Die van Zierikzee willen maar niet van huis weg Spookruiters LAXEER AKKERTJES Terug naar verdronken land voor hulp bij dijkherstel Askenase vervangt Gina Bachauer Alle heitjes hielpen het Rampenfonds Eresaluut aan de E.H.B.O. Ze kopen 'm heus nietom mij. 'n plezier te doen AGENDA m Met opgestroopte mouwen Jeugd deed wonderen voor meer dan een heitje BRIDGEN in de huiskamer t.b.v. RAMPENFONDS Nieuw ijkkantoor aan de Mijlweg Oostenrijkse Rode Kruis-colonne keerde uit Zeeland terug f Maandag 16 Februari 1953 Drie schepen in het weekeinde naar Dordt ZIERIKZEE. Het wil niet, met de evacuatie van Zierikzee en het moet daarbij gezegd, dat de bevolking van het stadje weinig doet om het geheel te vergemakkelijken. In het statige herenhuis aan het Havenplein, waar de evacuatiecommissie zetelt, wordt hard gewerkt om de evacuatie soepel te doen verlopen, maar er is in Zierikzee weinig waardering voor het werk van notaris Heering, de evacuatiecommissaris, en zijn mensen. Zaterdag zijn 238 en gisteren 125 evacué's naar Dordrecht vertrokken, maar de duizend anderen, die hadden moeten volgen, kwamen niet opdagen. ca. 100 evacué's en Zondag kwam de Schelde weer met 130 vluchtelingen aan. Bij deze laatste groep bevonden zich vele Ouden van Dagen die via Utrecht naar het Paleis 't Loo wer den doorgezonden. Van de ongeveer 1500 evacué's die met het weekeinde in Dordt verwacht werden, zijn er dus slechtsenkele honderden gekomen. Vandaag moeten ook nog verschil lende schepen binnenkomen doch men tast nog geheel in het onzekere wat het aantal mensen betreft die zullen aankomen. DE DORDTENAAR Pag. 3 willen niet weg, dat is! alles, zei een man van de rijkspolitie,! die de hele Zondag aan op straat lopende mensen had gevraagd naar de verblijfsvergunning. Je kunt praten als Brugman, bekendmakingen aanplak ken, systemen ontwerpen, niets helpt. Ze weten in Zierikzee wat evacuatie is. Dat merkte men aan den lijve in 1944. De rijkspolitie is versterkt, en de be volking is beloofd, dat hij haar af wezigheid niets gestolen zou worden, maar ook dat helpt weinig. Een staat van beleg en dwang, dat zag die politieman als enige oplossing. Dp het ogenblik tracht men de mensen nog te overreden: bij con'tröle op ver blijfsvergunningen, op straat, bij con trole in de huizen, gistermorgen in de kerken. Het gemeentebestuur, mis schien voelend teveel kostbare tijd sinds de rampnacht te hebben laten voorbijgaan, probeert het met soepel heid, opnieuw: de middenstanders heb ben veertien dagen tijd gekregen hun voorraden in te pakken, maar hun ge zinnen moeten Maandag vertrekken. Van iedere groep middenstanders mogen er een of twee achterblijven en daarom is geloot. De bedrijfsvergun- ningen zijn uitgereikt en over de keuze van hen die mogen blijven, heerst natuurlijk verbittering onder de mensen. Vandaag moeten 287 gezinnen ongeveer 750 mensen hun stad hebben verlaten en die mensen hopen nog steeds op uitstel yan executie. Er wordt weer gesproken over onder duiken, alsof het oorlog was. Maar er is al zo dikwijls iets tussen gekomen, bij die evacuatie. De eerste verplichte evacuatie, direct na de rampnacht van 1 Februari, is doodgelopen op de alge mene tegenstand. Ruivi de helft van de 7000 zielen tellende bevolking bleef en schonk geen aandacht aan de vrijwillige eva cuatie. Men dacht het gewonnen te hebbenmaar Vrijdagmiddag' werd in de vergadering van de gemeenteraad plotseling opnieuw besloten tot ver plichte evacuatie. We begrijpen niets meer van, zei een caféhoudster aan de haven. Dan wel. dan weer niet, n-u weer wel evacueren en dat n°3 wel so ongeveer binnen 24 uur. Maar nu schijnt het ernst te zijn. Vandaag moe ten zij, die geen verblijfsvergunning kregen weg, zo is gezegd. Buiten de haven deinen de Schelde ende Lelie, gereed om hen op te nemen. Zij die met de evacuatie zijn belast vrezen, dat het nog wel voeten in aarde zal hebben, voor die schepen, vol met evacué's, naar Dordrecht zullen stomen. Beneden de verwachting Twee schepen arriveerden Zaterdag aan de Buiten Kalkhaven. De Schelde meerde omstreeks vijf uur met 166 evacué's die binnen een kwartier ont scheept waren. Onmiddellijk reden grote touringcars voor en weldra waren alle passagiers weer op door reis naar Utrecht. Later op de dag arriveerde ook nog de Bomdiep met In de film „Spookrui- j ters" wiordt niet alleen Luxor I 'n nieuwe ster geintrodu- J oeen" Ook Uw ingewanden I moeten op tijd ^gewassen 'worden. Neem eens per week één of twee ISutsconcert hedenavond De Maatschappij tot Nut van het Algemeen, departement Dor drecht, ontving uit Amerika tele grafisch bericht, dat de soliste voor het concert van hedenavond Gina Bachauer, door ziekte ver hinderd werd over te komen. Solist in het eerste pianoconcert van Chopin zal nu Stefan Aske nase zijn. Tol directeur van gemeeniewerken in Winterswijk is benoemd ir P. W. Deelen uit Dordrecht Tweede lezing: ds. de Goede. D tweede lezing van ds. M, de Goede vo< de Dordtse Christ. Metaalbewerkersbond zal plaats vinden op Donderdag 19 Febr. om half acht in Patrimonium. Het on derwerp is: De Christelijke organisa tie in de strijd der geesten nu. Advertentie Hei was vanmorgen druk in de derde klasse wachtkamer van het station. Te gen half 10 verzamelde zich daar een grote groep geëvacueerden van Schou wen en Duiveland die her en der lief derijk onderdak hadden gevonden. Maar al te graag gaven ze aan de oproep ge hoor om Maandag terug te keren naar Noord Gouwe en Serooskerke waar deze mannen zullen meehelpen aan het her stel van de dijken rond hun eigen woon plaatsen. Eerste transport Een ambtenaar van het arbeidsbureau -egi-streerde de mannen, die aan het her- stelwevk zrullen deelnemen. Bij nauw keurige controle bleek de oogst echter kleiner dan aanvankelijk leek daar on der de aanwezigen velen, waren die met een speciale vergunning van gemeente lijke autoriteiten ter plaatse konden terugkeren. In hoeverre deze personen zullen worden ingeschakeld bij het her stelwerk aan de dijken werd bij het vertrek uit Dordrecht niet duidelijk. Van de opgeroepen 140 man vertrokken er vanmorgen ongeveer 30 terwijl een grote groep burger-evacué's de reis meemaakte. Mogelijk heeft de oproep per radio niet allen bereikt terwijl een andere mogelijkheid is dat verscheide ne n niet tijdig bij het Dordtse station aanwezig konden zijn'. Per schip Aan de Buitenkaikhaven lagen de mo to rdekschepen Disponibel uit Meppel en de Janette uit Middelburg. Dit laatste schip was ingericht tot tijdelijk ver blijf. In het ruim stonden stalen stella ges van de Marine met drie slaapplaat sen boven elikaar. Het is de bedoeling dat de dijkwerkers gedurende drie maanden in dit schi,p een onderkomen zullen vinden. De Disponibel was inge richt tot verzo rgingssch lpHierin wer den de schoppen, spaden en laarzen ge laden voor wellk materiaal de rijkswa terstaat had gezorgd. Ook werden grote pakketten kleding ingeladen afkomstig uit de geschonken voorraden van het Rode Kruis. Omstreeks 11 uur vertrok ken beide schepen naar Schouwen en Duiveland. Met de opgeroepen mannen maakten ook de overige evacué's de reis mee. in de verwachting dat zij van huis en hof nog iets zouden terugvin den. Bij de EHBO te Dordrecht leefde de indruk dat zij een beetje te veel j in de schaduw van het Rode Kruis I heeft gestaan bij de woorden van lof aan tal. van instanties in onze i stad, welke meer dan verdienstelijk werk hebben gedaan tijdens de watersnood. Maar dat is toch niet de bedoeling van onze redactie ge weest. Het is immers bekend dat I tientallen EHBO-ers op de Ramp- Zondag ogenblikkelijk op hun 1 post waren. Zij gingen snel naar de „ontsmettingsdienst" in de Banka- I straat, op eerste oproep natuurlijk. Die dienst staat onder leiding van r dr. Koopman. Een deel der EHBO-ers deed in i Dubbeldam en de rest in de bin nenstad eminent werk. Tot des avonds laat waren zij in de weer. De mannen o.a. om in de over- stroomde straten mensen uit hun huizen te halen en naar veiliger oorden te brengen, de mannen en vrouwen om noodziekenhuizen te f helpen inrichten. Enkele dames en heren van de EHBO konden hun taak nog lan ger vervullen dan de Rampzondag, o.a. in de HBS en MTS, bij de aan komst van schepen met evacué's en in de school aan het Oranje Vrijstaatplein. Tot Woensdag j.l. zijn zij actief gebleven bij de ver zorging van zieken etc. Wij willen niet nalaten ook een woord van hulde te brengen aan deze meestal in stilte hard wer kende groep helpers (sters). Do rut en a ar Geslaagd. Voor het examen voorge- zinsverzorgster van de interkerkelijke commissie tot opleiding van gezinsver zorgster te 's-Gravenhage slaagde onze stadgenote W. van Ballegooijen. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexa- men geneeskunde onze stadgenoot de heer C. Verboom. Want als King's Cross niet goed zou zijn, dan zou ik kunnen praten als Brugman, het zou me geen steek helpen. Maar juist omdat deze Virginia werkelijk de sigaret onder de sigaretten is, zijn het de rokers,die elke dag opnieuw het bewijs leveren het begin van een nieuw tijdperk in de Cowboyfilms. John Barrymore Jr., zoon van de beroemde acteur, beschikt naast de gewone kwaliteiten van een goede cowboy (schieten, paardrijden en harten- veroveren) over een opmerkelijk talent; tot acteren, iets dat maar al te vaak in de daverende rij- en schietfilms wordt verwaarloosd. De jonge acteur heeft een interessant expressief gezicht, dat de ver schillende gemoedsstemmingen reprodu ceert. John Barrymore Jr. maakt iets van de rol die hij in deze film vervult, en het verhaal is niet alleen gebaseerd op de bekende scène's van rijden en schieten. Er zit een spannende deteotivestory in verwerkt, waarin mannen optreden, die men jaren geleden al had begraven. De jongen wordt voor gek verklaard, wan neer hij een beschrijving geeft van twee geheimzinnige ruiters, uit welke beschrij ving' de cowboys onmiddellijk de doodge waande bandieten herkennen. De jongen moet op de een of andere manier iets gehoord hebben over deze kerels, en nu dist hij dit verhaaltje op. om eigen mis daden te oamoufleren. Dat is het probleem waar het om gaat. en de geschiedenis wordt spanmend, wan neer inderdaad een moord wordt ontdekt en de oppervlakkige bewijzen, de jongen als de dader aanduiden. In een pikante mengeling van cowboy en detective story komt het warnet tot ontknoping, doch eer het zover is. heeft men een uurtje gezellig zitten griezelen, terwijl een dubbele liefdesgeschiedenis de spanning af en toe aangenaam onder breekt. Het spel van de jonge Barrymore verheft de film ver bov*en het gewone- genre. .MAANDAG 16 FEBRUARI Kunstmin: Het Nut. Uitvoering Rot terdams Philhannonisch orkest. Aanv. 8 uur. Waterstanden: Hoog water 7.16 en 19.32 uu'r; laag water 2.36 en 15.14 uur. Zon en maan: Zon op 7.54. onder 5,55 uur; maan op 8,32, onder 9,51 uur. DINSDAG 17 FEBRUARI Waterstanden: Hoog water 7.56 en 20.13 uur; laag water 3.18 en 15.54 uur. Zon en maan: Zon op 7.52 uur, onder 5.57 uur; maan op 8.47 uur, onder 11.20 DAGELIJKS Astoria: „De schrik van de tweede compagnie", alle leeft. Luxor: „Storm over Malakka 14 j. Nachtdienst apotheken; Merwede apo theek, Spuiweg 104, tel. 6010. Sportfondsenbad geopend 6.309.15 uur. Bel op bij ongevallen 3444. Bal op bij braad 5555. Als U Zaterdagmiddag op een heel onge-j woon moment naar de deur bent ontboden door een verrassende ruk aan de bel, dan zal j U tien tegen één geconfronteerd zijn met de frisse snuit van een welp, of met de lachende ogen van een kabouter. „Hebt U iets te kareweien, mevrouw?" Het zal niet elke mevrouw- onmiddellijk duidelijk zijn geworden, wat die jongeling schap eigenlijk moest. Het heeft, wel in de kranten gestaan, nietwaar, maar ja, de water en hurgerlijke stand prevaleert nog in vele ge vallen, want die springvloed Maar de legitimatie hielp toch een handje, en ja, het is voor het rampenfonds, en een werkje is er wellicht te vinden. „Haal een pakje sigaret ten voor me boy," was de uitkomst brengende op dracht voor de mannen, die zo'n sympathiek jog toch niet met lege handen wilden verder sturen. Daar waren de knapen meestal gemakkelijk af, maar de Hollandse vrou wen met hun aangeboden instinct voor doelmatig heid waren meestal wat practiseher met. hun taken. „Poets de schoenen in de keuken" of „Schil de aardappelen". Voor een gids van oudere jaartjes is een kilo aardappeltjes snel gepeld, maar er zijn toch kabou tertjes geweest, die hun kwartje -toch echt stevig hebben moeten verdienen: Zo werd een tienjarige hummel gevoegelijk aaon het schillen van stoofpe- het ren gezet. Ze was thuis wellicht niet wend, maar de mevrouw gaf de opdracht en het heeft toch- wel een uurtje geduurd, voor het kind het maal panklaar had. Ze had ze zorgvuldig ge teld, het waren er twintig, en ze vond eerlijk gezegd, dat ze dat kwartje maar zuur verdiend had. Kreegeen vriendinnetje geen gulden voor u'~'v vegen van de stoep. 1 mee tien minuten gemoeid waren? Ja, er blijven natuurlijk altijd mensen, die onder alle omstandigheden aa-n hun trek willen komen, al werd de loonbelasting kennelijk voor eigen reke ning genomen. Maar dat zijn slechts uitzonderingen, zoals die ene winkelier een uit zon dering was, die twee op timistische welpen zijn zaak uit dreef, alsof Ma- nus Olie persoonlijk voor hem stond. Neen. dan die kabouter, die midden i-n een ver jaringspartijtje plofte, en meteen onthaald werd op lekkers, en een papier vol bijdragenTrou wens over de gehele linie werd het initiatief een financieel succes, Zeker er waren originele geesten, die het verzoek vriende lijk maai- kordaat afmaak ten met „Het spijt me wel -broer, maar er is net een welp geweest" of „Jam mer, ik heb 't net aan mijn nichtje gegund" doch behoudens deze adressen, waar het kennelijk storm gelopen heeft met de jeugdige volgelingen van wijier de grote B.P. is er knap gewerkt, De meisjes en de jon- ,gens glommen van genoe gen als zij met hun lijs ten een record hadden verbeterd. Er was een heerlijke sportieve wedijver, en 'als de jongelingschap vanavond bezwaren maakt om voor U de Re kolenkit te vullen, dan zij het haar voor deze keer vergeven. Er zijn Zaterdag overuren gemaakt Nog kunt U zich opgeven om deel te nemen aan de brid- ge-wedstrijd-in-de-huiska- mer, welke Woensdagavond ten bate van het Nationaal Rampenfonds wordt ge houden. Maar dan moet U 'toch wel heel vlug opschieten, want uiterlijk Dinsdagmiddag, 3 uur moet Uw aanmelding in ons bezit zijn. U weet welke gegevens ge vraagd worden: 1. de namen en adressen van degenen, die aan Uw tafel spelen. 2. in welke klasse U wenst te spelen (hoofd-, eerste- of tweede ldasse). De inschrijfkosten bedragen 2.— per persoon. De ge hele opbrengst wordt zon der aftrek van kosten aan het Nationaal Rampenfonds afgedragen. Zorgt U er voor, dat er per tafel vier spel kaarten aanwezig zijn. Gegevens betreffende de kaartverdeling enz. berei ken de deelnemers Woens dagochtend. pf* r?! KING'S is en blijft: De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! De Directeur-Generaal van de Rijks gebouwendienst te 's-Gravenhage heeft, ten behoeve van de bouw van een nieuw ijkkantoor alhier, voor de Staat in koop gevraagd een terrein aan de Mijlweg. B. en W. hebben tegen verkoop van deze grond geen bezwaar. De onder handelingen hebben tot overeenstem ming geleid, in dier voege, dat B. en W. het met de wederpartij eens -zijn gewor den over een prijs wan 13,— per m2. Verder zal aan de verkoop in plaats van het veelal gebruikelijke beding, dat het terrein binnen een bepaald aantal jaren •moet zijn bebouwd, evenals zulks bij de verkoop van grond voor de stichting van een telefoongebouw aan de Vlietweg is geschied, de bepaling worden verbonden, dat de Gemeente het recht heeft om, in dien na verloop van vijf jaar na de eigendomsoverdracht geen aanvang met de bouw is gemaakt, het verkochte onder- dezelfde voorwaarden en bepalingen als waaronder het is verkocht, terug te ko pen. Het Rijk heeft n.l. tegen een beding, als het eerstgenoemde, bezwaar, omdat het zich niet zoals iedere andere koper op overmacht kan beroepen bij niet tij dige bebouwing van het terrein. Onder mededeling, dat de Bouwcom missie zich met deze verkoop kan ver enigen, stellen B. en W. de raad voor daartoe te besluiten, „Vossius", de Dordrechtse Gymnasias ten Club is tot zijn spijt genoodzaakt zijn grote avond, die op 20 Februari a.s. was bepaald, tot nader datum uit te stellen. Een deel van de Oostenrijkse Rode Kruis-colonne is Zaterdag uit Zierikzee teruggekeerd. Een groep is nu nog werkzaam in Brouwershaven en een groep in Haamstede. Deze Oostenrijkers zullen in de loop van vandaag te rugkeren en Dinsdag wordt dan de terugreis aanvaard. Ii\ Proksch, de leider van de Oosten rijkse ambulance, vertelde ons dat hij zeergetroffe n was door de ramp die over Nederland was gekomen. Zaterdag morgen had ir. Proksch een vliegtocht boven het noodgebied gemaakt en hoe wel hij door het slechte weer slechts een deel van het overstroomde land had kunnen zien, was hij van mening dat deze overstroming veel ei'ger was dan die in de Po-vlakte in Italië. „Hier in Holland moeten alle vluchtelingen met schepen vervoerd worden en zo erg was het in Italië toch nog niet". In hel Diaconessenzickenhuis alhier is opa Jan Kip met zijn 102 jaren de oudste Zeeuw na een evacuatie vol verschrikkingen, lot rust en op zijn verhaal gekomen. Liefderijke Diaconessen beschouwen hem als een erepatiënt. In Zierikzee. Brouwershaven, Haam stede en St. Philipsland hebben de Oos tenrijkers bijzonder nuttig werk verricht bij de afvoer van de evacué's. Tot tegen de Duitse grens hebben zij met hun wa gens vluchtelingen vervoerd.. In Zierikzee is ir. Proksch aan H. M. de Koningin voorgesteld, die in een kort onderhoud van haar grote dank getuigde jegens het Oostenrijkse Rode Kruis. Deze korte ontmoeting' heeft een bijzon der grote indruk op ons gemaakt, aldus besloot ir. Proksch zijn onderhoud met ons. Marine commandant van Zierikzee in Dordt Zaterdagmiddag heeft de Marine commandant van Zierikzee een kort bezoek gebracht aan Dordt. De commandant stelde zich op de hoogte van de maatregelen die in Dordt genomen zijn om de eva cué's zo snel mogelijk door te voe ren. Na een oponthoud van circa een half uur werd de reis weer voortgezet. Mr. Crookewit benoemd tot Raadsheer te Arnhem Bij K.B. is mv. J. M. Crookewit. kan tonrechter te Dordrecht, benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. Mr. Crookewit kwam eind 1938 van Am sterdam naar Dordrecht, nadat hij in de hoofdstad de advocatuur had uitge oefend. In Dordrecht associeerde hij zich met mr. L. Salomonson. Begin 1939 werd mr. Crookewit benoemd tot plaats vervangend kantonrechter en in Mei 1943 volgde zijn benoeming tot kanton rechter. Van dat tijdstip af trok mr. Crookewit zioh terug uit de advocatuur. De eervolle benoeming tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem gaat in op de dag van installatie. De datum daarvan is nog niet vastgesteld-. De winkelgalerij op Krispijn Zoals bekend komen aan de Albertine Agnesstraat tien nieuwe winkels. Deze panden vormen gezamenlijk een aan trekkelijke winkelgalerij. Zaterdagmor gen is de tweede zaak, een filiaalbedrijf van de rijwielhandel van de Gebr. Vlaanderen, welke firma ook aan de Bos boom Toussaintstraat een zaak heeft, geopend. Fietsen in diverse kleuren en modellen en keurig opgesteld in de fris uitziende winkel nopen tot een kijkje in de étalage. Electrische artikelen com pleteren het interieur. Een zeer aparte verlichting zal er toe bijdragen dat ook des avonds de ge-étaleerde goéderen goed tot hun recht komen. We twijfelen er dan ook niet aan dat de Gebr. Vlaan deren met deze aanwinst veel succes zullen hebben.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2