Portugal zond goederen voor getroffen gebied Pia speelt boogie voor Rampenfonds Ook de Parijse politie stuurde goede gaven Dagvergoeding voor evacué's Na „hulp" weg met batterijen Brand op zolder van Overschiese bakkerij Zuidhollandse Bank in verbouwd pand VIJF brandjes in een woning Tips voor de evacué's ONGELUKKEN In Schiebroek plan voor 325 woningen Snel tempo bij aanleg oliehaven Kunstveiling levert negen mille voor Rampenfonds I Commentaar: HET VRIJE VOLK MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) OOK PORTUGAL is begaan met het lot van de Nederlanders, die door de watersnood getroffen zijn. Met het fraaie schip „India" stuurde men goede gaven naar ons land, die vannacht bij „Quick Dispatch" in de Merwehaven namens de regering en het Rampenfonds dankbaar in ontvangst werden genomen. Ruim 300 ton goederen kwamen vanmorgen uit het ruim: bijna 25.000 dekens, 10.000 kg suiker, 63 zakken koffie, 20.000 kg vijgen, 5 vaten levertraan, rijst, vruchten, legerrantsoenen druivensap en 34.000 flessen portwijn. Plus 125 zakken zaai- tarwe, geschikt voor zoute gronden. Voor dit eerste schip met Portugese giften toonde men officieel grote be langstelling. De Portugese gezant, de heer F. Ch. de Oliveira Bastos, reikte de papieren, die deze bijzondere lading dekten, aan mr P. J. de Canter van het Ministerie van Buitenlandse Za ken over en deze gaf de connosse- menten op zijn beurt door aan prof. dr P R. Michael, vlce-voorzitter van het Rampenfonds, die namens prins Bernhard zün grote erkentelijkheid voor deze gaven uitsprak. De direc teur van het Rampenfonds, luit.-gen. P. Alons en de vertegenwoordiger van het Rode Kruis. ihr. G. M. Verspyck. waren bii deze korte plechtigheid aan wezig. De arbeiders, die het schip in Lis sabon laadden, stelden het daarbij verdiende loon beschikbaar voor het Rampenfonds en in Rotterdam zorgt de firma Kersten, Hunik en Co. er voor. dat de goederen gratis in het bezit van het fonds komen. Vrachtwagens uit Parijs De Parijse politie heeft ook een flinke duit in de zak van het Ram penfonds gedeponeerd. Zaterdagavond kwamen drie vrachtwagens met in totaal twaalf ton goederen bij het Hoofdbureau van Politie aan. Boven- Zoals wU vorige week bekend hebben gemaakt, wordt aan de kwar tiergever, die evacué's heeft willen huisvesten, een dagvergoeding ge geven. Deze vergoedingen worden uitgekeerd door de diensten van Sociale Zaken. Meestal vindt uitbe taling ervan plaats aan de geëva cueerde zelf, die het verschuldigde daarnn aan de kwartiergever betaalt. In Rotterdam heeft men de eerste betaling aan het centrale bureau van de dienst voor Sociale Zaken gedaan. Voor volgende uitkeringen kan de geëvacueerde zich echter wenden tot 't dichtst bij zijn tegenwoordig woon adres gelegen bijkantoor. Hij kan zich daar op een voor hem bepaald ogen blik vervoegen, behoeft niet te wach ten en ook geen verre reis te maken. Als evacuatie-gezinnen zijn opge nomen in meer dan één kwartier- gevend gezin, zoals voorkomt, dan wordt elke kwartiergeving beschouwd als gegeven aan een apart gezin, het geen dus betekent, dat voor de be trokken evacué's te beginnen bij het hoogste tarief betaald wordt. De vergoedingen voor de eerste be nodigdheden van 10.-, 5.- en 2.50 zullen waarschijnlijk eveneens via Sociale Zaken worden betaald en wel zo spoedig mogelijk. Voor die ver goedingen verwijzen wij naar een be richt elders in ons blad. Ten slotte kan nog ten aanzien van het zakgeld voor evacué's worden medegedeeld, dat ongeacht de eigen inkomsten, aan allen voor de eerste twee weken die uitkering plaats vindt. Daarna zal met eigen inkom sten wel rekening worden gehouden. De Rotterdammer A. H. T. kreeg vanochtend van de politierechter mr Rcuder een maand gevangenisstraf voor zijn diefstal van batterijen uit de Ahoy'-hal. Hij werd onmiddellijk ge vangengenomen. Dat zijn straf niet zwaarder uitviel kwam door wat hy over zich zelf vertelde: hij had in zijn jeugd de school voor buitengewoon onderwijs afgelopen. T. was, naar hij zei, de vorige week naar de Ahoy'-hal getrokken om daar de mensen te helpen met hun bagage; hij was toch werkloos op dat moment. Hij was er van negen uur 's ochtends tot twaalf uur 's avonds bezig geweest en had toen twee zaklantaarns en drie batterijen mee naar huis ge nomen, „omdat h(j misschien nog wel eens 's nachts zou moeten werken". Om die spullen had hy maar niet ge-J vraagd, omdat hy wel zeker wj"1 hij ze dan niet zou heb] De politierechter Justitie waren hj het helpen dien bracht men 3 millioen francs bijeen. De gaven waren ingezameld door de Pariise politiemannen voor hun collega's in 't Nederlandse ramp gebied. Hoofdcommissaris Staal nam de goederen dankbaar in ont vangst en bood de Parijse politie- prefect. die de zending bracht, als souvenir een album aan van de Rot terdamse politie. Verschillende auto riteiten spraken hun waardering uit voor dit gebaar van de Franse poli tiemannen. Zondag was het Parijse gezelschap de gast van de Dordtse Rykspolitie te Water, vandaag gaat het terug naar Pariis. ARENA: Sterren stalen overal, 2, 7 e 9.30 uur (a.l.J. CAPITOL: Captaln3carlett, 2, 7 en 9.: uur (14 J.J. CINEAC: Journaal van 9 tot 5.30 uu De verboden vrucit, 5.45, 8 en 10 uv (18 J.J. COLOSSEUM: BlaKe ballast, 2, 7 e 9.15 uur (18 J.J. HARMONIE: Lever* begraven, 2, 7 e 9.15 uur (14 J.J. LUTUSCA: Het bara Noorden. 2.15, 7 e 930 uur (14 J.J. LUXOR: Anna. 2. 'en 9 30 uur (14 J. PRINSESTHEATER Vrouwen In c nacht. 2.15, 7 en Ï.30 uur (18 J.J. REXHet tovertapjt, 2, 7 en 9.15 u\ (14 J.J. 't VENSTER: La Ronde, 2, 7 en 9.15 uv (18 J.J. VICTORIA: De verleden vrucht, 2, 7 e 9.15 uur (18 J.J. TENTOONSTELLINGEN Lucas va (Van een onzer verslaggevers) PIA („PANIO") BECK is Zaterdagmiddag met de Ryndam uit Rotterdam naar Amerika vertrokken. Zij heeft daar een contract voor een half jaar en "begint 25 Februari in de Bird- landclub te New York met dat eerste halfjaar. Van de zomer (20 Juni) is ze weer terug in Scheveningen. „Gillend van ellende", zoals ze zelf zei, stond ze Zaterdag in de pas sage-afdeling van H.A.L., want haar „manager" Gerda Bosma kwam (met alle papieren) uren te laat. Maar alles is goed gekomen. Ze zijn met z'n drieën vertrokken, Pia, Gerda en Boogie. BRAND IN OVERSCHIEZware brandweer-wagens denderden het dorp binnen, vlammen sloegen uit het dak van de bakkerij Ad miraal aan de Overschiese Dorpsstraat. De Zondagavondrust werd volkomen verstoord. Van alle kanten stormden vrijwilligers toe, drie slangen werden uit gerold, drie stralen water verdronken het vuur op de zolder van de bakkerij. Het leek erg, het viel achteraf gelukkig nogal mee, al ligt het bedrijf vandaag stil en bedraagt de schade, voonichtig geraamd, minstens 5.000. Voor de derde keer binnen enkele jaren brandde het by Admiraal, wéér op Zondagavond. Door nog onbeken de oorzaak stond de zolder vol em ballage en andere goederen omstreeks halftien in vuur en vlam. Bluseen- heid 118 was onder leiding van brandmeester N. J. Bosman wel heel snel ter plaatse, want het huisje van deze slangenwagen bevindt zich vlak bij de bakkerij. Ook de autospuit A 10 is op korte afstand gestationneerd en dus waren er spoedig twee stralen uitgelegd, waarmee via de trap de eerste aanval werd verricht. Bluseenheid 114-115 (gecombi- De Portugese gezant overhandigt de vertegenwoordiger van het Minis terie van Buitenlandse Zaken de ■papieren, die deze bijzondere lading dekken. neerd) legde een sbaal over een lad der aan de zijkantvan het pand. Zo ingesloten moest fcet vuur spoedig wijken, maar de bskkerij had zware schade. De zolder is vrijwel geheel uitgebrand en de bakkerij, evenals andere delen van het pand kregen waterschade. Het ls in ieder geval onmogelijk te bakken, daar kortslui ting is ontstaan in de electrische lei dingen. Men schat de schade op min stens 5.000, hoewel pas vandaag nauwkeurig valt op te maken, wat er precies vernield is. Het aanwezige brandweer materiaal, behalve het reeds genoemde ook nog slw. 27, G-2, A-12 en slw. 117, stond, nadat de leiding van brandmeester Bosman was overgenomen, onder be vel van hoofdman A. I. Boone en la ter van hoofdman H. v. d. Burg. Verdachte omstandigheden In de woning van de familie C. v. d. S. aan de Katendrcchtse Lagc- dyk 320 brak gisterniddag omstreeks vier uur op vijf verschillende plaat sen brand uit. De kleren aan de kap stok stonden in lichterlaaie, de schoorsteenloper in de voorkamer brandde, evenals het behang keuken. De brandweer was spoedig met de slangenwagens 58 en 59 aanwezig er de blussing onder leiding van hoofd man A. I. Boone, nam weinig tyd in besiag. Met een rubberslang was men de brandjes spoedig meester. Er werd voor enige h' in de kai£r'" Er wonen in Rotterdam veel ge- evacueerde landarbeiders, leden van de Alg. Ned. Landarbeidersbond. Zij worden dringend verzocht het voor lopige woonadres op te geven by de volgende adressen, het liefst 's avonds zes uur of schrifteiyk: A. Bosch, Putselaan 29, Zuid; J. van Es, Pomp straat 19a. Zuid; H. Sleeuwenhoek, Katendrechtse Lagedijk 359b, Zuid; W. Zwijnenberg, Ommoordseweg 77. Terbregge; C. E. Verbeek, Justus van Effenstraat 46a, West en W. Klein- bloesem, Zaagmolenstraat 59, Noord. Vanmorgen is de 11-jarige Leen Schelperoord, 'n evacueetje uit Oolt- gensplaat op de Grindweg tegen een auto gelopen. Het ventje viel en moest met een hersenschudding worden overgebracht naar het Bergwegzie kenhuis. Gistermiddag gleed de 40-jarige stuurman H. Spechrer uit Mecharels (Did.), van de loopplank toen hij zich aan boord wilde begeven van een sleepboot aan de Feyenoorökade. De stuurman viel tussen het schip en de kade in het water en werd door schip pers, die in de nabijheid waren, op het droge gebracht. Opname in het Coolsingelziekenhuis bleek noodzake lijk. Zaterdagmorgen is de 77-jarige mevr. A. T. Bouman uit de Allard Piersonstraat, in de Tidemanstraat uitgegleden en gevallen. Met een breuk in het linker dijbeen werd zij in het Coolsingelziekenhuis opgeno men. De 40-jarige timmerman J. Klerk uit de St.-Agathastraat zakte van morgen door een eternieten plaat op het dak van een in aanbouw zijnde loods aan de Parallelweg. Hy maakte een val van 5 meter en kwam opeen betonnen vloer terecht. De man lien inwendige kneuzingen op en is in het Coolsingelziekenhuis opgenomen. Misschien kent u Boogie niet. Dat is Pia's hond. een goedmoedige boxer Ook Boogie was voorzien van allerlei gewichtige papieren: een passage biljet en een eigen visum, dat nauw gezet aangaf dat Boogie acht maan den oud en van het mannelyk ge slacht is. Een politiek onderzoek bleek niet nodig Veel nieuws kon Pia niet vertellen. Haar New Yorkse compositie over dat eenzame meisje in de grote stad gaat. volgens haar, een Amerikaanse „tophit" worden. „Dat is misschien het begin van succes", zei ze beschei den. In Amerika vormt ze met twee Negers 'n nieuwe trio en met die twee zal ze van de zomer ook in Nederland optreden. Aan boord en in Amerika gaat zy spelen voor het Rampenfonds. Zij heeft prins Bernhard gevraagd of ze tydens zyn bezoek aan de V.S. met hem mag meereizen en optreden. In haar koffer heeft zy stapels foto's van het noodgebied, die zy ook voor het Rampenfonds gaat verkopen. En haar eigen foto kunnen liefhebbers ook krijgen en de geschreven op dracht wordt liever naar mate het bedrag hoger is Ten oosten van de Kastanje singel in Schiebroek zullen 325 woningen, 8 garages, 1 winkel en bedrijfsruimte worden gebouwd De stichtingskosten bedragen in totaal 4.908.547.Van Omme en de Groot zullen dit plan uit voeren. De huur voor de etagewoningen zal 9.40 tot 10.25 bedragen plus de ge bruikelijke kosten van 1.65; (inbe grepen aanleg en onderhoud der ge meenschappelijke tuinen». De huur prijs voor de eengezinswoningen is 11.— plus 1.05. De garagehuur zal 5.50, de huur voor de winkel 21 èn voor de magazynruimte 11.70, verhoogd met de bijkomende onkos ten bedragen. Het plan is van de Woningbouw vereniging „Onderling Belang", die deze huizen zal beheren. De oostelijke tak van de Tweede Petroleumhaven moet in versneld tempo voltooid worden. De uit breiding der industrie rondom deze oliehaven is sneller gegaan, dan men dacht. Aanvankelijk zou de havendiepte in deze oosteiyke arm op 6.65 N.A.P. komen. Dat werk is in volle uitvoering. De haven moet nu echter de voor genomen diepte van 11.65 meter N.A.P. krijgen, opdat de tankers met grote diepgang hier kunnen aanleggen. Voorts zullen de zuidelyke en oos telijke oever over 7.20 meter een ba- zaltglooiing moeten hebben en moet de omgelegde Butaanweg een aan sluiting krijgen op de oude Butaan weg en op de Propaanweg. De gemeente, die deze werken moet uitvoeren, heeft daarvoor 1.478.100 nodig. B. en W. stellen de raad voor dit crediet beschikbaar te stellen. Ouden van dagen en liet Rampenfonds Het bestuur van de Rotterdamse Bond van Ouden van Dagen heeft besloten de opbrengst van twee ont spanningsavonden en van de collecte te schenken aan het Rampenfonds. De eerste avond wordt gehouden op 25 Februari a.s. in Gebouw „Spes" aan de Dordtse Straatweg en de twee de in de grote zaal van „Odeon" op 26 Februari as. Voor deze avonden hebben oa. Al- bert de Booy. de familie Van der Mast, De Maaszangers „De Harmo nie-vereniging" en vele anderen hun medewerking toegezegd. I Kaartenverkoop aan de bekende I adressen en by bestuurders op ver toon van hun lidmaatschapsboekje, vanaf Maandag van 2 tot 5 uur dage- I lijks. RUIM NEGEN DUIZEND GULDEN (om pdecies te zijn: 9180) heeft de veiling van Rotterdamse kunst ten bate van het Nationaal Rampenfonds opgebracht. Dank zij de gratis medewerking van alle de onvermoeibare veilingmeester J. P. A. Koks inbe- .n dit bedrag geen onkosten te worden afgetrok- O De teleurstelling van sommige kunstenaars na afloop van de veiling was niet misplaatst. Echt geofferd heeft het publiek niet. Men kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat velen zich met behulp van deze vei- Achter de aristocratische gevel van het hufctt 1900 voor de familie Van Stolk w_Êjrrj sol de Zuidhollandse Bank N.V..i> die haar gebouw a: onderkomen Van Stol

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3