Evacuattó heeft stroef verloop Autobus in ravijn Schouwen in gevaar Ontruiming van Zierikzee is dringend noodzakelijk Spoorwegongeluk in Italië Trein botst op locomotief Bestuurder gedood Protestactie* in de Elzas probleem voor de regering Eisler naar het Westen gevlucht? Aansluiting van Israël bij NAVO? Driehonderd vermisten Springtij; geen ongerustheid V erkiezingsstrijd FRIESE Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. KOERIER 'hankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 39 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telel 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5.45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week Giro 272334. TVE ontruiming van Zierikzee heeft Zaterdag en Zondag geen vlot -"-J verloop gehad. Verscheidene bewoners gaven geen gehoor aan de oproep zich te laten registreren met het doel zich aan de evacuatie te onttrekken. De politie bracht Zaterdagmiddag reeds de eerste weigeraars met een bus naar een in de haven gereed liggend schip. Vandaag worden de laatste bewoners afgevoerd. Slechts zij, die een speciale verblijfsvergunning hebben en beslist nodig zijn voor het herstel van de dijken of het functionneren van de openbare diensten mogen blijven. Adviezen, aanmaningen en zelfs last gevingen konden vele bewoners van Zierikzee er Zaterdag niet toe brengen hun stad te verlaten. Ook de woorden van prins Bernhard, minister Beel, op roepen tijdens kerkdiensten en be kendmakingen van de burgemeester le verden de eerste dag geen groot re sultaat op. Onderduiken Zaterdag en Zondag hoorde men in Zierikzee weer herhaaldelijk het woordje „onderduiken". De evacuatie is evenwel beslist noodzakelijk. Uit Den Haag kwam Zaterdag een officier van de Rijkspolitie over. Onder diens leiding zullen de bewoners zonder ver blijfsvergunning worden opgespoord. Zij zullen zonder pardon op de boot worden gezet. Over het algemeen verwacht men, dat niet zal worden geaarzeld zonodig over te gaan tot het nemen van krach tige maatregelen. De politie controleert vandaag de wijken op eventuele ach terblijvers. Politie beschermt I~ÏE sneltrein BariNapels liep Zon- *^dag in de buurt van Benevento met grote snelheid uit de rails. Bü dit on geluk kwamen minstens 21 personen om het leven; van de vele gewonden moesten 25 in een ziekenhuis worden opgenomen. De machinist en zijn assistent, die ook in het ziekenhuis zijn opgenomen, staan onder politiebewaking. Volgens de stationschef van Benevento reed de trein veel te snel in de bocht voor het station, waar het ongeluk gebeurde. (Reuter). Bij een spoorwegongeluk in Argen tinië kwamen 23 personen om het le ven. De trein stortte in een ravijn van vijftig meter diepte. De meeste rijtui gen lagen ondersteboven. EEN autobus, die op weg was van Ilocos naar Manilla, is in een diep ravijn gereden, vermoe delijk omdat de chauffeur in slaap was gevallen. Het voertuig vloog onmiddellijk in brand. 23 Personen werden levend verbrand, terwijl 28 inzit tenden ernstige verwondingen op liepen. De chauffeur poogde zelfmoord te plegen. Vier kilometer is de veerboot Willems dorp, die de verbinding onderhield tus sen Kruiningen en Parkpolder, door de onweerstaanbare kracht van de elemen ten weggeslagen. Thans ligt het schip op het land tussen Krabbendijke en Kruiningen. Bij gunstig weer zal men trachten de Willemsdorp weer vlot te krijgen eigendommen In de gisteren gehouden kerkdien sten wees men opnieuw op de nood zaak van evacuatie van hen, die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. De politie hield gisteren in de straten Ook een hokkeling VEEHOUDER DE JONG uit Hoorn- sterzwaag kan tevreden zijn. Zijn goed voorbeeld om een koe en een kalf beschikbaar te stellen voor de zwaar gedupeerde collega's in het rampgebied, heeft navolging gevon den. Het was al weer een veehouder uit Hoornsterzwaagdie Zaterdag morgen ons redactiebureau binnen stapte. Hij moet zo hebben gedacht: met een koe en een kalf is de zaak niet compleet. Daar hoort voor de op bouw van een beslag vee een hokke ling tussen in. Dus kwam hij een hokkeling aan bieden. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB (Van onze weerkundige medewerker). Barometerstand hedenmorgen 8 uur: 1023 mb 767 mm). Tendenz onveran derd. Temperatuur uitersten max. 4- 1.2 gr. C (—1.7 gr. C); min. —2.6 gr. C 12). Geen neerslag. Vorst neemt af Temperatuurverschil tussen Noord- en Zuid-Friesland was groot. Zaterdagavond en -nacht daalde het kwik tijdens windstoten sterk, waar door er in Friesland lagere tempera tuurwaarden voorkwamen dan waar ook in Nederland. In Leeuwarden was het minimum in de hut 15 gr. C., in Zuid-Friesland 12 gr. C. Gok in de afgelopen nacht vroor het in de Friese hoofdstad nog 11 gr. tegen 3 gr C in Zuid-Friesland. De rug van hogedruk. die zich van de Azoren over Engeland en de Noord- zeer naar Rusland uitstrekt, beweegt langzaam naar het Zuiden, waardoor wij geleidelijk in een zone met Weste lijke winden zullen komen en de vorst langzaam verder zal afnemen. Een die pe depressie die uit de Sahara naar Italië is getrokken, breidt zich nu naar de Balkan uit en is voor ons van geen betekenis. Marokko en Italië hadden dit weekend zeer slecht weer. In Oran (Noord- Afrika) viel voor het eerst sedert 20 jaar weer sneeuw. In Triëst werden windstoten van 145 km per uur geme ten. HOE HET WORDT (Vanmiddag tot morgenavond Overwegend bewolkt en geen neerslag van zetekenis. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt of lichte dooi. de mensen aan en vroeg hun naar <le verblijfsvergunning. Konden zij die niet tonen, dan vertelde de politie waarom ontruiming van Zierikzee noodzakelijk is. Ditzelfde gebeurde gisteren bij de controle in de huizen. Daarbij wees men er op, dat de versterkte gemeen tepolitie met het in Zierikzee gesta- tionneerde detachement van de Rijks politie de achter te laten eigendommen van de bewoners zal beschermen. Bij verscheidene Zierikzeeërs nam men daarmee de laatste weerstand om de stad te verlaten, weg. Afscheid valt zwaar Gisteren verlieten talrijke bootjes de haven van het stadje. De gezichten van de op elkaar gepakte evacué's stonden grimmig. Het afscheid viel hen zwaar. De vrouwen persten de lippen op el kaar; de mannen mompelden een boos woord. De stemming onder de evacué's was bitter. Sommige mensen begrijpen niet waarom ze de stad moeten veria-,, ten. Anderen menen, dat ze niet gemist kunnen worden en beslist op het eiland moeten blijven. En velen denken, dat er bij het uit reiken van de verblijfsvergunnin gen niet serieus tewerk is gegaan. Veertien dagen Het gemeentebestuur heeft een spe ciale maatregel getroffen voor de mid denstanders. De nog in de stad aan wezige winkeliers, die moeten eva cueren krijgen veertien dagen de tijd hun voorraden in te pakken en des gewenst mee te nemen. Hun gezinnen moeten evenwel vandaag vertrekken. Zij, die Zaterdag en Zondag al zijn weggegaan, mogen enkele dagen te rugkomen. Mede dank zij deze soepelere maat regelen bestaat de hoop. dat de eva cuatie vandaag zonder grote moeilijk heden haar beslag zal krijgen. (ANP). /~|P de spoorlijn GoudaAlphen aan de Rijn reed Zaterdag morgen een dieseltrein tegen een locomotief. De bestuurder van de diesel, die zwaar gewond in een ziekenhuis te Gouda werd opge nomen, is overleden. De 56-jarige De Jong uit Gou da, die bij de bestuurder in de ca bine zat, liep ernstige verwondin gen op. Dat er niet meer gewonden zijn komt omdat er zich vlak achter de ca bine een tweede klas compartiment be vond, waarin zich slechts enkele pas sagiers bevonden. Het voorste gedeelte van de perso nentrein was zeer ernstig beschadigd. Ook aan de baan werd schade aange richt. Het verkeer over de spoorlijn was tot Zondagmorgen vroeg gestremd. (A.N.P.) Duizenden Elzassers zijn Zon dag in kerken en bij oorlogsmo numenten bijeengekomen als pro test tegen de vonnissen, uitge sproken tegen de 12 Elzassers we gens hun aandeel in het uitmoor den van het Franse plaatsje Ora- dour tijdens de laatste oorlog. De omvang van de protestactie is een grote verrassing voor de Franse regering, die in een moei lijk parket is komen te verkeren. Als zij de Elzassers hun zin geeft wekt zij de ontevredenheid op van \7 OLGENS het anti-communistische Wcst-Berlünse blad Telegraf be vindt Gerhard Eisler zich thans als vluchteling in West-Berlijn. Eisler is het voormalige hoofd van de Oost- Duitse propaganda en eertijds commu nist nummer een van de V.S. De Telegraf meldde nog, dat de Amerikaanse autoriteiten thans zoeken naar Eisler, omdat hij nog een ge vangenisstraf moet ondergaan wegens onwettige communistische activiteit. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde Zondag het bericht te kunnen bevestigen noch tegenspreken. Eisler wist in 1949 met het Poolse passagiersschip Batory uit de V.S. naar Oost-Duitsland te ontsnappen. Hij kreeg toen de leiding van het Oost- Duitse ministerie van Voorlichting. Dit ministerie werd in de vorige maand ontbonden. Communistische bladen critiseerden Eisler vaak omdat zij van mening wa ren, dat zijn propaganda niet doeltref fend was. (Reuter). TV U dc breuk tussen Israël en de Sov- jet Unie definitief is zoeken rechts georiënteerde partijen in Israël de mo gelijkheid cp welke wijze het land aansluiting kan krijgen bij het Atlan tisch Pact. Functionarissen van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarden Zondag, dat de Russische diplomaten niet zonder een uitreisver gunning het land mogen verlaten, aan gezien voor Israëlische diplomaten in Oost Europa dezelfde bepaling geldt. Uit de schoorstenen van de legatie en van het hoofdkwartier van de com munistische partij steeg Zaterdag rook omhoog. Men concludeerde daaruit, dat de communisten verschillende docu menten verbrandden. (A.F.P./Reuter). de familieleden van de slachtof fers van Oradour en andere be volkingsgroepen. De eerste tegenactie is reeds be gonnen. Op een vergadering van voor malige verzetslieden te Rijssel eiste men handhaving van de vonnissen. Behalve de communisten doen in de Elzas vertegenwoordigers van alle politieke partijen aan de protestacties mee. Parlementsleden en senatoren hebben een snelle beslissing .van de regering verzocht. Burgemeesters staken De burgemeesters van het departe ment Boven-Rijn zijn een administra tieve staking begonnen. Parlements leden uit de Elzas beraamden Zater dag maatregelen om pressie op de regering uit te oefenen. Zij overwo gen ongehoorzaamheid aan regerings besluiten en ontslagaanvrage als volks vertegenwoordiger. Ook de mogelijk heid van een belastingstaking is over wogen. Dit zou grote moeilijkheden veroorzaken. Geen carnaval Alle carnavalsfeesten zijn afgelast. De autoriteiten hebben de bevolking verzocht de komende vier dagen te wijden aan rouwdiensten en herden kingen. De Franse minister van Defensie, René Pleven, beloofde Zaterdag een spoedige behandeling van een amnes- tieverzoek ten gunste van de veroor deelde Elzassers, die door de Duitsers gedwongen zijn bij de Waffen SS dienst te nemen. De vroegere minis ter Pflimlin diende dit verzoek in de vorm van een wetsontwerp in. Ruim 40 doden bij onlusten in Perzië In het gebied van Izieh, 160 kilo meter ten Zuidwesten van Ispahan, deden zich Vrijdag ernstige ongere geldheden voor tussen afdelingen van het Perzische leger en de Aboel- Aboel clan, die behoort tot de mach tige Bakhtiari stam. Een kolonel, een luitenant en veertig soldaten kwamen om het leven. De overige leden van de 70 man tellende legerafdeling nam men gevangen. Het incident was een gevolg van het verzet van de Nomaden tegen de actie van de regering om alle stammen in dit gebied te ontwapenen. (AFP). Grote haringvangsten Een aantal Scheveningse loggers, dat nog deelneemt aan de haringvis serij, meldde Zaterdagmorgen, dat de vangsten ongekend groot waren. Per net waren er vangsten van een kantje (ongeveer 1000 haringen) en uit de halve vleet kwamen 70 tot 90 kantjes. Dergelijke vangsten in deze tijd van het jaar zijn nog nimmer voorgeko men. (ANP). Slechts een verwrongen massa metaal bleef er over van het voorste deel van de dieseltrein. Rechts de rangeerloco motief, die uit de richting Gouda op de diesel inliep TN ZIERIKZEE bestaat nog steeds grote ongerustheid over het gat in de dijk bij Schel- penhoek ten Zuiden van Seroos- kerke. Het dreigt Schouwen in drieën te splitsen, doordat het water weer een oude zeebedding volgt. Het herstelwerk is hier nog niet begonnen. Voor het herstel van deze dijk zal wellicht een groot deel van het zware materi aal van de IJselmeerdijken wor den gebruikt. Een grote vloot van schepen, bagger molens en ander materiaal is naar de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden on derweg. Teneinde "net herstelwerk aan de dijken zo snel mogelijk te laten ver lopen zijn uitgebx'eide maatregelen ge troffen. Met tal van aannemers, die bij de Zuiderzeewerken betrokken zijn, alsmede met andere, zijn zogenaamde regie-contracten afgesloten. Dit bete kent dat de gewone werkzaamheden worden betaald en achteraf nog een eindafrekening zal worden gemaakt. (ANP). TTET informatiebureau van het Rode Kruis te Den Haag be schikt nog over de namen van ongeveer driehonderd personen, die als vermist zijn opgegeven en waarvan nog geen positieve mededelingen zijn ontvangen, dat ze zijn omgekomen. Deze namen werden nog niet in de verlieslijs- ten gepubliceerd. (ANP) ER bestaat niet de minste reden tot enige ongerustheid in verband met het springtij van vandaag. Er wordt weinig wind verwacht; bovendien is het water te Hoek van Holland gisteren niet zo hoog gekomen als op de tabel stond aangegeven. Daaruit con cludeert men, dat het springtij geen verontrustende hoogte zal aannemen. Wil men werkelijke hoge vloed standen krijgen dan moet er storm opsteken uit een ongunstige richting. Zo leverde de storm van 31 Januari op 1 Februari een verhoging van het waterpeil op van twee en een halve tot drie meter. (ANP). GROTEBRAND IN SAIGON Duizenden daklozen Duizenden mensen zijn dakloos ge worden door een grote brand, die Za terdagmorgen in een achterbuurt van Saigon heeft gewoed. De bevolking legt deze brand aan het begin van het nieuwe Vietnamese jaar uit als een slecht voorteken. (Reuter). zulke voortreffelijke candidaten voor heeft Wel, dan is alles in orde, en komt men er zelfs zooder innerlijke botsing van gevoelens. Beter, kan het niet. Nu de gemeenteraadsverkiezingen weer in zicht komen, beginnen de verschillende partijen zich weer af te vragen op welke wijze de „actie" moet worden gevoerd. Dat woord „actie" kan tot dusver nog maar op een wijze ver taald worden; het betekent strijd. Strijd, dat wil zeggen: hoe brengen wij de kiezers aan het verstand, dat zij onze partij moeten stemmen en niet een andere. Dat betekent: hoe zullen wij ook deze gemeenteraadsverkiezingen dienst baar maken aan ons doel: de verster king, van onze partij.. Uit zulk een actie kan een zeer gezond politiek medeleven ontstaan, en ze kan zeer wel in het be lang van de gemeente zijn. En toch We hebben bij een vorige gelegen heid voor de verkiezingen eens een spreker gehoord, het doet er hier niet toe voor welke partij hij optrad, die zijn avond gebruikte om zijn gehoor te doordringen van het grote belang der kleine gemeenschappen in ons staalkun dig bestel; die aantoonde, dat de ge westelijke en gemeentelijke autonomie, het recht dezer gemeenschappen om zichzelf te besturen, de ruggegraat vormde van onze Nederlandse democra tie. De spreker had een goed gehoor, hij wist zijn onderwerp bevattelijk te maken, en voor velen betekende deze rede verdieping van inzicht in dingen, waarvan ze zich tot dusver maar zeer oppervlakkig rekenschap hadden gege ven. Bij het uitgaan echter zei een der aanwezigen tot zijn buurman: „Dat is nu allemaal wel aardig, maar hij heeft helemaal niet gezegd op wie we moesten stemmen." Ons leek dit een zeer geslaagde avond en de enig juiste manier voor een be schaafde voorlichting. Men moet niet alles zeggen, vooral niet in een demo cratisch land. De kiezers moeten ten slotte zelf weten op wie ze willen stem men. Maar wanneer hun criterium daarbij de versterking van de eigen partij is, dan is dat criterium fout. De grond vraag blijft immers: Wat is in het be- Jang van de gemeente, de kleine ge meenschap waarvan ik deel uitmaak en waarvoor ik met het uitbrengen van mijn stem verantwoordelijkheid draag. Wanneer de keuze van een partij met deze grondvraag in overeenstemming kan worden gebracht, dan is het in orde. Anders niet. Dat klinkt onnozel voor Nederlanders die in partijpolitiek zijn grootgebracht, inderdaad. Het komt ons echter voor, dat het tijd wordt om bepaalde dingen weer eens van het standpunt der onno zele kinderen uit te benaderen, al was het alleen maar om te controleren wat men aan politiek karakter bezit, of overhield. Reeds eerder vestigden wij er de aandacht op, dat de ontwikkeling van het politieke leven zelf drijft naar een crisis* van het leven der partijen. Vindt men crisis een te groot woord, dan vervangen we het door: noodzaak van bezinning op eigen beginsel en doel in tegenstelling met die der anderen. De practische vragen, waarvoor de toekomst het bestuur der gemeenten zal stellen, zijn veelzins dezelfde. De ge meenten krijgen te maken met het vraag stuk der werkgelegenheid, met de wo ningbouw, met bestrating, verlichting, met hygiëne, met scholen, met industrie mogelijkheden. Verreweg de meeste van deze vraag stukken worden veelmeer opgelost door een gezond verstand en een helder inzicht dan door een partijprogram. Erger nog: op vele van deze vraagstuk ken zullen verschillende partijen dezelf de oplossing aan de hand doen, eenvou dig omdat een andere niet verantwoord is. Zij zijn voor de goede, en tegen de slechte oplossing. Is het nu voor een bevredigende verkiezing nodig, dat men de kiezers duidelijk maakt: wij zeggen het en we zullen het doen ook; de an deren echter zeggen het alleen maar, ze zullen het waarschijnlijk niet doen? Dan wordt het een echte verkiezings strijd, een gevecht met de anderen. On danks alle vitalistische voordelen hier aan verbonden lijkt ons deze weg niet aanbevelenswaardig. Bij een gemeente- aad heeft men dit voor, dat zowat ieder de candidaten persoonlijk kent, al thans weet wat hij aan hen heeft. Wan neer men nu eens uitgaat van het een voudige, wilt ge onnozele principe, al leen die personen te kiezen waarvan men redelijkerwijze kan vertrouwen dat ze het belang van de gemeente steeds voorop zullen stellen en dat met be kwaamheid behartigen, dan is dat ge zonder dan de bedoeling, om de eigen partij zoveel mogelijk zetels te bezorgen en de andere zoveel mogelijk afbreuk te doen. Maar als die eigen partij nu juist het gemeentebelang zo goed behartigt en er

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1