Lk ■f ENGELAND BEREID „SUEZ TE ONTRUIMEN BRYLCREEM Bisschoppen belichten volheid van hun ambt in de Kerk Soldaten morgen uit noodgebied Raadgeving van Amerika opgevolgd Britse garnizoenen terug in oorlogstijd Beslag op lading van „Miriella Dr HUBERT BIERMANS Limburgs millionnair in Monte Carlo overleden Herkenbosch rouwt om weldoener Nederland blij met Duitse bazalt Geen carnaval Meer dan acht ton voor radio-actie gevondenHeerlijkt Engelse Virginia Ook gevaarlijke posten thans so goed mogelijk overgegeven Noodtoestand is ten einde Vastenbrief over viering van herstel der hiërarchie Militairen blijven op Tholen en Bevelancl de \oSLsLranf van Maandag 16 Februari 1953 3 Eden krijgt vertrouwen in generaal Naguib (Van onze correspondent) LONDEN, 15 Febr. Engeland is reid onder bepaalde voorwaarden a troepen terug te trekken uit de z< van het Suezkanaal. Dit zal aan generaal Naguib worden medegedeeld als in de loop van deze week de onderhandelingen over de toekomst van de militaire basis, die Engeland ruim twee milliard gulden heeft gekost, beginnen. Verscheidene ba taljons zijn reeds naar Cyprus vertrok ken en de bedoeling is voorlopig slechts zoveel troepen te laten blijven als het Engels-Egyptisch verdrag van 1936 toe laat. De Engelse welwillende houding tegen over het Egypte van generaal Naguib, waaraan de ópossing van de Soedanese kwestie te danken is, is voor een groot deel het gevolg van een raad, die Wash ington Londen heeft gegeven. De Engel se en Amerikaanse ambassadeurs te Cairo hebben de laatste weken voortdu rend contact met elkaar en Washington heeft er in Londen op aangedrongen om met Naguib in zee te gaan en zoveel mo gelijk aan zijn eisen te voldoen. De Ame rikanen hebben vanaf het begin meer vertrouwen m hem gehad dan minister Eden, maar deze is van mening veran derd. Voor Engeland is de ontruiming van het Suezkanaal een bittere pil. Deson danks neemt men in welingelichte krin gen in Londen aan. dat de onderhande lingen vlot zullen verlopen. De Engelsen willen zeker weten, dat de Egyptenaren in staat zullen zijn de bases over te ne men en op peil te houden. Zij zijn be reid hiervoor Engelse technici beschik baar te stellen. Eisenhower zal geldelijke en financiële hulp bieden. Engeland zal van Naguib eisen lid te worden van de verdedigingsorganisatie van het Midden- Oosten. Men gelooft echter, dat Eden be reid is deze eis, die voor Egypte onaan vaardbaar schijnt te zijn. te laten vallen op voorwaarde, dat de Engelsen in geval van oorlog, de zone van het Suezkanaal weer kunnen bezetten. Nutteloos verzet In Engelse militaire kringen is men van oordeel, dat het nutteloos zou zijn de bases aan te houden tegen de zin van Egypte en een vijandelijk volk. Boven dien moeten Britse troepen toch volgens Nederlandse schaatsers naar Moskou genodigd HELSINKI, 15 Febr. Aan een maal tijd ter gelegenheid van de wereldkam pioenschappen schaatsen hebben Russi sche officials de Nederlandse schaats ploeg uitgenodigd voor wedstrijden in Moskou en Alma Ata. Teamleider Klaas Schenk heeft de invitatie in principe aanvaard. KROMSTAF STAAKT ACTIE IN PAROCHIES HILVERSUM, 35 Febr. De voorzit- ter van hef, landelijk comité voor de viering van het eeuwfeest 10.0 jaar krom staf, mr Jan Derks, heeft via de K.R.O. medegedeeld, dat de parochiële actie, die in samenwerking met de K.R.O. begon- nen was, definitief is gestaakt. De wa tersnood, die ons land "heeft getroffen, heeft de plannen voor dc viering gron dig gewijzigd. Zij zullen een sober ka rakter dragen. Mr Kerks kondigde aan, dat een nieuw plan is ontworpen, waar- aan de katholieke hond voor E.H.B.O. zijn medewerking zal verlenen. op J orte go Geruchten hadden gisteren velen de dijken opgejaagd. Om nu 'ns de echte springvloed te zien. Wat zij zagen? Rus tig kabbelen en zachtjes ruisen, zonder natte voeten te krijgen. Die springvloed sprong gewoon in het oog door een laag waterpeil. Het werk van de militairen van de H-compagnie van het 332ste ba taljon Johan Willem Friso. die nacht en dag hebben geholpen bij de watersnood in Krabbendijke, wordt wel degelijk ge waardeerd. Zaterdag heeft burgemees ter Vader de Zuidweg omgedoopt in Johan Willem Friso-straat. Een blijven de herinnering aan grote daden van een leger-onderdeel. De oud-minister van O.. K. en \V., prof. dr F. J. Th. Rutten, is gisteren voor 25 jaar gepromoveerd aan de universiteit van Leuven op liet proef schrift Felix Timmermans'Zijn tal rijke vrienden wilden de Nijmeegse pro fessor eens spontaan huldigen. Maar deze trok zich bescheiden terug, ergens buiten de Karelstad. Het Rijnlands Symphonie-orkest concerteert vanavond ten bate van het Rampenfonds in ons aller Alphen aan den Rijn. Het moet wel goed worden, want vier Alphense koren zingen, dat het een lieve lust is. In alle stilte is de trekking gehouden van de door prinses Beatrix ontworpen rebus ten bate van de oud-verpleegsters. De hoofdprijs, een auto, viel ten deel aan mevrouw G. Vermeulen-Jentjens in IJs-, selstein. Naar schatting leverde de prijs vraag 100.000 gulden op. Met ere ver diend. O, wat zouden we volgende Zondag graag in Stockholm zijn. Het Konserthuset is de plaats van een groot galaconcert met het beroemde Spaanse danspaar Audeoud en Udeata en de zan ger Jussi Björling. Alles ten bate van Nederland. Een zeldzaam jubileum vierde Zaterdag de heer C. A. Luyben: 40 jaar gemeentesecretaris van Groes- beek. De Koningin maakte hem ridder in de orde van Oranje Nassau, de Paus zond een gelukstelegram. Over enige maanden zal de heer Luyben gaan rus ten op zijn meer dan verdiende lauwe ren. De tuinman van het homoeopa- thisch ziekenhuis in Oudenrijn bij Utrecht, zich noemende W. A. van Koo- ten, is morgen veertig jaar doende om in het leven der zieken enige fleur te brengen. In verband met de omstandig heden heeft men hem slechts een mager feestje toegedacht, maar de receptie om twee uur is toch goed bedoeld. In een groentenwinkel in Alphen aan den Rijn hing een man over dc geopende kassa en zwaaide met een penning. Van de politie, zei hij. De groentevrouw belde de politie onmiddellijk, die de man een gra tis ritje in het motorzijspan bood. Waar de brutale man mee had gezwaaid was een zilveren gulden. Vandaag in Lei den oliebollen eten. De hele dag. Voor het Rampenfonds. De landbouwers op het eiland van Dordrecht hebben beslo ten dit jaar extra vroeg in te zaaien. Dan koinen er manmacht en tractoren vrij, die clan in dienst van hun getroffen col lega's worden gesteld. Dat is een prima begin voor de Maandagmorgen. het verdrag van 1936 in 1956 worden te ruggetrokken. Het zou dus beter zijn nu een vriendschappelijke oplossing te be reiken. De Engels-Amerikaanse samenwerking in Egypte wordt tot een voorbeeld ge steld voor andere gebieden. Men is in Londen nog altijd niet van de schrik be komen, dat Amerika heeft besloten de Vile Amerikaanse vloot uit de zee-en; voor Formosa terug te trekken, zone Londen tevoren te waarschuwen. Het be richt. dat Eisenhower heeft beloofd zijn bondgenoten voortaan dergelijke verras singen te besparen, is hier met een ge voel van.opluchting ontvangen. Van welingelichte zijde in Londen wordt verzekerd, dat Eisenhower van plan is een Amerikaans-Britse commissie te vormen om het overleg tussen Wash ington te vergemakkelijken. Dit zou een einde maken aan veel geharrewar, waar uit het Kremlin misschien gevaarlijke en verkeerde conclusies trekt. Perzische oliè in Venetië VENETIE, 15 Febr. (Reuter en AP) Het Italiaanse tankschip „Miriella" is met een lading Perzische olie in Venetië aan gekomen. Het schip heeft zijn lading ge lost- De Italiaanse politie vergezelde daar na de tanks. De kapitein werd bij het aan land gaan met veel eerbetoon ontvangen. De echt genote van de Perzische gezant in Rome, overhandigde hem een grote bos rode anjers. De ambassadeur zeJf, Ali Mansoer, stond hem met gespreide armen op te wachten, omhelsde hem en gaf hem als aandenken een zilveren sigarettenkoker. Een peloton advocaten van de Anglo- Iraanse Oliemaatschappij was bij de ont vangst aanwezig en keken lijdelijk maar nauwlettend toe. De maatschappij be weert, dat deze olie van haar is „gesto len". Het gerechtshof van Venetië zal bin nen veertien dagen uitspraak doen in de zaak-Miriella. Op de olie is beslag gelegd op verzoek van de Anglo-Iraanse Olie maatschappij, die zich nog steeds eigene- resse acht van alle olie, die van de Zuid- perzische velden en in Abadan wordt in genomen. (Van onze correspondent) ROERMOND, 15 Febr. In de leeftijd van 89 jaar is tijdens zijn winterverblijf op villa „Roqueville" in Monte-Carlo overleden de „Weldoener van Herken bosch" eri muiti-millionnair dr Hubert Biermans. De overledene was Limburger van geboorte, Belg door adoptie. Frans man door opvoeding en levenswijze, Ca nadees staatsburger en onderdaan van de vorst van Monaco. Ondanks zijn fantastische rijkdom bleef deze man steeds eenvoudig én vol medeleven. Buiten de kennis en kunde die hij als knap spoorweg-bouwkundige uit boeken en cursussen opdiepte, had hij nooit de gelegenheid gehad enig mid delbaar of hóger onderwijs te volgen. Universiteiten in Canada, België, Frank rijk en de Verenigde Staten verleenden hem nochtans de titel doctor honoris causa. Hij ontving tal van onderschei dingen uit vele landen. In het voorjaar van 1952 kreeg hij de hoge Pauselijke onderscheiding van Ridder van het Hei lig Graf. Het stoffelijk overschot zal in het begin van de komende week te Brus sel ter aarde worden besteld. Dp Hubert Biermans werd op 31 De cember 1S64 te Herkenbosch in Midden- Limburg geboren als zoon van een bak ker. Op dertienjarige leeftijd trad hij in dienst van ir Lepótre. spoorweg-ingenieur van de Grand Central Beige, die rond Herkenbosch bezig was met de aanleg met de ingenieur naar België en vandaar naar de Belgische Congo, waar hij mede werkte aan de 350 kilometer lange spoor lijn, die de Congo met de kust verbond. Hier legde hij de basis van zijn onmete lijk fortuin. Hij had een groot aandeel in de spoorwegwerken op het eiland Cor sica en bouwde een spoorwegverbinding met Algiers dwars door het Atlasge bergte. Hubert Biermans verliet de Belgische Spoorwegbouw en trad in dienst van de Canadian Railroad Compagny. Hier ex ploiteerde hij eigen spoorwegverbindin gen die hij later voor goed geld ver kocht. Intussen verrezen in Canada zijn eigen papier- en houtfabrieken met rijke bezittingen aan bossen. Pas op 37-jarige leeftijd vond Bier mans tijd om te trouwen. Met zijn Bel gische vrouw ging hij in Montreal wo nen. Na de oorlog bezocht hij zijn zo zwaar getroffen geboortedorp. Deze schatrijke Limburger was gul van aard. Dat ondervonden de universiteiten in Canada en Amerika, kerken, biblio theken, kloosters en het Rode Kruis. Herbouw na oorlog Herkenbosch hielp hij na de oorlog de verwoeste kerk opbouwen met de pastorie. Natuurlijk moest er een groot orgel in. Het kerkhof werd in orde ge maakt. Ook liet hij een kapelletje bou wen op de rustplaats van zijn ouders. Een pracht van een jeugdhuis, het „Dr Biermanshuis" werd aangekocht, de pa- (Vervolg van.pag. 1) repareren en verzorgen van het mate rieel. Eventuele grote reparaties zullen in beginsel voor rekening van de Duitsers zijn. Vrachtwagens, locomotieven voor smalspoor, draglines en omvangrijke ma chinerieën zullen bemand worden door Duits personeel. Het zal, evenals de steenzetters, worden betaald door de Duitse regering, doch de kosten van le vensonderhoud zal Nederland dragen. De Nederlandse regering za! de Duitse arbeiders ook enig Nederlands zakgeld geven. Namens de Nederlandse regering heeft de voorzitter der uit vertegenwoordigers van de ministeries van Buitenlandse Za ken. Landbouw, Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat bestaande Neder landse delegatie, mr P. J. de Kanter, de Duitse vertegenwoordiging verzekerd „zeer erkentelijk te zijn voor deze spon tane, humanitaire actie". In het bijzonder heeft men in Den Haag waardering voor de kosteloze leve ring van bazalt. Dit materiaal is voor de bouw van grote dijken onontbeerlijk. Ne- derland heeft het echter niet en de prijs ervan in het buitenland ligt vrij hoog. Men wijst er op, dat toch reeds veel grondstoffen, zoals staal, hout. en gips in het buitenland moeten worden gekocht. Gips is nodig om de grond in de over stroomde gebieden weer vrij van zout te maken. Dit artikel is reeds in zeer grote hoeveelheden in Frankrijk besteld. Een besparing van deviezen voor Ne derland is ook het Duitse aanbod om zoutwaterpompen te kopen. De Rijks waterstaat beschikt nu over 80 Ogrote pompen. Het merendeel daarvan is het restant van 220 krachtige Amerikaanse pompen, welke de Nederlandse regering te Londen gedurende de oorlog had ge kocht, met het oog op de verwachting, dat de Duitsers het land zoveel mogelijk onder water zouden zetten. Als binnen kort de dijken in de noodgebieden ge dicht zijn. zal Waterstaat aan de 80 eigen pompen niet voldoende hebben en daar om neeft de Nederlandse regering het Duitse aanbod met beide handen aan aard. 'rochie kreeg een keurige bewaarschool, er verrees een Groene Kruisgebouw, een zwembad werd aangelegd en een sport terrein. Zijn financiële hulp strekte zich uit op sociaalcultureel, sport- en on derwijsgebied. De drie nieuwe klokken, die het be richt van zijn dood over Herkenbosch verspreidden, waren een geschenk van hem. De zwaarste klok heet Hubertus. De twee andere zijn genoemd naar zijn echtgenote Bertha en zijn dochter Jo hanna. Biermans was de eerste die bo ringen liet verrichten naar kolen op de Meinweg. Voor de Limburgse studenten stichtte hij de Fondation Biermans-Lepó- tre in de Cité universitaire te Parijs. Hier vonden de studenten een thuis in een schitterend gebouw. Ieder jaar droegen de parochianen van Herkenbosch voor deze weergaloze wel doener een plechtige H. Mis op. Dit jaer was het op Zondag 4 Januari een drie stemmige hoogmis, die de dankbaarheid van de bewoners uitdrukte. Vandaag werd een plechtige Heilige Mis opgedra gen voor de weldoener van Herkenbosch, welke door alle bewoners van Herken bosch zonder uitzondering werd bijge woond. CARNAVAL-ZONDAG, 1953 De stil le vandaag in Brabant en Limburg was een onvergetelijk gebaar tegenover in rouw gedompeld Nederland. Géén bonte storm van een jaar lang opgespaard ple zier ditmaal, maar de collectebus en een extra kerkgang voor de rampgebieden. In de kale praalwagens en onafgewerk te getimmerten steken nog de zaag en beitel, waar zij na de noodlottige tij ding zijn blijven steken. In allerijl heb ben de pretmakers de zotskappen en feestneuzen opgeborgen. Duizenden gul dens, die naar het Rampenfonds vloei den. lieten berooide carnavalskassen achter. Het besluit van de carnaval verenigingen om zwijgend in te stem men met het nationale mededogen be tekent echter meer dan het gemis van ecu pot bier, een borrel of een optocht. Vele zakenlieden, die kapitale inkopen hadden gedaan, zweven o'p de rand van een faillissement. In een stad als Maas tricht spreekt men al van één millioen schade. Brabant en Limburg hebben een groot offer gebracht, misschien wel hel grootste in dit zwijgende carnaval der naastenliefde. Slechts op enkele plaat sen was er bal, Zo'n gewone gelegen heid tot dansen tijdens de politie-ürcn. Verder niets bijzonders. O pde entree's is dan nog een heffing gelegd voor hel Rampenfonds. Misschien, (lat er in April en in Mei nog iets gaat gebeuren, dal op carna val lijkt. Om de middenstand 'noo iets te vergoeden van de geleden schade. Of het dan echter nog zal lukken is dc gro te vraag. De kille Noordooster blies van daag door verlaten straten in het an ders uitgelaten Zuiden. En Maastricht was zowaar een ingetogen stad. AMSTERDAM. 15 Febr. De radio actie „Beurzen open, dijken dicht'-, waar van de vijf omroepverenigingen Zaterdag avond de tweede uitzending gaven, lieeft reeds een totaal van 803.503 gulden opge leverd. De grote zaal van de K.R.O.-studio was gevuld met vissers uit Schevenlngen en Urk, die in het noodgebied vele men senlevens redden. Van prins Bernhard was een mededeling ontvangen over de vele giften en bewijzen van sympathie, d'c de Prins dagelijks bij dc ochtendpost ontvangt. In de brieven bevinden zich be dragen van enkele franks tot cheques ter waarde van 10.000 dollars. De Wereldom roep heeft eveneens dagelijks een uitge breide post met toezeggingen en giften in de vorm van alle mogelijke bankbiljet ten te venverken. Guus Weitzel overhan digde als tastbaar resultaat van deze „geld-post" een bedrag van 83.000 gulden. Het afgelopen weekeinde bracht enige mededelingen van giften voor het Ram penfonds. Zo heeft Delft reeds 275.000 bijeengebracht. Arnhem 911.377 gulden Zijderveld (Gemeente Everdingen) 7322 gulden elf gulden per inwoner Kloe- tinge op Zuid-Beveland 39.557 gulden en Goes 35.454 gulden. De mijnwerkers heb ben Zaterdag voor de tweede keer over gewerkt. De bijdragen uit Limburg heb ben zodoende de drie millioen overschre den. Uit het bedrijfsleven kwamen enkele belangrijke giften. Het Nederlandse bag gerbedrijf schonk i00.000 gulden, tien Arnhemse confectiefabrieken 10.000 gul den, het Algemeen Ziekenfonds Amster dam 5000 gulden, vermeerderd met 911 gulden van het personeel. Bij de Standard Electric in Den Haag is dóór overwerk een bedrag van 10.000 gulden bijeenge bracht. (Advertentie) voor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM hel haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, Droog Haar en roosvorming tegengaat OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd. Stanmore. England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam (Advertentie) 'Transatlantische telegrammen NEW YORK, 15 Februari. VOOR HET HEKJE GENERAAL VAN FLEET, de gepensionneer- de opperbevelhebber van het 8e Amerikaan se leger in Korea, zal begin Maart voor de commissie voor de strijdkrachten van het huis van afgevaardigden een uiteenzetting geven van de inzichten omtrent de Kore aanse oorlog. De belangstelling van het Amerikaanse congres is gewekt door Van Fleet's uitlating dat het mogelijk is door middel van een „offensief over de gehele linie1' de communisten te verslaan en een eind aan de Koreaanse oorlog te maken. SCHERPE VERLAGING OP EEN BIJEENKOMST die Maandag in New York zal worden gehouden door ver- keersdeskundigen vari de diverse lucht vaartmaatschappijen in de Verenigde Sta ten zullen de Pan American World Airways voorstellen de transatlantische luchtvracht tarieven voor meer dan 3000 verschillende categorieën met 45 percent te verlagen. De bedoeling van deze maatregel is het vervoer door de lucht van een groot aantal goederen in staat te stellen te concurreren met het transatlantische vervoer per schip. „ONGELUKKIGE GRAP" DE UITGEVER van het Amerikaanse tijd schrift „Life". Henry Luce, heeft zon ver ontschuldigingen aangeboden voor de „on gelukkige toon" van een hoofdartikel in zijn blad over Frankrijk. In het betrokken artikel werd „Marianne" (Frankrijk) verge leken met een dame van lichte zeden, die geld probeert los te krijgen van Uncle Sam" (Amerika). De Franse nationale ver gadering werd een circus genoemd. Het stuk heeft grote verontwaardiging in Frankrijk gewekt. In een brief aan de di recteur van „France Soir". het meest ver spreide blad in Frankrijk, zegt Luce: „De beledigende passage was niet anders dan een grap. Laten wij het er over eens zijn. dat het hoofdartikel niet gelukkig was." Luce voegde hieraan toe dat het hem voor kwam, dat humor geen uitvoerartikel is. OP HET NIPPERTJE NA TWEE DAGEN is sergeant-majoor Car roll Butln levend tussen de wrakstukken van een verongelukte Amerikaanse bom menwerper van het type B-36 vandaan ge haald. De B-36 stortte Donderdagavond in Labrador neer. Toen men Butin niet vond werd zijn naam aan de dodenlijst toege voegd. Bij het verwijderen der wrakstuk ken trof men de militair Zaterdag echter zwaar gewond in een sneeuwlaag van lVj meter aan. Hu is in allerijl naar een zie kenhuis overgebracht. Er bestaat goede kans dat Butin het er levend afbrengt. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 15 Febr. Dinsdag 17 Februari, des morgeus om 6 uur zal de militaire bijstand aan de getroffen gebie den worden beëindigd. Minister Staf, die dit meedeelde, is van oordeel, dat aan de eigenlijke noodtoestand nu ecu einde is gekomen. De troepen zullen op 17 en 18 Februari naar hun garnizoen terugkeren. Alleen in dc incidentele gevallen zal nog hulp Morden verleend. De militairen mo gen niet meer ingezet worden voor werk, dat eigenlijk geen noodwerk meer is. „We zien nu al," aldus minister Staf, „dat moeilijke objecten overgelaten worden aan soldaten. Zij zouden dus de gevaar lijke voorposten moeten bezetten. Dat is niet de bedoeling. We proberen het werk nu zo goed mogelijk over tc geven aan anderen". Rond 20.000 Nederlandse militairen hebben aan de hulpverlening deelgeno- i. Het getal buitenlandse militairen, dat aan reddingswerk en hulpverlening heeft deelgenomen bedraagt 6.000. Voor het gepresteerde werk had de minister alle lof. Het grootste compliment, dat hij aan de buitenlandse troepen kon ma ken was, dat ze even hard hebben ge werkt als de Nederlandse. Het weer was slecht, er moest geleefd en gewerkt worden onder zeer slechte omstandighe den, maar lijntrekken was er niet bij en allen hebben gewerkt als leeuwen. „Nu is gebleken wat er eigenlijk met een krijgs macht gebeuren kan," aldus minister Staf. Talloze soldaten, maar vooral de mariniers zijn „boos" dat ze terug moe ten. Ook de buitenlandse, eenheden vin den het vervelend, dat het werk beëin digd moet worden. Bij het zien van deze internationale samenwerking, van deze belangeloze bu renhulp, had minister Staf zich afge- vraagt, of Nederland, Manneer een an der land in nood zou hebben verkeerd, hetzelfde zou hebben gedaan. Hij wilde hiermee tot uitdrukking brengen hoezeer hem de hulp uit het buitenland had ge troffen. Achteraf is gebleken, dat er in het buitenland, ongevraagd, op de eerste dag reeds voorbereidingen waren getroffen, om. zodra hulp gevraagd werd, deze te •kunnen geven. Toen het verzoek uit Nederland kwam, kon onmiddellijk ge start worden. Dat is voor Nederland bui tengewoon belangrijk geweest. De met directe burenhulp is van de Belgen j komen, Ongevraagd zijn ze gekomen, vonden hei de meest natuurlijke zaak. „Franse dijk" Met zeer veel waardering heeft minis ter Staf gesproken over de Fransen. En staatssecretaris Kranenburg vond, dat de dijk, die tussen Halsteren en Bergen op [Zoom door de Franse genie hersteld was, voortaan maar „Franse dijk" genoemd moest worden. Hij heeft een enorm stuk van West-Brabant helpen beschermen. Als een soort beloning van het prachtige werk van de buitenlandse troepen zul len deze in de komende dagen door Ne derland kunnen toeren. Men zal hun la ten zien. dat er nog veel meer land is, dat lager ligt dan de zeespiegel, maar dat Chr. Geref. Kerk te Utrecht geeft aan Rampenfonds (Van onze correspondent) UTRECHT, 15 Febr. De Christe lijk Gereformeerde Kerk Utrecht-Cen trum heeft de opbrengst van de Zon dag 7 Februari gehouden collecte ruim 1830 gulden in zijn geheel over gemaakt, aan het Nationaal Rampen fonds. Van een onttrekking aan de alge mene hulpverlening is geen sprake ge weest. De Christelijk Gereformeerde Kerk Utrecht-Centrum heeft haar beslis sing genomen in overi'eg met de Kerken raad van genoemde Kerk in Den Haag. welke dergelijke aangelegenheden be handelt. De instructie van de Deputaten voor Correspondentie met de Hoge Over heid in Apeldoorn is.binnengekomen, na dat de Kerk in Utrecht haar beslissing had genomen. Overigens is zij het met deze instructie niet eens. „Feest" geen wanklank in grote nood 'N de katholieke kerken is gis- - teren de Vastenbrief van de bisschoppen voorgelezen, die dit jaar handelt over de viering van het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland en spe ciaal de verheven functie van de bisschoppen in de Kerk belicht. Aan deze brief ging de volgende verklaring vooraf: Reeds voordat de grote nationale ramp van Zondag 1 Februari over ons volk losbrak hadden de Hoogwaardige Bis schoppen besloten om de vastenbrief van dit jaar te wijden aan het aanstaande eeuwfeest van het herstel der hiërarchie in Nederland. Al staat ons hart en onze geest thans niet naar feestvieren, toch nebben de Hoogwaardige Bisschoppen gemeend deze vastenbrief niet te moeten intrekken. Het gaat immers bij de aanstaande herdenking van 't. honderdjarig bestaan van de eigen kerkelijke hiërarchie met om een feest van uitbundigheid en uiter lijkheid. Het gaat allereerst om de gees telijke waarden, die het herstel van de kerkelijke hiërarchie ons heeft gebracht. Het is'juist over deze geestelijke waar den, dat de Bisschoppen u in deze vas tenbrief willen spreken. Daarom zal dit woord van geestelijke inhoud al spreekt het van eèn feest geen wan klank vormen in de grote nood. die ons dierbaar volk heeft getroffen en die in ons volk zo'n grootse en verblijdende manifestatie van christelijke saamhorig heid en chr losgeslagen. stelijke naastenliefde heeft IN de Vastenbrief zetten de bisschoppen uiteen, hoe Christus aan de apostelen de opdracht gaf met Petrus als hoofd de Kerk te besturen. Bij de stichting der Kerk waren het er elf, die naast Petrus feroepen werden om herders te zijn. Bij e uitbreiding der Kerk over de wereld moest het getal der herders groter, wor den. Maar hoe groot hun getal thans ook moge zijn. hun taak is nog altijd dezelfde: in opvolging van de apostelen medeher ders te zijn over de Kerk. En al zijn er gebieden, Maar de bestuursvorm an ders is, zoals in vele missielanden, op den duur zullen toch ook daar bisschop pen als herders over een eigen bisdom worden aangesteld. Zo is het ook gegaan in ons vaderland Reeds spoedig na het begin der kerste ning werden er bisdommen opgericht en bisschoppen aangesteld. Meerderen van hen kent men bij name: Sint Servaas. Sint Lambertus, Sint Willibrord, Sint Bo- nifatius. Bij de verdere kerstening werd ook deze hiërarchie verder uitgebouwd. Doch tegen het einde der middeleeuwen drong het bederf, dat nooit geheel ont breekt, dieper in de Kerk door; en daar na kwam de zogenaamde reformatie en de grote scheuring. Tengevolge daarvan geraakte de Kerk in Nederland steeds meer in een noodtoestand, die tenslotte zo ernstig werd, dat het zelfs niet meer mogelijk bleek de hiërarchische inrich ting te handhaven. Ruim twee eeuwen lang heeft de Kerk hier toen bestaan bijna geheel zonder een eigen bisschop pelijk bestuur en leefde zij in het groot ste deel van ons vaderland onder een al lergebrekkigste regeling. Doch Hij die de Heer der Kerk is, Jesus Christus, heeft Nederland niet verlaten. Ondanks moei lijkheden van buiten af en van binnen uit, ondanks menselijke fouten en mense- jjke tegenwerking heeft Hij de Kerk in Nederland geleid naar het herstel. En in dat herstel is wel een van de belang rijkste momenten geweest: het herstel der hiërarchie door paus Pius IX, waai; bij de Kerk in ons vaderland weer bis schoppen met eigen bisdommen kreeg. HET ligt voor de hand, dat men bij de viering van dit herstel zich de vraag stelt, aldus de Vastenbrief: wat betekent dan eigenlijk de Bisschop voor zijn bis dom? Wat is de zin van het Bisschops ambt? Het antwoord luidt: „De Bisschop is de bedienaar bij uit stek van de Sacramenten: in hem is de volheid van de macht om door de Sacra menten de Heilige Geest te schenken, die ons met Christus verbindt. In elk bisdom zijn er naast de Bisschop priesters werk zaam bij de bediening der Sacramenten, maar zij werken niet los van de Bis schop. doch als zijn vertegenwoordiger: en medehelpers. Daarom is de Bisschop voor heel zijn bisdom en voor al zijn gelovigen vader, vader van het nieuwe leven, dat een leven met en in Christus is. En omdat de viering van de Sacra menten en met name de viering van de Heilige Eucharistie tevens eredienst aan God is. is de Bisschop voor heel 'zijn bisdom in de volle zin van het woord oriester, Hogepriester. Pontifex noemt-de Kerk hem, "dat wil zestgen bruggenbou wer. want hij is het die door heel zijn bisdom bruggen slaat tussen God en de mensen en tussen de mensen en God. TNE Sacramenten zijn echter tekenen U* van het geloof en kunnen ons slechts met Christus verbinden, wanneer zij in geloof worden ontvangen. Zoals de 'Bis schop vader is voor zijn bisdom in de orde van het nieuwe leven, zo is hij ook vader in de orde van het geloven. De Bisschop immers is de officiële getuige en verkondiger van het geloof der Kerk en de authentieke bewaarder van de schat der Openbaring: hij is erfgenaam van de Apostelen in hun taak om de Blijde Boodschap te verkondigen en in de belofte, die zij ontvingen, dat de Geest der waarheid hen zou bijstaan: elke pre diking van de Blijde Boodschap in een bisdom geschiedt krachtens machtiging van de Bisschop en moet met zijn predi king in overeenstemming zijn. De een heid met Christus, die door dé Sacramen ten in het geloof tot stand komt. moet haar weerslag vinden in het verdere leven van de christenen; in alles wat zij doen en laten, in hun persoonlijk leven en in hun samenleving in gezin en maat schappij moet deze eenheid met Christus beleefd worden. En ook daar heeft de Bisschop wederom voor heel zijn bisdom een bijzondere taak te vervullen, omdat hij door de 1-1. Geest gesteld is om de Kerk te leiden. Hij moet voorgaan, de weg wijzen, behoeden, waarschuwen, leiding geven, doen samenwerken; in één woord, hij moet herder zijn van zijn kudde. Zo Is dus de Bisschop in zijn bisdom do bewerker en beu-aarder en tegelijk'het zichtbaar teken van aller eenheid met Christus en in Christus met elkander; en dat niet slechts van de onvolmaakte eenheid met Christus hier op aardp, doch ook van de voltooiing daarvan: de vol maakte eenheid, die wij verM'achten in het toekomende leven." het Bis schopsambt, dan kunnen wij het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie we] niet beter vieren dan door te streven naar een diepere en hieer consequente beleving van onze eenheid met Christus en in Christus met elkander, midden in een wereld vol twijfel en ontkenning, zo vermaant de Vastenbrief. „Vanouds is de Kerk een liefdebond genoemd. Zo 'moet ook elk bisdom een liefdebond zijn, een bond van met Chris tus verenigden', die met Christus de Vader liefhebben en allen, die door de Vader geroepen zijn; een liefdebond, waarin men elkanders lasten draagt, waarin elke tegenstelling van belangen kan worden overbrugd, waarin alle twist tussen personen en beroepen en standen kan worden uitgebannen. Hebben wij on ze eenheid met Christus en in Christus met elkander beleefd? Ten volle beleefd? Wie van ons zou bevestigend durven antwoorden? Wij kennen te goed onze fouten en tekortkomingen. Daarom juist hebben Wij, Uw Bisschoppen, U bij het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie willen wijzen op de diepe zin van ons ambt", aldus de Vastenbrief. niet overstroomd is. „Bovendien", zei mi nister Staf lachend, „zullen we ze dan ook naar Den Haag brengen. Dan kun nen zc ook de plaats eens zien, waar ze alles zo heerlijk in de war kunnen stu ren!" Even tevoren had hij verteld, dat vele buitenlandse soldaten zichzelf al aardig de Nederlandse mentaliteit had den aangemeten: er werd flink gekan kerd. Daaruit had de minister echter de conclusie getrokken, dat de militairen een grote verantwoordelijkheid bezaten. In verscheidene gevallen is er, vanwe ge uitzonderlijke prestaties, die verricht werden, aanleiding geweest militairen in rang tc bevorderen. In het algemeen zei minister Staf nog, dat de organisatie zeer vlot verlopen was, ondanks het feit, dat slechts hij dc marine een watersnood plan bestond: het „Plan Noach". In ieder geval zal er door de legeraotoriteitcn een nauwkeurige analyse gemaakt worden van wat er in deze dagen gebeurd is. Daaruit zullen veel lessen te trekken zjjn. Op het ogenblik zijn met de buiten landse legerautoriteiten onderhandelin gen gaande over de mogelijkheid om van bepaald materieel nog langer gebruik te kunnen maken. Het gaat hier om water zuiveringsinstallaties, ducks en zoeklich ten. Er zijn voorlopig een voldoend aan tal draglines en bulldozers. OOK NA DINSDAG: (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP /.OOM. 15 Febr. Op Tholen en Zuid-Beveland zal de militaire bijstand op verschillende punten ook na Dinsdag 17 Februari blijven gehand haafd. Dit in afwijking van de beslissing uelke dc minister van Oorlog dezer da gen ten aanzien van de militaire hulp in het rampgebied heeft genomen. Volgens de zegslieden van Rijkswater staat en van het ministerie van Ooi-log is de reden van deze verlenging dat niet snel genoeg burgerwerkkrachten en -materieel het militaire apparaat kunnen vervangen. Op Zuid-Beveland is de toestand van. dien aard, dat vertraging in het herstel werk een kritieke rituatie ten gevolge zou hebben. De dijkbreuken bij Krab bendijke en Rilland in de nauwe flessen hals van Zuid-Beveland vormen bij storm een bedreiging voor het eiland en voor de verbinding met de vaste wal. Om deze reden wordt bij Krabbendijke en Ftilland de militaire hulp niet alleen ver lengd. maar na Dinsdag zal zij zelfs aan zienlijk worden uitgebreid. De beslissing over de handhaving van het militaire apparaat werd genomen na een besnreking, die de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir Maris. Zondag middag op het vliegveld Woensdrecht met verschillende militaire commandan ten heeft gehad. Onder de maatregel val len ook enkele kleine buitenlandse deta chementen. Ossie bleef steken in zijn tweede hangslot (Van een correspondent) CHESTER. West-Engeland15 Febr. Dc struisvogel Ossie uit de dierentuin van Chester is dood. Toen het dier enkele dagen gele den weigerde .tc eten en er een hangslot van de vogelkooi werd vermist, vermoedde men dat het slot in de maag van de loopvogel was terechtgekomen. Een mijnde- tector (lie van het leger werd ge leend bevestigde het vermoeden. Twee dierenartsen opereerden Os sie en vonden het corpus delicti terug. Penicilline- en streptomyci- ne-injecties hebben Ossie echter niet kunnen redden van de gevol gen van een bijkomende long ontsteking en het. dier ging naar de vogelópzetter. Tot grote verba zing vond men toen in Ossie's darmkanaal een tweede hangslot, dat reeds drie maanden werd ver mist en gedeeltelijk was verteerd. Nu de struis is gestorven zal de directeur- van de dierentuin de hangsloten van de vogelkooi aan de ketting leggen. Uit Je \oILsLranf van 15 Februari 192H „Het provinciaal bestuur van Groningen heeft aanbesteed het verzwaren en verhoï- gen van de provinciale zeeweringen be oosten Delfzijl, ter lengte van ongeveer 3S50 meter Laagste Inschrijver was U. Reinders in Termunten met 132.000."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3