u Na Dinsdag worden de troepen uit rampgebied teruggenomen flmEfl LAXEERAKKERTJES lot uit de loterij D En ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 MINISTER STAF BEDANKT MILITAIRE HULP Militaire bijstand zal nog slechts incidenteel worden verleend op plaatsen waar nog niet voldoende civiele arbeiders zijn aangekomen (Van een onzer verslaggevers) 's-Gravenhage, 10 Febr. IN tegenwoordigheid van de Staats secretarissen Moorman en Kranen burg en van verscheidene binnen- en buitenlandse militaire autoriteiten heeft de minister van Oorlog en Marine Zater dag voor de pers een uiteenzetting gegeven over de militaire bijstand bii de hulpverlening in verband met de nationale ramp. Hg deelde mede. dat de bijstand op grote schaal zal worden be ëindigd op 17 Februari om 6 uur 's morgens. De minister achtte het niet verant woord dat de troepen, die thans immers zijn gestationneerd op plaatsen, waar zich opnieuw gevaar zou kunnen voor doen, voor het springtij van de 16de zouden worden teruggetrokken of met bewegingsvrijheid gezonden. De 17de en 18de zal het grootste deel van de ingeschakelde troepen naar de garnizoenen terugkeren. De 18de om 24 uur gaat dan de normale vredes-bevels- verhouding weer in. De bijzondere opdrachten van de Ne derlandse territoriale bevelhebber lopen dan af. De buitenlandse troepen zullen eveneens op de 17de hun taak be ëindigen. Het is natuurlijk niet zo, dat militai ren, wanneer de noodzaak bestaat dat zij blijven deelnemen aan het herstel werk, toch zullen worden teruggeroe pen. De minister denkt in dit verband aan ue Amerikaanse waterzuiverings installaties en dukws, waarvan wij er enkele nog in ons land hopen te houden. Voorts aan zoeklichten en aan plaatsen, waar nog niet voldoende civiele arbei ders zijn aangekomen om de militairen te vervangen. Hij vertrouwt er echter op, dat vol doende burgers binnen zeer korte tijd zullen zijn ingeschakeld. Het is echter niet de bedoeling, dat militairen de moeilijke karweitjes zullen blijven op knappen. Eventuele voortgezette mili taire hulp (op kleinere schaal dus) zal door de commandanten van de militaire afdelingen worden georganiseerd. De minister gaf voorts, evenals de Staatssecretarissen, uitdrukking aan zijn bewondering voor het werk, dat door de militairen Is gedaan. Hij zeide, dat het grootste compliment, dat men de buitenlanders kan geven, Ls dat zij net zo hard wenkten als de Nederlanders, die immers voor hun eigen land vochten, De minister zou Zaterdag zijn colle- fa's van de landen, die ons niet militaire ulp terzijde hebben gestaan officieel van zijn dankbaarheid doen blijken, zulks geheel los van de dankbetuiging, die nog van onze regering zal komen. Een groot compliment aan de Neder landers is voorts, dat het moeilijk is hen af te lossen, omdat zij het eenvoudig niet willen. Het is echter noodzakelijk, omdat de militairen de laatste weken niet meer aan normale werktijden hebben gedaeht en dus wel oververmoeid moeten zijn, De minister deelde voorts nog mee. dat een nauwkeurige analyse van de mi litaire bijstand zal worden gemaakt, om te onderzoeken welke lessen uit de laatste twee weken kunnen worden ge trokken. Hij is echter tevreden over het werk van de staven, die hem vrijwel overbodig hebben gemaakt. Staatssecretaris Moorman deelde tenslotte nog mede, dat het plan-Noach, dat voor de Marine was opgesteld op basis van de gegevens van de waters nood van 1926 onmiddellijk in de nacht van Zaterdag op Zondag in werking was getreden. De onderzeebootdienct bijvoor beeld was reeds om' 8 uur 's nachts aan het werk, (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige editie.) Harlingen (Texas) helpt Harlingen (Fr.) (Van onze correspondent) Harlingen, 16 Februari In Harlingen, waar het hoge water van de eerste Februari een schade van meer dan vijftig duizend gulden heeft aangericht, is tot nu toe voor het Natio naal Rampenfonds een bedrag van 30 35.000 gulden opgebracht. Bovendien heeft de gemeenteraad voor dit fonds nog een bedrag van 25.000 uitgetrok ken, In de Friese havenstad is onder het motto Nu op pad voor eigen stad, nog een extra collecte gehouden, om de ge dupeerden in de stad zelf te helpen. Deze collecte bracht 2238.94 op. Uit Harlingen in Texas (U.S.A.), met welke plaats het Friese Harlingen nauwe vriendschapsbetrekkingen onder houdt, kwam het bericht, dat men ook daar een actie op touw wil zetten om het Friese Harlingen te helpen. Ned. Herv. kerk te Schoonoord gerestaureerd (Van onze correspondent) De koster van de Ned. Herv. Kerk te Schoonoord (Dr.) .ging in het verleden met één been onder de toren van de kerk staan als hij de klok moest luiden. Met zijn andere been stond hij in de kerk. om de vlucht te kunnen nemen als de klok naar beneden zou storten, hetgeen helemaal niet denkbeeldig was, gezien het verval, waarin de toren verkeerde. Dank zij de onverflauwde geestdrift van ds I, Faber, de predikant van deze Ned. Herv. gemeente, en de financiële steun van zeer velen, is de kerk nu ge restaureerd en kan de koster weer met een gerust hart in de toren gaan staan lulden. Er waren vele sprekers die de Ned. Herv. gemeente Zaterdagavond kwamen gelukwensen met de geslaagde restau ratie. waarbij aan ds Faber veel loi werd toegezwaaid. Strip van het Rampenfonds In ons blad van Donderdag is het bericht over de plannen tot het samen stellen van een beeldstrook van de rampgebieden verminkt geplaatst. Ter rectificatie vermelden wij nog even, dat het initiatief daartoe is uitgegaan van het Centraal Projectie-Instituut, Raam jlein 1, Amsterdam-C en dat de strip uitgevoerd in, twee formaten, n.l. Lelcafórm 24 X 36 mm en normaal formaat 18 X 24 mm. Oud-politieke delinquenten contra dr Drees en de Staat In eis tot schadevergoeding niet ontvankelijk verklaard (Van onze Haagse redacteur) De Haagse kantonrechter mr B. C. Reinhold heeft de Stichting oud-politieke delinquenten niet ontvankelijk verklaard in haar eis tot schadevergoeding, kort geding aanhangig gemaakt tegen de minister-president dr W. Drees en de Staat der Nederlanden, welke eis was ingediend wegens het op 9 November gesloten houden van de oorlogsbegraaf plaats in De Peel. In zijn schriftelijk gewezen vonnis overwoog de kantonrechter, dat di Drees niet aansprakelijk kan worden ge steld voor het sluiten van de begraaf plaats, De kantonrechter acht dr Drees niet rechtstreeks verantwoordelijk voor hef sluiten van de begraafplaats, omdat dé minister van Oorlog, ir Staf op eigen verantwoording heeft gehandeld. De kantonrechter is overigens van mening, zoals ook door de raadsman van dr Drees en de Staat nir D. J. Vee- gens was betoogd, dat de Stichting oud- politieke delinquenten valt onder art. 1 van het besluit E 102 (Ontbinding land- verradelpke organisaties). De Stichting bestaat derhalve niet wettig en kan dus ook niet in haar eis ontvankelijk worden verklaard. De Stichting werd veroordeeld in de kosten van het geding. MUTATIES BIJ HET KORPS MARINIERS Met ingang van 16 Februari is de commandant van het Korps Mariniers de generaal-majoor der Mariniers N. R. de Bruijne bevorderd tot luitenant- gene raal der Mariniers. Met ingang van dezelfde datum is de chef-staf van het Korps Mariniers, de kolonel der Mari niers P. J. van Gijn. bevorderd tot gene- raal-majoor der Mariniers. en W. van 's-Gravenhage hebben de gemeenteraad voorgesteld ten behoeve van de uitgave van de verzamelde wer ken van Louis Couperus een subsidie be schikbaar te stellen van 15.000, waar van 7500 zal worden gebracht ten laste van de begroting 1952 en voorts in de volgende vijf jaren telkens f 1500. De gêmeerfte 's-Gravenhage heeft ter plaatsing in het Gemeentemuseum ten geschenke ontvangen van de Vereniging van Haagse museumvrienden een schil derij van J. B. Jongkind. Verder heeft de Dirk Jan en Kitty Reek—Versteegh- stichting aan de gemeente ten geschenke aangeboden een beeldhouwwerk in brons, Badstoel", van Wessel Couzgn. Heit Nederlandse baggerbedrijf heeft 100.000.overgemaakt aan het nationaal rampenfonds, FAMILIEBERICHTEN (Ulit andere bladen) Getrouwd: L. Elseniburg en v, d. Liet, Eindhoven; C. M. Kat en M E. F. Pletens, Oegstgeest, Bevallen: BrummelDe Ruiter, z.. Middelburg; PetersDullemen, z. Tilburg; Van HeemstraVisser, d. New York; GoemaatCrum, z., Hol- landale. Overleden: L. C. J. Cqmpfens, m., 64 j., Vught; C. B. E. Rosenmöller Schlatmanm. 68 j., Maastricht; A. J. de Bruijn, m., 64 j., Renesse; C. M. A. F. van Oostée Bisschop, v., 61 j., 's-Gra venhage; G. A. VerbaanHanemaayef. 79 j., Rotterdam; D. de Jong, m., Idem A. van den BosCats, 42 j., Idem C. Holdtgrefe. m.. 82 j., Nunspeet; A. M. Bogaers, ni.. 67 j.. Tilburg; A. W. Schaefer. m.. 46 j„ Haarlem: M. H. H. Zwart, m., 69 j., Amsterdam: A. E. van Arkel, v., 61 j., Utrecht; A. van Setcrsvan Es, 82 j., Apeldoorn: M E. Willemsvan Oorschot, 83 j., Roo sendaal; S. A. Broerse, m., 83 j., Leiden. Advertentie-Ingez. med.J Verhoogt het aanzien van Uw" handen. Altijd gaaf. zacht en welyerjiprgd Het ii de Hainamelii die het'm doet NIEUW BANKGEBOUW TE ROTTERDAM (Van onze correspondent) Rotterdam, 16 Februari Het nieuwe gebouw van de Zuid- Hollandse Bank N.V. aan de Schie- kade 73 te Rotterdam is hedenochtend officieel in gebruik genomen. Het vroe gere gebouw is in de Mei-dagen van 1940 verloren gegaan. Sedertdien had men een tijdelijk onderkomen gevonden aan de Schlekade 77. De verbouwing van het statigepatriciërshuis dat van 19001940 familiebezit was van de bekende Rotterdamse familie Van Stolk, heeft ruim een ton gekost; aan de uiterst moderne inrichting van de bank is, onder leiding van de architecten W, en B. Lengkeek, nog een verdere drie kwart ton besteed. Hoewel aan de voorgevel niets werd veranderd werd het inwendige van het pand des te grondiger verbouwd om het als bankgebouw geschikt te maken. Daar het niet mogeljjk bleek het gehele gedeelte van de bank, bestemd voor het publiek, op de begane grond onder te brengen, werden de effectenafdeling, de safe en het archief in het ruim ver- lldiite souterrain ondergebracht. Een nieuw idee werd toegepast bij de uit voering van de balies voor het publiek op de begane grond, zowel als in de effectenafdeling'. De gebruikelijke stalen grelles zijn namelijk vervangen door tussenschotjes van matglas, hetgeen een prettiger aanzien geeft. De interne administratie is op de eerste verdieping ondergebracht, ter wijl op de tweede verdieping een ruime personeelscantine is ingericht met een aangrenzend dakterras. De can tine was de voormalige biljartzaal van de familie Van Stolk. Het pand is voorzien van een automatische oliestookverwarmlngs- installatie, die met het oog op besparing en verwarming door middel van twee thermostaten is verdeeld in een zg. noordelijke en zuidelijke groep, een systeem dat sinds kort in Nederland wordt toegepast. Voltooiing oostelijke arm tweede petroleumhaven te Rotterdam (Van onze correspondent) Rotterdam, 16 Februari In de gemeenteraad van Rotterdam van 4 October 1951 en 24 April 1952 zijn credieten van onderscheidenlijk 165.000 en 2.808.500 toegestaan voor de verdere aanleg van het eerste en tweede gedeelte van de oostelijke tak der tweede Petroleumhaven. Deze werkzaamheden zijn in volle uitvoering. De uiteindelijke diepte van de haven is ontworpen op 11.65 meter beneden A.P. De kosten van de bovenomschreven werkzaamheden worden geraamd op 1.478.000 in totaal. UIT DE STAATSCOURANT Met ingang van 1 Maart benoemd tot bur gemeester van Horst (L.) de heer Th, J. M. Giisen, met toelcenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Nieuwen- hagen (L,). Aan mr W. J. Berger is op zijn verzoek met ingang van 1 Maart 19-53 eervol ontslag verleend, uit zijn ambt van procureur-gene raal bij de Hoge Raad der Nederlanden, ondei dankbetuiging voor de veie en gewichtige diensten door hein in verschillende rechter lijke betrekkingen aan de Koningin en den lande bewezen. Benoemd tot notaris binnen liet ar disswnont Groningen, ter standplaats Stads kanaal (gemeente Onstwedde) J. I. Kuhl- mann. eandidnat-notaris, wonende te Leeu warden, in de plaats van J. J. H. Bodewes overleden. Benoemd tot raad&heer in het gerechts hof te Arnhem mr J. M. Croodkewlt thans kantonrechter te Dordrecht, mr H. Th, Sohaepman, thans rechter in de arrondisse- menie-rechtbank te Maastricht. Aan de heen_A. J. W. van der Does is op zijn verzoek oervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Koudekerk de Rijn. Benoemd tot ridder In de orde Oranje-Nassau C. A. Luljben, secretaris gemeente Groe3beek en R- Deodatus Pzn, houder der gemeente Roden. Ongeveer 250 schildergen, litho's, tekeningen, etsen, kopergravures, plas tieken en reliefs vormden de inzet van een Zaterdag in het gebouw van de Rotterdamsehe Kunstkring gehouden veiling ten bate van het Rampenfonds. Aan het fonds kon worden afgedragen 9180. De Haagse politie heeft aangehou den een 49-jarige uitgever. Buiten zijn eigen bedrgf had de man een vennoot schap onder firma in tegels, Hiervan was hij kas- en boekhoudend vennoot, Door manipulaties heeft hij een bedrag van 6000, dat aan de uitgeverij toe behoorde, in zijn eigen kas weten over te hevelen, Hulp aan Nederland uit Indonesië Het centraal comité watersnood Ne derland maakte bekend, dat allerwegen groot enthousiasme bij de Nederlandse gemeenschappen in Indonesië wordt aangetroffen voor steunverlening aan Nederland. Op de rekening te Djakarta is thans 2 millioen gestort; andere ste den volgen met bedragen, die variëren van 1 tot 6 ton. Het cijfer van het totale bedrag kan echter nog niet worden ge geven. Behalve de bijdragen van de in zamelingen in Indonesië heeft het per soneel van Nederlandse firma's en heb ben de firma's zelf bedragen in Neder landse courant gestort. Het Indonesische kabinet heeft de natuurrampen in Indonesië, zoals in Atjeh, Tapanuli en Solo besproken. De minister van Voorlichting, A. Mo- numutu, heeft na afloop van de verga dering medegedeeld, dat de Indonesi sche regering niet zal achterblijven in het verlenen van hulp aan Nederland, Engeland en België, die zo zwaar ge troffen zijn door natuurrampen, con crete gegevens betreffende de hulp aan het buitenland zullen zo spoedig moge lijk bekend worden gemaakt. Prins Bernhard bracht verslag uit Prins Bernhard heeft Zaterdagmorgen verslag uitgebracht ln een vergadering de coördinatiecommissie-W aters- nood over de bevindingen van zijn tochten in de rampgebieden. Daarna is uitvoerig van gedachten gewisseld. Millioenen zakken gingen naar het noodgebied De Algemene vereniging voor de zakkenhandel te Arnhem heeft terstond na de stormramp maximumprijzen vast- festeld, die gefixeerd werden op die van 0 Januari. In de eerste week van de waters noodramp hebben de handelaren ten minste aoht millioen zakken gele verd. Dit is ca 80 procent van de gehele voorrkad, die uit 7% millioen gebruikte en twee millioen nieuwe zakken bestond. De industrie- en landbouworganisaties hebben daarnaast in totaal ook nog enkele millioenen stuk aangeboden. In urgente gevallen (o.a. te Rotter dam) heeft men een in het veem aan wezige voorraad (300.000 stuks in balen, dus zakken in zakken verpakt) onmid dellijk gerequireerd en zonder meer ge bruikt. Uit Zeeland is bekend, dat zak ken met graan, dat bij een overstroming toch waardeloos zou zijn, als opvulling of versterking in gebruik zijn genomen. DE NAAIMACHINE VAN HET CONCERTGEBOUW De Zwitserse electrische naaimachine die door de Concertgebouwvrienden be schikbaar was gesteld ter verloting op het Woensdag 11 Februari ten bate van het Rampenfonds gegeven concert is ge vallen op nummer 1552. Trein- en busverbindingen in het Zuiden De dienstregeling op de treinen tus sen Roosendaal en Zevenbergen wordt op 18 Februari a.s. zodanig gewijzigd dat te Rooséndaal snelle aansluitingen zullen bestaan op de treinen uit en in de richting Breda» De frequentie van de N.S.-autobus- dienst tussen Bergen op Zoom en Bres- kens via Antwerpen is vandaag verder uitgebreid van drie op v\jf verbin dingen in beide richtingen. (De vertrekuren zijn nu zowel te Breskens als te Bergen op Zoom: 8,30 uur, 10.30 uur. 12.30 uur, 14.30 UUr en 16.30 uur.) Te Breskens zal aansluiting bestaan op en van de veerdienst tussen Breskens en Vlisingen. Eveneens vandaag Is het treinver keer tussen Vlisslngen en Goes her steld met drie treinen per dag in beide richtingen; als uitbreiding van de reeds op 3 Februari j.l. ingevoerde trein dienst tussen Vlissingen en Arnemui- den. Amsterdamse tram adopteert personeel R.T.M. Wg vernemen, dat het personeel van de Amsterdamse tram het personeel van de N.V. Rotterdamse Tramweg Maat schappij, die veel diensten in het ramp gebied uitoefent, heeft geadopteerd. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. Doet, economie de heren B, H. Hendriks en A. Mak. Cand. ge- sohiedenis de heer H. O. Heerma vanVoss. GRONINGEN. Cand. wis- en natuur kunde (F.)de heer B. Kool, Prinses Ragnhild van Noorwegen verloofd Prinses Ragnhild van Noorwegen, de oudste 22-jarige dochter van kroonprins Olav en kroonprinses Martha, heeft zich verloofd met Erling Lorentzen, de zoon van een bekend reder te Oslo, Hij is een bekend verzetsstrijder geweest, De oude koning Haakon, zowel als de ouders hebben hun toestemming tot de .verbintenis verleend. Het kroonprinselijk paar heeft nog een dochter, prinses, Astrid, en een zoon erfprins Harald, die thans 16 jaar is. OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD 27 HET bewijs is dus geleverd!" riep de eerste minister. ,.HU is een gevaarlek tovenaar en probeert zich met leugens over elfjes er uit te draaien. Hg probeert Zjjne Majesteit de Koning te bedriegen met z(jn verzinsels „Het zijn geen verzinsels!" krijste Uil, die briesend van woede naar voren was gesprongen. „Dat elfje bestaat echt... al een paar nachten lang verstoort zij de rust van ons bo3 door er rond te springen. Gisteren heeft zij mij zelf verteld, dat zij het hart aan Olie Kapoen had gegeven, Ze vertelde bovendien, dat het meteen zou veranderen, wanneer een sproken, it. Van ander het aanraakte! Er kan pas recht worden wanneer bewezen is of het elfje wel of niet bestaal nacht, omstreeks twaalf uur, zal zij wel weer dn ons bos rondspringen!" „Verzinselsallemaal verzinsels!" riep de eerste minis ter woedend. „U moet niet naar die opgezette vogel luisteren, mijnheer de rechter!" Maar de rechter dacht er anders over. „Ik zal mij persoonlijk hedenavond naar het bos begeven om mij er van te overtuigen, of genoemde elf bestaat!" zei hij ernstig. „Wanneer u wilt, kunt u met mij mee gaan, Excel lentie!" Onderscheidingen voor drie Duitsers De Nederlandse consul-generaal in Frankfort Alfred Furnee heeft Zaterdag namens koningin Juliana aan de expedi teur te Frankfort Willibald Hoffmann, de chauffeur Erich Lenz en de steenbak ker Gregor Heinickel de erepenning voor menslievend hulpbetoon uitgereikt. In de begeleidende oorkonde wordt vermeld, dat zij bij het ongeluk met het K.L.M.- toestel Koningin Juliana op 22 Maart 1952 met inzet van eigen leven de Duit se Ruth Hom en de Nederlandse ste wardess Anna Gauthier gered hebben. Friesland drie-talig (Van onze correspondent) Harlingen, 16 Februari In de Friese gemeente Barradeel zijn indertijd tweetalige plaatsnaamborden geplaatst. In overleg met de deskundi gen van de Fryske Akademy heeft het gemeentebestuur besloten 'de uitgang „bierum" van een drietal dorpsnamen niet te verfriesen. Dit bl\jkt niet naar genoegen te zijn van de inwoners der gemeente, die gewoon zijn het laatste deel van deze dorpsnamen uit te spre ken als „bjirrum" In de gemeenteraad is er nu met klem op aangedrongen de Friese naam op de plaatsnaamborden alsnog te wijzigen en in overeenstemming te brengén met de gebruikelijke uitspraak. B. en W. be loofden dit voorstel in ernstige overwe ging te zullen nemen. Suriname gaf tot dusver vier ton Suriname heeft heden voor de vierde keer een bedrag van 100.000 (Ned. ert) op de girorekening van het natio nale Rampenfonds gestort. Hierbij is de eerder gemelde schenking van 100.000, die door de Surinaamse Staten werden gevoteerd. Onder de Surinaamse bevolking ls tot nu toe dug ruim 300,000 ingezameld. (Advertentie-Ingez. med.) Ook Uw ingewanden moeten op tijd tige\vassen"worden. Neem eens per week één of twee feuilleton door MANNING COLES E Doramine kwam behouden in Flo rida, alwaar het jacht werd ver kocht. De drie Amerikanen zochten ;auw mogelijk hun woonplaatsen op Tanklin toog via New York op weg Engeland. Terstond bij aankomst in New York begaf hij zich naar het Britse consulaat. "De Mexicaanse krant had hij bij zich. „Het is best mogelijk, dat het niets te betekenen heeft", verklaarde Franklin aan de consul. „Maar ik heb een paar dagen geleden een heel zonderling avontuur beleefd in de republiek Esme ralda, dat lk graag aap U wou rappor teren." Toen hjj zijn verhaal gedaan had, bracht hg de Mexicaanse krant ter tafel. De consul was een en al belangstel ling. „Heeft u er ook al met iemand anders over gepraat? Niet? Des te be ter. Geeft u mij uw adres maar, dan hoort u nader van mij, Hoe lang blijft u nog hier?" „Ik wacht op de eerste gelegenheid om naar Engeland te vertrekken", ver telde Franklin. „Best. Morgen is u toch nog niet weg", besloot de consul geruststellend. „Laat anders vóór uw vertrek nog even iets horen, wilt u? Morgen of overmor gen krijgt u stellig bericht van mij." Reeds de volgende middag zat Frank lin zijn verhaal nog eens helemaal over te vertellen aan een vertegenwoordiger van de Amerikaanse Inlichtingendienst, die nauwkeurig toeluisterde en vervol gens aan Franklin meer vragen stelde dan deze kon beantwoorden. Toen hg klaar was begon de Ameri kaan: „Ik hoor, dat het uw bedoeling is per eerste gelegenheid naar Engeland te vertrekken." Franklin bevestigde dit. „Uitstekend. Nu, ik kan u alleen maar adviseren ik weet dat. ik u niets ver zoeken mag zo gguw mogelijk uit New York te verdwijnen en naar nuis te gaan. Doet u dan aan de overkant uw verhaal aan mgn collega. Die vindt u op het adres, dat ik u hier ter hand stel. Neenit u gerust uw krant maar mee, want ik kan hier nog makkelijk een tweede exemplaar in handen krij gen. U weet waar u in Londen wezen moet? Okay. Wanneer er werkelijk niets urgents is, dat uw verdere aan wezigheid wenselijk maakt, zou ik u in overweging geven de Constellation te nemen, die vanavond nog vertrekt, „Spijt me, maar vliegen kan ik niet betalen", gaf Franklin te verstaan. fi| reis zo goedkoop mogelijk." „Okay! Deze reiskosten zijn voor onze rekening, meneer Franklin-" „Maarhernam Franklin, doch hij zweeg. „Maar kan ik zo kort van te voren nog een plaats krggen?" „Ook dat is okay!" stelde de ambte naar hem gerust. „Tenzij u om parti culiere redenen liever niet vanavond zoudt willen vertrekkenlet wel, ik wil u helemaal niet wegjagen „O, nee", antwoordde Franklin, „hoe eerder ik thuis ben, des te liever het me zal zgn!" „In dat geval behoeft u zich van avond alleen maar aan de vlieghaven te presenteren, uw naani te noemen en te zeggen, dat uw plaats gereserveerd is", ging de Amerikaan voort. „Dan kunt u terstond aan boord stappen, Zonder enig bezwaar, meneer Franklin, zonder enig bezwaar!" „Dat is wel bjjzonder vriendelijk' stamelde Franklin". „Ik ben u buitenger woon erkentelijk." „Stel u voor", weerde de Amerikaan af, hem stevig de hand drukkende en bemoedigend op de schouder kloppende. „De dank is geheel aan ons, indien u zorgen wilt in Londen onmiddellijk naar mijn collega te gaan." „Dat doe ik nog dezelfde dag", be loofde Franklin. HOOFDSTUK H Kamer met balkon Vijf weken latei üai een wan de bananenboten. 11e San Martin plegen aan te doer), hei anker vallen in de haat Dadelijk voeren enkele bootjes langszij om lading, post en passagiers over te nemen. Meestal gingen dezen even aan land om een wandelingetje te maken, want het gebeurde niet vaak, dat er Iemand achterbleef. Van de passagiers die er die dag aan wal kwamen, bleef er evenwel één achter, toen de bananen- boot alweer zee gekozen had. Het was een breedgeschouderde man, van normale lengte, een enigszins athletlsclie gestalte, met dik blond haar, dat aan de slapen al grijzer werd, en grijs-blauwe ogen, die heel wat meer zagen, dan men zo oppervlakkig zou denken. Op zjjn koffers waren etiketten ge plakt: T. E. Hambledon, Hotel der Ver enigde Naties, San Martin, Esmeralda. Bagage ls er nu eenmaal om te wor den gekruld en kruiers verdienen geld. Daarom was het aan de havenkant altijd een gedrang van leeglopers, die zich nu als een dichte kluwen op de vreemdeling wierpen. Doordat Hambledon de enige was, had hij de gehele keuze aan zich. De kerels liepen hem ln zee tegemoet, tilden hem uit de sloep en droegen hem in triomf naar het strand. Er werd een kleine veldslag geleverd om het bezit van zijn twee handkoffers. Scherpe kreten, gekerm en Mexicaans-Spaanse vloeken stegen ten hemel, tot het mo ment, dat Hambledon zijn longen vol zoog en luid „Stop! Laat dat, zeg ik je. Zet neer!" bulderde, ln correcter Spaans dan het hunne. „Senor, ik heb een vrouw en zeven hongerlijders van kinderen." „Senor. ik ben de eerlijkste kruier van heel Esmeralda." „Senor, ik ben de sterkste!" „Senor, ik ben van allen de betrouw baarste en de voorzichtigste!!" Een mannetje met koffle-bruin ge zicht dook onverwachts achter Hambier dons elleboog te voorschijn en zeide: „Zulke apen van kerels, ze krijsen als papegaaien! In het hotel ls het koeler, senor, willen we maar gaan?" Hambledon gaf hem een toestemmend knikje, de kleurling tilde zijn koffers op en de rest van het gewoel had op het zelfde ogenblik Iedere belangstelling verloren. „Deze kant uit, senor!" Hambledon liep naast hem, het glooiende strand op, dat vlamde ln de schroeiend hete zonneschijn. „Is het nog ver?" informeerde hg. „Vijf honderd meter, senor. Is de senor vermoeid „Hoe dat?" „Ik heb ook een muilezel, senor' ijdrle het eenvoudige antwoord. „Dank je, erg moe ben lk gelukkig nog niet." „Dat u het nimmer worde, senor. Mijn ezel is overigens een zeer wel opgevoed dier." „Hoe is je naam?" „Mateo Del Monte, om u te dienen." „Mattheqs van den Berg?" herhaalde Hambledon., „Dat komt uit, senor. Ik heb ln de bergen gewoond,, voordat ik in deze warme stad kwam." „Houd je nigt van de kuststreek? Waarom ben je hier dan gaan wonen? „Dat zal ik u zeggen, senor. Er was een vrouw, muy bella, muy simpatlca. Helaas, zij- heeft een echtgenoot, een man van heftig temperament en alles behalve simpatico. Hij heeft voor een man van de wereld niet zóveel hersens. Hij is een rustico. De senor begrijpt wat ik bedoel. Maar hg heeft ook 'n geweer, waarmede hij als de beste kan mikken. Toen heb lk het dorpje van mijn geboorte en mijn zeven broeders en zusters ver laten en ben ik naar de warme stad getogen, waar tenminste niemand met een geweer achter mij aan zit. In dat opzicht is het een hele verbetering." „Ik twijfel daaraan geen ogenblik, Mateo." .Bovendien valt er hier ook meer geld te' verdienen. Geld is wel niet alles, senor, maar het houdt er ln elk geval geen vent met een geweer op na. Hier heeft u het hotel. Ik zal uw bagage naar binnen brengen. De senor moge zich wat verfrissen en te ruste leggen." Hambledon betrad een ruim vertrek met lage zoldering. Het hield er een vloer van gele en grijze tegels op na- Aan het achtereinde leidde een trap ONDER DE KEIZERSKROON r.... f. bestond uit bamboe stoelen en tafels. De kale muren vertoonden hier en daar wat verf en één spiegel. Het leek hier ta melijk koel, vooral omdat er geen mens te bekennen was. Toen Hambledon met Mateo op royale wijze had afgerekend nam deze laatste zgn congé, na eerst nog een krachtig „Hola!" te hebben geroepen om de aam dacht van de hoteldirectie op de nieuw aangekomen gast te vestigen. Het duurde nog even en toen hoorde Hambledon voetstappen ln de gang. Een grote zwaargebouwde neger, kennelijk de portier, trad gekleed ln hemd en witte broek binnen, terwijl hij onder de hand nog een chocoladekleurige uni formjas aanschoot. Zgn welwillende grijns beduidde, dat Hambledon har telijk welkom was. „Ik heb een kamer gereserveerd" lichtte Hambledon hem ln, terwijl hg zgn naam noemde. (Wordt vervolgd) ABRAHAM PEREIRA lira In de muur van het Burg |1 huis in de St Luciensteeg is, als MS/ men weet, voor iedereen te zien, het gevelstenen-museum, een museum dus aan de openbare weg, gevestigd. Daar zijn ingemetseld de stenen afkomstig uit afgebroken hui zen), die elders geen bestemming kon den vinden. Tot voor kort was daar ook de steen die de gevel van het woonhuis waar eens Abraham en Isaac (de) Pereira hebben gewoond, heeft versierd. Dit huis aan de Zwanenburg wal is gebouwd in 1662; in 1928 is het afgebroken. De eigenaar G. de Vries van Buuren, schonk de steen aan het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap, dat hem liet inmetselen in de St Luciensteeg. Abraham (de) Pereira was destijds een vooraanstaand lid van dePortugees- Israelietisehe Gemeente en een der bouwheren van de fraaie Synagoge, die in tegenstelling met de Neder lands Israëlietisehe Hoofdsynagoge aan de vernielzucht van de bezetters is ontsnapt. Het Genootschap voor de Joodse Wetenschap heeft nu aan het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap verzocht de steen te willen afstaan om die, ter nagedachtenis van de heer Abraham Pereira te doen inmetselen in de poort van de synagoge. Het ver zoek is natuurlijk ingewilligd. Het Ge nootschap schonk de steen aan de Por tugees Israëlietisehe Gemeensohap, die voor de inmetseling heeft gezorgd. Een tweede steen, ook afkomstig van de woonhuizen der Perelra's, is in de achtergevel van de voormalige paasbrodenfabrielc in de Valkenbur gerstraat teruggevonden. Ook die tweede steen is in de poort inge metseld. De laatste eigenaar, de heer C. van Stolk te Rotterdam, had haar afgestaan. Abraham Pereira was de auteur van in het Spaans gestelde en in Am sterdam in 1666 en 1671 verschenen bespiegelende werken. Gisteren zijn de stenen in de poort onthuld. De plechtige overdracht werd verricht door prof. mr dr J. A. van Praag, voorzitter van het Genootschap voor de Joodse Wetenschap in Neder land. De heer M. S. Vaz Dias aan vaardde de schenking namens het be stuur der Portugees-Israëlietische Ge meente. De weduwe van wijlen dr M. Boas, die in 1938 in het 35ste jaarboek van Amstelodamum de herkomst der gevelstenen had beschreven, verrichtte de onthulling. Prof. Van Praag hield vervolgens een rede. waarin hij sprak over de rampen, die de Nederlandse bevolking in Mei 1940 en in Februari 1953 hebben getroffen. De tekst van de eerste steen is ont leend aan Psalm 16 vers 8, die ook de lijfspreuk van Abraham Pereira vorm de: „Ik stel mij de Heer gedurig voor ogen." De tweede steen bevat in het Hebreeuws èn in de Nederlandse Sta tenvertaling de woorden van Gen, 49 18 „Op Uw zaligheid wacht lk, O Heer". M1CRO-LUCHTVA ART Au De K.L.M. werkt op het ogen- J blik aan de serie-bouw van hon- J derd Super Constellations en dit nog wel in... kelders. Het zijn modellen op een veertigste van de ware grootte, die niet het luchtruim zullen doorklieven, maar die een plaatsje krijgen in vele van de K.L.M.- étalages in de gehele wereld. Dit om dat de luchtvaartmaatschappij als eer ste ter wereld de hypermoderne Super Constellations met compound moto-ren op haar internationale luchtnet zal laten vliegen. In de kelders dan van het hoofdkantoor in Den Haag zijn timmerlieden, schilders en electriciens van de K.L.M.-Propagandadlenst druk aan het werk aan de bouw. De toe voetstuk bijzonderheden vermeld over dit snelle toestel, dat ln de zomer maanden z\jn intrede dn de burger luchtvaart zal doen en dan maar niet als micro-toestel op Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, zal zijn te zien. DUIVELSEILAND llpjEflfl Iedere Amsterdammer kent de Mm Jordaa-n, het stadsgedeelte dat NÜÜ' reeds meer dan drie eeuwen be staat. "Van waar deze naam? Met zekerheid kan deze vraag niet be antwoord worden. Daarom leek het ons niet ondienstig om de oorsprong van de bgnaam van een ander gedeelte van de stad vast te leggen. De oppervlakte is veel en veel kleiner en de bgnaam is bij velen, zelfs bewoners ervan, waarschijnlijk onbe kend, aldus schrijft de heer P. A. van der Linden Vooren in Ons Amsterdam. We doelen op dat gedeelte van onze stad, dat omsloten wordt door de Ruysdaelstraat, de Hobbemakade en de Roelof Hartstraat; rond 1900 alge. meen bekend als „Het Duivelseiland". Hoe kwam dit stadsgedeelte, waarin de Comelis Anthoniszstraat, Balthasar Floriszstraat en Pieter Baststraat, ge noemd naar beroemde kaartenmakers, aan deze bijnaam? Deze buurt werd bebouwd tegen het einde van de vorige eeuw. Zij lag aan de buitenkant van de stad en was met de tram niet te bereiken. In 1898 had Emile Zola, met zgn ge schrift J'accuse, de Dreyfuszaak weder opgerakeld. Dreyfus, een joods officier in het Franse leger, was van landverraad be schuldigd en verbannen naar het Dui velseiland (ln Frans Guyana). De ge hele beschaafde wereld werd door Zola's geschrift ln beroering gebracht en het nieuws daaromtrent lag op ieders lippen. In Amsterdam werd in theater door toneelstukken en liederen de belangstelling nog verhoogd. In die tijd kwamen de eerste wonin gen ln genoemde buurt gereed. Dege nen, die 's avonds hun woning op zochten of daar bij familie of kennissen op bezoek gingen, kwamen langs de Ruysdael- of Hobbemakade daar aan. Wanneer het slecht weer was en de regen en wind de mensen in het gelaat striemden, was het in deze, toenmalige uithoek zeer onaangenaam. De bestrating en verlichting waren in de eerste tijd nog niet gereed en doordat er nog huizen in aanbouw waren, stonden er hier en daar nog stapels stenen, kalkbakken en lagen allerlei restanten van bouwmaterialen verspreid. Dan mocht de, in deze buurt onbekende bezoeker zioh gelukkig prij zen. wanneer hij een wacht ontmoette, die hem terecht hielp. Wanneer nu het bezoek te bestemder plaatse was aangekomen, waren de eerste woorden na de begroeting ai gauw, „'jonge jonge, dat ls liier ook een uithoek, het lijkt wel het Duivels eiland"; daarna werd echter al spoedig de „nieuwerwetse" inrichting van het huls, alsmede het gasgloeilicht bewon. derd. De naam „Duivelseiland", die vooral bii de bewoners in de omgeving bekend was, schijnt geleidelijk aan uit te slij ten. doch is bij de oudere Amsterdam mers ln het algemeen nog wel bekend. UITGAAN stellen worden van een uit de Belgische Congo geïmporteerde houtsoort ge maakt en natuurgetrouw beschilderd. De vele duizenden met de hand ge maakte stoeltjes en bankjes en de hon derden gordijntjes worden met textiel- vezel bespoten. Ook de lounge, vlieger- stoelen, radioinstallatie, pantry etc. zijn geheel nagebootst. De modellen zgn voorzien van een doorzichtige plastic cabine. De cockpit en de cabine- afdelingen (toeristen-, standaard- en luxe-vervoer) worden beurtelings ver licht. In negen talen (Engels, Frans, Duits, Spaans, Deens, Zweeds, Turks, Italiaans en Nederlands) staan op het Carré: Dagelijks om 8 uur Circus Strassburger; Centraal Theater: Elke dag om 8 uur speelt de Ned. Comedié U Spreekt met Uw Moordenaar; Con certgebouw: Vanavond om 8 uur groot opera-concert in de grote zaal ten bate van het RampenfondsIn de kleine zaal geeft Janny van Wering heden om 8.15 uur een claveoimbelrecltalMorgeri om 8 uur speelt de pianist Witold Mal- cuzynakii in de grote zaal; In de kleine zaal morgen om 8.15 uur een ooncert van de Ned. Vereniging voor Heden daagse muziek; Kleine Komedie: Dage lijks oro 8 uur Potasch en Perlemoer; Leldseplein Theater: Elke avond om 8 uur Bibeionië; Nieuwe de la Mar: Dage lijks om 8 uur Het Meisje met de Grote Voeten; Stadsschouwburg: Morgen om 8 uur geeft de Ned. Opera Cavalleria Rusticana en Paljas. DE saxifragen van Zaterdag, die even een klein misverstand deden ont staan tussen een vader en zgn dochtertje, herinnerden een lezer In direct aan een vacantle die hg eens doorbracht bij een veearts in een Drents dorp. Het was een stille achtermiddag. De veearts en zijn vrouw waren belden afwezig en hun gast zat ln de kamer aan de straatkant een boek te lezen, toen een bestelauto voor het huis stopte. De chauffeur haalde uit de wagen een kist te voorschijn en belde vervolgens aan. De heer ln de kamer stond op het punt om open te doen, toen hij het dienstmeisje, een 16-jarlg deerntje uit de omtrek, door de lange marmeren gang naar voren hoorde komen. „Hier ls wat voor de dokter, van het klnJnefabrlek" zei de chauf feur aan de deur. Stilte. Toen de stem van het meisje, verbaasd; „...Fabriek?" „Ja". „Nou, ik zal het tegen dokter zeggen." De deur ging weer dicht en het meisje liep met de kist door de gang terug. Even later kwamen de veearts en zgn vrouw thuis. „Nog wat geweest vanmiddag?" vroegen zij aan hun gast. „Niets bgzonders" antwoordde deze; „er ld een man geweest met een kist van een kininefabriek, die heeft Grietje aangenomen." Mevrouw ging ln de apotheek kgken. Na een tgdje kwam zij terug en zei: „Ik zie helemaal geen kist". Zrj riep het dienstmeisje en vroeg: „Grietlen, waar heb je die kist gelaten die vanmiddag ls gebracht van de klnlnefabrlek „In de tuin" antwoordde het meisje. „In de tuin?!" Het meisje streek een plek slordig haar naar achteren. En zei ten slótte: „Ja. van 't fabriek heb Ik niks begrepen, dat js meneer de dokter z'n zaak. Maar beesten als k'nlenen horen ln de tuin!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2