ALGEMEEN HANDELSBLAD Jtfieutre Jlmstcröamscftc @ourartt Belgische premier bezocht Koning Boudewijn UITTOCHT VAN ZIERIKZEE VORDERDE slechts LANGZAAM Eiland van Dordrecht binnen twee weken weer droog SOEDAN: een bittere pil voor de Britse publieke opinie Mr dr L. N. Deckers zeventig Rustige nacht in overstroomde gebieden ADENAUER TEGEN FRANSE AMENDEMENTEN 126e JAARGANG No. 41025 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN VLIEGRAMP BOVEN GOLF VAN MEXICO 46 Slachtoffers Een DC-6 van de National Airlines, die onderweg was van Tampa naar New Orleans, is Zaterdag in de Golf van Mexico gestort. Eerst Zondag werd het wrak op ongeveer 100 km ten Zuid oosten van Mobile in de Amerikaanse staat Alabama gevonden. Van de 46 inzittenden (41 passagiers en vjjf leden van de bemanning) heeft waarschijnlijk niemand de ramp overleefd. Wel hebben sommigen nog reddingsvlotten uitgezet om te trachten de kust te bereiken, maar metershoge golven, die werden opgejaagd door de zware storm, die in de Golf woedde, hebben hen vermoede lijk van de vlotten geslagen. De stof felijke resten van 17 inzittenden zjjn in middels geborgen. Een vliegtuig, dat aan de opsporingswerkzaamheden deel neemt, zou een vlot met zes overleven den hebben waargenomen, maar de an dere toestellen konden dit bericht niet bevestigen. TREINOVERVAL OP JAVA Een bende van 250 man heeft Don derdag de sneltrein BandungBandjar overvallen, nadat de rails op deskundige wijze door de bende was losgemaakt. De buit bestond uit 40,000 rupiah aan contanten en voorts de sieraden van de reizigers. Deskundigen schatten, dat de stremming van de spoorlijn ongeveer in een week kan worden opgeheven. Amerikanen vuurden op Russische vliegtuigen boven Japan Toestellen van de Amerikaanse lucht macht hebben vandaagvhet vuur geopend op vliegtuigen van Russische makelij, die het luchtruim boven het Japanse eiland Hokkaido schonden. Dit is de eerste maal, dat dergelijke toestellen boven Hokkaido verschenen sinds de V.S. de vorige maand dreigden ,,alle mogelijke maatregelen" te zullen nemen om schen ding van het Japanse luchtruim te be letten. Dit werd medegedeeld, nadat Russische vliegtuigen herhaaldelijk boven Hokkaido, dat slechts enkele kilo meters van Russische gebied is gelegen, hadden gevlogen. De toestellen verdwe nen direct in de richting van de Koeril- len. toen de Amerikaanse vliegtuigen het vuur openden. Bij twee gelegen heden zijn in het verleden in het Verre Oosten Amerikaanse toestellen neerge schoten door Russische jagers. DE NEUS van de elect rische trein, die Zaterdagochtend bij Gouda op een stoomlocomotief inreed, werd één ver kreukelde massa metaal. De bestuurder van de dieseltrein is later aan zijn ver wondingen overleden. Treinbotsing bij Gouda kost spoorman het leven Zaterdagmorgen is bjj Waddinxveen op de lijn GoudaAlphen aan de Rijn een personentrein in botsing gekomen met een rangeerdeel. De personentrein, die om 11.23 uur uit Alphen aan den Rijn naar Gouda was vertrokken en om 11.45 in Gouda moest aankomen, is even voor het bin nenkomen in Gouda bij de Gouwebrug in aanrijding gekomen met een rangeer locomotief. Onze correspond ent te Gouda meldt De botsing tussen een losse locomo tief en een dieseltrein op het baanvak Alphe a. d Rjjn—Gouda, nabij laatst genoemde plaats, heeft de bestuurder van de dieseltrein. de heer G. J. Grif fioen het leven gekost. De dieseltrein werd bij de botsing zo zwaar bescha digd, dat het een uur duurde voor men de heer Griffioen uit de wrakstukken kon bevrijden. Ernstig gewond werd hij naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda vervoerd, waar hij in de loop van Zaterdag Is overleden Het treinverkeer tussen Gouda Alphen a. d. Rijn was Zaterdag de ge hele dag gestremd, maar kon Zondag: worden hervat. Nieuwe beroering der openbare mening over spoedconferentie aan de Rivièra DE Belgische minister-president Van Houtte heeft zich gedurende het weekend naar Zuid-Frankrijk be geven voor een spoedconferentie met koning Boudewijn. Gistermiddag om 12.15 kwam hij per vliegtuig te Nice aan. De Koning vertoeft, evenals zijn vader, koning Leopold, de prinses de Rethy en prins Albert, 's Konings broeder, te Antibes. In de loop van de middag keerde de premier naar Brussel terug. Hij was vergezeld van het hoofd van het kabinet des Konings, Pierre Verwilghen. Van Houtte ontmoette de Koning niet in de villa Les Cèdres te Antibes, doch in het Hotel Negresco te Nice, waar zij tezamen lunchten. Vóór zijn terugkeer HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Staion Weer A B C D E H sinki meeuw ZW 3 —6 8 0.1 Oslo w.stil 1 8 0 Stockh. ZW 4 —6 —6 0 Kopenh. sneeuw W 4 0 0 0.2 Londen half bew. N 2 0 —1 2 A'dam geh bew. N 2 0 —1 0 Brussel onbew. NO 4 1 —3 0.1 Panjs jeh. bew. NO 7 0 —1 0 Bordeaux ,'eh. bew. NNO 11 3 —0 0 ,reh. bew. W 2 10 3 3 Warschau mist w.stil —6 —15 0 Berljjn nevel w.stil -0 —3 0 Frankf. geh. bew. NO 9 1 —2 0 Münehen geh. bew. NO 4 —i —6 0 Zürich geh. bew. NO 7 0 —4 0 Wenen licht bew. NNW 9 0 —7 0 A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisterenD. tempera tuur hedenochtendE. neerslag afgel. 24 u. in mm ('Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden uit de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 260 0 01): Trier 275 0.29); Koblenz 2S3 0.29): Keulen 29S I— 0.31): Ruhrort 539 0.25); Lobjth 1174 on v.): Nijmegen 94S 0.09): Arnhem 934 0.06); Eefde 464 0.13); Deventer 354 (4- 0.14); Borgharen 4233 0.06): Bel- feld 1365 0.02); Venlo 1311 0.06); Grave 566 0.55); Vreeswijk 110 0.15); Lith 247 0.61). Stuwen open te Lith. W eersverwach ting MINDER KOUD De Bilt verwacht tot Dinsdagavond veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Over het algemeen lidhte dooi maar aanvan kelijk in het Zuid-Oosten van het land nog lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S40 0.1 5 i) 0 C., luchtdruk 1026.0 (1026.0) milUbaren of 769.6 769.6) mm. wind richting en -kracht N.N.O. 2 (N.N.O 2). max temp. gisteren 0.2 1.5), min, temp. 5,1 5.2). neerslag geen (geen). De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op gisteren, resp. eergisteren. Zon morgen op 7.52. onder 17.57. Su) Maan morgen op 8.47. onder 23.20. dZ' Eerste kwartier 20 Maart. deelde hij mede, dat hij de Koning rap port had uitgebracht over de hulpver lening aan de slachtoffers der overstro mingen in België en over de stand van zaken in het geteisterde gebied. Hij zeide, dat de Koning nog ten minste tien dagen voor volledig herstel aan de Ri vièra zal moeten blijven. De Koning wordt behandeld door dr Jean Roques, een Röntgenoloog, die hem reeds enige keren heeft bestraald. De Belgische openbare mening aan vaardt de lezing, dat het hier een rou tine-bezoek" betrof, niet en brengt Van Houtte's reis in rechtstreeks verband met de verontwaardiging, welke zich in België deed gelden toen de Koning twee dagen na de overstromingsramp plotse ling naar de Rivièra reisde om zich daar bij de koninklijke familie te voegen. Onder de druk der openbare mening keerde hjj onverwachts terug, bezocht één dag het geteisterde gebied, waarop hij zich opnieuw naar de Rivièra begaf, ditmaal op advies van zijn geneesheren, die een herstel in het Zuiden voorschre ven in verband met de ernstige griep aanval, welke de Koning heeft gehad. Na z^jn vertrek eisten enkele bladen o.a. de socialistische Peuple, dat de per soonlijke status van de prinses De Rethy definitief door de regering zal worder geregeld. Zij schrijven haar een te grote macht toe en stellen haar verantwoorde lijk voor de herhaalde pijnlijke inciden ten. waarbij de koninklijke familie if betrokken. Bij de troonsafstand var Koning Leopold HI werd bepaald, da' deze de titel van Koning zou behouder en hem werd toegestaan met zijn gezir in het koninklijk paleis te Laeken tf wonen tot zijn zoon Boudewijn een ge malin zal hebben gevonden. De Prinse: De Rethy en haar kinderen uit haai huwelijk met Leopold HI -Prins Alxander en Prinses Marie-Christine zijn van elk recht op de Belgische troon uitgesloten. De verklaring, dat de premier Van Houtte op verzoek van de Koning naar "net Zuiden is gegaan, wordt niet aan vaard, daar de premier tot dusver de' koning nimmer bezocht, wanneer deze n het buitenland vertoefde. Bovendien acht men het bevreemdend dat de koning ondanks zijn ziekte zich r Nice kon begeven, om daar met de Dremier te lunchen. Betreurd wordt, da', de koning zich morgen op de gedenkdag van Koning Alberts overlijden niet te Brussel bevindt. Het ls de eerste keer dat het Belgische staatshoofd op die dag niet In zijn land verblijft. Zeeuws-Vlaamse dijken op twee na dicht In Zeeuws-Vlaanderen zijn de meeste dijken zo goed als mogelijk in korte tijd versterkt en waterkerend gemaakt. Slechts twee gaten heeft men nog niet kunnen dichten: bij de Nieuw-Neuzen- polder nabij Terneuzen en in de dijken van de Serrarenspolder bij Ossenisse. Het getij is tot nu toe nog beneden de verwachte cijfers gebleven, tengevolge van de gunstige weersomstandigheden. Ook voor vandaag wordt verwacht, dat het springtij niet hoog zal komen en geen schade zal aanrichten. Verheugend is ook het bericht, dat het Eiland van Dordrecht binnen een d twee weken weer geheel droog, dat wil zeg gen op normaal polderpeil, zal zijn. De dijkgaten zijn vrijwel alle dicht en thans is men bezig met het definitieve herstel- Waar droogmolen bij gebrék aan na. tuurlijke lozing nodig is, gaat men aan de gang, of is men reeds bezig. Indien het aan de Dordtse kant lag, dan zou het verkeer langs weg en rail weer spoedig mogelijk zijn naar Breda. Per auto is de Moêrdjjkbrug weer be reikbaar en aan de spoorbaan wordt, hard gewerkt. De moeilijkheid bij de verbinding DordrechtBreda ligt echter bij Lage-Zwaluwe in het Brabantse, waar de schade aan weg en spoordijk Aanvaring en strandingen bij Maassluis Tijdens mist ls Zondagochtend het uit Londen komende passagiersschip Bata vier n, dat de dienst Rotterdamlan den onderhoudt, ter hoogte van Maas sluis in aanvaring gekomen met het Duitse m.s. MulheimRuhr van de re derij Hugo Stinnes te Hamburg dat op weg was naar zee. Het Duitse sohlp kwam door de aan varing bij Maassluis aan de grond te zitten! De Batavier H kwam bijna zon der oponthoud in de Jobshaven te Rot- .erdam aan. Later is ook het uitgaande Duitse s.s Sullberg bij Maassluis aan de grond ge lopen. Beide schepen zijn later op de dag vlotgekomen. De Sullberg ligt voor roeronderzoek bij Maassluis'en de Mul heim—Ruhr is naar Rotterdam terug gekeerd. Spoorwegongeluk eist 21 doden in Italië De express Bari-Napels is Zondag ochtend vroeg in het station van Bene- vento uit de rails gelopen, waarbij 21 personen werden gedood en ongeveer 100 gewond. Alle slachtoffers zijn Itali anen; verscheidenen waren op weg naar Napels om vandaar naar Venezuela te emigreren. Uit het eerste onderzoek is gebleken it de trein met te grote snelheid 100 km het station binnenreed. Vol gens de machinist weigerden de remmen. De locomotief ramde het perron, de postwagen vloog tegen een muur op, negen rijtuigen kantelden. Vandaag moeten 750 personen evacueren TWEEHONDERD ACHT EN DERTIG inwoners van Zierikzee hebben Zaterdag bun bedreigde stad verlaten. Aanzienlijk minder, dan de evacuatie-autoriteiten hadden voorzien. Eendeels is dit een gevolg van de omstapdigheid, dat er méér personen reeds vrijwillig bleken te zijn ver trokken, dan bekend was. Maar de voornaamste reden is wel, dat de bewoners van het zwaar getroffen stadje de evacuatievoorschriften zoveel mogelijk trachten te ontduiken. Niet met de bedoeling opzettelijk tegen te werken, maar uit een begrijpelijke, zij het niet te rechtvaardigen tegen zin om have en goed achter te laten, nu er geen onmiddellijk gevaar lijkt te dreigen. Er werd gepraat over onderduiken en er Ls vooral lijdelijk verzet. Weliswaar heeft tweederde van de naar schatting 3500 nog aanwezige inwoners zich Za terdag voor registratie aangemeld, maar dat waren toch vooral degenen, die ln de verwachting leefden, dat hun een verblijfsvergunning zou worden strekt. Een aantal personen, die niet in het bezit van een verblijfsvergunning waren, doch zich niettemin niet voor evacuatie hadden aangemeld, zijn Zater dagmiddag gedwongen de stad te ver laten. Zonder tegenstand te bieden, be gaven zij zich op aanwijzingen van de politie naar gereedstaande autobussen. Inmiddels speurde de politie in de ver laten wijken naar achterblijvers VOOR Zondag was gerekend op de evacuatie van enige honderden per sonen. Daartoe lagen de Schelde en de Lely voor de haven gereed, om hen r Dordrecht te vervoeren. Maar ook Zondag werd het berekende aantal geenszins bereikt. Om kwart voor elf brachten een Het bezoekprogramma van de Koningin Het secretariaat van H. M. de Konin gin meldt, dat de berichten omtrent een voorgenomen beperking van de bezoeken van de Koningin niet geheel juist waren De Koningin is voornemens het be staande bezoekprogramma voor dit jaar zoveel mogelijk te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel van haar aandacht vragen. Uiteraard zullen hier- loor uitgebreide provinciale en streek-» Jezoeken aanvankelijk worden beperkt gr<- kant. Kran gemeten zal het volgens des kundigen nog wel een week of vier du ren, voordat de eerste treinen en auto's weer van Dordtrecht naar Breda kunnen rijden. Veel zal in dit opzicht afhangen van het welslagen der dichtingen van de gaten bij Zevenbergse Hoek en Willem stad en het drooglegge: achter gelegen polders. BRITSE COMMUNISTEN VERLIEZEN TERREIN Het aantal leden van die Communisti sche Partij in Groot-Brittamnië is tot 35.761 gedaald tegen 45.000 in 1950 en 60.000 in 1943. Dit is medegedeeld in een rapport, dat aan een speciale bijeen komst van 300 plaatselijke leiders is voorgelegd- In New-South-Wales (Australië) heeft Labour bij de verkiezingen zijn meer derheid behouden, In West-Australië veroverde Labour de meerderheid op de coalitie van Liberalen en Agrariërs. sleepboot en een barkas van de Britse marine 125 evacué's naar de Schelde. Anderhalf uur hadden zij aan de kade op dit vervoer staan wachten. Maar de felle wind joeg het water zo wild door de gaten in de havendam. dat de kleine schepen het vervoer naar de passagiers schepen, die de haven in het geheel niet kunnen binnenkomen, aanvankelijk niet aandurfden. Pas toen de wind wat ging liggen, begon de uittocht. Een trieste groep vluchtelingen, beladen met tas sen. manden en koffers: handwerks lieden en neringdoenden, ambtenaren en al wie verder niet onmisbaar wordt geacht. Behalve die 125 Zierikzeeërs, die des ochtends naar Dordrecht zijn vertrok ken, zijn Zondag geen evacué's af gevoerd. Het gemeentebestuur heeft be sloten dat zij, die geen verblijfsvergun ning hebben gekregen, tot vandaag ge legenheid hebben hun vertrek voor te bereiden. Maar dan moeten zij Zierikzee verlaten. In totaal zullen dan 187 ge zinnen ongeveer 750 personen moeten zijn geëvacueerd. Zondag is tijdens de kerkdiensten we derom gewezen op de noodzaak van evacuatie van hen, die niet in het ar beidsproces zijn Ingeschakeld. Politie hield in de straten mensen aan, om naar hun verblijfvergunning te vragen. Bij het ontbreken daarvan werd geen dwang uitgeoefend, maar uiteengezet, waarom evacuatie bittere noodzaak is. Ditzelfde gebeurde bij controle in de huizen. Daarbij werd er nog op ge wezen. dat de versterkte gemeente politie met het ln Zierikzee gestatlon- neerde detachement van de Rijkspolitie de achter te laten eigendommen zal be schermen. Het gemeentebestuur heeft voorts een speciale regeling getroffen voor de mid denstanders. De nog in Zierikzee aan wezige winkeliers die moeten evacueren (ongeveer 25) krijgen veertien dagen tijd om hun voorraden in te pakken en desgewenst mee te nemen. Hun gezin nen moeten echter vandaag vertrekken Winkeliers die Zaterdag en Zondag al zijn weggegaan, mogen enkele dagen terugkomen, Mede dank zij deze maat regelen bestond de hoop, dat de evacua tie vandaag zonder grote moeilijkheden wat de aangewezen 187 gezinnen be treft. haar beslag zou krijgen- In een achterbuurt van Saigon heeft een geweldige brand 5000 huizen in de as gelegd. Er zouden vijf personen om het leven zijn gekomen. Rede van Koningin op gramofoonplaat De importeurs van gramofoonplaten hebben besloten tot de uitgifte van een speciale gramofoonplaat. waarvan de gehele opbrengst zonder enige aftrek ten goede van het Rampenfonds zal komen. De radiorede, die H.M. de Ko ningin op de Nationale Gedenkdag heeft uitgesproken, wordt vastgelegd op een éénzijdige 25 cm langspeelplaat. De plaat draagt geen enkel merk. Zjj is voorzien van een speciale label. De kos ten van de opneming, het materiaal en het persen der platen worden door de importeurs gedragen. De N.V. Phonogram te Baarn belast zich met het organisatorische gedeelte van deze actie. Bestellingen moeten tot haar en tot haar vertegenwoordigers worden gericht. (Van onze correspondent) Londen, 16 Februari UET is tekenend voor de volgorde van onderwerpen, welke de Britse L belangstelling hebben, dat met uitzondering van de Times alle kranten vanochtend een hoofdartikel wijden aan de consequenties voor het Suez- kanaal van de overeenkomst inzake de Soedan, terwijl men vergeefs enige commentaar zal zoeken over het bezoek van de Franse premier en zijn ministers aan Londen om te spreken over de defensie van West-Europa. Over bezoek van Mayer en Bidault slechts gissingen Het is duidelijk, dat de algemene opinie in Engeland enige moeite heeft de bittere pil van de Soedan te slikken, en de meerderheid der populaire en conser vatieve kranten beijvert zich thans al zij het dan om verschillende motie ven de trom te roeren over de vol gende Anglo-Egyptisehe krachtmeting. ..die heel wat anders zal zijn dan de Soedan", zo wordt met opvallend gemak door enkelen verzekerd. Alleen de socialistische Daily Herald kan thans, met een kwalijk verholen ironie, er op wijzen, dat de conservatieve regering de wereldcondities even veranderd zal vin den als de Labourregerlng na de oorlog, en dat de geliefkoosde beeldspraak der conservatieve critici op buitenlands be leid van de Labour-regering, „de politiek van scuttle" (met de staart tussen de benen afdruipen) voor gebruik binnen de eisren partij herzien zal moeten wor- FEN Pools decreet, dat dateert van 10 Februari, en dat Vrijdag door Radio- Warschau is bekend gemaakt, be paalt dat de katholieke kerk geheel onder contröle van de regering zal wor-, den geplaatst. Benoemingen, overplaat singen en wijzigingen van functie behoe ven de goedkeuring van het presidium der regering of van regionale en plaat selijke autoriteiten, al naar de beteke nis van de waardigheid. Alleen Poolse burgers mogen kerkelijke functies be kleden en zij behoren de eed van trouw af te leggen aan de volksrepubliek. Het politieke aspect van deze zaak is belang- Mr Dr L. N. DECKERS, staatsraad en md-ministervierde Zaterdag in zijn voning te s-Gravenhage zijn zeven- igste verjaardag. Ir Th. Rijssenbeek liniesbood de jarige namens het 4.N.V.V. en de Stichting Totalisator Vederland en de Vereniging Draf- en Mensport een door de schilder L. G. Melis vervaardigd portret dan. Dage lijk (Van onze weerkundige medewerker) DE geruststellende vooruitzichten omtrent het springtij van vandaag blijken bewaarheid. Bij de vloed in de af gelopen nacht bleef het water zelfs beneden de normale stand en ook voor de springvloed van vanmiddag werd geen opstuwing verwacht. Dit betekent, dat het water dan 2 tot 2.50 meter beneden de stand blijft welke in de nacht van 1 Februari werd bereikt. Deze gunstige toestand hangt samen met het rustige weer op het zuidelijk gedeelte van de Noordzee, waar slechts een zwakke wind waait uit uiteenlopende richtingen. Ook voor de geteisterde gebieden in Engeland verloopt het springty dus zonder gevaar. Boven het noordelijk gedeelte van de Noordzee is de wind evenwel weer toegenomen onder invloed van een vrij diepe depressie, die zich van Usland naar Noorwegen beweegt. Op de windkracht in onze omgeving zal deze storing maai' weinig invloed hebben, maar wel draait de wind naar weste lijke richting, hetgeen het binnenstromen van zachtere lucht van de oceaan en een tijdelijk verdwijnen van de winter tot gevolg zal hebben. De overgang naar zachter weer zal hier en daar gepaard gaan met motregen en verder landinwaarts kan daaraan voorafgaande wellicht ook enige lichte sneeuw vallen. Inmiddels wordt ook voor Zuid-Scandinavië morgen dooi verwacht, maar in Duitsland, Frankrijk en het Alpen gebied handhaaft de winter zich voorlopig nog. AAN dit weerkundig overzicht moge het volgende worden toegevoegd. Op de door de watersnood geteister de gebieden heeft dus het met bezorgd heid verwachte springtij geen nadelige invloed gehad. Vanochtend om 4 uur 23 was het volgens de officiële tabellen hoogwater te Hoek van Holland. De tabellen gaven als verwaohting aan: 1.08 meter boven N.A.P. Het hoge water, dat met sprlngtjj gepaard ging, verliep geheel normaal, want de op het kritieke moment bereikte stand van het water was 0.84 meter boven N.A.P, dus lager dan de verwachting. Het ls te hopen, dat ook bij een volgend springtij harde wind achterwege blijft, want ,,wij zrjn zeer kwets baar. veel meer dan ik had gedacht" aldus verklaarde gisteravond de direc teur-generaal van Rijkswaterstaat, 'r A. Maris, na een inspectietocht per vlieg tuig boven de overstroomde gebieden. Ir Maris kon niet optimistisch zijn. ..Vele gaten in de dijken zijn weliswaar gedicht, maar slechts voorlopig, Ruw is de helft van de totale lengte der dijken in het geteisterde gebied zwaar beschadigd en gevaarlijk blootge steld aan het risico van latere voorjaars- stormen". Het spreekt vanzelf, dat in de afge lopen nacht de grootste waakzaamheid heerste. Nergens echter was de toe stand alarmerend. Het meest werd ge- SPRINGTIJ KALM VERLOPEN let op de weg van Zierikzee naar Brouwershaven, de dijk bij Nleuw- Vossemeer en de polderdijk bij Bru;- nisse. Djjkwaehten hadden vla de veld telefoon contact met de militaire commandoposten. De ruim 2000 solda ten, o.w. 500 Belgen en 300 Amerika nen, die in deze sector de wacht hiel den, konden echter in het geruststel lende besef verkeren, dat de situatie, waarvoor zij zich zulke grote opo ringen hebben getroost, geconsolideerd was. In Zierikzee. Bruinisse en Brou wershaven waren alle troepen ge consigneerd. De nacht was er rustiger dan welke ook in de laatste twee weken. Gisteravond nog waren de ge vaarlijkste punten verkend. Auto's met zandzakken stonden gereed. Vanochtend konden de militairen hun taak met voldoening en vertrou wen overdragen aan het leger var burgers: mannen van de D.U.W., dt Heidemaatschappij en de Amsterdamse Ballastmaatschapprj. De militaire tele foonlijnen. die zulke belangrijke dien sten hebben bewezen, blijven echter nog liggen. Ook zullen enkele dukw= achterblijven om de communicatie tus sen de overstroomde gebieden te onder houden. De zoeklichten blijven even eens paraat. De burger-arbeiders zullen echter, in tegenstelling met de militairen, niet des nachts doorwerken Zodra de avond invalt, worden zij teruggebracht naar veiliger plaatsen, waar zij onderdak hebben. wekkend. Op 27 Januari zijn te Krakau drie opposanten ter 'dood veroordeeld, onder wie een priester, pater Lelito. Ten- ;evolge van allerlei aanklachten tegen Ie geestelijkheid van Krakau en tegen de aartsbisschop mgr Rozpond en diens1 coadjuctor heeft o.a. de Trybuna Ludu een deel van de hogere Poolse geestelijk heid er van beschuldigd, met het Vati- caan „samen te zweren" om een Ameri- kaans-Westduitse alliantie te steunen, teneinde aan de Duitsers hun verloren (nu Poolse) gebieden terug te geven. De Paus verhief de Poolse primaat, mgr Wyszynski, tot kardinaal, en daarin zagen de Poolse communisten een bewijs van aanmoediging van de zijde van het Vaticaan om allereerst trouw te blijven aan Rome. Mgr. Wyszynski is dan ook niet naar Vaticaanstad gegaan, om daar de kardinaalshoed in ontvangst te ne men. Op 30 Januari 'heeft een comité van geestelijken, die geheel achter de regering staan, maatregelen geëist tegen ..de misdadige activiteit" van een deel der andere priesters en de regering aan gespoord. hun een waarborg te vragen van hun loyaliteit. Het nieuwe decreet eist nu zulk een eed van trouw. De Poolse geestelijkheid is echter door de eeuwen heen nauw verbonden geweest s commentaar met het lot van het vrijwel geheel ka tholieke volk en nimmer beschuldigd van gebrek aan patriottisme. Haar af keer betreft de toenemende Russische voogdij, waarbij de oude tegenstelling tussen de Russische orthodoxie en het rooms-katholicisme mede een rol speelt DE anti-Russische gezindheid in Polen is bij de oudere generaties onuit roeibaar: niet slechts tsaristische onderdrukking is daaraan schuld, maar ook het feit. dat in 1939 de Sowjet-Unie en Hitler-Dultsland het toenmalige Polen onder elkaar verdeelden. Maar toen het nieuwe vaderland herrees, naar het Westen verplaatst tot aan de Oder- Neisse-lijn, heeft de geestelijkheid zich solidair verklaard met het volk. Bij de overeenkomst van 14 April 1950 tussen de bisschoppen en de regering heeft de kerk verklaard, dat ,,de herwonnen ge bieden een onafscheidbaar deel van de den. Alle kranten zijn het er, wat het Suezkanaal betreft, natuurlijk over eens, dat er geen vacuum achtergelaten mag worden door de terugtrekking van het Britse garnizoen, en dat het niet alleen bij een plaatselijke militaire regeling voor de kanaalzone kan blijven, maar dat het gehele Nabije Oosten in het bij zonder Israël, als een defensieve gordel om dit wereldknooppunt gevestigd moet worden, bij wijze van voorwaarde voor enige Anglo-Egyptische overeenkomst. Uiteraard heeft de Russische toenade ring tot de Arabische wereld een zekere urgentie verleend aan een van de fac toren. die in het spel zjjn. JAT betreft het Franse bezoek aan Londen doen eigenlijk alleen geruchten de ronde bij gebrek aan enige betrouwbare commentaar. Men kan er naar gissen, dat de Fransen bereid waren het supra-nationaal element van de E.D.G. te amenderen in ruil voor Britse deelneming, waar op van Engelse zijde te kennen zou zijn gegeven, dat dit de bodem uit het gehele systeem zoxi slaan. De voorgenomen gemeenschap zou dan niet anders dan een militaire allian tie worden met de waarschijnlijke ongunstige gevolgen voor het plan- Schuman en een overbodig territo riaal verbond onder de overkoepeling van de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie. Op economisch gebied is gemak kelijk te raden dat Engeland weer de dooddoener van deze overgangsperiode gedebiteerd zal hebben: „Wacht maar tot na de besprekingen van de ministers Eden en Butler in Washington". Eerlijkheidshalve moet ook worden erkend, dat het standpunt van Engeland tegenover de E.D.G., en wat betreft de Franse handel met dit land. zo overbe kend is, dat herhaling alleen zin zou hebben. Indien er enige kans op wijzl-1 ging zou zijn. Die is er voorlopig niet, behalve misschien op een enkel onder geschikt punt zoals een minieme verrui ming van franse export of verruiming van de toeristentoelage. Een beslist positief voordeel van het Frans-Brits contact ls echter geweest, dat een eenheidsfront kan worden ge toond tegenover Washington, in het bij zonder op het gebied van het Verre Oosten, dat hier met zorglijke ogen wordt bekeken. republiek vormen". Zij zou zich verzet ten tegen het streven der Duitse geeste lijkheid naar revisie en bij het Vaticaan aandringen op wijziging van de vroegere grenzen der diocesen en op benoeming van permanente Poolse bisschoppen voor de „herwonnen" gebieden. Natuur lijk is dat niet geschied, want de nieuwe grenzen van Duitsland moeten officieel nog bij vredesverdrag worden vastge steld. Meer dan ooit wordt daarom aan het Vaticaan verweten, dat het de zijde heeft gekozen van de Westduitsers en van de... Amerikanen. In 1950 is de Paus in Polen erkend als hoogste auto riteit met betrekking tot aangelegen heden van geloof, moraal en kerkelijke jurisdictie. Nu schijnt aan het Vatlcaan die jurisdictie te zjjn ontnomen: benoe mingen enz. vereisen de goedkeuring van de regering. De hiërarchie moet haar banden met het Vaticaan sterk ver zwakken. De verscherping van de koude oorlog leidt op bevel van Moskou ln het Sowjetblok tot actie tegen elke bewe ging met internationale relaties. In de satellietlanden nemen de spanningen daardoor toe. wat weer tot versqherpmg leidt van de dictatuur. In feite zucht het Poolse volk onder vreemde heerschappij, en het nieuwe decreet illustreert dit ten overvloede. Wijziging E. D. G. Boncour wantrouwt de Duitsers rPE Bonn wordt verklaard, dat bondskanselier Adenauer de Franse nota over de aanvullende protocollen by het E.D.G.-vedrag in haar huidige vorm onaanvaardbaar acht. Hij zou tegenvoorstellen doen, Van betrouwbare zrjde is door Reuter te Parijs vernomen, dat de Franse mi nisters te Londen hebben voorgesteld, dat Groot-Brittannië zich in het minis terscomité. waarin het E.D.G.-verdrag voorziet, door een volledig bevoegde af gevaardigde zal doen vertegenwoordigen en niet door een waarnemer. De bejaarde Franse staatsman Paul- Boncour. indertjjd pleiter voor collec tieve veiligheid in de Volkenbond, heeft Zondag op een bijeenkomst van oud strijders de Europese Defensie-Gemeen schap een dekmantel voor de Duitse her bewapening genoemd. Hjj vreesde, dat West-Duitsland de verloren gegane ge bieden (bijv. in Polen en Elzas-Lotha- ringen) wil terug hebben en dat een her bewapend Duitsland het sterkste land in Europa zal worden, dat zich met Rus land zou kunnen verbinden, om verloren terrein te herwinnen. Advertentie-lngez. med.) r s Rijschool Succes ZET DOOR met haar prijsverlaging. Met in gang van heden heeft Autorijschool „Succes", de Clercqstraat 69, Tel. 84189. A'dam de prijs van haar lesuren van t 7.- tot f 6.- verlaagd. (Uitsluitend K.N.A.C. instructeurs) Verh. Nw. Opeis z. chauffeur

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1