Rampenfonds werd bedolven onder de girostrookjes Tiende lijst van verliezen POSTERIJEN BRENGEN ZE BIJ DOZEN VOL Elke dag een nieuwe voorraad Oud-N.S.B.-ers in het ongelijk gesteld Locomotief drong vijf meter in diesel-electrisclie trein In memoriam dr. Chr. Tazelaar De Drummer der Demonen door Prof. J. Waterinh Dank van generaal Hasselman Joodse partijleider bijgezet in Kremlin MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 (TROUW 3 (Van onze Haagse redacteur). De girostrookjes, bestemd voor rekeninghouder 9575 worden door het centrale girokantoor niet verzonden in de bekende groene enveloppen, die de girodienst voor dit doel pleegt te gebruiken. Op de Statenlaan, bij het Nationaal Rampenfonds, worden deze strookjes elke dag bij duizenden afgeleverd in grote kartonnen dozen. Enkele stapels volle dozen zijn er reeds in de kast opgeborgen en iedere dag komen er nieuwe bij, die door bereidwillige handen worden bewerkt. Sorteren, boeken, tellen en controleren, het zijn bezigheden waarmee men bij het Rampenfonds op het ogenblik iedere dag de handen vol heeft. De kantonrechter in Den Haag heeft Zaterdagmorgen vonnis gewezen in de zaak, die door de Stichting Oud-poli tieke Delinquenten aanhangig was ge maakt tegen de Staat en minister dr. W. Drees. De kantonrechter heeft in zijn vonnis de Stichting gerangschikt onder artikel 1 van het besluit tot ont binding van landrverraderlijike organi saties, destijds uitgevaardigd door de Nederlandse regering te Londen. Hier uit volgt dat deze Stichting geen rechtspersoonlijkheid heeft en der halve niet wettig bestaat. In haar vor dering tegen de staat en minister dr. W. Drees is zij dus niet ontvankelijk. Genoemde Stichting had deze zaak aanhangig gemaakt, omdat zij meende schade te helbben geleden door de sluiting van het oorlogskerkhof in de Peel op Zondag 9 November 1952, ten gevolge waarvan zij daar geen „her denking" kon houden. In zijn vonnis overwoog de kanton rechter bovendien, dat du-. Drees niet aansprakelijk voor de sluiting kon worden gesteld, omdat deze sluiting door de minister van Oorlog op eigen verantwoording was geschied. Eise- resse werd veroordeeld in de kosten van het geding. Het Nationaal Rampenfonds was op zulk een omvangrijk werk allerminst berekend. De eerste Zondag van d» ramp was mevrouw Bergmann, admi nistratrice van het Oranje Kruis en van het Rampenfonds, die bij het kan toor woont, alleen toen de eerste offer vaardige gevers zich kwamen melden. Een inderhaast te voorschijn gehaald schoolschrift bevat de boekhouding van die gedenkwaardige Zondag. De Maandag bracht reeds 190 giro-over schrijvingen, spoedopdrachten uit Den Haag en omgeving, die Maandagmorgen in het bezit van de girodienst waren en nog diezelfde dag werden verwerkt en afgeleverd. Twintig duizend giro- overschrijvingen en -stortingen kwa men op Dinsdag 3 Februari binnen en de volgende dag bracht de top. Toen werden 25.600 strookjes bezorgd en sindsdien brengt de girodienst nog dagelijks bij duizenden tegelijk een nieuwe voorraad werk, die ook elke dag weer nieuwe vreugde en dank baarheid betekent. Mevrouw Bergmann en haar typistes hadden deze administratie van giro, bank, postwissels en contante betalin gen onmogelijk alleen de baas kunnen blijven, maar gelukkig was dat ook niet nodig. Van alle kanten is hulp ikomen opdagen. Als directeur van het fonds stelde de gepensionneerde luit. generaal Al-ons zich beschikbaar en de portier van het kantoor Statenland 81 lis een P.T.T.-er. Het toezicht o-p de administratie be rust bij ambtenaren van de centrale accountantsdienst en de mensen, die de millioenenbedragen administreren, zijn door diverse ministeries en instel lingen uitgeleend of boden zich vrij willig aan. Veel ruimte hebben zij niet, want het Nationaal Rampenfonds is maar klein behuisd. Ook voor dit pro bleem werd echter medewerking ver kregen. In een van de bij de P.T.T. in gebruik zijnde panden aan de Konïngs- ka-de kreeg de afdeling voorlichting en fondsenwerving van -het fonds onder dak. Op de Statenlaan worden alle zei len bijgezet om de dagelijkse stroom. Tafels met telmachines, giro strookjes, boeken en ternauwer nood, een plaatsje voor degenen, die de administratie bijhouden, zo ziet in deze dagen het kan toor van het Nationaal Rampen fonds er uit. Tussen vergaderin gen en besprekingen door vindt de directeur, luit.-generaal P. Alons (staande rechts) nu en dan even tijd om zich over de stand van zaken te laten inlich ten. Hier gebeurt dat door de heer C. P. E. Aalbers van de centrale accountantsdienst. van giften administratief bij te houden, maar op de Koningskade is de blik naar de toekomst gericht. Daar worden plannen beraamd, acties afgekeurd of gestimuleerd en ideeën getoetst aan de mogelijkheden. Het gaat er -o-m, dat ook straks, wanneer de grote stroom van spontane giften luwt, de gelden blijven toevldeien ten behoeve van de waters nood sla ch tof f ers. Treinramp in Italië: 23 doden Op het emplacement van Benevento is gisteren de sneltrein van Bari naar Napels met een vaart van 100 km uit de rails gelopen. Minstens 23 Italia nen zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen. Negen van de tien wagens sloegen om. De locomotief ramde het perron. Waarschijnlijk passeerde de trein het station met te grote snelheid. De machinist en de stoker zijn, nadat zij zich hadden laten verbinden, verdwe nen. Zij werden later door de politie gearresteerd. Volgens de machinist hadden de remmen geweigerd. In de trein bevonden zich vele Italianen, die gingen emigreren naar Venezuela. WIJZIGING VAN DE BOTERWET Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende wijziging van enige artikelen van de Boterwet. Deze wijziging heeft ten doel de po gingen tegen te -gaan, welke soms wor den aangewend om door allerlei mis leidende voorstellingen de scherpe scheiding, welke bij de wet tussen bo ter en margarine is gemaakt, zoveel mogelijk te doen wegvallen. Een doeltreffend optreden tegen deze ongewenste praktijken is naar de me ning van de minister slechts mogelijk door een algeheel verbod van teksten of afbeeldingen, die enigerlei betrek king hebben op het boeren- of zuivel bedrijf. Wil echter zulk een maatregel doel treffen, dan zal hij zich niet tot de aanduiding op de verpakking van mar garine of op die waar moeten beper ken, maar zich ook tot het aanprijzen van de waar moeten uitstrekken. Advertentie Wanneer U 2:ch een ogenblik niet helemaal 6t gevoelt, neem dan KING pepermunt. Dc heer lijke smaak brengt U weer in dc juiste stemming, dc verkwikkende eigenschappen herstellen Uw werkkracht de natuurzuivere (ADVERTENTIE) Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Kennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan.... de lof die ze voor Rennles hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook Uü MILITAIREN BLIJVEN OP THOLEN EN ZUID-BEVELAND Vervolg van pag. 1 lede ogen aan, hoe het werk thans tij delijk is gestaakt. Op de deur van het nood-secretarie van Nieuw-Vossemeer, dat onderdak heeft gevonden in het raadhuis van Steenbergen, hangt een plakkaat: „Voor ondag en Maandag worden geen vergunningen afgegeven (springvloed)". En toch waren er vanochtend voor dag en dauw al weer boeren en polder werkers. die eens kwamen kijken of bet de burgemeester nog steeds ernst was met dat briefje. „We moeten aan het werk. Al dit niksdoen maakt een mens maar ballo- rig en er is nou toch niks meer aan de hand," zei een polderbewoner. Maar de autoriteiten- zijn voor deze Maandag nog onvermurwbaar. Zij nemen geen enkel risico meer, omdat zij sinds de eerste Februari te goed weten boe snel en verraderlijk het water kan toeslaan. Deze Maandag zal men nog lijdelijk moeten toezien, maar morgen begint de grote veldslag. Dan zal men een besin maken met -de versterking van de dij ken. die nog staan. De bressen gaat men dichten en waar mogelijk zal het ondergelopen land drooggemalen wor den. Over het gehele n-oodgebied lag vandaag een sfeer van ingehouden activiteit. De afgelopen week is er een van k-cortsaehtige consolidatie geweest. Alles moest klaar zijn voor de moge- Hike aanval van bet water gedurende het weekeinde. Het was een periode van defensieve versterking. Wanneer morgen de fluiten op de baggermolens en draglines met haar schor signaal de nieuwe dag zullen onenbreken, dan gaat het diikleger op nieuw in het offenE>ef. En het zal een adembenemend offensief zijn. Een grote stormaanval van duizenden ge harde werkers. Maandenlang zullen zil zwoegen en ploeteren, pet zo lang tot het verdronken land op de zee her overd is. Wagenvoerder werd gedood Zaterdagmorgen tegen twaalf op 't traject Alphen a. d. RijnGouda Diesel-electrische trein, die te 11.23 uur uit Alphen aan de Rijn was vertrokken, even voor het station Gouda, nabii de spoorbrug over de Gouwe, in botsing gekomen met een losse locomotief. De personentrein, een drie-wagenstel, ontspoorde. De be stuurder, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht, geraakte in zijn cabine be klemd. Hij is in het Van Itterson- ziekenhuis te Gouda overleden. De locomotief -drong ongeveer vijf meter in de dieseltrein. Doordat het voorste gedeelte van de dieseltrein uit 2e klas-comipartimenten bestond en deze weinig passagiers bevatten, -werd van de reizigers slechts één ge wond, namelijk de 56-jarige heer Th. H. de Jong uit Go-uda. De conducteur •viel bij de botsing boven op hem. De machinist van de locomotief liep geen letsel op. De materiële schade, vooral aan de dieseltrein, is zeer aan zienlijk. Het treinverkeer van en naar Rotterdam en Den Haag ondervond weini-g vertraging, omdat dit over af— I zonderlijke sporen rijdt. Doordat de dieseltrein met een draaistel is ontspoord, w-erd de baan beschadigd. Zaterdagavond en Zon dagmorgen werd het verkeer tussen Gouda en Alphen aan de Rijn met bussen onderhouden. De baan was 'smiddags weer vrij. Zoals op pag. 1 vermeld is gisteren te Amsterdam plotseling overleden dr. Christiaan Tazelaar, rector van het Ge reformeerd Gym.n95i.u1p_ te Amsterdam. Dr. Tazelaar wercl op 23 Augustus 1891 geboren te Weesp, waar zijn vader, ds. J. P. Tazelaar, de bekende evange lisatieman, predikant was. Hij studeerde aan het Geref. Gymnasium in de hoofd stad en werd vervolgens student aam de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam. Hij promoveerde aldaar in 1925 op een dissertatie: „De jeugd van Groen"- Reeds geruime tijd voor zijn promotie was hij leraar geworden aan de Christelijke Hogere Burgerschool aan de Moreelsestraa-t te Amsterdam, In 1946 werd hij rector van het Gere formeerd Gymnasium aldaar. Veel heeft dr. Tazelaar -gearbeid. Het is onmogelijk hier al zijn functies op te noemen. Wij willen er evenwel gaarne op wijzen dat hij op twee fronten een strijder geweest is met grote trouw en ere. Enerzijds denken wij daarbij aan zijn werk voor het georganiseerde christelijk onderwijs. Tot aan zijn dood toe was hij voorzitter van de Vereni ging van Gereformeerde Scholen t( Amsterdam en ook voorzitter van het bestuur van de Gereformeerde Kweek school. Jatrenlang is hij voorzitter geweest van de Gereformeerde Biblio theek vereniging en zeer lange tijd was hij secretaris van de Organisatie van Reünisten der S. S. R. In zijn dagelijkse werk heeft dr. Tazelaar voor hel christelijk onderwijs zeer veel betekend. Hij bezat een bui ten-gewoon charisma om leraar te zijn En daar hij èn zijn vak èn zijn leerlin gen liefhad, heeft hij voor zeer velen ontzaglijk veel betekend. 121 STEEKT er iets achter zo'n opmer king? Bedoelt dominee dat hij zélf -nog plannen heeft, om een koor op te richten? „We hebben hier een schitterende woning beschikbaar voor U," prijst Veerkamp aan. „Me dunkt, het moet voor U toch ook aantrekkelijk zijn, om weer deel te kunnen nemen aan het culturele leven," veronderstelt Van Minne. Dominee Dalman knikt. Hij is moe en murw. Hij staat met z'n vrouw voor hun eerste pastorie, de dorpspastorie. Een oude boer leidt hen rond, en hij wijst op de gele ranonkel, die met dikke knoppen klaar staat om hen straks te ontvangen. De spirea heeft al hoge pluimen, en aan de appelbo men zitten kleine, groene vruchtjes, ontelbaar Het huis was ouderwets, maar wat was de kamer gezellig, vooral toen Theo's wiegje er stond Hij glimlacht. Vanavond nog zal ik daarvan aan de kinderen vertellen. De stroom dunt. Een vriendelijke man, een stille, ernstige man, deze dominee. Hij staat met een dikke sigaar in z'n vingers, Kom, we drinken ook nog een kopje koffie. De vrouw van de koster heeft voor koffie gezorgd. „We zijn er van overtuigd, dat U Ihet bij ons buitengewoon naar Uw zin zult hebben, dominee," dringt Van Minne aan. Ja, hebben wij die preker niet bezig gehoord? Was het niet iets geweldigs, om deze man te horen? Hebben we niet al onze invloed aangewend, om juist hem beroepen te krijgen? „Ik denk, dat dominee er niet lang meer over zal denken waagt Veer- Immp olijk. Dominee Dalman kijkt naar hen, als of zij de leeuwen waren, en hij de prooi. Zijn mondhoeken doen hem pijn van het glimlachen, en hij is oneindig moe. Het is zo gemakkelijk om dan maar direct ja te zeggen. Ze hebben me hier immers nodig. Zo'n stadsge meente kan net zo min buiten een predikant, als een dorpskerk. Ben ik niet beroepen? Dirk Beetekamp heeft een stuk ham en viji-en-twintig gulden bij de we duwe Donners laten brengen, en opoe De Wi t heeft een hartaanval gehad „Ik hoop nog deze week te beslissen, broeders," hoort hij iemand zeggen. Er zoemt een teleurstelling door de ver gadering, maar de nieuwe dominee kijkt op z'n horloge, en dan is hij de eerste die opstaat. „Maar nu moet ik beslist gaan, want ik wil nog graag de eerstvolgende trein halen." Het klinkt wat vals, wat onzeker, om de eerstvolgende trein te noemen, maar hij wil niet spreken van zijn grote behoefte aan rust om te denken, aan frisse lucht om te ademen, aan de geur van bomen en koeien, van water en wind, om weer thuis te zijn. Ben ik nou in de stad geboren? En ben ik die stad dan zó grondig ontwend? Het laatste stuk, zo van de Maria- hoeve tot huis, loopt hij. Ze zullen thuis toch wel naar bed zijn, ik kan best lopen dat eindje. Ik zou hier wil len blijven, maar ik mag immers niet mijn wil doen? Die mensen daar roepen, en hier trekken ze De deur gaat geluidloos open. Hé, Theo is nog op „Ben je nog op, jon gen?" „Ja vader. Hoe was het?" En als hij binnen is, gaat de deur van de slaapkamer op een kier, en Daantjes hoofd steekt om de hoek. „Slaap je nog niet, kerel?'' Óp blote voeten komen Nellie en Rudi naar beneden. „Kinderen, jullie óók nog wakker?" Ze staan er een beetje beteuterd bij te kijken met z'n allen. Opa slaapt zeker al? Ja, opa slaapt al. Opa slaapt allang! „Gaan jullie dan maar even mee naar de studeerkamer." Stil volgen ze hem. Dit uur is een belangrijk uur, het kan beslissen over toekomst en geluk. Daantje durft niks te zeggen, hij houdt zich maar wat op de achtergrond. Als vader mij ziet, zal hij misschien wel vinden dat het beter is dat we hier weg gaan. Het zal in de stad best mooier zijn, en ik kan niet meer zulke gekke dingen doen. En wat maakt het uit? Er is daar net zo goed een H.B.S. als hier „Toen ik daar van-avond kennis maakte met al die vreemde, maar erg vriendelijke mensen, moest ik er In eens aan denken, hoe we hier ontvan gen werden, je moeder en ik. De vader van lange Van Leeuwen stond bij het hek van de tuin op ons te wachten, het eerste, dat hij ons wees, was een pol gele ranonkels, en de spirea die er nu nog staat. En de appelboom liet hij ons zien. Vol kleine, groene appeltjes." ,Die achterste boom zeker," zegt Rudi. „Dat zijn wilde, maar die boom zit altijd erg vol." Vader denkt even na. Dan glimlacht hij begrijpend. „Ik weet het niet pre cies, Ru, maar dat kan best, want daar na ging hij ons voor naar het kerk hof. Er is hier ruimte genoeg, ook voor jullie." zei hij. „Je hoeft om ons niet eerder weg te gaan, dan de Here het wil." Het blijft lang stil. Ze kunnen zich ook allemaal zo erg goed vooi'stellen hoe dat geweest moet zijn. Moeder en vader, en dan zo'n krom mannetje, zo als pake De Wit vroeger was. Die ouwe Van Leeuwen moet ook krom geweest zijn, al hebben ze die nooit meer gekend. Maar als dan niemand wat vraagt, wordt het Daantje toch te benauwd. Hij moet horen hoe het afliep, anders weet je nog niks. „En moeder?" vraagt hij. „Moeder?" „Ja," vult Nelüe ongeduldig aan. „Moeder zei toch zeker wat?" „O ja, dat is waar. Moeder zei: Als de mensen ons hier zolang kunnen gebruiken, weet ik geen mooier plekje om altijd te blijven wonen „Nou!", roept Daantje. Hij kan die stiite niet verdragen, maar hij wil ook zeggen dat er dan ook niet langer over gepraat hoeft te worden. Waarom zouden we weggaan, als moeder tóen al wist dat het hier het fijnste was? „Vader krijgt het in de stad veel makkelijker," gaat dominee Dalman verder. Hy heeft Daantje zeker niet zo dui delijk „Nou!" horen roepen. „En wat ik er vanavond van gehoord en gezien heb, doet me vermoeden dat het ook een meelevende gemeente somt dominee op. Ze zwijgen. Over dat punt kunnen ze niet oordelen. Als dat zo is ja „Er is een mooi huis beschikbaar „En een tuin?", vraagt Rudi „Ook wel een tuin, denk ik," glim lacht vader. „Maar geen enkele boer in de buurt natuurlijk," minacht Rudi. ,Nee, dat denk ik niet, maar als je toch naar Wagenin-gen gaat..." „En verder?", geeft Theo ook de andere partij een royale kans. ,Het geld mag niet meetellen," be slist vader direct al. „Er is wel een kerkkoor. Het moet zelfs een goed koor zijn." „Maar geen fanfare," windt Daantje zich op, omdat Theo nu ook al afvalt. ,En geen buur Stoffels, geen veld wachter, geen juffrouw Donners, die ons huis schoonmaakt, geen Steven geenIk wil niet weg! Ik wil hier blijven!" (Slot volgt) In de laatste zeven jaren van zijn leven diende hij het Geref. Gymnasium als rector op een wijze die enkel be wondering heeft afgedwongen van de genen, die van nabij zijn werk konden gadeslaan. Met grote plichtsgetrouw heid en bijna met een moederlijke zorg deed hij alles wat hij voor zijn school kon doen van 's morgens kwart over acht tot 's avonds dikwijls na zessen. Naast zijn werk in de school had dr. Tazelaar zijn velerlei arbeid op het ter rein van de letterkunde. Zijn verdien sten daar werden erkend doordien hij benoemd werd tot lid van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde, tot lid van het Historisch Genootschap en tot lid van de Kring van Christelijke Historici. Jarenlang was hij als literair medewerker verbonden aan de redactie van „Stemmen des Tijds". van „De Re formatie" en later van „Het Calvinis tisch Weekblad". Hij schreef onderscheidene boeken, waarvan wij noemen: „Moderne Ro mankunst", „Karakterschets van Alice Nahon met bloemlezing", „Het Huwe lijksprobleem in de Literatuur (samen met dr. C. J- M. Honig)", „Tien jaren Oogst", „Onuitgegeven brieven van mevrouw Posboom-Toussaint" en „Be knopt handboek der Nederlandse Let terkunde". Verder schreef hij nog artikelen in allerlei encyclopaedieën, week- en maandbladen- Maar niet in de eerste plaats in dat gene wat wij noemden ligt de betekenis van dr. Tazelaar als literator. Zijn grote verdienste ligt daarin, dat hij in brede kring het gereformeerde volk geleerd heeft hoe het ook critisch boeken, vooral romans, moet lezen. Toen dr. Tazelaar omstreeks het einde van de eerste wereldoorlog begon met zijn critieken was er bij vele gerefor meerde christenen óf een volkomen afzijdigheid van öf een volkomen cri- tiekloze houding jegens de moderne literatuur. Ik weet dat het werk van dr. Tazelaar niet door allen, vooral niet door alle jongeren volkomen werd ge waardeerd. Maar ik weet evenzeer dat dr. Tazelaar de literaire smaak van het gereformeerde volksdeel zeer sterk heeft gevormd. En dat hij dat gedaan heeft op een volkomen verantwoorde wijze. Hij heeft belangstelling gewekt voor de literaire verschijnselen waarmee duizenden in aanraking kwamen. Zijn visie op de boeken die hij recenseerde (en honderden heeft hij er gerecen seerd) was altijd principieel en hoewel enerzijds zeer voorzichtig, anderzijds toch ook zeer beslist waarneer het ging om de grondslagen van onze levens houding. Na de tweede wereldoorlog heeft dr. Tazelaar weinig meer gepubliceerd. Zijn gymnasium nam hem geheel in be slag- Toen ik hem kort geleden sprak zei hij, dat hij misschien, als hij zijn pensioen kreeg over vier jaar, nog wel eens weer wat te zeggen had. Nu wilde hij zich geheel wijden aan zijn jongens en aan de colleges die hij als didac ticus gaf aan de studenten in de Neder landse taal en letterkunde aan de V. U. Grote waardering voor de wijze waarop hij beide opgaven vervulde weerhield me toch niet om te zeggen dat ik hoopte dat hij nog eens weer zou spreken en schrijven, zoals hij dat vroe ger zo veel had gedaan. Hij beloofde dat, maar dan later. God heeft hem weggenomen. Dat later zal niet meer zijn. Maar dankbaar gedenken wij wat dr. Ohris Tazelaar in het gereformeerd leven heeft bete kend. Zelf was hij schuw voor alle lof. Wij-willen dan ook niet veel meer hier- Een beeld van de enorme ravage na het treinongeluk bij Gouda. Het voorste gedeelte van de diesel- electrische werd geheel verwoest. (Advertentie) Arme huid. Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. van zeggen. Slechts dit: dat wij hopen dat vele jongeren, vooral de literair ge- interesseerden, kennis zullen nemen van het vele dat dr. Tazelaar gaf. En dan iets anders dat wij ook hopen. Dat God zijn vrouw, die zo geheel onverwacht haar man moest missen, moge trooster» Zij moge welen dat ook zij in deze da gen in brede kring niet wordt vergeten. De chef van de generale staf heeft tot de commandanten van de Britse strijdkrachten in Duitsland, het USA- leger Duitsland, de Canadese brigade en de cliefs van staven van Frankrijk en België een brief gericht, waarin hij zijn grote bewondering uit voor de ijver, moed en zelfopoffering, die de onder hun bevelen gestelde militairen aan de dag hebben gelegd bij het redden van mensenlevens, het in vei ligheid brengen van vee en het voor. lopig dijkherstel. Een urn met de as van Ljew Zacha- rowitsj Mechlis is Zondag met staatseer bijgezet in een muur van het Kremlin achter de graftombe van Lenin. Mech lis, één der meest vooraanstaande Joden in Rusland en voormalig minister, was Vrijdag in de ouderdom van 64 jaar overleden. Zaterdag hadden regeringsleiders om beurten de wacht betrokken bij 't stof felijk overschot, dat lag op-gebaard in het gebouw van de vakverenigingen, waar velen de dode de laatste eer kwa men bewijzen. Een begrafenis op het Rode Plein is een eer, die alleen bewezen wordt aan de hoogste functionarissen van de re gering en de party. Ongetwijfeld wilde het Kremlin hier mede bewijzen, dat het niet anti- semiet:sch is. Mechlis deed in 1937 ijverig mede aan de zuivering van het Rode Leger en verwierf zich daarmede Stalin's bijzondere gunst. Van 1940 tot 1950 was hij minister voor de Staats controle. Zijn voornaamste taak was het politieke toezicht op de strijd krachten. Mechlis was in het buiten land weinig bekend, in het binnenland gehaat. Hij was, zoals Tass vandaag zeide, „een trouwe zoon van de partij van Lenin en Stalin, die zich tot het einde toe wijdde aan zijn socialistische moederland'*. De laatste jaren was Mechlis bed legerig Hij 'stierf aan een hartverlam ming. De enige Jood, die nog in het Centraal Com:té overblijft, is Stalin's zwager Kaganowitsj. Bunkers komen uit het zand te voorschijn Sinds de bevrijding verkeerde men in de veronderstelling, dat zich in de duinen van Delflands zeewering 41 bunkers bevonden. Bij de watervloed van 1 Februari zijn echter verschei dene bunkers, die onder het zand ver borgen waren, blootgekomen. Men heeft er nu al zestig geteld. Verwacht wordt dat dit aantal nog zal stijgen. Inmiddels is men begonnen met het opblazen van de bunkers. Van het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wij de 10de lijst van slachtoffers veai de watersnood. De lijst is gedateerd 14-2-'53. („Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandig heden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achter af noodzakelijk zal blijken"). KORTGENE. Van Vliet. Jan, geb. 16.2.48 te Bandoeng, zoon van Gerritje van Vliet, laatste adres: Torendijk 401 g. Verburg. Daniël, geb. 5.2.29 te Kortgene. laatste adres: Torendijk 371. Dierkx, Ferdinand, geb. 20.2 52 te Kortgene, zoon van Abraham Dïerkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendijk 401 h. Dierkx, Gustave Antoine, geb. 28.7.50 te Djakarta, zoon van Abraham Dlerkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendijk 401 h. NIEUWE TONGE. n Joh. Koppenaal, laatste adres: i Plona Palingdood, laatste adres: Palingdood, Plona, geb. 13,10.64, echtgenote 2e Westerstraat 3. Koppenaal, Johannes, geb. 22.1.65, echtgenoot 1 2e Westerstraat 3. Prince, Maria, geb. 15.1.67, laatste adres: Kerkring 23. Van 't Hof. Catharina, geb. 25.2,85, echtgenote van L. Zweerus, laatste adres: 2e Westerslraat 7. Wesdorp, Pieter. geb. 12,6.87, echtgenoot van J. M. Haanenberg, laatste adres: B. Overdorpstraat 12. Haanenberg. Johanna M„ geb. 24,5,89, echtgenote van P. Wesdorp. laatste adres: van 't Hof, laatste adres: Overdorpstraat 12. Zweerus, Leendert. geb. 22.8.85, echtgenoot 2e Westerstraat 7. Hers, Arentje W.. geb. 21.12.73, weduwe van C. Kievit, laatste adres: Korte- weegje 22. Timmer Huibrecht. geb. 13.3.82. laatste adres: Wentinkstraat 4. Meijer. Krijn. geb. 24.10.40, laatste adres: Battenoordsedijk 22. Brooshoofd, Johanna E„ geb. 1.10,91, laatste adres: 2e Westerstraat 9. Verweü, Anna Lijntje, geb. 7.1,83, weduwe van G. Sneep, laatste adres: Korte- weegje 9. HoogStraate, Aagje. geb. 9.6,42, laatste adres: Gen. Snijdersstraat. 17. Bruggeman. Marimts, geb. 11 4.46, laatste adres: Battenoordsedijk 34. Bruggeman. Cornelus. geb. 9.12.50. laatste adres: Battenoordsedijk 34. Jansen. Maria, geb. 3.2.10, echtgenote van J. W. Bruggeman. laatste adres Battenoordsedijk 34. Bestman, Maria, geb. 3.10.88, echtgenote van P. du Pree. laatste adres: Haven weg 1. Brooshoofd, Adriaantje, geb. 24.6,88, laatste adres: 2e Westerstraat 9. Breur, Laurens, geb. 21,5.99. echtgenoot van N. Koppenaal, laatste adres: Zuiddijk 80. STAVENISSE. Geïdentificeerd. Mol. Adriana, geb. 20 7.39 te Stavenisse. dochter van Marinus Mol en Dina Cor nelia Johanna de Graaf, laatste adres: Kerkstraat A 306 a. Moerland, Cornelia Geertruida. geb. 20.9.15 te Stavenisse echtgenote van Marinus Cornelis den Braber, laatste adres- Oudelandsedijk A 98. \tan Iwaarden, Jannetje, geb. 2.1,97 te Stavenisse. echtgenote van Johannes Jacob Hage. laatste adres: Buurtweg a 91 VOGELWAARDE. Voshaart. Willy Emelia. geb.18.10 39. laatste adres: Westdyk 2.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2