Evacuatie van Zierikzee werd vertraagd door weerstand der bevolking Vandaag moeten 187 gezinnen de gemeente hebben verlaten Treinbotsing eist een dode Bij ongelukken in het buitenland kwamen meer dan 100 mensen om Lading van de Miriella werd voorlopig in beslag genomen Geen gevaarlijke springvloed en afnemende vorst Het Rechtsherstel zonder voorzitter 50ste Jaargang No. 14123 Bureaux: Witte de Withstraat 30, Telefoon 27490. Klachtendienst abonnementen 6.30 7.30 uur. Zat 56 uur. Abonnementsprijzen: per week 0.47; per maand 2.per kwartaal 6. Adv.-prijs 40 ct. per m.m. (Bij contract kor ting). Familieberichten 20 ct. per m.m. Giro 39639 Tel.-adres: DERODA, Postbus 948 Dr3iollcriUtmmrr Maandag 16 Februari 1953 Directeur; J. GflOEHEWEGEN Hoofdredacteur: .Dr. E. DIEMEÊ Chiistelijk-Naüonaal Dagblad gatoren mijn b*rt ia tegbmspocf Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 Landbouwers helpen landbouwers De landbouwers op het Eiland van Dordrecht hebben besloten dit jaar extra-vroeg in re zaaien om zodoende mankracht en tractoren vrij te kr-ijgen. die in dienst van hun door watersnood getroffen collega's kunnen worden ge steld. Zij zullen rok zaai- en pootgoed ter beschikking van de gedupeerde be drijven op het Dordtse Eiland stellen. Men onderzoekt voorts de mogelijkheid verloren gegaan vee te vervangen. Be sloten is nu al dat jongens en meisjes van niet getroffen boeren in het voor jaar de zorg op zich gaan nemen voor een opfokkalfje. dat. als het pink ge worden is. zal worden aangeboden aan boerenzonen of -dochters, wier ouders verliezen aan vee hebben geleden. De hulpactie geschiedt onder auspiciën van de Hollandse Mij voor Landbouw en de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Geen overstromingen in Engeland Uit alle Engelse kuststreken zijn be richten ontvangen, dat de herstelde zee weringen het hebben gehouden. Voor de eerstkomende dagen, waarin de vloed zijn hoogste stand zal bereiken, worden geen stormen voorspeld. r ZATERDAGMIDDAG reed het diesel-treintje, dat de verbin ding AlphenGouda onderhoudt, op een rangerende locomotief. Duidelijk ziet men hoe de loco motief zich in het treinstel boorde. De bestuurder van de trein kwam helaas om h?t Leven. Zoals eigenlijk wel te verwachten was, hebben vele inwoners van Zierikzee er niet toe kunnen komen, vrijwillig gehoor te geven aan de aanmaningen tot evacuatie. Ook nu het verlaten van de stad ver plicht werd gesteld, stuitte men op weerstand onder hen, die huis en bezit niet achter wilden laten. Dit komt voornamelijk, omdat deze mensen de ernst van de situatie niet inzien. Vele mannen willen ook blijven om te helpen aan de dijken en kunnen het niet verkroppen, als zij dan van een verblijfsvergunning worden uitgesloten. Slechts een deel van de mannen en ook maar een deel van de winkeliers, wier bedrijf nog intact is, mag achterblijven. Zaterdag zijn in totaal 238 evacué's, min of meer gedwongen door de politie, per boot naar Dordrecht gebracht en Zondagochtend stonden slechts 125 Zierikzeeërs met pak en zak, met kinderwagen, fiets, hond of poes, te wachten op de Britse sleepboten, die hen naar „De Schelde" en „De Lelie", ginds in de haven, zouden varen. Onbegrip leidt tot verbittering Onvoldoende begrip voor de toestand brengt vele Zierikzeeëns tot verbittering en het feit, dat onder de winkeliers is geloot wie blijven kon en wie moest gaan, heeft daartoe ook meegewerkt. Het wordt echter niet langer verant woord geacht op een oppervlakte van ruim een halve vierkante kilometer het gedeelte van Zierikzee dat bij hoog water droog blijft een kleine 4000 mensen te huisvesten. Dan is er het reeds genoemde gevaar van verzanding van het havenkanaal, waardoor een ev. spoedevacuatie van duizenden personen vrijwel onmogelijk wordt en daarbij moet men nog de hachelijke toestand van de Zuidelijke dijken rekenen. Diesel leed op locomotiei Grote ravage Met een hevige klap is Zaterdag middag omstreeks tien over half twaalf de dieseltrein uit Alphen aan de Rijn bij de spoorbrug over 'H; Gouwe onder de gemeente Waddinx- veen op een stilstaande locomotief ge reden. De locomotief boorde zich over een afstand van ongeveer tien meter in het voorstel van de diesel en ver oorzaakte een enorme ravage. De cabine van de bestuurder werd vol komen verplinterd. De bestuurder, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht, die ongeveer 50 jaar oud was, kon eerst na veel moeite worden bevrijd. Hij overleed in de loop van de middag in het Van Itterzon-ziekenliuis te Gouda, waarheen hij was overgebracht. Het was een geluk, dat het voorste deel van de trein uit tweede klasse compartimenten bestond. Dit treinge- deelte bevatte slechts zeer weinig passagiers. Van de reizigers werd slechts een gewond, namelijk de 56- jarige heer Th. H. de Jong uit Gouda, die bij Van Gend en Loos te Boskoop werkt. Hij zat voorin de trein bij de conducteur, die bij de botsing boven op hem viel. De heer De Jong liep sneden in zijn gezicht op en een ont wrichte kaak. Hij werd in het zieken huis te Gouda verbonden en kon daar na naar huis terugkeren. De machinist van de locomotief liep bij de botsing geen verwondingen op. Het oprui- mingswerk heeft tot laat in de avond voortgeduurd. De kracht van de botsing bleek overduidelijk uit de aangerichte ver woestingen. Het voorste wielenstel van de diesel was geheel losge scheurd en ongeveer tien meter onder het wagenstel geschoven, de twee eerste coupé's waren geheel in el kaar gedrukt en de rails waren geheel ontzet. Het treinverkeer op de lijn Alphen- Gouda was volkomen gestremd. De verbindingen werden met autobussen onderhouden. Eerst gisterochtend was weer spoorwegverkeer mogelijk. Het treinverkeer op de lijnen Gouda-Rot- terdam en Den Haag ondervond nage noeg geen vertraging. Het is nog niet bekend, waaraan het ongeval moet worden geweten. Dagelijks vertrekt een losse locomotief op hetzelfde tijdstip uit het station Gouda, maar ditmaal bevond zich de locomotief op de Waddinxveense lijn. Spoedig na het ongeval arriveerden burgemeester A. Warnaar Jzn. van Waddinxveen en de gemeentesecre taris op het terrein van de ramp. Later in de middag kwamen ook de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander en het parket uit Rotterdam zich van de situatië op de hoogte stellen. Bronzen medailles aan redders uitgereikt De Nederlandse consul-generaal te Frankfort heeft drie Duitsers, die inder tijd met eigen levensgevaar de Neder landse stewardess Anna Gautier en de Duitse Ruth Horn uit het brandende wrak van het neergestorte K.L.M.-vlieg- tuig „Koningin Juliana" redden, in op dracht van Koningin Juliana de bronzen medaille van „opofferend hulpbetoon" uitgereikt. Ook zal het feit, dat 40 tot 50 mensen thans in één woning op elkaar zijn ge pakt, op den duur een onhoudbare toe stand opleveren. Intussen levert de evacuatie nog andere moeilijkheden op dan de weerstand on der de bevolking. Tengevolge van de onoverzichtelijke toestand blijken meer personen te zijn geëvacueerd dan men aanvankelijk dacht en hierdoor is de ra ming van het aantal te evacueren perso nen lager geworden. De gemeente-admi nistratie heeft Zaterdag op volle toeren gewerkt bij het registreren van de be volking en het uitreiken van verblijfs vergunningen. Ongeveer twee-derde van de bevol king, welke bestaat uit 3500 personen heeft zich voor registratie gemeld, ook al omdat men geloofde, dat registratie het verwerven van een verblijfsvergun ning betekende. Maar weerstand helpt niet; vandaag moeten 187 gezinnen in totaal 750 per sonen Zierikzee hebben verlaten. Daarom werd Zondagmorgen nog eens in de kerkdiensten gewezen op de nood zaak van het vertrek van hen, die niet in het arbeidsproces zfjn ingeschakeld. Politie treedt op Later op de dag is de politie begonnen, met in de straten iedereen aan te hou den en naar een verblijfsvergunning te vragen. Wie die niet had, werd niet ge dwongen, maar gewezen op zijn plicht tot vertrek. Ook bij de controle m de huizen trad de politie op deze wijze op. Er wordt beloofd, dat de versterkte ge meentepolitie met het in Zierikzee ge- stationneerde detachement van de rijks politie de achtergelaten eigendommen zal beschermen. Als zij hiervan over tuigd zijn, geven velen hun weerstand op. De winkeliers, die moeten evacueren, krijgen 14 dagen de tijd om hun voor raden veilig te stellen of mee te nemen, maar hun gezinnen moeten uiterlijk vandaag vertrekken. De winkeliers, die Zaterdag en Zondag reeds zijn gegi mogen nog enkele dagen terugkomen hun bezittingen te verzorgen. Onderduikers Het woord „onderduiken" Is weer „op gedoken" in Zierikzee. Maar er is uit Den Haag een officier van de Rijkspolitie overgekomen, onder wiens leiding „on derduikers" worden opgespoord en zon der pardon op de boot gezet. Alles tezamen is het een triest gebeu ren in Zierikzee. Zolang de mensen nog in hun huis zijn. kunnen zij niet begrij pen, dat zij weg moeten en in korte tijd zijn zij reeds "zo vertrouwd geworden met het water rondom en met de drei ging van de dijken, dat zij het gevaar onderschatten. Hopelijk zullen zij spoe dig inzien, dat deze" maatregel van eva cuatie uitsluitend voor hun welzijn ij genomen en zo ook wordt uitgevoerd. IJssehneer met ijs bedekt De vorst van de laatste dagen heeft tot gevolg gehad, dat het IJsselmeer voor het grootste gedeelte overdekt met drijfijs en licht vast ijs. Bij Enkhuizen. Medemblik en voor de haven van Lemmer is reeds middelzwaar •t zwaar vast ijs In de drie Noordelijke provincies is de ijstoestand op de kanalen sinds Vrij- niet veel veranderd. IN het buitenland heeft zich een groot aantal ongelukken voorge daan met treinen, schepen, vlieg tuigen; in Perzië deed zich een nieuwe aardbeving voor. Hierbij kwamen zo vreest men ten minste 119 mensen om het leven en honderden werden gewond. Tenminste 21 Italianen kwamen om het leven, toen de sneltrein Bari- Napels gisteren in de buurt van Bene- vento met een razende snelheid uit de rails liep. Er zijn meer dan 100 gewonden. Van de 25 gewonden, die naar een ziekenhuis werden vervoerd, verkeren er vier in levensgevaar. De machinist en de stoker van de trein, die zich eveneens in een ziekenhuis bevinden, verklaarden dat het ongeluk te wijten is aan het weigeren der remmen. De oorzaak zou echter zijn, dat de trein veel te snel (105 km) reed Springvloed leverde geen gevaar op De vrees voor een kwade spring vloed, welke opnieuw een bedrei ging zou vormen voor de over stroomde Nederlandse gebieden, is gelukkig ongegrond gebleven. Hel water bleel op de meeste plaatsen zells onder bet verwachte peil en nergens hebben de dijken het hard te verantwoorden gehad. Toch zijn op verscheidene plaat sen gisteravond bevreesden en nieuwsgierigen uitgelopen om de vloed te zien, maat bij de gunstige wind hield het water zich heel kalm. De militairen, die geconsigneerd waren, hebben samen met burgers op volle waakzaamheid hun posten bezet. Zij wachtten, tot hel uiterste gespannen, op de berichten van de dijkwachlen. Het werd gelukkig een zeer rustige nacht, waarin de toe stand geen moment alarmerend is geweest. Bijzondere gebeurtenissen tenge volge van de springvloed in de noodgebieden zijn niet gemeld. Een gevreesd tij ging gevaarloos voorbij. S door de bocht voor het station, waar het ongeluk gebeurde. De machinist en de stoker staan onder politiebewaking. Negen wagens sloegen om. De eerste en de tweede werden totaal vernield. Een kind van zestien maanden werd ongedeerd onder brokstukken aange troffen, naast de ouders, die om het leven gekomen waren. De meeste ■.er- ongelukten waren Italianen, die op weg waren naar Venezuela om te emi greren: Onder hen bevonden zich de 32-jarige Renato Girolamo en z'n echt genote Rosaria Graziani. Zij waren pas Zaterdag getrouwd en bevonden zich op de huwelijksreis. De jonge vrouw kwam om het leven. Uit alle delen van Italië zijn familie leden der slachtoffers naar Benevento gekomen. Honderden mensen stonden buiten de kerk, waar de lichamen liggen opgebaard, zwijgend in de regen te wach ten. De banken waren met zwart drapeerd. Ook bü Comodoro Rivadavia, aan de baai van St Georges, 1600 km ten Zuiden van Buenos Aires, is gisteren een trein ontspoord. Daar kwamen 23 mensen om het leven. De trein stortte in een ravijn van 50 m diepte; de rijtuigen lagen voor bet merendeel ondersteboven. Auto in ravijn Een autobus, die op weg was van Tlocos naar Manilla, is op ongeveer 250 km van laatstgenoemde stad in een diep ravijn gereden, vermoedelijk doordat de chauffeur in slaap was gevallen. De wa gen vloog onmiddellijk in brand. Niet minder dan 23 mensen kwamen in de vlammen om en 28 inzittenden liepen zeer ernstige verwondingen op, zodat voor nog meer levens moet worden gevreesd. De chauffeur heeft getracht, zich van het leven te beroven. Vliegtuigen In de Golf van Mexico is een Ameri kaans passagiersvliegtuig neergestort met 46 mensen aan boord. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door zware storm en metershoge golven. Er zijn reeds 21 lij ken geborgen. Gevreesd wordt, dat alle inzittenden van het toestel om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig was op weg van Tampa in Florida naar New Orleans. Een viermotorig vliegtuig van de Fran se luchtmacht is Vrijdagnacht nabij Che- vry Cossigny in de omgeving van Parijs neergestort. Alle zes leden van de be manning lieten hierbij het leven. Aardbeving HET gerechtshof van Venetië heeft Zaterdag bepaald, dat voorlopig beslag zal worden gelegd op de lading olie aan boord van de Italiaanse tanker Miriella. De olie is afkomstig uit Perzië. De zaak was aanhangig gemaakt door advocaten van de Brits-Perzische olie maatschappij, die meent, dat de olie haar rechtens nog toebehoort. De kapitein van de tanker werd bij zijn aankomst te Venetië hartelijk welkom geheten door een aantal Per zen en Italianen. De echtgenote van de Perzische ambassadeur te Rome overhandigde hem een grote bos anjers. De ambassadeur zelf, Ali Man soer, noemde de kapitein een held, omhelsde hem en overhandigde hem „'t Wordt warm", M't Kan mij niet warm genoeg worden". (Van onze weerkundige medewerker) MEJ enige bezorgdheid - heeft men de spring vloed van vandaag tege moet gezien, maar het weersverloop was van dien aard, dat er geen vrees behoefde te bestaan voor opstuwing van het Noordzee-water door hur de wind. Vandaag lag een uitloper van een hoge- drukgebied over ons land met alleen zwakke wind uit de richtingen tussen Noord en Oost. De winter heeft tijdens het weekeinde nog weer even flink van zich doen spreken. Het dieptepunt van de vorst, dat vorige week in Vlissingen lag, kwam Zondagnacht j.l. in het Noorden van ons land voor, waar 12 d 14 gr. vorst werd gemeten. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de vrij grote hoeveelheid sneeuw, die in het Noorden en Oosten van dus land nog aan wezig is. Geleidelijk zullen de depressies van de Oceaan het weer bij ons gaan beïnvloeden. De wind zal hierdoor van Oostelijke naar meer Westelijke richting draaien, waar mede dan de vorstlucht uit ons land zal verdwij nen. De vooruitzichten wezen hedenmorgen aan ook op een langzame verdere stijging van de temperatuur met voor lopig nog rustig weer. een zilveren sigarettendoos mei in schrift. Het beslag op de lading, die inmid dels uit het schip gepompt is, geldt voor vijftien dagen. In die tijd zil de rechter uitmaken, of de olie „gestolen" is of niet. Intussen hebben zich in Perzië onge regeldheden voorgedaan tussen een legerafdeling en nomadenstammen. Veertig soldaten, een luitenant e# een kolonel, kwamen volgens de berifhten om het leven. De overige leden van de 70 man tellende legerafdeling werd gevangengenomen. Gisteren vertrokken troepen naar het betrokken gebied om de oide te herstellen. Het incident was eet ge volg van het verzet van de nomaden, tegen de actie der regering on: alle stammen in het gebied te ontwa penen. Prins Bernhard bracht verslag uit Prins Bernhard heeft Zaterdag h een vergadering van de coördinatiecorrmissie Watersnood verslag uitgebracht o'er de bevindingen van zijn tochten n de rampgebieden. Daarna is uitvoert? van gedachten gewisseld. Na afloop \an de vergadering werd de Prins door Ameri kaanse en Luxemburgse radiore)orters geïnterviewd. In Perzië hebben zich nieuwe aard bevingen voorgedaan. Het is nog niet be kend, of ook nu weer vele slachtoffers zijn gevallen. Amerikaanse vliegtuigen gooien voedsel en kleding uit boven het vorige week reeds getroffen gebied. Vol gens de laatste berichten is het aantal doden minder, dan vorige week gevreesd werd. Het zou niet 1500, maar ongeveer 1000 bedragen. Schepen Het Italiaanse schip Tripolitania is 200 mijl uit de kust van Sicilië gezonken. De 62 passagiers en de 43 koppen tellende bemanning is aan boord van het Ameri kaanse troepenschip General Muir ge gaan. Het Italiaanse schip Andrea Costa verkeerde gisteren 120 mijl N.O. Kaap Finisterre in nood. Nadere berichten ont breken nog. Ter hoogte van Kaap La Hague (Coten- tin, Frankrijk) is het Britse vaartuig Stanley Force gezonken. De elf opvaren den zijn opgepikt door het Britse schip Portelet. Prinses Ragnhild van Noorwegen verloofd In Oslo is de verloving bekendgemaakt van Prinses Ragnhild, de oudste dochter van kroonprins Olaf en prinses Martha van Noorwegen, met de jonge reder Erling Lorentzen uit Oslo. Het huwelijk zal in begin Mei worden gesloten. Prinses Ragnhild is 22 jaar, Lorentzen is 29. Toen de Duitsers in 1940 Noor wegen binnenvielen, gaf hij zich, hoewel hij pas 17 jaar was, onmiddellijk op als vrijwilliger en streed in het Noorden van het land. Tijdens de bezetting maakte hij deel uit van de verzetsbeweging. La ter ging hij naar Engeland, waar hij voor sabotagewerk werd opgeleid. In Noorwegen teruggekeerd werd hij dis trictshoofd van de ondergrondse be weging in een van de Noorse valleien. Hij ontmoette prinses Ragnhild voor het eerst in 1945, toen hij deel uitmaakte van het escorte van het koninklijke ge zin, toen dit uit de ballingschap in Enge land naar Noorwegen terugkeerde. Na de oorlog studeerde hij aan de Harvard- handelsschool in Boston en maakte ver volgens vele zakenreizen in Noord- en Zuid-Amerika. H'Z gat in de dijk bi Bommel op Flakkee, c bij Den dat het dorp als het ware in tweeën splitste. Hard wordt er gewerkt om de schade te herstellen, maar er zijn helaas vele gaten en alles kan niet tegelijk. Mislukte poging tot roofoverval De Amsterdamse politie heeft Zater dagavond de 48-jarige Hilversumse chauffeur K. wegens een poging tot roofoverval achter slot en grendel gezet. Om ongeveer zeven uur 's avonds kwam een bewoner van de Herman Gorter- straat te Amsterdam, die een aantal sla gerijen in de hoofdstad bezit- thuis. Zoals gewoonlijk had hij een klein koffertje bij zich, waarin zich dc opbrengst van zijn winkels op de drukke Zaterdag- bevond. Plotseling sprong een man toe en trachtte het koffertje met geld uit handen van de slagerspatroon te rukken. Deze lie: echter niet los, greep de aanvaller en riep luid om hulp. Zijn 17-jarige dochter snelde toe en vader en dochter hielden de aanvaller zo lang in bedwang, dat zij hem aan de inmiddels gealarmeerde agenten van de radio-autodienst konden overgeven. Tegenover de politie heeft de Hilver summer, die werkloos is, verklaard, dat hij van de gewoonten van zijn slachtoffer op de .hoogte was. TN ons nummer van 2 Augus- tus 1952 wezen wij er op, dat wij Kamerleden niet de juiste personen vinden om als voorzitter en onder voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel op te treden. De laatst genoemden moeten immers in beroep beslissen op alle bezwaren en die zijn er vefle tegen de wijze waarop het Ned. Beheersinstituut (N.B.I.) over vijandelijk vermogen beschikt. Dit instituut is een deel van de administratie van het Rijk. De voorzit ter en de ondervoorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel moeten dus steeds beslissingen geven pro of contra handelingen van het N.B.I., waarvoor de Regering aansprakelijk is. Sinds wij dit schreven, is mr Donker Minister van Justitie geworden en afgetreden als voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel: prof. Gerbran- dy, de ondervoorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel, kon wegens ziekte reeds verschillende maanden zijn functie niet uitoefenen en vertoeft thans tot herstel van krachten in het buitenland. Het gevolg is, dat de hele recht spraak van het presidium van de Raad voor het Rechtsherstel reeds verschil lende maanden stilligt. Zuflks is na tuurlijk een zeer ongewenste toestand. Het is hoog tijd, dat de Regering een nieuwe voorzitter benoemt, die geen Kamerlid is en niet als mr Donker de laatste jaren wegens andere drukke werkzaamheden de rechtspraak moet overlaten aan een tweede voorzitter, die ook met andere zaken zo volhan- dig is, dat de uitspraken na de open bare behandeling van een zaak vaak een half jaar of langer op zich laten wachten. De eenmansrechtspraak van de voor zitter of ondervoorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel, ingesteld om snelle beslissingen te krijgen omtrent talrijke bezwaren tegen de wijze van beschikking van „vijandelijk" vermo gen door het N.B.I., kan uit een oog punt van sneQle berechting dan ook allerminst als geslaagd worden be schouwd. Ook schijnen normale regels van een rechtsgang beslissingen slechts op grond van stukken, welke beide par tijen bekend zijn, het „horen" van een procespartij door de rechter slechts in tegenwoordigheid van de raadsman van de partij en van de tegenpartij niet steeds in acht te worden genomen. Het lijkt ons een algemeen rechts belang, dat de Regering spoedig een ei-varen en bekwaam jurist, niet- Kamerlid, die voldoende tijd heeft om de beroepen tegen de handelingen van het N.B.I. zelf te behandelen en zich ook overigens geheel aan zijn taak als voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel te wijden, tot voor zitter benoemt. Duitse hulp voor 41/2 millioen gulden Materiaal, werktuigen en personeel naar ons land West-Duitsland zal het Nederlandse herstel helpen met technische bij stand tot een waarde van vijf millioen Duitse Mark of 41 millioen gulden aan materiaal, werktuigen en perso neel. Dit is het resultaat van Neder lands-Duitse besprekingen die het afgelopen weekeinde in Den Haag zijn gevoerd. Aan het slot van de bespre kingen werd een protocol getekend. De Duitse regering stelt basalt (stortsteen en zuilen) gratis beschik baar, levert rijshout, autobussen voor het vervoer van arbeiders, pompen, spoorrails met kipwagens, draglines, woonwagens, vrachtauto's, alles voor Duitse rekening verzekerd. Duitsland zorgt voor het vervoer naar Nederland voor de aflevering op een door Nederland aan te wijzen plaats. Er worden speciale grenskantoren ge opend. Een Nederlandse centrale in stantie neemt de goederen over en ge bruikt ze naar eigen inzicht. Onder houd en reparatie valt onder de be voegdheid van deze Ned. instantie. Duits bedieningspersoneel wordt gestuurd voor voertuigen en vaartui gen, diesellocomotieven, baggermolens, walsen met rupsbanden e.d. Ze wor den betaald door de Duitse regering. Na afloop stuurt Nederland het mate rieel terug.' Nog enkele resultaten van acties in het buitenland: het dagblad France Soir verkocht een Ned. fotokrant en bracht 150.000 bijeen. Wellington in Nieuw-Zeeland gaf de Sibajak 159 balen kleding mee. De Luxemburgse stad Ésch adopteert Oude Tonge. In Denemarken is al meer dan 8 millioen gulden bijeen. In Zweden zijn dit weekeinde huis-aan-huis collecten en kerkcollecten gehouden. Premier Na- guib is voorzitter van een Egyptisch hulpcomité. £)E padvinders hebben Zaterdag allerlei karweitjes verricht om geld bijeen te brengen voor het Rampenfonds. In de Haagse Passage hadden ze een schoen poetsstand ingerichtdie ruim f 100 opbracht. J Batavier II in aanvaring met Duits schip Tijdens mist is Zondagmorgen he: vit Londen komende passagiersschip ..Bata vier II", dat de dienst Rotterdam-Lon- den onderhoudt, ter hoogte van Maas sluis in aanvaring genomen met het 3696 t metende Duitse m.s. „Mulheim- Ruhr" uit Hamburg, dat op weg naar zee was. Het Duitse schip kwam door de aan varing aan de grond te zitten. De ..Ba tavier II" kwam bijna zonder oponthoud in de Jobshaven te Rotterdam aan. Bij Maassluis is ook aan de grond ge lopen het uitgaande 1535 brt metende Duitse s.s „Sullberg". Beide schepen zijn later op de dag vlotgekomen. De „Sullberg" ligt voor roeronderzoek bij Maassluis en de „Mul- heim-Ruhr is naar Rotterdam terugge keerd. Advertentie. YOOm.ICIITtMi OP E I. K YEilZE h j;ItIM.SGEBIED HCnrUlt Ir Makelaar in Assurantiën. uiwnj Jl Eendrachtswcg II, Tel. 111980 Weerbericht Weersverwachting tot Dinsdagavond. MINDER KOUD Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid west en Noordwest. Over het alge meen lichte dooi maar aanvankelijk in het Zuidoosten van het land nog lichte vorst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1