ommm Bemanning van „Klipfontein' met „Zuiderkruis'' thuis ®°eïPt Siroop Lof van minister Staf voor buiten- en binnenlandse troepen Zouden wij dit ook so voor anderen gedaan hebben Militaire ervaringen Spoorwegkoning dr. H. Biermans in Monte Carlo overleden Van eenvoudige bakkerszoon tot multi-millionnair en kerkenbouwer Centraal Goederen depot Rode Kruis in de hoofdstad 25 gram zout per liter in polder-Zuidland Veel ijs op het IJselmeer Arsenal PLAATST ZICH IN DE KWART-FINALES DE TIJD MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Alvorens internationaal leger uiteengaat: met een enorm enthousiasme vertelde over de redding-en met de dukws; hy was helemaal opgenomen in onze sfeer en had ook reeds die typische eigen schappen te pakken van de Nederland- (Van onze Haagse redacteur) In tegenwoordigheid van de militaire attaché's der landen, die hebben deel genomen aan de hulpverlening in Nederland, hebben minister ir. C. Staf en de Staatssecretarissen H. C. W. Moorman en mr. F. J. Kranenburg Zaterdag op een persconferentie te Den Haag hun grote waardering uitgesproken voor de bijstand, welke uit den vreemde aan de getroffen gebieden is verleend. Wij hebben, zo zei de bewindsman, zoveel medeleven ondervonden, dat we ons werkelijk wel eens de vraag gaan stellen of wjj dit zelf ook zo voor anderen zouden hebben gedaan. Het beste compliment, dat men de buiten landers kan maken is, dat zij éven hard geploeterd hebben als onze eigen troepen om mensen te redden en dijken te dichten. De leniging van de nood was en is primair en de mensen, die daaraan heb ben bijgedragen, komen eerst op het tweede plan. Daarom is bijv. het idee om de buitenlandse militairen op een radio-avond te laten optreden van de .hand gewezen. Voor de activiteit van het internationale leger, dat in Zuid- West-Nederland geopereerd heeft, ge staakt wordt, wilde ir. Staf .echter zijn bewondering uitspreken voor hetgeen er gepresteerd is en voor de geest, die daarbij heerste. Men is nu gekomen aan het eind van de noodtoestand; 17 Februari 6 uur 's morgens loopt de militaire bijstand ten einde, zowel voor wat de binnen landse als de buitenlandse troepen be treft. Men wil voorkomen, dat militai ren het werk uit de handen zouden ne men van burgers; de laatste dagen was het reeds zo, dat de militairen het moei lijkste werk kregen op te knappen. Slechts voor incidentele gevallen zal de militaire bijstand nog voortduren. Alvorens men dus weer uiteen gaat .hebben departementale en leger-auto- riteiten een bezoek gebracht aan de ver schillende onderdelen. De minister had een Amerikaanse kolonel gesproken, die se militair, die hot ter plaatse beter meent te weten dan degenen, die een totaal-overzicht hebben, Maar daaruit sprak fan toch maar het grote verant woordelijkheidsgevoel van de betrok kene. De Fransen hebben zich voortreffe lijke genisten getoond, de Belgen zijn zo maar direct uit eigen beweging be gonnen met het verlenen van „buren hulp1' en zo kan men verder gaan. Formeel zal men, zoals gezegd, niets doen voor de reddingbrengenden, doch wel zullen enkele mannen van de bui tenlandse troepen worden uitgenodigd wat meer van Nederland te komen zien; daarbij kunnen zij dan ook eens Den Haag bekijken de stad, zo zei de minister, waar alles in de war wordt gestuurd..... De chef van de Generale Staf, luit.- gen. B. R. P. F. Hasselman. heeft o.m. een bezoek gebracht aan het eerste en derde bataljon Franse genie, die bij de herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden zijn ingeschakeld. Duit-gen. Hasselman complimenteerde de com mandant van de Franse troepen, col, Robert, voor het voortreffelijke werk dat door zijn troepen is en nog wordt verricht. 305 ton goederen uit Portugal In de Merwedehaven te Rotterdam is vannacht de „India" van de rederij Cia. Nacional de Nav. SRL te Lissabon ge arriveerd. Het schip had ruim 305 ton goederen aan boord, bestemd voor de slachtoffers van de geteisterde gebieden in ons land en spontaan beschikbaar ge steld door de Portugese regering en be volking. Aan boord van de „India" werden de documenten van de goederen overhan digd door de Portugese gezant in ons land, F. Q. de Oliveira Bastos, aan mr. P. J. de Kanter, die het ministerie van Buitenlandse Zaken vertegenwoordigde. Op zijn beurt overhandigde deze de eon- nossementen weer aan de vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, prof. dr. P. R. Michaël, die Prins Bernhard vertegenwoordigde en diens dank uit sprak. Mr. de Kanter sprak woorden van dank tot de president van Portugal de Portugese regering en de bevolking. De ruim 305 ton goederen omvat o.m. 125 ton zaaitarwe, die geschikt is om S*iplaht"_ Vt.vorden op gronden met een hoog zoutgehalte, 2000 paar schoenen, 10 000 kg suiker, 63 zakken koffie, 546 kisten legerrantsoenen. 20.000 kg vijgen, 24.363 gewone dekens, 34.000 flessen port wijn, 50.000 kg rijst en 4000 kisten vis- conserven. Eerst over vier Jormale verbinding over de Moerdijk Het Eiland van Dordrecht zal binnen één a twee weken weer geheel droog, d.w.z, op normaal polderpeil. zijn, De dö'kgaten zijn vrijwel dicht en thans is men bezig met het definitieve herstel. Waar droogmalen bij gebrek aan natuurlijke lozing nodig is. gaat men aan de gang, of is men reeds bezig, Indien het aan de Dordtse kant lag. dan zou het verkeer langs weg en rail weer spoedig kunnen rijden in de richting van Breda. Per auto is de Moerdijkbrug weer bereikbaar, aan de spoorbaan wordt hard gewerkt. De moeilijkheid bij de verbinding RotterdamDordrechtBreda ligt echter bij Lage-Zwaluwe in het Brabantse, waa: de schade aan weg en spoordijk veel gro ter is dan aan de Hollandse kant. Krap gemeten zal liet volgens deskundi gen nog wel een week of vier duren, voor de eerste treinen en auto's weer van Rot terdam via Dordrecht naar Breda kunnen rijden. Technici vinden dit reeds een no bele wedstrijd tussen verkeer en rail, wie het eerste voertuig over de brug veilig in Breda zal krijgen. Veel zal in dit opzicht afhangen van het welslagen der dichtin gen van de gaten bij Zevenbergsche Hoek en Willemstad en bij het droogleggen van de daarachter gelegen polders. Coördinatie acties t.b.v. Rampenfonds In vrijwel alle Nederlandse gemeenten worden naast de collecten talrijke mani festaties georganiseerd, waarvan de op brengst ten goede komt aan het Natio naal Rampenfonds. Teneinde het grote aantal initiatieven zoveel mogelijk te co- ordineren en in geregelde banen te lei den. heeft de directeur van het Natio naal Rampenfonds alle burgemeesters verzocht de gevormde plaatselijke com missie te consolideren en te vragen, haar krachten ook in de toekomst ten behoeve van het Rampenfonds te blijven geven. Organisaties met een locaal karakter wordt dringend verzocht, de plaatselijke commissies op de hoogte te stellen van de plannen. Organisaties met een natio naal karakter wordt verzocht zich om trent haar activiteit rechtstreeks in ver binding te stellen met het Nationaal Rampenfonds, bureau Fondsenwerving, Koningskade 18 te Den Haag, tel, 134470, toestel 285 en 7538. De watersnood en de ziekenfondsen Personen, die getroffen zijn door de watersnood en onder de regeling Hulp verlening Oorlogsslachtoffers 1940 1945 vallen wordt - ongeacht of zij geevacueera zijn aangeraden zich onverwijld bij een algemeen zieken fonds in hun verblijfplaats te laten re gistreren, De algemene ziekenfondsen geven aan de personen, die ziek' ter registratie aanmelden, alle verstrekkingen, waar op ook de verzekerden bij die zieken fondsen recht hebben. E.H.B.O.-Zondag De Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. heeft zich tot de leiding van alle parochiekerken in ons land gewend, met het doel, op E.H.B.O.-Zondag (de Twaalfde Zondag na Pinksteren, dit jaar 16 Augustus) in iedere parochie kerk een H, Mis te doen lezen voor de slachtoffers, die dit jaar in ons land een ontijdige en onvoorziene dood stierven tengevolge van een ongeval; reeds thans kwamen bij de E.H.B.O- meer dan elf honderd parochiële toezeggingen binnen. nen. (Van onze Haagse redacteur) Twee Nederlandse onderofficieren, wier promotie nog bekeken moest worden, hebben zich bij de hulpverlening in het getroffen gebied zo goed geweerd, dat zij ter plaatse bericht hebben gekregen van hun promotie. Er hebben zich een paar gevallen van plichtsverzaking voorgedaan; de betrokkenen zijn in de cel gekomen en gedegradeerd. Om drie uur in de onheilsnacht van de stormramp werd de onderzee dienst te Rotterdam gealarmeerd. Men is daar onmiddellijk begonnen met het ten uitvoer leggen van het plan voor een eventuele watersnood. Op de onderzeedienst zelf kwam het water toen één meter hoog te staan; niettemin heeft men het plan „Noacll" uitgevoerd. Op de Zaterdag vóór de ramp waren in Nederland gearriveerd, tien Amerikaanse boten voor de mijnenuitkijkdienst. Deze schepen zijn Zon dag met spoed in gebruik gesteld. In Zeeland is met ma wegen bij gekomen, die Wel kikvorspakken en geen kikvorsmannen, voor deze situatie .kwam de commadant te Bergen op Zoom te staan; enkele artilleristen hebben toen de pakken aangetrokken en erin geopereerd. High speed tractors dit zijn voertuigen op rup.swielen, geschikt om geschut te trekken zijn omgebouwd voor het rijden door en onder wa ter: men heeft de tractors voorzien van een Schnorkel-apparaat. Manschappen van de marechaussee hebben zich inspanning getroost om een grote partij tamme eenden te voederen. Toen minister Staf en generaal Buurman van Vreeden op het einde van de vorige week met een helicopter boven het rampgebied vlogen, zagen zij daar een militair, die met zijn voertuig in een benarde positie toas geraakt. De man moest gered worden en een ogenblik zag het er naar uit, dat ofwel de minister ofwel de generaal de helicopter zou moe ten verlaten. Men heeft andere hulp kunnen laten aanrukken de sol daat heeft het niet beleefd, dat zijn hoogste chef voor hem plaats moest maken Bij de militaire hulpverlening zijn 6000 buitenlandse en 20.000 Neder landse manschappen betrokken geweest. Op een van de verbindingsdiensten kwam in de rampdagen een ver zoek binnen om hulpverlening aan een jonge moeder, die moeilijkheden had met de voeding van haar baby. De militair ter plaatse had het bericht echter verkeerd verstaan en zo stuurde men een B.O.S. (benzine, olie, sme ring-pomp Haagse padvinders zijn op het goe de idee gekomen ten bate van het Rampenfonds de schoenen van hun medeburgers eens een extra beurt, te geven en hadden voor dit doel in het midden van de Passage hun schaenpoets-stand opgesteld. Het werd een overweldigend succes, want Zaterdagmiddag, toen deze foto werd genomen, had men reeds f 80.opgebracht en er stond nog een lange rij te wachten. Gemeente-secretaris van Rotterdam jubileert In aanwezigheid van het voltallige college van B. en W., de chefs van ae secretarie-afdelingen en delegaties uit het gemeente-personeel en van de per soneelsvereniging, is Vrijdagochtend in besloten kring het feit herdacht, dat de heer J. Hasper, gemeente-secretaris van Rotterdam, vijf en twintig jaar ge leden in gemeentedienst trad. Tien procent der binnengekomen goederen sijn torren (Van onze Haagse redacteUE) Niet meer dan tien procent van de Naar wU vernemen zal het hoofd- binnengekomen goederen moet als bestuur van het Ned. Rode Kruis dewaardeloze lorren worden aangemerkt, goederen, welke zijn binnengekomen I hetgeen men een klein gedeelte acht. De voor de noodgebieden, nadat ze gesor 1 ripmpc"",p'"lr teerd zijn, onderbrengen in één groot centraal depot te Amsterdam. Men gaat deze goederen aldaar opslaan in de voormalige Bierbrouwerij N.V. Vollen hoven. Men heeft te Den Haag thans niet minder dan dertien tot opslagplaatsen ingerichte gebouwen in gebruik. De ar beid van de vrijwilligers veelal vrouwelijke die aldaar tussen bergen kleding en schoeisel, welker omvang doet denken aan de stapels cokes bij een gasfabriek, aan het sorteren zijn, trekt minder de aandacht dan die van de dijkwerkers, die in weer en wind doende zijn met het dichten van gaten, maar ook deze hulpkrachten verrichten een belangrijke taak van uitzonderlijk grote omvang. Het Rode Kruis spreekt daarbij bijzondere waardering uit voor de heer Vermeijen met zijn staf van V. en D., die 'reeds direct na de ramp begonnen is met het in ordelijke banen leiden van de immense goederenstroom en daarmee dag en nacht is verder ge gaan. Opslagdeskundigen van de grote vemen en van de strijdkrachten, de Welfare werksters van het Rode Kruis, de hele type-kamer van de B.P.M. en nog vele anderen verlenen verder hun niet genoeg te waarderen medewerking. Smaldeel 5 op oefenreis Het oefensmaldeel 5 van de Konink lijke Marine, bestaande uit Hr. Ms. torpedobootjagers Evertsen en Van Galen. Hr, Ms. fregatten Van Amstel en De Bitter en Hr. Ms. onder zeeboot Zwaardvis, is Zaterdag uitgeva ren voor een oefenreis naar de omge ving van de Canarische Eilanden en de Marokkaanse wateren. Deze reis zal on geveer anderhalve maand duren. Het smaldeel staat onder bevel van kapitein ter zee G. Koudijs. Gedurende de reis zal tevens worden geoefend met sche pen van de Britse „Home Fleet" Ook zullen „Harpoons" van de marineïucht- vaartdienst aan de oefeningen deelne men. Deze zullen daartoe tijdelijk in de nabijheid op Franse vliegvelden in Ma rokko worden gebaseerd. Nederlands schip heeft ernstige stormschade De „Amstelpark" van de N.V. rederij Amsterdam is in de haven van St. John (Canada) binnengelopen met ernstige stormschade, Tijdens de reis over de Atlantische Oceaan is het dek 'van het schip gescheurd. De boot vroeg sleep- bootassistentie en is met de hulp van sleepboten behouden in de haven aan gekomen. Te St. John zal de schade voorlopig worden hersteld, waarmee on geveer veertien dagen gemoeid zullen zijn. Er hebben zich aan boord geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De jaarlijkse bosloop van de „Bataven" In de Leldse Hout te Leiden is bij de A.- B.-klassers, die gezamenlijk een par cours van 5000 nieter moesten afleggen, ge wonnen door Slijkhuis (Trekvogels) in 15 min. 10 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Va» der Weyden (Trekvogels), 15.10.2; 3. Van der Linden (Holland). 15 16.8; 4. Schrama (Estafette), 15.26,2; 5. Van der Voort (Trek vogels), 15.28, Gemeentelijke Geneeskundige Dienst van Den Haag geeft zo nodig adviezen over vernietiging van goederen uit hy giënische overwegingen. Grote zorg is uiteraard vereist om te voorkomen, dat zich in de enorme textielvoorraden de mot zou nestelen! Aan de hand van de gegevens, ons verstrekt door mej. N. H. Schokking, hoofd van de afd. Sociale Zorg van het Ned. Rode Kruis, hebben wij ons ervan kunnen overtuigen, dat' de gevers, die vaak niet zonder offers hun klerenkast hebben uitgedund, niet behoeven te duchten dat hun schenking maar er gens in de grote'hoop verdwijnt, zonden dat men eigenlijk goed weet wat er ver der mee gebeurt. Er wordt een duide lijke administratie bijgehouden van alle goederen, die aan belanghebbenden ver strekt worden; dit is zelfs bij de „drop pings" geschied. Tot op heden blijkt over het alge meen de getroffen bevolking uit de noodgebieden bepaald niet in de stem ming te zijn om erg nadrukkelijk de hand op te houden. De eilandbewoners hebben een zelfbewustzijn, dat hen niet' meer dan het thans strikt noodzake lijke doet aanvaarden. Aangezien velen zich echter nog onvoldoende kunnen realiseren, dat het nog een tijd kan du ren voor zij aan terugkeer naar hun haardsteden toe zijn en daarna wederom lang voor en aleer men zijn linnenkast uit eigen middelen weer op peil zal kunnen brengen dan zal zich bijv. de behoefte aan werkkleding doen gevoe len rekent het Rode Kruis er op, dat er na de eerste hulpvoorziening, welke thans plaats vindt, nog een grote goede renuitreiking bij terugkeer van de ge troffenen naar huis zal moeten plaats vinden. Tot dan toe worden de goederen, ge desinfecteerd .en crdelyk gesorteerd, op geslagen in het centraal depot te Am sterdam. Op 88-jarige leeftijd is in zijn winter verblijf in Monte Carlo de spoorweg koning en multi-millionnair dr, Hubert Biermans, geboortig uit het midden- Limburgse dorpje Herkenbosch, aan een griep overleden. Als jong „avonturier" verliet deze door de hele wereld beken de spoorwegbouwer zijn geboortedorp en maakte 'n carrière, die men alleen mogelijk zou houden in een Amerikaan se film. Deze geboren Limburger werd Belg door adoptie, was een vlotte Frans man door zijn opvoeding en levenswijze, werd op oudere leeftijd Canadees staats burger en na zijn zesde kruisje werd hij onderdaan van de Vorst van Monaco. Hubert Biermans, een zoon uit een groot en zeer eenvoudig bakkersgezin, sloeg zich als volkomen self-made man door het leven. Wat hy aan kennis had naast de gewone lagere school, verzamelde hij zelf uit boeken of op cursussen. Toen hij stierf liet hy een onmetelijk vermogen achter. Zijn hele leven kan uitgebeiteld wor den in een woord op zijn grafsteen: werken. Daar begon hij mee toen de schooldeuren in Herkenbosch achter hem dichtvielen. De Belgische spoor wegmaatschappij. de „Grand Central Beige", was m die dagen bezig met de aanleg van de lijn Air-werpenWeert RoermondMunchezr-C- '-i- bach. Het ventje Biermans, toen dertien jaar oud, meldde zich bij de uitvoerende spoor weg-ingenieur der maatschappij, de heer Lepótre. „Awel, pwel," zei de Belgische ingenieur, „kunde gij meetlinten en paaltjes vasthouden, dan kunde gij a la minute beginnen, manneke." Het man neke begon en de ingenieur had plezier in het rappe werkpaardje, Zoveel ple zier. dat hjj hem de kans gaf óp eigen initiatief iets te leren van die ingewik kelde spoorwegbouwkunde. Toen de spoorlijn gereed was, trok Biermans met de Central Beige mee. Tientallen jaren hoorde niemand meer in het stille Her kenbosch iets van Bairke Biermans, die destijds „den Belgiek" was afgetrokken. In die jaren legde de jongeman spoor lijnen aan op het eiland Corsica en als bouwkundige stond hij onder de hete zon van Algiers om een spoorbaan dwars door het Atlasgebergte aan te leggen. Van hier uit reisde hij naar de Belgische Congo. Dat was in de jaren achttien negentig tot negentien honderd. Het „Congolees avontier" van koning Leo pold n was gelukkig geëindigd, de Haut Katanga met zijn mijnen werd ontsloten en onder leiding van Biermans werd een spoorlijn van 350 kilometer lang ont worpen en tot stand gebracht, die het bevaarbare gedeelte van de Congo met de kust verbond. In deze tijd legde Biermans de basis voor de toekomst. I-Iij speculeerde in Canada en Amerika met een goede neus. Het waren hoofdzakelijk hout- en pa pierfabrieken, spoorlijnen en kolen mijnen, waar hij zich op grootscheepse wijze mee bezig hield. Deze intelligente man had feeling voor industrieën. In het jaar 1925 al liet hij voor eigen rekening proefboringen uitvoeren in het heden daagse mijnveld' Vlodrop. Zijn plan mis lukte, omdat de staat roet in het eten gooide. Toch stichtte hij, denkende aan zijn geboortedorp, in de Cité universi taire te Parijs een groot studentenhuis, waar studenten uit Nederland, België en Luxemburg onderdak kregen en konden studeren. Gedachtig aan zijn vriend ir, Lepötre kreeg de stichting de naam van „Fondation Biermans-Lepötre". Toen zijn rijkdommen zich in Canada bleven opstapelen, ging hij er eens kij ken. De papier- en houtfabrieken met immense bezittingen aan bossen brach ten kapitalen op. De heer Biermans blies verlopen particuliere spoox-lijnen in Ca nada nieuw leven in en verkocht de renderende lijnen later tegen goed geld. Als spoorwegbouwer van wereldfaam werkte hij zich snel aan de topleiding van de Canadian Railroad Company. Voor zijn bekwaamheid en kunde op spoorweg-technisch gebied verleenden (Van onze Haagse redacteur) Teneinde een indruk te krijgen van het zoutgehalte van het water in de verschillende polders in het rampge bied, die zijn ondergelopen, heeft het Rijkstuinbouwconsulentschap Baren- drecht reeds in de eerste week van Fe bruari een groot aantal watermonsters onderzocht. Het gunstigst was toen de uitkomst betreffende het monster by de dijkdoor braak te Alblasserdam, namelijk 0,16 gram keukenzout per liter water; het ongunstigste beeld gaf het watermon ster uit de polder Zuidland, waar de aanwezigheid van 25.45 gram keuken zout per liter werd geconstateerd. Om de betekenis van deze cijfers te kunnen afmeten zy vermeld, dat zeewater on geveer 34 gram zout per liter bevat. Boven de twintig gram zout per liter kwamen, na het monster van de polder Zuidland, die van de polders Klein- Piershil, Noord-Piershil, bij Goudswaard van de Oost- en Molenpolder, Oude Korendijk en Oude-Nieuwlandpolder, verder van de Eendrachtspolders Zwart- sluisje en Zuid-Beijerland, van de pol ders Heenvliét, Oude Kade, Abben- broek en Velgersdijk. Voorts werd nog op veertien andere plaatsen een zout gehalte beneden de twintig, doch boven de tien gram keukenzout per liter ge constateerd. In totaal zijn ruim veertig watermon sters genomen. Het oriënterend onder zoek geeft nog geen beeld van de ver- zilting, welke de ondergelopen polders in de zwaarst getroffen gebieden tref fen kan, daar het Rijkstuinbouwconsu lentschap Barendrecht zich beperkte tot de Krimpener- en Alblasserwaard en de Zuid-Hollandse eilanden met uitzonde ring van Rozenburg, Goeree-Overflakkee en Tien gemeten. verscheidene universiteiten in Canada, Amerika en België Hubert Biermans de titel doctor honoris causa. Uit tien tallen landen ontving deze bakkers zoon hoge onderscheidingen. In het voorjaar van 1952 kreeg hij de hoge Pauselijke onderscheiding van Ridder- van het Heilige Graf. Zijn vrygevigheid voor instellingen op godsdienstig, cultureel of sociaal ge bied werd bijna spreekwoordelijk. Met royale hand steunde dr. Biermans de universiteiten in Canada, Amerika en speciaal de Leuvense universiteit. Daar naast schonk hij vorstelyke bedragen aan het Canadese Rode Kruis, aan bi bliotheken, kloosters en liet in verschei dene landen zeven kerken bouwen. Een van deze kerken was de Sint Sebastia- nuskerk van Herkenbosch, die vijf mi nuten voor de bevrijding met Duits dy namiet de lucht in vloog. Met de kerk schonk hij de parochie een nieuw orgel en drie nieuwe klokken, die de nan kregen van hemzelf, zijn echtgenote zijn dochter, Hubertus, Bertha en hanna. Ook de pastorie liet hy herbou wen; hij kocht een schitterend jeugdhuis voor de toekomstige mijnstreek-bevol king in dit gebied, het „Dr. Biermans huis", stichtte een ideale bewaarschool en financierde heel wat instellingen op onderwijs-, sociaal en cultureel gebied in zyn dorp. De bevolking noemde hem „de weldoener van Herkenbosch" en ieder jaar werd op zyn verjaardag, 31 Decem ber, een plechtige Hoogmis opgedragen uit dankbaarheid voor de goede gever. Dr. H. Biermans, die als eenvoudig ge bleven man een diepe sensus catholicus door zijn fantastisch leven droeg, wordt in de loop van deze week in Brussel ter aarde besteld. Sportflits Voor het Zaterdagelftal zijn de vol gende landen wedstrijden vastgesteld: 25 April 1953: Leiden: NederlandBelgië. 30 Mei 1953: Parijs; Frankrijk—Neder land. Maaltijd werd niet in de steek gelaten (Van onze verslaggever) Zaterdagavond is het m.s. „Zuider kruis" van de HollandAfrika Lyn om half zes aan de Sumatrakadc te Amster dam gemeerd. Met een dag vertraging is het schip de thuishaven binnen ge lopen, na een reis, die desondanks te meer fortuinlijk mag lieten naarmate men zich realiseert, dat het 117 beman ningsleden repatrieerde van de „Klip fontein", die 8 Januari voor de kust van Mozambique in enkele uren is gezon ken. De opvarenden zijn toen door de „Bloemfontein Castle" aan boord geno men en naar Kaapstad gebracht, waar de bemanning zich op de „Zuiderkruis" voor Amsterdam heeft ingescheept. Toen dit schip Zaterdag IJmuiden passeerde, begaf zich daar de kapitein van de ge zonken „Klipfontein", de heer J. Ooster huis, aan boord om tussen zijn eigen mannen deze droevige thuisvaart mee te maken. Enkele dagen na de ramp is zoals menigeen zich nog wel. zal her- inneren kapitein Oosterhuis met een K.L.M.-toestel uit Zuid-Afrika direct naar Nederland teruggekeerd. Een lid van de bemanning, met wie we kort nadat de ontscheping was be gonnen, een gesprek hadden, was vol lof over de behandeling aan bqord van „Bloemfontein Castle" en „Zuiderkruis". Het liep, aldus zijn verklaringen, tegen half twee, toen de aanvaring plaats greep. Op de vraag, af de klap hard aam kwam, zei hij: „Och, eigenlijk niet eens. Als er een beetje wind staat, botst je zo vaak tegen een golf op. Dan Veerdienst Enkhuisen- St'avoren gestaakt De vorst van de laatste dagen heeft tot gevolg gehad, dat het IJsselmeer voor het grootste gedeelte overdekt is met drijfijs en licht vast ijs. Bij Enk huizen, Medemblik en voor de haven van Lemmer is reeds middelzwaar tot zwaar vast ijs. De veerdienst EnkhuizenStavoren is tot nader order gestaakt. Courses Hilversum De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen te Hilversum, waarvan de batige saldi zullen worden overgedragen aan het Nationaal Rampenfonds, luiden: Avondprijs: 1. Oosting's Oogappel (Jos Leeuwenkamp) 2.56.5; 2. Marum's Gre- gor; 3. Omar Spencer. Tot.: win. 4.60 pl, 2.10, 2.50, 2.—, ge.k. 9.60, cov. 9.10. Sterrenprijs: le serie: 1. Odylie Spencer F. A. Strooper) 2.51; 2. Nico the Saint; 3. Our Dream. Tot. win. 4.50, pl. 2, 1.70, gek. 6.30, cov. 2.80; 2e serie: 1. Ostro- gatta K (F. J. Eerenberg) 2.49.7; 2. Pie- ter D; 3. Peter Karnac. Tot. win. 13.50, pl. 3.50, 1.70, gek. 16.30, cov. 2.30; Finale: 1. Peter Karnac (H. C. ten Hagen) 2.49.6; 2. Ostrogatta K; 3. Pieter D. Tot. win. 6.30, pl. 1.50, 1.70, 2.10. gek. 5. cov. 5.60. Maan le afd,-prijs: 1. Qui Saint (W. Leeuwenkamp) 3.06.4; 2. Quick Gregor V; 3. Peter Chestnut. Tot. win. 3.10, pl. 1.40, 1.80, 1.80, gek, 2.80, cov, 7.80. Maan 2e afd.-prijs: 1. O Lapize II (H. C. ten Hagen) 3.00; 2. Quita Scott; 3. Paul Spencer. Tot. win. 2.20, pl, 1.40, 1.90, gek. 5.10. cov. 3.70. Electriciteitsprijs; 1. Norton Williams (J. J. Korver) 3.27.4; 2. Or de Casindra; 3. Nino Narvile. Tot. win. 3, pl. 1.20, 1.40, 1.50, gek. 10.60, cov. 5.30. Verlichtingsprijs: 1. Kondor (J. van Leeuwen Jr.) 3.30; 2. Prinses Julia B; 3. Oscar Major. Tot. win. 8.50,' pl, 2,20, 3.40, 2.40. gek. 15.90, cov. 12.10. Totalisator omzet f 68.094.50. pikt het schip een paaltje, zoals dat heet. Maar toen had de schok toch wel iets abnormaals." Van een paniek is geen moment spra- ge geweest. De passagiers waren net aan tafel en de meesten hebben hun maal tijd niet in de steek gelaten, Maar na het dessert, tegen een uur of twee, begon het schip snel te zinken. Er werd bevel gegeven, dat iedereen zijn plaats bij de sloepen in zou nemen, gereed om met het allernoodzakelijkste van boord te gaan. Intussen had de „Klipfontein" reeds contact met de „Bloemfontein Castle", die op volle kracht te hulp snel de. Onze zegsman is met de kapitein 't laatst van boord gegaan. Toen zijn sloep gestreken werd, was het tien voor vier. Kort daarop verdween de „Klipfontein" in de golven, Oiid.pol. delinquenten Stichting is verboden vereniging De Haagse kantonrechter heeft vonnis gewezen in de zaak, die door de Stich ting Oud-Politieke Delinquenten aan hangig was gemaakt tegen de Staat en minister-president dr. W. Drees. De kantonrechter heeft in zijn vonnis de Stichting Oud-Politieke Delinquenten gerangschikt onder artikel één van het Besluit tot ontbinding van landver- raderlijke organisaties, destijds uitge vaardigd door de Nederlandse regering te Londen. Hieruit vojgt dat deze Stichting geen rechtspersoonlijkheid heeft en derhalve niet wettig bestaat. In haar vordering tegen de staat en dr. W, Drees is zij dus niet ontvanke lijk. Zoals bekend, had de Stichting deze zaak aanhangig gemaakt, omdat zij meende schade te hebben geleden door de sluiting van het oorlogskerkhof in de Peel op Zondag' 9 November 1952, ten gevolge waarvan zij daar geen „her denking" kon houden. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter bovendien, dat dr. Drees niet aansprakelijk voorde sluiting kon worden gesteld, omdat deze sluiting door de minister van Oorlog op eigen verantwoording was geschied. Eiseresse werd veroordeeld in de kosten van het geding. W. van Ogtrop ridder H. Gregorius Het heeft Z.H. de Paus behaagd te be noemen tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote, de heer W. J. M, van Ogtrop te Bentveld, voor zijn vele verdiensten, speciaal voor het fonds Kerkenbouw, Bisdom Haarlem. Zondagavond heeft mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het Bisdom, de ver sierselen ten huize van de heer v. Ogtrop uitgereikt. Aanwezig waren o.a. mgr. Van Hussen, de heer Bouvy. mr. Bunc- ker en mgr. Henneman. Nieuwe burgemeester van Horst Bij K.B. is met ingang van 1 Maart benoemd tot burgemeester van Horst (L.) de heer Th. J. M. Gijsen, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Nieuwenhagen (L-) Advertentie ZWARE HOEST, BRONCHITIS! 1 MMiün«i:n»i--i-4j:i.i Vijfde ronde voor F.A.-Cup JVest-Bromwich moet de leiding afstaan Een verrassende, maar verdiende over- vhnning op Plymouth heeft Gateshead als enige club uit de Derde Divisie bij de laatste acht van de grote strijd om de Cup gebracht. In die laat ste acht, die over twee weken zullen gaan uitmaken wie in de halve eindstrijden komen, hebben zich verder geplaatst de vier hoofdklassers Arsenal, Tottenham, Bolton en Aston, de tweede klassers Birmingham en Everton en de winnaar van de over te spelen wedstrijd BlackpoolSouthampton. Voor Gateshead Is de verre reis naar Plymouth (bijna 700 km) dus niet te vergeefs geweest. Manchester United, dat de vorige ron de tegen de Londense amateurclub Walthamstowrpet grote moeite was door gekomen, werd nu volledig door Vrouwe Fortuna in de steek gelaten, Everton zegevierde op eigen terrein met 21. Arsenal, een der grote favorieten voor de Cup, boekte een vrij gemakkelijke zege op Burnley. In menige voorbe schouwing in de Londense bladen was Burnley aangeduid als de enige ploeg, die Arsenal de baas zou kunnen blijven, maar waarschijnlijk hebben de voorspel lers vergeten, dat Arsenal niet meer op Turf Moor, het terrein van Burnley, heeft verloren sedert 1926 Men kon Arsenal dit keer moeilijk met „The Reds" betitelen, want de Londena- ren speelden in goudkleurige shirts, de zelfde kleur, waarin zij in 1950 de finale hebben gewonnen. De uitslagen van de wedstrijden in de vijfde ronde van de F. A. Cup, luiden: BlackpoolSouthampton 11; Burnley Tour de France Luxemburg wil met 10 man deelnemen De Luxemburgse Wielerbond heeft aan leden-beroepsrenners hun mening ge vraagd over de beraamde vorming van een gemengde Luxemburgs-Duitse ploeg (zes Lu xemburgers, vier Duitsers) voor de Tour de France 1953. De renners hebben zich uit gesproken voor ee:i zuiver Luxemburgse ploeg van tien man, op grond van het feit dat in een nationaal team de eenheid veel inniger kan zijn'dan in een gemengd team. De Luxemburgse bond heeft dit standpunt aanvaard. Voor het geval de organisatoren van de Tour hiermee niet aceoord zouden gaan, zou de bond de renners vrij laten al dan niet deel te nemen. —Arsenal 0—2; Chelsea—Birmingham fl4; EvertonManch. U. 21; Halifax Tottenham 03; LutonBolton 01; Plymouth—Gateshead 01; Rotherham Aston 13. Dank zij een benauwde, maar verdien de zege op Sheff. Wedn. heeft Preston de leiding in de Eerste Divisie van West Bromwich overgenomen. Beide ploegen hebben 35 pnt., maar een beter doelge- middelde heeft Preston voor de eer ste maal in dit seizoen boven aan de ranglijst gebracht. De uitslagen van de in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Eerste Divisie: LiverpoolWest Brom wich 3—0; Manch. CityNew Castle 2-1; PrestonSheff. Wedn. 10; StokeCar diff 0—0. Tweede Divisie: Barnsley—Lincoln 11; Brentford-—Bury 22; Huddersfield Blackburn 03; LeicesterLeCds 33; Swansea—Notts Forest 21. TEN THYE tweemaal tweede in Antwerpen In het Koningin Astridbad te Antwerpen zijn internationale zwemwedstrijden gehou den. Dè voornaamste uitslagen luiden: 100 meter vrije slag heren; 1. Ditzinger (Dsl.), 59.6 sec., 2. Hermsen (Ned.), 1.01.4, 3. De Vreng (Ned.), 1.02.0; 4. Zijlstra (Ned 1.02.1. 400 meter vrjje slag heren: 1. Lehman (Dsl.), 4.51; 2. Ten Thye (Ned.), 4.52,1. 200 meter vrije slag heren: 1. Boiteux (Fr.), 2,15.6; 2. Ten Thye (Ned.), 2.17. Een 10 x 50 meter vrije slag estafette |s gewonnen door een ploeg van de Haagse Zwem- en Poloclub. Verrassende nederlaag van Hannie Termeulen Tijdens de derde ontmoeting voor de Am sterdamse zwemkampioenschappen, Zater dagavond in het Sportfondsenbad Oost, heeft X-Iannie Termeulen op de 400 m. vrije slag een geduchte nederlaag geleden. De eerste 300 m. ging zij vrijwel gelijk op met Els van der Ploeg en Ria Vonk. De andere meisjes bleken haar krachten echter boter te hebben verdeeld. Els van der Ploeg was de snelste en knabbelde met een tijd van 5.40.1 bijna 17 seconden van haar beste per soonlijke prestatie af. Record 200 m. schoolslag De Deense zwemmer Knud Gleie heeft zich als eerste op de nieuwe wereldrecord- lijst van de 200 meter schoolslag (orthodox) geplaatst. Zoals men weet is met Ingang van 1 Januari 1953 een scheiding van kracht tussen de schoolslag en de vlinderslag. Als limiettïjd voor de 200 meter schoolslag had i de internationale zwenvfederatie, de F.I.N.A. I de tijd van 2 min. 38 sec. vastgesteld. Gleie won te Kopenhagen dit nummer in 2 min. J 37.4 sec. Sittardia en B. V. V. spelen gelijk (1-1) (Van onze sportcorrespondent) In de ontmoeting SittardiaBVV scoorde Van Overbeek reeds na negen mi nuten voor de Bosschenaren, De gasten hadden in de eerste helft een duidelijk overwicht, maar keeper Van Rixoord' was in uitstekende conditie, zodat het bij dit éne doelpunt van BVV bleef. De thuisclub, die maar moeilijk op toeren kon komen; kwam tegen het verstrij ken van de eerste periode goed los; daardoor ook moest doelman Saris ver- schilendè keren in actie komen. Enkele goede kansen werden door de Sittar- dianen gemist. Na de thee zette de thuisclub dii'ect een flink offensief in. Vele mooie aan vallen werden op touw gezet, maar tel kens zocht men het doel on de ver keerde plaats. Na 25 minuten kwam evenwel" de zolang verwachte gelijk maker. Notermans deponeerde het leder keurig voor de voeten van Gruisen, die zonder al te veel moeite de stand op gelijke voet kon brengen. (11). In de resterende tijd deden zich zowel voor het BVV- als het Sittardiadoel enkele scoringskansen voor, maar tot doelpun ten bracht men het niet meer. Voetbaluitslagen WEST I. B: Rapiditas—ZVV 2—1, Zee- burgiaVolendam 16, WEST II. A; ONA—TSC 0—4, B: Velox—Unitas 3—4, Wassenaar—UVS 2—4, Quick—DFC 1—1. ZUID I. A: Sarto—RKTVV 2-0, TOP— Woensel 42, Kolping SDWSpechten 11. SET—Wilhelmina O—0. B: MiddelburgGoes 34. WEST I. Derde klasse B: Baarn—Allen Weerbaar 4—1, DonarZSGO 01, JOS RKAVIC 3—2. D: Holland—Wilh. Vooruit 4—1, Hercules—Hilversum 2—2. Vierde klasse B; AssendelftBergen 5—1. C: De Meteoor—Zilvermeeuwen 4—3. H: VVIJZwaluwen Vooruit 23. WEST II. Derde klasse A: HPSV—LFC 11, HillegomArchipel 80. B: BMT— VIOS 7—1, GD ARKAVV 1—2, Laakkwar tier— Leonidas 2—0. Vierde klasse A: Gr, Willem 11/Vnc DCO 2—3. B; Meerburg—Cromvliet 2—0, JagersRijswijk 21, DSOAlphia 34 o.p.v. DSO, RAVA—DONK 3—2, C: Lenig en Snel—RVC 0—0, D: DRL—Quick Steps 32, Belvedere■Amrnerstolse SV 04, E: PDK—Te Werve 1—1, Delft—Tonogido 2—2, OOST. Derde klasse B: WSC—KHC 4—2. D: Union—De Treffers 2—1. ZUID I. Derde klasse A: ODC—Geldrop 10, D: Nieuw BorgvlietRKFC 01. Vierde klasse C: HVC1-1—Herpin in 2—2, DESO—RKSVA 1—0. D: RKDVC—Waspik 6—2. VOOR HET RAMPENFONDS Racing MechelenXerxes 32 FeijenoordHeerenveen 42 *t Gooi—NOAD 2—3 Willem IX—PSV 1—1 RBCStormvogels 41 EindhovenBrabantia 2—3 UnionDe Treffers 21 SCHAKEN KralingenL.S.G, 54 S.V, II—Philidor (Leiden) R,S,C.De Pion 2>A—7>/a.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3