Zwart neemt het initiatief van wit over Itffijaan naarvan HAREM peepoA&t p&fJzeNf Internationale competitie voor Ned. Zaterdagelftal Gesclioclde Constructie-Bankwerkers WERKSPOOR OM WISSELPRIJS „COUPE FERNAND-CHANELLE" Zaterdagvoetbal zwaar getroffen Tactloos Witte koningin retireert WM w k m m m m m mm m m m m A rr A E 5 Beslag op lading Perzische olie Meisjes in de Huishouding KROMHOUT- -MOTOREN- FABRIEK— Vrouwelijke Bediende vrf, en mul, KANTOORPERSONEEL PARKFLAT „WIJDE RIJNBLIK" OOSTERBEEK TROUW MAANDAG 16 FEBRUARI 195J Het bestuur van de K.N.Y.B. heeft besloten, in te gaan op het voorstel van de Franse voetbalbond, een competitie te organiseren tussen de Zaterdag-elftallen van Nederland, Frankrijk en België, voor welke competitie de Franse voetbalbond een fraaie wisselprijs beschikbaar heeft gesteld. De spelers van het winnende elftal zullen bovendien een verguld zilveren draagmedaille als aandenken ont vangen. Dat het bestuur van de K.N.V.B. be sloot het Franse voorstel te accep teren mag gezien worden als een er kenning van en een waardering voor het Nederlandse Zaterdag-voetbal, dat zich in de laatste jaren door uitbrei ding van ledental en door verbetering van het spelpeil ontwikkeld heeft als een belangrijk onderdeel van de K.N.V.B. Ongetwijfeld zal dit drieihoekstour- nooi er toe bijdragen de populariteit van het Zaterdagvoetbal nog te ver groten. De organisatie van het drielanden- tournooi zal in handen gegeven wor den van een speciale, daarvoor In het leven geroepen commissie, waarin elk land met een vertegenwoordiger zit ting heeft. Gespeeld wordt volgens het halve competitiesysteem. Voor elke gewon nen wedstrijd worden twee winstpun ten toegekend; voor een gelijk spel één punt. Mocht na 'n jaar het geval zich voor doen, dat twee landen met een gelijk aantal punten eindigen, dan zal het doelgemiddelde beslissend zijn. Brengt dit geen beslissing, dan worden de namen van beide landen op de Coupe gegraveerd en ontvangen de spelers van beide nationale elftallen draag- medailles. De elftallen mogen slechts uit spe lers van het corporatieve (bij ons Zaterdag-afdeling) voetbal samenge steld worden. Leiden en Parijs Op Zaterdag 25 April gaat Neder land, wederom op het Leidse Sport- Volleybal AMSTERDAM WINT STEDENWEDSTRIJD (Van een medewerker). De stedenontmoeting volleybal, welke Zaterdagmiddag in de Turnhal te Am sterdam is gespeeld tussen de verte genwoordigende teams van Amsterdam en Utrecht, is, evenals op 7 Januari te 'Utrecht, een Amsterdamse overwin ning geworden. Zowel bij de dames als bij de heren waren de Amsterdammers voortdurend in de meerderheid. Tochhebben de ruim 300 bezoekers wel een indruk ge kregen van de prestaties van beide steden. In de pauze kon de voorzitter van de afdeling Amsterdam bekendmaken, dat de recette, geheel bestemd voor het Nationaal Rampenfonds, f 250 bedroeg, hetgeen inhield, dat velen meer dan de vastgestelde entreeprijs betaald hadden. In de eerste set toonden de Amster damse dames direct al een beter samen spel, waardoor zij in staat waren regel matig punten te maken. Deze set ein digde dan ook met 157 in het voor deel van Amsterdam. Ook de tweede set had een dergelijk verlooo (159), maar bij de derde set wisselde de Am sterdamse coadh de sterkste speelsters. Amsterdam hield tot 105 de leiding. Een time-out van Utrecht bracht echter een verandering en zij maakten achter elkaar 10 punten pn wonnen daarmede de set met 1015. De laatste set bracht nog enige spanning, maar Amsterdam won met. 1512 en hiermede de wed- 6tr"d (3—1). Bij de heren was het al niet veel anders. Het serverpn was slecht aan heide zijden, waarbij vooral te mer ken was. dat de Utrechtse heren trai nen in een zaal met zeer kleine veld- afmetingen. De Utrechtse heren ble ken dan ook niet opgewassen teeen het heter spelende Amsterdam en verloren in drie sets (15-11. 15-9. 15-9). Zoals gezegd geen beste wedstrijd maar het aanzien volkomen waa^d. Hehas was het soelneil van Utrecht minder dan een maand geleden. park in de Leidse Hout, de Belgen ontvangen. Op Zaterdag 9 Mei zal in Brussel de wedstrijd tussen België en Frank rijk gespeeld worden. Als slot van het seizoen wordt op Zaterdag 30 Mei te Parijs de wedstrijd Frank rijkNederland gespeeld. Vooral in Nederland mag een grote belang stelling voor deze interlandwedstrij den verwacht worden. Men ls reeds doende de accommodatie van het Leidse sportpark uit te breiden. Het lag in de bedoeling na de oefen wedstrijd van twee selectie-elftallen in Huizen nog een tweede te spelen. Vermoedelijk wordt deze in de ko mende weken te Katwijk of Noord- wijk gespeeld. Bovendien zijn er be sprekingen gaande voor een tweetal wedstrijden voor het voorlopig Neder lands Zaterdag-XI. Een tegen de Am sterdamse tweede-klasser V.V.A., een oude bekende, doch ditmaal op een Zaterdagmiddag en dus geen wedstrijd bij kunstlicht. Maar ook de Noord- amsterdamse tweede-klasser D.W.V. heeft de K.N.V.B. aangeboden als sparringpartner voor het Nederlands Z.M.-XI op te treden. Naar wij vernemen, staat men tegen twee oefenwedstrijden in Amsterdam niet afwijzend, vooropgesteld, dat het tijdschema zulks zal toelaten. Want over 10 wélcen komen de Belgen reeds. Hoe verder de datum van de ramp, die over ons land is gekomen, achter ons zal komen te liggen, des te meer zal blijken hoe zwaar ons Nederland is ge troffen. Het Hikt een aanfluiting om thans, nu allerwegen de geslagen wonden bloeden en nog met man en macht wordt gewerkt om verdere onheilen te voorkomen, over sport en alles wat daarmede samenhangt te schrijven. Maar reeds worden plannen beraamd tot herstel van de getroffen gebieden en het ogenblik, dat de sport in deze streken weer de aandacht gaat opeisen, zal ook weer komen. Reeds beraamt men plannen tot het spelen van wedstrijden ten bate van het Nationaal Rampenfonds en ook de Zaterdagclubs hebben daarin gelukkig een actief aandeel. Ongetwijfeld zal voorts ook de KNVB middelen trachten bijeen te brengen ten einde de getrof fen verenigingen te helpen. Vooral in de na-oorlogse jaren heeft de sport in deze gebieden de bevolking in haar ban gebracht en tot in de kleinste plaatsen zijn de voetbalterreinen op spaarzame stukken grond met veel liefde van de leden en met steun van de bevolking tot stand gekomen. In de droeve dagen, die achter ons liggen, is veel van dit alles met één slag vernie tigd. Het Zaterdagvoetbal, dat in deze streken een grote bloei beleefde, is zwaar getroffen. De afdeling Zeeland, heeft het be sluit genomen, dat de competities wor den stopgezet. Ook in de competitie van de afdeling Rotterdam zullen wel gehele klassen tot stilstand komen. Speciaal de com petitie op Goeree en Overflakkee zal voor dit seizoen wel tot het verleden behoren en enkele speciale klassen in de Hoeksche Waard zullen ook moeilijk op gang te brengen zijn. Ook de afdeling Dordrecht zal met tal van moeilijkheden te kampen heb ben, hoewel daar zeker niet gehele klassen zullen uitvallen. Wel zal' dat het geval zijn in het' land van Altena. hoewel de situatie daar mogelijk spoe dig zal verbeteren. Men heeft daar wel meer last van hoge waterstanden om een week later weer lustig te voetbal len. Ten slotte zal ook de Brabantse com petitie ernstige terugslag ondervinden van de ramp. want deze is voorname lijk geconcentreerd in de Noordwest hoek. Ten slotte de KNVB-competities. Er zijn enkele klassen, die als het ware ontvolkt zullen worden en we benijden de bond niet, die een oplossing zal móeten zoeken voor al deze problemen. We willen niet graag op zijn beslissin gen vooruit lopen, maar het beste zou toch wel zijn geen degradatie in deze klassen toe te passen, hoewel de pro motie ongetwijfeld doorgang zal moe ten vinden. Mogelijk is daarop het vol gende seizoen iets te vinden door mid del van een versterkte degradatie. Hoewel het uiterst moeilijk is reeds thans een overzicht te krijgen, staat wel vast. dat de volgende clubs slecht aan toe zijn: Groote Lindt te Zwijndrecht, die al zijn opstallen kwijt is: NSW in het zwaar getroffen Nu- mansdorp; Zuidland uit het gelijknamige dorp; RVHH welks prachtige terrein te Rid. derkerk vlak achter de dijk aan de Noord lag; Sunlight te Vlaardingen en Excel sior te Maassluis, wier terreinen ont redderd zijn. Voorts mag worden aangenomen, dat ASWH te Hendrik-Ido-Ambacht, SHO te Oud Beijerland, Dinteloord, WE te Nieuw-Lekkerland en alle clubs uit het Land van Altena er slecht aan toe zijn. Afgewacht moet worden hoe de situatie zich voor hen zal ontwikkelen. In Zeeland is Kortgene er wel het ergst aan toe, evenals trouwens Ril- landia te Rilland-Bath. De toestand te Arnemuiden schijnt nogal mee te val len, maar de clubs op Schouwen en Duiveland hebben natuurlijk alles ver loren. Gelderland-Overijsel te Veenendaal Op het DOVO-terrein te Veenendaal zal op Zaterdag 23 Maart a.s. een wed strijd gespeeld worden tussen een Gel ders en een Overijsels Zaterdagelftal. ALS DE SPORTWERELD het ver- jaagde deel van onze bevolking helpt en haar hulp is even veelzij dig als de variëteit der sporten dan moet dit onder alle omstandigheden waardig zijn en blijven. Wij kunnen geen bewondering heb ben voor een doelverdediger in een der provinciale hoofdsteden, die een ieder, die goed ter been is, in de ge legenheid wenst te stellen een straf schop op zijn doel te nemen, tegen be taling voor het Rampenfonds. Het komt ons voor, dat dit een ker misachtig vermaak gaat worden, waar bij het sensationele effect op de voor grond treedt. Er zijn mogelijkheden te over om de kas van het Rampenfonds te ver stevigen. Laat men dat dan hoe bescheiden of hoe omvangrijk de po ging daartoe zij in nationale waar digheid doen. Er moet ons nog iets van het hart. Wij hebben tot onze verbazing vast gesteld, dat de leiding van het Zater dagvoetbal voör de afgelopen Zaterdag een normaal programma had vastge steld. Alsof er niets gebeurd was, had men de reeds in het verleden bepaalde wedstrijden voor het noodgebied aan gegeven. Natuurlijk nemen wij terstond aan, dat men op het Bóndsbureau onmoge lijk kan weten we!Jee terreinen er on bespeelbaar, dan wel onbereikbaar zijn, welke verenigingen al dan niet grote verliezen aan mensenlevens hebben geleden. Maar het gaat niet aan rustig het wedstrijdprogramma vast te stellen. Het minste wat men had kunnen doen, was toch wel geweest het schrappen van alle wedstrijden, die in het nood gebied lagen. Met enig geografisch in zicht en kennisneming van de zo sterk gewijzigde landkaart van de betrok ken gebieden was dit dunkt ons een bescheiden en tactvolle arbeid geweest. En dan reppen we nog niet over het lust, die men in deze streken zou heb ben om zo dit mogelijk ware sport te bedrijven. Wij kunnen dit niet anders dan een slechte beurt vinden. Evenals het feit, dat het bestuur van de Voetbalbond het nodig achtte om te vergaderen over het al of niet door. gaan van het programma na de ramp- week. Vele bonden hadden toen reeds spontaan het enig juiste voorbeeld ge geven. Het is ons niet bekend, dat deze gang van zaken en daarbij sluiten we de publicatie van het volledige program ma voor eergisteren in niet geringe ontstemming heeft gewekt. AANVOERDER De zware belegering van de damevleugel van het Trouw- leger stelt grote problemen en een subtiele afweer is dan ook wel een eerste vereiste. Een doorn in het oog van mijn rivalen was wel de domi nerende positie van de witte koningin aan het hoofd van haar troepen. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat met grote meerder heid besloten werd met 24. b7b6 een vriendelijk, doch beslist verzoek tot de gener.aalse te richten zich maar terug te trekken In verband met het feit, dat tal van inzenders vorige week en ook nog deze week niet in de gelegen heid waren hun zet in te ^sturen, zal ik op veler verzoek de punten voor beide zetten niet laten mee tellen in het algemeen klassement. Veel animo bestond ook voor 24Dc7a5, ik had dan op c6 geslagen waarna spannende com plicaties zouden ontstaan. Eveneens aantrekkelijk was 24Dc7 d7. Wit had dan kunnen vervolgen met 25. b5b6 om na voldoende voorbereiding met zijn torens via de open a-lijn binnen te dringen. Afwachtend waren zetten als 24Te8—e6, 24f7—f5. Vredelievende bedoelingen had 24. Dc7el. Meer rustig aan was 24Te8el, 24 Dc7d8 en 24Te8—d8. Foutief was echter 24Tc8 a8 en 24Tc8—b8 wegens 25. Dc5xd5 met stukwinst. Tiet was dan ook geen halve maatregel de dame terug te wijzen. Mijn antwoord hierop is 25. Dc5— a3, waarna de volgende diagram- stelling ontstaan is: Wit: Muhring. Kgl, Da3, Tbl, Tel, Pd2, pi. b5, d4, e3, f2, g2, h3. I i Mm, A ff A jUf g Et A Zwart: Trouwleger. Kg8, Dc7, Tc8, Te8, Ld5, pi. b6, c6, e4, f7, g7, h6. Uw antwoorden zie ik weer, zo als gewoonlijk, uiterlijk Donderdag a.s. tegemoet aan mijn adres: W. J. Muhring, jLaan van Poot 196c, 's-Gravenhage. W. J. MUHRING. OPENBARE WERKEN MET R1JKSSTEUN (Van onze Haagse redacteur) Einde 1952 heeft de regering beslo ten tijdelijk uitbreiding te geven aan de omvang van de openbare-werken- politiek, met name door te trachten ge durende een beperkte periode de uit voering van een aantal objecten van lagere publiekrechtelijke lichamen te stimuleren. Voor de uitvoering van deze werken zal van rijkswege een fi nanciële tegemoetkoming worden ver leend. Dit heeft de minister-president dr Drees, mede namens de ministers v. d. Kieft, Zijlstra en Suurhoff medege deeld ter beantwoording van vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Janssen. Voor deze regeling komen uit sluitend in aanmerking objecten, waar van zekerheid bestaat dat met de uit voering uiterlijk op 1 Maart a.s. kan worden begonnen, terwijl de plaatse lijke situatie der werkloosheid r.anlei- ding moet geven tot uitvoering over te gaan. Om voor een bijdrage in aanmer king te komen, moeten de objecten in vrij werk worden uitgevoerd en moet ten minste 95 pet. der arbeiders door de aannemer betrokken worden uit Het gerechtshof te Venetië heeft Zaterdag bepaald, dat voorlopig be slag zal worden gelegd op de lading olie aan boord van de „Miriella", een Italiaanse tankboot, die enige uren te voren uit de Perzische oliehaven Abadan was aangekomen. De zaak was aanhangig gemaakt door de Brits-Iraanse Olie Maatschap pij, die stelt, dat de olie, welke in Perzië gewonnen wordt, zolang de schadevergoeding voor haar genationa liseerde eigendommen in Perzië niet geregeld is, haar toebehoort. Het ge rechtshof deed zijn uitspraak in een 9peciale zitting. door het gewestelijk arbeidsbureau aan te wijzen werklozen. De regering vertrouwt op korte ter. mijn het werklegenheidsbeleid in zijn geheel bekend te kunnen maken. CONGRES WIL VAN FLEET OYER KOREA HOREN Generaal James van Fleet, de ge- pensionneerde opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Ko rea, zal op 4 Maart voor de commissie voor de strijdkrachten van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden een uiteenzetting geven van zijn inzichten omtrent de Koreaanse oorlog. De belangstelling van het Congres is gewekt door Van Fleets uitlating, dat het mogelijk is, door middel van een „offensief over de gehele linie", de communisten te verslaan en een einde te maken aan de oorlog. a Een Londense handelaar in tro pische vissen heeft de hulp van pre mier Malan van Zuid-Afxüka ingeroe pen om drie levendie Latimeria's te vinden. Zij willen van deze „pre-his- torische vis met armen" twee wijfjes en een mannetje hebben en zijn be reid meer dan f 15.000 per stuk te be talen. In hun brief wordt tevens ge vraagd onder welke omstandigheden de vissen het best gedijen. Sportieve dames-molière met prima para-rubber onderwerk. Uitstekende pasvorm. Fraaie oxblood herenmolière met para-rubber onderwerk en lederen tussenzooL Prima herenmolière met lederen zool in bruin en zwart leder. Een reuze koopje. Zeer solide bruin lederen jongens-molière met sierlijk stiksel en lederen zool, ijzersterk. Zeer voordelig. Filialen in alle belangrijke plaatsen van Nederland iX Hier hangt het van afl Kleren maken de man,maar de stof maakt de kleding Daarom maakt Uw kleermaker zo graag een cosruum voor U van Pejeha-stof. Dan maakt hij tevreden klanten Goede maatkleding is niet duur Als U maar Pejeha-stof kiest, het neusje van de zalm in élke prijsklasse. Vraag Uw- kleermaker U de stalencollectie van de nieuwe Pejeha-stoffen te tonen. Gevraagd voor spoedige indiensttreding (intern) Goede salarisregeling, vrije kost, vrije inwoning en be- wassing. Het sanatorium is fraai gelegen in het centi-um van het Gooi. Sollicitatie te richten aan de Adj.-Direc- trice van Sanatorium „Hoog-Laren" te Blaricum, post Laren N._H. AMSTERDAM-NOORD vraagt een CHEF TEKENKAMER Opleiding tenminste M.T.S. Gegadigden moeten een ruime ervaring heb ben, bij voorkeur in leidinggevende functie, en voorts beschikken over goede kennis van dieselmotoren en van de algemene machine bouw (speciaal aggregaten-bouw). Voorts ls teamgeest, zin voor administratie en organisatie en goede kennis der moderne talen vereist. Psychologisch onderzoek kan worden verlangd Uitvoerige sollicitaties met pasfoto aan boven staand adres. Persoonlijk bezoek alleen na oproep. De N.V. Haarlemsche Machinefabriek v/h, Gebr. Figee te Haarlem vraagt voor haar con structiewerkplaatsen Sollicitaties te richten aan de afd. Personeels zaken. Assurantiekantoor vraagt bekend met typen en steno Bij gebleken geschiktheid goe de vooruitzichten. Brieven met vermelding van leeftijd, op leiding en vorige betrekking en verL salaris lett. A 27, Adv. Bur, Rokin 24. Winkel te huur (woninginr.) waaraan ls ver bonden een renderende bed- denmakerij-stoüeerderij. be staan verz., invent, goodwill 5000 gulden, event, goederen- ovem. naar wens tegen dag prijs, omg. Haarlem. Br. 6054 Trouw A'dam. Chr. Landbouwhuishoudschool „KONINGIN JULIANASGHOOL" Ie Zevenbergen. AANVANG DER LESSEN Woensdag 18 Februari a.s. Voor leerlingen uit de geëvacueerde gebieden is gezorgd voor logies te Zevenbergen. De Directrice, CL. LEPELAAR. Gevraagd voor direct of z. EEN HULP IN DE HUISHOUDING, bekend met lichte verpleging. Intern. Geref. Rusthuis, Schiekade 15, Rotterdam. MACHINEFABRIEK TE AMSTERDAM met MULO-dipl. en kunnende typen. Leeftijd 17 jr. Schr. soil, aan het Secretariaat van Werkspooi N.V., Amsterdam-C. N.V. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam (N.) vraagt voor haar Verkoop afdeling: le EEN STENO-TYPISTE in de moderne talen. Bij voorkeur met H.B.S.-opleiding. 2e EEN STENO-TYPISTE in de Nederlandse taal. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen en op gave van leeftijd te richten aan de afd. Perso- neelzaken, Postbus 1013. Te koop moderne gebouwde FLATWONINGEN zeer gunstig gelegen in het fraaie park „Bato's Wijk", met tex-ras op het Zuiden. Onvergelijke lijk uitzicht op de Rijn en Betuwe. Per 15 Maart a.s. bewoonbaar. Vestiging ver zekerd. Elke flat bevat: 3 kamers, badkamer, keuken, grote bergplaats en afz. fietsenberging. Modern comfort, Centr. Verw., w. en k. water, electr. boiler en lift. Koopsom ƒ23.250.v.o.n. Hypotheek beschik baar, tevens enige Garages voor 3500.p. stuk. Uitv. inlichtingen worden U gaarne verstrekt of toegezonden door A. NIJHOF, Kasteelweg 1, Doorwerth, Tel. 083072387 en dag. op het werk van 102 en van 25 uur. Tel. 083072491. Dr. J. Waterin DE MENS IN HET BEDRIJF (Bedrijfspsychologie In de practijk). 2e uitgebreide druk. Prijs gebonden f6.90. In elke boekhandel verkrijgbaar. N.V. Gebr. Zomer Keunings Uitg. Mij, Wageningen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3