Nieuwe-Maan-tij bracht geen nieuwe schade mee NACHTPLOEG van WATERSTAAT had RUSTIGE s WACHT ELZAS in opwinding over Oradour Evacuatie Zierikzee verloopt niet vlot Duitsland geeft technische hulp VOORLOPIG BESLAG OP LADING VAN „MIRIELLA" Ieder was paraat tot het uiterste Wind bleef rustig; water beneden verwacht peil In Engeland geen - in België weinig last van de vloed Protestbeweging in verband met aantal vonnissen Accoord over plan voor gift van 5 millioen Alk. Werkkrachten komen mee Middenstanders krijgen twee weken voor verscheping goederen Burgemeester door politie opgebracht Politie vond arrestant onder de aangevallene Eerste succes voor de Anglo-Iraanse Arabieren moeten politiek herzien Eisler zou in W. Berlijn zijn Treinongeluk in Italië: 22 doden Japans luchtruim geschonden Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225 Amsterdam-Centrum. Telefoon 38 23 2. Voor Koeriersters uitsluitend 6 2 33b (4 lynen) Gemeente Giro P 10 000 - Postgiro 260728 Bankiers ^msterdamsche Bank N. V. Bykantoor Damrak DERTIENDE JAARGANG No 2486 HET PARGDL VRIJ, ONVERVEERD Onafhankelijk Dagblad, opgericht ln het oorlogsjaal 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Arasterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets Directeur: W. van Norden. Abonnementen ƒ0.49 pei week, ƒ6.35 per kwartaal, losse nummers ƒ0.13. MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 (Van een onzer redacteuren) De nacht van de vijftiende op de zestiende Februari, waarnaar velen met wat angstige spanning hebben uitgezien, is voorbijgegaan zonder dat de springvloed die de nieuwe maan van Zaterdag op haar geweten had, nieuwe schade heeft aangericht. Wie de weerberichten van gisteren hoorde kon toen al wel zeggen dat er niets bijzonders zou gebeuren en die verwachting is bewaarheid door de berichten van de afgelopen nacht: te Rotterdam, te Vlaar- dingen, te Maassluis, te Hoek van Holland overal stond het water lager dan men eigenlijk had verwacht. De astronomische factoren wezen immers op een hoge springvloed. Maar de wind zat nu in een gunstige hoek en bovendien had hij op geen stukken na de geweld dadige snelheid van 1 Februari. Op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat was men op eventualiteiten oorbereid. Een aantal ambtenaren vormden een nachtploeg die, vanuit nun centrale post, nauwkeurig de gang en stand van het water volgden. Gij hebben niet behoeven in te grijpen. Men weet het: Zaterdag jl. was de maan nieuw èn groot. Op haar grootst zelfs. Op sterrenwachten kan men de middellijn van de maan met fijne Instrumenten meten en één keer ln de 27 dagen blijkt die een maximale waarde te bereiken. Dan staat de maan ln het „perigeüm", d.w.z. in dat punt van haar baan dat het dichtst bij de aarde ligt; haar vloed- wekkende kracht is dan ongeveet twintig procent groter dan bij „kleine maan wanneer onze satelliet ver van do aarde staat. Die perigeiimstand viel ditmaal samen met Nieuwe Maan en er was dus alle aanleiding voor extra oplettendheid bij de reeds zo zwaar gehavende zeeweringen van Nederland. Zou er weer storm op steken Welnu men is op zijn post ge weest. Er waren mannen burgers en militairen met schoppen en zandzakken, die de dijken versterkten en bewaakten. De luchtmacht was paraat. Gewone vliegtuigen en helicop- tères stonden gereed. Bijzondere aan dacht werd besteed aan snelle bericht geving. Vele bedreigde gebieden waren nagenoeg geëvacueerd. En zelden zal er met meer aandacht naar de weers verwachting van -het KNMI zijn uit gezien. Maar die klonk geruststellend: „Er bestaat niet de minste reden tot on gerustheid: er bevindt zich namelijk een rug van hoge luchtdruk dwars óver de Noordzee van Engeland naar Denemarken. Hierin komt vrijwel geen wind voor. Aan de Zuidzijde ervan staan Noordoostelijke winden, die zelfs enige verlaging van de waterstand ten gevolge hebben tezamen met de hoge luchtdruk die momenteel in ons land heerst", zet het KNMI glsteravoud. Menigeen loosde een zucht van ver lichting. Zon en maan deden hun kwalijke best maar de wind deed niet mee. En voor de wind was de vrees het grootst, want zonder wind- effect bereiken de kosmische krachten maar betrekkelijk weinig. Zo is hij dan zonder nieuwe ramp spoed voorbijgegaan, die nacht van Zondag op Maandag. Op vele plaatsen bereikte het water niet eens Let peil dat men op grond van alle mee spelende factoren eigenlijk verwachtte. En zo keerden de velen die zich naar de dijken hadden begeven om nu eens een „mooi schouwspel" te zien met name bij Dordrecht zag men vele adsplrant-toeschouwers samendrommen naar huis zonder iets opvallends te hebben gezien Opvallend was alleen dat lage waterpeil van deze vloed Men kreeg niet eens natte voeten. Naar het ANP nog meldt zal het eiland van Dordrecht binnen één twee weken weer droog zijn, dat wil zeggen op normaal polderpeil. De dijk- gaten zijn vrijwel dicht: waar droog- malen nodig is bij gebrek aan natuur lijke lozing, gaat men aan de gang of is men reeds bezig. (Voor reportages van onze verslag gevers in de bedreigde gebieden zie men pagina 3.) De Sowjet-Unie zal Iran elf vlieg tuigen schenken ter bestrijding van sprink hanen. Ook zal 50 ton insectenbestrijdings- middelen worden overgedragen aan de Iraanse regering. In Engeland is Zondagavond het water dat door de springvloed werd opgestuwd op sommige plaatsen meer dan zestig centimeter boven de ver wachte hoogte gestegen. Maar gevaar dreigde nergens. De millioenen zand zakken sommige bij gebrek aan zand gevuld met kiel lagen op tijd ln de bressen. De BBC heeft de hele dag vloedberichiten uitgezonden. Dui zenden militairen stonden langs de Oostkust gereed. Er werd geen enkele overstroming gemeld. In België wel. By het begin vau de vloed werden gaten geslagen in de Scheldedijken, waardoor reeds geïnundeerd land stroomopwaarts van Antwerpen nog dieper onder water kwam te staan. Soldaten hebben de gaten gedicht. Alle andere dijken hielden stand. Noorse zeeman na val op straat overleden Zaterdagavond is de 49-jariige Noorse zeeman Sverre Lien van de motortanker „Brall" in de Van der Pekstraait te Am sterdam-noord op straat gevallen. De man. die vermoedelijk, onder invloed van sterke dronk verkeerde, liep verwondin gen aan zijn hoofd op. Hij werd naar het Binnengasthuis overgebracht en is daar overleden. Hulp imaB Rijschool Succes ZET DOOR met haar prijsverlaging. Met in gang van heden heeft Autorijschool „Succes", de Clercqstraat 69, Tel. 84189, A'dam de prijs van haar lesuren van f 7.- tot f 6.- verlaagd. (Uitsluitend K.N.A.C. Instructeurs) Verh. Nw. Opeis z. chauffeur I»»» De Bilt verwacht: Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of mot regen. Overwegend matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Over het algemeen lichte dooi maar aanvankelijk ln het Zuid oosten van het land nog lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen Zon opt 7.52 onder 17.57 Maan op: 8.47 onder 23.20 HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag ótockh Kopenh Londen A'dam Erussei Parijs Bord. Nice Wars oh Berlijn 7, U rich Wenen Helsink nevel meeuw a. bew geh.bew on bew. jeh.bev.' -,-eh.bew zw. bew nist nevel .(eh.bew I. bew. De verontwaardiging in de Elzas over de vonnissen in het proees- Oradour, waarbij een aantal Elzassers, die tot indiensttreding bij de „Waffen S.S." gedwongen waren geweest en zodoende betrokken ge raakten in de uitmoording van het Franse dorpje Oradour-sur-Glane tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld, is algemeen. De protesten komen niet van de minderheid, die de inlijving bij het Duitse rijk heeft voorgestaan, doch van de zijde der zeer Frans-gezinde meerderheid van de bevolking. voor Holland A/fVT de opdruk „Hulp voor Holland" 1 werd m Reykjavik, IJsland, een serie speciale postzegels in omloop ge bracht. Een collecte heeft in dat land reeds een bedrag van 60.000 Kronen opgebracht, in Nederlands geld on geveer llf.000. De Westduitse Bondsregering zal voor eon waarde van vijf millioen Mark materiaal en werktuigen ter beschikking stellen voor het herstel van dijken in Nederland. Het initiatief voor deze hulpverlening is uit gegaan van de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken van West-Duitsland en werd gesteund door de eenstemmige opvatting van het Bondskabinet om krachtige hulp aan Nederland te geven bij de herstelwerkzaamheden. De Nederlandse regering is voor dit aanbod zeer erkentelijk. Tjjdens het afgelopen weekeinde zjjn in Den Haag door een Duitse missie en ambtenaren van de Nederlandse depar tementen van Buitenlandse Zaken, Ver keer en Waterstaat en Economische Zaken over de vorm der hulpverlening besprekingen gevoerd, welke geleid heb ben tot volledige overeenstemming. De hulpverlening, die in een protocol is vastgelegd, omvat o.m. de schenking van grote hoeveelheid basaltzuilen, -stortstenen en rijshout, de uitlening van autobussen voor het vervoer van arbei ders, pompen met motoren, kipwagens en werkspoor, draglines, woonwagens en vrachtauto's. De Duitse steenzetters worden ter be schikking gesteld voor verwerking van het materiaal. Alleen hun verblijfkosten komen voor rekening van Nederland. Zo is het ook met bedieningspersoneel voor voer- en vaartuigen, diesellocomo- (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE, Maandag. Ofschoon het aanvankelijk de bedoeling is geweest, niet meer dan 1500 h 2000 inwoners van Zierikzee in de stad te laten blijven, zjjn er voorlopig tegen de 3000 verblijfsvergunningen uitgereikt. Verwacht kan worden dat binnenkort dit aantal opnieuw zal worden „uitgekamd". Er is hierby namelijk een aantal burgers, wier hulpverleningsarbeid een aflopend karakter heeft en een groep middenstanders, wier handelsbelangen bü een drastischer schema ernstiger in het gedrang zouden zjjn gekomen. Hun probleem het tijdig inpakken en ver schepen van goederen en voorraden is Zondag opgelost in gemeenschappelyk overleg met mr De Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel te Middel burg. Uiterlijk vandaag zoilen hun gezinnen moeten vertrekken, maar zijzelf krijgen nog veertien dagen gelegenheid hun zaken af te wikkelen. tieven, baggermolens, walsen op rups banden,e.d. QpmnJc brësjÉÉ Met de uitvoering vart neze hulpver lening Is aan Duitse zijde het ministerie van Economische Zaken belast. Het zal aan de Duitse grens een uitklarlngs- kantoor inrichten en zorgen voor het vervoer van het materiaal naar door Nederland aan te wijzen plaatsen. Nederland zal voor de ontvangst een centrale ambtelijke instantie in het leven roepen. Deze zal zorgen, dat het uit te lenen materieel na gebruik naar Duits land wordt teruggebracht. Een Duitse verbindingsman zal bij deze instantie worden gedetacheerd tot alles is afge wikkeld. Het onderhoud van het materieel zal voor Nederlandse rekening plaats heb ben; voor reparaties van grote omvang kan een beroep op Duitse hulp worden gedaan. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE, Maandag. Het stelsel van verblijfsvergunningen, dat in verband met de evacuatie van Zierikzee is ingevoerd, brengt scher. ve politie-contróle met zich mee. Dat hebben ook burgemeester Den Beer Poortugael van Veere en de provin ciale voedselcoinmissaris ondervon den, toen zij hier Zendag ambtshalve moesten zijn. Zij hadden zo'n vergun, tiing niet en toen zij zich bovendien niet afdoende konden legitimeren zijn zij onder politie-geleide naar burge meester Schuurbeque Boeye ge bracht, die hun het onmisbare docu. ment ter hand stelde. Nadat, zoals wij reeds eerder bericht ten, tussen 1 en 8 Februari circa 2800 mensen Zierikzee hebben verlaten, is onder invloed van het gerucht dat achteraf op werkelijkheid bleek te be rusten dat de verplichte afvoer in vrijwillige was omgezet de eva cuatie vrijwel geheel gestagneerd. Na het herhalen van de lastgeving tot evacuatie jl. Vrijdag en het uitreiken der verblijfsvergunningen, blijven er nog ongeveer 1200 inwoners af te Lof over politie Ofschoon de psychische weerstand der bevolking tegen het verlaten van de eigen omgeving zeer hard nekkig blijft. Is er tot nu toe van weerspannigheid geen sprake. In dit verband hoorden wij van diverse zijden (ook van evacué's) woorden van lof over de wijze, waarop ge mengde patrouilles van gemeente en rijkspolitie haar werk hierbij ver richten. De mer F. Kooy. inspecteur van po litie ter oeschikking van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die met de politiële leiding der evacuatie is belast, vertelde ons. dat de instructie aan zijn mensen is samengevat in de twee woor den „Toon begrip" Waarschijnlijk ligt hierin mede de oorzaak voor het feit. dat alle tot dusver thuis opgezochte be woners ook inderdaad aan de oproep gevolg hebben gegeven. In geen enkel geval was een krachtiger maatregel dan overreding nodig. De grote stoot evacué's wordt mede ln verband met veler bezwaren om op Zondag te reizen en met de korte voor bereidingstijd, vandaag verwacht. Het zullen er tussen de 500 en 600 moeten zijn. Met bus opgehaald Zierikzee is niet alleen voor deze gelegenheid in vier wijken ver deeld en voor Vrijdag jl. en Zaterdag morgen stond de afvoer van wijk A op het programma. Aanvankelijk heeft zich bijna niemand aangemeld, maar toen de politie met een autobus men sen is komen ophalen en naar de schepen heeft gebracht hetgeen van weerszijden zonder wanklank ls ver lopen was de ban verbroken. Het publiek had. wat wel te begrijpen was. behoefte aan deze demonstratie, dat het nu toch waarlijk ernst was. In totaal zijn er Vrijdag, Zaterdag en Zondag ongeveer 500 afgevoerd. Op en kele uitzonderingen na zijn allen vla het opvangcentrum ln Dordrecht in de provincie Utrecht ondergebracht. Als het verwachte aantal mensen vandaag wordt geëvacueerd, betekent dit nog niet. dat iedereen, die geen ver blijfsvergunning heeft, dan ook ls ver dwenen. Er zullen dan wellicht nog een 100 h 200 onder het motto: „Onge vraagd. ongeweigerd" zijn blijven zitten Dit is eenter een zaak van later zorg. ofschoon het streven is gericht op een volledige afwikkeling vóór de spring vloed van hedenavond Hiervoor zit de wind In de gunstige hoek, zodat de ..blij vers" de nacht van Maandag op Dins dag vrij rustig onder ogen zien. Vele aanbiedingen van het Duitse bedrijfsleven (Van onze Haagse redactie) De Duitse regering heeft met de ondertekening van het protocol over de vorm en omvang van een groot scheepse Duitse hulpverlening ge toond. dat het haar thans te doen is om Nederland voor een deel schadeloos te stellen voor de gedurende de Duitse bezetting geleden schade, zo verklaar de men in Nederlandse kringen na af loop van de onderhandelingen, dié de hele Zaterdag in beslag hebben ge nomen en die in een uiterst prettige geest werden gevoerd. Men toonde zich van Nederlandse zjjde vooral ook zeer dankbaar voor het Duitse aanbod om een aantal zout- waterpompen te leveren, die van groot nut zullen zijn bij het leegpompen van de ondergelopen gebieden. Het meren deel van het materieel zal door de Duitse regering worden geleend van de Duitse industriëlen, die door hun grote aanbiedingen van hulp o.m. dit aanbod van de Duitse regering hebben mogelijk gemaakt. Deze aan biedingen zijn o.m. het gevolg geweest van een resolutie, die enige dagen na de ramp door de Bondsdag met alge mene stemmen werd aanvaard, en waarin besloten werd dat West-Duits land het als zijn plicht beschouwt, het zwaar getroffen Nederland met alle mogelijke hulp terzijde te staan. Daar op Is een grote stroom van aanbie dingen uit het Duitse bedrijfsleven ge volgd, waaruit de Duitse regering heeft kunnen putten. De instelling van een ambtelijk bureau ln Nederland heeft ten doel, om op de gemakkelijkste manier con tact te kunnen onderhouden met de Westduitse regering over de wijze van hulpverlening. Oudstrijders uit de Elzas. veteranen van belde wereldoorlogen, hebben hun militaire onderscheidingstekenen aan de Franse president teruggezonden. Helden uit het verzet en leden der gezinnen van 16.000 Elzassers, die in Duitse concentratiekampen omkwa- men, kanten zich tegen de vonnissen i van het militaire gerechtshof te Bor deaux. Straatsburg, Mulhouse. Colmar en andere Elzassische steden geleken Zaterdag op plaatsen van rouw. Met zwarte randen omgeven vlaggen woeien i halfstok of bedekten kozijnen en bal kons. De mannen droegen zwart in de knoopsgaten hunner jassen, en de kerkklokken luidden eentonig. De carnavalviering ln de gehele Elzas is afgelast, aldus Reuter. Kamerleden en senatoren hebben een snelle beslissing van de regering ver zocht. De burgemeesters van het departement Boven-Rijn zijn een admi nistratieve staking begonnen. Parle mentsleden uit de Elzas hebben maat regelen besproken om pressie op de regering uit te oefenen. Zy overwogen ongehoorzaamheid aan regeringsbe sluiten en. ontslagaanvrage als volks vertegenwoordiger. Ook de mogelijk heid van een" belastingstaking la be keken. Dit zou ernstige moeilijkheden voor de staatskas betekenen, daar de Elzas veel aan belasting opbrengt. De omvang van de protesta-tie is een grote verrassing voor de Frans regering, die ln een moeilijk par kt. gekomen, want als zij de Elzas sers hun zin geeft, wekt zy de on t vredenheid van de familieleden van de slachtoffers van Oradour en andere delen van het volk. De eerste tegenactie is er trouwens al. In Ryssel is in een vergadering van voormalige verzetslieden handhaving van de vonnissen geëist. De Franse minister van Defensie. René Pleven, heeft spoedige behande ling door de regering beloofd van een amnestie verzoek ten gunste van hen, die werden gedwongen bii de Waffen- SS dienst te nemen. Dit verzoek ls in de vorm van een wetsontwerp inge diend door de vroegere minister Pierre Pfimltn. Deze zal aan het hoofd van een delegatie parlementsleden Dinsdag een bespreking over de kwestie met premier Mayer en minister Pleven hebben. Weer aardschokken in Torroud (Iran) Zaterdag werden ln het stadje Torroud in Iran, waar Donderdag door een aard beving bijna 1500 doden vielen, weer drie schokken gevoeld. Volgens Associated Press staat er nu niets meer overeind. Over nieuwe slachtoffers is niets bekend. De Sjah van Iran heeft Zondag een vlucht gemaakt over het getroffen ge bied. Hij landde in de woestijn en aan schouwde de verwoestingen. In Torroud is gebrek aan eten en drinken. MISLUKTE OVERVAL IN AMSTERDAM (Van een onzer verslaggevers) Agenten van de Amsterdamse radio-autodlenst, die Zaterdagavond per auto loeiend met de sirene de Herman Gorterstraat inreden om daar de dader van een (mislukte) roofoverval te grijpen, vonden deze man tot hun grote verrassing op de grond liggen, zó voor het arresteren: de hand van zijn slachtoffer stevig om zyn keel, de dochter van het slachtoffer naast hem en diens hond grommend en brommend aan zijn andere zyde, roerloos. De dader werd snel geboeid weg gebracht en de heer Jac. M 11 e r, een 60-jarige slager, was nog in het bezit van de tas met geld, waarop de aanvaller het had gemunt. Deze, de 48-jarige gearresteerde chauf feur uit Hilversum, was er van op de hoogte, dat de heer Miiiler Zaterdag al zijn filialen afreed om er het „grote geld" weg te halen. Aangezien hij werk loos was en geldgebrek had, besloot hij zich dat - *■-- te trachten i dat grote geld toe te In Venetië beginnen pas de moeilijkheden De Anglo-Iraanse Oliemaatschappij heeft een eerste succes behaald in de strijd om de 5000 ton Iraanse olie, welke door de Italiaanse tanker „Mirieila" uit Abadan naar Venetië werd gebracht. In een speciale zitting bepaalde het ge rechtshof van Venetië namelijk Zaterdag dat op de omstreden lading voor de duur van vijftien dagen een conservatoir beslag zal worden gelegd. De „Mirieila" was Zaterdagmorgen in de Italiaanse haven aangekomen en in de loop van de ochtend was men begon nen met het lossen van de lading olie. In de komende vijftien dagen zal de rechter dus moeten uitmakén of de olie al dan niet ls „gestolen", zoals de ad vocaten van de Anglo-Iraanse beweren. Indien de Britse maatschappij wint, is haar blokkade van Iran intact gebleven, maar verliest zij, dan zullen talrijke kleine oliemaatschappijen over de gehele wereld dit als een sein beschouwen om tankers naar Abadan te sturen. De Perzen hebben veel vertrouwen in de goede afloop. Zij achten het van groot belang dat de olie veilig in Venetië is aangekomen. Met het voorbeeld van de Panamese tanker. „Rose Mary" die enige maanden ge leden in Aden aan de ketting werd ge legd voor ogen, hadden zy gevreesd dat ook de „Mirieila" moeilijkheden zou ondervinden. De kapitein verklaarde dat zijn schip van de Perzische Golf. tot aan de Italiaanse haven Bari door een tan ker van de Anglo-Iraanse was gevolgd, doch op geen enkele wijze was lastig ge vallen. In Venetië wachtte hem'een in drukwekkende ontvangst. Perzische functionarissen .begroetten hem met bloemen, overhandigden hem een zilve ren sigarettenkoker met inscriptie en noemden hem een „held". Na breuk Moskou-Israël In een onderhoud met een correspon dent van United Press heeft de secre taris van de Arabische Liga, Abdel el Hassoena, gisteren in Caïro gezegd, dat de Arabieren gebruik dienden te maken van de breuk tussen Moskou en Israël en dientengevolge hun politiek moesten heroriënteren. Hassoena gaf toe dat dit voorzichtig diende te geschieden, maar het Arabische standpunt zag hij niette min duidelijk voor zich: „Een vriend schappelijke houding tegenover onze vrienden, een vijandige houding tegen over onze vijanden". De „Prawda", het blad van de Rus sische communistische partij, noemde Zaterdag de bomontploffing in de Rus sische legatie te Tel Aviv een „opzette lijke daad, welke er op was gericht de spanning in de wereld te vergroten". eigenen. Hy huurde daartoe ln Hilver sum een auto en reed er mee naar de Herman Gorterstraat, vlak bij 's heren Müllers woning. Daar wachtte hy zijn slachtoffer op. „Ik was net bezig mijn sleutels te zoe ken voor myn huisdeur, toen achter mij Aan de geruchten die sedert enige tijd rond Gerhart Eisler, de van zyn functie ontheven perschef van de Oostduitse premier Grotewohl, in omloop zyn, werd in het afgelopen weekeinde een nieuw toegevoegd: hy zou naar West-Berlijn zijn gevlucht en daar thans naarstig worden gezocht door de Amerikanen. jHet bericht is afkomstig van het anti communistische Westberlynse blad „Telegraf". Iets oudere geruchten willen echter dat Eisler zich in Oost-3erlyn in huisarrest bevindt. Eisler, eertyds Amerikaans commu nist no 1 werd in de V.S. tot een gevangenisstraf van een jaar ver oordeeld wegens onwettige politieke ac tiviteit, maar in 1949 wist hij op een Pools schip naar Oost-Duitsland uit te wyken, Twee en twintig mensen kwamen om het leven, toen Zondagmorgen vroeg de sneltrein BariNapels bij Benevento ln Italië ontspoorde in de bocht van het stadje. De trein had een snelheid van ruim honderd kilometer per uur. De locomotief kantelde, de wagons ook één er van reed in een electriciteits- huisje. De laatste bleef dwars over de rails overeind staan. Er zaten ruim 400 passagiers in de tien rijtuigen. De machinist en de stoker werden lichtge wond, zy wilden direct na het ongeluk vluchten en zyn even later gearresteerd. Tijdens het verhoor verklaarden zij, dat de remmen hadden geweigerd. Er zou den tachtig gewonden zyn, waarvan dertig ernstig. Men vreest voor het leven van drie van hen. Amerikaanse straaljagers hebben van daag het vuur geopend op twee jagers van Russische makely, die het luchtruim boven het Japanse eiland Hokkaido schonden. Een der aangevallen toestellen werd in romp en vleugels getroffen, doch vervolgde zyn vlucht in de richting van do door de Russen bezette eilanden-groep de Koerillen. Blijkens een mededeling van de com mandant der Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten hebben de Amerikaanse vliegers de achtervolging gestaakt om schending van Russisch ge bied te vermijden. De vreemde vliegtui gen werden door middel van radar op gemerkt. Een van de Amerikaanse straaljagers, die zich op een normale pa- trouillevlucht bevonden, opende het vuur toen de vreemdelingen een verzoek om te landen in de wind sloegen. Daar Japan niet meer over een eigen luchtmacht beschikt, heeft het zich tot de V.S. gewend met het ver zoek de verdediging van het Japanse luchtruim op te dragen aan de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten. Sinds Japan zyn souvereiniteit herkreeg, is dit de eerste maal dat Amerikaanse vliegtuigen als beschermers van het Ja panse luchtruim zyn opgetreden. Voor rampenfonds Plaat met rede van de Koningin te koop (Van onze Gooise correspondent) Iing~aan myn tas begon te rukken", BAARN, Maandag. De Neder- vertelde de heer Müiler. „Ik begon hard landse gramofoonplatenlndustrie heeft te schreeuwen en te gillen en viel de verlof gekregen de radiorede, die konin- overvaller aan. Al vechtend liepen wij Sin Juliana op de nationale rouwdag, door myn voortuin naar de straat, en I Zondag 8 Februari, heeft uitgesproken, toen kwamen mijn dochter Marianne Ion behoeve van het Rampenfonds op de (zeventien jaar, vyfde klas Amsterdams i plaat vast te leggen. De rede is op de Lyceum, gymnasium alpha) met mijngramofoonpiaat omlijst door orgelspel hond Wodan (een afgerichte grote Duitseon wordt besloten met een gedeclameer- herder) naar buiten. Wodan beet de man. de strofe uit het Wilhelmus, die ook op Marianne krabde en ik pakte hem zyn strot en gooide hem op de grond". Daar hield ik hem stevig vast, omdat myn vrouw ondertussen 88888 had op gebeld. Die greep waarmee ik hem op de grond gooide had ik jaren geleden eens van de politie afgekeken, oy een vechtpartij.' Reuze-greep, dacht ik, dat kan ik ook." Op het bureau heeft de chauffeur be kend. Hy is opgesloten en het masker is in beslag genomen. Moskou bracht laatste eer aan Mekhlis De as van het overleden lid van het centraal comité der Russische commu nistische party, Mekhlis, ls gisteren op het Rode Plein bygezet. De straten in het centrum van Moskou waren geheel afgezet. Alle verkeer stond stil. De kanonnen van het Kremlin dreunden terwyl de menigte de overledene de laatste eer bewees. Lazar Kaganowitsj, maarschalk Boel- ganin, en andere leden van het presi dium, allen met de rouwband om de arm, woonden met gebogen hoofden de plechtigheid bij, meldt U.P. De zilveren urn met de as Mehklis werd in de achter het Lenin Mausoleum gelegen muur van het Kremlin geplaatst. In het sloppendistrlct van de stad Saigon heeft Zondag een felle brand ge woed Vijf duizend hulzen werden ver woest. Ruim 50.000 mensen werden dak loos. Men vermoedt dat de brand ia aan gestoken door communisten. Er zyn arrestatie-s verricht. de radiorede volgde. Het is een éénzijdige 25 cm langspeel plaat. die een speciaal etiket en een speciale hoes krijgt. De pry's is 7.50; de opbrengst wordt in zijn geheel afge dragen aan het Rampenfonds. De kos ten van aoname. materiaal en persen worden door de importeurs gedragen, etiketten en hoezen werden belangeloos door een drukker ter beschikking ge steld, en de N.V. Phonogram in Baarn heeft zich belast met het organisatorisch gedeelte van deze actie. De gramofoon plaat zal zo spoedig mogelijk verschy- nen. Overleden aan gevolgen van aanrijding (Van onze Gooise correspondent) HUIZEN, Maandag. Vrijdagavond om zeven uur werd de heer Slot uit Huizen bij het overstek-en van de ryks- weg op het kruispunt Hilversumseweg- Rijksweg door een auto aangereden. Hy werd met vyf gebroken ribben en be schadigde longen in het St Janszieken huis in Laren opgenomen, waar hy van morgen aan zyn verwondingen is over leden. Joods wereldcongres over anti-semitisme In de loop van de volgende maand zal in een nader aan te wijzen Europese stad een Joodse wereldconferentie wor den gehouden, tijdens welke de antl- semietische tendenzen van de Russische politiek zullen worden besproken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1