J WEST-DUITSLAND stelt materieel werkkrachten beschikbaar en Engels-Nederlands overleg inzake watersnood REEDS ACHT TON DOOR RADIO-ACTIE Schipbreukelingen van Klipfontein behouden thuis Krabbendijke eert militaire helpers Grote voorraad bruikbare kleding wordt gereed gemaakt Grootste behoefte ontstaat bij de revacuatie Dr C. Tazelaar overleden Slachtoffers watersnood TIENDE LIJST VAN RODE KRUIS HET ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 3 Mr Stikker bezocht het eiland Canvey Personeel van ambassade werkte aan de dijken De Nederlandse ambassadeur ln Engeland, mr D. U. Stikker, heeft Zondag in gezelschap van enige leden van zijn staf met een amphibievoer- tulg een bezoek gebracht aan het eiland Canvey in de monding van de Theems, dat bij de overstromingen van de eerste Februari ernstig werd geteisterd. Negen en dertig leden van het personeel van de ambassade waren intussen aan het werk bij het ver sterken van de dijken in Essex, Zij waren van plan zo nodig de gehele nacht door te werken. Steun van Portugal aan ons land Ruim 300 ton goederen te Rotterdam aangekomen (Van onze correspondent) Rotterdam, 16 Februari. Zondagnacht is in de haven van Rotterdam het m.s. India gearriveerd, geladen met goederen uit Portugal. De lading bevatte o.a, 10.000 kg tarwe, die speciaal geschikt is om gezaaid te worden op gronden met een groot zout gehalte, 10.050 kg suiker, 257 balen dekens. 25 balen reisdekens, 2000 paar schoenen. 550 kisten druivensap. 400 kg vruchten, 3454 kisten portwijn, 400 (kisten visconserven. en vijf vaten met levertraan. De totale Inhoud heeft een gewicht van ruim 305 ton. De Portugese gezant Oliveira Bastos overhandigde namens de Portugese re gering aan mr P. J. de Kanter, afge vaardigde van het departement van Buitenlandse Zaken de cognossementen. Deze gaf ze weer op zijn beurt aan de onder-A-oorzitter van het Rampenfonds, prof. dr P. R. Michael, waarbij hij o.m. zeide gelukkig te zijn de kapitein en de bemanning te kunnen feliciteren met de- goede overtocht van de voor ons zo kostbare lading. Wij vernamen, dat voor het lossen van deze omvangrijke lading geen kosten zullen worden berekend en dat in Portu gal de arbeiders geheel kosteloos de goederen hadden geladen. Jeep onder kantelende kraan wagen Kornet verongelukt Zondagochtend is een kraanwagen, die werd gebruikt voor het herstel der dijken, nabij Nieuwland op Walcheren gekanteld en op een juist passerende jeep gevallen. Een der inzittenden van de jeep. de 21-jarige kornet J. van der Schalk uit Rotterdam van het Regiment artillerie Prins Frederik, raakte onder de kraanwagen bekneld en overleed ter plaatse. Kornet Van der Schalk trad op als verbindingsofficier met het achtste bataljon van de Belgisohe genietroepen, die in Zeeland hulp verlenen. bijeen gebracht. Voorts is voor een waarde van 1.000.000 kronen aan goe deren verzonden. Ook elders uit Frankrflk blijven de bijdragen voor Nederland binnen stromen. Uit Straatsburg is een .Bateau Uit heel West-Europa blijft hulp toestromen [N Den Haag zijn liet afgelopen weekeinde besprekingen gevoerd tussen een Duitse missie en ambtenaren van de Nederlandse departementen van Buitenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken over de hulpverlening van de West-Duitse bondsregering bij de wederopbouw van de door de watersnood getroffen Nederlandse gebieden. De West-Duitse bondsregering zal voor een waarde van enige millioenen Duitse marken materieel en werktuigen ter beschikking stellen. Zo zal West-Duitsland stortsteen en zuilen gratis leveren, evenals rijshout. West-Duitse steenzetters zullen worden beschikbaar gesteld voor de dijken- bouw. Alleen hun verblijfkosten komen voor rekening van Nederland. Geschonken worden voorts autobussen voor het vervoer van arbeiders, pompen met motoren, 60 c.m.-spoorrails met kipwagens, draglines, woon wagens en vrachtauto's. De omvang van al deze hulp heeft de Westduitse bondsregering voor lopig bepaald op vijf millioen Duitse mark. Duits bedieningspersoneel wordt ter Sseechikklng gesteld voor voertuigen en vaartuigen, diesellocomotieven, bagger molens. walsen met rupsbanden e.d. Hei loon van deze vaklieden zal het Duitse ministerie van Economische Zaken voor zijn rekening nemen. Eventuele in Ne derlandse munt te betalen, bij het loon komende kosten zullen door de Neder landse regering worden betaald. De hulpactie van het Deense Rode Kruis heeft tot dusverre voor een waarde van meer dan 8 millioen gulden opgebracht. Aan geld werd ongeveer 1,1 millioen gulden ingezameld, terwijl voor een waarde van ongeveer 7 mil lioen gulden aan kleding, gereedschap pen enz. werd bijeengebracht. De Zweedse radio-omroep heeft tot nu toe een bedrag van 5.500.000 kronen en het Rode Kruis 2.700.000 kronen bijeengebracht, benevens grote hoeveel heden goederen. Joeg o-S 1 a v I heeft een nieuwe gift gedaan voor Groot-Brlttannië en Nederland; deze maa.1 tot een bedrag van 10.000 dollar (de vorige gift be droeg 80.000 dollar). In Noorwegen is tot Zaterdag 3.500.000 kronen voor de slachtoffers der overstromingen in West-Europa de l'amitié (Vriendschapsboot), met 260 ton kleren, meubels en andere artikelen aan boord, naar Rotterdam onderweg. Zaterdagavond kwamen te Rotterdam drie vrachtauto's aan met twaalf ton goederen, ingezameld door het Parijse politiekorps, dat bovendien drie millioen francs bijeenbracht. De vorige week is een hoeveelheid beddegoed en medicamenten ter waarde van meer dan 100.000 gulden ingeza meld door de Amerikaanse Catholic Wel fare Conference te Wenen, naar de geteisterde gebieden in West-Europa verzonden. Ook in Finland is een groot scheepse hulpactie gaande. De regering schonk gezaagd hout (voor barakken), rondhout voor de dijken, twaalf com plete barakken, die elk plaats bieden aan vijftig personen, kinderschoenen, rubberlaarzen en eetserviezen. Het Finse Rode Kruis stuurde lakens, beddetijken. dekens, slopen en zakdoeken, de coöpe raties stuurden voor vijf millioen Fin marken aan bouwmaterialen en nieuwe kleren en voorts brengen particulieren en verenigingen grote bedragen aan geld bijeen. SIR DAVID MAXWELL FY FE, de Engelse minister van Binnenlandse Za ken, heeft Zaterdag een bezoek aan ons land gebracht. De minister pleegde over leg met Nederlandse autoriteiten over de watersnoodramp in zijn' en ons land en maakte een vlucht boven onze ramp gebieden. In Hotel Oud-Wassenaar ge bruikte de minister (derde van links de koffie in gezelschap van van links naar rechts): Sir Nevüe Montague But ler, de Britse ambassadeur in ons land, minister Luns. mevr. Butler, minister Beel, mevr. Fyfe en mr Kortenhorst. Engelse en Belgische dijken bieden weerstand Uit alle Engelse kustgebieden zijn be richten binnengekomen, dat de herstelde zeeweringen het tegen het springtij hebben uitgehouden. Voor de eerstko mende dagen wordt geen storm ver wacht. Toch zijn langs de 300 mijl lange kust van Lincolnshire tot de monding van de Theems de duizenden militairen en bur gers bezig gebleven met het leggen van zandzakken op de zwakke punten. In antwoord op de noodkreet door de B.B.C. zijn uit acht Europese landen millioenen zandzakken gezonden. Ook langs de Belgische kust is geen nieuwe schade aangericht. Daarentegen is in het gebied van de Schelde de toe stand hier en daar nog niet geruststel lend. Nieuwe bressen zijn ontstaan bij Temsche en Bomem, twee geëvacueerde dorpen; zij worden in allerijl gestopt Britse minister bezocht getroffen gebied Voor het plegen van overleg in ver band met de watersnood, die zowel En geland als Nederland heeft getroffen, heeft de Engelse minister van Binnen landse Zaken Sir David Maxwell Fyfe Zaterdag een bezoek aan ons land ge bracht. Met het marinevliegtuig, waar mede hij was gekomen, heeft hij, in ge zelschap van minister Luns en andere autoriteiten een vlucht boven het ge troffen gebied gemaakt. „De aard van de overstromingen is gelijk aan die bij ons", aldus deelde Sir David later mede, „de gebieden zijn echter meer geconcen treerd en groter in omvang dan in En geland." In Den Haag werden gegevens uit gewisseld over de te volgen werkwijze. Van Nederlandse zijde werd een uiteen zetting gegeven van de vermoedelijke behoeften. Bij terugkeer in Engeland gaf de Britse minister te verstaan, dat Engeland metterdaad aan het herstel werk in Nederland steun zal verlenen. Ontbossing op Java oorzaak der overstromingen De Indonesische minister van Land bouw, de heer Sardjan, verklaarde dat de overstromingen in het Solose (Midden-Java) te wijten zijn aan de ver nielingen van het bosareaal in de Japanse bezettingstijd en ten tijde van de strijd om de onafhankelijkheid. De ontboste arealen in Midden-Java, die nodig herbebost moeten worden, be dragen 500.000 hectare, zo zei minister Sardjan, die mededeelde, dat hij ter ver betering van de toestand een tien jarenplan heeft opgesteld. Ter voor koming van erosie heeft de regering voor het laatste kwartaal van 1952 ongeveer 8 millioen rupiah ter beschik king gesteld. Het grootste deel van dit bedrag is bestemd voor Midden-Java. Prins Bernhard dankt Lord Alexander Voor Britse militaire hulp bij de ramp Prins Bernhard heeft in zijn kwali teit van inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, de Britse minister van landsverdediging, Lord Alexander, de volgende boodschap doen toekomen; Ik wens uitdrukking te geven aan mijn oprechte erkente lijkheid voor de bewonderenswaardige e'n onschatbare hulp, die de Konink lijke marine, het Britse leger en de Engelse luchtmacht tijdens onze grote beproeving hebben verleend in dezelfde geest die ons immer heeft verbonden. De aotie van de vijf omroepverenigin gen en de Wereldomroep voor het Na tionale Rampenfonds, die onder het motto Beurzen open, dijken dicht! wordt gevoerd, bleek aan het eind van de Za terdagavond georganiseerde, door beide zenders en de televisie uitgezonden bijeenkomst reeds een bedrag van 803.508,77 te hebben opgeleverd, onge acht een groot aantal geschenken in natura en niet meegerekend een schen king van een ton van een luisteraar die onbekend wenst te blijven. Het Koningin Wilhelminafonds kon, als eerste op brengst van de Rampluoifers, die voor lopig de bekende KWF-iiuoifers van het Kankerfonds vervangen, hiertoe een be drag van 40.000 bijdragen. Voor de tweede maal hebben Zaterdag duizenden mijnwerkers overgewerkt. De bijdrage uit Limburg voor het Na tionaal Rampenfonds is hierdoor geste gen tot drie millioen gulden. Te G o e s bracht de collecte 35.454,80 op. In de drie kerken aldaar werd hoven- dien nog 12.000 gecollecteerd - In G r o o t-A m m e r s werd een hal ve ton bijeengebracht, wat neerkomt op ruim 2S per inwoner. In de nabijge legen plaatsen Nieuw poort er Langerak werd resp. 8.000 en Koffie aan dek vóór men in de sloepen ging (Van een onzer verslaggevers) T TET was Zaterdagmiddag extra druk 11 op de Sumatrakade, de Java- en Surinamekade te Amsterdam. Droef heid bij een vertrek en gelukkig en blij weerzien ontmoetten elkaar hier. Hon derden emigranten verlieten met de Fairsea ons vaderland, de schipbreuke lingen van de KMpfontein, honderd zeventien man in totaal, keerden om streeks hetzelfde uur gezond en wel met het emigrantenschip Zuiderkruis Kaapstad in ons land terug. Honderden familieleden en vrienden van de opvarenden van de onfortuinlijke Klipfontein, het ruim 10.000 ton metende passagiersschip va de Hol land-Af rikalijn, dat Donderdagmiddag 8 Januari ter hoogte van Mozambique verging, waren naar de kade gekomen om hen te verwelkomen. Kapitein J. Oosterhuis. die op order van de maatschappij korte tijd na het verlies van zijn schip per K.L.M. naar ons land was gekomen, was reeds te IJmuiden aan boord gegaan om zijn crew in het vaderland welkom te heten. We hebben zij het met enige moeite, want de faciliteiten die aan de pers werden verleend in de loodsen, waar de passagiers debarkeerden, lieten wel het een en ander te wensen enige leden der bemanning gesproken. Van een paniek was op de noodlottige Donderdagmiddag geen spoor te beken nen, vertelde ons een der leden van de civiele dienst. De aanvaring met het onbekende rif gaf het zware schip slechts een betrekkelijk lichte, zij het langdurige sohok. De passagiers zaten juist aan lunch. De meesten aten rustig door en de hofmeesters en bedienden serveerden de schotels even kalm en zeker alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Korte tijd later aldus onze zegsman kwam het bevel naar de sloepen te gaan. Ook dat ging zeer rustig. Op het dek serveerde men zelfs nog koffie. De man die ons dit verhaal deed had plaatsgenomen in de laatste sloep, waarin ook kapitein Oosterhuis zat. Het schip lag toen al dien; het was tegen vier uur in de middag. Het voordek stond reeds blank, maar er was nog betrekkelijk weinig slagzij: de Klip fontein la? een graad of wat over stuur boord. „De mensen uit onze sloep wer den het eerst aan boord genomen van de Bloemfontein Castle genomen, omdat wij kapitein Oosterhuis aan boord had den. Wii zijn schitterend verzorgd on het Engelse schip, dat ons eerst naar OE GEMEENTE KRABBENDIJKE op Zuid-Bevéland heeft als blijk van waar lering voor de hulp van onze militairen lan de bevolking in de noodgebieden en n het bijzonder uit waardering voor de 'I-compagnie van liet 332ste bataljon, Tohan Willem Friso, van het 33e Regi- nent Infanterie, een van de straten her- loopt met de naam Johan Willem Friso. rijdens de plechtigheid van het ophan gen van het nieuwe straatnaambordje. Op de achtergrond, derde van links de burgemeester, de heer J. Vader jr; onder de man op de ladder majoor C. L. Engel, plaatsvervangend commandant van vak 4. 10.000 opgehaald, hetgeen ruim 10 per inwoner ls. Ook in Barendrecht werd Zater dag gecollecteerd. Resultaat: 57.000, d.i. ruim 35 per gezin. Kloetinge op Zuid-Beveland bleef zelf voor het water gespaard. De 1960 Inwoners schonken 39.557,91, plus e drachtige vaairzen, die elk duizend gulden waard zijn. M i d w o 1 d a, ver van het overstro mingsgebied, bracht reeds 60.000 bij een; 47 per gezin. V e n 1 o sluit deze geenszins volledi ge) lijst met een totaal van 130.446,16, maar vermeldt er nadrukkelijk bij, dat dit nog maar voorlopig is. NEDERLAND GAF RUIM DRIE DUIZEND TON VERHEUGEND GOEDE KWALITEIT Medewerksters en medewerkers van het Rode Kruis hebben enige weken dag ?n nacht gewerkt om de hoge bergen kleding en schoeisel op tal van plaatsen in den lande te sorteren. De goedgeefs heid van ons volk kende schier geen grenzen. De stroom zwol zo aan, dat men reeds na enige dagen het dringende verzoek uit liet gaan om... niet verder te geven. En ook uit het buitenland kwamen grote hoeveelheden goederen. Langzamerhand begint er enig over zicht van de schenkingen te komen. De resultaten van de inzameling zijn, naar oordeel van deskundigen van het Rode Kruis, werkelijk verbluffend. Het spreekt welhaast vanzelf, dat bij kleding-inza- melingen altijd wel onbruikbare artike len binnenkomen. Soms is de uitval, te beoordelen naar bruikbaarheid, wel eens meer dan de helft. Thans is dit ten hoogste vjjftien tot twintig procent. De goederen zijn nu naar soort gerang schikt. Getracht wordt thans deskundige vrijwilligers aan te werven om de goe deren op maat te sorteren. Alle kleding wordt zonodig gereinigd en gedesinfec teerd en voor bederf gevrijwaard opge slagen. Natuurlijk zijn en worden reeds, om de eerste behoeften te dekken, aanzien lijke hoeveelheden kleding, schoeisel en dekking aan jong en oud afgeleverd. De grootste behoefte komt echter pas, wanneer evacués naar huis terug gaan. Verwacht wordt, dat de rehabilitatie enorme bressen in de voorraden zal slaan en dat dan pas het effect van de grote offervaardigheid duidelijk zal worden. De zware taken, die de van de watersnood geredden na terugkomstfin De rebus van Prinses Beatrix Opbrengst van een ton voor oud-verpleegsters In alle stilte is dezer dagen onder leiding van notaris Abma en ten kan tore van de Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam de trek king gehouden voor de door Prinses Beatrix ontworpen en getekende rebus prijsvraag' ten bate van het Erefonds voor Oud-ver pleeesters. De hoofdprijs een automobiel, viel ten deel aan mevrouw G. VermeulenJentjens te IJsselsteyn (L.). Alle 1029 prijzen zullen de winnaars worden toege zonden. De vele duizenden briefkaarten gaan nu naar het hoofdpostkantoor te Am sterdam, waar de opbrengst der extra- frankeringen zal worden vastgesteld. Naar schatting zal dank zij de prijs vraag ruim honderdduizend gulden in de kas van het Erefonds voor Oud verpleegsters kunnen worden gestort. Dek van de Amstelpark scheurde tijdens storm Het s.s. Amstelpark van de N.V. rederij Amsterdam is in de haven van St. John (Canada) binnengelopen met zware stormschade. Tijdens de reis over de Atlantische Oceaan is het dek van het schip gescheurd. De boot is met de hulp van sleepboten behouden ln de haven aangekomen. Te St. John zal de schade voorlopig worden her steld, waarmee ongeveer veertien dagen gemoeid zullen zijn. Er hebben zich aan boord geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. de haardsteden wachten, zal hoge eisen aan hun kleding stellen. Reeds eerder werden vele der getroffenen van huis en haard verdreven. De schade, opge lopen in oorlogstijd, was men doorgaans nog niet geheel te boven. Men zou zich kunnen afvragen, of de thans by Pakhuismeesteren, Blaauwhoe- denveem, Houtrust en tal van andere pakhuizen in den lande hoeveelheden op geslagen goederen niet veel te groot zijn, terwijl nog uit allerlei landen zendingen per trein, schip en vliegtuig onderweg zijn. Deze vraag kan nu nog niet beant woord worden. Niet alleen de ruim 50.000 evacué's, maar ook de duizenden die achterbleven en op de dijken vech ten, zullen zeer veel behoeften hebben. Pas over geruime tijd zal kunnen wor den geconstateerd of er een overschot zal zijn en zo ja, hoe groot dit wordt. Het ziet er naar uit, dat er genoeg zal zijn en een mogelijk restant zal even tueel elders, waar nood en gebrek heer sen, hartelijk welkom zijn. Geschat wordt, dat in Nederland al leen al op z'n minst drieduizend ton goed bruikbare gedragen kleding bijeen ge bracht werd. Het geringe percentage uitschot daarvan -wordt voorlopig opge slagen. Later zal hieraan een bestem ming worden gegeven, waarna de op brengst voor de door de ramp gedupeer den zal worden besteed. (Advertentie-Ingez. med.) IMPORTEUR JACOBUS BOELEN AMSTERDAM Te Amsterdam is gisteren op 61-jarige leeftijd na een ziekte van slechts enkele dagen plotseling dr C. Tazelaar over leden, rector van het Geref. Gymnasium aldaar.. Hij was zelf een leerling van deze school geweest, had aan de Vrije Universiteit van Amsterdam Neder landse letteren gestudeerd en was er in 1925 op een dissertatie over ,,De jeugd van Groen" (Groen van Prinsterer) ge promoveerd; na zijn doctoraal examen was hij leraar aan de Chr. H.B.S. in de Moreelsestraat te Amsterdam geworden, en in 1946 rector van het gymnasium. Hij was lid van de maatschappij der Ned. letterkunde van het Historisch Genoot schap, van de Chr. Kring van Historici, voorzitter van de Geref. Kweekschool, van de Ver. van Geref. Scholen te Am sterdam en van de Geref. Bibliotheek- vereniging, voorts lid van de redactie van „Stemmen des Tyds" en van het „Calvinistisch Weekblad". Vele publica ties heeft hij uitgegeven, waaronder ec~* .Beknopt Handboek der Ned. Letter kunde" in twee delen, „Moderne Roman kunst", „Het proza der nieuwe zakelijk heid", onuitgegeven brieven van mevr. Bosboom-Toussaint, (in samenwerking met M. J. Leenderts) Christelijk letter kundige studiën, enz. Prof. dr G. Wielenga schrijft ons: Met het overlijden van dr Tazelaar is eer vruchtbaar leven in dienst van het Ne derlands onderwijs afgesloten. Maar ook buiten deze kring heeft hij zich vele vrienden gemaakt, omdat hij steeds voor anderen klaar stond en men nimmer te vergeefs een beroep op hem deed. Hij begon zijn loopbaan als leraar in Nederlands aan de Chr. H.B.S. (nu Chr. Lyceum in de Moreelsestraat en nu, 25 30 jaren later, kan men nog oud leerlingen van hem ontmoeten, die met enthousiasme spreken over zijn litera tuurlessen. Na de oorlog nodigden direc teur en curatoren van het Geref. Gym nasium hem uit het rectoraat van deze school op zich te nemen, en binnen korte tijd had hij daar aller respect en vertrou wen gewonnen. De leerlingen voelden direct achter zyn soms wat impulsieve wijze van spreken en handelen zijn (Advertentie-Ingez. med.) Tam-Tam voor de Halda Toen wij een dezer dagen een HALDA-schrijfmachine aflever- den aan de particuliere secretaris van Stamhoofd Bonzo Black- Bassie (Mongoland. Goudkust), probeerde deze geroutineerde typist meteen, wat er waar was van die „vederlichte aanslag" uit onze advettenties. De proef i viel kennelijk goed i naar de aard van zijn volk werd hij zo wild-enthousiast, dat hij een paar knuppels pakte en de kap van de HALDA gebruikte om haar lof de rimboe in te seinen. Blikman Sartorius boven een ttm-i Over de hele wereld gebruikt men de HALDA. Ook voor U is zij de meest geschikte schrijfmachine, zelfs als U aan een telefoon de voorkeur geeft ROTTERDAM DEN HAA6 - ARNHEM ROKI N 17 AMSTERDAM HAARLEM LEEUWARDEN HENGELO Beira bracht. Na daar een paar dagen te hebben gelegen stoomden wy naar Kaapstad door. Schipbreuk is ellendig, maarwe hadden in Kaapstad een fijne tijd", besloot deze opgewekte schipbreukeling. MINISTER DREES BEZOCHT HOUTRUSTHALLEN De minister-president heeft Zaterdag middag met mevrouw Drees een bezoek gebracht aan de- grote opslagplaats van het Nederlandse Puode kruis in de Hout- rusthallen te Den Haag. Voortdurend worden daar goederen gesorteerd naar aard en grootte, waaraan talrijke vrij willigers medewerken. Nederlandse aak in België gezonken De Nederlandse aak Liena is gisteren in de Sambre bij Bauce-Malonne (Bel gië). doordat een kabel brak, tegen een sluis aangevaren en gezonken. De schipper en zijn gezin konden een deel van hun huisraad redden. De aak had een lading ijzer aan boord. VEERDIENST ENKHUIZEN— STAVEREN GESTAAKT De veerdienst EnkhuizenStaveren van de Ned. Spoorwegen is ingaande he den, 16 Februari tot nader order ge staakt vanwege de ysgang op het IJsel- meer. Franse onderscheiding voor kolonel Bax Kapitein ter zee J. S. Bax, oud-com mandant van de maritieme middelen te Amsterdam, is door de Franse regering benoemd tot commandeur de l'Ordre de TEtoile noir. HET Informatiebureau van bet Nederlandsche Roode Kruis zendt ons de tiende lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis kan, gezien de omstandigheden, waaronder de gegevens voor deze verlieslijst werden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. hoofd, geb. 1.10.91, 2e Westerstr. 9; Anna Lijntje Verweij, geb. 7.1.83, wed. van G. Sneep. Korteweegje 9; Aagje Hoogstraate, geb. 9.6.42, Gen. Snijders- straat 17; Marinus Bruggeman," geb. 11.4.46, Battenoordsedijk 34; Cornelus Bruggeman, geb. 9.12.50, Battenoordse dijk 34; Maria Jansen, geb. 3.2.10, echtg. van J. W. Bruggeman. Batten oordsedijk 34; Maria Bestman, geb. 3.10.88, echtg. van P. du Pree, Haven weg 1; Adriaantje Brooshoofd, geb. 24.6.8S. 2e Westerstr. 9; Laurens Breur, geb. 21.5.99, echtg. van N. Koppenaal, Zuiddyk 80. KORTGENE Jan van Vliet, geb. 16.2.48 te Ban doeng. zoon van Gerritje van Vliet, Torendijk 401G; Daniel Verburg. geb. 5.2.29 te Kortgene, Torendijk 371; Fer dinand Dierkx, geb. 20.2.52 te Kort gene, zoon van A. Dierkx en A. Jacobs. Torendijk 401 H; Gustave Antoine Dierkx. geb. 28.7.50 te Djakarta, zoon van A. Dierkx en A. Jacobs. NIEUWE TONGE Plona Palingdood, geb. 13.10.64, echtg. van Joh. Koppenaal, 2e Wester straat 3; Johannes Koppenaal. geb. 22.1.65, echtg. van Plona Palingdood; Maria Prince, geb. 15.1.67, Kerkring 23; Catiharina van 't Hof, geb. 25.2.85, echtg. van L. Zweerus, 2e Westerstraat 7; Pieter Wesdorp, geb. 12.6.87, echtg. van J. M. Haanenberg, B. Overdorp- straat 12; Johanna M. Haanenberg, geb. 24.5.89, echtg. van P. Wesdorp; Leen- dert Zweerus, geb. 22.8.85, echtg. van van 't Hof, 2e Westerstraat 7; Arentje W. Hers, geb. 21.12.73, wed. van C. Kievit, Korteweegje 22; Hui- brecht Timmer, geb. 13.3.82, Wenttok- straat 4; Krijn Meyer, geb. 24.10.40, Battenoordsedijk 22; Johanna O. Broos- STAVENISSE Geïdentificeerd: Adriana Mol, geb. 20.7.39 te Stavenisse, dochter van M. Mol en D. C. J. de Graaf, Kerk straat A 306 a; Cornelia Geertruida Moerland, geb. 20.9.15 te Stavenisse, echtg. van Marinus Cornelis den Bra- ber, Oudelandsedijk A 98; Jannetje van Iwaarden. geb. 2.1.97 te Stavenisse, echtg. van Johannes Jacob Hage, Buurt weg A 91. VOGELWAARDE Willy Emelia Voshaart, geb. 18.10.39, Westdijk 2. wanne hart en zijn oprechte wil tot be grijpen en tot helpen. Tazelaar leefde niet gemakkelijk, want hij was niet gauw tevreden met zichzelf, maar vele van zijn leerlingen is hij tot grote steun ge weest. Zij zullen ongetwijfeld met dank baarheid gedenken aan de gesprekken, die hij met hen op de rectorskamer voer de. Geen wonder dat de school onder zijn leiding bloeide. Maar niet alleen aan het V.H.M.O. heeft hij zijn gaven en krachten gewijd, ook het lager en het kweekschoolonder- wijs heeft hij in bestuursfuncties, als voorzitter, gediend. Zeer vruchtbaar was ook zijn arbeid aan de Vrije Univer siteit waar hij1 als docent in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte colleges in de speciale didactiek van het Neder lands gaf. Op hem rustte daar de taak de a.s. leraren voor te bereiden voor hun on derwijs in de moderne Nederlandse lite ratuur, waarvan hij zich op zeer gewaar deerde wijze kweet. De verslagenheid over zijn heengaan is groot, maar groot is ook de dankbaar heid voor hetgeen men in hem en door hem mocht ontvangen. De rector magnificus van de "Vrije Universiteit, prof. dr G. J. Sizoo, heeft vanmorgen in het Minerva-Paviljoen te Amsterdam de interfacultaire colleges, die aan deze universiteit elk jaar worden gegeven ingeleid, en in zijn rede de na- fedachtenis van dr Tazelaar geëerd, pr. noemde de overleden rector een be kende en hooggeschatte figuur en in geref. kringen een gezaghebbende ken ner en algemeen erkende criticus der moderne Nederlandse letterkunde; als docent in de didactiek van het Neder lands nam hij in het corps der docenten der Vrije Universiteit een bescheiden plaats in. Ook deze functie heeft hij niet temin vervuld met de grote toewijding en nauwgezetheid, die aii zijn arbeid heeft gekenmerkt. Gemaskerde chauffeur overvalt slager Overvaller overmeesterd dank zij dochter en hond (Van een onzer verslaggevers) Juist toen de 60-jarige slager Jac. Müller Zaterdagavond tegen zeven uur zijn woning in de Herman Gorterstraat te Amsterdam wilde betreden, poogde een chauffeur uit Hilversum hem zijn geldtas, die hij onder de arm droeg, te ontrukken. Op zijn hulpgeroep schoot de 17-jarige dochter van de slager haar vader te hulp, ook de herdershond rende naar buiten en gezamenlijk wist men de gemaskerde aanrander te overmeeste ren. De vrouw des huizes belde „vijf maal acht" en enkele minuten later suisde de politie-radiowagen de Herman Gorterstraat in om de arrestant over te nemen. De slager had hem in bedwang gehouden door op hem te gaan zitten. De 48-jarige chauffeur legde een vol ledige bekentenis af. Hij had de overval toed voorbereid; hij had o.m. ontdekt, at zyn slachtoffer op Zaterdagavond de ronde langs een aantal slagerijen doet, die hij in eigendom heeft. Hij int de daar ontvangen bedragen en bewaart deze thuis in zijn brandkast. De Hilversum mer had via een kennis een auto ge huurd, die hij van een valse nummer plaat voorzag. Geruime tijd had hy de slager geschaduwd en Zaterdagavond besloot hy zyn slag te slaan. Toen hij in de verte de man zag aankomen, had hij zich een masker voorgebonden. De man is werkloos; hij is nooit met de justitie in aanraking geweest. Kolen, erts en schroot Vragen in de Tweede Kamer In de morgen te houden vergadering der Tweede Kamer zal de heer Ned er- horst aan de minister van economische zaken de volgende vragen stellen: 1. Welke gevolgen heeft het intreden van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de economi sche en sociale verhoudingen in Neder land? 2. Kan de minister nadere mededelin gen verstrekken omtrent ue resultaten van de ministersconferentie te Luxem burg In verband met het openstellen van de markt voor kolen, erts en schroot 3 Zijn in het bijzonder nadere mede delingen te doen omtrent het al of niet handhaven van het egalisatiefonds voor steenkolen en het handhaven van het systeem van mengprrjzen, dat hiermede verband houdt? 4. Zullen er als gevolg van de beslui ten van de ministersconferentie veran deringen intreden ten aanzien van de schroot-voorzieningen in Nederland en zo dit het geval is, welke zullen deze veranderingen zijn? 5. Kan de minister meer in het bijzon der mededelen welke voorstellen van Nederlandse zijde in Luxemburg zyn ge daan en hoe deze voorstellen daar zijn ontvangen In Oostenrijk hebben lawines dit weekeinde zes slachtoffers geëist, name lijk vyf Oostenrijkers en een Duitser. In Zwitserland werden bij militaire wed strijden 50 personen bedolven door een Truislawine. Op twee na. konden zij wor- len gered, onder meer door het gebruik ran honden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2