RAMPEN OVERAL TER WERELD Te landter zee en in de lucht Noodlottig spoorwegongeluk in Italië - 40 Mensen levend verbrand in een autobus Batavierboot had een aanvaring Treinmachinist omgekomen bij hornet verongelukt botsing in de buurt van Gouda Dank voor hulp Met de Noorderzon vertrokken BESLAG OP OLIE UIT PERZIË Wind blijft zwak De Elzas in rep en roer Herstel gaat door, maar men is op alles voorbereid Russen inviteren Nederland Johan Willem Frisostraat Badplaatsen zullen op tijd klaar zijn Limburg zonder carnaval Eisler zit tussen twee vuren Japanse meisjes in opstand Overwegend droog üüii Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Maandag 16 Februari 1953 74ste Jaargang No. 39. Pry's 13 cent 46 cent per week NAPELS (Reuter en A.P.) Een noodlottige reeks van trein-, bus-, scheeps- en vliegtuigongeluk ken, branden en aardbevingen heeft in het afgelopen weekeinde aan talloze mensen in verscheidene landen het leven gekost. TREIN Op Zondagmorgen te half vier, ter wijl de reizigers lagen te dommelen op hun banken, is de expres van Bari naar Napels op het emplacement van Benevento uit de rails gevlogen. Negen wagens sloegen om en de tiende brak los Het Amerikaanse troepentransport schip General IVTuir heeft 62 passagiers en een deel van de bemanning over genomen. terwijl de rest aan de pompen een vertwijfelde poging deed om het schip te behouden. Zondagmorgen is de 586-tons Stanley Foree in het Ka naal gezonken: de elf opvarenden zijn door een ander Brits schip aan boord genomen. BRANDEN Branden hebben tijdens het week einde een fabriek van vuurwerk by Tokio, een fabriekswyk te Paterson ln New Jersey (V.S.) een klooster in Tibet, een inrichting voor geesteszieken Tloor teeen de muur van een .bevolkte slad.uijk electnsch kabelhuisie. Brandweerlie-1 den en politie hebben 21 doden en 25 van Sa,8°" »s Sele5d' B" gewonden geborgen. De slachtoffers zijn allen Italianen. AUTOBUS Eveneens op Zondagochtend, en ook voor het aanbreken van de dageraad, zijn ten Noorden van Manilla meer dan veertig mensen levend verbrand in een bus, die misleid door de duisternis naast een brug in de rivier reed en in brand geraakte. Er 7,yn achttien gewonden onder de passagiers, merendeels han delslieden. die naar huis terug keerden na een bezoek aan de inter nationale jaarbeurs te Manilla. VLIEGTUIG Een DC 6 van een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij met 41 passagiers en een vijfkoppige bemanning, waaronder twee stewardessen, is Zaterdag vermist op een vlucht van Florida naar New Orleans. Bij het aanbreken van de dag zijn boten en vliegtuigen afgegaan op de noodsignalen van een of meer rubber- vlotten. waarop een aantal mensen uit de lucht konden worden gezien. Er is een aantal jijken aangespoeld bij Mo bile aan dekust, ongevger halverwege Jiei traject waarover een vliegtuig nor maal twee uur doet. SCHIP Het Italiaanse motorschip Tripolitaiiia (2766 ton) bevond zich gisteravond in zinkende toestand in de Straat van Sicilië. ROTTERDAM. Tijdens mist is gis terochtend het uit Londen komende pas sagiersschip Batavier, dat de dienst Rotterdam—Londen onderhoudt, ter hoogte van Maassluis in aanvaring ge komen met het 3696 brt. metende Duitse m.s. MSulheim-Ruihr rederij Hugo Stinnes te Hamburg dat op weg naar zee was. Het Duitse schip kwam door de aan varing bij Maassluis aan de grond te zitten en is gistermiddag losgekomen. De Batavier H kwam bijna zonder op onthoud in de Jobshaven te Rotterdam aan. De foto toont de Mulheim Ruhr. rampen zyn vele tientallen mensen in de vlammen omgekomen, honderden ge wond en verscheidene duizenden dak loos gemaakt. De sjah van Perzië heeft gisteren het dorpje Turroed bezocht, waar Donder dag meer dan duizend mensen door een aardbeving zijn omgekomen. Hulp van hel Amërikaanse en het Internatio nale Rode Kruis is onderweg naar de weinige ^overlevenden van~ deze natuur ramp, die merendeels in de open lucht kamperen door huizengebrek en vrees voor nieuwe aardschokken. Jeep onder kraanwagen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad GOES. Gistermorgen is bij Nieuw- land een Belgische jeep bij het passeren van een dijk onder een kraanwagen Zaterdag is de trein uit door de machinist van de trein, de 48- 1 cen^NTnieHandse kornet*' die^als "cei^ ijS C, Orim,™ t,V SiSSSl,;™ B^tcï S «,GSXSb™S..™*r h,J 4 tew Het Slachtoffer was gehuwd en had J!™, .ÏÜÏÏl!!? drie kinderen. GOUDA. Alphen, die om 11.45 uur in Gouda zou arrtvererv nabij Gouda, even voor de brug over de Gouwe, in botsing geko men met een uit de richting Gouda ko mende locomotief. De locomotief drong 'In de trein, waar- Boodschap van de Prins aan buitenlanders LONDEN CAP en ANP). Prins Bern- hard heeft in zijn kwaliteit van inspec teur-generaal van de koninklijke land macht een boodschap gezonden aan de Britse minister van defensie. lord Alexander, waarin hij dank brengt voor de hulp, door eenheden van de Engelse marine en luchtmacht tydens de ramp aan Nederland verleend. Lord Alexan der heeft later zyn erkentelijkheid voor die boodschap uitgesproken. De chef van de generale staf luit.- gen. B. R. P. F. Hasselman heeft tijdens een bezoek aan de Franse troepen bij Rucphen de commandant van die troe pen, kolonel Robert, gecomplimenteerd voor het voortreffelijke werk, dat door de Fransen is en nog wordt verricht. kwam te zitten en ter plaatse overleed. Op de spoorlijn van Bari naar Napels is gisteren een geweldige ravage aangericht, toen een sneltrein met een vaart van honderd kilometer de laatste bocht voor het station van Benevento naderde, en de remmen weigerden. Des avonds waren er 21 doden en SO gewonden geteld onder de passagiers, van wie velen nog sliepen toen hel ongeluk gebeurde. Een baby van zestien maanden is ongedeerd teruggevonden naast de lijken van zijn ouders. Eigen telefoto De 56-jarige reizigejs de heer Th. de Jong uit Gouda, kreeg een aan'tal niet ernstige wonden en behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. De spoorlijn GoudaAlphen bleef voor het vei-öere van de dag versperd. D,e dienst tussen beide plaatsen werd met auto bussen onderhouden, J'O ongevsiienploeg uit Utrecht, zorg de voor het opruimingswerk waarmee zij 's avonds gereed kwam. Het treinver keer GoudaRotterdamDen Haag on dervond enige vertraging. 18 Millie tekort Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HILVERSUM. De 29-jarige boek houder P. B. uit Bussum had van de di rectie van een Hiiversumse rijwielfa- briek, waar hij een vertrouwenspositie had, wegens gezinsomstandigheden een paar dagen verlof gekregen. Toen hij echter na geruime tijd niet kwam opda gen en blijkens informaties buitenlands vertoefde, rees wantrouwen en liet men een accountansonderzock instellen in de boeken. Al spoedig kwa Maar de kapitein van de Miriella'werd inet gejuich en cadeautjes begroet VENETIË. (Reuter.) De president tankboot tegen zich zeggen, toen hij van de rechtbank heeft conservatoirZaterdag in Venetië aan wal stapte. beslag laten leggen op de 5000 ton Per- j Het was de Perzische gezant, die dit zische olie, die hier uit de Miriella integen hem zei. Hij was met zijn vrouw een tank aan land wordt gepompt. Bin-jen kinderen en de meeste personeels- nen twee weken zal hij uitspraak doen)leden van het gezantschap in een grote Voor ongerustheid is er geen reden Van onze weerkundige medewerker De hoogste stand van het water wordt vandaag in Hoek van Holland te 16.34 uur verwacht. Gelukkig is er te melden, dat er in deze dagen geen schijn van kans is op een storm vloed, men mag zelfs verwachten, dat de in de getijtafels berekende stand van het water niet geheel zal worden bereikt, daar de wind zeer zwak en aan onze kust zelfs aflan dig is. Er is dus geen enkele reden tót enige ongerustheid. Het water in Nederland staat onder invloed van een rug van hoge druk, die zich van het Westen naar het Oosten over de Waddeneilanden en de Duitse Bocht uitstrekt. Aan de Noordzijde van de rug zijn nogal wat depressies, maar daarvan heeft het Zuidelijke deel van de Noordzee geen last. De wind is daardoor op vele plaatsen in ons land geheel gaan liggen, waardoor het vooral in de Noordelijke provincies, waar de meeste sneeuw ligt, hard is gaan vriezen. Leeuwarden meldde Zon dagochtend 15 graden, Rampspol bij Kampen 11 graden vorst. Zondag steeg het kwik daar tot op het vries punt en gisteravond negen uur vroor het in Leeuwarden al weer 8 gra den en in Groningen 7 graden, waarbij mist was ontstaan. Het is dus nog volop winter. Belangrijke veranderingen waren er gisteravond nog niet in dit weer type te ontdekken. Plaatselijk is nog wat sneeuw te wachten, maar veel zal dit niet kunnen zijn. t. K. Franse regering tussen hamer en aambeeld STRAATSBURG (Reuter). De Franse regering is in een moeilijk parket gekomen door de openlijke agitatie in de Elzas tegen de vonnis sen over de ElzasSer beklaagden in het proces-Oradour gewezen, en de aandrang die van andere zijde op haar wordt uitgeoefend, niet toe te geven aan deze pressie. Duizenden Elzassers zijn gisteren in kerken en bij oorlogsmonumenten bijeen gekomen om te protesteren tegen de ver oordeling van hun landgenoten. De regering poogt de storm te bezwe ren door de belofte van René Pleven, öfe minister van defensie, dat een voorgeno men wetsontwerp om de veroordeelden amnestie te verlenen, met voorrang in het parlement zal kunnen worden be handeld. In de Elzas wordt de strijd voor am nestie gevoerd met aanplakbiljiXten, rouwfloersen en kransen; alle carnavals feesten zijn afgelast, en de rijke provin cie dreigt ook al in een belastingstaking te gaan. De Franse schatkist zou dit moei lijk verdragen. Jaar zonder ongelukken NEW YORK (USIS). Dc Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen die binnenlandse lijnen bedienen, hebben juist een vol jaar zonder ongelukken afgesloten. In die tyd is er elke zeven seconden een vliegtuig opgestegen of geland. Nog steeds evacuaties uit voorzorg Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Met een grote mate polder en de Serrarenspolder bij Osse- van paraatheid wachtte men op het nisse zijn nog open. Te Goes zijn twee hoofdkwartier van de Nederlandse ter- j Belgische compagnieën uit Leopolds- ritonale bevelhebber Zondagavond de burg gestationneerd, gereed om in nood- Mh""gevallen bij het komende springtij in te grijpen. over de eigendom van de olie, die vol gens de advocaten van de Anglo Iranian van haar is gestolen. U bent een held, hoorde Amilcare Mazzeo, de kapitein van de Italiaanse HELSINKI. aariAiët 'licht* I Zondagavond ter gelegenheid van de dat B. frauduleuze" handelingen had ver-1 reldkampioenschappen in het hardrijden richt en inmiddels kon worden vastge- iin Restaurant Royal te Helsinki aan deel- steld, dat hij in enkele maanden tijds nemers en officials werd aangeboden no- een bedrag van f 18.000 had verduisterd.bigden de Russische officials de Neder- -r, landse schaatsenrijders uit voor een wed- Door middel van cheques waarvan te Moskou en te Alma Ata. een hij de door de directie ïnigairaMe bettra- invitatie, welke n„E door de autoriteiten ?en.. ,0<?' J V maak-jn ,je Russische hoofdstad bekrachtigd groene bus uit Rome aan komen rijden. De kapitein kreeg een zilver sigaretten doos met inscriptie van de gezant, en een bos rose anjers van de vrouw van de gezant. Ik deed slechts mijn plicht, ant woordde de grijzende kapitein, die tot achter zijn oren bloosde onder het geestdriftige welkom van een grote menigte Perzen en Italianen. Dr Francesco Mortillaro, de direc teur van de Supor-maatschappij, die de Miriella heeft bevracht, zei, dat deze Tijdens het banket, dat uelesenheid van de we- "^gelegenheid kan verschaften aan vele va nde talrijke werklozen in Italië. Ik hoop, dat de president van de rechtbank in Venetië daar rekening mee zal houden. gebeurtenissen van de komende nacht af. Het weer was gunstig, maar deson danks wilde men geen enkel risico lopen. Er waren nog critieke punten. Vrijdag waren er in de buurt van Zon- nemaire nog twintigduizend zandzakken afgeworpen. Ook de mededeling, dat een gedeelte van de inwoners van Zon- nemaire_, Brouwershaven en Noord- gouwe op de hoogstgelegen punten is geconcentreerd en dat indien nodig de overige inwoners met ter plaatse aan wezige ducks eveneens naar de hoger gelegen punten kunnen worden ver voerd. duidt nu niet bepaald op gun stige omstandigheden. In Oude Tonga zijn vier legerings schepen gearriveerd Uit Vlissingen werden 225 mensen per schip naar Dordrecht geëvacueerd. Vandaag wordt begonnen met het te rugbrengen van de mannelijke bevol king van Ooltgensplaat. Het gat in de dijk bij Kruiningen op Zuid-Beveland blijkt vijfhonderd meter breed en 22 meter diep te zijn. Aan de andere kant blijkt, dat met het herstelwerk vorderingen zijn ge maakt. Het gat in de Oosthavendijk bij Brouwershaven werd b.v. gedicht en op Texel vordert het werk gestadig. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de mees te dijken zo goed als mogelijk zeer ver sterkt en waterkerend gemaakt. Twee gaten, namelijk bij de Nieuw-Neuzeiv In Överschie brak gisteravond brand uit in een bakkerij. Dank zij snel optre den van de brandweer bleef de schade Vrij gering en kon uitbreiding worden voorkomen. Wel werden een aantal duiven door de vlammen gedood. if= door een zaj moeten worden. In beginsel heeft te meestal van 1.000 .gulden kleine wijziging 4.000 gulden zag hij I Klaas Schenk de uitnodiging voor deze ^a,ns_?.e1 behoorlijk bedrag van de bank-1 wedstrüden, welke in het volgend sei zoen zullen moeten plaats vinden, aan- relcening van de rij wielfabriek af schrijven. Uiteraard moet hij geweten hebben, dat dit geknoei in een vrij kort tijdsbestek aan het licht moest treden en dat ontkennen dan onmogelijk zou zijn. Vandaar dat hij vermoedelijk met het verduisterde geld naar het buitenland is vertrokken, waarbij aan Oostenrijk wordt gedacht. Nasporingen door de recherche, bleven tot nu toe vruchteloos. Franse politie hielp de getroffenen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Zaterdagavond hiel- vaard. Herstel aan de kust ZANDVOORT (ANP). In het sei zoen 1953 zal Zandvoort geheel gereed zijn de badgasten als vanouds te ontvan gen. De bedrijven op het strand, die den drie grote vrachtauto's, 12 ton I zware schade hebben geleden, zullen bij goederen bevattende, stil voor het Rot- het begin van het seizoen geheel her- terdamse hoofdbureau van politie. De i steld zyn. Ook het zwembad aan het inhoud, van de auto's was het resultaat, strand wordt hersteld, van een inzamelingsactie onder de Uit Schcveningen komen eveneens gun- Parijse politie voor de collega's uit het stige berichten. Onvoorziene omstandig- getroffen gebied. Bo-vendien overhan- heden voorbehouden, zal de exploitatie digden de Franse politiemannen nog j in het komende seizoen geen moeiljjk- drie millioen francs I heden ondervinden. Ten blijke van waardering voor de militaire bijstand, in het bijzonder door de H.-com- pagnie van het 332e bataljon Johan Willem Friso, heeft de gemeente Krabbendijke op Zuid- Beveland na spoedvergadering besloten een der straten te her dopen in Johan Willem Friso straat. De foto toont, hoe solda ten „hun" naambordje bevestigden. Vf*- Nieuwsdienst Alg. Dagblad MAASTRICHT. Op deze carnavalszondag was. Maastricht, wel de sober ste en ingetogenste stad van Nederland. Het Vrijt hof, anders het glanzende middelpunt van een dol dwaze carnavalsviering, was stil en donker. In de ochtend hadden zich wel schuchter en onwennig een paar kleine comboys en indiaantjes op straat ver toond, doch hun voorbeeld vond geen navolging. De schade die Limburg door de afgelasting van het carnaval heeft gele den, is zeer groot. Men schat het verlies dat al leen de Maastrichtse mid denstand heeft geleden, op enige millioenen. Ho tels, die volgeboekt wa ren. werden plotseling akclig-lege huizen. Muziek- contracten werden verbro ken, kellners werden naar huis gestuurd. Toch is er van een abnormale trek naar België en Duitsland, waar volop wordt gefeest en in grotere vrijheid dan in Limburg ooit is ge beurd, geen sprake ge weest. Wel hebben de grenskantoren het iets drukker gehad dan op andere dagen, doch van een massaal wegtrekken is geen sprake geweest. In Venlo was het Zon dag normaal, De zaalhou ders die indertijd muziek- en dansvergunningen had den, hadden die ook voor gisteren gekregen. Te Sit- tard werd wel muziek gemaakt, doch niet ge danst. In Heerlen; idem. Hier hebben de mijnwer kers Zaterdag voor de tweede keer extra uren gemaakt en daarmee weer een millioen gulden voor het rampenigebied ver diend. Zaterdag dflen zij dat nog eens over, zodat dan door de particuliere-1 en Staatsmijnen ruim drie millioen kan worden af gedragen. Donderdag komen de Limburgse carnavalsver enigingen tezamen om zich te beraden of het moge lijk is, in April of Mei i iets te laten gebeuren wat op carnaval gelijkt. BERLIJN (Reuter en A.P.) Het West- berlijnsc blad Telegraf wist gisteren te melden, dat de afgezette Oostduilse minister van propaganda Gerhart Eis ler naar West-Beriijn is gevlucht. Hij zou zich schuilhouden bij vrienden. Op 1 Januari van dit jaar verloor Eisler zijn baan als perschef van de Oost- duitse regering, die hij in 1949 had ge kregen na z\jn illegale vlucht uit Ame rika, waar hij als communist nr. 1 te boek stond. Als Amerikaanse autori. teiten hem vinden, zullen zij deswege nog een appeltje met hem te schillen hebben. Reeds lang werd aangenomen, dat Eisler in ongenade was gevallen, ten eerste omdat hü Jood is, en ten tweede omdat -, hij de tweede wereldoorlog groten- Mühtfiën deels m de Westelijke wereld heeft zürfch doorgebracht. wenen KRULLEN VERBODEN Een meisjesschool in Tokio heeft 44 leerlingen van school gestuurd, die geen acht hadden geslagen op het verbod om de lessen bij te wonen met geperma nente haren. Een aantal andere meisjes zou slechts weer op de school worden toegelaten als zij een brief met excuses van hun ouders meebrachten. De reglementen van de school verbieden permanent waves, lang haar en het gebruik van lippenstift. Zij schrijven de lengte van de rokken, de haar linten en de nagels voor. Een aardig Japans meisje van zeventien jaar klaagde: „Er is zoveel verboden dat ons leven gewoon miserabel wordt" en een ongeruste vader zei: „De huwe lijkskansen van mijn dochter worden geruïneerd als zij er uit moet zien als een onverzorgde soldaat". Het Japanse ministerie van onderwijs ontving tal van pro testen van ouders die kinderen op de school hebbenmaar de directrice is onvermurwbaar. Zij zegt dat gehoorzaamheid nog steeds de eerste plicht is van de Japanse vrouw. Verwachting tot Maandagavond In de ochtend hier en daar mist en mati ge vorst. Overigens overdrijvende wolken velden. overwegend droog weer en lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. Matige tot zwakke wind, overwegend tussen Noord en Oost. Miesje: Goed begin. Zon op 7.54 tot 17,55. Maan op 8.32 tot 21.51. E.K. 20 Februari. aan de voet van de Beurstoren te I i Rotterdam ¥7^x /-1. Europa Rapporten van gisteravond 7* u ftwA Aman/Xfï i wèS1 "wind m/s' Helsinki licht, bew Windstil Oslo nevel Windstil Stockholm geh. bew. WNW 1 Kopenh. half bew. Windstil :w. bew. NNO 2 1. bew. ONO 7 sneeuw NO 5 v. bew. NNO 8 onbew. NNO 5 regen Windstil nevel NNO 1 nevel ONO 2 ■el NO 6 Londen Amsterdam Brussel Parijs i Bordeaux Nice Warschau Berliji evcl O

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1