Bezadigde woorden van Belgische zijde LANDBOUW EN BENELUX Mogelijkheid van overleg Katholieke gezinscolonnes komen in actie Geen carnavalmaar zomerfeest Bello huilde zijn zwanenzang GOEDE GAVEN BLIJVEN BINNENSTROMEN Provincie Limburg in totaal drie millioen Bij Noordoostenwind geen reden tot ongerustheid Pseudo-militair aangehouden Eén millioen in bisdom Haarlem 40-jarig jubileum van Groesbeeks gemeentesecretaris Benoemd tot Ridder Oranje-Nassau DE TIJD MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 FAGINA 6 (Van onze landbouw-m ede werker) Bij herhaling moesten wij er met, leed- -vezen melding van maken, dat over het Belgisch-Nederlandse Landbouwprotocol en zijn toepassingen zowel in België als in Ne derland vele boze woorden gesproken wer den. De Nederlandse tuinders laten de laatste maanden geen gelegenheid meer voorbijgaan om de willekeur te hekelen, waarmede België van hot Protocol ge bruik maakt om de invoer uit Nederland op de meest ongelegen ogenblikken te be letten. Scherpe tegenmaatregelen werden van de Nederlandse regering geëist, zowel door het bedrijfsleven als in de volksver tegenwoordiging. In België daarentegen eist het bedrijfsleven van zijn regering bij voortduring op geprikkelde toon veel scherper maatregelen tegen de Nederland se producten, die het bestaan van de Bel gische tuinders bedreigen. Het doet ons genoegen thans te kunnen wijzen op een bezadigde uitlating van de Belgische Boerenbond, die, zoals bekend, de veruit machtigste landbouworganisatie in België is en die men wel mag beschou wen als de vertegenwoordiger van het ge hele Belgische bedrijfsleven op landbouw gebied. Zoals men zich zal herinneren hielden bij gelegenheid van de laatste Benelux-be- sprekingen de Belgische en Nederlandse werklieden-organisaties een samenspreking, waarover een gemeenschappelijk communi qué werd uitgegeven. Daarin wordt de ver soepeling van het Landbouwprotocol aan geduid als een der middelen om het peil der lonen in de beide landen dichter bij elkaar te brengen. In verband hiermede stelt de Belgische Boerenbond aan het (Belgisch) Algemeen Christelijk Vakver bond (A.C.V.) de vraag: is het werkelijk Uw bedoeling de ruim 260.000 gezinnen, die een bestaan in de Belgische landbouw vinden, op te offeren? Dat de Belgische landbouw duurder produceert dan de Ne derlandse, spruit voor een zeer belangrijk deel immers voort uit de hogere lonen in België. Zou volgens het A.C.V. de Belgi sche boer zijn producten moeten leveren tegen de lage Nederlandse prijzen, terwijl hij de hoge Belgische lonen moet betalen? Daarnaast wordt aan het A.C.V. voorge houden, dat het pure verzinsels zijn, wan neer wordt beweerd: de Belgische land bouw is achterlijk: hij deed niets om zijn technische achterstand in te halen: hij soest maar voort in de oude sleur, omdat hij, door willekeurige toepassing van het Landbouwprotocol en andere protectie- maatregelen toch wel een flinke winst maakt. De werkelijkheid is geheel anders, zegt de B. B. (Belgische Boerenbond) in zijn officieel orgaan „De Boer". De op brengst van de Belgische landbouw steeg de laatste vijftien jaar met tientallen pro centen, de productie voor menselijk ge bruik nam met meer dan een derde deel toe. Door een hele reeks vergelijkende cij fers meent de B. B. het bewijs te leveren, dat de productie in België niet lager is dan In Nederland en dat de Belgische landbouw met zeer grote energie en aan wijsbaar succes voortdurend verdere ver beteringen aanbrengt. Het artikel eindigt met een verklaring, die ons uitermate belangrijk voorkomt en die we dan ook woordelijk weergeven: „Voor zover we sommige middens er niet van kunnen overtuigen, dat de ach terstand in wezen uiterst gering is, ge ven we toch de verzekering, dat de landbouw bereid is alle gevolgen er van te dragen en dat, noch in het landbouw protocol, noch in andere beschermingen aan de grens, maatregelen te voorzien zijn om de weerslag van een gebeurlijke achterstand te ondervangen. Doch de landbouw staat er sterk op, dat de weerslag, die het gevolg is van verschillen in economische, sociale en handelspolitiek door maatregelen onge daan gemaakt zou worden. De Belgische landbouw aanvaardt concurrentie onder gelijke productïevoorwaarden, doch hij maakt ook aanspraak op dezelfde koop kracht als de andere standen en klassen van onze maatschappij. Het verschil in beleid tussen Neder land en België komt niet alleen tot uiting in de productieprijs van de land- en tuinbouwproducten, vermeld in lijst A van het Landbouwprotocol, doch van alle land- en tuinbouwproducten. Versoepe ling van het landbouwprotocol betekent voor ons daarom ook, dat telkens wan neer het verschil in beleid tussen de twee landen onze productie hindert, die hinder, die kunstmatig is, ongedaan ge maakt moet worden door toepassing van het Landbouwprotocol. In de mate, waarin de economische politiek in beide landen naar elkaar toe groeit, zal dan ook het protocol een versoepeling onder gaan in de richting van de afbouw, zo als het verstaan wordt door vele Neder landse middens en ook door het A.C.V. Doch dan moet het van Nederlandse zijde ook gedaan zijn-met rlstournes op de minimumprijzen, met kredietfacilitei ten, die niet normaal te noemen zijn en met alle invoer beneden de minimum prijs. Dan verwachten we van Nederlandse zijde, dat zijn nationale marktordening, die veel meer afdoende is dan onze maatregelen aan de grens, niet zou aan gewend worden om Belgische land- en tuinbouwproducten te weren, die in min der gunstige economische voorwaarden voortgebracht werden". Deze rustige verklaring van de Belgische Boerenbond opent naar ons inzicht prach tige mogelijkheden voor onderhandelingen. De toepassing van het vermaarde Land bouwprotocol dient inunérs, aldus de Belgische Boerenbond, voortaan uit sluitend beheerst te worden door de prij zen. Dat is nu een punt. waarover de Ne derlanders gaarne bereid zullen zijn te spreken. Zonder twijfel zal het voor de deskundigen mogelijk zijn een regeling te maken, die beide partners bevredigt en die geen mogelijkheden overlaat voor „handig heidjes", zoals ze in de beide laatste ali nea's van het citaat aangeduid worden. Het Belgische bedriifsleven heeft thans huiten de ambtelijke instanties om een redelijk voorstel gedaan. Het Neder landse bedrijfsleven mag deze gelegenheid niet laten voorbijgaan. De Nederlandse Stichting voor de Landbouw zal nu een belangrijk initiatief kunnen nemen. Zij zal aan de Belgische Boerenbond kunnen voor stellen samen Inet haar een uitweg uit de moeilijkheden te zoeken. Wanneer beide partijen zich weten te onthouden van ver wijten en speldeprikken (de woorden ach terlijkheid en dirigisme moeten bijv. ver meden worden) zullen zij als belangheb bende vakmensen zeker in staat, zijn voor hun regeringen een on twerp-protocolop te stellen, dat beide landen bevredigt. Het woord is thans aan het Nederlandse be drijfsleven! 35 colonnes zijn beschikbaar Teneinde aan alle aanvragen te kunnen voldoen, is op instigatie van de Diocesane Gezïnsorganisatïes in alle bisdommen de vorming van gezinscolonnes ter hand ge nomen. Zaterdag is opnieuw een colonne van Hank vertrokken. In totaal zijn thans 35 colonnes beschikbaar, terwijl de vor ming va:: meer colonnes wordt voortgezet. De spontaneïteit bij de meisjes om zich voor het zware colonnewerlt beschikbaar te stellen, is uitermate groot. Zorgvuldig wordt er echter tegen gewaakt dat niet door onttrekking van te veel krachten het normale gezïnszorgwerk te zwaar zou wor den heiast. Naarmate de terugkeer naar de ramp gemeenten mogelijk werd, stelde de Katho lieke Gezinszorg colonnes beschikbaar voor het specifieke gezinswerk in de rampge meenten. Inzet van gezinscolonnes ge schiedde onmiddellijk in Halsteren en Zeeuws-Vlaanderen. Fijnawt, Terheyden, Wagenberg, Made, Zevenbergschenhoek, Hoge en Lage Zwaluwe zullen spoedig volgen Het Katholiek Sociaal Caritatief Centrum te Den Bosch meldt omtrent zijn werk zaamheden, dat de steeds groeiende sa menwerking van de katholieke organisa ties voor caritatief en maatschappelijk werk in sociaal-caritatieve centra eens te meer haar nut heeft bewezen bij de hulp aan de door de watersnood getroffen gezinnen. Dank zij deze samenwerking konden ter stond zowel landelijk, diocesaan als plaat selijk overleg en taakverdeling tussen dé verschillende organisaties plaats vinden, kon ér contact met regering en andere instanties worden opgenomen en konden zo nodig krachten worden geconcentreerd. Naast de materiële hulpverlening en spontane bijstand werd in verscheidene plaatsij vrijwel van het eerste moment van de 'ramp af georganiseerde hulp ver leend in de vorm van persoonlijke dien sten, kenmerkend voor het hedendaagse maatschappelijke werk, zoals inzet van maatschappelijke werksters, gezinsverzorg sters enz. In evacuatie-centra als Bergen op Zoom, Etten, Hoogerheide, Rucphen, Breda, Oud- Gastel, Eindhoven, Tilburg en Den Bosch werden diensten verleend bij de ontvangst der geëvacueerde gezinnen en de onder brenging daarvan. Daar de Gezinszorg krachten te kort kwam, werden extra krachten ingezet. Poging tot roofoverval in de hoofdstad Kordate slagerspatroon De Amsterdamse politie heeft Zater dagavond de 48-jarige Hilversumse chauffeur K. wegens een poging tot roofoverval achter slot en grendel gezet. Ongeveer zeven uur 's~ avonds kwam een bewoner van de Herman Gorter straat te Amsterdam, die een aantal sla gerijen in de hoofdstad bezit, thuis, Zoals gewoonlijk, had hij een klein kof fertje bij zich, waarin zich de opbrengst van zijn winkels op de drukke Zaterdag bevond. Plotseling sprong een man later bleek het de Hilversummer te zijn toe en trachtte het koffertje met ge'lcl uit handen van de slagerspatroon te rukken. Deze liet echter niet los, inte gendeel, greep de aanvaller en riep luid om hulp. Zijn 17-jarige dochter snelde toe en vader en dochter hielden de aan valler zo lang in bedwang, dat zij hem aan de inmiddels gealarmeerde agenten van de radio-autodienst konden over geven. Tegenover de politie heeft de Hilver summer, die werkloos is, verklaard, dat hij van de gewoonten van zijn slacht offer op de hoogte was. Eervol ontslag burgemeester Bij K. B. is aan de heer A. J. W. van der Does op zijn verzoek eervol ont slag verleend als burgemeester van de gemeente Ouderkerk aan de Rijn. Van Boerinnenbonden, vrouwelijk jeugdwerk en andere katholieke vrouwen organisaties wordt allerwege medewerking verkregen voor de inzet van vrijwilligsters, zowel voor de tijdelijke vervanging van gezinsverzorgsters, die zich voor het co- lonnewerk hebben aangemeld, als voor de deelneming aan het colonnewerlc zelf. Het katholieke maatschappelijke werk heeft verder diensten kunnen bewijzen door op verzoek in tal van plaatsen, waar geëvacueerde gezinnen werden onderge bracht, door maatschappelijke werksters de situatie van deze gezinnen en van de ge zinnen, waarin de evacué's zijn onderge bracht, op te laten nemen; aan de hand daarvan kon dan in de behoefte uit oog punt van maatschappelijk werk worden voorzien. Hierbij wordt er naar gestreefd, zoals ook in normale omstandigheden het geval is, zoveel mogelijk parocriegewijs door samenwerking van alle organisaties de vereiste hulp te verschaffen. Sir David Maxwell Fyfe, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, heeft Zon dag een bezoek gebracht aan Den Haag. Sir David, derde van links, temidden van (links naar rechts) de Britse ambassadeur, minister Luns, mevrouw Fyfe, minister Beel, de echtgenote van de Britse ambassadeur en de voorzitter van de Tweede Kamer dr. Kortenhorst. (Van onze correspondent) Limburg viert géén carnavalsfeest. Met een spontaan gebaar werd dit besluit, naar bekend, enkele dagen na de ontzaglijke watersnoodramp door de verenigde Limburgse carnavalsvereni gingen genomen. Een besluit, dat niet zo maar te verontarhtzamen commerciële consequenties voor de organiserende verenigingen en een belangrijke groep middenstanders met zich brengt. Uiteraard is men zich daar terdege van bewust. Hieraan is het dan ook te wijten, dat thans in Limburg stemmen op gaan om deze zomer overal folkloristische feesten te organiseren, zonder dat aan deze feesten nu direct een carnavalska rakter wordt verleend. Hoe dan ook: in elk geval wenst men de niet onbelang rijke groep, die thans gedupeerd dreigt te worden, door het organiseren van dergelijke festijnen uit de mogelijke moeilijkheden te helpen. Dat het met dit alles ernst is, moge blijken uit het feit, dat de carnavalsverenigingen uit Venlo, Roermond, Sittard en Maastricht aan- Comm. demonstratie voor de Rosenbergs In de hoofdstad is Zaterdagmiddag van communistische zijde gepoogd enkele demonstraties te houden voor het Ame rikaanse echtpaar Rosenberg. Nergens is het echter tot ernstige moeilijkheden gekomen en de politie heeft zonder ge bruik te maken van haar wapens de demonstranten kunnen verspreiden. In de Jan Evertsenstraat was aan een schoordraad van het tramnet een ca. één vierkante meter groot kartonnen bord opgehangen, waarop een meisjeskopje was getekend met het onderschrift: „Redt mijn ouders, de Rosenbergs". De brandweer heeft het bord verwijderd. Om half vijf liepen ongeveer honderd communisten op de Haarlemmerdijk te demonstreren. Zonder moeilijkheden werden zij door de politie verwijderd. Tegen kwart voor vijf probeerde een groep van zestig personen op de Noor dermark t een demonstratie te houden. Er werden spandoeken meegedragen met opschriften als: „Redt de Rosen bergs", „De Rosenbergs terug naar hun kinderen". De politie verspreidde de be togers. Advertentie Ook Uw ingewanden moeten op tijd „gewassen'worden. J Neem eens per week éèn of twee Weinig belangstelling voor laatste rit tram Alkmaar—Bergen aan Zee Huilend en jankend met een over het gehele traject van Bergen aan Zee naar Alkmaar half aangehouden en telkens h oog-uitschietende stoomfluit, heeft Bel lo, het bijna een halve eeuw oude stoomtrammet je Zaterdagavond zijn kla gende zwanenzang gezongen. Het niet meer rendabele, voor Ber gen zo karakteristieke lijntje, is na lange strijd tussen de gemeente Bergen en de Nederlandse Spoorwegen opgeheven, al zal Bello waarschijnlijk tijdens de eerstvolgende drie zomerseizoenen nog worden ingeschakeld. De Bergenaren zelf hebben zich blijk baar geheel in deze uiteindelijke beslis sing geschikt. Niemand toonde voor de laatste rit op Zaterdagavond ook maar enige belangstelling. Een jaar geleden, toen de Bergense protesten tegen het staken van de winterdienst een voor lopig succes boekten, kwam Bello triom fantelijk het stationnetje van Bergen binnenpuffen, opgewacht door honder den Bergenaren, die de locomotief jui chend een krans om de pijp hingen met het schone vers: Laat nu je stoom weer sissen, laat nu je bel maar slaan, wij kunnen je niet missen, wij laten je niet gaan. De tegenstelling bij Bello'g laatste rit in vaste dienst was groot. Bij geen enkele halte of stationnetje was Zaterdagavond ook maar iemand te zien. Maar vele Modeshow voor hel Rampenfonds Een 30-tal mannequins, nog in oplei ding of reeds gediplomeerd, van het Instituut van Mevrouw G. Siemer zal op Zaterdag 21 Februari om 8 uur ten bate van het Rampenfonds een show geven in het Carltonhotel, dat gratis een zaal ter beschikking heeft gesteld De Vereniging van Amsterdamse Con- fectionnairs zorgt voor de, bij opbod of bij afslag, te verkopen goederen en op het ogenblik zijn er al een 80 kledings stukken bij elkaar, waaronder hoedjes, mantels, japonnen en schoenen, Mocht een bepaalde jurk of mantel niet ver kocht worden, dan wordt dit kleding stuk aan het Rode Kruis toevertrouwd, die er en op het ogenblik zekei v, A altijd raad mee weet. Kaarten voor deze show, die onder auspiciën staat van het Rode Kruis, zijn bij de ingang van het Carlton Hotel a f 3,50 per stuk te verkrijgen. Bergenaren is Zaterdagavond iets na half elf het niet ophoudende klagende en merkwaardig veel op het gejank van een hond lijkende gefluit van de achter hun huizen langs rijdende Bello door merg en been gegaan. Het was tenminste Zon dag in het dorp het treurige gesprek van de dag. Intussen hebben autobussen Bello reeds opgevolgd. Zondag reden zij civer de nauwe Eeuwigelaan naar Zee. staande Donderdag in Sittard zullen vergaderen ten einde karakter en rege ling van de eventueel te organiseren feestelijkheden te bespreken. Zo wordt er bijvoorbeeld te Venlo reeds over gedacht om in deze tuinders- stad van Limburg een soort groots opge zet komkommerfeest (augurken) in het midden van de zomer te gaan vieren. Definitief is er echter nog niets besloten. Weer andere planner, hebben de kas teleins van Kerkrade. In een spoed eisende vergadering heeft de bond van kasteleins daar besloten om zelf het car- navalsheft in handen te nemen en het uitbundige feest na Pasen toch nog te laten doorgaan. Zij denken er over om 19, 20 en 21 April als late carnavalsdagen aan te wijzen, compleet met prinsen, op tochten en bals. Het bestuur van de kasteleinsbond voert echter nog bespre kingen met diverse instanties. De eigen lijke carnavalsdagen zullen in elk ge val heel rustig verlopen. Gemeentelijk is een regeling getroffen voor het al dan niet door laten gaan van bals, het musi ceren in openbare gelegenheden en het sluitingsuur. Nagenoeg overal werd ver bod tegen maskerade uitgevaardigd. De eerste helft van deze week, on der normale en minder tragische om standigheden de meest luidruchtige en jolijtvolle dagen, zal thans gewoon ver lopen. Misschien met deze uitzondering: nog meer inspanningen voor het ram penfonds! Sedans burgemeester in Steenbergen Stad kan driehonderd kinderen opnemen (Van onze correspondent) Vergezeld van zijn plaatsvervanger, de heer Ninnin, heeft burgemeester Re- né Dumay van Sedan eind vorige week een bezoek gebracht aan Steenbergen, welke gemeente door het Franse Sedan is geadopteerd. De heer Dumay deelde ons mede, dat de aanbiedingen, die h\j van de inwoners van Sedan heeft ont vangen, hem in staat stellen driehon derd Steenbergse kinderen en twaalf gezinnen voor een verblijf van geruime tjjd in Sedan uit te nodigen. Sedert het begin van de watersnood zijn in Steen bergen al een drietal camions uit Se dan gelost. Zij bevatten nieuwe kleren en nieuwe bedden, die in Sedan zjjn gekocht van de opbrengst van een col lecte. Het initiatief tot onmiddellijke hulp verlening aan het getroffen gebied in allereerste oorsprong te danken een katholieke jeugdvereniging in Se dan. Reeds Dinsdags na de ramp is uit Sedan een rode-kruiscolonne, waarbij o.m. een chirurg en twee doktoren, naar Nederland vertrokken. De colon ne werd vanuit Breda doorgezonden naar Steenbergen, waar gelukkig geen medische hulp nodig bleek. Uit een ge sprek met burgemeester de Gou begre pen de Fransen toen echter al gauw waaraan dan eigenlijk wèl behoefte be stond. Toen zij in Sedan terugkwamen, was reeds een grootscheepse actie be gonnen, waaraan, volgens burgemees ter Dumay, iedere inwoner zijn mede werking verleende. Het eerste resultaat drie vrachtwagens met goederen zal, zo voorspelde hij, nog door „meer" worden gevolgd. Onder de afgevaardigden uit Sedan die in het begin van deze week goe- De heer H. Blomjous ten grave gedragen Zaterdagmorgen is te Tilburg begra ven het stoffelijk overschot van de Dins dag op 75-jarige leeftijd overleden heer H. M, J. Blomjous. Om half elf werd in de parochiekerk St. Jozef op de Heuvel een uitvaartdienst gehouden. De heer Blomjous was oud-lid van de Eerste Kamer en president-curator van de Katholieke Economsche Hogeschool te Tilburg. Zeer velen bewezen hem de laatste eer. Onder de aanwezigen merk ten wij o.m. op mgr. W. Mutsaerts, bis schop van 's Hertogenbosch, de wethou ders der gemeente Tilburg, curatorenen hoogeraren der Kath. Economische Ho geschool en afgevaardigden van diverse werkgevers- en werknemersorganisaties. Na de Requiemmis trok de stoet, welke werd voorafgegaan door de nieuwe Ko ninklijke Harmonie, [waarvan de over ledene beschermheer was, naar het R.K. kerkhof aan de Oisterwijkse Baan. De hulp uit binnen- en buitenland blijft nog steeds overweldigend. Een vol ledig overzicht is sinds lang al niet meer te geven. Van nu af aan moeten wij ons nog meer beperken en kunnen wij alleen het allerbelangrijkste vermelden. Uit de Mijnstreek komt het prachtige nieuws dat het overwerk van de mijnwerkers, die Zaterdag voor de tweede maal lan ger hebben gewerkt, de bijdragen uit de provincie Limburg heeft doen stijgen tot drie millioen. Arnhem is bijna aan het millioen toe. Het Nederlandse baggerbedrijf heeft een ton overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. De inzamelingsacties in vele plaatsen duren voort. Voor vandaag prijkt boven aan de lijst het dorpje Zijdeveld onder de gemeente Everdin- gen, waar per gezin een bedrag van ongeveer 45 is bijeengebracht. Kloe- tinge uit Zuid-Beveland, dat zelf niet door de ramp is getroffen, bracht bijna 40.000 bijeen. Goes heeft voor ƒ47.000 ingezameld. De Rotterdamse kunstenaars hebben een veiling gehouden die bijna tien mille opbracht. In Den Haag en in andere plaatsen zal binnenkort een vei ling georganiseerd worden, Men wil zelfs een landelijk comité vormen. Op onze girorekening zijn binnengekomen: van de fam. K. te Amsterdam 20, en van A. W. M. te Brustem (België) Bfrs. 1000. Nederlanders in Canada organiseren een grootscheepse hulpactie. Reeds zijn tien grote vrachtwagens met goederen verzameld. Geen onnodige angst voor springtij Overschatting van springvloed is onnodig (Van onze Utrechtse correspondent) In de eerste urén van deze dag is het eerste springtij aan onze kust ge weest. Als wy aan ir. Postma van het vermaarde KNMI te De Bilt vragen of het opkomen van dit tij voor de noód- gebieden van ons land nog moeilijkhe den heeft meegebracht, antwoordt hij niet zonder reden met een glimlach. Dit springtij, zegt hij, heeft de mensen in beweging en zelfs in ang sten gebracht, zonder dat dit nodig was. Sinds de rampzalige eerste Februari spreekt dit woord blijkbaar tot de men selijke verbeelding. Vandaag en morgen volgen er nog drie springvloeden. Deze zjjn geen van alle gevaarlijk, wanneer de wind maar gunstig blijft zoals nu: zwak tot matig en uit Noord-Oostelijke richtingen. Als dit zo blijft, is er tot ongerustheid geen enkele reden. De oorzaak van de ramp, die moet ,nen niet vergeten, is de wind geweest, of beter: de richting en de kracht, en ,ieel bijzonder de langdurigheid en het grote front van de wind. Hij stond in de rampzalige nacht over de gehele •foordzee en joeg het water in de „trech ter" die door de continentale en de Engelse kust wordt gevormd. Hoewel het springtij wel invloed heeft als bege leidend natuurverschijnsel, mag men hem toch niet overschatten. Het heeft dus weinig zin onze aandacht zozeer op enkele dagen van het jaar te concentre ren, als wij nu doen. Waakzaamheid is geboden op iedere dag van het gehele jaar. Niemand kan zeggen dat weers omstandigheden als die van nu ruim 2 weken geleden zich niet nogmaals zul len voordoen. Wij weten het eenvoudig niet en wij kunnen het ook niet weten. Het is de moeite van het opmerken waard dat van 29 Januari tot 12 Fe bruari alle vloedstanden bijna overal ongeveer even hoog zijn geweest en dat incidenteel in de afgelopen weken ten gevolge van de wind enkele malen zelfs hogere waterstanden zijn voor gekomen dan die van 't huidige spring tij. Een moeilijkheid voor het KNMI is steeds geweest de beperkte aanvoer van gegevens uit het gebied van de Noord zee. Noorder- en Noord-Westerstormen betekenen gevaar voor onze kusten en het meteorologisch instituut moet hier tijdig voor kunnen waarschuwen. Dit is de reden geweest dat de minister er op voorstel van De Bilt toe is overgegaan een van de Nederlandse weerschepen tijdelijk midden op het Noordzeegebied te stationneren. En het is niet onmoge lijk dat dit een permanente ligplaats wordt. Buitenland Het ene millioen stapelt zich naast het andere uit het buitenland op. Het Deen se Rode Kruis heeft tot dusverre voor een waarde van meer dan 8 millioen gulden opgebracht. In Noorwegen is in totaal 3Vz millioen kronen bijeenge bracht. Voorts is voor de waarde van één millioen kronen aan goederen ver zonden. In Zweden is naar schatting voor reeds dertien millioen kronen bij eengezameld. Een gehucht in de provin cie Dalarna, met een inwonersaantal van nauwelijks 1400 zielen, bracht bin nen een halve dag 1000 kronen (een kleine 750 gld.) bij elkaar. De Zuid- Afrikaanse regering heeft 50.000 pond sterling voor Groot-Brittannië, België en Nederland beschikbaar gesteld. De Joegoslavische regering heeft ongeveer 225.000 geschonken. In Djakai'ta is thans twee millioen gestort. Andere steden volgen met bedragen variërend van een tot zes ton. De Duitse industrie heeft voorlopig 50.000 Rijksmark gezon den. Het Poolse comité van „verdedigers van de vrijheid" heeft 5000 pond sterling overgemaakt Een fotokrant van de „France Soir" heeft 150.000 opgebracht. Toen de „Sibajak" dezer dagen in Wel lington op Nieuw Zeeland aankwam om er 950 emigranten te ontschepen, werden 159 balen met kleding aangeboden. Ver scheidene hotels in Lourdes hebben gro te bedragen geschonken voor de slacht offers. De Egyptische minister-president Naguib zal. het voorzitterschap op zich nemen van een Egyptisch comité voor hulp aan ons land. Overstroming Ged. Staten Z.-Holland vragen twee millioen Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land heeft de Staten van deze provincie voorgesteld een bedrag van 2.000.000 beschikbaar te stellen voor uitgaven, welke als gevolg van de watersnood nodig zijn. Welk gedeelte van de uit het crediet te bestrijden uitgaven uiteinde lijk ten laste van de provincie zal blij ven, is uiteraard nog niet. bekend. Zulks hangt mede samen met de regelingen welke van Rijkswege ten aanzien van schadeloosstellingen e.d. zullen worden getroffen. Boekhouder verduistert 18 mille De directie van een Hilversumse rij- wielfabriek kreeg argwaan tegen haai boekhouder, de 29-jarige P. B. uit Bus- sum, die enkele dagen verlof had ge kregen wegens gezinsomstandigheden maar zich daarna niet meer liet zien. De man was nergens te vinden. Een onder zoek in de boeken wees uit, dat B„ door het vervalsen van chèques, de bank rekening der fabriek ten eigen voordele ruim f 18.000, lichter had gemaakt. In enkele maanden tijds heeft hij dit be drag weten te verduisteren Thans is hij voortvluchtig. Vermoedelijk zit hij in het buitenland. Matthaus-passion Het Amsterdams Oratorium Koor, dat enkele weken geleden in Antwerpen O.I.V. zijn dirigent Piet van Egmond de Missa pro pace van dr. Rudolf Mengel berg beeft uitgevoerd, zal 9 en 10 Maart zijn jaarlijkse uitvoering van de Mattheus-Passion geven. Solistische me dewerking verlenen Jo Vincent, Lenie Henning, Walter Ludwig, Caspar Broe- cheler, Wiebe Draijer en Peter de Vos. deren in Steenbergen kwamen afle veren bevond zich de eigenaar van een grote boerderij, die verklaarde dat hij bereid was een Steenbergs gezin in zijn geheel en voor goed in dienst te nemen. Een woning had hij bij zijn bedrijf dispo nibel.- Hij staat met zijn sympathieke geste niet alleen: burgemeester Dumay vertelde ons, dat de archiprêtre van Sedan spontaan 50.000 francs had ge schonken en dat een dominee voor niet minder dan zestig bedden zorgde. Opmerkelijk is dat de beide steden Sedan en Steenbergen door eenzelfde band aan elkaar worden gebonden: Het huis Oranje. Zoals Steenbergen een heerlijkheid van de Oranjes is en Ko ningin Juliana de titel van „Vrouwe van Steenbergen" voert, zo heeft Sedan in de tijd dat het nog een vrije stad was een „princesse d'Orange" gekend: Zij was Elisabeth van Oranje, de doch ter van Willem de Zwijger, die was ge huwd met de prins van Sedan. Advertentie HET RUITERHUIS ANNO 1879 VIJZELSTR. 15-17, A'DAM presenteert. 19 er 20 Febr. op de Lenteshow (Krelactehuislli te Haarlem, eigen ontwerpen: PAARDRIJKLEDING UNIFORMEN TROPENKLEDING BORDUURWERKEN Geld voor slachtoffers watersnood ingezameld Zaterdag j.l. heeft de Kon. Marechaus see te Nijmegen een persoon aangehou den, die zich ten onrechte in een mili taire uniform had gestoken en op die manier te Brussel gelden had ingeza meld voor de slachtoffers van de wa tersnood. De gelden zijn echter ten eigen bate aangewend. Eveneens heeft de Kon. Marecbaussée te Nijmegen aan gehouden een militair en een burger, die werkten in een levensmiddelenmagazijn van een der kazernes van de Lucht vaarttroepen te Nijmegen. De mannen hadden verscheidene levensmiddelen uit de kazerne gesmokkeld en deze in stad verkocht. Voorzover de levens middelen niet in de magen van de he lers zijn verdwenen, zijn deze door de K.M. achterhaald en in beslag genomen. Tegen de betrokkenen bij deze affaire zal proces-verbaal worden opgemaakt. Mr. Berger eervol ontslagen Als procureur-generaal bij de Hoge Raad Bij K.B. is aan mr. W. J. Berger, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1953 eervol ontslag verleend, uit zijn ambt van procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan de Ko ningin en den lande bewezen. Pastoor J. Tesselaar bediend De zeereerw. heer J. H. Tesselaar, die kort voor de stormvloed tot pastoor van Yerseke werd benoemd, is zeer ernstig ziek. Hij is ter verpleging opgenomen in de St. Ursula-kliniek te Wassenaar, hem de H.H. Sacramenten der Stervenden zijn toegediend. Dr. Tazelaar plotseling overleden In zijn woning te Amsterdam is Zon dag op 61-jarige leeftijd plotseling over leden dr. Chr. Tazelaar, sinds 1946 rector van het gereformeerd gymnasium te Amsterdam. „Schilders der zee' in Nijmegen In het Waaggebouw te Nijmegen is onder auspiciën van de Stichting Nij meegs museum voor beeldende kunsten een tentoonstelling geopend „Schilders ter zee", bevattende werken van voor namelijk Nederlandse schilders, die op de schepen van de Koninklijke Marine in buiten- en binnenland het leven der Marine op zee en aan wal vereeuwigd hebben. De luitenant-ter-zee eerste klasse H, J. Noppen, 'hoefd van de Mal rinevoorlichtingsdienst gaf een verhan deling over de kunstwerken. Majoor Biesma, plaatsvervangend garnizoens commandant, opende de expositie. Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden (bij bev.) vice-admiraal J. B. Meijer; en tot officier Oranje Nassau, met de zwaar den, kapitein-ter-zee j. S. Bax. Het Vliegerkruis is toegekendaan sergeant majoor-vlieger C. R. Blom. Opbrengst kerkcoüecte De collecten, die 8 Februari in alle R.K kerken en kapellen van ons land zijn gehouden voor de slachtoffers van de watersnood hebben, voorzover deze het bisdom Haarlem betreffen, in totaal een bedrag van 1.003.747.63 opgeleverd. Rede H. M. de Koningin op gramofoonplaat Ten bate van Rampenfonds Er zal binnenkort een éénzijdige 25 cm langspeelgramofoonplaat verschijnen met de radiorede, die H.M. dé Koningin Zondag 8 Februari, de nationale gedenk dag. heeft uitgesproken. De gehele op brengst komt ten goede aan het Ram penfonds. Deze uitgave van de gezamen lijke Nederlandse gramofoonplatenin- dustrie wordt voorzien van een speciale hoes. Bezoekprogramma van H. M. de Koningin Het secretariaat van H. M. de Koningin meldt, dat de berichten die de vorige week in de pers zijn verschenen omtrent een voorgenomen beperking van de be zoeken van H. M. de Koningin, niet ge heel juist waren. H. M. is voornemens het bestaande bezoekprogramma voor dit; jaar zoveel mogelijk te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel van haar aandacht vragen. Uiteraard zullen hierdoor uitgebreide provinciale en streekbezoeken aanvankelijk worden, beperkt. Voor Rampenfonds Toeslag op tramtarieven in weekenden voorgesteld (Van onze Haagse redacteur) Bij de Haagse gemeenteraad is een schrijven binnengekomen, afkomstig van een.Nederlandse, die tijdelijk ver blijf houdt in Genua en ter kennis van de Haagse autoriteiten brengt, dat in Italië het tarief van de trams en ande re openbare vervoermiddelen geduren de het weekeinde met 20 procent wordt verhoogd. Deze toeslag, gemotiveerd' met de opvatting, dat het gebruik van open bare vervoerdiensten buiten de gebrui kelijke arbeidstijden een vorm van ge not is, wordt aangewend tot steunver lening aan de geneeskundige verzorging in Italië. Adressante was reeds lang voorne mens zich tot de Nederlandse gemeen teraden te wenden om hun te vragen een soortgelijk systeem in te voeren teneinde de kankerbestrijding blijvend te kunnen ondersteunen. Zij doet thans de suggestie in de weekeinden vijf cent toeslag op de tramtarieven te leggen ter bestrijding van de gevolgen van de wa tersnood en vertrouwt dat de publieke opinie hier welwillend tegenover zal staan. Jhr. O. Reuchlin Ambassadeur te Tokio Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. O. Reuchlin, thans werkzaam aan het departement van Bui tenlandse Zaken als directeur-generaal voor politieke zaken, tot Hr M buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Tokio. Jhr. Reuchlin volgt als zodanig de heer P. E. Teppema op. die binnen kort de dienst met pensioen zal verlaten. Mr. H. F. Eschauzïer. chef der directie voorlichting buitenland ten departemen- tele zal jhr Reuchlin als dïrectur-gene- raal voor politieke zaken opvolgen. Voorts ligt het in de bedoeling de heer D. J. F. de Man, hoofd van de afdeling voorlichting en culturele zaken van het Hoge commissariaat der Nederlanden te Djakarta, te werk te stellen als chef der directie voorlichting Buitenland op het departement. Tenslotte is de heer H. A. Hoogen- doom, eerste ambassade-secretaris voor pers- en culturele zaken aan Hr. M. ambassade te Pretoria, aangewezen om de functie van hoofd van de afdeling voorlichting en culturele zaken van het Hoge Commissariaat te Djakarta op zich te nemen, De compostbereiding De commissie voor de Landbouw uit de Tweede Kamer heeft verslag uitge bracht over de nota van minister Mans- holt inzake de N.V. Vuilafvoermaat schappijen (V.A.M.). Het is haar, naar zij mededeelt, niet duidelijk geworden aan welk systeem van compostbereiding de voorkeur moet worden gegeven. Zij meent te weten, dat de genomen proef met in Denemar ken tot „Dano"-compost verwerkt Haags vuil niet van betekenis is ge weest. Zijn aan andere systemen dan van de V.A.M. wel voldoende kan sen geboden om een x-eëele vergelijking te kunnen maken en, zo neen, waarom niet? Enkel leden zijn van oordeel, dat uit de gunstige resultaten, die door de ge bruikers van de compost, bereid vol gen het systeem-Van Maanen, zijn be reikt, mag worden afgeleid, dat die compost in ieder geval aan hoge eisen voldoet. Niettemin dringen zij er op aan zo spoedig mogelijk een „Dano"- nstallatie te monteren, ten einde het product, dat daarmede in Nederland met Nederlandse stedelijke afvallen wordt gemaakt, op ruime schaal te kunnen vergelijken met de compost, bereid volgens het systeem-Van Maanen en het raspsysteem. By K.B. zijn benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem mr. J. M. Crooclcewit. thans kantonrechter te Dordrecht, mr. H. Th. Schaepman, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Maastricht. (Van onze correspondent) De heer C. A. Luijben is Zaterdag op grootse wijze gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubileum als gemeen tesecretaris van Groesbeek. Een huldi ging, die zijn bekroning vond in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, Onder de tientallen te legrammen die binnenkwamen was o.a. een telegram van Z. H, de Paus. In de morgenuren droeg de zeereer- waarde heer M. Pijnenborg, pastoor dei- parochie van de H.H. Cosmas en Da- mianus te Groesbeek, in een overvolle kerk een .plechtige H. Mis op. Om elf uur was er een openbare raads zitting, die wegens de overweldigende belangstelling in ae feestzaal „Wilhel niina" moest worden gehouden. Vele burgemeesters uit omliggende gemeen ten, vertegenwoordigers van talloze in stellingen en kerkelijke en wereldlijke autoriteiten vulden de zaal tot de laat ste plaats. Burgemeester jhr. R. M. J, F L. van Grotenbuis van Groesbeek schetste de grote verdiensten en kwali teiten van de jubilerende secretaris, die als 24-jarige jongeman tot dit ambt ver kezen werd In het verdere verloop van zijn toespraak noemde de burgemeester speciaal de menselijke kwaliteiten van dc jubilaris, die in alle sectoren van het maatschappelijke en sociale leven steeds van een warme belangstelling blijk heeft gegeven, waarvan o.m. zijn 25- iarig voorzitterschap van het Wit-Gele Kruis getuigt. Aan het eind van zijn toespraak speldde de burgemeester zijn secretaris de Koninklijke onderschei ding op de borst. Op de aansluitende receptie kwamen vele honderden de secretaris de hand schudden Namens het Wit-Gele Kruis, burgerij, ambtenaren en oud-ambtena ren en de raad werden geschenken aan geboden. Tientallen telegrammen uit den lande getuigden van het medeleven van hen, die zelf niet aanwezig konden zijn bij deze sympathieke huldiging.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4