SINT ANNALAND is vannacht rustig gaan slapen Droeve uittocht uit Zierikzee vordert slechts langzaam ,VAN HET WATERFRONT GEEN NIEUWS" Het water rimpelloosdoor vorst verstild Massaal herstel wordt aangepakt Eén dode bij treinbotsing Voor millioenen Marken hulp uit JV.-Duitsland Aan materialen en werktuigen Nederland kan het niet alleen Kromdorp Besprekingen over de landbouw- schaderegelingen Het weer MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 B 108e JAARGANG No. 35269 HOOFDKANTOOR: N.Z. Voorburgwal 65—73 - AMSTERDAM (CENTRUM) Telefoon 63381 (5 lijnen) BITKANTOREN: 's-Gravenhage: Stationsweg 10, telefoon 111696; Rotterdam: lan Kruyftstraat 53 tel. 36769; Haarlem: Smedestraat 5, tel. 21543 en 21544: Eindhoven: Vestdijk 5, telefoon 2445: Hilversum: Emmastraat 12, tel. 9985: Maastricht: Stationsstraat 20, tel. 3013; Utrecht: Steenweg 37 tel. 10064. ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbet. f 6.65 p. kwart., f 2.25 p. mnd., 52 ct.p.w. Losse nummers 13 cents. Directie; 3, 3. W. Boerrigter en mr. W, A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron van Lsmsweerde. DE TIJD DAGBLAD VOOR NEDERLAND D1EU ET MOKT DROIT De prijs der advertentiën In de Tijdpers bedraagt 70 cent per m.m.- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Contracttarieven op aanvrage verkrijgbaar bij de administratie en bij de erkende advertentie bureau*. Familieberichten 50 cents per m.m.-hoogte. Bewijsnummers 13 cents. De administratie behoudt zich het recht voor adver tentiën eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. Wij reserve ren ons het recht brieven op advertentiën niet af te geven, indien wij daartoe gronden aanwezig achten. Niet afgehaalde of niet doorgezon den brieven worden een maand na ontvangst vernietigd. UITGAVE VAN DE N.V. DRUKKERIJ DE TI3D, AMSTERDAM-C. Postgiro 22884 - Gemeente-giro Amsterdam N. 665. (Van onze speciale verslaggever) ST. ANNALAND, 16 Februari In St.. Annaland zijn de lichten gedoofd. Iedereen is gaan slapen, gewoon gaan slapen, alsof er niets aan de hand is. En toch is dit de nacht van de zestiende Februari, de nacht die vooraf gaat aan het springtij, de nacht, die de laatste dagen met een steeds groeiender spanning tegemoet is gezien. Koortsachtig is er dag en nacht door duizenden militairen en burgers aan de dijken gewerkt. De dijken, die gedicht en opge hoogd moeten worden, omdat het „giertij" zou komen. Maar de inwoners van St. Annaland zijn gaan slapen. Om tien uur reeds, want zü zijn niet be vreesd. Zij zijn tenslotte opgegroeid met eb en vloed en met het om de twee weken terugkerende verspringen van het tij. Zy zijn er aan gewend en hebben er geen vrees voor, wanneer de wind tenminste in de goede hoek staat. Daar stond hij gisterenavond. Daar staat hij feitelijk al drie dagen lang. Wanneer hij uit de Noordoosthoek komt stuwt hij het water de zee gaten uit en wordt rond de Zeeuwse eilanden geen hoge stand verwacht, zelfs niet wanneer het springtij is. Daarom is heel St. Annaland, dat aan de Noordkust van het eiland Tholen ligt en als een der meest bedreigde punten geldt, vannacht gewoon gaan slapen, de tweehonderd militairen, die in boten, die in de haven liggen, gelegerd zijn, incluis. Er is niets aan de hand. Het dorp, waarvan de straten voor het merendeel zijn drooggevallen biedt een uiterst trieste aanblik. Vele huizen zijn geheel ingestort, van andere hangt het dak naar beneden omdat de gevel door het woedende water is weg geslagen. Mannen zoeken er in bootjes naar huisraad en familieleden die zijn omgekomen. Rijkspolitie ziet nauwlet tend toe dat geen vreemde elementen in het getroffen dorp binnenkomen. Dat is wel gebeurd in St. Philipsland en elders. In dit dorp arriveerde enige dagen geleden een 52-jarige vrouw, die voorgaf verpleegster te zijn. Zij wist van het Rode Kruis een grote hoeveel heid verbandmiddelen, medicijnen en kledingstukken los te krijgen. Zelfs ging zij zo ver dat zij de Rijkspolitie voorstelde voor het huis waarin zij een tijdelijk onderkomen had gekregen een bus te plaatsen, waarin de weinige overgebleven inwoners giften voor het Rode Kruis konden storten. Toen kreeg de politie argwaan. Bij informatie in de woonplaats van deze vrouw bleek dat zij in het geheel geen bevoegdheid had het beroep van verpleegster uit te oefenen en dat zij een en ander vol ledig ten eigen bate aanwendde. Dergelijke gevallen treft men helaas Werkers zien droeve stoet passeren Het is een verrukkelijke nacht. Een glanzende sterrenhemel welft zich bo ven het verdronken land. De wind is gaan liggen. In de polders, die weer door herstelde dijken zijn omgeven, is het water rimpelloos, door een lichte vorst verstild. De gehele Zondag heeft de zon geschenen en er heerste een vreemde rust. Alles was zo vreedzaam. Zelfs de honderden cadavers die op vele plaatsen nog steeds langs de dijken liggen, waren niet afschrikwekkend. Zij geleken zelfs op rustende beesten, die lagen te slapen in de milde zon en elk ogenblik weer op konden staan. Vogels zongen in de bomen. Op droogvallende landerijen streken buizerds neer om hetgeen door de zee daar was achter gelaten op te pikken. De dijk van Steenbergen naar Nieuw Vossemeer, die Donderdag nog voor meer dan de helft onder water stond, was droogge vallen. Boeren, gekleed in hun enige droog gebleven pak of in nieuwe kle ren die zij van het Rode Kruis hebben gekregen, wandelden daarover met hun vrouwen of fietsten terug naar hun woonsteden om te zien» wat er van hun huisraad was overgebleven. Zelfs de modder. Vrijdag nog de grootste vijand van de militairen, die. met hun zware trucks daarin bleven steken, is voor een groot deel opgedroogd in de warm te van de zon en de verstijvende koel te van de lichte vorst. De Fransen hebben het klaargespeeld de dijk aan de Zuidzijde van Nieuw- Vossemeer te dichten. Een smal pad van zandzakken is ontstaan, dwars door het water. Op sommige plaatsen is het nauwelijks een meter breed. Gisteren trok er eeri lange rij D.U.W.- arbeiders uit Roosendaal overheen, be laden met zandzakken. Een stilzwijgen de processie, stoere mannen, die de ganse Zondag doorwerkten om deze provisorische waterkering te verster ken. Een ogenblik staakten zij hun werk. Want van de andere zyde naderde een andere stille, veel kleinere stoet. Onder de puinhopen van een der vele ver woeste huizen van Niemv-Vossemeer hadden inwoners van dit dorp het lijk gevonden van een 25-jarig meisje. Op een deur, die met behulp van twee latten tot draagbaar was omgebouwd, hadden zij het zielloze lichaam neerge legd, toegedekt met vale jutezakken. Zo zullen nog dagen lang stille kleine stoeten over dit dijkje gaan. want van de zeven en zestig doden die Niemv- Vossemeer te betreuren heeft, zijn er nog slechts dertig geborgen. De overi gen rusten nog onder liet puin, dikwijls onzichtbaar. Met kleine bootjes zoeken enkele inwoners hun dorp af. Gisteren had hun piëteitvolle zoeken een droe vig resultaat. Alsof het was afgespro ken stonden de meer dan honderd D.U.W.-arbeiders stil, Franse studenten van de Sorbonne in Parijs, die sedert vorige week Zondag meewerken, even eens. Zij legden de zandzakken die zij droegen neer. Een licht gemompel ging door hun rijen. De mannen van Niemv- Vossemeer, voorafgegaan door twee leden van de Rijkspolitie, droegen hun last naar een gereedstaande vrachtauto op de grote weg. „Mannen, met kijken komen wij niet verder. Iedereen nog een zakje op zijn rug en dan zijri wij er zo doorheen", riep een voorman. En de arbeiders laadden hun gekromde ruggen weer vol en gingen zwijgend hun weg over het smalle zandzakkenpad, naar een ander gat in de dijk dat eveneens dicht moet. Maar dit dichten zal veel meer moei lijkheden opleveren dan het vullen van het Zuidelijke gat. Hier slijpt bij vloed het water met een snelheid van ten minste 25 km. per uur langs de wegge slagen kanten van de dijk. Waar vroe ger de dijk heeft gelegen is nu reeds een gat van bijna een, meter diepte ont staan. Nauwelijks vijftig meter daar voor is het gat reeds tot Z1/. meter be neden de waterspiegel uitgeslepen. Vandaag zou de Rijkswaterstaat daar bij laag water zinkstukken laten zinken. Reeds zijn schepen met rijshout in de Eendracht gemeerd. Rijsvlechters heb ben in Steenbergen hun intrek geno men, gereed om onmiddellijk in Nieuw- Vossemeer aan de slag te gaan. Volgens waarnemers van de Rijkswaterstaat zal er minstens een week mee gemoeid zijn voor dit gat is gedicht. Dank der bewoners De militairen die in Zeeland zon der ophouden hebben gewerkt om de dijken te versterken, hebben een eerste welgemeende dank in ont vangst mogen nemen. Op Zuid-Be veland, in Krabbendijke, heeft de burgemeester een straat naar het re giment genoemd, dat de dijken rond deze gemeente heeft versterkt. De straat die loopt tussen de Dorps straat en de rijksweg op de Polder dijk is Zaterdag tijdens een officiële plechtigheid genoemd naar het ba taljon Jan Willem Friso. De gemeen teraad van Krabbendijke heeft hier voor een speciaal en officieel besluit genomen. te veel in de noodgebieden. Er schijnt een aantal mensen te zijn dat zich ver eenzelvigt met aasgieren en hyena's en tracht te profiteren van de ellende van anderen. Tegen hen heeft de politie op dracht streng op te treden. Thans zijn ook in enkele gemeenten noodverorde ningen gemaakt, waarbij het de politie wordt toegestaan verbaal op te maken tegen die inwoners, die trachten zich te onttrekken aan de verplichting om aan de dijken te werken. Want gisteren b.v. is een deel van de mannelijke bevol king die in St. Philipsland is achterge bleven, niet op het werk verschenen. Zij lieten het versterken van de dijken liever over aan de militairen, die daar reeds twee weken mee bezig zijn en ge toond hebben karakter te bezitten, Zij werken dag en nacht onverdroten voort en niets is hun te veel. Ook vannacht zijn zij paraat. 4200 man Franse en Nederlandse militairen zijn in de kazernes van Bergen op Zoom, Ossendrecht en Rucphen ge consigneerd. Gekleed zijn zij gaan slapen om bij het eerste alarm hun posten te kunnen innemen. In St. Annaland, St. Maartensdijk, Tholen en Krabbendijke hadden ongeveer 800 man de wacht betrokken. Hun waak zaamheid bleek echter overbodig. Het springtij was onschuldig als altijd, wanneer er geen Noord-Wester storm is. 44 vrachtauto's, geladen met zand zakken, stonden in Bergen op Zoom klaar om uit te rukken naar elk punt waar zij nodig mochten zijn. „Wij zijn op alles voorbereid", ver klaarde ons majoor Engel, Comman dant Operaties van het regiment Prins Frederïk te Bergen op Zoom. „Wij ver wachten weliswaar geen nieuwe door braken, maar men kan nooit weten. Ten slotte zijn de binnendijken, die 'hans de zee moeten weren, niet zo heel veel waard, zij zyn doorweekt en zeker niet bestand tegen zware vloed golven". Die vloedgolven hebben Goddank op zich laten wachten. Vanmiddag tegen zes uur wordt de hooirste stand van de springvloed verwacht. Wanneer de wind uit de Oosthoek blijft waaien, hoeft men niets te vrezen. Dan kan morgen het herstelwerk normaal voort gang vinden. Nu het provisorische herstel van de zeeweringen, waarachter nog droge pol ders in de rampgebieden liggen, gereed is, is Zondag krijgsraad gehouden over snel massaal herstel der zeedijken. De directeur-generaal van Rijkswater staat ir. A. G. Maris, begaf zich daartoe Zondag naar de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden om met de leidende figuren der herstelwerken overleg te plegen. Ondertussen is een grote vloot van schepen, baggermolens en ander materieel natir de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden gezonden. Uitgebreide maatregelen voor de voorziening met personeel en materialen zijn en worden genomen teneinde het herstelwerk zo snel mogelijk te laten verlopen. Met tal van aannemers, die op het ogenblik bij de Zuiderzeewerken be trokken zijn, alsook met veie andere, zijn zgn. „regie-contracten" afgesloten. Aangezien zelfs niet bij benadering te zeggen is wat de werkzaamheden aan geld zullen vergen, betekenen deze con tracten, dat lopende werkzaamheden worden betaald en dat achteraf een eindafrekening zal worden gemaakt. Militair bij ongeluk overleden Zondagmorgen is in de Soepenpolder bij Nieuwland een Belgische jeep bij het passeren van een dijk onder een kraan wagen gekomen. In de jeep zat o.m. de 21-jarige Nederlandse kornet, J. van der Schalk uit Rotterdam, die als verbin dingsofficier aan de Belgische militairen was toegevoegd. De kraanwagen is op de jeep gekanteld, waarbij de kornet bekneld kwam te zitten en ter plaatse overleed. Sobere viering van 100 jaar Kromstaf Actie der parochies met de K.R.O. gestaakt De voorzitter van het landelijk comité voor de viering van het eeuwfeest 100 Jaar Kromstaf, mr. j. Derlcs, heeft via K.R.O. medegedeeld, dat de actie, die samenwerking van K.R.O. en parochies begonnen was, definitief gestaakt is. Daar de ramp, die ons land heeft getroffen, zulk een omvang heeft aangenomen, zijn de plannen voor de viering grondig gewijzigd. Zij zullen een sober karakter dragen. Mr. Derks kondigde aan, dat een nieuw plan is ontworpen, waaraan de Katholieke Bond voor E.H.B.O. zijn medewerking zal ver lenen. Grote schade te Gouda Zaterdagmorgen is de diesel, die om 11.23 uit Alphen aan de Ryn naar Gouda was vertrokken en om 11.45 in Gouda moest arriveren, even voor het binnen komen in Gouda bij de Gouwebrug in aanrijding gekomen met een rangeer locomotief. De bestuurder van de diesel- trein, de heer G. J. Griffioen, uit Utrecht, werd zwaar gewond en is later over leden. De 56-jarige Th. de Jong uit Gouda, die werkzaam is bij Van Gend en Loos te BoskooV :n die voor in de jirein zat bij de v Aucteur, werd ge wond. De locomotief^' tfróng ongeveer vijf meter in de dieseltrein. Daar het voor ste gedeelte van deze trein uit 2e klas compartimenten bestond en deze weinig passagiers bevatten, werd van de ove rige reizigers niemand gewond. De ma teriële schade, vooral aan de dieseltrein, is zeer aanzienlijk. Ook de baan werd beschadigd. Zaterdag was gedurende de gehele dag l:et spoorwegverkeer op het baanvak GoudaAlphen aan de Rijn ge stremd. Het verkeer werd met bussen onderhouden. Zondag werd de dienst weer normaal uitgevoerd. Philippijnen Een autobus is op on geveer 250 kilometer van Manilla in een diep ravijn gereden; vermoedelijk omdat de chauffeur in slaap was gevallen. Het voertuig vloog onmiddellijk in brand. 23 personen werden levend verbrand, terwijl 23 inzittenden ernstige verwon dingen opliepen. Verscheidenen onttrekken zich aan evacuatie De droeve uittocht uit Zierikzee vordert slechts lang zaam. Om ongeveer elf uur zijn Zondagmorgen 125 evacué's vertrokken. Met een sleepboot en een barkas van de Britse marine zijn ze naar de „Schelde" gebracht, die voor de haven met de „Lelie" lag te wachten. De „Schelde" en de „Lelie" boden nog plaats aan hon derden anderen. Maar op de kade van Zierikzee waren nog maar enkelen achtergebleven. Anderhalf uur heb ben zij, die geen verblijfsvergunning hadden kunnen bemachtigen, in de koude Noordoosten wind, die nauwe lijks werd verzacht door de zon, staan wachten. Wat tassen, koffers en manden en een enkele fiets en een kinderwagen vormden de trieste entourage. Zy moesten wachten op het water, hetzelfde water, dat hen uit him woningen heeft verdreven. Speciale regeling voor middenstanders De gaten in de dijk van het naven- kanaal veroorzaken met het hoge tij een ware branding dicht bij de ingang. De „Schelde" en de „Lelie" konden daarom niet in de haven komen. De kleine schepen durfden het niet aan met zoveel passagiers het kanaal uit te varen. Om elf uur nam de storm ie^s a£ en verlieten deze scheepjes de ha ve... Grimmig stonden de gezichten vari de op elkaar gepakte evacué's. Het af scheid viel zwaarder dan men hun kon aanzien. De vrouwen persten de lippen op elkaar. De mannen mompelden oen boos woord. Bitter was de stemming onder de mensen. Naast ons op de ka de stond een groepje. Onder hen was een grondwerker. Hij begreep niet waarom hij weg moest. Hij liet ons zijn eeltige handen zien. Zaterdag kreeg hij de aanzegging met zijn gezin te ver trekken. Zyn werk voor de Heide maatschappij bij het dijkherstel heeft hij in de steek moeten laten. „Wille keur, meneer", verzekerden de mannen, als zij het over de verblijfsvergunn n- gen hebben. „Nog erger dan onder de Duitsers", zo luchtte een hunner zijn gemoed, een uitlating, die meer een aanduiding is van de heersende stem- Tegelijk met eva cué's uit Zierikzee is in Dordrecht aangekomen de 102- jarige Jan Kip uit Dreischor. Een si gaartje smaakt best na al de ellende van de laatste we ken. ming dan een tekening tie. de situa- Behalve de 125 Zierikzeeërs, die Zon dagmorgen naar Dordrecht zijn vertrok- k( werden er Zondag geen evacué's afgevoerd. Het gemeentebestuur besloot dat zij, die geen verblijfsvergunning hebben gekregen, t-t vandaag gelegen heid hadden hun vertrek voor te be reiden. In totaal moeten 187 gezinnen ongeveer 750 personen worden geëvacueerd. Zondag is tijdens kerk diensten wederom gewezen op de nood zaak van evacuatie van hen. die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Politie hield in de straten mensen aan om naar 'n verblijfsvergunning te vra gen. Bij het ontbreken daarvan werd geen dwang uitgeoefend. Deze mensen werd uiteengezet, waarom evacuatie bittere noodzaak is. Ditzelfde gebeurde bij con- tröle in de huizen. Daarbij werd er nog op gewezen, dat de versterkte gemeentepolitie met het in Zierikzee gestationneerde detache ment van de Rijkspolitie de achter te laten eigendommen zal beschermen, waardoor voor niet weinigen de laatste weerstanom de stad te verlaten was weggenomen. Het gemeentebestuur heeft voorts een speciale regeling ge troffen voor de middenstanders. De nog in Zierikzee aanwezige winkeliers, moeten evacueren (ongeveer vijfen twintig) krijgen veertien dagen tydh'-n voorraden in te pakken en desgewenst mee te nemen Hun gezinnen moesten echter vandaag vertrokken zijn. Zy, die Zaterdag en Zondag al zyn wegge gaan, mogen enkele dagen terugkomen. Mede dank zy deze soepelere maat- .egelen bestond de hoop, dat de eva cuatie vandaag zonder grote moeilijk heden, wat de aangewezen 187 gezin- Een beeld van de enorme ravage: het voorste gedeelte van de elec- trische trein is veranderd in een massa versplinterd en verkreukeld metaal. Rechts de rangeerlocomo tief. Een rustige nachtwake (Van onze Haagse redactie) „Van het waterfront geen nieuws' zo luidde de boodschap die uw verslag gever vannacht in ontvangst mocht nemen van een van de ambtenaren van het ministerie van Verkeer en Water staat, die dit weekeinde dag en nacht in touw zyn geweest. Zaterdagmiddag een uur werd de alarmtoestand afgekondigd. Niet, omdat er onmiddellijk gevaar dreigde, maar alleen met het oog op eventualiteiten die zich mogelijk konden voordoen. Deze alarmtoestand hield in dat ambtenaren van het ministerie, ingenieurs van de Rijkswaterstaat etc. de wacht hielden op hun bureaux om als het springtij gevaarlijke vormen mocht aannemen onmiddellijk bij de hand te kunnen zijn om de nodige maatregelen te tref fen. Hiertoe werden ook arbeiders bij de hand 'gehouden, op het vliegveld Valkenburg stonden vliegmachines ge reed, duizenden zakken zand lagen klaar en de militairen over het gehele land werden in hun kazernes geconsig neerd. Gelukkig zijn al deze maat regelen overbodig gebleken. Het weer is in de meest gunstige zin „uitstekend" geweest en geen enkel alarmerend be richt heeft de wakers op de diverse posten bereik! Van de Provinciale Waterstaat in Zeeland, Zuid-Holland en Brabant, kwamen slechts geruststellende mededelingen door. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag, waar wij van nacht een bezoek brachten, was een tien tal ambtenaren aanwezig, om maatrege len te treffen als dit nodig mocht blij ken. Zij hebben echter een rustige nachtwake gehad want. zoals gezegd, er is niets gebeurd. De ambtenaren hebben hun tijd nuttig besteed met het afhan delen van achterstallig werk. De radio_ stond aan om meldingen van de radio dienst op te vangen, maar het enige dat doorkwam was vlotte amusementsmu ziek die de wachttijd doodde. De aanwezigheid van al deze mensen op hun posten is dus overbodig geweest. Maar het ambtelijk apparaat heeft dit weekeinde, waarin springtij dreigde, gereed gestaan om in te grijpen. Geluk kig is het niet nodig geweest en daar voor kunnen wij alleen maar dankbaar zijn. (Van onze Haagse redactie) Op initiatief van het Duitse bedrijfs leven heeft de Westduitse Bondsregering aangeboden behulpzaam te zijn by de wederopbouw van de door de water snood getroffen gebieden in ons land. In het afgelopen weekeinde heeft een Duitse delegatie, bestaande uit dr. Bid der van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken en dr. Massar en Baurat Swantes van het Bundeswirt- schaftsmtnisterium, besprekingen ge voerd met ambtenaren van de ministe ries van Buitenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken. Bij deze besprekingen is overeengeko men, dat West-Duitsland in eerste in stantie voor een waarde van vijf mil- lioen Marken aan werktuigen en mate riaal, waaronder de voor Nederland zo belangrijke basaltblokken, ter beschik king zal stellen. Na de besprekingen hebben de beide delegaties een protocol uitgegeven. Hier in staat o.m. te lezen dat de Duitse re gering bouwmaterialen en technische hulpmiddelen, voornamelijk voertuigen en machines voor het bouwbedrijf, ge reedschappen en dergelijke kosteloos ter beschikking stelt van de Nederlandse regering. Met de uitvoering van de hulpverlening is aan Duitse zijde het ministerie van Economische Zaken be last in overeenstemming met het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Duitse ministerie van Economische Za ken zal de hulpactie uitvoeren volgens de wensen van de Nederlandse regering en in het bijzonder zorgen voor het bij eenbrengen van de gewenste materialen, voor het vervoer naar Nederland en voor de aflevering op een door de Neder landse regering aan te wijzen plaats. Ge noemd ministerie zal bij een nog aan te wijzen grensovergang aan Duitse zijde een uitklaringskantoor inrichten voor de materialen die niet per spoor of pér schip vervoerd worden. Samenwerking met de Duitse douane- en grenspolitie- autoriteiten wordt gegarandeerd. Aan Nederlandse zijde zal een inlclarings- kantoor worden ingericht, De Neder landse regering zal zorgen dat de goe deren door een nog nader aan te wijzen centrale' ambtelijke instantie worden overgenomen en ze naar eigen inzicht doelmatig doen gebruiken. Het Duitse ministerie van Economische Zaken zal bij -de centrale instantie een verbiridings- man detacheren die bij evéntuele moei lijkheden met genoemde ministeries overleg zal plegen. In hoofdzaak zal de Duitse hulp verlening betrekking hebben op werktuigen en materialen en niet op arbeidskrachten. Wel zal Duits per soneel ter beschikking worden ge nen betreft, haar beslag zou krijgen. Zaterdag heeft een aantal inwone.. geweigerd te evacueren. De politie heeft hen zonder tegenstand in bussen gedi- rigeerd en hen later -.n boord van eer der evacuatiescliepen gebracht. Daarna zijn verscheidene wijken, waarvoor de registratietermijn was verstreken, door zocht. De term. die nog geen tien jaar geleden in ons land opgang deed. werd Zaterdag en Zondag weer in Zierikzee gebezigd: onderduiken. Verscheidenen hebben zich aan de eva cuatieplicht onttrokken. Dit is een van de oorzaken dat het aantal inwoners, dat Zaterdag volgens de voorschriften geëvacueerd zou worden niet bereikt is. Een tweede oorzaak is gelegen in het feit, dat ten gevolge van de onover zichtelijke toestand er meer mensen vrij willig bleken te zijn geëvacueerd, dan oorspronkelijk werd aangenomen. Hier door is de raming van het aantal men sen, dat geëvacueerd moest worden, la ger geworden. stelö voor het bedienen van gecom pliceerde machines. Gedacht wordt hierbi.j aan diesellocomotieven, bag germolens, walsen op rupsbanden etc. Deze werkkrachten zullen door Duitsland worden betaald. Eventuele kosten in Nederlandse munt welke bij het loon komen, zullen door onze regering worden voldaan. De voer tuigen e.d. zullen na gebruik weer aan Duitsland worden geretourneerd. Het tijdstip waarop de hulpverlening moet ingaan, kan door de Nederlandse regering zelf worden bepaald. Mr. P. J. de Kanter, de voorzitter van de Neder landse delegatie, deelde mede dat de Nederlandse regering zeer erkentelijk is voor deze hulp, die men gaarne heeft aanvaard, onder dankzegging voor deze spontane humanitaire hulpactie. Mgr. F. Baldelli: Zaterdag heeft mgr. Fernando Baldelli, president van het Pauselijk Hulpwerk en voorzitter van de Internationale Caritas, voor ruim honderd Italiaanse en buiten landse journalisten zijn aangekondigde pers conferentie gehouden over de toestanden in de overstroomde gebieden van Nederland, Engeland en België, die hij deze week heeft bezocht. Mgr. Baldelli verklaarde, dat tot nog toe slechts één trein met zuidvruchten en andere levensmiddelen van het Pauselijk Hulpwerk naar Nederland was vertrok ken. In de besprekingen met de Neder landse autoriteiten was hem gebleken, dat de regering de toevloed van goederen uit binnen- en buitenland niet zo snel kon distribueren, te meer omdat de. slacht offers buiten hun huizen verkeren en nog geen overzicht hebben van hetgeen hun concrete noden zijn. Hij voegde eraan toe, dat de nood in de getroffen gebieden zul ke afmetingen heeft aangenomen, dat het Nederlandse volk niet in staat zal zijn al léén de ontstane nood op elk gebied te lenigen, In een telegram uit Rome aan de Nederlandse autoriteiten heeft mgr. Baldelli nogmaals medegedeeld dat hij met grote belangstelling de plannen van de Nederlandse regering tegemoet ziet opdat zo spoedig mogelijk een begin kan worden gemaakt met het hulpprogram voor het Pauselijk Hulpwerk en de internationale charitasorganisaties. Sovjet-vliegtuigen boven Japan Amerikaanse straal jagers schieten Geallieerde vliegtuigen liehben van daag het vuur geopend op twee ge vechtsvliegtuigen van Russische makelij boven Noord-Japan en één van de toe stellen beschadigd, aldus is door het hoofdkwartier van de luchtmacht in het Verre Oosten hekend gemaakt. Toen de vliegtuigen aangevallen werden verdwe nen zij onmiddellijk in de richting van de Korïllen, een eilandengroep die tot de Sovjet-Unie behoort. Volgens de bekendmaking hebben de Amerikanen zich aan de geldende re gels gehouden en eerst waarschuwin gen gegeven. Toen daarop niet werd gereageerd openden de Amerikaanse straaljagers het vuur. Het is de eerste maal dat een derge lijk incident plaats vindt sinds Japan korte tijd geleden een waarschuwing gericht heeft tot alle mogendheden die het Japanse grondgebied zouden schen den en de Verenigde Staten verzocht heeft de luchtmacht in te schakelen voor de verdediging van het Japanse grond gebied. De luchtmacht deelde nog mede, dat toen de buitenlandse vliegtuigen op de vlucht gingen, de Amerikaanse straal jagers de achtervolging gestaakt hebben, teneinde niet het Russische territoir te schenden. Japan beschikt zelf niet over een luchtmacht en is voor de verdedi ging van zijn grondgebied afhankelijk van de Amerikaanse toestellen die daar hun basis hebben. OP STELTEN HUBERT V RAN KEN BROCK is, als wij het zo mogen uitdrukken, tussen de noten, tussen de muziek noten, geboren. Zijn vader Theo Vrankenbroclc Er. dirigeerde reeds enkele decennia het Kromdorpse Kerkkoor, toen hij junior werd geboren. Van meet af aan was het duidelijk, dat Hubert met de muzi kaliteit, het volumineuze stemgeluid en het heftig temperament van zijn papa had geërfd. Vooral deze laatste karaktereigenschap komt hem zeer te stade bij het uitoefenen van de in alle opzichten hooggeplaatste func tie van directeur-organist, die hij in Kromdorp uitoefent; en zij uit zich vooral hierin, dat hij bij voorko mende gelegenheden niet kan nala ten iemand in alle hartelijkheid grondig te beledigen en soms zelfs tdil het gebeuren, dat hij ietwat weerbarstige koorknaapjes net niet mishandelt. Dat hij de dag daarna de gewraakte personen overstelpt met bewijzen van hoogachting en mede leven, vindt hij de gewoonste zaak van de wereld. En zijn „slachtoffers" hebben zich daarbij zo langzamer hand aangepast. Hubert Vranken- brock componeert zelf ook. Aan een goed deel van Gods lieve Heiligen heeft hij reeds Missaetoegewijd. Hij schrijft een hartelijke, ronde mu ziek, die „lekker te zingen" is voor zijn koor en die hemzelf de gelegen heid geeft zijn dirigeertalent met handen en voeten uit te buiten. Het mag u dan ook niet verwonderen wanneer Hubert Vranlcenbrock in het. komende verhaal „Kromdorp op stelten" dat op 23 Februari a.s. begint zich vooral op zijn achter ste benen beweegt. In een te Tilburg onder voorzitterschap van de heer H. D. Louwes gehouden ver gadering van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid- Holland zijn de schaderegelingen met be trekking tot de watersnood besproken. Men was van oordeel, dat deze snel en soepel moeten worden toegepast. Noodzakelijk achtte men een ec-voudig. soepel werkend administratief apparaat, een gedecentrali seerd apparaat -en voorts meende de ver gadering, dat deskundigen naast practici moeten worden ingeschakeld. Nodig geacht werd een vergoeding der vermogensschade naar vervangingswaarde. Het vraagstuk van een billijke regeling voor gaderfd inkomen zal nader worden bestudeerd. Vervolgens had een bespreking plaats met de directeur van de Rijksdienst voor hei Landbouwherstel, ir. Herweyer, over enkele belangrijke punten van de schaderegeling. Zeeland pleitte o.a. sterk voor een rege ling der vergoeding van vee in natura. Het is nodig, zo zei men, ae veestapel langzaam maar zeker op te bouwen met goed t.b.c.- vrij vee. Hiermede zijn in het verleden gun stige ervaringen opgedaan, namelijk op Walcheren, dat na 1945 Fries vee kreeg, dat aangekocht werd door speciale aankoop commissies. De veestapel van Walcheren was namelijk thans reeds zo goed als t.b.c.- Verwachting tot Dinsdagavond: Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen. Over wegend matige wind tussen Zuid west en Noordwest. Over het alge meen lichte dooi, maar aanvankelijk in het Zuidoosten van het land nog lichte vorst. Zon: 7.52—17.57. Maan: 8.47—23.20.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1