Oostenrijkse Rode Kruis- Colonne kwam spontaan en deed prachtig werk Geheel de Elzas in rep en roer GEEN CARNAVAL Strop voor velen fftontW Traditie „WIJ KOMEN EEN ERESCHULD INLOSSEN" BRITSE DIJKEN HOUDEN HET Engelse minister pleegde overleg B Maastricht een „dode" stad: MAYER MET LEGE HANDEN UIT LONDEN TERUG Militaire bijstand wordt morgen beëindigd De grote hond... De helicopter, die ons kan redden RODNEY ór DISCOVERY Beter te veel dan te weinig MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 3 HET is traditie dat de Oranjes zich altijd bevinden daar waar onze nood het hoogst is en de Koningin, zowel als prinses Wil- helmina en de prins der Neder landen waren te vinden in onze zo jammerlijk overstroomde lan den. Koningen kunnen geen dij ken dichten, doch zij kunnen de harten van beproefde onderda nen opbeuren en men behoeft slechts de foto's te zien van deze geregelde bezoeken aan de ge troffen gebieden om te ervaren met hoeveel vreugde de bevolking haar aanschouwt, die het hoofd is en het grote hart tevens van onze Staat. Dit zijn geen staatsie-foto's zij vertonen onze Koningin als een bedroefde, diep- medelevende vrouw en vooral heeft ons die foto getroffen waar op zij afgebeeld staat, met rub berlaarzen aan, in het water staande. De houding van de Koningin en de Prins der Nederlanden mo ge ons een voorbeeld zijn, doch wij hadden het niet anders ver wacht en zijn dat gewend. Dc Vader des Vaderlands en vele le den van zijn doorluchtig Huis gaven hun leven voor de Neder landen. Men heeft wel eens ge zegd dat wij een republiek zijn met een koning aan het hoofd en dat is de grootste lof, die men het Huis van Oranje kan brengen. Want wij zijn inderdaad nogal re- bellisch en individualistisch afge stemd, doch wanneer morgen aan de dag ons volk bij referendum over onze regeringsvorm zou moeten beslissen, dan zouden er slechts weinig tegenstemmers zijn. En die kunnen wij juist mis sen. Aansprakelijkheid DE aanvallen, die in verband met de stormramp van enige zijden op de regering worden ge daan, bewijzen, hoefeer sinds d- bezettingstijd hier de idee van het étatisme, van de staatsalmacht ten goed en ten kwade, is blijven han gen. De zorg voor dijken is in ons land vanouds, en op goede gron den, een zeer gedecentraliseerde aangelegenheid, verdeeld over polderbesturen, waterschappen. Ingelanden, provinciale staten, gemeenteraden enz. Het is een brok eeuwenoud waterstaatsrecht, logisch gegroeid uit de praclijk en van typisch nationaal karak ter. Hoeveel dijkgraven en heem raden moest prins Willem I ver murwen om van de Staten-Gene- raal toestemming te krijgen voor de inundaties rondom het benar de Leiden! Als ten aanzien van de Zeeuw se, Zuidhollandse en Brabantse zeedijken verzuimen zijn gepleegd (en wie, die werkt, maakt nooit fouten?) dan zal het onderzoek naar de aansprakelijkheid een in gewikkelde zaak worden en daar voor is het nü zeker nog niet het juiste tijdstip. (Van onze speciale verslaggever) 's-GRAVENDEEL ZIERIKZEE, DORDRECHT, 15 Febr. Met de verbandtrommels, de klinische instrumenten, de prachtig ge outilleerde Rode-Kruisauto's en een laaiend enthousiasme om hulp te bieden „das vertrunkene Hol land-', brachten de 61 Oostenrij kers, die met sneltreinvaart ver leden week in Bergen op Zoom arriveerden, ook hun onverstoor bare goede humeur met de daar bij behorende trekharmonica mee, Op welk punt in het rampgebied wij leden van deze colonne ook ontmoetten, overal werd met; de grootste zorg gewerkt en of dat nu in Zierikzee, 's-Gravendeel Dordrecht was, overal werd naast het medische geneesmiddel ook de meest menselijke remedie in ruime mate verstrekt.... humor, vermengd met zang en muziek. Dat is de juiste combinatie om leed te verzachten en de intens vermoeide dijkwerkers bij staan, die nu al bijna twee weken zonder uit de kleren te zijn ge weest een bovenmenselijke taak verrichten. Wij willen helpen INGENIEUR FRIEDRICH PROKSCH mag zich leider noe men van deze excellente groep mensen, die vast besloten zijn pas weg te gaan uit Nederland, wan neer practisch alle nood gelenigd 13. ,,Seh' malzegt dr. Willi Brix. die als kind na de oorlog 14-'18 liefderijk in ons land werd opgenomen.... „Wij hebben een ereschuld in te lossen en ik kan U één ding verzekeren, dat toen de eerste geruchten van de ramp, die Holland had getroffen binnen kwamen in Oostenrijk, er één slagzin al de binnenlandse ge beurtenissen op de achtergrond drong.... „Wir wollen Holland helfen". Wij hebben deze cata strophe gevoeld alsof een broer hoge nood was en nog dezelfde dag werden ontelbare „Schulkas- sen" op de lessenaar van de leraar gedeponeerd „fü-r die Holland- Hilfe". Politiek moest wijken ZELFS TWEE politieke par tijen, die van plan waren grote propaganda-actie te gaan voeren, besloten onmiddellijk om alle kosten van papier, zaalhuur enz. enz. te storten in de hulp kas. En wat betreft onze hulp colonne. tientallen dokters en ander personeel hebben we moe ten afwijzen, het aanbod was overweldigend. En wat we nu ge zien hebben, daarvoor schiet de Duits-e tal te kort. Men zal ons vragen, hoe was het....? Ik kan U één ding zeggen, ik ben meer dan twintig jaar bij het Rode Kruis, maar dit heb ik nooit be leefd." En terwijl neuroloog Brix, Ko- lonnen-Kommandant Leopold Scherensky en de Kinderarts dr. Tristan Stubbe woorden te kort komen om te vertellen hoe ver eerd zij waren de helpende hand te moeten bieden, dragen drie ver pleegstertjes een door een drag line gewonde dijkwerker het nood hospitaal binnen. LONDEN, 15 Febr. Hoewel de krachtigste springvloed eerst morgen komt. is men in Enge land vol goede hoop, dat de dij ken, waaraan de laatste dagen koortsachtig is gewerkt, het zul len houden. Tot nu toe hebben de hoge ge tijden vrijwel geen schade kunnen aanrichten aan de provisorisch herstelde of verhoogde dijken, die het veertien dagen geleden begaven, waarbij toen 300 men sen om het leven kwamen. De bevolking in de laaggelegen de len van Oost-Engeland is even wel gewaarschuwd op haar hoede te bli.jven. De Nederlandse ambassadeur, mr. D. U. Stikker, heeft vandaag het zwaargetroffen eiland Can- vey bezocht. Onderwijl werkten 39 andere leden van de Neder landse ambassade in Essex aan de dijken. (Reuter). U (Van onze Haagse redactie). VLIEGVELD VALKENBURG. 14 Febr. „Zeer getroffen ben ik door de aaneenschakeling van dichtbevolkte gebieden, die in uw land door de stormvloed geteis terd zijn. In Engeland zijn de rampgebieden veel meer verspreid langs de Oostkust en veel dunner bevolkt," vertelde de Britse mi nister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, die Za terdag tijdens een kort bezoek aan Nederland een rondvlucht boven onze overstroomde eilanden heeft gemaakt, bij zijn vertrek naar En geland. Het doel van dit „bliksembe zoek" de bewindsman kwam 's morgens om elf uur op Valken burg aan en vertrok van daar tegen vjjf uur was drieledig. Hij wil de zich op de hoogte stellen van de situatie in 't Nederlandse ramp gebied, vernemen in welk opzicht Engeland hier verdere bijstand kan verlenen en overleg plegen over de coördinatie der interna tionale hulpverlening aan de ge troffenen van beide landen. Toen minister Fyfe was opge stegen om met minister mr. Luns en ir, Van Veen, hoofdingenieur van Waterstaat, het rampgebied in ogenschouw te nemen, bleek zijn vliegtuig, een „Valetta", p-lotse- lig motorstoring te krijgen. Het gezelschao zag zich genoodzaakt naar Valkenburg terug le keren De Marine Luchtvaartdienst bood promot een „Oxford" aan, zodat de onderbroken vlucht alsnog kon worden volbracht. Met muziek PLOTS HEBBEN dr. Brix en dr. Stubbe geen tijd meer, zij schieten hun witte jassen aan en de dijk werker krijgt de best denk bare medische behandeling. Op een eva cuatieschip, dat 's-Gravendeel verlaat, klinkt muziek. De Oostenrijkers hebben de har ten der mensen gewonnen en ondanks het leed. ondanks alles, is de stemming pri ma. „Speel nog eens." bedelen de kinderen en dan. pakt de gezellige Wiener weer de trekharmonica en over het water glijdt een weemoedig Oostenrijks wijsje. Inderdaad de verbandtrommel en de muziek, dat zijn ingrediënten waarmee een ziek en terneergeslagen mens is te genezen. TRISTAN STUBBE, kin derarts in We nen, die zich vooral met de jonge waters- 'noodslachtoffers heeft bemoeid. Gastvrijheid DE OOSTENRIJKERS weten dat. „Wij zijn èen beetje be schaamd tegenover de grote gast vrijheid, die .men ons hier geeft." Dr. Rudolf Giesel is er nog vol van hoe een paar dagen geleden H.M. de Koningin hier op de kade van Zierikzee het woord richtte tot de Oostenrijkse Rode-Kruis- soldaten. „Sie hat mir die Hand gereicht, und rührend gesprochen. iEWOGEN DOOR HET LEED IN NEDER LAND zond Oostenrijk een prachtig uitgeruste hulpcolonne met dokters, Verplegend per soneel en geneesmiddelen. Maar bovendien zijn de leden Van deze model-colonne ge wapend met ÏVeense humor, harmonicamuziek, een onver stoorbaar goed humeur en de wil om le helpen waar zij kunnen. Hulp voor de gedupeerden? EEN GEWONDE DIJKWERKER wordt ïn een Rode Kruis-auto der Oostenrijkers geladen. Hoest Keelp'ï" (Van onze correspondent) MAASTRICHT, 15 Febr. Maastricht was gisteren en is van daag en morgen een dode stad. Andere jaren rond deze tijd is de stad vol bruisend lawijt en dwaas- doenerij. Gezang en muziek van allerhande zot uitgedoste lieden klinken door de straten. Golven confetti en serpentines slieren door de lucht. Kasteleins, winke liers en bakkers komen handen te kort om talloze plezierwillenden zo snel mogelijk te gerieven. Maar nu het Carnaval is afge last, is Maastricht een dode stad. Zo is het in Maastricht en zo is het in tal van Limburgse plaatsen en plaatsjes, De Limburger wordt bij wijze van spreken met Carna valsmuziek in zijn oren geboren en toen Limburg dan ook besloot in verband met de watersnood geen Carnaval te vieren, offerde het zwaar. Tallozen stonden het voor het Carnavalsfeest gespaarde geld af voor het Rampenfonds. De Carnavalsverenigingen bleven daarbii niet achter. De laatste dagen is men zich echter scherp gaan realiseren, dat het afgelasten van Carnaval een economische strop betekent. Er zijn tal van zaken die voor een niet onbelangrijk gedeelte van Carnaval bestaan. Vele zakenlie den hebben voor Carnaval grote bestellingen gedaan; de waren zijn in huis en zij zitten nu met de puzzle: wie zal dat betalen? Carnaval is dus niet alleen een kwestie van dwaasheid, maar ook een serieuze zaak. als men afgaat op de bergen klachten van kaste leins, enz. In Mei? Zó serieus zelfs dat de Carna valsverenigingen de koppen bij elkaar hebben gestoken om te be zien wat er te doen valt. Roerend is men het er over eens, dat Car naval vieren op de normale data in alle opzichten onfatsoenlijk zou zijn geweest. Maar, zo is gezegd, als we nu eens zouden proberen een soort DE TREKHARMONICA verleent goede diensten om er de moed in te houden niet alleen bij de leden der colonne, maar ook bij de vaak dodelijk vermoeide dijk werkers. degelijkheid spreekt er uit zo'n boer, staande op de vernielde dijk van zijn land." Hoofdkwartier VANUIT DORDRECHT, waar de Oostenrijkers hun hoofdkwar tier hebben opgeslagen in de grote woonboot „Maasnymph" rukken de gele Skoda's uit en ook hier klinkt muziek en gezang. Be nijdenswaardige levensbehoeften van een klein volk, dat zelf door de eeuwen heen getroffen is door grote tegenslagen en rampen, dat de gespletenheid der vier bezet ters aan den lijve ondervindt en geen kans krijgt tot nieuwe en volle ontplooiing te komen. Een klein, opgewekt volk, dat uit blinkt door de grote menslievend heid waarmee het elders de lij dende mensheid tegemoet treedt, Servus! ING. LEOPOLD SCHERENSKY, commandant der colonne, die vanuit Wenen Nederland te hulp snelde. Eine wunderbare Frau...." Wij zijn bijzonder getroffen door de vastberaden houding der getrof fen bevolking. Wat een kracht en Verhoogt het aanzien van Uw handen. Altijd gaaf. zacht en welverzorgd (Advertentie) LONDEN, 15 Febr. Men kan moeilijk zeggen, dat het bezoek van de Franse ministers aan Lon den zo spectaculair is geweest als oorspronkelijk verwacht werd. Zaterdagmorgen zijn de heren Mayer, Bidault en Buron weer naar hun vaderland teruggekeerd met stille trom en waarschijnlijk met lege handen. Het communiqué, dat na afloop der conferentie werd uitgegeven, is vaag en weinig zeggend. Be slissingen zijn er, naar het schijnt, niet genomen en men zou de be sprekingen misschien het beste als oriënterende besprekingen kunnen kwalificeren. Het belang rijkste punt in het communiqué is ongetwijfeld, dat de Fransen de Engelsen zekere voorstellen heb ben gedaan in zake een nauwere associalie van Groot-Brittannië met de Europese Defensie Ge meenschap. Ook zouden de Franse ministers hun Britse collega's hebben ingelicht over de status, die Frankrijk zich met betrekking tot de E.D.G. heeft toegemeten. Het communiqué spreekt op dit punt van „zekere voorstellen", door de Franse ministers gedaan, in het bijzonder met het oog op de politieke aspecten van de E.D.G. Maar ondanks -het feit. dat de Britse regering deze nieuwe formules in overweging heeft ge nomen, zal zij zich zeker niet laten gebruiken om de wagen van pre mier Mayer door de Franse As sem blée te trekken. Op het handelspolitieke en monetaire vlak hebben de Fran sen. naar hel: schijnt, totaal niets kunnen bereiken. Engeland beeft beloofd het Franse sterlingtekort onder ogen te zien en er bij even tuele nieuwe importbepalingen rekening mee te houden. Op mo netaire problemen wensten de Britten niet diep in te gaan. om dat ze eerst in Washington over de toekomst van het pond ster- willen praten. >ver de te volgen politieke koers in het Verre Oosten is ook geen overeenstemming bereikt. Verwonderlijk is dit zeker niet, want met het oog op de oorlog in Indo-China zou het Frankrijk niet ongelegen zijn als de strijdkrach ten van Tsjiang-kai-Sjek zouden worden ingeschakeld. Dit punt zal zeker in Washington ter sprake worden gebracht, als dc topfiguren van het Engelse, zowel van het. Franse kabinet, over en kele weken besprekingen met de Amerikaanse regering zullen voe ren. ADENAUER TEGEN DE PROTOCOLLEN BONN, 15 Febr. Bondskan selier Adenauer acht de Franse protocollen ter aanvulling van het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap onaan vaardbaar. aldus Westduitse re geringskringen. Adenauer heeft het gehele weekeinde met zijn naaste medewerkers de Franse voorstellen besproken. (AFP) MANILLA (Philippijnen), 15 Febr. Meer dan veertig mensen kwamen vandaag om het leven toen de autobus, waarmee zij re den, de oprit naar een brug miste, in de rivier stortte en in brand vloog. Ongeveer 18 personen slaagden er in gewond de bus te komen. Het ongeluk ge beurde in de provincie Pangasi- nan ongeveer 250 km ten Noor den van Manilla. (Reuter.) NASLEEP VAN DRAMA-ORADOUR STRAATSBURG, 15 Febr. In geheel de Elzas heerst grote beroering. De bevolking van dit Franse departement, dat sinds 1871 tot viermaal toe van nationaliteit veranderde, blijkt zich in haar grote meerderheid ten diepste gegriefd te gevoelen over de uit spraak van het militaire tribunaal van Bordeaux. Nu er twaalf Elzassers tot gevangenisstraffen van 8 tot 15 jaar zijn veroordeeld, wegens (gedwongen) medeplichtigheid aan de massamoord, op Oia- dour (het „Franse Putten" van 10 Juni 1944), ondergaan honderd- duizenden Elzassers dit als een onrecht jegens hun eigen eer. Protesten int cdle kringen „Deze twaalf veroordeelden hadden vrijgesproken moeten worden. Zij werden, nadat de toenmalige Franse regering haar goedkeuring had gehecht aan de annexatie van ons departement, onder bedreiging van de wreedste represailles tot dienstneming bij de SS gedwongen. En in Oradour hebben zij niet actief aan de wreedheden deelgenomen. Zij schoten in de lucht", aldus hoor* men overal in de Elzas verklaren. Eremetaal terug Oudgedienden hebben hun eretekenen teruggezonden aan Vincent Auriol, de president dei- Franse republiek. Allerwegen ziet men met rouwdoek omfloers te vlaggen halfstok, ten teken van het algemeen protest. Voor de monumenten der oorlogs slachtoffers worden betogingen gehouden. Burgemeesters roepen op tot administratieve staking. Parlementsleden dreigen met collectieve aftreding Zelden is de Elzas zo in rep en roer g weest. Maandag, dus vandaag reeds, komt een delegatie van Elzassers, met de prefecten aan het hoofd, op audiëntie bij premier Mayer en bij Pleven. Zij zullen bevestigen, dat een aantal burgemeesters en gemeenteraadsleden al uit protest is afgetreden. De gerechtelijke macht van Saverne heeft gewei gerd zitting te houden, zoals zij dit ook weigerde tijdens de an nexatie, onder Gauleiter Wagner. Overat ziet men kleine affiches aangeplakt, waarop eerherstel van de veroordeelden wordt geëist, en deze affiches zijn typografisch precies eender verzorgd als de aanplakbiljetten der verzetsbe weging tussen 1940 en 1944. Kerkklokken luidden In Straatsburg, waar de kerk klokken monotoon rouwend ge luid hebben, hielden ruim 5000 personen meer dan een uur lang een zwijgende betoging bij het ge denkteken voor de oorlogsslacht offers. Zij waren daar samenge stroomd, nadat reeds honderden burgemeesters en gemeenteraads. leden uit alle delen van het de partement zich hier hadden opge. steld. Dinsdag zal de parlementsgroep der Elzassers, met oud.minister Pflimlin aan het hoofd, een con, ferentie houden met minister-pre sident Mayer en minister Plcven. ..Om spijkers met koppen te slaan", zegt men liier. „Smaad moet weggewist" Reeds dreigden de Elzasser par lementsleden tijdens hun bijeen komst in Straatsburg, tegen alle regeringsvoorstellen stelselmatig obstructie te voeren, totdat „de smaad, die door de Pilatus-recht- bank van Bordeaux aan de Elzas is aangedaan, weer is weggewist." Carnaval in b.v. Mei te vieren. In Nizza doen ze het toch ook in de zomer Maar of er iets van komt is nog de vraag, want in Limburg zijn er tallozen die kort en bondig zeg gen; Geen Carnaval dit jaar! Dat de klachten van de midden stand wel grond hebben, is ge bleken op een bijeenkomst in Maastricht van afgevaardigden van de Kamer van Koophandel, de middenstandsverenigingen, de Horecabedrijven, credietinstellin- gen en van de belastingen. Op deze bijeenkomst zijn maatrege len besproken om in grote nood verkerende zaken te helpen. Het schijnt, dat men deze hulp zoekt in bepaalde tegemoetkomende fis cale maatregelen en in bet ver schaffen van credieten bij beta lingsmoeilijkheden. Alles is ech ter nog niet in kannen en kruiken. Soldaten werkten als tijgers en leeuwen DEN HAAG. 16 Febr. Mor genochtend 6 uur zal de militaire bijstand bij de watersnoodramp door binnen- en buitenlandse strijdkrachten worden beëindigd. Dit betekent dat 20.000 man Ne derlandse troepen en 6000 buiten landers naar hun onderdelen zul len terugkeren. De minister van Oorlog en Ma rine, ir. C. Staf, die dit Zaterdag meedeelde, is van mening, dat er een einde is gekomen aan de eigenlijke noodtoestand en dat het civiele apparaat, mede in verband met het hoge werkloosheidscijfer, in staat is de werkzaamheden van de militairen over te nemen. In sommige gevallen zal nog militaire hulp aanwezig blijven als in de burgersector gebrek is aan materieel, waar het militaire apparaat wel over beschikt. „Het grootste compliment, dat ik aan de internationale troepen kan brengen, is, dat zij net zo hard gewerkt hebben als de Ne derlandse troepen," zei minister Staf. „Alle soldaten hebben ge werkt als tijgers en leeuwen." Alvorens naar hun land terug te keren zullen de buitenlandse militairen in de gelegenheid wor den gesteld in de niet-getroffen delen van Nederland rond Te toe- Er is een regeling getroffen, dat buitenlandse hulp, indien no dig, binnen enkele uren wederom te hulp kan snellen. MESSINA, 15 Febr. Het Italiaanse stoomschip „Tripolila- nia" heeft. 200 mijl uit de kust van Sicilië, door nog onbekende oorzaak een lek opgelopen. ...en de kleine kat IN de kleine en met bloed err- tranen verworven staat Israël hebben onverantwoordelijke ele menten vermoedelijk provoca teurs een bomaanslag gepleegd op de Sovjet-ambassade. Er wa ren gewonden te betreuren, doch het is wel vast te stellen dat de Russen geen politietoezicht wil den duldenalleen bij de hoofd ingang, die, zoals bekend, altijd door moordenaars en bij voor keur wordt gebruikt.... De machtige en ongeveer 200- millioenenstaat Rusland wacht, niet af wat het politieonderzoek oplevert en staat daarbij nog ach ter wat de Nazi's betreft, die het proces Grünspann (de man die een aanslag pleegde op een te Pa rijs geaccrediteerde diplomaat) in het zand lieten verlopen, nadat zij inmiddels Frankrijk.... en Parijs.... hadden bezet. U kunt daarover het dagboek van Goeb- bels lezen dat door de eminente Amerikaanse journalist Loechner is uitgerafeld, met moeite gere construeerd en een schier fantas tisch beeld oplevert van de hon dentrouw van Goebbels en diens verwrongen waarachtigheid. Een fanatische man ten op zichte van de mensheid: een fi- lou begaat een misdaad in Is raël. Zulke attentaten zijn overal en te allen tijde uitgeoefend en afgekeurd. De Bolsjewiki breken de diplomatieke betrekkingen af betrekkingen waaromtrent zij het A.B.C. nog niet kennen. Me nen zij, dat de Israëlische rege ring het zo prettig vindt dat op haar grondgebied een dergelijke aanslag plaats had? Waarom zou den zij anders een Russische di plomatieke vertegenwoordiging geaccepteerd hebben? De Russen zijn teruggekeerd tot de „politiek" van het Tsaris me. Zij vervolgen de Joden. Zij betrekken Joodse medici in hun politiek en het is bekend, dat al thans één medicus zelfmoord pleegde toen men hem aanzocht Stalin te behandelen. De man koos de snelle weg. Het is duidelijk, dat met de Russen een andere methode ge volgd moet worden en dat er met hen geen diplomatieke betrek kingen mogelijk zijn. Straks komt de zeer bekwame heer Vishinsky weer naar de U.N.O. Wat heeft het allemaal voor zin? De Russen hebben, evenmin als de Hitier- Duitsers dat hadden, respect voor kleine staten. Zij hebben Litau- en, Estland, Letland en zelfs Po len onder de voet gelopen. Zo zijn de erfgenamen van Peter de Grote. Precies zoals Hitier de po litiek van Karei de Grote bewon derde, die de Slager van de Sak sen wasEn Goebbels laat in het midden of het. Hitier niet later in de geschiedenis zal gaan als de „Slager" van de Zwitsers Wij zijn wel in goed gezelschap. De Russen willen geen diploma tiek verkeer meer met de Israë liërs. het zijn Zionisten. Histo risch vergeten zij daarbij dat er vermoedelijk zonder de Russische progroms nooit een drang ont staan zou zijn naar een veilige, eigen staat. PASQUINO Ook werd geschermd met dc mogelijkheid van een algemene belastingstaking: Een daad van protest, die gevoelige gevolgen voor 's lands schatkist zou kun nen hebben, aangezien het de partement van de Elzas het leeu wendeel pleegt bij te dragen aan 's lands belastinginkomsten. Tnssen twee vuren Zo bevindt zich thans de Franse regering tussen twee vuren. Aan de ene kant de toorn, die is op gelaaid in de Elzas. aan de an dere kant de even grote ontstem ming. die zich zal meester maken van de nagelatenen der slachtof fers van Oradour en van talloze anderen, als de regering zwicht voor de druk uit dit departement. De Elzasser protesten komen niet uit de kringen der anti- Franse „separatisten", maar uit het Fransgezinde deel der bevol king, dat vèr in de meerderheid is. (Reuter). STALIN VERGETEN BONN, 14 Febr. De West duitse communisten krijgen van de uitgeverij van hun dagblad „Freies Volk" een nieuwe kalen der voor 1953, omdat op de tegen woordige de verjaardag van Stalin (21 December) vergeten is aan te geven. Boze ingezonden stukken in het partijblad eisen verant woording voor deze onvergefe lijke fout, „de belangrijkste mijl paal van het jaar" te vergeten. (Reuter). For my honey for me0 3000 TON KLEDING AMSTERDAM. 16 Febr. Een enorme garderobe is in binnen- en buitenland ten behoeve van de slachtoffers van de waters nood geschonken. Men schat, dat minstens 3000 ton goed bruik bare kleding is bijeengebracht. Is deze hoeveelheid niet te groot, zo vraagt men zich af? Het Rode Kruis kan deze vraag nog niet beantwoorden, omdat nog op geen stukken na te zeggen is, hoeveel er nodig zal zijn. Niet alleen de ruim 50.000 evacué's, ook de duizenden die achterble ven om dc dijken te besehermen, zullen veel nodig hebben. Fas over geruime tijd zal kunnen worden vastgesteld of er een overschot zal zün. Maar, zo redeneert het Rode Kruis, beter iets te veel dan veel te weinig. Een mogelijk restant zal eventueel op een andere plaats, waar nood en gebrek heersen, hartelijk welkom zijn. De giften voor het Rampenfonds blijven nog steeds toestromen. Een ton voor fonds oud-verpleegsters AMSTERDAM, 16 Febr. In alle stilte gezien de waters nood is dezer dagen de trek king gehouden van de door prin ses Beatrix ontworpen en gete kende rebusprij£vraag ten bate van het erefonds voo-r oud-ver pleegsters. De hoofdprijs, een Fiat-auto, viel ten deel aan me vrouw G. VermeulenJentjens te IJsselsteyn (L.). Naar schatting heeft de prijs vraag ruim honderdduizend gul den opgebracht. Voor de tweede maal hebben Zaterdag duizenden Limburgse mijnwerkers overgewerkt ten bate van het Fonds. De bijdragen uit Limburg zvln nu gestegen t.rt drie millioen gulden. In Alkmaar is 180.000 gulden bijeengebracht, een ton door collecten, 50.000 gulden door de gemeente en 30.000 gulden door de collecterj in de kerken, Het baggerbedrijf in Nederlanq heeft Zaterdag 100.000 gulder- aan het Rampenfonds overge maakt. In Nieuwlcusen (Ov.) werd 40 mille bijeengebracht, d.i. 42 gulden per gezin.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2