Nieuws uit gemeenten in de overstroomde gebieden Vermist, maar gelukkig niet omgekomen toch „Hoe kan men vorderen, wat reeds is aangeboden?" In 1953 achteruitgang verwacht voor de middenstand Hier en daar werd gespeeld De heer A. Jautze, a.s. functionnaris bij de C.K.B., vertelt zijn ideeën Geneeskunde en moord Bij een benoeming Schaderegeling voor de landbouw in de overstroomde gebieden Be Rotterdammer Pag. 4 Maandag 16 Februari 1953 Eiland van Dordrecht Binnen twee weken kan het Eiland van Dordrecht weer op normaal pol- derpeil teruggebracht zijn. De dijkga- ten zijn vrijwel dicht en men is bezig aan definitief herstel. De Moerdijk is per auto van Dordt uit weer bereik baar. Het zal minstens nog vier weken duren, eer auto's en treinen weer van Rotterdam via Dordrecht naar Breda kunnen rijden, dit vanwege de schade aan de Brabantse kant. Alblasserwaard Alblasserdam. Op het opslagterrein van de Ned. Kabelfabriek zijn twee electrische pompen geplaatst om het opslagterrein langs de toegangsweg tot de Rijksweg droog te malen. Het terrein is met zandzakken afgedamd. Lukt het droogmalen, dan komen tevens een aan tal woningen aan de Ruigenhil droog. Er zal ook een dam worden gelegd om de Oranjestraat, teneinde deze straat droog te krijgen. Voor lichte vracht- en personenauto's is de directe verbinding van de brug met Alblasserdam weer mogelijk; men mag er echter alleen met vergunning rijden. West-Noord-Brabant Klundert. Het pas nieuwe schoolge bouw voor Ohr. BLO aan de Maurits- weg is bijzonder zwaar door het water beschadigd. Het water heeft er bijna twee en een halve meter hoog gestaan, maar is nu gezakt tot op een halve meter. Veel speciale leermiddelen zijn totaal verloren gegaan. Naaimachines, keukengerei en taakdozen liggen in het water of zijn door gebroken ruiten weggedreven. Gelukkig is de boven verdieping geheel intact gebleven. Zevenbergen. De lessen aan de Chr. Kleuterschool en van de Chr. Huis houdschool beginnen weer. De kleuters kunnen vandaag weer schoolgaan, de leerlingen van de Huishoudschool a.s. Woensdag. Halsteren. In het zeer zwaar getroffen dorpje Halsteren worden nog meer dan dertig personen vermist. Er zijn in to taal 70 slachtoffers. Verscheidene kin deren zijn alleen overgebleven. Gis- Trein Vlissingen-Goes gaat rijden Busdienst Bergen op Zoom Breskens uitgebreid De frequentie van de N.S. autobus dienst tussen Bergen op Zoom en Bres kens via Antwerpen is met ingai g van heden uitgebreid van 3 tot 5 verbindin gen in beide richtingen. De vertrekuren van de autobussen zullen van heden af zowel te Breskens als te Bergen op Zoom zijn: 8.30 uur, 10.30 uur, 12.30 uur, 14.30 uur en 16.30 uur. Te Breskens za'l aansluiting bestaan op en van de veerdienst tussen Breskens en Vlissingen. Eveneens op vandaag is het treinverkeer tussen Vlissingen en Goes hersteld met 3 treinen per dag in beide richtingen, als uitbreiding van de reeds op 3 Februari j.l. inge voerde treindienst tussen Vlissingen en Arnemuiden. teren zijn twee brandweerlieden, bij het waarschuwen van de bewoners toen de vloed opkwam, het leven heb ben verloren, ter aarde besteld. Goeree-Overflakkee Ooltgensplaat. Alle mannelijke inge zetenen, die geschikt zijn om aan het herstellings- en opruimingswerk in de gemeente te helpen, worden persoonlijk opgeroepen. De gemeente steunt, wat de bevoorrading betreft, nog steeds op Willemstad, waar burgemeester Van der Hooft een onmisbare schakel is en onvermoeid in touw is voor Ooltgens plaat en zijn buurschappen. Schouwen-Duiveland Zierikzee. De evacuatie van Zierikzee vordert niet snel. De bevolking biedt weerstand en moet dikwijls met zachte dwang naar de boten worden gedreven. Vandaag moeten 187 gezinnen de stad verlaten. Verscheidene inwoners trach ten onder te duiken, maar worden dooi de politie opgespoord. Tussen Zierik zee en Brouwershaven wordt nog drie maal daags een autobusdienst v.v. on derhouden. Tholen De laatste dagen is onder hoogspan ning gewerkt aan de dijken van Tho len. Het resultaat was, dat de geluk kig rustige vloed van Zondagnacht geen schade heeft toegebracht aan de pas-gedichte dijken. Nu het kritieke tij zonder moeilijkheden voorbijgegaan is, geeft dit even ontspanning. Rest van Zeeland Krabbendijke. De veiling in Krabben- dijke op Zuid-Beveland is met de koel huizen intact gebleven. Zaterdag heeft deze gemeente de Nederlandse militai ren bedankt voor hun hulp; een straat werd Johan Willem Frisostraat ge noemd naar het bataljon dat veel voor Krabbendijke deed. Rectificatie van veilieslijst: (Van een onzer verslaggevers) JA, ik keek wel vreemd op, toen ik m'n eigen naam en die van de kinderen in de krant zag staan bij de slachtoffers", zegt ons de weduwe A. v. d. Wulp-Mol te 's-Gravendeel, als wij haar vragen, hoe zij toch aanvankelijk onder de vermisten kon zijn gerekend. In ons blad van Zaterdag j.l. vindt men haar in de negende lijst van slacht offers onder dat simpele woordje „rectificatie". Ieder weet, dat het slechts voorlopige lijsten zijn, maar als er staat „waarschijnlijk omge komen" vreest men doorgaans het ergste. Zo kon het gebeuren, dat een schoonzuster van weduwe v. d. Wulp van een ander familielid een condoleantiebrief ontving telt men ons, dat van de nu nog 42 vermisten, slechts zeven slachtoffers zijn geborgen. Voorts zijn twee slacht offers uit Numansdorp in Strijen gebor gen en geïdentificeerd. Prins Bemhard dankt Lord Alexander In zijn kwaliteit van inspecteur-gene- raai van de Koninklijke Landmacht, heeft Prins Bernhard de Britse minis ter van Landsverdediging, Lord Alexan der, de volgende boodschap doen toeko men: „Ik wens uitdrukking te geven aan mijn oprechte erkentelijkheid voor de hulp, die de Koninklijke Marine, het Britse Leger en de Engelse Luchtmacht tijdens onze grote beproeving hebben verleend in dezelfde kameraadschappe lijke geest die ons immer heeft verbon den". Lord Alexander heeft met de volgen de woorden geantwoord: „Ik ben zeer erkentelijk voor uw vriendelijke bood schap en uw dankbetuiging ter gelegen heid van de hulp, die onze strijdkrach ten u hebben kunnen bieden bij de gro te ramp, die uw land heeft getroffen". Met het oog op springtij Er stonden 86 vlieg tuigen klaar Van Zaterdagavond tot Zondagavond zijn voornamelijk vanuit Gilze Rijen vluchten gemaakt boven het noodgebied. Nederlandse vliegtuigen voerden 25 ver kenningsvluchten uit terwijl buitenlandse helicopteres goederen en personen ver voerden naar Zierikzee. Een Amerikaan se vliegboot controleerde de radiover bindingen vanuit de lucht. Van de vlieg basis Woensdrecht stegen twee Ameri kaanse generaals op om de situatie van de geteisterde gebieden in ogenschouw te nemen. Op deze basis stonden de gehele dag vliegtuigen gereed om hulp te kunnen bieden wanneer het springtij daartoe aanleiding zou geven. Gisteravond waren er voor dit doel 86 vliegtuigen beschik baar, waarvan 16 helicopters. Bemanning van de „Kliplontein" thuis De 117 leden, van de bemanning van de „Klipfontein" zijn Zaterdagavond met de „Zuiderkruis" in Amsterdam aangekomen. In IJmuiden waren zij reeds begroet door kapitein J. Oosterhuis, die enige weken geleden al per vliegtuig thuiskwam. Honderden familieleden van de Klip fontein-mannen waren aanwezig op de kade. toen de „Zuiderkruis", een dag te laat door stormweer, binnenkwam. Een van de hofmeesters vertelde nog iets over de ondergang van de „Klip fontein" bij Mozambique. „Ik had op 8 Januari dienst in de eetsalon en toen om ca 13.20 uur het schip ergens op stootte, schrokken som mige passagiers. De meesten bleven echter aan tafel en pas tegen twee uur merkten wij, dat het schip ging zinken. Spoedig daarna werden de eerste sloe pen gestreken en begaven de passagiers zich rustig in de boten". De hofmeester ging zelf in de laatste sloep, die bij vieren over boord werd ge zet. Het voordek stond toen al blank en de „Klipfontein" maakte een beetje slagzij over stuurboord. Hij vertelde voorts, dat de boten werden opgepikt door de „Bloemfontein Castle". De be manning heeft daarna in Kaapstad een prettige tijd gehad. Prijsvraag Twentse of Achterhoekse roman De directie van de N.V. v.h. firma M. J. van der Loeff, uitgeefster van liet dagblad Tubantia en het Hengelosch Dagblad, heeft besloten een prijs groot ƒ1000 beschikbaar te stellen voor de schrijver van een goede sociaal-histo rische roman over Twente en of de Gel derse Achterhoek, waarin de ontwikke ling van deze gewesten in de ruimste zin, dus zowel geestelijk als stoffelijk, op wetenschappelijk verantwoorde en boeiende wijze wordt uitgebeeld. Zij heeft deze prijs naar de stichter van het bedrijf, de naam „M. J. van der Loeff- prijs" gegeven. De toekenning zal ge- geschieden op 1 Juli 1955. De manu scripten moeten onder motto uiterlijk op 31 December 1954 in het bezit zijn van de firma, Langestraat. 13-17 te En schede. De omvang der in te zenden getypte romans moeten liggen tussen 100.000 en 200.000 woorden. Het bekroon de manuscript zal door de N.V. wor den uitgegeven. Zandvoort gereed vóór het badseizoen Zndvoort zal voor het badseizoen be gint gereed zijn, als gewoonlijk gasten te ontvangen. De boulevard heeft geen stormschade opgelopen en de duinrand heeft slechts weinig geleden. Wel heb ben de bedrijven op het strand zware schade geleden, maar dank zij hard wei-ken zullen zij op rijd weer intact zijn. Het zwembad aan het strand wordt ge heel hersteld. ,Ik begrijp het niet" ,,'s-Nachts om twintig over drie werd ik geklopt", zo vertelt ons weduwe v.d. Wulp, die te 's Gravendeel in de pol der Nieuw Bonaventura tegen de Mo lendijk woont. „Men waarschuwde voor hoog water en ik dacht: is dat zo ge vaarlijk? Nadat ik alleen was wezen kijken, heb ik de drie jongste kinderen uit bed "gehaald en we zyn een stukje gaan eten. Toen kwam m'n zwager me waarschuwen, dat het water de Mijl- poldpr binnenstroomde. De oudste zoon. die ook laat naar bed was gegaan en er eerst niet uit had willen komen, werd ook wakker gepord en na wat kleren en de portemonnaie gered te hebben, klommen we naar boven, waar we met natte voeten nog juist de buren op num mer 14 konden bereiken". Later Is het gezin, waarvan twee kin deren nu in Dordrecht zijn onder ge- bracht, bij een zwager aan de vrijwel drooggebleven Gortdijk in getrokken. Het eigen huis. Molendijk 20, staat er nog. Aanvankelijk was het water er an derhalve meter hoog, nu is het gezakt tot ongeveer 70 centimeter. „Gisteren was er nog geen ruit stuk en iedere 24 uur zakt het water een centimeter af acht", zegt weduwe v. d. Wulp. Ze begrijpt nog altijd niet, hoe men haar en de kinderen heeft kunnen vermissen, maar ze zal blij zijn, als ze weer naar eigen huis terug kan keren.. Vijf gewonden De gemeentesecretaris van 's-Gra vendeel, de heer J. van der Linden, weet ook niet, hoe dat allemaal is gekomen. Wel kan hij ons vertellen, dat van de 57 aanvankelijk als ver mist opgegeven personen er slechts vijf gevonden zijn tot dusverre. De kans, dat van de overigen nog ve len in leven zijn, is uitermate gering, maar toch blijkt hieruit duidelijk, hoe belangrijk het is, dat geëvacueerden direct zich bij de secretarie van hun tijdelijke gemeente aanmelden. Veel on gerustheid kan hierdoor weggenomen worden. Streep er door Een grote moeilijkheid is bij het op sporen van geëvacueerden de omstan digheid, dat velen zijn gebracht naar plaatsen, die zelf door de watersnood zijn getroffen en waar dus van een snelle registratie geen. sprake kan zijn. Zo'n geval heeft zich bijvoorbeeld voor gedaan met enige inwoners van Strijen. Een gezin was daar. als vermist en "waarschijnlijk omgekomen" opgegeven. Van de woning aan de Buitendijk schijnt weinig meer over te zijn. Toch is nu gebleken dat man en kinderen zijn ge red. De man was in Numansdorp te recht gekomen en zijn kinderen had men elders in leven teruggevonden. Door hun namen op de vierde lijst van slacht, offers, is nu gelukkig een streep ge haald. Op het gemeentehuis van Strijen ver- Herinneringsbord „Watersnood 1953" Een ingezetene van Coevorden heeft een herinneringsbord ontworpen en ge schilderd naar aanleiding van de wa- tersnood. Een wandbord, dat door zijn symboliek en de woorden „Heldhaftig- vastberaden-barmharrig" vertolkt, dat Nederland ook deze ramp weer te bo ven zal komen. Door middel van kaar ten met de afbeelding van het bord hoopt men bestellingen te krijgen. De borden worden gratis in handwerk ver vaardigd en de baten zijn bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. AVRO-voorzitter verdedigde zijn beleid DE heer De Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., heeft Zaterdagmiddag op de eerste van een reeks van provinciale ledenvergaderingen, te Arnhem zijn beleid verdedigd. De aantijgingen golden voornamelijk het ontslag nemen van de heer Vogt en de houding van de A.V.R.O. tijdens en na de nationale ramp. zo laait was aangekondigd betreurde hij Wat betreft het afscheid van de heer Vogt, deelde de huidige voorzitter mede, dat de heer Vogt zelf geweigerd heeft voor de microfoon afscheid te nemen, hoewel hem dit was aangeboden. De verhouding tussen de heer Vogt en de heer De Clercq was de laatste jaren minder goed geworden, omdat er din gen gebeurden, waarmede het algemeen bestuur zich niet kon verenigen. De opmerking, dat de adjunct-rege ringscommissaris, tijidens de ramp. van de A.V.R.O. zendtijd gevorderd zou heb ben, ontkende de voorzitter. De rege ringscommissaris wilde hij daarmede niet voor leugenaar uitmaken, maar hij vroeg zich af, hoe men iets kan vorde ren, dat al is aangeboden. Bij de samenwerking van de reporta gediensten van de N.C.R.V., V.A.R.A. en K.R.O. was de A.V.R.O. zonder meer gepasseerd. Eerst Dinsdags na de ramp ontving de A.V.R.O. telefonisch een der gelijk verzoek, dat men toen echter af wees. Ook werd het verwijt géhoord, dat tal rijke leden bij de A.V.R.O. wegliepen. De heer De Clercq ontkende ten stel ligste dat talrijke leden wegliepen. In de week na de watersnood bedankten 900 leden, maar werden er 1262 ingeschre ven. Na het ontslag van de heer Vogt kwamen 600 bedankjes binnen; maar de gemiddelde aanwas van leden zou thans per week ongeveer 500 bedragen. De oplage van de ..Radiobode" be draagt 300.000. waarin 15.000 exemplaren voor losse verkoop zijn begrepen. Motie ingediend Een der aanwezigen diende een motie waarbij de heer De Clercq werd verzocht zijn mandaat ter beschikking te stellen, indien de geruchten rondom zijn persoon juist zijn. In de zaal bleek voor de motie weinig animo te bestaan en bovendien kan een streekvergadering een dergelijke motie niet behandelen, al dus de voorzitter. Dat de vergadering van Zaterdag j.l. Jaarverslag Ned. Middenstandsbank Familieberichten uit andere bladen Geboren: Cornells, z. van AÏlljn en Allijn- Vogelaar. Alkmaar. 13 Febr. Jasper, z. vai S. J- Rodenhuis en K. Rodenhuis—Keizer, St. Annaparochie. 11 Febr. Verloofd: R. Roelse en J. Geertse, Dom burg, 14 Febr. Getrouwd: 25 jaar, ds en mevr. Mout— Tjerkstra, Kollum, 21 Febr. Overleden: F. Adriani, 84 jaar. Driebergen, 11 Febr. S. TerlaaK, 85 jaar, Vlaardingen, 12 Febr. Vrouwe A. P. A. v. Marken Douairière jhr lr H. Loudon, 78 jaar. Wassenaar, 12 Febr. Jhr J. P. W. v. Doorn, 68 jaar, Heem stede. 12 Febr. Wed. M. Smedema—v. d. Mei). 62 jaar, Leeuwarden. 12 Febr G. H. Bangs. 80 jaar. Wetzens, 12 Febr. A. de Witte, 75 jaar, Koudekerk®, 11 Febr. Het bestuur van de Nederlandse Mid denstandsbank oonstateert in haar jaar verslag over 1952 met genoegen, dat de cliënten, die zich met export bezig hielden, hogere omzetten hebben bereikt. 1952 Wordt voor de Nederlandse econo mie en voor de monetoire positie een zeer gunstig jaar genoemd. Er dient echter rekening mede te worden gehou den, dat het nieuwe jaar achteruit lopende cijfers te zien za} geven. In de liquiditeitspositie van het mid denstandsbedrijfsleven hebben zich geen ingrijpende wijzigingen voltrokken. Een zekere stabiliteit heeft zich in doorsnee gehandhaafd, zodat geen verslechteringen zijn ingetreden. De aan de bank toevertrouwde midde len in de vorm van rekening-courant saldi en deposito's op" korte termijn ste gen van f 86,8 millioen tot f 104,5 min. In 1952 heeft de bank haar 25-jarig bestaan gevierd. Aan de uitvoering van het verslag is dit keer dan ook meer zorg besteed dan gewoonlijk. De Nederlandsche Middenstandsbank N.V. heeft over 1952 bevredigende resul taten geboekt. Aan interest is ontvangen f 4.031.181 (f 3.902.605) en aan provisie f 3.595.026 (f 3.733.106). Na afboeking der onkosten en voorzieningen, waar onder een extra storting pensioenfonds van f 150.000 (nihil), resteert een winst saldo van f 985.698 (f 1.034.721). Voorge steld wordt een onveranderd dividend van 5 pet. op de preferente en gewone aandelen. De bank maakt voorts bekend, dat tegen inlevering van 10 oprichtersbewij- zen zal worden afgegeven een aandeel van f 800. Voorts zal voor elk bewijs f 20 in contanten worden uitgekeerd. De uit te reiken aandelen zijn winstgerech tigd van 1953 af. Met de belastingautori teiten is overeengekomen, dat deze af gifte en de uitkering in contanten als een herkapitalisatiedividend zal worden aangemerkt. Nog geen mededelingen over 300 vermisten Het informatiebureau van het Rode Kruis beschikt thans nog over de namen van 300 personen, die als vermist zijn opgegeven. Over hen zijn nog geen positieve medelingen ontvangen. De namen werden dan ook nog niet in de verlieslijsten van het Rode Kruis gepu bliceerd. Regelmatig spoelen echter bij de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden nog lijken aan. Identificatie kan onder de huidige omstandigheden niet geschie den. Daarom wordt een foto genomen en een persoonsbeschrijving samenge steld, waarna onmiddellijk de begrafenis plaats heeft. Later hoopt men aan de hand van de foto en de beschrijving de identiteit van de overledene te kunnen vaststellen. Hiermede zal men een aan vang maken, wanneer het aantal aan vragen om inlichtingen bij het informa tiebureau vermindert. In de afgelopen week kwamen 3000 aanvragen om inlichtingen binnen uit het eigen land. Uit het buitenland ont ving men voorts 700 aanvragen, waar van 400 uit Indonesië. Ook komen vele aanvragen voor adoptie binnen. Alleen uit het buitenland bedroeg dit cijfer in de afgelopen week reeds 105. De aanvra gen zijn voor afhandeling naar de voog dijraad gezonden. Het is echter niet toegestaan dergelijke vergaderingen voor de microfoon be kend te maken. De opmerking, dat de V.A.R.A. zich hieraan in het geheel niet stoort, ontlokte de voorzitter de medede ling: „Wat Jurpiter mag, mag niet ieder een". Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Hoe de voetbal Zaterdag rolde AL was het in totaal dan ook niet veel, ,toch zijn de wedstrijden, welke nog gespeeld zijn, meegenomen. Ten minste uitgaande van de veronderstelling, dat de competitie wél uitgespeeld zal worden. Hierover is van Bondszijde nog geen beslissing genomen en in afwachting daarvan wordt getracht zoveel mogelijk te laten spelen. Het zal ons overigens zeer benieuwen hoeveel clubs onmachtig zullen blijken hieraan deel te nemen, al zijn de berichten, welke ons hierover bereikten, van iets gunstiger aard, dan tot dusverre het geval was. Het zou voorbarig zijn reeds te zeggen, dat de schade meevalt, maar toch blijkt het iets minder erg te zijn dan wij aanvankelijk meenden te mogen verwachten. Laten we daarom de hoop uitspreken, dat inderdaad gesproken zal kunnen worden van meevallen en overigens nog even afwachten hoe alles zich verder ontwikkelen zal. <-liit andere bladem In de 3e klas A. vond één wedstrijd plaats tussen Monster en Rijnsb. Boys. Het resultaat is een overwinning gewor den van eerstgenoemde, waarmede deze Westlandse club het bewijs geleverd heeft, dat het haar heilige ernst is zc mogelijk degradatie te ontgaan. Hier door wordt de toestand voor Capelle be paald ernstig en staat het zeer te be en of redding nog mogelijk zal blijken. In totaal leverden de 4e klassen 5 ge speelde wedstrijden op. waarvan er niet minder dan drie onbeslist eindigden Vooral deze laatste resultaten zijn van het allergrootste belang, aangezien hier bij twee concurrenten van de leiders betrokken waren. Doch om met 4 A te beginnen, is de ruime overwinning, welke Ornas op Lisser Boys behaalde, een vermelding waard. De laatste tijd immers waren beide clubs erg onregel matig in hun prestaties, zodat het on getwijfeld voor Ornas een prettige ge waarwording geweest zal zijn weer eens met flink verschil de sterkste te zijn. Het schijnt voor RAS niet meegevallen te zijn van Semper Altius te winnen al gelukte dit tenslotte dan ook nog net. Hierdoor echter is RAS toch op de hoog ste plaats gekomen, daar zij één punt méér heeft dan RCL, dat echter enkele wedstrijden minder heeft gespeeld. De andere 4e klas, waar gespeeld werd, leverde dus drie gelijke speien op In de eerste plaats betekent dit schade voor ZWSH en voor Die Haghe, daar hun achterstand op HB3S hierdoor weer met één punt is vergroot. Het zal nu wed zeer de vraag zijn of iemand HBSS nog verhinderen kan kampioen te worden, want daarvoor lijkt ons de voorsprong der Schiedammers al te groot. Ook Die Haghe, hoewel in mindere mate, had nog een kleine kans op de titel- ir ook voor haar is deze kans kleiner worden nu men het tegen HTSV niet tot een overwinning kon brengen. Zwart Wit heeft tegen ZWSH zelfs nog een voorsprong gehad, maar dit neemt toch niet weg, dat ZWSH een gelijkspel ab soluut verdiende en dan ook verkreeg. Jodan Boys viel tegen, want wie zou :s-Gravenzande in staat geacht hebben een gelijkspel te bereiken. Met belang stelling zien we daarom uit naai- de ver dere verrichtingen van de hekkenslui ters. speciaal met het oog daarop of de Westlanders in kracht zijn toegenomen. BITSLAGEN DISTRICT II 3e klas A: Monster—Rijnsb. Bovs 4—1. 4e klas S- - Lisser 4—4, Zwart' Wit—ZWSH zanöeJodan Boys 22. Res. 3e klas A: Die Haghe 2—Quick Boys 2 1—3. „Ik korfbalde al, toen ik elf was Hoewel de jaarvergadering van de CJt.B. nog niet is gehouden en dus in de vacature van technische commissaris nog niet officieel is voorzien, is toch reeds bekend, wie over enkele weken als zodanig zal gaan optreden. Zoals wij reeds berichtten zal de heer A. Jautze, uit Schiedam bij enkele candidaatstel- ling op de jaarlijkse algemene vergade ring, welke op Zaterdag 28 Februari - - te Utrecht zal worden gehouden, kozen worden verklaard. Dit was voor ons aanleiding om deze as. functionaris eens op te zoeken met hem eens een praatje te maken in verband met zijn toekomstige taak. „Hebt U zich reeds lang met de korf balsport bezig gehouden?" vroegen wij hem. „Ja, reeds op 11- a 12-jarige leeftijd kolfbalde ik", aldus de heer Jautze. „Dat was in Scheveningen, waar ik toen woonde. Het ging aanvankelijk erg primitief: een vriendenclubje speelde 's avonds op het Scheveningse strand bij laag water. Ik mocht met een schop de lijnen in het zand trekken. Uit dit club je is de korfbalclub „Scheveningen" ont staan. Deze club heeft een kortstondig bestaan gehad; zij ging over in de ver eniging K.V.S. Met een onderbreking van enkele jaren, toen ik in Haarlem studeerde, ben ik van deze vereniging tot 1939 lid geweest. In 1937 verhuisde ik naar Schiedam en ging toen als gast 's avonds wel trainen bij Odi, maar ik ben toch nog enkele jaren lid van KVS gebleven. De oorlog heeft tenslotte alles afgebroken." „Hoe kwam U na de oorlog weer in contact met de C.K.B.?" „Ik had in „Lichaamsoefening" gele zen van het grote tekort aan scheids rechters, De L.S.O. (Landelijke Scheids rechters Organisatie) was inmiddels op gericht en deze propageerde om de oud leden der verenigingen te animeren voor scheidsrechter. Sóheidsreehterscur- sussen werden allerwege georganiseerd om de fluitisten zo goed mogelijk voor hun taak te bekwamen. Ik heb mij toen als scheidsrechter opgegeven en ben een cursus gaan volgen." ,.U kwam daarna al spoedig in het be stuur van de L.S.O.?" „Ja, in 1950 vertrok de heer Groenen dijk uit Rotterdam naar Alphen a.d. Rijn en ik werd toen als zijn opvolger na mens het district Zuid-Holland-Zuid in de L.S.O. benoemd." „De techniek van het spel heeft wel uw bijzondere belangstelling gehad?" „Inderdaad en doordat ik als L.S.O.- bestuurder, scheidsrechters-cursussen ging leiden, verdiepte ik mij er steeds meer in. Een goed gevormd scheids- rechterscorps is van ontzaglijke waarde en kan daarom niet te hoog worden aangeslagen!" Plannen voor straks Wij gingen hierna over op het werk, dat hem wacht en vroegen de heer Jautze, of hij reed bepaalde plannen en ideeën voor ogen had. „Die heb ik inderdaad, al zal ik reeds nog van veel kennis moeten nemen. Ik ben immers nog niet in functie, maar om de competitie straks weer goed te laten hervatten of beginnen, vindt wel enig overleg met mij plaats. Nu treft het wei bijzonder, dat het Bondsbestuur, na het aftreden van mijn voorganger, reeds aanstonds had besloten om weer, zoals vroeger, in alle districten compe titieleiders aan te stellen. Wie ook tech nisch commissaris zou worden, het was niet aannemelijk, dat er iemand te vin den zou zijn, die, naast de leiding van het technische apparaat, ook nog compe titie-leider in diverse districten zou wil len worden. Van deze decentralisatie ben ik een sterke voorstander. Het geeft immers een goede spreiding der werkzaamheden.' De technische commissaris kan zijn aan dacht meer in nauwe samenwerking met de overige leden der technische commissie aan het geheel wijden. De competitieleiders dienen m.i. de grootst mogelijke zelfstandigheid en bevoegd heid te hebben. Daartoe is echter de keuze niet gemakkelijk. Indien moge lijk, dienen zij personen te zijn, die geen belangen hebben bij een bepaalde ver eniging. In dit verband kan ik aldus de heer Jautze opmerkten, dat deze functionarissen voor haast alle rayons reeds gevonden zijn. Ander inzicht Men heeft het wel als een moeilijk heid gezien om aparte competitieleiders te benoemen voor de districten Zuid- Holland-Noord en -Zuid en wel in ver band met de gemeenschappelijke hoofd klasse. Ik deel dit bezwaar niet, mits beiden elkaar gemakkelijk kunnen be reiken of niet te ver van elkaar verwij derd wonen." „Denkt U nog speciale aandacht te schenken aan het jeugdkorfbal? Dit staat immers nogal in het centrum van de belangstelling?" „Dit vraagstuk moet ik nog bestude ren. maar het verdient inderdaad veel aandacht. Ik kan er dit wel reeds van zeggen, dat dit onderdeel van ons werk zo sterk mogelijk zal moeten worden ge stimuleerd. Hier ligt echter een eerste taak voor de verenigingen en de afde lingsbesturen, terwijl voorts de bonds- propagandist, de heer Holleman, in deze' reeds diligent is." Ongetwijfeld zal de C.K.B. binnenkort een nieuw bondsbestuurslid met liefde voor de Bond rijker zijn, iemand, die in nauw contact met de overige leden van de technische commissie, de competitie leiders en de overige bondsbestuursle- den zijn functie met veel toewijding zal vervullen. Amerikanen schoten op vliegtuigen Vreemde toestellen boven Japan Amerikaanse vliegtuigen hebben van daag gevuurd op vliegtuigen, die het luchtrnim boven het Japanse eiland Hokkaido schonden, aldus is officieel be kend gemaakt. Twee Amerikaanse straaljagers open den het vuur op twee jagers van Rus sische makelijk van het type LA 11, boven Hokkaido in het Noorden van Japan. De Amerikaanse toestellen trof fen een der andere vliegtuigen in de vleugels en in de romp. Het geraakte vliegtuig vloog weg in de richting van de door de Russen bezette Koerillen. De Amerikaanse vliegers staakten de aanval om schending van Russisch ge bied te vermijden. Het onderscheppen van de vliegtuigen geschiedde in de buurt van Nemuro, nadat communisti sche vliegtuigen door middel van radar waren opgemerkt. In de bekendmaking van de Ameri kaanse luchtmacht wordt verder ge zegd, dat de vliegers, die bij de onder schepping betrokken waren, deel uit maken van de Amerikaanse strijdmacht voor de verdediging van Japan. Zij voerden een gebruikelijke patrouille- vlucht uit. De vreemde vliegtuigen stoorden zich niet aan een verzoek om te landen, waarop het voorste Ameri kaanse vliegtuig het vuur opende, aldus de bekendmaking; Springtij bracht geen moeilijkheden Vanochtend om 04.23 uur was het volgens de officiële tabellen hoog water te Hoek van Holland en de tabellen gaven als verwachting aan 1.08 meter 4- NAT. Het hoge water, dat deze nacht met springtij gepaard ging, ver liep heel normaal, want de om 04.23 uur bereikte stand van het water was 0,84 meter N.A.P., dus lager dan de verwachting. Het springtij heeft dus geen nadelige invloed gehad. De vooruitzichten waren reeds gun stig, want gistermiddag was om vijf mi nuten voor vier de tijd voor het hoge water de stand 1.00 meter -f N.A.P., terwijl de voor dat tijdstip verwachte stand volgens de tabellen van de Rijkswaterstaat 1,19 meter +- N.A.P. was. Ook in Maassluis en Vlaardingen zijn er vannacht tijdens het hoge water geen bijzonderheden geweest. Het water heeft in deze plaatsen geen abnormale hoogte bereikt en was zoals de ons bereikte berichten luidden; lager dan officieel werd verwacht volgens de ta bellen. Gezien de lage stand te Hoek van Holland was dit te verwachten en ook Rotterdam, waar het- omstreeks zes uur vanochtend hoog water was, had geen bijzonderheden te melden. Ook daar was de stand van het water lager dan bij normaal hoog water. 1 DE Dailly Telegraph wijdde onlangs een belangwekkend arti kel aan de moorden, die verschillen de Joodse Russische artsen gepleegd zouden hebben. Het blad schreef: „Uit de laatste fantasie van het Kremlin valt een belangrijke les te trekken: Het ijzeren gordijn is veel meer dan een geografisch begrip; bet bestaat ook in de geest. Zelfs indien het verkeer tussen Oost en West ge heel vrij zou zijn, dan zou er nog een onoverbrugbare kloof bestaan tussen de mentaliteit van het Westen en die van de machthebbers achter het ijzeren gordijn. Het is een vreesaanjagende gedach te, dat de grote massa van het Rus sische volk het artsen-verhaal gelooft. Deze goedgelovigheid is dan niet al-, leen winst voor het Kremlin. De mach tige Sowjet-Unie, die even hard pocht op haar waakzaamheid, als op haar kracht, wordt nl. in dit verhaal afge schilderd als een hulpeloze prooi voor buitenlandse terroristen, die lange tijd onontdekt binnen de poorten van de citadel zelf hebben geleefd. Het is een ontstellende bekentenis van zwakheid en onbekwaamheid en iedere Rus, die nog kan denken, zal vervuld zijn met vrees en wanhoop, wanneer hij de „bovennatuurlijke lis- stigheid, moed en vindingrijkheid" van de vijanden van zijn land verge lijkt met de „achteloze en stuntelige onbekwaamheid" van de verdedigers van zijn land. Een regiem, dat regeert door vrees, doet wel een allergevaarlijkste beken- tenis, wanneer het zijn volk vraagt te geloven, dat het regiem zelf alles te vrezen fieeft. Dat is een hoge prijs. De ware verdorvenheid van de officieel gepropageerde leugens is echter, dat zij de Russen er toe kunnen brengen te vermijdelfjk, maar ook het enige geloven, dat een oorlog niet alleen on- middel is, waarmede een eind ge maakt kan worden aan de voortduren de bedreiging, waartegen alle inspan ningen van de veiligheidsdienst zo genaamd niet zijn opgewassen. ZOALS men weet is onlangs te Put ten deining ontstaan, aangezien met passering van de beide C. H. candidaten op de voordracht, een A.R. tot gemeentesecretaris was benoemd. Een en ander was voor de heer J. C. Haspels aanleiding in De Magistra tuur, het orgaan van het Verbond van Verenigingen van A.R. gemeente en provinciebestuurders, het volgende te schrijven: „Onze lezers weten, dat bij de be noeming van een gemeentesecretaris een aanbeveling van twee personen wordt ingediend door B. en W., welke aanbeveling voor de gemeenteraad niet bindend is. De raad kan dus uit de lijst van sollicitanten een vrije keuze doen en van dat recht heeft de meer derheid van de gemeenteraad van Putten gebruik gemaakt. Dat alles is dus gèheel regelmatig. Het is voorts het goed ï'echt van het college van B. en W. van Putten, bestaande uit een burgemeester, waarvan moet wor den aangenomen dat zijn politieke op vattingen ongeveer gelijk zijn aan die van de grootste partij in Putten, en twee christelijk-historische wethouders, om een aanbeveling aan de raad te zenden bevattende de namen van twee c.h.-candidaten. Een andere vraag is of het wijs is, alzo te handelen daar de mogelijkheid aanwezig was een candidaat met grote bekwaamheden te benoemen, die behoort tot een an dere politieke partij dan de C.H.U. Daarbij had het college naar mijn mening behoren te overwegen dat de c.h.-fractie in de raad uit 7 van de 15 leden bestaat, dus de grootst moge lijke minderheid vormt, doch niet temin in het college van B. en W. met 2 c.h. wethouders over een meerder heid beschikt. Het is in zulk een situatie wijs. zich de vraag te stellen of de rechtvaardigheid misschien ook kan meebrengen een secretaris te be noemen welke behoort tot een andere politieke partij dan de C.H.U. Daar voor is te meer reden, indien de sa menstelling van het college van B. en W. niet het gevolg is van naar de mens gesproken toevallige omstandig heden, doch met welbewuste mede werking van geestverwante raadsleden buiten eigen partij tot stand kwam. Het college heeft zich blijkbaar niet de vraag gesteld of men in de poli tiek de boog ook kan overspannen. Het heeft evenmin er van blijk ge geven te kennen de oud-Hollandse waarheid dat de man die het onder ste uit de kan wil hebben het deksel op de neus kan krijgen. Wij betreuren deze gang van zaken in hoge mate. In tal van Nederlandse gemeenten en ook in mijn gemeente werken c.h. en a.r. voortreffelijk sa men in één fractie en zijr. de leden van deze protestants-christelijke frac tie gekozen op één lijst. Dit na-oor- logse verschijnsel juich ik in hoge mate toe en mijn ervaringen er mede zijn zonder reserve gunstig. Ik kan de vrees niet van mij zetten dat een groot deel van de Puttenaren van.deze ver blijdende ontwikkeling niets begrijpt en dat helaas het college van B. en W. op de verkeerde weg de leiding heeft genomen door de indiening van een aanbeveling in deze situatie bevat tende de namen van twee c.h. can didaten." De Stichting voor de Landbouw in Zeeland, N.-Brabant en Zuid-Holland heeft in een te Tilburg onder voorzitterschap van de heer H. D. Louwes ge houden vergadering de schaderegelingen met betrekking tot de watersnood besproken. Algemeen was men van oordeel, dat de regelingen snel en soepel moeten worden toegepast waarbij een eenvoudig administratief apparaat nodig is Deskundigen dienen naast practici te worden ingeschakeld. Het zal volgens de vergadering voorts nodig zijn, vergoeding van vermogensschade naar ver vangingswaarde te regelen. Het vraagstuk van een billijke regeling voor gederfd inkomen dient nader te worden bestudeerd. Naast de plaatselijke commissies wor den er adviescommissies in het district, de provincies en het land opnieuw op gezet of gereorganiseerd en aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Vervolgens had men een bespreking met de directeur van de Rijksdienst voor het landbouwherstel, Ir Herweyer. over enkele belangrijke punten van de schade regeling. Zeeland pleitte o.a. sterk voor een regeling van vergoeding van vee in natura. Het is nodig, zo zeide men, de veestapel langzaam maar zeker op te bouwen met goed tbc-vrjj vee. Hiermede zyn in het verleden gunstigfe ervaringen opgedaan, namelijk op Walcheren, dat na 1945 Fries vee kreeg, dat aangekocht werd door speciale aankoopcommissies. De veestapel van Walcheren was name lijk thans reeds zo goed als tbc-vrü. Vergoeding van vee in natura De vergadering achtte het zaak. via een plaatselijke commissie van de Stich ting voor de Landbouw te organiseren naar de omstandigheden, contact te heb ben met overheidsdiensten, waardoor een goede afwikkeling kan worden verkregen. Deze plaatselijke commissies kunnen in nauwe samenwerking met de plaatselijke bureauhouders de schade registreren en schatten. De commissies dienen in voortdurend overleg te treden met de regionale ram- penbureaux. waar de overheid haar diensten in concentreert, te weten een comptabele van het departement van financiën, d« dienst voor landbouwher stel, wederopbouw eu de schade-enquête commissie e.q, het rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2