DE RAMP EN DE KERKEN Bunkers bedreiging voor onze duinen Landbouwherstel helpt noodgebied Gï D Gevaarlijke Duitse erfenis Waardige strijd verlangd door Humanisten ENGELSMAN' GOEDEREN STAPELEN ZICH OP EN CIJFERS BLIJVEN STIJGEN Hulp-uitkering aan evacué's TIENDE VERLIESLIJST Engeland blijft EDG steunen Engelse dijken hielden het ook LAXEER-AKKERTJE5 Hygiënische toestand slecht in Zierikzee Eisler zou in W-Berlijnzijn Emigranten brachten dank aan Stichting Landverhuizing Chr.Ger.kerken wél solidair Spreeu wenpraa t HET VRIJE VOLK MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) DE DUINEN tussen Hoek van Holland en Scheveningen verdwenen in de storm voor meer dan de helft. En de betonnen bunkers, die de Duitsers er in verstopten, werden blootgespoeld. Zij liggen nu als enorme scheefgezakte dozen op het verbrede strand. Toen de orkaan luwde, bleek, dat er veel meer van die betonnen gevaarten waren, dan men vermoedde. Er stonden er 46 geregistreerd en nu telde men er meer dan negentig. Die bunkers zijn gevaarlijk, want zij doen het aanstormende zeewater kolken, waardoor de aantasting van de duinen wordt versneld. Daarom moeten zij verdwijnen. Daarom hadden zij al verdwenen moeten zijn. Sinds anderhalve week wordt er met man en macht gewerkt om die kwaadaardige Duitse erfenis uit de wereld te helpen. Drie Nederlandse militairen, bijgestaan door 47 Ame rikanen, hebben er al meer dan twintig vernietigd. Ruim 150 werk lieden van het hoogheemraadschap Delfland ruimen de brokstukken op vijftig millioen kubieke meter beton! Maar nu vrezen de mannen van „Delfland", dat die militairen Dins dag zullen verdwijnen. En dan staan ze weer machteloos. Zelfs met hun drie ton springstof, die ze juist Vrij dagavond ontvfngen: want zelf mo gen en kunnen zij die bunkers niet laten springen. Op hoog niveau Vanmorgen is er een bespreking op de generale staf om de militaire autoriteiten te bewegen, die drie Nederlandse mannen van de genie aan het werk te laten. Want het vertrek van de Amerikaanse solda ten stond Zondagavond al vast. Intussen worden „op hoog niveau" plannen beraamd om de Delflandse zeewering, die het hart van Zuiö- Holland beschermt, weer hecht en sterk te maken. Er zijn verscheidene mogelijkheden om de voor de helft weggeslagen duinenrij doeltreffend te vervangen. Het staat al vast, dat dit ongeveer vijftien millioen gulden zal vergen •JUet pijnlijke verbazing heeft bet hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond kennis genomen van de aanvallen, die van Rooms-kathoKeke zijde de laatste maanden in verschil lende persorganen en elders tegen het moderne humanisme zijn go- richt", zo deelt de persdienst van het Humanistisch Verbond mee. Het hoofdbestuur van het Huma nistisch Verbond, zo vervolgt de verklaring, neemt er uiteraard geen aanstoot aan, dat ook op dit terrein de strijd der meningen met beslist heid wordt gevoerd, maar het beeft ernstig bezwaar tegen de wijze waar op dat veelal geschiedt. Het Verbond komt er met klem tegenop, dat men het onderscheid tussen anti-kerkelijk en onkerkelijk, tussen anti-godsdienstig en ongods dienstig dikwijls niet ernstig wil nemen. Wat men immers van dit onderscheid ook moge denken, aldus de verklaring van het Humanistisch Verbond, de nadruk, in het moderne humanisme steeds gelegd op het niet anti-kerkelijk en niet-anti-godsdiens- tig karakter van dit humanisme, houdt in elk geval de bereidheid in de Christen in zijn eerlijke levens overtuiging te eerbiedigen en de taak die de kerken menen te moeten ver vullen, te respecteren. Het hoofdbestuur kan niet in zien, dat misleidende aanduidin gen van de humanistische levens overtuiging of miskenning van de motieven die aan de practische humanistische arbeid ten grond slag liggen, enige opbouwende bijdrage zou leveren tot de gees telijke strijd. Het weet zich de tolk niet alleen van geestverwan ten, maar ook van talloze chris tenen wanneer het uitspreekt, dat een dergelijke kleinering der humanistische levensovertuiging een onwaardige vorm van bestrij ding is. Het Hoofdbestuur betreurt dat in een aldus vertroebelde sfeer de strijd gevoerd moet worden om de geeste lijke verzorging der humanisten. Het is er van overtuigd dat het moderne humanisme de kracht, de bereidheid ep,„.de bekwaamheid zal opbrengen om zijn taak doeltreffend voor te land ingezameld. De meisjes van het Maar het legt daarbij aan elke Nederlander, en aan elke Christen in het bijzonder, de vraag voor. of hij het in geweten verantwoorden kan, dot. de daarmee samenhangende gees telijke worsteling gevoerd wordt in een vlak en op een wijze, die de kracht der waarheid wantrouwt, de eerbiediging van de andersdenkende te kort doet, en het belang van de volksgemeenschap schaadt, niet aangenaam verrast door springtij j~t en Engelse soldaat in Hoek ff tan Holland ging Zondag- *~J morgen op eigen houtje op zoek naar de springvloed, waar geheel Nederland gelukkig tever geefs) op wachtte. Hij wandelde alleen het tioee kilometer lange Noorderhoofd af en stond daar eenzaam op het uiterste puntje, bij de lichtopstand. Toen hij echter nog eens ver strooid naar het vasteland achter zich keek, kwam hij tot de onaan gename ontdekking, dat de opko mende zee hem de terugweg had afgesneden. De golven spoelden over de pier... De Terheidense reddingvlet Prinses Margriet, die tijdelijk in de Hoek ligt, voer onmiddellijk uit. De zware basaltblokken rond de lichtopstand versperden schip per IV. van Weters de weg. De redders keerden onverrichterzake terug. 's Avonds om half acht kwam de verkleumde en tot zijn middel natte Engelsmag weer terugwan- delen. Hij is er nu van overtuigd, dat de springvloed hèm zo ver raderlijk heeft besprongen... Voorstel Ged. Staten: Twee millioen voor hulp Gedeputeerde Staten van Zuld- Holland stellen Provinciale Staten voor een bedrag van twee millioen gulden uit te trekken om van pro- vinciewego de nodige sociale, tech nische en andere maatregelen te kunnen nemen in verband met de watersnood. Welk gedeelte van de uit dit cre- diet te bestrijden uitgaven uiteinde lijk ten laste van de provincie blijft, is nog niet te zeggen. Dat hangt samen met de schaderegelingen, die van rijkswege worden getroffen. Het geld zal in eerste instantie ge bruikt worden om er de sociale zorg van de Stichting voor Maatschappe lijk Werk en de coördinatie van alle hulpverlening door de provincie mee te financieren. Verder kan er het eerste herstel-van dijken, wegen en dergelijke mee betaald worden. Na derhand kan uitgemaakt worden in hoeverre dit herstel voor rekening van het Rijk gebracht zal worden. Als orgaan voor de vaststelling en de bevordering van het herstel van de agrarische schade in het watersnoodgebied heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de Rijksdienst voor Landbouwherstel aangewezen. Alle boeren en tuinders in het watersnoodgebied. die schade hebben geleden, kunnen zich van 16 Februari af aanmelden bij de plaatselijke bureauhouders van de voedselcommissaris. Bij de uitvoering van de werk- caamheden zullen de technische diensten van het ministerie zoveel mogelijk worden ingeschakeld. In het bijzonder zal met het herstel van de cultuurgrond het apparaat van de cultuurtechnische dienst vol ledig worden belast. De cuituurcon- sulenten in de betrokken provincies zün tot inspecteurs van de Rijks- Vrijwel alle landen ter we reld helpen thans mee, om de nood die het water over West- Europa heeft gebracht, te ver zachten. Van uur tot uur stijgen de cijfers en stapelen de goederen zich op. fielgië heeft tot dusver viif mil lioen Belgische francs voor "Neder- Aan geëvacueerden, die dit wensen, zal binnenkort een bedrag van 10 per volwassene, van 5 voor kinde ren boven 15 jaar en 2.50 voor kin deren beneden 15 jaar worden uitge keerd. Dit zal de directeur van het Nationaal Rampenfonds aan de bur gemeesters van gemeenten, waar evacué's zijn, mededelen. Deze uitke ring zal geschieden, zodra de burge meesters de desbetreffende circulaire hebben ontvangen. De evacué's kunnen dan de direct nodige behoeften aanschaffen. Geen uitkeringen mogen hiervoor uit plaat selijke inzamelingen worden gedaan. jum te Seraing zuUen iedere maand viif duizend franc ^Schik baar stellen voor de ouden van dagen, die moesten evacueren. Een slager uit Gent heeft zestig kinderbedden gekocht, die hij zelf naar Nederland heeft gebracht. Het is maar een voorbeeld. Drie hefschoefvliegtuigen hebben zich bil de vier uit F r a n k r ii k ge voegd. die reeds in het rampgebied werkzaam zijn. Leerlingen van de handelshogeschool te Parijs zün be zig een tweede zending samen te stel len als vervolg op een eerste partij van tien ton goederen ter waarde van vijftien millioen franc. Rouaan heeft in drie dagen bijna drie millioen franc kunnen inzamelen door de actie van een dagblad. Spanje leverde tot dusverre een haif millioen peseta's: de K.L.M. heeft weer twee ton dekens en kleding naar ons land gebracht en een ton andere goederen wacht op vervoer. Een schip Portugal heeft een schip naar ons land gezonden met 10.000 dekens. 20.000 meter beddelaken. 2000 paar schoenen. 400.000 blikken vis. en ver der tabak, vijgen, een toi> levertraam. tien ton geconcentreerde legerrant- soenen. vijf ton koffie, vijftig ton rijst, tien ton suiker. 34.000 flessen port wijn Engeland maakt plannen voor een gemeenschappelijke hulpactie l.M ..leW® MEUBELEN - KARPETTEN - BEDDEN Unit U SLAAPBANKEN.GOTHISCHE KAMERS. Be'° HOVI Witte de Withstr. 17 tel. 22399 Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft van daag de 10e lijst van slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Deze luidt: KORTGENE: Jan van Vliet, 1948 te Bandoeng, zoon van Gerritje van Vliet, Torendijk 401 g: Daniel Verburg. 1929 te Kortgene. Toren- dijk 371; Ferdinand Dierkx, 1952 te Kortgene. zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, Torendijk 401 h; Gustave Antoine Dierkx. 1950 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, Torendijk 401 h. NIEUWE TONGE: Plona Palingdood, 1864. echtgenote van Joh. Koppenaal. 2e Westerstraat 3; Johannes Koppenaal. 1865, echtgenoot van Plona Palingdood, 2e Westerstraat 3; Maria Prince, 1867, Kerk- ring 23; Catharina van 't Hof, 1885, echtgenote van L. Zweerus, 2e Westerstraat 7; Leendert Zweerus, 1385, echtgenoot van O. van 't Hof, 2e Westerstraat 7; Pleter Wesdorp, 1887, echtgenoot van J. M. Ha&nenberg, B. O verdorpstraat 12; Johanna M. Haanenberg, 1889. echtgenoot van P. Wesdorp, B. Overdorpstraat 12; Arentje W. Hers, 1873, weduwe van C. Kievit, Korteweegje 22; Huibcecht Timmer. 1882. Wentinkstraat 4; Krijn Meijer, 1940, Battenoordsedijk 22; Johanna E. Brooshoofd, 1891, 2e Westerstraat 9: Anna Lijntje Verweij, 1873, we duwe van G. Sneep. Korteweegje 9; Aagje Hoogstraate, 1942, Gen Snijdersstraat 17; Marinus Bruggeman, 1946. Battenoordsedijk 34: Comelus Bruggeman. 1950, Battenoordsedijk 34; Maria Jansen. 1910, echtgenote van J. W. Bruggeman, Battenoordsedijk 34; Maria Best man, 1838. echtgenote van P. du Preé. Havenweg 1: Adriaantje Brooshoofd, 1888, 2e Wegterstraat 9; Laurens Breur, 1899, echtgenoot van N. Koppenaal, Zuiddijk 80. STAVENISSE: geïdentificeerd: Adriana Mol, 1939 te Sta- venisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, Kerkstraat a 306 a; Cornelia Geertruida Moerland, 1915 te Stavenlsse, echtgenote van Marinus Cornells den Braber, Oudeland- sedijk a 98; Jannetje van Iwaarden. 1897 te Stavenisse. echtgenote van Johannes Jacob Hage, Buurtweg a 91. VOGELWAARDE: Willy Emella Voshaart, 1939. Westdijk 2, Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken- voor de Britse en Nederlandse slacht offers. Het boek „De Ramp" zal ook in Engeland worden verkocht. Zweden heeft al meer dan acht milüoen kronen bijeengebracht. I n- d o n e s i wil kapok naar Nederland sturen. Italië heeft meer dan elf millioen lire ingezameld. Malta zorgde voor chemicitine (een kostbaar geneesmiddel tegen griep)Z u i d- slavië zal voor tweehonderd dui zend gulden in bouwmaterialen af staan. Venezuela zorgt voor kof fie en cacao. De collecten, die Zondag „in alle R.K, kerken en kapellen van onsl&hn zün gehóuden. hèbbefiTVoórzover deze het bisdom Haarlem (globaal Noord en Zuid-Holland en Zeeland) betref fen. in totaal een bedrag van ruim een millioon opgeleverd. Tot Zaterdag was in Arnhem een bedrag van 911.377 büeen ge bracht voor het Nationaal Rampen fonds. Het Nederlandse Baggerbedrijf heeft 100.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. De noodzaak van Engelse volledige steun aan de Europese Defensiege meenschap wordt erkend in een communiqué, dat te Londen is gepu bliceerd na afloop van de tweedaag se besprekingen, daar gehouden door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault. „Engelands voortgezette volledige steun", aldus het communiqué, „is een essentieel bestanddeel voor het tot stand komen van deze gemeen schap en dus ook voor de versterking van het Atlantisch Verdrag." De wijze, waarop Engeland deze steun in de practyk het best kan ge ven, werd besproken. Verdere onder handelingen hierover zullen .binnen kort langs diplomatieke weg worden gevoerd. Bijzondere aandacht werd voorts besteed aan de financiële gevolgen en de materiële eisen, gesteld door de Franse campagne in Indo-China. Ook over belangrijke economische proble men werd va ngedachten gewisseld. (Van onze Londense correspondent, R. Jokel) De Zondagnacht is in Engeland rustig verlopen. De vloed heeft ner gens over de dijken kunnen gaan, behalve daar, waar de gaten nog niet helemaal dicht waren, Er werd ner gens noemenswaardige schade aan gericht. De bewoners van huizen, die op lage grond staan, waren gewaar schuwd en stonden gereed om in ge val van nood onmiddellijk te kunnen vluchten. Het weer klaart op. Het wordt ge leidelijk zachter. Ofschoon ook de Maandag en de Dinsdag als kritieke dagen beschouwd worden, maken de autoriteiten zich niet meer al te on gerust over de situatie. Op de straat wegen in het Noorden ligt nog steeds sneeuw en 23 wegen zün volkomen onberüdbaar. Honderden wegen zijn gevaarlijk glad.' Dc burgemeester van West-Berlün Ernst Reuter, zal vermoedelijk eind Maart een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Op het ogenblik be vindt de burgemeester zich in En geland. Advertentie I.M- Ook Uw ingewanden moeten op tijd „gewassen" worden. Neem eens per week één of twee dienst voor landbouwherstel be noemd. Onder verantwoordelijkheid van deze inspecteurs, te Breda, Goes en Den Haag, zal ook de enquête en de vartstelling van de schade via de plaatselijke bureauhouders van de voedselcommissarissen in de getrof fen provincies en met behulp van deskundigen geschieden. Ontruiming De werkzaamheden, verband hou dende met de ontruiming van de ge troffen gebieden, blijven onder ver antwoordelijkheid van de provinciale voedselcommissarissen, die bij deze afvoer van producten, vee, werktui gen, enz. huh plaatselijke bureau- houders hebben ingeschakeld. De organisatie van de werkzaam heden is in grote lijnen gelijk aan die in de jaren 1945 en volgende, waarbij thans echter een aanmerke lijke decentralisatie is doorgevoerd. Paus Pius de Twaalfde heeft Zon dag in zün particuliere kapel voor 't eerst weer een mis opgedragen, sinds zjjn griepaanval drie weken geleden. Advertentie l.M. W Vervolg van voorpag Met een bang hart hebben de an deren hun zaak gesloten. Het is niet alleen die gebondenheid aan de ge boorteplek. Het is ook de angst voor plundering, die maakt, dat de Zierik- zeeërs zich zo iel verzetten. Die vrees zit er namelijk nog in na de zomer van 1945. toen de Duitsers en ook Nederlanders zo veel hadden ge stolen uit de venaten huizen. Zon dagochtend toen uit de stille stad het gebeier van de klokken klonk zo goed als tevergeefs, want veel volk dat tijd had voor kerkbezoek was er nu niet stonden zij somber te wachten op De Schelde en De Lelie. Ruimte voor bijna duizend evacue's hadden deze twee schepen, maar er kwamen niet meer dan een 130. Gevaar voor besmetting Er is geen twijfel mogelijk, eva cuatie is voor Zierikzee noodzakelijk. De toestand in de oude stad wordt onhoudbaar. Naast hotel Van Oppen wonen in een huisje bijvoorbeeld dertig vrouwen en kinderen. Er zijn meer van zulke mensenpakhuizen, waar op petroleum alle eten word! gekookt, waar geen water is en hei vuil door de toiletten soms terug naar boven komt. Steeds slechter werkt immers de toch al gebrekkige riolering. Gevaar voor brand en voor be smetting is heus geen boos verzin sel om ae mensen maar weg te krij gen. Ik heb kinderen op straat van de sneeuw zien likken en dat m Zie rikzee, waar eike vioed in de laagste straten doordringt, en waar cadavers aan de rand van de stad liggen. Zie rikzee is met meer dan een terp van (bij vloed* een kilometer lengte en een halve kilometer breed. Een zo evacueert Zierikzee. met horten en stoten. Elke dag wordt het moeiiijker. Konden Zaterdag grote schepen nog de haven binnenkomen, Zondag werd dat onmogelijk. Twee schepen van de R.T.M., de Lelie en De Schelde lagen buiten gaats. Binnenkomen was onmogelijk. De dwarsstroom door het grote gat in de havendam was zo sterk, dat het water brullend en kolkend het kanaal bmnengiert en slechts kleine motorscheepjes kunnen deze maal stroom met moeite passeren. Door dit kanaal moesten Zondag de évacue's in barkassen buitengaats worden gebracht. Buiten konden ze overstappen op de R.T.M.-boten. Het lukte nog net, maar de eerste evacuatiebarkassen met 50 mensen aan boord kwamen pas na een uui vergeefs proberen door de draaikol- ken heen. Dat zal steeds erger wor- ien. Daarom moet de evacuatie vol tooid zijn, voordat de haven volsla gen onbereikbaar is. Gerhard Eisler, het voormalig hoofd van de Oostduitse propaganda, zou volgens een bericht van het Westberlijnse blad „Telegraf" naar West-Berlijn zijn uitgeweken. Het blad weet te melden, dat amb tenaren van de Amerikaanse veilig heidsdienst bezig zijn naai- Eisler te zoeken, aangezien hy nog een gevan genisstraf moet ondergaan wegens illegale communistische activiteit in de Verenigde Staten. Amerikaanse woordvoerders willen dit bericht niet bevestigen en niet ontkennen. De laatste tyd is herhaaldelyk ge meld, dat Eisler zich m Oost-Duits- land in huisarrest zou bevinden. Op 1 Januari verloor hij zijn baan als perschef der Oostduitse regering. (Van een onzer verslaggevers) Een groep van zestig emigran ten, afkomstig uit Loosduinen en het Westland, die Zaterdag met de „Fairsea" naar Australië ver trokken, heeft nog de tijd gevon den, om op het eerste gedeelte van hun reis de bustocht naar Amsterdam aan te leggen bij de Stichting Landverhuizing Ne derland aan het Piet Heinplein. Zij kwamen daar om in de persoon van de regeringscommissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, alle ambtenaren van de stichting door middel van een enorme mand bloe men, te danken voor de geboden hulp. Eén van hen, de heer J. T. H. Olst- 'noorn, afkomstig uit een gezin met twtniig kinderen, van wie er al één in Canada zit en nog enkelen emigratieplannen hebben, sprak een kort, maar kernachtig woord: „WU zijn niet van plan terug te komen. Wij zyn voorbereid op de moeilijk heden en we zullen ons er wel door heen vechten. Inmiddels echter hartelijk dank voor de prettige manier, waarop u en uw medewerkers ons hebben geholpen. Het was bij de Stichting Landverhuizing altijd: Wilt u weg? Dan helpen wij u weg, al zün er nog zoveel moeilükheden", aldus de heer Olsthoom. Bü de Australische ambassade gin gen de emigranten vervolgens ook nog een bloemstuk afgeven. De 1700 personen, die Zaterdag met de .Fairsea" vertrokken naar hun nieuwe vaderland, zün de laatste Nederlanders, die als emigranten op dit schip verblijven. De „Fairsea". 'n Panamees schip, dat met een Italiaanse bemanning vaart, is namelijk door de Neder landse regering gecharterd en het charter-contract loopt binnenkort af. Onder de passagiers bevinden zich ongeveer dertig gezinnen, te zamen 92 personen, die afkomstig zijn uit de noodgebieden. Nederhorst vraagt: Welke resultaten heeft de gezamenlijke markt* In de vergadering der Tweede Ka mer van a.s. Dinsdag zal de heer Ne derhorst (arb.) de minister van Eco nomische Zaken vragen welke gevol gen het intreden van de gemeen schappelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de economische en sociale verhoudingen in Nederland heeft. Voorts zal hü de minister ver zoeken nadere mededelingen te ver strekken omtrent de resultaten van de ministers-conferentie te Luxem burg in verband met de gemeenschap pelijke markt. Ten slotte wil de heer Nederhorst weten of er veranderin gen zullen intreden ten aanzien van de seftrootvoorzienine in Nederland en. zo dit het geval is. welke deze veranderingen zullen zijn. Vrüdag deelden wij mede. dat de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland zelf wilden beschikken over de gelden, die Zondag 8 Februari tijdens de kerkdiensten zijn ingeza meld; men zou deze gelden willen bestemmen voor „büzondere noden in eigen kerkelijk leven". Men maakt van bevoegde zijde ons er op attent, dat de desbetreffende brief van Deputaten aan de kerke raden der Christelyk Gereformeerde Kerken door het overgrote deel der kerkeraden ter zyde is gelegd, en dat die kerkeraden (men schatte het aan tal op ongeveer 90 procent) de col lecte van 8 Februari zullen overma ken aan het Nationaal Rampenfonds. Bü deze kerkeraden heeft nimmer de wens voorgezeten zich aan de nationale solidariteit te onttrekken. De in de brief van Deputaten be doelde collecte om te voorzien in „de bijzondere noden in eigen kerkelijk leven" zal eerst veel later worden ge houden. P.v.d.A.-congres over gemeentepolitiek De Partij van de Arbeid organiseert op Zaterdag 21 Februari om halfelf in het Jaarbeursgebouw te Utrecht haar derde congres over gemeente politiek. Het wordt verzorgd door de sectie „Gemeente en Provincie" van de Dr Wiardi Beekman-stichting. Uitgenodigd tot deelneming zijn alle leden van de Partij van de Arbeid, die deel uitmaken van gemeenteraden en colleges van burgemeesters en wethouders. Het congres zal een ontwerp- urgentieprogram voor de gemeente raadsverkiezingen vaststellen dat aan het komende partijcongres zal worden voorgelegd. Korte inleidingen ter" toe lichting zullen gehouden worden door mr Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw. Ge deputeerde van Zuid-Holland, dr ir F. Bakker Schut te Den Haag en mr A. de Roos. wethouder te Amsterdam. Dr M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, zal een rede houden over „De gemeente in de huidige maatschap pij". Zaterdag heeft Pie- ter over het eiland Putten gezworven. Het was een glashel dere vriesdag. Over de fonkelende sneeuw velden woel een pit tig oostenwindje en de rit zou 'n plezier tochtje zyn geweest, ware het niet, dat het Puttense land met zyn oude, grijze dorpen tot het be dreigde gebied be- hoert en alom de littekens van de wa tersnood vertoont. Het lükt of men bij het passeren van de strenge politiecontrole bij de SpiJkenisserbrug een ander land be treedt. Achter je ligt de grote stad. waar het leven van alledag weer in normale banen voortglijdt; vóór Je is die grote lappendeken van droge en ondergelopen polders, waarin ka potte hofsteden tot aan het dak onder water staan en op drooggeval len stukken dükkruin een warwinkel van weggespoeld huisraad, dode dieren, drijfhout en netbossen de ellende van de ramp accentueert. En nog steeds volgen ciaar de mensen in beklemmende spanning het grillige gedrag van het water, dat zy in dc voorbye tyd zozeer hebben leren vre zen. Hoe draait de wind? Hebben ze de gaten by Zuidland al gedicht? Zou die bekisting bij 't Voornsche Kanaal het houden? Wat zal de springvloed doen? Vragen en '.vachten; de eiland bewoners doen dat nu al veertien dagen. Ook in Abbenbroek is Pieter ge weest. Het vriendelijke, eens zo wel varende dorp. met zijn intieme plein rond de muziektent is zwaar geha vend. Nog maar 175 mensen wonen er; ongeveer zestig huizen staan op het droge. Met deze getallen is Ab benbroek er beter af dan het verder op gelegen Oudenhoorn, waar nog maar drie huizen droog en bereikbaar zijn en twintig mensen de gemeente „bevolken". Het water heeft hier erg hard toegeslagen! Hoe groot de schade is? Burge meester Wentholt, de nog jonge bur gervader van Abbenbroek en Ouden hoorn. kan het onmogelijk schatten. In het voorkamertje van een boeren woning, waar zün secretarie geves tigd is, worden wel wat getallen ge noemd, maar pas wanneer het water verdwenen is zal men precies weten hoe groot de ramp was voor deze dorpen. De burgemeester kan nog wel in zijn eigen huis komen, maar dan moet hy met een kano door het huiskamerraam varen Groot zijn de problemen; groot 13 de schade. Een lichtpunt in de rampspoed is de verblydende hulp. die van alle kanten wordt aangebo den. Het grote, ryke Wassenaar adopteerde Abbenbroek en de kleine Drentse plattelandsgemeente Peize deed hetzelfde al op die eerste rampen zondag. „Dat was een prachtig ge baar van die Drenten en wü zijn er erg blij mee", aldus burgemeester Wentholt. En dan verlaat Pieter het verstilde dorp Abbenbroek weer. De straten zün uitgestorven. Zo nu en dan ziet men mensen met emmers naar de grote watertank lopen. Het geklos van hun klompen weerkaaktst tegen de verweerde gevels, waarin veel ruiten geblindeerd zün. Grote vracht wagens ronken in de richting Zuid- land. De wind speelt met het knis- terende riet en strykt over de onder gelopen polders, die nu üsvlakte zyn geworden. Abbenbroek, Oudenhoorn. Zuid- land, bedreigd geoied. dat diepe, ma teloos diepe littekens draagt 1 Kijkd, Nederlandse aak in België gezonken De Nederlandse aak „Liena" van de heer J. Dorduin is Zondag in de Sambre bij Bauce-Malonne (België) doordat een kabel brak tegen een sluis aangevaren en gezonken. De schipper en zijn gezin konden een deel van hun huisraad redden. De aak had een lading ijzer aan boord. Uiteraard zijn ook de kerken nauw betrokken bij de wa terramp van 1 Februari. Dat mocht de eerste dagen niet zo blijken, maar toen men meer de volle omvang van de ramp, ook in zijn geestelijke aspecten, ging beseffen, kwamen de ker ken steeds meer naar voren. Ik wil daarover drie opmerkingen maken. Ten eerste: de getroffen gebieden zijn overwegend. léér overwegend her vormd. Zelfs het getroffen deel van Noord-Brabant, waar in het geheel gezien, de niet-rooms-katholieken een kleine minderheid vormen, wonen nog 40 pet protestanten, waarvan de grote meerderheid hervormd. Voor een deel ik schat het op de helft zijn deze gemeenten van zeer „rechtse" signatuur. De strenge „Gereformeerde Bonds"-prediking wordt daar begeerd. Het gaat de om vang van een artikel te boven om de vraag te beantwoorden of er verband tussen het steeds sanwezige water én de begeerte naar deze prediking is. Ten tweede: ik heb de indruk, dat de predikanten die onmiddellijk werden opgeroepen om te helpen in de evacuatiegebieden, met grote vreugde en tact hun werk deden. Waar dijken scheuren en voor red ding moet worden gezorgd, is het niet nodig een dominee te laten komen. Zij lopen maar voor de voeten. Bij het helpen van mensen ligt het anders: hoe dankbaar de getroffenen heeft men minstens even gul gegeven, waren voor de snelle en vaak gulle en onbaatzuchtige hulp. deze had toch „Een pu"1 van gesprek is nu. of deze steeds een zakelijk karakter. Dat offervaardigheid de gulheid prikkelt moest die ook hebben. dan wel voor !an8e tijd overspan- Men kan ook deze hulp „christelijk" neiL Is"- M noemen, wanneer wij niet ten on- u As vee' in Nederland, dat bestaat rechte gewend waren geraakt aan ,coilec?£" 1X1 de de gedachte, dat „christelijk" steeds wereld ik denk aan de met vrome woorden te maken heeft. r(iaa! °pk aan het diaconaat Maar temidden van al dat organi- en om de kerk seren en handelen was de aanwezig heid van de predikant vaak èn een herinnering aan thuis èn een per soonlijke noot in het gehele gebeuren. Veel behoefde daarbij niet gezegd te is dat heel sterk, maar ook daar buiten is dat het geval. Vaak wordt geestelijk onmisbaar werk voor een belangrijk gedeelte door „levend" geld gedragen, bedra gen, die tezamen vele millioenen vor men. De vraag is nu: zullen deze mlllioe- uen na de prachtige hulp gemak kelijker dan wel moeilijker bin nenkomen. 0„ Op het eerste gezicht zou men voor worden. Een enkel woord, dat als een het laatste kiezen. Maar bij nadere herkenningsteken werkte, was al vol- beschouwing mag men het eerste ver doende steun op dat ogenblik. wachten. Zeker, een dubbeltje kan men maar een keer uitgeven, Maar Tm derde: er is heel veel gegeven juist, nu merkt men. hoeveel men door mensen van allerlei slag. geven kan als het nodig is. Zonder Het zal nooit uit te maken zijn dat men werkelijk persoonlijk in of de ene bevolkingsgroep meer ge- moeilijkheden komt. geven heeft dan de andere. En wan- De hulp bij rampen als deze leert mi'iiSeS?rSe3.gef.cSSf^i,I,nÏS °m 0011 collecten, die in de kerkdienst van 8 Februari gehouden zijn. dan wil dat en^ zlJn- dat de &otf niet zeggen, dat de met-kerkgangers na"onale inzameling op den duur ook zich minder royaal betuigden. andere inzamelingen ten goede zp Wel 1» het duidelijk, dat eterke biu- guns,le dingen ook grotere offervaardigheid brengen. En het mag met vreugde ge- Voorlopig echter zal in menigt zegd worden, dat bij dit collecteren j?2ra<L!rfItS^ueht wor Jden. omdat het normaal vloeien van met aan de „eigen mensen gedacht „noabu stokte, is. Ook in de met-hervormde kerken l, H. RUITENBERG loos Pieter was in zün broekemansjaren een groot liefhebber van kykdozen. Van wat uitgeknipte prentbriefkaar ten werd in een schoenendoos een sprookjeswereld gebouwd en wanneer Pieter krap bij Kas was. mocht de buurt voor een halve cent door het gaatje kyken. De recette werd om gezet in toverballen of veterdrop! Rietje en Willy Peper, uit de Jaf- fadwarsstraat, zün ook met zo'n kyk- doos op. stap geweest. Hun recette was echter bestemd voor het Ram penfonds en dat vonden alle kinderen en ook grote mensen— zo'n prach tig idee, dat ze graag 'n keertje in die doos keken. En zo verzamelden Rietje en Willy m de omgeving van de Kralingse Plas twee gulden en zeven en tachtig cent, die Pieter in het Rampenfonds zal storten. De kinderen wijzen ons de weg. Dat de volwassenen, die nog niet aan het Rampenfonds dachten, dit voor beeld volgen! Steeds meer Steeds meer geldbedragen noteren wij onder het hoofdstuk Rampen fonds. De heer M. V. stuurde een tientje en dit bedrag was ook de gave van N.N., nog eens N.N., en van M. P. uit Moordrecht. Abonné C D. zond vüf gulden, de wed. B. had van haar „Dreesgeld" nog één gulden over en een .rustend havenarbeider" stortte vyf gulden. Snel zullen wij dit geld overmaken! Aanbod Florlne krijgt veel aanvragen voor kle ding. Daarom zijn wij blij. dat de kle- dlnglljst in ons Bock der Aanbiedingen Iedere dag een respectabele lengte heelt. Vandoag noteerden we kleren van W. uit de Bleekerslaan. van J. van de Charl. Lagedljk (ook nog stoelen), van Van V. uit de Eversdljkstrnat. «n K. uit de Mr Arendstraat en van P. van de HlUevliet. Voorts: een matras, deken en kussen (reed6 bestemd) van De K. uit de Sam. MuIIerstraat, een wieg van G. uit de Hugo de Grootstraat, glaswerk van Van der Z. uit de Leeuwensteljnstraat, schoei sel van Van B. van de Boezemsingel, een klok van Van der H. uit de Adams- hof8traat. een rolvcger van Van M. uit de Pleretstraat, lectuur van S. uit de Groepstraat en een grote zak capsules en zilverpapier van kleine Mlentje K. uit de Westerbeekstraat. Iedereen harte lijk dank! Verlies Veel verloren handschoenen van daag: een rechter, zwarte, glacé dames- haudschoen op 7 Februari bij het Arena theater door B. van Pelt, Polslandstraat J40a; een leren motorhandschoen tussen 's-Gravendljkwal en Zoutzledersstraat door J. Weststraten, Terschelllngsestrant 24; glacé handschoenen door A. Groene- veld. Oglersslngcl 58, een wollen dames- want op 10 Februari tussen Zuiderzie kenhuis en Zuidwljk door J. Dijkman. Eigelhorst 28b; een zwarte gevoerde glacé handschoen op 8 Februari bij de Maas haven door mevr. Verschoor, Pretorlalaan 12b en een grijs wollen herenhandschoen op 11 Februari ln de B-bus (of W. de Wlthstraat) door Rinkel, Renswoude- straat 10. Vondst Bij de fam. Kolen, Oleanderstraat 22b, berust een op 8 Februari gevonden licht groene sjaal. Do heer Modoo, Kleine Vlsserystraat 21. vond op het Bospolder plein een bos sleutels. Een op het Langepad gevonden herenhand schoen wacht bij Van Hulst, Cou- waclstraat 8. op de eigenaar. Atd, Dieren „MUn zoontje vindt het zielig om deze diertjes naar de gaskamer te brengen schrijft mevr. Blaak. Retlefstraat 6. die vier zindelijke en mooie poesjes van vijf weken aanbiedt. Dat ls het ook, mevr. B. Belangeloos I Ook het hawallan-ensemble „The Ka- lua Islanders" wil graag optreden ten bate van het Rampenfonds. Correspon dentieadres: J. v. d. Enden, Klaverstraat 111, Rotterdam. PIETER SPREEUW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2