EISLER uitgeweken naar West-Berlijn? ELZASSERS protesteren tegen vonnissen in proces-Oradour 8eirK DE TIJD. O s c De Bisschop, het zichtbaar teken van aller eenheid met en in Christus Premier Van Eloutte in Nice voor onderhoud met Bf^evÉjn Geen feest van uitbundigheid DE TIJr> MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 PAGINA 1 Amerikanen zoeken hem nog wegens communistische activiteit in de V.S. Het West-Berlijnse blad „Telegraf" schreef gisteren dat het uit welingelichte kringen vernomen had, dat Gerhard Eisler, het voormalige hoofd van de Oost-Duitse propaganda en eertijds een van de meest op de voorgrond tredende communisten in de V.S., naar West- Berlyn is uitgeweken. De Amerikaanse autoriteiten in Berlijn zouden naar hem zoeken, daar Eisler nog een gevangenis straf moet ondergaan wegens onwettige communistische activiteit in de V.S. Eisler wist in 1949 met een Pools pas sagiersschip uit de V.S. naar Oost-Duits- land te ontsnappen. Het Oost-Duitse ministerie van Voorlichting, waarvan hij in 1949 de leiding kreeg, is de vorige maand ontbonden. Sinds die tijd zou Eisler, die van Joodse afkomst is, zich in O.-Berlijn in huisarrest bevinden. Door communistische bladen werd hij de laatste tijd vaak aangevallen omdat zijn propaganda niet doeltreffend ge noeg zou zijn. Van Amerikaanse zijde werd het be richt van de vlucht van Eisler naar W.-Berlijn niet bevestigd noch tegenge sproken. Reisbeperkingen Een Joodse vluchteling uit O.-Duits- land heeft aan de geallieerde autoritei ten in W.-Berlijn medegedeeld dat de gehele bevolking van O.-Duitsland bin nenkort van nieuwe persoonsbewijzen zal worden voorzien, die de bewegings vrijheid van de houder beperken tot een bepaald gebied. Deze reisbeperking zou zich uitstrekken tot ongeveer een af stand van ten hoogste 30 km van de woonplaats. Britse troepen uit Suez-kanaalzone Binnenkort besprekingen Premier Nagulb heeft verklaard dat „zeei binnenkort'' besprekingen zullen worden gevoerd tussen Engeland en Egypte over de ontruiming van de Suez-kanaalzone door de Britse troepen. Volgens het te Cairo verschijnende dagblad „Al Misri" heeft Engeland in beginsel toe gestemd in. terugtrekking van zijn troepen uit de Suezkanaalzone en zullen binnenkort officiële besprekingen beginnen in een „sfeer van ongekentjj wederzijds vertrou wen." Zaterdag hebben honderdduizenden Soe- danezen te Khartoem geluisterd naar een rede van de gouverneur-generaal sir Robert Howe, uitgesproken ter gelegenheid van de viering van de ondertekening van het En gels-Egyptische accoord betreffende de Soe dan. Een enthousiaste menigte juichte de rede toe. Na zijn toespraak inspecteerde Howe de Egyptische, Britse en Soedanese troepen, die stonden opgesteld. Pressie op de regering Engelse dijken sullen het wel houden (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Indien stormen uitblijven bestaat er een goede kans dat de Engelse dijken stand zullen houden tijdens de periode van acht en veertig uren waarin de springtjjden hun grootste hoogte zullen' bereiken. Meer dan vijf milliocn zand zakken waren uit het buitenland aan gevoerd, toen gisteren een laatste lading van vijfduizend binnenkwam uit Zwit serland. De K.L.M. heeft geholpen bij het vervoer. Zaterdag verklaarde Sir David Maxwell Fyve, minister van Binnen landse Zaken, bij zijn terugkeer van een bezoek aan Nederland, dat de Britse re gering zal overwegen op welke wijze zij Nederland het best kan helpen voor het droogleggingswerk en de herstelarbeid in de door de overstroming getroffen gebieden. Amerikaanse D.C.-6 in zee gestort Een Amerikaanse D.C.-6 met 46 per sonen aan boord is gistermiddag in de Golf van Mexico in zee gestort. Onmid dellijk nadat men S.O.S.-seinen van het toestel had opgevangen werden vlieg tuigen en enige boten naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Een der vliegtui gen meldde dat zich op een vlot nog zes overlevenden zouden bevinden. Tot nu toe werden 21 lijken geborgen. Spoorwegramp in Italië eist 23 doden Tengevolge van een spoorwegongeluk in Italië werden gisteren '23 personen gedood en 80 zwaar gewond. Een snel trein op het traject BariNapels reed met een vaart van ruim 100 kilometer door een gesloten wissel voor het station van het plaatsje Benevento. Negen wa gons kantelden en werden versplinterd, de locomotief botste tegen het perron en verwondde een aantal reizigers. De slachtoffers waren allen Italianen, voor het grootste gedeelte emigranten die op weg waren naar Napels waar zij per boot verder' zouden reizen naar Venezuela. De directeur-generaal, van de Italiaanse spoorwegen heeft verklaard, dat waarschijnlijk de remmen hadden geweigerd. De voorgeschreven maxi mum snelheid ter plaatse is dertig kilo meter. De machinist en de stoker, die beiden licht gewond werden, zijn in arrest gesteld. Israël hoopt op steun van het Westen Aansluiting bij het Atlantisch Pact? Rechtsgeoriënteerde partijen in Israël on derzoeken thans de mogelijkheid op welke wijze het land aansluiting bij het Atlan tisch Pact kan zoeken nu de hreuk met de Sovjet-Unie definitief is. De Israëlische ambassadeur verklaarde te Washington, dat de Westerse landen, nu de morele plicht hebben om openlijk te ver klaren, dat zij Israël ten volle zullen steu- De Internationale Liga voor de rechten van de mens heeft Vrijdag in een schrij ven aan Pearson, de Canadese voorzitter van de Algemene Vergadering der V. N., verzocht om „doeltreffende" stappen van de algemene vergadering, om een einde te maken „aan de vervolging van Joden ach ter het ijzeren gordijn". Prinses Ragnhild van Noorwegen verloofd Te Oslo is de verloving bekendge maakt van de 22-jarige prinses Ragnhild, de oudste dochter vari kroonprins Olaf en prinses Martha van Noorwegen, met de 29-jarige reder Erling Lorentzen uit Oslo. Het huwelijk zal in begin Mei worden gesloten. Lorentzen heeft tijdens de oorlog ac tief deelgenomen in de strijd tegen de Duitsers en later was hij lid van de ondergrondse .verzetsbeweging. Volgens de Noorse grondwet kan de prinses op 21-jarige leeftijd in het hu welijk treden en maakt het geen ver schil of haar a.s. man al dan niet van konrqklijke bloede is. NOORD-UOLMIVDSCQ? CODRAST. 16 Febr. 1853 BELGIË. Brussel. Z. Em. de Kardi naal-Aartsbisschop van Mechelen heeft in zijn voor dezen vastentijd uitgevaar digd herderlijk schrijven de geloovigen in krachtige bewoordingen opgewekt tot de eerbiediging van het geestelijk gezag. „Alleen de onderwerping van het geestelijk gezag, zegt Zyne Eminentie, kan den mensch rust van geest en hart geven, met al het geluk waarvoor hij hier beneden vatbaar is. De miskenning van dat gezag is de bron van alle scheu ringen in de Kerk. van alle onlusten in de burgermaatschappij, van het pan- theïsmus, het socialismus, het atheïsmus van ue acacui^njuai en van een aantal andere ongerijmde werp luiden als volgt: stelsels, die uit de handeloosheid der I „Het eigenlijke doel van het beschou- geesten zijn voortgekomen." L wende leven is voortdurend met God te Duizenden Elzassers zijn gisteren in kerken en bij oorlogsmonumenten bijeen gekomen als protest tegen de vonnissen, uitgesproken tegen 12 Elzassers wegens hu™ aandeel in het uitmoorden van het Franse plaatsje Oradour sur Glane. Zij kregen gevangenisstraffen van vijf tot acjit jaar. De burgemeesters van het departe ment Boven-Rijn zijn een administratie ve staking begonnen. Parlementsleden uit de Elzas hebben maatregelen be sproken om pressie op de regering uit te oefenen. Zij overwogen ongehoor zaamheid aan regeringsbesluiten en ontslagaanvrage als volksvertegen woordiger. Ook de mogelijkheid van een belastingstaking is overwogen. Alle carnavalsfeestelijkheden in de Elzas zijn afgelast. De autoriteiten hebben de bevolking verzocht de ko mende vier dagen te wijden aan rouwdiensten en herdenking. Oud-strijders uit de Elzas, veteranen van beide wereldoorlogen, hebben hun militaire onderscheidingstekenen aan de Franse president teruggezonden. Helden uit het verzet en leden der gezinnen van 16.000 Elzassers, die in Duitse con centratiekampen omkwamen, omdat zij weigerden bij de SS dienst te nemen, Prins Bernhard bedankt Lord Alexander Prins Bernhard heeft, in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Ko ninklijke Landmacht, de Britse minister van Landsverdediging, Lord Alexander, de volgende boodschap' doen toekomen: „Ik wens uitdrukking te geven aan mijn oprechte erkentelijkheid voor de bewonderenswaardige en onschatbare hulp, die de Koninklijke Marine, het Britse leger en de Engelse luchtmacht tijdens onze grote beproeving hebben verleend in dezelfde kameraadschappe lijke geest, die ons immer heeft ver bonden". Lord Alexander heeft met de volgen de woorden geantwoord: „Ik ben zeer 'erkentelijk voor uw vriendelijke bood schap en üw dankbetuiging ter gelegen heid van de hulp. "die onze-strijdkrach ten u, hebben kunnen bieden bij de grote 'ramp, die uw land heeft ge troffen." Prins Bernhard heeft verslag uitge bracht in een vergadering van de co ördinatiecommissie Watersnood over de bevindingen van zijn tochten in de rampgebieden. Daarna is uitvoerig van gedachten gewisseld. Na aflooD is Prins Bernhard geïnter viewd door de radioreporters van de Columbia Broadcasting System en van Radio Luxemburg. Geen lijfstraffen in Engeland Het Lagerhuis heeft Vrijdag een wetsontwerp betreffende het weer in voeren van lijfstraffen met 159 tegen 63 stemmen van de hand gewezen. Tijdens een verhit debat, dat aan de verwerping voorafging, wezen de voor standers er op. dat alleen door lijfstraf fen een einde gemaald; zou kunnen worden aan de talloze roofovervallen, die door jongelui bedreven worden en tevens het aantal zedenmisdrijven aan zienlijk beperkt zou worden. Zowel de Labourleden als de Conservatieven mochten individueel hun mening te kennen geven. TSJECHOSLOWAKIJE Radio-Praag meldde gisteren dat vandaag te Ostrava een proces zou beginnen tegen negen „spionnen", die er van worden beschul digd voor de Britse geheime dienst te hebben gewerkt, Dit z°u geschied zijn on der leiding van de voormalige tweede se cretaris van de Britse ambassade te Praag, Neil Gardner, die dertien December 1951 uit Tsjechoslowakije werd gebannen, om dat hij „op heterdaad was betrapt bij het zich toeëigenen van Tsjechoslowaakse staatspapieren" OOST-DUITSLAND Op bevel van de staatsveiligheidsdienst in de Russische zone van Duitsland zullen „alle niet-ariërs en gemengd gehuwde personen" onder toe- zich worden geplaatst, zo meldt de „All- gemeine Woehenzeitung der Juden in Deutschland". kanten zich tegen de vonnissen van het militaire gerechtshof te Bordeaux. Straatsburg, Mulhouse; Colmar en dere steden in de Elzas geleken Zater dag op plaatsen van rouw. Met zwarte randen omgeven vlaggen woeien half stok of bedekten kozijnen en balkons. De Franse minister van Defensie Ple ven heeft spoedige behandeling door de regering beloofd van een amnestiever- zoek ten gunste van de veroordeelde Elzassers, die door de Duitsers werden gedwongen bij de SS dienst te nemen. Dit verzoek is in de vorm van een wets ontwerp ingediend door de vroegere mi nister Pierre Pfimlin. Deze zal aan het hoofd van een delegatie parlementsle den Dinsdag a.s. een bespreking over de kwestie hebben met premier Mayer en minister Pleven. 50ste sterfdag van de H. Gemma 11 April is het vijftig jaar geleden, dat de H. Gemma Galgani in Lucca (Italië), waar zij ook geleefd had, stierf. De week van 11 tot en met 19 April zal een feestweek zijn in Lucca. Zondag 19 April is er een grote processie, waar aan heel Lucca meedoet. In deze proces sie zullen de reliquieën van de Heilige naar een nieuw Heiligdom worden over gebracht. Dit Heiligdom staat midden in het klooster van de Passionistinnen. Bij deze gelegenheid zal de leiding, van de „Gemmabode" het tijdschrift, dat de paters Passionisten uitgeven ter ere van de H. Gemma een reis naar Luc ca organiseren met bezoek aan Rome. met audiëntie bij Z-H. de Paus en bezoek aan het Heiligdom van de H. Maria Go- retti in Nettuno. Inlichtingen: Gemma bode, Mook (L.). A R Nieuwe aardbevingen in Persië Verscheidene dorpjes weggevaagd Volgens de voorzitter van het Perzi sche rode kruis zouden bij de aardbe ving in het plaatsje Tourrond van Don derdag j.l. 950 personen zijn gedood en 140 gewond. In drie kleinere dorpen in j de omgeving zouden 23 personen om het leven zijn gekomen. Inmiddels zijn de reddingsacties in volle gang. Amerikaanse vliegtuigen hebben voedsel en medicamenten boven het geteisterde gebied uitgeworpen. Af delingen van het Perzische leger zijn met de bergingswerkzaamheden bezig terwijl technici de^watervoorziening die is uitgevallen trachten te herstellen. Zaterdag hebben zich nieuwe aard schokken voorgedaan, die de nog ge spaarde huizen in Tourrond en in de dorpen in de omgeving vernield hebben Het is nog niet bekend of hierbij nog slachtoffers zijn gevallen. Tweede brief van de H. Vader over de Rosenbergs Op het Witte Huis te Washington werd Zaterdag een tweede brief uit het Vaticaan ontvangen, welke handelt over door Z. H. de Paus ontvangen verzoe ken om, ten gunste van de Rosenbergs, stappen bij de Amerikaanse regering te doen. De advocaat van het echtpaar Rosen berg heeft Zaterdag geëist dat een on derzoek zal worden ingesteld naar de oorzaak van het feit, dat het eerste ver zoek om clementie, dat de H. Vader in December j.l. by de toenmalige minis ter van Justitie heeft ingediend, niet naar het Witte Huis is doorgezonden. De advocaat zeide, dat moet worden nagegaan of belangrijke documenten betreffende de zaak-Rosenberg niet er gens zyn onderschept, in plaats van ter kennis van president Eisenhower of diens voorganger, te zijn gebracht. Inmiddels is gisteren een delegatie van zevenhonderd personen met een speciale trein van dertien wagens naar Washington vertrokken om te trachten president Eisenhower tot clementie voor Julius en Ethel Rosenberg te bewegen. De leider, de secretaris van het Natio nale Rosenberg-comité, deelde mede, dat men voornemens was vier en twin tig uren bij het Witte Huis te posten. Herderlijke brief van Hoogwaardig Episcopaat Naar een diepere en meer consequente beleving van deze eenheid Gezondheidstoestand van de koning verbeterd (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Zondagavond. De Belgische premier Van Houtte. vergezeld van de heer Verwilghen. hoofd van het kabinet des Konings, is Zondag heen en weer gevlogen naar Nice waar hij een onderhoud had met Koning Boudewijn. Dit onderhoud had plaats in het hotel Negresso en duurde een uur. Bij zyn terugkeer te Brussel verklaarde de premier aan de jour nalisten dat het doel van zijn reis ge weest was met de Koning staatszaken te bespreken. Wat de gezondheidstoe stand van de Koning betreft, verklaar de de heer Van Houtte, dat de vorst het goed maakt, maar dat hy waar schijnlijk nog enige tijd aan de Azuren- kust zal moeten blijven. De heer Verwilghen legde er van zij i kant de nadruk op, dat de Koning verlangde te worden ingelicht over de toestand van de geteisterden en over de politieke toestand in het algemeen, De heer Verwilghen zei eveneens dat de gezondheidstoestand van de Koning ITALIË De Italiaanse Kamer van Af gevaardigden heeft de parlementaire on schendbaarheid van de communistische af gevaardigde Mario Mantagnana opgehe ven, opdat hij vervolgd kan worden op beschuldiging van belediging van de Paus en de katholieke geestelijkheid, FRANKRIJK De oproep van de Franse communisten om Donderdag te maken tot een „dag van actie", met sta kingen, protestbijeenkomsten, enz., heeft vrijwel nergens in Frankrijk weerklank gevonden. verbeterd is. In goed ingelichte krin gen wordt vernomen dat de reis van de heer Van Houtte binnen het raam valt van het wekelijks contact dat de Ko ning met de premier heeft. Gewoonlijk vindt dit contact plaats bij het begin van iedere week. Gezien de belangrijk heid van dé werkzaamheden in de Ka mer en de Senaat, zowel op nationaal als internationaal gebied, heeft de heer Van Houtte er deze keer de voorkeur aan gegeven van de Zondag gebruik te maken om de vorst over de huidige vraagstukken in te lichten. De Belgi sche Kamer behandelt op het ogenblik de begroting van Buitenlandse Zaken Het debat, dat verleden week begon, wordt Dinsdag voortgezet. „Life" heeft spijt van artikel over Frankrijk De uitgever van het Amerikaanse tijdschrift „Life", Henry Luce, heeft zijn verontschuldigingen aangeboden voor de „ongelukkige toon" van een hoofd artikel in zijn blad over Frankrijk, dat grote verontwaardiging heeft gewekt in Franse kringen. In het betrokken artikel werd „Ma rianne" vergeleken met een „dame van licht allooi" die van Uncle Sam" geld probeert los te krijgen. De Franse Na tionale Vergadering werd een „circus' genoemd. In een brief aan de directeur van France Soir", een veelgelezen blad in Frankrijk, zegt Luce: „De beledigende passage was niet anders dan een grap Laten wij het er over eens zijn, dat het hoofdartikel niet gelukkig was." Zondag is in alle Katholieke Kerken het volgend herderlijk schrijven voorgelezen: De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de Hun toevertrouwde Geestelijkheid en Gelovigen, ZALIGHEID IN DEN HEER. Beminde Gelovigen, Het jaar 1953 brengt voor ons een feest mee: het eeuwfeest van het herstel der Hiërarchie in ons vaderland. Immers honderd jaar geleden, in het jaar 1853, op de v>ierde dag van de maand Maart, werd door Paus Pius IX de leiding van de Kerk in Nederland wederom in handen gelegd van Bisschoppen, die ieder een eigen bisdom zouden besturen: een Aartsbisschop van Utrecht, een Bisschop van Haarlem, een Bisschop van 's-Hertogenbosch, een Bisschop van Breda, een Bisschop van Roermond. Op die dag werd tevens de Nederlandse Kerkprovincie opgericht. Bij dit eeuwfeest willen wij, de Bisschoppen, die thans de Nederlandse Kerk provincie besturen, ons in een gezamenlijk Herderlijk Schrijven tot U richten. Wij willen U uiteenzetten, wat er in 1853 eigenlijk is geschied; Wij willen U de zin van het Bisschopsambt dieper doen verstaan: en Wij willen U aansporen dit in de toekomst, dieper te beleven. door Paus Pius IX, waarbij de Kerk in ons vaderland weer Bisschoppen met eigen bisdommen kreeg. Beminde Gelovigen. Plet ligt voor de hand, dat men bij de viering van dit herstel zich de vraag stelt: wat bete kent dan eigenlijk de Bisschop voor zijn bisdom? Wat is de zin van het Bis schopsambt? Om op die vraag een antwoord te vinden, moeten wij eerst zien naar Christus, die van zichzelf heeft getuigd dat Hij de Weg, de Waarheid en het Leven is. God heeft ons allen geroepen tot het heil, maar slechts in en met Christus: Hij en Hij alleen is voor ons de weg naar God en naar het heil. bij Hem moeten wij worden ingelijfd, zo dat Hij leeft in ons en wij één zijn met Hem; slechts wanneer wij één zijn met Christus zal de Vader ons Zijn kinderen noemen en zullen wij mogen ingaan in het Vaderhuis. Doch niemand van ons kan de eenwording met Christus uit zichzelf tot stand brengen: zij is een gave. die van boven komt: het is de Geest van Christus, die komen moet om ons met Christus te verbinden en aan Hem gelijkvormig te maken. En de Heilige Geest komt, tot ons door de. Sacramenten,,de tekenendes ge- loofs, die Christus ons heeft nagelaten. Welnu, van deze Sacramenten is de Bisschop de bedienaar bij uit stek; in hem is de volheid van de macht om door de Sacramenten de Heilige Geest te schenken, die ons met Christus verbindt. In elk bis dom zijn er naast de Bisschop pries ters werkzaam bij de bediening der Sacramenten, maar zij werken niet los van de Bisschop, doch als zijn vertegenwoordigers en medehelpers. Daarom is de Bisschop voor heel zijn bisdom en voor al zijn gelovi gen vader, vader van het nieuwe leven, dat een leven niet en in Christus is. En omdat de viering van de Sacramenten en met name de viering van de Heilige Eucharistie tevens eredienst aan God is, „s de Bisschop voor heel zijn bisdom in de volle zin van het woord pries ter, Hogepriester. Pontifex noemt de Kerk hem, dat wil zeggen bruggen bouwer, want hy is het, die door heel zijn bisdom bruggen slaat tus- sen God en de mensen en tussen de mensen en God. Eeuwfeest van herstel der hiërarchie Toen onze Heer Jesus Christus Zijn Kerk stichtte, gaf Hij aan Petrus op dracht deze kudde te weiden; Petrus zou de rots zijn, waarop de Kerk ge bouwd staat. Doch naast Petrus koos Hij nog elf anderen uit Zijn leerlingen tot Zijn Apostelen, opdat ook zij her ders zouden zijn, medeherders van de opperherder Petrus. Sindsdien heeft de Kerk van Jesus Christus eeuwen bestaan, doch haar inrichting is zó gebleven, als Christus het verordend had en zal zó blijven tot het eind der tijden, wanneer de Heer wederkomt: altijd zal er in de Kerk een opperherder zijn om als op volger van Petrus de kudde te weiden en altijd zullen er In opvolging van de overige Apostelen medeherders, zijn. De opperherder is de Bisschop van Rome: de herders zijn de Bisschoppen, die tezamen met de Bisschop van Rome geheel de Kerk en ieder voor zich een deel van de Kerk, hun bisdom, bestu ren. Bü de stichting van de Kerk warden het er elf, die naast Petrus geroepen werden om herders te zijn. Bij de uit breiding van de Kerk over de wereld moest het getal van de herders groter worden. Maar hoe groot hun getal thans ook moge zijn, hun taak is nog altijd dezelfde; in opvolging van de Apostelen medeherders te zijn over de Kerk. En al zijn er gebieden, waar de bestuursvorm anders is, zoals in vele Missielanden, op de duur zullen toch ook daar Bisschoppen als herders over een eigen bisdom worden aangesteld. Zo is het ook gegaan in ons vader land. Reeds spoedig na het begin van de kerstening werden er bisdommen opgericht en Bisschoppen aangesteld. Meerderen van hen kent gij bii name: Sint Servaas. Sint Lambertus, Sint Willibrord, Sint Bonifatius. Bij de ver dere kerstening werd ook deze hiërar chie verder uitgebouwd. Doch tegen het einde van de Middeleeuwen drong het bederf, dat nooit geheel ontbreekt, dieper in de Kerk door; en daarna kwam de zg. Reformatie en de grote scheuring. Wij willen over dit droevig gebeuren niet verder spreken. Het is voldoende te zeggen, dat tengevolge van dit alles de Kerk in ons vaderland steeds meer in een noodtoestand ge raakte, die tenslotte zo ernstig werd, dat het zelfs niet meer mogelijk bleek de hiërarchische inrichting te handha ven. Ruim twee eeuwen lang heeft de Kerk hier toen bestaan bijna geheel zonder een eigen bisschoppelijk be stuur en leefde zij in het grootste deel van ons vaderland onder een allerge- irekkigste regeling. Doch Hij, die de Heer der Kerk is, lesus Christus, heeft ons niet verlaten. Ondanks moeilijkheden van buiten af en van binnen uit, ondanks menselijke fouten en menselijke tegenwerking, heeft Hig de Kerk in Nederland geleid naar het herstel. En in dat herstel is wel een van de belangrijkste momenten geweest: het herstel van de hiërarchie Monica Baldwin: Ik sprong over de muur Vertaling J. W. Hofstra 101 „U bent veel te veel bezig met de mystiek", zeide zij mij eens toen ik op het matje moest komen. „U moet er goed aan denken dat het zeer aanmati gend is God mystieke genaden te vra gen. Zielen, die deze zaken willen for ceren, lopen groot gevaar zich van alles te gaan inbeelden. De enige veilige weg die leidt tot de vereniging met God loopt via de nederigheid en het getrouw vol brengen van Gods Wil." Veilige wegen zijn altijd vervelend, dacht ik, maar hardop zei ik: „Maar. Moeder, als nu ons enig doel is tot cie vereniging met God te komen, zoals in Sancta Sophia staat..." „Hoe bent U aan Sancta Sophia geko men?" vroeg zij direct. Ik vertelde haar dat ik dit op een dag dat zij het noga] druk had en mij ver lof had gegeven zelf een boek te pakken, uit de kast in het Noviciaat had ge haald. „Dit bedoel ik," ging ik onverstoor baar verder en legde het boek bij de passage die ik had aangewezen op haar kiiieën. woorden van Pater Baker, zoals bekend een der grootste contemplatieven de Benedictijnen, over dit onder- verkeren en te komen tot een bijna on onderbroken vereniging met Hem. op de toppen van onze geesteen ver eniging die de ziel in staat stelt Hem te smaken en Zijn tegenwoordigheid we zenlijk te ervaren in het centrum van de ziel." Zij zette haar bril op. las de passage, sloot het boek en legde het op de plank naast haar neer, „Laat dat boek maar hier," zeide-zij. „O, Moeder, geef het mij toch alstu blieft terug!" smeekte ik. Maar zij schudde het hoofd. Het was niet goed voor mij, zeide zij nogmaals, altijd zo bezig te zijn met mystieke ge bedstoestanden. Ik moest deze dingen maar aan God overlaten en mij voorlo pig bepalen tot het beoefenen van de nederigheid en de gehoorzaamheid. Misschien had zij wel gelijk, maar toch voelde ik mij zeer opstandig toen ik haar verliet. Als je nu in het klooster gegaan was om tot de vereniging met God te komen en het inwendig gebed de kortste weg was om daartoe te gera ken. dan was het toch dwaasheid als lp niet probeerde zo spoedig mogelijk ee»> „mvstica" te worden. Ik sprak hierover met de Benedictij ner pater die ons retraite kwam ge ven Ik vertelde hem dat ik er niet genoeg aan had alleen maar met God te „pra ten" en over Hem te denken. Wat ik wilde was God zelf. en naar alles wat ik daarover gehoord en gelezen had kon men alleen maar wezenlijk in contact met Hem komen door middel van her 'mystieke gebed. „Inderdaad," antwoordde hij. „De Mys tielc is het resultaat van het hevig ver langen en het voortdurend zoeken van de mens naar de middelen die leiden tot een daadwerkelijk, ontologisch, qua- si-physiek contact met God," Hij legde mij nit dat wat mystieke kennis voor de ziel is, het gevoel is voor het li chaam. „Het is zeer goed mogelijk," zeide hij „dat God U trekt tot de mystieke ver eniging met Hem. Maar ik waarschuw U. dat het contemplatieve gebed een lij densweg is zoals er kwalijk nog één te vinden zal zijn, want de kleinste opzet telijke verstrooidheid en de geringste verslapping in het, voortdurend en voor honderd procent, streven naar de vol maaktheid trekt als het ware tussen God en de ziel een muur op, waartegen men, zodra men wederom gaat bidden opbotst. Hij zei nog iets wat ik altijd onthou den heb. Ik vroeg: „Is het dus niet verkeerd als ik met God wens verenigd te wor den op dezelfde manier als dit het ge val is met de mystieken?" Hij lachte, „Bewaar mij, kind. natuur lijk niet! De zalige Angela de Foligno heeft gezegd dat de zekerste en vlugste manier om tot deze vereniging te gera en is God als het ware te dwingen, „in alle nederigheid", „zonder ophouden" en zelfs „met geweld" het Koninkrijk der Hemelen lijdt geweld immers ons deze genade te 'schenken. Zij ging zelfs zover dat zij beweerde, dat men God door de hevigheid van ons verlangen deze bij zondere genade kan ontwringen." En dit deed mij eerst goed beseffen wat wij kunnen bereiken als wij ons. met hart en ziel en a] onze krachten toeleggen op het nastreven van hetgeen wij zo mateloos verlangen. „Ce que femme veut, Dieu le veut Vooral als het. zoals de heiligen zo coed wisten, om geestelijke zaken gaat. TWAALFDE HOOFDSTUK Natuurlijk was Trevelioc niet de eni ge plaats die ik in Cornwall bezocht. Maar het heeft volgens mij weinig zin uit te weiden over al mijn andere Bele venissen, aangezien geen enkele daar van leidde tot het ontdekken van een huisje of een plek bij de zee waar ik zou kunnen bouwen. Het was jammer dat ik geen geid meer had om langer in West Penwith te blijven. Ik besloot echter later nog een tweede, en als het nodig was, een derde maal ten zuiden van de Tamar op on derzoek uit te gaan naar een tijdelijk onderdak vanwaafuit ik mijn naspeu ringen zou kunnen voortzetten totdat mijn Onmetelijk Verlangen dat wat ik zo wanhopig begeerde aan de handen der Voorzienigheid had ontfutseld Ik maakte al deze plannen tijdens de lange reis terug naar Londen. 'Het feit dat ik het Hertogdom wederom moest verlaten veroorzaakte mij een bijna li chamelijk onwelzijn, maar toen de trein eenmaal de Saltash Bridge was gepas seerd en wij wederom op de stevige grond van Devon waven aangeJa.id kwam er ook als het ware wat meer rek in het elastiek dat mij aan Cornwall gebonden hield. Zodra men het wonder land waar toverij en heksenkunsten hoogtij vieren heeft verlaten, verandert, vreemd genoeg ook meteen weer je eigen mentaliteit. In Cornwall bespeurt men voortdurend ergens in zijn onder bewustzijn de aanwezigheid van onzicht bare wezens. In een wereld, die afge stompt is door de beschaving, heeft men geen tijd meer om daar op te letten. De hele weg nadr Trevilioc was ik mij be wust geweest van de tegenwoordigheid van bos- en watergeesten. Het geloof aan toverkracht en onbekende machten was daar sterk genoeg om verschijnin gen Gestalte te geven, die zich voor on gelovige ogen verborgen houdt. (Wordt vervolgd). De Sacramenten zijn echter tekenen van het geloof en kunnen ons slechts met Christus verbinden wanneer zij in eeloof worden ontvangen. Zoals de Bisschop vader rs voor zijn bisdom in de orde van het nieuwe leven, zo is hij ook vader in de orde van het geloven. De Bisschop immers is de officiële ge tuige en verkondiger van het geloof der Kerk en de authentieke bewaar der van de schat der Openbaring: hij is erfgenaam van de Apostelen in hun taak om de Blijde Boodschap te ver kondigen en in de belofte, die zij ont vingen, dat de Geest der waarheid hen zou bijstaan; elke prediking van de Blijde Boodschap in een bisdom ge schiedt krachtens machtiging van de Bisschop en moet met zijn prediking in overeenstemming zijn. De eenheid met Christus, die door de Sacramenten in het geloof tot stand komt, moet haar weerslag vinden in het verdere leven van de christenen- in alles wat zij doen en laten, in hun persoonlijk leven en in hun samenleving in gezin en maat schappij moet deze eenheid met Chris tus beleefd worden, En ook daar heeft de Bisschop wederom voor heel ziin bisdom een bijzondere taak te vervul len, omdat hij door de H. Geest gesteld is om de Kerk te leiden. Hij moet voor gaan, de weg wijzen, behoeden, waar schuwen, leiding geven, doen samen werken; in één woord, hij moét herder zijn van zijn kudde. Zo is dus de Bisschop in zijn bisdom de bewerker en bevjaarder en tegelijk het zichtbaar teken van aller eenheid met Christus en in Christus met, elkan der: en dat niet slechts van de onvol maakte eenheid met Christus hier op aarde, doch ook van de voltooiing daar van: de volmaakte eenheid, die wij ver wachten in het toekomende leven. Beminde Gelovigen. Wanneer daf de zin is van het Bisschopsambt, dan kunnen wij het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie wel niet beter vieren dan door te streven naar een diepere en meer conse quente beleving van onze eenheid met Christus en in Christus met elkander. Eenheid met Christus! Midden in een wereld vol twijfel en ontkenning mo gen wij een houvast hebben door ons geloof in Christus. Midden in een we reld, die overal heil zoekt en nergens heil vindt, mogen wij weten, dat er voor allen heil is bij Christus. Midden in een wereld, die zich vasthecht aan het vergankelijke en die geen verwach tingen meer kent, mogen wij toeleven naar de heerlijkheid van Christus' Rijk, die komen gaat. ïiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiitmimiiiiiuimi Het onderstaande werd voorgelezen vóór de vastenbrief: Reeds voordat de grote nationale ramp van Zondag 1 Februari over ons volk losbrak,, hadden de Hoogwaardige Bisschoppen besloten om de vasten brief van dit jaar te wijden aan het a.s. eeuwfeest van het herstel der hië rarchie in Nederland. Al staat ons hart en onze geest thans niet naar feestvieren, toch hebben de Hoogwaardige Bisschoppen gemeend deze vastenbrief niet te moeten intrek ken. 1-Iet gaat immers bij de a.s.herden- king van het honderdjarig bestaan van de eigen kerkelijke hiërarchie niet om een feest van uitbundigheid en uiterlijk heid. Het gaat allereerst om de geeste lijke waarden, die het herstel van de kerkelijke hiërarchie ons heeft ge bracht. Het is juist over deze geeste lijke waarden, dat de Bisschoppen U in deze vastenbrief willen spreken. Daar om zal dit woord van geestelijke in houd al spreekt het van een feest geen wanklank vormen in de grote nood, die ons dierbaar volkheeft ge troffen en die in ons volk zo'n grootse en verblijdende manifestatie van chris telijke saamhorigheid en christelijke naastenliefde heeft losgeslagen. In een wereld, die eigenlijk geen liefde kent, mogen wij in Christus de liefde van God aan onszelf ervaren. In een wereld, die aan bandeloosheid te gronde gaat, mogen wij gebonden zijn door Christus' geboden. In een wereld, die leeg is, mogen wij vol zijn, vol van Christus. Midden in deze wereld, die ten dode gaat, mog'en wij één zijn met Hem, die de dood heeft overwonnen. Eenheid met Christus en in Christus met elkander. Vanouds is de Kerk een liefdebond genoemd. Zo moet ook elk bisdom een liefdebond zijn, een bond van met Christus verenigden, die met Christus de Vaiaer liefhebben en al len, die. .dopr ..de .Vader geroepen zijn; eén liefdebond,tffaarin men elkanders lasten draagt, waarin elké: tegenstelling van belangen kan worden overbrugd, waarin alle twist tussen personen en beroepen en standen kan worden uit gebannen. Beminde Gelovigen. Hebben wij onze eenheid met Christus en in Christus met elkander beleefd? Ten volle be leefd? Wie van ons zou bevestigend durven antwoorden? Wij kennen t® goed onze fouten en tekortkomingen. Daarom juist hebben Wij, Uw Bis schoppen, U bij het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie willen wijzen °P de diepe zin van ons ambt. Moge dan de viering van dit eeuw feest voor U allen oen aansporing zijn om de eenheid met Chnstus en in Christus met'elkander dieper en meer consequent te beleven, tezamen met Ons, Uw Bisschoppen, die voor U de zichtbare tekenen van deze eenheid zijn. En geve God, dat dit de vrucht van dit eeuwfeest moge zijn. En zal dit ons gezamenlijk Herderlijk Schrijven in alle tot Onze Kerkprovin cie behorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aan gesteld, op Zondag Quinquagesima on der alle vastgestelde H.H. Missen van de preekstoel worden voorgelezen. t JOHANNES KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t Dr. B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, J. P., HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogen bosch. f J W. M. BAETEN, Bisschop van Breda; f Dr. J. M. J. A. HANSSEN, Bisschop-Coadjutor van Roermond. Azië contra Rusland op Ecafe-conferentie Geen koloniale overheersing Aziatische en Westerse waarnemers te Bandung menen, dat de Russische pogin gen om de Aziatische delegaties te beïn vloeden op de negende voltallige vergade ring van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten, die Zaterdag te Bandung geëindigd is, mislukt zijn, Een Aziatische afgevaardigde, die wees op de Russische oppositie tegen het plan om verschillende Aziatische landen in slaat te stellen volledig lid van de" com missie te worden, zeide te menen dat iemand de volgende conferentie moet voor stellen Rusland van de sluiten. Aziatische en Westerse ren het er over eens, dat de Russische de legatie oppositie tegen zich "had verwekt door de bewering, dat vele Aziatische le den van de commissie nog onder over heersing van koloniale mogendheden stonden. De Aziatische landen ter conferentie leg den de nadruk op het belang van hun intwïkkelingsprogramma's en zeiden, dat zij hulp van de Verenigde Staten, Enge land en andere Westerse landen hadden ontvangen, maar niet van Rusland. Ofschoon enige landen weigerden Rus sische waarschuwingen inzake onderhande lingen met koloniale mogendheden te aan vaarden, gaven zij uiting aan hun voor keur, deze hulp te ontvangen via de bu reaux van de Verenigde Naties boven di recte hulpverlening van de Ver. Staten en andere landen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2