Gontsjarenko was te sterk voor falende Broekman op de 5000 meter Weer verraste v. d. Voort Metz veroverde titel op v. d. Pol in heet gevecht De sprint besliste over de titel Korte afstand doorslaggevend M =5^ SPORTWEDSTRIJDEN Russen beheersten wereldkampioenschap schaatsen Hulp van Frankrijk en Duitsland Sparta herwon zelfvertrouwen en versloeg Juliana (8-1) Rapid Wien en Wacker naar ons land Van 't Hof eerste Met verschil van 0.01 punt In het Olympisch stadion te Helsinki Broekman faalde; v. d. Voort werd derde Nederland sterkste na Rusland Deen Gleie vestigt record op 200 m. Maandag 16 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 4 Eigen Nieuwsdienst HELSINKI Toen aan Let einde van de tweede dag van liet wereldkampioenschap schaatsen op het scoringhord in het Olym pische Stadion te Helsinki in verlichte letters en cijfers de eind uitslag verscheen, hleek dat van de eerste zes plaatsen de eerste en tweede door Russische rijders werden ingenomen, de wereldkampioen Gontsjarenko en Shilkov, dat de derde, vierde en zesde plaats werden bezet door drie Nederlanders, v. d. Voort, Broekman en Huiskes. en dat alleen Sverre Haugli, als Noor op deze lijst voorkwam, om het wat eenzijdige beeld van deze titelwedstrijden te breken, de felle tweekamp tussen Sovjet Rusland en Nederland om de wereld hegemonie in de schaatssport, een tweekamp, die Nederland glad verloor. Duidelijk hebben deze wereldkam pioenschappen laten zien, dat Rusland op het ogenblik het sterkste schaatsland ter wereld is, maar ook, dat Nederland op de tweede plaats staat, zeer dicht achter de Russen. Zij hebben tevens laten zien. dat Noorwegen en Zweden volledig naar de achtergrond zijn ge drongen na een jarenlange suprematie. Van de vier nummers wonnen de Rus sen er drie en bijna had Gontsjarenko zijn, titel zelfs behaald met drie over winningen: het scheelde slechts 0,9 sec. op de 1500 meter. Alleen op de 500 meter, een merkwaardigheid juist op de 500 meter, ontging hen de zege, terwijl alle vier de Russen zulke uitstekende sprin ters bleken te zijn. Steeds hebben zij de Nederlanders achter zich gehad, maar Kees Broekman, noch v. d. Voort, noch Huiskes zijn er in geslaagd een afstand te winnen. De eerste dag van de kampioenschap pen had reeds op vele vragen welke de laatste maanden, ja zelfs jaren, waren gesteld antwoord gegeven. Vooral ant woord op de sprookjesrecords, die de wondermensen uit Rusland te Alma Ata hadden gevestigd. Wondermensen waren Shilkov, Gonstja- renko, Chaikin en Saharov zeker niet; wel bleken zij rijders te zijn van voortreffelijke klasse, waarbij zy in 't bijzonder uitblonken op de korte afstand. Daarbij bleken hun op vallingen over techniek en stijl van het hardrijden in menig opzicht af te wijken van de gangbare in Scandinavië en Neder land., Bovendien bleken zy in tactisch op zicht er andere opvattingen op na te hou den dan de rekenmachines, welke Broek man, Huiskes, Ericsson, Haugli en de andere cracks op de 5000 meter met hun gespecia liseerde schema's zijn geworden. De RuBsen reden het eerste gedeelte van de 5000 meter zo hard zy konden. Boris Shilkov, favoriet voor de titel, was daar een merkwaardig voorbeeld van. In de laatste ronden strom pelde Shilkov over de baan, in een hou ding en met een techniek welke niets meer te maken hadden met de geijkte opvattin gen van de internationale schaatsdeskun- digen. Broekman over de top De tweede vraag, welke werd beant woord was deze: „Heeft Broekman te veel gereden dit seizoen? Kwam hij „uitgeblust" te Helsinki aan?" Indien wij de slechte 500 meter van onze Europese kampioen even buiten be schouwing laten, zou de 5e plaats van Broekman op de 5000 meter erop wij zen, dat hij, die dit seizoen nog nimmer geslagen was op deze afstand, inderdaad over zijn hoogtepunt heen was en dat -zijn vorm zich in een dalende lijn be vindt. De prestaties op de 3.000 meter te Avesta en de 5.000 meter te Stockholm van de laatste dagen wezen daar ook reeds op. Broekman had voorts de laatste dagen voor de wereldkampioenschappen over moeheid geklaagd en zelfs heeft hij een dag last van hoofdpijn gehad. De reactie op het behalen van de Europese titel te Hamar veertien dagen geleden, deed zich ongetwijfeld gelden en mentaal was hij niet sterk genoeg de conditie was voortreffelijk om zich voor de tweede maal tot een topprestatie op te werken. Mentaal niet zo hard als Wim van der Voort, heeft Broekman zich wel wat w door tegenslag laten beïnvloeden. Wat triester was op dit kampioenschap: uit zijn rijden sprak een zekere zelfvol daanheid, wellicht ontstaan na het vrij gemakkelijk behalen van de Europese titel te Hamar, waardoor zijn resultaten beslist beneden de verwachtingen ble- Er kwam nog iets bij. Broekman ver speelde alle kansen op eén wereldtitel door een zeker slechte 500 meter, die hem met 46,6 sec. op de 21ste plaats bracht. Na afloop van zijn rit op deze afstand was het raadsel van de 46,6 sec. al heel spoedig opgelost. In zijn achterhoofd had de valpartij van 3 jaar geleden te Helsinki rond gespookt. En zijn zelfvertrouwen, de laatste jaren stevig gegroeid op de korte afstand, was, toen hij plotseling op diezelfde baan in dezelfde omstan digheden verkeerde, als sneeuw voor de zon verdwenen. Én dus reed hij de eerste bocht te ruim, om geen risico te nemen en dus reed hij de laatste bocht zo voorzichtig, dat hij er vele tiende seconden mee verloor. Hieraan moet onmiddellijk worden toegevoeigd dat de weersomstandigheden een zeer grote rol hebben gespeeld. Want Broekman startte op de eerste dag in de derde groep voor de 5000 meter en wel in het negen-de paar. En na-dat het vierde paar, waarin Gontsjarenko en Merenyd tegen elkaar uitkwamen, had gereden, veranderden de omstandighe den. Bij d-e ritten op de 500 meter hin gen de vlaggen slap langs de masten en bleek de temperatuur ongeveer 5 gra den onder nul te zijn. Ook tijdens de eerste vier ritten van de 5000 meter wa ren de omstandigheden vrij gunstig, ir er zat toen reeds verandering in de lucht. En d'ie kwam in de vorm van een stevige gure wind. waardoor de temperatuur sterk daalde. Behoefde het verwondering te wekken, dat Huiskes, noch Broekman, nooh Ericsson erin slaagden om de tijden van Gontsjarenko en Van der Voort, die beiden onder be tere omstandigheden hadden gereden, te Verbeteren? Dat de Zweedse favoriet, Ericsson, een tijd maakte, welke nog juist genoeg was het scheelde slechts 0,1 seconde om hem het recht te ge ven op de tweede dag in de 10.000 me ter te mogen uitkomen? Een oud probleem En hiermee zijn we beland in het oude probleem, de indeling der rijders over de diverse giroepen. Kees Broek man en Anton Huiskes hadden onder ling afgesproken zich te laten indelen in respectievelijk groep drie en groep twee voor de 5000 meter, precies an dersom als in Hamar het geval was ge weest. Waarom Kees Broekman niet in groep 1 geplaatst? Indien Broekman in dit seizoen ongeslagen is 1 waarom dan niet meteen een voortref felijke tijd eruit gereden. Het zou bete kenen een mededeling aan de overige conou-rrenten: Zie nu maar eens een tijd te rijden, welke aan de mijne kan tip pen. Was het niet een gebrek aan zelf vertrouwen om achter in het deelne merslijstje te worden geplaatst, teneinde vooral goed de kat uit de boom te kun nen kijken, hoe de andere deelnemers er zouden afbrengen? ar Christian Andersen, sportredac teur van het Oslose Aftenposten. een schaa-tsdeskundige bij uitstek, klopte ons na afloop op de schouder en zei-de: „H-ebben jullie, Hollanders, dan hele maal geen hersens? Waarom een favo riet als Broekman in de derde groep geplaatst terwijl je weeit, dat de weers omstandigheden in de Finse hoofdstad nooit constant zijn en gewoonlijk later op de middag of de avond slechter wor den? „En", zo voegde deze Noorse des kundige, die een groot vriend is van de Nederlandse sport, eraan toe. „indien Broekman in de eecrste groep was ge start had hij met vlag en wimpel die 5000 meter gewonnen. Indien hij zelf niet gewild had om zo vroeg te starten, hadden jullie hem ertoe moeten dwin gen. Ik weet wel, dat de weersomstan digheden, later op de wedstrijddag wel eens beter kunnen worden dan in het begin; maar die kans is in Helsinki 1 op 10. En daaraan had men moeten denken". De uitslagenlijsten hebben het stand punt van de Noor volkomen bevestigd. De uitslagen luidden: 500 METER. 1. Salonen (Finl.) 43.1 sec. 2. Shilkov (Rusl.) 43,5 sec. 3. Chaikin (Rusl.) 44 sec. 4. Gontsjarenko (Rusl.) en Hodt (Noorw.) 44.1 sec. 6. v. d. Voort 44.4 sec. 7. Saharov (Rusl.) 44.6 sec. 8. Maarse 45 sec. "tene, Martinsen (beiden Noorw.) en, Park en (Finl.) 45,2 sec. 12. Haugli (Noorw.) Loerinc (Hong.) 45.4 sec. 17. Huiskes 46.3 sec. 21. Broekman 46.6 sec. 5000 METER. 1. Gontsjarenko 8 min. 26 sec. v. d. Voort 8 min. 27 sec. 3. Huiskes 8 min. 1.2 sec. 4. Offenberger 8 min. 29.9 sec. 5. Broekman en Haugli 8 min. 31.4 sec. 7. Pajor (Zw.) 8 min. 32.6 sec. 8. S-hilkov 8 min. 33.5 sec. 9. Martinsen 8 min. 42.6 sec. 10. Saha-rov in. 45 sec. 11. Parkkinen 8 min. 45.3 sec. 12. Ericsson 8 min. 46.8 sec. 24. Maarse 9 min. 4.1 sec. 1500 METER. 1. Shilkov 2 min. 18.1 sec. 2. Gontsjarenko 2 min. 19 sec. 3. V. d. Voort min. 19.1 sec. 4. Broekman 2 min. 21.1 sec. Asplund (Zw) 2 min. 22,5 sec. 6. Chaikin min. 22.7 sec. 7. Haugli 2 min. 22.9 sec. 8. Salonen 2 min. 23.5 sec. 9. Ericsson 2 min. 24 sec. 10. Saharov 2 min. 24.1 sec. 11. Pajor 2 min. 24.8 sec. 12. Offenberger 2 min. 25 sec. 17. Huiskes 2 mdn. 25.5 sec. 20. Maarse 2 min. 10.000 METER. 1. Gontsjarenko 17 min. 22.2 sec. 2. Broekman 17 min. 29.9 sec. 3. Huiskes 17 min. 35.5 sec. 4. Pajor 17 min. 37.7 sec. 5. Ericsson 17 min. 39.9 sec. 6. Haugli 17 min. 46.4 sec. 7. Martinsen 17 min. 49.7 sec. 8. Parkkinen 17 min. 51.2 sec. 9. Shilkov 17 min. 52.5 sec. 10. Saharov 17 min. 58.8 sec. 11. .Of fenberger 17 min. 59.5 sec. 12. v. d. Voort 18 min. 1.1 sec. EINDSTAND. 1. Gontsjarenko (Rusl.) 193.143 pnt'. 2. Shilkov (Rusl.) 194.508 pnt. 3. v. d. Voort 195.522 pnt. 4. Broekman 197.268 pnt. 5. Haugli (Noorw.) 197.503 pnt. 6. Huis kes 198.495 pnt. 7. Saharov (Rusl.) 199.073 pnt. 8. Ericsson (Zw.) 199.175 pnt. 9. Martinsen (Noorw.) 199.378 pnt. 10. Pajor (Zw.) 199.412 pnt. 11. Offenberger (Oostenr.) 199.598 pnt. 12. Parkkinen (Finl.) 199.723 pnt. Indien men voor een over winning op een afstand 6 pun ten geeft, voor een tweede plaats 5 punten, voor een derde 4 pun ten, enz. en ditzelfde punten systeem toepast in het algemeen klassement, blijkt Rusland in totaal 46 punten bij deze wereld kampioenschappen te hebben veroverd. Nederland v-oQ-gt dan met 35 punten, dan komt Noor wegen met IVz punt, Zweden met 7 punten, Finland met 6 en Oostenrijk met 3 punten. Neder land veroverde op de 5000 meter 10% punt tegenover Rusland 6 en op de 10.000 meter 9 punten tegen Rusland wederom 6 pun ten. Op d-e 1500 meter kwamen de Nederlandse rijders op 7 punten en Rusland op 12. Maar de grote zwakte van onze ploeg kwam op de korte afstand tot uitdrukking; want op de 500 meter verkreeg Rusland 11 pun ten tegen Nederland1. Advertentie Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! DEN HAAG. Om sneller tot een oplossing te komen over het spelen van een voetbalwedstrijd tussen Nederland en Frankrijk voor het Nationaal Rampenfonds zullen de heren L. Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB, en de heer G. Kruyver, voorzitter van de Technische Commissie, in de loop van deze week naar Parijs vertrekken. Zij zullen ha afloop van de besprekingen te Parijs over Keulen terugreizen om met de Duitse voetbalbond overleg te plegen over de door deze bond geboden hulp. Nog steeds geen gang in de competitie N.E.C. voorlopig uit de zorgen DORDRECHT. Van het reeds korte programma in de eerste klas, achttien wedstrijden, zijn er gisteren slechts vijf doorgegaan. Opnieuw heeft het weer voor een vrijwel verloren voetbaldag gezorgd. De vijf verkregen uitslagen veranderden in óe stand van zaken niet heel veel. Na de kleine serie tegenslagen keerde Sparta op de goede weg terug, het kraakte Juliana in Spekholzerheide met 81, waardoor het zijn positie als leider steviger maakte. NEC ging er ten koste van Volewijc- Eigen Nieuwsdienst niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMi Noorwegen-Nederland op de schaats Eigen Nieuwsdienst HELSINKI. De voorzitter van de Noorse schaatsenrijdersbond, Halvorsen, en de leider van de Nederlandse ploeg, Klaas Schenk, zyn het te Helsinki eens geworden over een officiële landen- ontmoetlng op de schaats tussen Noor wegen en Nederland op 25 en 26 Febr. in het Bislet-stadion te Oslo. Voor deze ontmoeting, die tijdens de Scandinavische titelwedstrijden wordt verreden, ma-g elk land uitkomen met vijf rijders, van wie de hoogste vier worden geklasseerd voor de landenwed- strijd. Er wordt gereden over de vier klassieke afstanden. De Nederlandse ploeg zal bestaan uit: Broekman, v. d. Voort, Huiskes, Maarse en een vijfde rijder, die nog moet worden aangewezen. Waarschijnlijk Van 't Oever. Op 21 en 22 Februari rijden de Neder landers te Gjoevik. EERSTE KLASSE A: NECVolewijckers21 B: Blauw WitBe Quick... 22 ElinkwijkLeeuwarden 2—0 C: JulianaSparta 18 Sittardia—BW 1—1 lïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll kers in afdeling A op vooruit (21), Voorlopig zijn er te Nijmegen geen zor gen meer. Maar als Sneek en Frisia tot spectaculaire daden komen wordt de situatie voor Volewijckers minder prettig. Be Quick en Blauw Wit hebben beide de moeilijkheden, die zij in het begin van dit seizoen hadden, overwonnen. Ze speelden in het Amsterdamse stadion gelijk, (22). Leeuwarden verzuimde de kans om de tweede plaats achter Heerenveen te veroveren. Te Zuilen won Elinkwijk met 2—0, waardoor Elinkwijk in veiligheid is. Behalve de zeer grote overwinning van Sparta viel er in afdeling C een gelijk spel te noteren. Sittardia slaagde er te Sittard in om tegen BW dit resul taat te bereiken (11). Een puntje ver lies voor BW, dat belangrijk kan blijken. In de afdeling D ging er geen wed strijd door. Maar toch veranderde er iets. RBC won een protest tegen TEC, waardoor de uitslag van de wedstrijd RBCTEC niet 33 met 43 werd. TEC heeft daardoor minder goede voor uitzichten om in de naaste toekomst de laatste plaats te kunnen verlaten. Gontsjarenko slaat zijn handen van vreugde ineen, als hij zijn naam als winnaar op het bord ziet verschijnen; hij is wereldkampioen. Eigen telefoto DEN HAAG. Het bestuur van de KNVB heeft m principe besloten om een z.g. adoptie-fonds te stichten. Uit dit fonds zal hulp' worden verleend aan clubs, die door de watersnood zijn getroffen. Het ligt in de bedoeling de aanbieding van Rapid Wien om hier te komen spelen voor dit fonds te accepteren. Inmiddels staat reeds vast, dat een andere Weense club, Wacker, als sparringpartner zal optreden voor het Nederlands elftal in de oefenwedstrijd, die op 8 April in het Feijenoord- stadion te Rotterdam wordt gespeeld. Cyclecross van Duinhorst DEN HAAG. De Haarlemmer Van 't Hof, die zich in het begin van het jaar reeds onderscheidde door het winnen van de Cross van Kraantje Lek, heeft" op nieuw een succes behaald door de Cycle cross van Duinhorst te Wassenaar met grote voorsprong te winnen. Hij nam onmiddellijk de leiding met een groepje waarbij A. de Korver, H. Brinkman, Adn Voor ting en Kuitwaard. Geleidelijk aan vergrootte Van 't Hof zijn voorsprong en hij schudde zijn mede koplopers van zijn wiel. Met een voor sprong van ruim twee minuten op Adri Voor ting ging hij in 1 uur 9 min. 3'1 sec. over de eindstreep, na een rit die, zo niet wat betreft lengte (27 km), dan toch wat betreft terrein zwaar was. Derde werd H. Kuitwaard uit Velzen, vierde De Vos (Den Haag), vijfde J. Veldhoven (Poel dijk) en zesde J. van Rossem (Den Haa-g). Om kampioenschap bandstoten Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Met het kleinst mogelijke verschil heeft Metz gisteren in Den Haag het Nederlands kampioen schap bandstoten voor de neus van Van de Pol weggekaapt. En dit be reikte de Hagenaar niet alleen door de Rotterdammer te verslaan, maar meer nog door hem juist beneden het aantal caramboles te houden, dat Van de Pol nodig had om met zijn tornooi gemiddelde boven dat van Metz te komen. Drie caramboles kwam Van de Pol er tekort; zijn gemiddelde werd daardoor 2.75. Dat van Metz: 2.76. Tussen Van de Pol en Metz, die de laatste maanden reeds zo menig verwoed gevecht met elkaar hebben geleverd, moest de beslissing in dit tornooi vallen. De Rotterdammer kwam met de beste papieren aan het biljart, want aan remise had hij reeds voldoende voor de titel en mocht hij verliezen, dan moest het verschil meer dan elf zijn. De span- Het Engelse paar, Jean Westwood en Lawrence Demmy, dat te Davos het wereldkampioenschap ysdansen veroverde. HELSINKI. Zeker 20.000 toe schouwers bevolkten de tribunes van het Olympisch stadion, toen Wim van der Voort en Sigge Ericsson voor de eerste serie van de 500 meter werden opgeroepen. Om half twee in de middag had den de organisatoren de baan nog met water van 6 graden warmte gesproeid; het ijs gleed uitstekend, het was vrijwel windstil en de tem peratuur schommelde om de 5 gra den beneden het vriespunt. Starter Pikanen, welbekend van de atletiekwedstrijden op de Olympische Spelen, gaf zijn bevelen in de Finse taal. Ericsson maakte een valse start, maar bij de 'tweede keer was Wim van der Voort, die het eerst de binnenbaan had geloot, goed en snel weg. Hij maakte zich van Ericsson los, ging met grote voorsprong de laatste bocht voor onze landgenoot de buitenbocht in en ijlde met gretige sprintslagen naar de finish. Het electrische scoringbord gaf als tijd 44,4 sec. aan, de beste prestatie wel ke de Westlander ooit in Scandinavië op de korte afstand heeft gereden. Sigge Ericsson had er 1,1 sec. langer over ge daan. Chaikin noteerde in de tweede se rie 44,sec., maar deze tijd werd m de vierde serie aanzienlijk verbeterd door de jeugdige Finse sprinter^ Toivo Salo nen, die met 43,1 sec. een nieuw Fins re cord vestigde en tevens het baanrecord van de Rus, Gudratsjiev, eveneens 43,9 sec., aanzienlijk omlaag bracht. Bons Shilkov, razend snel bij het uitkomen van de eerste bocht, liet 43,5 sec. voor zich afdrukken, Maarse kwam slechts op 45 sec., Broekman noteerde 46,6 sec., Gontsjarenko na een felle spannende strijd met Tinn Hodt eeraeMde tijd de Noor, n.l. 44,1 sec. en de vierde Rus Saharov 44,6 sec. Over die 500 meter van Kees Broek man, welke hem op zijn naaste concur renten onmiddellijk een hopeloze ach terstand bezorgde, ruim 3 sec. bijvoor beeld op Shilkov hetgeen 3 volle pun ten betekende zouden boekdelen te schrijven zijn. Hij had de binnenbaan ge loot, bij de eerste start was Asplund te vroeg weg, bij de tweede start beide rij ders, voor de derde keer vertrokken weigerde het pistool en toen de rijders voor de vierde keer zich bij de streep gereed maakten, stond onze landgenoot veel te lang in de diepe starthouding om de heftige explosie bij het vertrek mo gelijk te maken. Bovendien mislukte de derde slag bij onze landgenoot, hetgeen hem uit zijn evenwicht bracht. Hij ging voorts te ruim de eerste bocht in en reed de laatste bocht in een stijl, welke aan de 5000 of 10.000 meter deed denken. Broekman had de kans op de wereldti tel verspeeld, want 3 volle punten ver lies na de 500 meter kon, dat wist een ieder, en hijzelf toch zeer zeker ook, op de andere afstanden onmogelijk worden ingehaald. Ook Anton Huiskes reed maar een ma tige 500 meter, niettemin sneller dan Kees Broekman. v. d. Voorts verrassing Offenberger en Pajor hadden het ope- ningspaar gevormd op de 5000 meter en noteerden resp. 8.20.9 en 8.32.6. De Oostenrijkse rijder met zijn korte, stevige prikslagen had het baanrecord, dat op naam van Lassi Parkkinen stond met 8.30.5, daterend van 1946, verbeterd. Wim van der Voort had aan de Zuidkoreaam, Cho, geen partner van gelijke kracht. Hij was vertrokken op een schema van 8.28, legde de 3000 meter af in 5 min. 04.- en kwam op 8.27.- wederom een verbetering van het baanrecord. Gontsja renko noteerde I min. precie» vm meter, hij had te veel van zijn krachten gevergd en wist tenslotte slechts 1 sec binnen de tijd Van onze landgenoot te blijven, opnieuw een baanrecord dat naar later zou blijken, voldoende zou zijn om eerste te worden op de 5000 meter. Toen Huiskes in het vijfde paar reed was de wind aanzienlijk in kracht toe genomen. Ook hij legde de 3000 meter in 5 min. 04 sec. af, maar hoe heftig hij zich ook er weerde tegen de ongunstiger factoren, hij kon niet verder komen dan 8.29.2. Boris Shilkov begon met 8 sec. voorsprong te nemen op de overeenkom stige tijden van zijn landgenoot Gontsja renko. Dat verschil werd voortdurend kleiner, 6 seconden, 4 seconden, 2 secon der tenslotte eindigde hij, volkomen uitgeput en leeg gereden en in een slor dige stijl in 8.33.5. Sigge Ericsson kwim op 8.46.8. Kees Broekman wilde 8.40.- rijden, om. dat hij hei hopeloze van de sirijd iegen de ongunstige omstandigheden al bij voorbaat inzag, hetgeen niet bepaald op groot zelfvertrouwen wees. Klaas Schenk dacht er gelukkig anders over, overtuig de hem dat hij niets te verliezen, maar alles te winnen had, zodat hij op het schema van 8.28,- wegging. Dat schema bleek echter te snel te zijn, want na de 3000 meter te hebben afgelegd in dezelfde tijd als Wim van der Voort verloor hij in de laatste 5 ronden terrein en mét 8.31.4 moest tij, de onoverwinnelijke op deze afstand in dit seizoen, zelfs in de kleine Franz Offenberger zijn meerdere erkennen. Hij had op de laatste 1000 meter door twee keer in de bocht de sneeuwrand te raken de cadans verloren, waardoor de ronde tijden sterk stegen en hij meer dan 3 seconden boven zijn schema uitkwam Carl Erik Asplund, tegen wie Broekman hac1 gereden, viel met zijn tijd juist bui ten de twaalf snelste 5000 meter rijder? en verder vielen onder andere af Finn Hodt, Chaikin, Salonen, Gerard Maarse. Stene, Lammio, die zijn vorm van het vorig jaar totaal kwijt bleek t« zijn, en De 1500 meter Zo was door het falen van Broekman V. d. Voort ons grote kanspaard gewor den tegen de Russen vooral omdat zijn achterstand op de leidende Russen zo ge ring was. Zo werd de 1500 meter, die v. d. Voojt op Zondagmiddag tegen Gontsjarenko zou rijden, waarschijnlijk de belangrijkste rit van de gehele Zon dagmiddag. Het werd tevens de mooiste. Vóór dit tweetal hadden o.a. Kees Broekman en Shilkov gereden, die res pectievelijk 2.21.1 en 2.18.1 hadden laten afdrukken. Baanrecords. Immers het stad.ionrecord stond zeer zwakjes op naam van de Zweed Halle Janemar. die in 1946 2.32.7 had laten noteren. Van der Voort had ongunstig geloot, want hij zou in de laatste ronde de buitenbaan moeten rijden. Na 300 meter leidde onze landgenoot met 28 sec. de 700 meter gin gen in 1 min. 3 sec. en de 1100 meter in 1 min. 38 sec., de snelste tussentijden tot op dat ogenbHk gemaakt. Maar in de laatste ronde wist Gontsjarenko, die de binnenbaan had, dank zij zijn grotere soeplesse in de laatste bocht, zijn achter stand volkomen weg te werken, zodat 100 meter voor de finish de strijd nog onbeslist was. Prachtig gleden de beide concurrenten naar de eindstreep toe, de handen los, met felle harde slagen. Het was .onmogelijk te constateren, wie als eerste over de streep was gegaan, maar Gontsjarenko was, gelukkig als een kind, beide armen omhoog, blijkbaar zeker van zijn overwinning. De tijden waren 2 min. 19 sec. voor de Rus, 0,1 sec. meer voor Van der Voort. De specialist op de 1500 meter Chaikin kwam niet verder dan 2,22.7, Anton Huiskes noteerde 2.25,5 en Gerard Maarse deed er nog seconde langer over. Te sterk Op de 10.000 meter reden Gontsjarenko en Van der Voort opnieuw tegen elkaar, Na 3 afstanden stond Shilkov bovenaan met 140.883 punten. Gontsjarenko lag tweede met 141.033 punten en Wim van der Voort derde met 141.467 punten. Alle andere deelnemers hadden toen reeds zo veel achterstand opgelopen, dat de titel uitsluitend bij een van dit drie tal moest belanden. De onderlinge ver schillen waren gering, maar gezien het feit, dat Gontsjarenko een voortreffelijk 10 km-rijder is. Shilkov daarentegen be paald zwak is op die afstand, en Wim van der Voort evenmin op een sterke 10.000 meter kan bogen, stond eigen lijk vast. dat Gontsjarenko de titel van wereldkampioen 1953 zou behalen. Men wm *lle«a a«# i&Mur ninwr—li rig naar het feit of Broekman de 10.000 meter zou kunnen winnen. Hij reed met Sverre Haugli samen. Onze landgenoot vertrok op een schema van 17 min 17 sec, maar al spoedig bleek, dat dit te scherp voor hem was. .De mooie lange glijden de streek, welke op dit ijs zeer goed mo gelijk was de temperatuur lag slechts enkele graden beneden het vriespunt en er stond bijna geen wind benutte hij niet ten volle; men kon zien, dat het hem wat minder gemakkelijk afging, dat het bochtenwerk te wensen overliet, kort- dat hij over zijn hoogtepunt van dit seizoen heen was. Hij reed weliswaar zeer regelmatig. Over de eerste 5000 me ter deed hij 8 min 45 sec. en over de tweede helft van de afstand precies even lang, maar de pit was er uit, de ijzeren wil en het enthousiasme om er meer van te maken, om er een prestatie uit te gooien, waarvan iedereen, de Russen in cluis, nog enkele jaren later zouden spre ken, waren verdwenen. Voor hem reed hij een matige 17.29,9. In de tweede rit kwam Wim van der Voort tegen Gontsjarenko uit. Indien Van der Voort met 8,7 sec van de Rus zou winnen, zou hij wereldkampioen zijn gewonnen, een prestatie, waartoe Broek man, alleen in zijn bijzonder goede vorm, in staat zou zijn geweest. Maar voor Van der Voort was deze opgave te zwaar. Bovendien liep Gc-ntsjarenko na enkele ronden reeds van onze landgenoot weg, deed over de eerste 5 km 3 sec. korter dan Broekman er eindigde in 17.22.2 sec., waarbij hij onze landgenoot op 30 meter na inhaalde. Van der Voort had deze 10 km zeer stijf gereden, waar schijnlijk zat de zware 1500 meter hem nog in de benen. Met een tijd, welke juist iets boven de 18 min. lag, moest hij met de derde plaats in het algemeen klasse ment genoegen nemen. Dat Boris Shil kov op de 10 km in elkaar zou klappen, kon men wel voorspellen. Anton Huiskes deed nog een wanho pige poging om Gontsjarenko van de eerste plaats op de 10 km te verdringen, maar hij slaagde niet. al veroverde hij achter Gontsjarenko en Broekman wel een fraaie derde plaats op de lange af stand. En zo behaalde Gontsjarenko, die op de 500 meter vijfde was geworden, op de 1500 meter tweede en op de 5000 en de 10.000 meter winnaar, op fraaie wijze en volkomen verdiend het wereld kampioenschap. Het Ierse amateur-voetbalelftal versloeg te Belfast Schotland met 10. Te Londen kwamen de Engelse ma-i teura tegen Walea niet verder dan een ten nïng was In de zaal bijna ondraaglijk, toen de strijd.begon, welke Metz dadelijk een voorsprong verschafte, die Van de Pol echter later teniet deed. Het zat Van de Pol, die sterk carotte speelde, echter niet mee en de uiterst secuur en op de aanval spelende Metz kon in de laatste fase de strijd in zijn voordeel be slissen. Nog een kans kreeg Van de Pol, toen hij de nastoot had. Maar hij ge bruikte deze niet en strandde met de titel in zicht. Als goede derde eindigde Sweering, die Metz in de vijfde ronde versloeg en met het hoogste gemiddelde: 2.90, het tornooiveld verliet. Eichelsheim, die door zijn overwinning op Van de Pol voor de verrassing zorgde, kwam verder niet meer in het stuk voor. Maar gezien het tornooigemiddelde van 1952 3.29 tegen dat van nu 2.75 zijn de pres taties wel enigszins onder de maat ge bleven. De uitslagen luidden i ïetz 150 d. Pol 136 De eindstand: Metz 8 v. d. Pol 8 Sweering 6 Eichelsheim 2 2.76 2.75 2.90 2.59 KOPENHAGEN. De 200 meter schoolslag, de orthodoxe, heeft einde lijk zijn wereldrecordhouder Knud Gleie. Na talloze vergeefse pogingen van de Fransman, Pierre Dumesnil, die in de eerste dagen van het nieuwe jaar, waar in de scheiding tot stand kwam tussen de wereldrecords gevestigd met de orthodoxe schoolslag en de vlinderslag, probeerde onder de tijd te komen, die de internationale zwembond voor dit nieuwe wereldrecord had vastgesteld, 2 minuten 38 sec., is Zaterdagavond de Deense zwemmer hierin geslaagd, Hij won de 200 meter in 2 min. 37.4 sec. en komt nu als eerste op de recórd lijst te staan. Dames-hockey-elftal tegen Engeland B in Den Haag DEN HAAG. Het Nederlandse dameshockey-elftal B dat op Zaterdag 21 Februari op Klein Zwitserland in Den Haag tegen de B-ploeg van Enge land speelt, is als volgt samengesteld: doel: L. Roemers (Hilversum); ach ter: A. v. Genuehten (H.T.C.C.) en H. Smilde (H.H.IJ.C.); midden: H. Mar tens (E.M.H.C.), H. van Riemsdijk (B.D.H.C.) en A. Riezebos (T.O.G.O.); voor: A. Rieder (Gooi), M, Heering (Rood Wit), B. Terlingen (Be Fair), A. Rouwenhorst (T.O.G.O.) en H. Olt- hoff (Alliance). Portsmouth uit de Engelse eerste divisie won te-Antwerpen met 2—1 van de tweede divisie club West Ham U. Deze wedstrijd was ten bate van de ge troffenen in de noodgebieden. Tien francs extra zullen worden gevraagd voor de toegangsbewijzen voor alle wedstrijden van de Franse rugby bond op Zondag 15 Maart, een en ander Tan hei Nationaal Rampen-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3