getrof fen en waar dus van een snelle regis-, stratie geen sprake kan zijn. Zo'n geval heeft zich bijvoorbeeld voorgedaan met enige inwoners van Strijen. Een gezin was daar als vermist en „waarschijnlijk omgekomen" opgegeven. Van de woning aan de Buitendijk schijnt weinig meer over te zijn. Toch is nu gebleken, dat man en kinderen zijn gered. De man was in Numansdorp terecht gekomen en kinderen had men elders in leven terug gevonden. Door hun namen op de vierde lijst van stachtoffers is nu gelukkig een streep gehaald. Op het gemeentehuis van Strijen ver telde men ons, dat van de nu nog 42 vermisten, slechts zeven slachtoffers zijn geborgen. Voorts zijn twee slachtoffers uit Numansdorp in Strijen geborgen en geïdentificeerd. Aan het eind van de werkweek staat de uit niets opgebouwde loonadministratie van de Ned. Heide Mij. op Tholen voor de omvang rijke taak de honderden mannen hun zo zwaar verdiende duiten uit te betalen. Men begint al op een avond midden in de week. Om klaar te zijn als de werkweek voor deze ploeg voorbij is. De Engelse nooddijken hielden het Gevaarlijk hoog water beeft de ge- improviseerde waterkeringen langs ge heel Oost-Emgelaod urenlang op de proef gesteld, maar is teruggeweken zonder schade aan te richten. De winden die tevoren de kust hadden gegeseld, zijn gaan liggen en het getij was lager dan was voorspeld. De barrières van zandbakken Rebben de overwinning behaald, maar zij zul len de echte vuurproef nog moeten door staan, daar de springvloeden vandaag bet hoogtepunt zouden bereiken. t Alleen reeds in deze diepe wonde, die storm en stroom in de dijk sloegen, verdwenen niet minder dan een millioen zak ken zand, alvorens men kon hopen, dat de situatie ter plaat se min of meer veilig was. De toestand in het rampgebied Zuid-Holland Eiland van Dordrecht. Binne.. twee weken kan het Eiland van Dordrecht weer od normaal polderpeil teruggebracht zijn. De dijkgaten zijn vrijwel dicht en men is bezig aan definitief herstel. De Moerdijk is per auto van Dordt uit weer bereikbaar. Het zal minstens nog vier weken duren, eer auto's en treinen weer van Rotterdam via Dordrecht naar Breda kunnen rijden. Alblasscrdam. Op het opslagterrein van de Ned. Kabel fabriek zijn twee electri- sobe pompen geplaatst om het opslag terrein langs de toegangsweg tot de rijks weg droog te malen. Het terrein is met 7-ndzak'ken afgedamd. Lukt het droog- malen, dan komt tevens een aantal woningen aan de Ruigenhil droog. Er zal ook een dam worden gelegd om de Oranjestraat, teneinde deze straat droog te krijgen. Voor lichte vracht- en per sonenauto's is de directe Verbinding var de brug met Alblasserdam weer moge lijk; men mag er echter alleen met gunning rijden. Zeeland Zierikzee. De evacuatie van Zierikzee vordert niet snel. De bevolking biedt weerstand en moet dikwijls met zachte overzichtelijke toestand blijken meer i sonen te zijn geevarueerd dan men aan vankelijk dacnt en hierdoor is de raming vari het aantal te evacueren personen lager geworden. De gemeente-adminis tratie heeft Zaterdag op volle toeren ge werkt bij het registreren van de bevol en het uitreiken van verblijfsver gunningen. Ongeveer twee-derde van de achterge bleven bevolking, die bestaat uit 3500 per sonen heeft zich voor registratie gemeld, ook al omdat men geloofde, dat registra tie het verwerven van een verblijfsver gunning betekende. Maar weerstand helpt niet. Vandaag moeten 187 gezinnen in totaal 750 per sonen Zierikzee hebben verlaten. Daarom werd Zondagmorgen nog eens in de kerkdiensten gewezen op de nood zaak van het vertrek van hen, die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Politie tieedt op Later op de dag is de politie begonnen, met in de straten iedereen aan te hou den en naar een verblijfsvergunning te vragen. Wie die niet had, werd niet ge dwongen, maar gewezen op zijn plicht tot vertrek. Ook bij de controle in de hui zen trad de politie op deze wijze op. Er wordt beloofd, klat de versterkte gemeen tepolitie met het in Zierikzee gestation- neerde detachement van de rijkspolitie de achtergelaten eigendommen zal be schermen. Als zij hiervan overtuigd zijn, geven velen hun weerstand op. De ongeveer 25 winkeliers, die moeten evacueren, krijgen 14 dagen de tijd om hun voorraden veilig te stellen of mee te maar hun gezinnen moeten uiter lijk vandaag vertrekken. De winkeliers, die Zaterdag en Zondag reeds zijn ge gaan, mogen nog enkele dagen terugko men om hun bezittingen te verzorgen. Onderduikers Het woord „onderduiken" is weer „op gedoken" in Zierikzee, Maar er is uit Den Haag een officier van de Rijkspolitie overgekomen, onder wiens leiding „on derduikers" werden opgespoord en zonder pardon op de boot gezet. Alles tezamen is het een triest gebeu ren in Zierikzee.. Zolang de mensen nog in hun huis zijn, kunnen zij niet begrij pen, dat zij weg moeten en in korte tijd zijn zij reeds zo vertrouwd geworden met het water rondom en met de drei ging van de dijken, dat zij het gevaar Na het ontzaglijke zwoegen, waarvan men ondanks de enor me inspanning amper warm kan worden in die bijtende koude bovenop zo'n dijk, wordt van tijd tot tijd heel even de luwte opgezocht, waar de bo terhammen worden verslonden zoals het Zweedse brood aan het einde van de hongerwin ter. onderschatten. Hopelijk zullen zij spoedig inzien, dat deze maatregel van evacuatie uitsluitend voor hun weizijn is genomen en zo ook wordt uitgevoerd. Men wil snelheid, soepelheid, eenvoud en deskundigheid De Stichting voor de Landbouw in Zeeland, N.-Brabant en Zuid-Hollanv_ heeft in een te Tilburg onder voorzitterschap van de heer H. D. Louwes gehouden vergadering de schaderegelingen met betrekking tot de waters nood besproken. Algemeen was men van oordeel, dat de regelingen snel en soepel moeten worden toegepast waarbij een eenvoudig administratief apparaat nodig is. Deskundigen dienen naast practici te worden ingescha keld. Het zal volgens de vergadering voorts nodig zijn, vergoeding van vermogensschade naar vervangingswaarde te regelen. Het vraagstuk van een billijke regeling voor gederfd inkomen dient nader te worden be studeerd. De vergadering achtte het zaak, via een plaatselijke commissie van de Stich ting voor de Landbouw, te organiseren naar de omstandigheden, contact te heb ben met overheidsdiensten waardoor een goede afwikkeling kan worden verkre gen. Deze plaatselijke commissies kunnen in nauwe samenwerking met de plaat selijke bureauhouders de schade regi streren en schatten. De commissies dienen in voortdurend overleg te treden met de regionale ram- penbureaux, waar de overheid haar diensten in concentreert, te weten een comptabele van het departement van financiën, de dienst voor landbouwh er- stel, wederopbouw en de schade-enquête commissie c.q. het rampenfonds. Naast de plaatselijke commissies wor den er adviescommissies in het district, de provincies en het land opnieuw op gezet of gereorganiseerd en aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Vervolgens had men een bespreking et de directeur van de Rijksdienst voor het landbouwherstel. ir Herweyer, over enkele 'belangrijke punten van de schade regeling. Zeeland pleitte o.a. sterk voor een regeling van vergoeding van vee in natura. Het is_ nodig, zo zeide men, de veestapel langzaam maar zeker op te bouwen met goed ibc-vrij vee. Hiermede zijn in het verleden gunstige ervaringen opgedaan, namelijk op Walcheren, dat na 1945 Fries vee kreeg, dat aangekocht werd door speciale aankoopcommissies. De veestapel van Walcheren is namelijk thans reeds zo goed als tbc-vrij. Driemaal per dag komt het Rode Kruis op Tholen de werkers op de dijk de magen versterken. Zo ergens, dan is hier de arbeider zijn loon waard. Bij de dagelijkse fouragering bestaat dat loon uit dubbel be dwang naar de boten wonden gedreven, legde „dikke pillen" en een stevige warme pot. Met het bereiden daar- Tussen Zierikzee en Brouwershaven vgn tientauen vrijwilligers uit de plaatsen op het eiland bezig. Zo is heel Zeeland voor zijn opbouw in de weer. Kraanwagen tiel op jeep Rotterdams militair in Zeeland omgekomen Noorse zeeman in Amsterdam verongelukt In de Soepenpolder bij Nieuwland is gistermorgen een Belgische jeep bij het passeren van. een dijk onder een kante lende kraanwagen gekomen.. De 21-jarige kornet J. van der Schalk uit Rotterdam, die als verbindingsofficier aan de Bel gische militairen, was toegevoegd, raakte bekneld en overleed ter plaatse. De mi litair behoorde tot het regiment Prins Frederik. De Belgen waren in Nieuwland in verband met het springtij. De 49-jarige Noorse zeeman. Sverre Lien van de Noorse tanker Brali is Za terdagavond in de Van. der Pekstraat te Amsterdam-Noord, toen hij vermoedelijk onder de invloed van sterke drank ver keerde, op straat gevallen. De man werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij overleed. wordt nog driemaal daags een autobus- diens". onderhouden, Ooltgensplaat. Alle mac .lelijke inge zetenen, die geschikt zijn om aan het herstellings- en opruimingswerk in de gemeente te helpen, worden persoonlijk opgeroepen. De gemeente steunt, wat de bevoorrading betreft, nog steeds op Wil lemstad. Noord-Brabant Zevenbergen. De lessen aan die Chr. kleu terschool er van de Chr. huishoudschool beginnen weer. De kleuters kunnen van daag weer schoolgaan, de leerlingen van de huishoudschool a.s. Woensdag. Halsteren. In het zeer zwaar getroffen dorpje Halsteren worden nog meer dan dertig personen vermist. Er zijn in totaal 70 slach.toff.ers. Verschillende kinderen zijn alleen overgebleven. Giste- n zijn twee brandweerlieden, die bij het waar schuwen van de bewoners, toen d.e vloed opkwam, het leven verloren hebben, ter aarde besteld. Krabbendijke noemde straat naar legeronderdeel De op Zuid-Beveland gelegen ge meente Krabbendijike heeft Zaterdag op treffende wijze dank gebracht voor de grote hulp, welke de Nederlandse mili tairen en in het bijzonder het Johau Willem Frisobatadjon, de bevolking van de overstroomde gebieden heeft ver leend. In een spoedvergadering heeft de ge meenteraad besloten, een der straten in de gemeente te noemen naar het batal jon en de oude naam te vervangen door Joham Wifllem Frisostraat. In tegenwoordigheid van de leden van het bataljon heeft burgemeester Jan Vader de plaatsvervangende comman dant van vak 4. majoor C. L. H. Engel, de oorkonde van het raadsbesluit over handigd. Daan-op hebben leden van het bataljon het nieuwe naambordje op e£n hoekhuis van de straat bevestigd. Noodcursus voor herstel geteisterde gebieden Minister Suurhoff heeft besloten de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling open te stellen voor de scholing van man- nelijke arbeidskrachten uit de noodge- bieden, die kunnen worden tewerkgesteld bü het herstel der dijken, doch die daar voor niet voldoende handvaardigheid be zitten. Het ligt In de bedoeling de tijde lijke tekorten aan bepaalde arbeidskrach ten, als rijswerkers en steenzetters, voor de duur der herstelwerkzaamheden zo goed mogelijk aan te vullen door aan ge gadigden uit de overstroomde gebieden een noodcursus te geven. Gegadigde kunnen zich aanmelden bij de arbeidsbureaux. De overstromingen in Indonesië De Indonesische minister van Sociale Zaken, de heer Anwar Tjokroaminoto, is van een bezoek aan de overstroomde streken in Atjeh te Djakarta terugge keerd en schat het aantal slachtoffers van 70 tot 80 en de schade op 60 millioen roepiah. Groot waren de overstromingen, in Groot,- Zuid-Atjeh en Atjeh Pidi. Op Java werden in Indrapoera huizen, die op 2 meter hoge palen stonden, mee gesleurd. Op sommige plaatsen kwam het water 5 meter hoog, soms zelfs 9 meter. De bevolking gedroeg zich kranig. Men klaagde niet en er ontstond, geen paniek. Men beschouwt de natuur ramp als Gods wil. Het Indonesische Rode Kruis en plaatselijke comité's doen goed werk. Volgens de minister van Landbouw, di heer Sardjan, zijn de overstromingen in het Solose te wijten aan de ontbos sing. Er komen 500.000 ha in aanmerking voor herbebossing. De regering heeft een tienjarenplan voor herbebossing opge steld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2