Volle SKrant BIJZONDERE HULP 'VAN BONN voor NEDERLAND LEGER BETROK LAATSTE WACHT Hoogste graad van paraatheid gedurende springtij KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Gebaar van goede wil na oorlog D.E,-trem reed in op locomotief Elzasser burgemeesters in staking om„Oradour" Gemaskerde chauffeur probeerde overval Treinbotsing bij Gouda eiste één dode GROTE TWEE Bondsregering zelf trok vijf millioen Mark uit Evacuatie Zierikzee langzaam op gang Helicopters voor de Luchtmacht Koningin op Waddeneiland Rus Gonsjarenko schaats-kampioen RUSTIG WEER MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 30sle Jaargang No. 8586 ZES PAGINA'S (Rusland-Nederland Pagina 4 Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. M. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnement I 6,35 per kwartaal; 49 cent per weet; 13 cent per nummer (Van onze correspondent) DEN HAAG, 15 Febr. West-Duitsland zal Nederland op bijzon dere wijze helpen bij het technische herstelwerk in de overstroomde gebieden. Daartoe hebben een Duitse en een Nederlandse delegatie na besprekingen in het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag Zaterdagavond een protocol ondertekend. Voor deze hulpverlening heeft de Bondsregering in Bonn zelf vijf mil lioen Mark of wel ruim vier en een half millioen gulden uit de schat kist ter beschikking gesteld. Vele Duitse industrieën zullen ook grote bedragen schenken, zodat de hulpactie voor Nederland nog aanmer kelijk kan worden uitgebreid. Na afloop van de besprekingen werd van de zijde der Nederlandse delegatie verklaard, dat de Duitsers door hun aanbod hun goede wil tegenover Nederland willen tonen. Zij hebben te kennen gegeven dezo gelegenheid te willen benutten om aan Nederland iets te vergoeden van de schade welke dit land gedurende de oorlog heeft geleden. Vandaar, dat de Duitse gedelegeerden ten aanzien van de wensen der Nederlanders een zeer loyale houding aannamen. Gesproken zelfs \an „een opvallend prettig gesprek". land. Die zullen speciaal voor Nedi in de Verenigde Staten worden gekocht. Centraal punt Bazalt geschonken en pompen geleend Overeenkomstig dc Nederlandse wen sen is overeengekomen, dat West-Duits land bazalt, bestaande uit stortsteen en zuilen, rijshout en autobussen voor het vervoer van arbeiders zal schenken. Duitse steenzetters zullen aan de dijken gaan werken. Hun Ionen worden betaald door do Westduitse regering. Nederland neemt hun kosten van levensonderhoud voor zijn rekening. Voorts leent Duits land aan Nederland grote zout waterpom pen met motoren, smalspoorrails en kip karren, draglines, woonwagens en vracht auto's. Het ondertekende protocol regelt tech nische en organisatorische vraagstukken, zoals het vervoer van materieel en ma teriaal, de verzorging van Duitse arbei ders en vooral de instelling van een ambtelijk bureau, dat als contactpunt zal Henen voor do Duitse en Nederlandse gezagsdragers, die bij de hulpverlening zijn betrokken. Het gebaar der Duitsers is het gevolg van een op 4 Februari door alle in de Bondsdag zitting hebbende politieke par tyen aanvaarde resolutie. Daarin werd verklaard, dat 't West-Duitslands plicht ïs „het getroffen buurland bij te staan met mankracht, materiaal en materieel in een zo groot mogelijke omvang". Duitslands hulp zal in fasen worden ge boden overeenkomstig de voortgang van het herstelwerk in het rampgebied. Toen de resolutie in de Bonasdag eens gezind werd goedgekeurd, werd via de kranten en de radio een oproep gedaan om de actie der Bondsregering te steu nen. Deze heeft zo veel weerklank ge had, dat de Duitse regering kan putten uit een enorm arsenaal van materieel en grondstoffen. Bovendien hebben vele grote bedrijven belangrijke geldsommen toegezegd. „Wij zijn blij Nederland in dit uur van nood te kunnen helpen en het doet ons genoegen, daaraan te kunnen toevoegen, dat uit alle delen van ons land de bijvalsbetuigingen binnenstro men", verklaarde de leider der Duitse delegatie, dr H. Bidder. Hij deelde mede, dat het overgrote deel van het materieel, dat aan Nederland wordt geleend, door de Westduitse regering van de Duitse ondernemingen wordt gehuurd. Zoutwa- terpompen zijn er nauwelijks in Duits- Het. protocol, dat Zaterdag is gemaakt, bestaat uit elf artikelen. Het beschrijft «e vestiging van een uitklaringsbureau aan de Duitse en een inklaringsbureau aan de Nederlandse grens voor de goede ren welke naar liet rampgebied gaan. Al hetgeen Duitsland voor de hulpverlening schenkt of ter beschikking stelt zal op een centraal punt in Nederland in ont vangst worden genomen. Aan het te vor men ambtelijk contactbureau zal een Duitse verbindingsman worden toege voegd. Voordat de machines, gereedschappen, werk- en voertuigen naar Nederland wor den gestuurd zullen zij in Duitsland rekening van de Bondsregering worden verzekerd. Het ambtelijk contactbureau zal zorg dragen voor hèt onderhoud, het Zie verder pagina 3 kolom 2) VANDAAG DE LAATSTEN ZIERIKZEE, 15 Febr. (ANP) Afge- zien van 238 Zierlkzeeërs die Zaterdag en 125 Zierlkzeeërs, die Zondagmorgen naar Dordrecht zijn vertrokken, zijn dit weekeinde geen cvacuc's afgevoerd. Het gemeentebestuur heeft besloten dat z(j, die geen verblijfvergunning hebben ge kregen, tot Maandag gelegenheid hebben hun vertrek voor te bereiden. Maandag moeten zij Zierikzee hebben verlaten. Totaal zullen dan 187 gezinnen onge veer 750 personenmoeten zijn geëva cueerd. Vandaag is tijdens kerkdiensten we derom gewezenop de noodzaak van evacuatie van hen. die niet in het beidsproces zijn ingeschakeld. Politie houdt in de straten mensen aan om naar verblijfvergunning te vragen. Bij het ontbreken daarvan wordt geen dwang uitgeoefend. Deze mensen wordt uiteen gezet, waarom evacuatie bittere nood zaak is. Ditzelfde gebeurt bij controle in de huizen. Daarbij wordt er nog op gewezen, dat de versterkte gemeente politie met het in Zierikzee gestation- neerde detachement van de rijkspolitie de aoliter te laten eigendommen zal be schermen, waardoor voor niet weinigen de laatste weerstand om de stad te ver laten wordt weggenomen. Het gemeentebestuur heeft voorts een speciale regeling getroffen voor de mid denstanders. „Wil ZIJN IN DE ROUW" Franse regering sust protesten Amsterdams slagersgezin vocht dapper 7"~\ J? huis te nemen. Om zelf niet op te vallen, DOCtltCT en nonet i5et hij een kennis bÜ een Hilversumse garage een auto huren. Van te voren cnmrtrr/yn tr> hn/n liad de dader de hand Relesd °P enkele OlJIUIlcfCIl IC tlULlU nummerplaten, waarvan hij er een op de J- O 1. wagen bevestigde om eventuele achter volgers op een dwaalspoor te brengen. De andere platen borg hij zolang in een koffer. Voor hij tot de uitvoering van zijn plan overging, schaduwde de chauffeur zijn slachtoffer geruime tijd. Zaterdag avond besloot hij zijn slag te slaan. Hij parkeerde de wagen in de buurt van de Herman Gorterstraat en wachtte de komst van de slager af. Toen deze na derde, bond hij snel een klein maskertje voor Op het moment, dat de heer Muiier zijn woning wilde binnentreden, trachtte de dader hem zijn tas te ontrukken. Deze greep echter zijn aanvaller beet en sloeg alarm. Terwijl de mannen op straat worstel den, snelde de 17-jarige dochter met de herdershond Wodan naar buiten. Het meisje sprong de man moedig naar de ceel. Ook de herdershond vloog de chauf feur aan. Tegen deze overmacht was de dader niet opgewassen. Hij viel op de grond en was er nog niet in geslaagd overeind te komen, toen een radiowagen reeds de straat ingierde. De arrestant gaf de politie vlot alle gewenste inlichtingen. Hij was al enige tijd werkloos. Als motief noemde hij geldgebrek. Hij is nog niet eerder met de politie in aanraking geweest. (Van onze AMSTERDAM, 15 Febr. Een ge maskerde chauffeur heeft Zaterdagavond om zeven uur in de Herman Gorterstraat in Amsterdam getracht de 60-jarige sla ger Jac. Müller van zijn tas met geld te beroven. Samen met zijn 17-jarige dochter en een herdershond wist dc sla ger zijn aanrander echter te overmees teren. Terwijl zijn vtouw de radio-auto- dienst waarschuwde, hield de heer Mül ler de dader in bedwang door boven op hem te gaan zitten. De herdershond stond er grommend by. De politie hoefde de man slechts te arresteren en naar het bureau over te brengen. Een 4S-jarige chauffeur uit Hilversum had zijn plan goed voorbereid. Hij was te weten gekomen, dat de slager iedere Za terdag de ronde deed langs zijn acht winkels om de ontvangsten mêe naar Zeer groot was Za'crdagmiddag de ra vage na de treinbotsing in Gouda. Het voorste gedeelte van de electrische trein is veranderd in een massa versplinterd en verkreukeld metaal. Rechts de ran geerlocomotief. Minister Staf deelt mee: (Van onze correspondent) DEN HAAG. 15 Frlv-. De Neder landse luchtmacht Zul zo spoedig moge lijk helicopters aanschaffen, zo heeft mi- Isi.er Staf Za'-rdaii'-ilrccn medegedeeld. V noodzykvi*'*. _-o f.,-V h--t trrotoj hui van nefsrhr^ctv ÜcuVuigcu is d'e af gelopen dagen overduidelijk gebleken. Indien er zich in de nabije toekomst nog moeilijkheden zonden voordoen, zal op nieuw de hulp ingeroepen worden van buitenlandse helicopters. Zij zullen dan bemand worden met de piloten, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen. Oorzaak niet bekend (Van onze correspondent) GOUDA, 15 Febr. Zaterdagmorgen tegen kwart voor twaalf is op liet baan vak tussen de brug over de Gouwe en bet station van Gouda de electrische trein GoudaAlphen aan den Rijn met een vaart van ongeveer 60 kilometer op een rangeerlocomotief gereden. Circa vijf meter diep boorde de zware locomo tief zich In bet voorste gedeelte van het irv-iufclel, rl.'i als eeit hlikLt ..-bus werd opengereten. De wagenbestuurder is hierbü om het leven gekomen. Na eerst krachtig te hebben geremd heeft deze wagenbestuurder, de 54-jarige Utrechter G. J. Griffioen, nog getracht zich in veiligheid te stellen. Een half uur na het ongeluk werd hij zwaar ge- (Van onze correspondent) PARIJS, 15 Febr. Tot in de klein ste gemeenten toe beeft de plaatselijke overheid in de Elzas Zaterdag de alarm klok laten luiden nit protest tegen het zware vonnis, dat de militaire rechters van Bordeaux tegen de 13 Elzasser SS- ers, die onvrijwillig bij het drama van Oradour betrokken waven, hebben uit gesproken. Do alarmklok dient anders in de Elzas alleen- als waarschuwing voor natuurrampen of oorlogen. De ver ontwaardiging is er dus groot. Zo groot zelfs, dat de gezamenlijke burgemees ters gisteren een staking van alle ad ministratieve diensten gelastten. Verder hebben particulieren, die zich EEN GOED DOEL 95-751" tijdens de oorlog met hun volle persoon voor Frankrijk ingezet hebben, hun be- vrïjdingskruisen en lintjes van het Le gioen van Eer naar het Elysée teruf""- stuurd. Er zal in de Elzas ook geen naval gevierd worden. „De Elzas is in rouw", heeft de bisschop van Straats burg, mgr Weber, zijn gelovigen gezegd. Parijs heeft intussen op deze golven van provinciaal chauvinisme al wat olie geworpen. Réné Pleven, minister van defensie, onder wie de militaire gerechts hoven ressorteren, heeft de bevolking telegrafisch verzekerd, dat de Franse re gering in de kamer voorrang zal geven aan ieder voorstel tot amnestie voor de veroordeelde Elzassers. Meteen maande hij de Elzassers tot kalmte. Een wets voorstel tot amnestie is daarop inder haast door de afgevaardigde van de streek ingediend. Zulk een ministeriële tip mag men niet verwaarlozen, er blijkt uit, hoe de regering het proces van Bor deaux tevoren bezien heeft: strenge straf fen, uitgewist door amnestie. Nog deze week Men verwacht, dat deze zaak nog deze week in het Palais Bourbon aan de orde gesteld zal worden. In dit vooruitzicht is de beroering onder de Elzassers met een gedaald. Het schijnt, dat ook de heet gebakerde burgemeesters hun order tot staking Ingeslikt hebben. Kondigt de Assemblée deze week een amnestie af, waarvoor vermoedelijk een zeer rumoe rige kamerzitting nodig zal zijn, dan is het, proces-Oradour,. wat Frankrijk be treft, van de baan. Of de misdaad van Oradour daarmee op de juiste wijze be recht is, is een andere zaak. Nieuwe brief van Raus over de Rosenbergs WASHINGTON, 15 Febr. <DT) Dc Apostolische Delegaat in Washington, mgr Amleto Cicognani, heeft Zaterdag aan president Eisenhower een brief la ten overhandigen van pans Pius XII. waarin deze het Amerikaanse staats hoofd meedeelt, dat hij „talrijke nienwe verzoeken heeft ontvangen om gratie te vragen voor de ter dood veroordeelde atoomspionncn, Ethel en Julius Rosen berg". j De pauselijke brief droeg de datum: 13 I Februari 1953. BISDOM HAARLEMSCHONK RUIM EEN MILLIOEN HAARLEM, 14 Febr. De collecteen. die Zondag 8 Februari in alle katholieke kerken en kapellen van ons land zijn gehouden voor de slachtoffers van de watersnood hebben in het bisdom Haar lem een bedrag van 1 millioen 3.747 gul den opgeleverd. wond, met snijbranders uit de wrakstuk ken bevrijd. Énkele uren later is hij in het ziekenhuis in Gouda overleden. In het tweede-klasgedeelte achter de bestuurderscabine bevonden zich slechts twee personen, de conducteur en de Gou- taar Th. de Jong, die als Van Gend en s-employé op het station van Boskoop •kzaam is. De heer De Jong liep een kaakfractuur, ontvellingen en snijwon- den op. De directeur van de Nederlandse Spoorwegen, de heer F. Q. den Hollan der, w<is spoedig ae plaats van het ongeluk aanwezig, evenals het parket uit Rotterdam en de burgemeester van Wad- dinxveen, in welke gemeente het onge luk gebeurde. Over de oorzaak van dit spoorwegongeluk hullen de spoorweg autoriteiten zich in het diepste stilzwij gen. Het zicht op de baan was vrij goed. engevolge van de versperring van het baanvak en de schade aan de rails was het treinverkeer tussen Gouda en Alphen Zaterdag onmogelijk. Een busdienst moest worden ingelegd. In de loop van Zondag kon het treinverkeer zij het nog met het uitvallen van enkele dien sten worden hersteld. Tijdens haar bezoeken aan de overstroomde gebieden van het land bezocht koningin Juliana Vrijdag ook Texel. Op het Waddeneiland wandelde zij over de dijk van de polder De Eendracht zover dat kon. Tijdens haar bezoek aan het Waddeneiland ontmoette de vorstin prins Bernhard, die eveneens kwam kijken. Zaterdag ging de Prins naar de polder Oude en Nieuwe Struyten bij Hellevoetsluïs. Zondagmorgen bracht hij verslag over zijn reizen uit aan de Coördinatiecommissie Watersnood. Later op de dag werd hij geïnterviewd door reporters van de Amerikaanse en Luxemburgse radio. Nederlanders in Helsinki verslagen HELSINKI, 15 Febr. De 21-jarige Russische hardrijder, Oleg Gonsjarenko uit Moskou, heeft in het Olympisch Sta dion van Helsinki het wereld-schaats kampioenschap gewonnen met 193.143 punten. Zijn landgenoot Boris Sjilkof, kampioen van Rusland, bezette dc twee de plaats met 194.508 punten. Wim van der Voort werd derde met 195.522 pnt. en Kees Broekman, de Europese kampioen, vierde met 197.268 pnt. Anton Huiskes klasseerde zich als zesde met 198.495 pnt. Het is de derde keer in de geschiede nis, dat een Rus de wereldtitel voor hard rijders op de schaats gewonnen heeft. In 1910 zegevierde Nikolai Strunnikof in Helsinki en in 1911 behaalde dezelfde Rus in Oslo het wereldkampioenschap. De Finse veteraan Clas Thunberg. sinds 1923 vijfmaal wereldkampioen, is van mening, dat de Nederlanders de titel ge wonnen zouden hebben als zij Zaterdag harder van stapel waren gelopen waar door zij het moreel van de Russen onder mijnd zouden hebben. (Voor verslagen zie pagina 4) 21 Helicopters gereed voor onmiddellijke hulp (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 15 Febr. Een leger van Waterstaatsmen sen en militairen waakt vannacht en de aanbrekende Maandag op nieuw over de dijken. Het is de fase van het springtij en sinds Za terdagmiddag 12 uur geldt bij zee-, land- en luchtmacht de hoog ste graad van paraatheid. Op nieuw en hopelijk voor het laatst is in het leger de alarmtoestand afgekondigd; auto's met zandzak- een en gereedschappen, terugge trokken naar de vaste wal, draaien om de paar uur hun mo tor warm. De troepen zijn in hun kazernes geconsigneerd of verla ten die slechts onder geleide; zij :lie geen wacht hebben slapen ge kleed; een net van radioverbin dingen bedekt heel het noodge- bied. Op slechts enkele plaatsen zijn kleine detachementen op de eilanden achter gebleven. Het zijn de mannen, die de ra dioverbinding naar achteren moeten on derhouden. Van do hoogste legerleiding hebben zij hiervoor toestemming gekre gen, slechts in dat geval waar een snel uitwijken naar een hoger gelegen gebied mogelijk zal zijn. En hoewel de laatste weerberichten van Zondagavond gunstig luidden, beseft ieder dat zijn oplettend heid vereist is. Oplettendheid voor de dijkwachters. die over hun dikke winterjekkers een kleine zender dragen en voor wie vlucht- boten gereed liggen. Oplettendheid voor de radiotelefonisien van het leger, die in de voorste lijn de berichten der dijk wachters ontvangen: oplettendheid ln de radioposten op de vaste wal. die con tact hebben met het vliegveld Woens- drecht, waar 21 helicopters voor onmid dellijke hulp gereed staan. In de bunker achter de Wilhelmina- kazerne in Bergen op Zoom zit Jan ter Laak uit Bilthoven achter zijn radio: Uit de 19-set komt getsjilp als uit een volière. Telegrafie van schepen en on duidelijke klanken van militaire zen ders in het rond. Maar hij moet Tho- len hebben, en Krabbendijke en St An na ï'and. De buitenposten aan de rand van het wassende water laten echter niet veel van zich horen. Het is rustig nog vannacht en voorlopig is de wijn, die Charles Zimveld uit Straatsburg heeft meegebracht minstens zo interes sant. Charles is de wachtcommandant van de 40 Franse auto's die vannacht hier ;ereed worden gehouden, maar hij heeft !e eerste paar uur meer werk aan het gesprek met Henk Grebel uit, Naaldwijk, die hem liet schema van cijfergroepen bij de Nederlandse verbinding uit ëde doeken probeert te doen. Met z'n drie- en zitten ze hier gedoken rond de klei ne spiritüs-brander, want het is koud vannacht. Op de drie vierkante meter van deze radiopost demonstreert z'ieh het beeid van de hulp die het leger van Europa in Nederland heeft verleend. Temidden van de overgebleven spruit jes van Zondagmiddag en blikjes koud geworden havermout, zitten drie Neder- deriandse jongens en een Fransman te wachten op het moment waarop hun hulp zal worden gevraagd. Een moment waarvan niemand hoopt dat het nog ko men zal en waarover De Bilt Zonda; nacht de beste verwachtingen had. (Van onze weerkundige correspondent) DE BILT ,15 Febr. De span ning over het weer van deze da gen is gebroken. Het weer heeft zich heel rustig gedragen. Zelfs hebben heel wat plaatsen wind stilte gemeld. Ook Maandag zal dat zo zijn, aangezien zich over het Noordzeegebied een rug van hoge druk uitstrekt, die de in vloed van de actieve depressie bij IJsland beperkt. Er is kans, dat de in de getij tafels berekende stand van het water tijdens de vloed van Maandagmiddag niet eens zal worden bereikt. Het windstille weer heeft wel gevol- ;n gehad voor de temperatuur. In de nacht van Zaterdag op Zondag vroor het in Leeuwarden 15 graden, in Groningen 9 graden. Zondag steeg het kwik daar weer tot op het vriespunt, maar om ne ten uur des avonds meldde Leeuwarden alweer 8 graden en Groningen 7 graden vorst bij mistig of nevelig weer. De in vloed van het sneeuwdek doet zich daar «elden; ln Groningen lag Zondagavond nog acht centimeter sneeuw, heel wat meer dan in de Zuidelijker gelegen stre ken van Nederland. Maatschappelijk werk ATEN behoeft geen medicus te zijn om -L'X te Weten, dat het operatief weg nemen van een kankergezwel daarom zo gevaarlijk is, omdat de chirurg eigenlijk nooit met zekerheid kan weten, of hij wel het gehele gezwel heeft weggenomen en of er misschien niet ergens een zij het nog zo kleine haard is blijven zitten. Het gevaar blijft dan altijd, dat deze aanvankelijk verborgen haard voort woekert en onverwacht erger dan ooit te voorschijn komt. Aan deze mogelijke toestand hebben we in de afgelopen maanden bij her haling moeten denken, toen minister Van Thiel voor de uitermate zware taak stond het nieuwe maar beslist noodzakelijke ministerie van Maatschappelijk Werk op te bouwen en te organiseren. In de loop der jaren immers waren er ten aanzien van de overheidszorg voor maatschappe lijk ontspoorden in óns land tal van merkwaardige situaties ontstaan. Om dit goed te kunnen begrijpen moet men de geschiedenis van de maatschappelijke overheidszorg gedurende de laatste de cennia met meer dan algemene belang stelling hebben gevolgd. Tot 1930 het jaar van d.e grote econo mische crisis in ons land was de so ciale zorg voor de individuele noden geconcretiseerd in de Armenwet, waar van de uitvoering bij het ministerie van Binnenlandse Zaken berustte. Dit minis terie was tevens belast met de zorg voor de werklozen, de volksgezondheid en het krankzinnigenwezen. Toen echter het aantal werklozen ongekende afmetingen begon aan te nemen, zodat de zorg van dat werklozenleger niet meer in het kader van de Armenwet kon worden uit gevoerd, werd zij van het ministerie van Binnenlandse Zaken afgesplitst en bij dat van Sociale Zaken in twee af delingen werkverschaffing en steun verlening ondergebracht. En daartoe was in die dagen alle reden. Het werk loosheidsprobleem immers was zó nauw met heel het arbeidsprobleem verbonden, dat een onderbrengen van de zorg voor de werklozen in het vakministerie van de arbeid het ministerie van Sociale Za ken alleszins verantwoord was. Daar door werd in Nederland een reeds lang ;ekende figuur met één vermeerderd. Nagenoeg ieder vakministerie immers had zijn sociaie afdeling ter verzorging van de sociale noden op zijn vakterrein. Alleen Binnenlandse Zaken hield de al gemene sociale zorg voor zover deze in de Armenwet tot uitdrukking kwam, waarbij niet vergeten mag worden, dat zij tot op de dag van vandaag de enige wet is, waarop heel onze maatschappe lijke zorg ln beginsel steunt. Oorlog en bevrijding hebben echter niet alleen tal van nieuwe noden doen ontstaan, maar ook aan het algemene en het gespecialiseerde maatschappelijke werk tal van nieuwe vormen gegeven. Bovendien hebben oorlog en bevrijding het werkloosheidsprobleem als massa-pro bleem doen verdwijnen. Dientengevolge schrompelde aan Sociale Zaken de af deling „Werklozenzorg" ineen tot de af deling Sociale Bijstand, welke nog slechts aanvullende voorzieningen had te tref fen. Voor de hand lag binnen het bestaan de systeem, dat de zorg van de massale noden van oorlogsslachtoffers en van de geëvacueerde a-sociale gezinnen'bij Bin nenlandse Zaken werd ondergebracht. Het maatschappelijk werk echter had gedu rende de jaren na 1936 vooral bij de so ciale afdeling van het ministerie van Landbouw tal van nieuwe vormen ge vonden. En dit was verklaarbaar, omdat de noden ten plattelande deze speciale vormen praeventief maatschappelijk werk, sociale gezinszorg enzovoort nu eenmaal eisten. Toen deze nieuwe vor men van maatschappelijk werk na de bevrijding ook voor de stedelijke agglo meraties werden overgenomen, zou het voor de hand gelegen hebben, dat ook deze zorg bij Binnenlandse Zaken zou zijn ondergebracht. De geschiedenis heeft echter een an dere loop genomen. Het ministerie van Sociale Zaken bleek niet tevreden met de verzorging van de sociale noden op het rakterrein van de arbeid, maar begon zich ook voor de algemene maatschappe lijke zorg te interesseren. Met als gevolg dat het niet alleen het maatschappelijk werk van de steden onder zijn hoede nam, maar tevens heel de sociale afdeling van het ministerie van Landbouw. Hier door kon de merkwaardige situatie ont staan, dat twee ministeries maatschap pelijke zorg uitoefenden, daarvoor een min of meer omvangrijke interne organi satie opbouwden en een spectaculaire buitendienst in het leven riepen, waar door de buitenstaander districts-consu- lenten van Sociale Zaken naast of tegen provinciale inspecteurs van Binnenlandse Zaken kon zien werken. Tegen dit kan kergezwel is mej. Tjeenk Willink van de zomer in de Eerste Kamer van leer ge trokken als antwoord op een klacht van staatssecretaris Van Rhijn, dat pogingen zijnerzijds ondernomen om de afdeling Maatschappelijke Zorg by Binnenlandse Zaken weg te halen op een mislukking waren uitgelopen. Men kan thans de vraag geheel buiten beschouwing laten, (Zie verder pagina 2 kolom 7) Het weerbericht geldig tot vanavond, luidt: in de ochtend hier en daar mist en ma tige vorst. Overigens overdrijven de wolkenvelden, overwegend droog weer en lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. Ha tige tot zwakke windoverwegend tussen Noord en Oost. DINSDAG 17 FEBRUARI Zon op: 7.52 Onder: 17.57 Maan op: 8.47 Onder: 23.20

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1