Nieuw hoofdstuk van communisten-terreur onncma Tiende verlieslijst van het Ned. Roode Kruis Diplomaten werken in het Britse noodgebied H. Vader handelde in christelijk verlangen mensenlevens te redden Vastenbrief van Hoogw. Episcopaat Bisschop is erfgenaam van de Apostelen en het zichtbaar teken van eenheid met en in Christus Eeuwfeest herstel van hiërarchie aansporing tot beleving eenheid ®DhelP< S'tflOOp Logboek van het noodgebied „Voor de ramp" op de tak Eerste stap reeds ondernomen bij Truman s minister van justitie MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 3 O Vervolg van pagina 1 Zijn Apostelen, opdat ook zij her ders zouden zijn, medeherders van de opperherder Petrus. Sinsdien heeft de Kerk van Jesus Christus eeuwen bestaan, dneh haar inrichting is zó geble ven, als Christus het verordend had en zal zó blijven tot aan het eind der tijden, wanneer de Heer wederkomt: altijd zal er in de Kerk een opperherder zijn om als opvolger van Petrus de kudde te weiden en altijd zullen er in op volging van de overige Apostelen medeherders zijn. De opperherder is de Bisschop van Rome; de her- de-s zijn de Bisschopoen, die te- samen met de Bisschoppen van Rome geheel de Kerk en ieder voor zich een deel der Kerk, hun bisdom, besturen. Bij de stichting der Kerk wa ren het er elf. die naast Petrus geroepen werden om herders te zijn. Bij de uitbreiding der Kerk over de wereld moest het getal der herders groter worden. Maar hoe groot hun getal thans ook moge zijn, hun taak is nog altijd dezelfde: in opvolging van de Apostelen medeherders te zijn over de Kerk. En al zijn er ge bieden, waar de bestuursvorm anders is, zoals in vele Missie landen; op de duur zullen toch ook daar Bisschoppen als herders over een eigen bisdom worden aangesteld. Zo is het ook gegaan in ons vaderland. Reeds spoedig na het begin der kerstening werden er bisdqpme-v opgericht en Bis schoppen aangesteld. Meerderen van 'hen kent gij bii name: Sint S-rvaas, Sint Lambertus, Sint Willibrord, Sint Bonifatius. Bii de verdere kerstening werd ook deze hiërarchie verder uitgebouwd. Doch tegen het einde der Mid deleeuwen drong het bederf, dat nooit pehegl ontbreekt, dieper in d° Kerk door; en daarna kwam de z.g. Reformatie en de. grote scheuring. Wij willen over dit droevig gebeuren niet verder spreken. Het is voldoende te zeg gen. dat tengevolge van dit alles de Kerk in ons vaderland steeds m°er in een noodtoestand ge raakte, die tenslotte zo ernstig werd. dat het zelfs niet meer mogelijk bleek de hiërarchische inrichting te handhaven. Ruim twee eeuwen lang heeft de Kerk hier toen bestaan bijna geheel zonder een eigen bisschoppelijk bestuur en leefde zij in het groot ste deel van ons vaderland onder eer allergebrekkigste regeling. Doch Hij die de Heer der Kerk is, Jesus Christus, heeft ons niet verlaten. Ondanks moeilijkheden van buiten af en van binnen uit, ondanks menselijke fouten en menselijke tegenwerking heeft Hij de Kerk in Nederland geleld naar het herstel. En In dat herstel is wel een van de belangrijkste momenten geweest: het herstel der hiërarchie door Paus Plus IX, waarbij de Kerk in ons vader land weer Bisschoppen met eigen bisdommen kreeg. Bedienaar van de Sacramenten 2. Beminde Gelovigen. Het ligt voor de hand, dat men bij de viering van dit herstel zich de vraag stelt: wat betekent dan eigenlijk de Bisschop voor zijn bisdom? Wat is de zin van het Bisschopsambt? Om op die vraag een antwoord te vinden moeten wij eerst zien naar Christus, die van Zichzelf heeft getuigd, dat Hij de Weg. de Waarheid en het Leven is. God heeft ons allen geroepen tot het heil, maar slechts in en met Chris tus; Hij en Hij alleen is voor ons de weg naar God en naar het heil: bij Hem moeten wij worden ingelijfd, zodat Hij leeft in ons en wij één zijn met Hem; slechts wanneer wij één zijn met Chris tus, zal de Vader ons Zijn kin deren noemen en zullen wij mo gen ingaan in het Vaderhuis. Doch niemand van ons kan de eenwording met Christus uit zich zelf tot stand brengen; zij is een gave, die van boven komt; het is de Geest van Christus, die kómen moet om ons met. Christus te ver binden en aan Hem gelijkvormig te maken. En de Heilige Geest komt tot ons door de Sacramen ten. de tekenen des geloofs die Christus ons heeft nagelatén. Welnu van deze Sacramenten is de Bisschop de bedienaar bij uit stek; in hem is de volheid van de macht om door de Sacramenten de Heilige Geest te schenken, die ons mét Christus verbindt. In elk bisdom zijn er naast de Bisschop priesters werkzaam bij de bedie ning der Sacramenten, maar zij werken niet los van de Bisschop, doch als zijn vertegenwoordigers en medehelpers. Daarom is de Bisschop voor heel zijn bisdom en voor al zijn gelovigen vader, vader van het nieuwe leven, dat een, leven met en in Christus is. En omdat de viering van de Sacramenten en met name de viering vatt de heilige Eucharistie (Van onze redacteur) ROME, 14 Febr. Nog niet zo lang geleden merkten Vati caanse autoriteiten op, dat het proces van Krakau, waarbij enige priesters werden veroordeeld, het begin was van de kerkvervolging in enge zin in de Poolse volks republiek. Nu heeft de Poolse regering deze week een decreet uitgevaardigd over de benoeming in Kerkelijke ambten. „Het aan vaarden van een ambt. het ont slag en de overplaatsing, zijn af_ barkelijk van de overheid. Ook moet de góedkeuring van de re gering verkregen worden voor het creëren van nieuwe kerke lijke functies. De benoemde per sonen moeten de eed van trouw afleggen aan de volksrepubliek". De Poolse pers verklaart het decreet als een afweer tegen de actie, die de hoge en de lagere geestelijkheid voert tegen de staat- Hieruit blijkt, volgens de Ossei-vatore Romano, overduide- liik, dat de Poolse regering haast gaat maken met he* uitvoeren van de directieven van Moskou, waarmee zij tot nu toe nog ge talmd had. aangezien de Polen voor 99% katholiek zijn. Waar de Poolse regering op aanstuurt blijkt uit de gèvangeneming van de bisschop van Katowic. die de ouders had aangespoord gods dienstonderricht te vragen voor hun kinderen. Betogingen Onmiddellijk na het proces van Krakau van drie weken geleden kwamen er betogingen van z.g. katholieken, die vroegen om de grootste waakzaamheid tegen de bisschoppelijke curie. Zo wildé men'een daad van geweld als die van thans al vast van tevoren rechtvaardigen. Het decreet was immers al meer dan zeven jaar tevoien in voorbereiding. _De Poolse volksrepubliek be gint thans de vervolging en gaat mee met de meeste communis tische tirannen en de andere z.g. democratieën. Dit decreet zo besluit de Osservatore Romano schendt de rechten van God en de Kerk, onderdrukt het volk van een grote katholieke natie. In de smartelijke geschiedenis van de „Kerk van het zwijgen" is een nieuw hoofdstuk begonnen. tevens eredienst aan God is. is de Bisschop voor heel zijn bis dom in de volle zin van het woord priester, Hogepriester. Pontifex noemt de Kerk hem, dat wil zeg gen bruggenbouwer, want hij is het die door heel zijn bisdom bruggen slaat tussen God en de mensen en tussen de mensen en God. De Sacramenten zijn echter tekenen van het geloof en kun nen ons slechts met Christus ver binden, wanneer zij in geloof worden ontvangen. Zoals de Bis schop vader is voor zijn bisdom in de orde van het nieuwe leven, zo is hij ook vader in de orde van het geloven. De Bisschop immers is de officiële getuige en de ver kondiger van het geloof der Kerk en de authentieke bewaarder van de schat der Openbaring; hij is erfgenaam van de Apostelen in hun taak om de Bliïde Boodschap te verkondigen en in de belofte, die zij ontvingen, dat de Geest der waarheid hen zou bijstaan; elke prediking van de Blijde Boodschap in een bisdom ge schiedt krachtens machtiging van de Bisschop en moet met zijn prediking in overeenstemming zijn. De eenheid met Christus, die door de Sacramenten in het geloof tot stand komt, moet haar weer slag vinden in het verdere leven van de christenen; in alles wat zij doen en laten, in hun per soonlijk leven en in hun samen leving in gezin en maatschappij moet deze eenheid met Christus beleefd worden. En ook daar heeft de Bisschop wederom voor heel zijn bisdom een bijzondere taak te vervullen, omdat hij door de H. Geest gesteld is om de Kerk te leiden. Hij moet voorgaan, de weg wijzen, behoeden, waarschu wen, leiding geven, doen samen werken; in één woord, hij moet herder zijn van zijn kudde. Zo Is dus ie Bisschop in zijn bisdom de bewerker en bewaar der en tegelijk het zichtbaar teken van aller eenheid met Christus en in Christus met elkaar; en dat niet slechts van de onvolmaakte eenheid met Christus hier op aarde, doch ook van de voltooiing daarvan: de volmaakte eenheid, die wij verwachten in het toe' komende leven. (Advertentie) ZWARE HOEST, BRONCHITIS! SL.'JM-OPLOSSEND Eenheid met Christus 3. Beminde Gelovigen. Wanneer dat de zin is van het Bisschops ambt, dan kunnen wij het eeuw feest van het herstel der hiër archie wel niet beter vieren dan doftr te streven naar een diepere en meer consequente beleving van onze eenheid met Christus en in Christus met elkander. Eenheid met Christus! Midden in een wereld vol twijfel en ont kenning mogen wij een houvast hebben door ons geloof in Chris tus. Midden in een wereld die overal heil zoekt en nergens heil vindt, mógen wij weten, dat er voor allen heil is bij Christus. Midden in een wereld die zich vasthecht aan het vergankelijke en die geen verwachtingen meer kent, mogen wij toeleven naar de heerlijkheid van Christus' Rijk, die komen gaat. In een wereld die eigenlijk geen liefde kent. mogen wij in Christus de liefde van God aan ons zelf ervaren. In een wereld die aan bandeloosheid te gronde gaat, mogen wij ge bonden zijn door Christus' gebo den. ïn een wereld die leeg is, mogen wij vol zijn, vol van Chris tus. Midden in deze wereld die ten dode gaat, mogen wij één zijn met Hem, die de dood heeft over wonnen. Eenheid met Christus en in Christus met elkander. Vanouds is de Kerk een liefdebond ge noemd. Zo is ook elk bisdom een liefdebond, een bond van met Christus verenigden, die met Christus de Vader liefhebben en allen, die door de Vader geroepen zijn; een liefdebond, waarin men elkanders lasten draagt, waarin elke tegenstelling van belangen kan worden overbrugd, waarin alle twist tussen personen en be roepen en standen kan worden uitgebannen. Beminde Gelovigen. Hebben wij onze eenheid met Christus en in Christus met - elkander beleefd? ten volle beleefd? Wie van ons zou bevestigend d.urven antwoorr den? Wij kennen te goed- onze fouten en tekortkomingen. Daar om juist hebben Wij, Uw Bis schoppen, U bij het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie willen wijzen op de diepe zin van Ons ambt. Moge dan de viering van dit eeuwfeest voor U allen een aan sporing zijn om de eenheid met Christus en In Christus met el kander dieper en meer consequent te beleven, te samen met Ons, Uw DEN HAAG, 14 Febr. Het In formatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft de 10e liist van de slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Hier voor gelden dezelfde voorbehou den inzake betrouwbaarheid als voor de vroegere lijsten. KORTGENE. Van Vliet, Jan, geb. 16.2.48 te Bandung, zoon van Gerritje van Vliet, laatste adres: Torendijk 401 g. Torendijk 401 g. Verburg, Daniël, geb. 5,2,29 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 371. Dierkx, Fer dinand, geb. 20.2.52 te Kortgene, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendijk 401 h. Dierkx, Gustave Antoine, geb. 28.7.50 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendijk 401 h. NIEUWE TONGE. Palingdood, Plona, geb. 13.10.64, echtgenote v. Joh. Koppenaal, laatste adres: 2e Westerstraat 3. Koppenaal, Jo hannes, geb. 22.1.65, echtgenoot v. Plona Palingdood, laatste adres: 2e Westerstraat 3. Prince, Maria, geb. 15.1.67, laatste adres: Kerk- ring 23; Van 't Hof, Catharina, :eb. 25.2.85, echtgenote van L. weerus, laf ste adres: 2e Wester- straat 7. Wesdorp, Pieter, geb. Bisschoppen, die voor U de zicht bare tekenen van deze eenheid zijn. En geve God. dat dit de vrucht van dit eeuwfeest moge zijn. En zal dit Ons gezamenlijk Herderlijk Schrijven in alle tot Onze Kerkprovincie behorende kerken alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aange steld, op Zondag Quinquagesima onder alle vastgestelde H.H. Mis sen van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, op het feest van Maria-Lichtmts 2 Febr. 1953. t JOH. KARD. DE JONG. Aartsbisschop van Utrecht, t Dr B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadjutor vari Utrecht t .Dr J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t 'J- P- HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenb. 't J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda, t Dr J. M. J. A. HANSSEN, BisschoprCoadjutor van Roermond. (Advertentie) Van luchtjes" gesproken... natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. ^OlMENS NEuS VAN NEDERLANDSE AMBASSADE (Van onze redacteur) M - LONDEN, 15 Febr. - Terwijl de Nederlandse ambassadeur, de heer D. Stikker, Zondag een bezoek bracht aan het door de watersnood getroffen eiland Canvey, in het mondingsgebied van de Theems, arriveerden 42 leden van de Nederlandse ambassade te Bradwell on sea, om daar tijdens het meest critieke etmaal tot de versterking van de zeewering bij te dragen. Allen waren voorzien van waterlaarzen en schoppen. Bij het gezelschap waren o.m. de heer H. C. Schoch, eerste secretaris van de ambassade (die Zondagavond voor de BBC geïnter viewd werd) en de kanselier van het consulaat. Voorts amb tenaren van de diplomatieke afdeling, militairen en de pers attaché. Bradwell Bay is bij het Zondag verwachte hoogwaterpeil een van de meest bedreigde punten aan de veertien dagen geleden op 280 nlaatsen doorgebroken dijken van het graafschap Essex. Het water- schapsbeheer van Essex heeft de Nederlandse hulp met grote er kentelijkheid aanvaard. Een lid van de diplomatieke afdeling had enige dagen geleden het plan voor die expeditie geopperd. Toen Vrijdag te Bradwell bekend werd dat de Nederlanders zouden ko men. werd aanstonds onderdak voor hen voorbereid, zodat ze zouden kunnen ruster., alvorens Maandagochtend naar Londen terug te gaan, om hun plaats achter de schrijftafel weer in te nemen. De ploeg, waaronder ook twee Nederlandse correspondenten, werd in vier groepen verdeeld die samenwerkten met honderden hier geplaatste militairen en burgers. Ook het parlementslid, dat Brad well in het lagerhuis vertegenwoordigt, de heer Drieberg, is de laatste dagen in het kustgebied. Er had zich tot laat in de avond geen enkele ernstige dijkdoorbraak aan de Engelse kust voorgedaan. De beschikbaarstelling van enige millioenen zandzakken door bijna alle landen van West-Europa is de zeer belangrijke factor geweest ter voorkoming van nieuwe overstromingen. In Londen werkten Zaterdagavond een dozijn mannén tot laat in de avond om de muren aan de Theems bij de parlementsgebouwen te versterken. Het Britse nationale rampenfonds heeft bijna vier millioen gulden terwijl in het Nederlandse fonds te Londen ruim twee honderd duizend gulden gestort is. Er is verzocht geen kleding en beddegoed meer te zenden omdat in de voorlopige behoefte is voorzien en er ook reeds zeer veel naar Nederland is gestuurd. GEEN GRATIE GEVRAAGD IN ZAAK ROSENBERG 12.6.87, echtgenoot van J. M. Haa- nenberg, laatste adres: B Over- dorpstraat 12.- Haanenberg, Jo hanna M., geb. 24.5.89, echtgenote van P. Wesdorp, laatste adres: B Overdorpstr. 12. Zweerus, Leen- dert, geb. 22.8.85, echtgenoot van C. van 't Hof, laatste adres: 2e Westerstraat 7; Hers, Arentje W., Geb. 21.12.73, wed. van C. Kievit, laatste adres: Korteweegje 22. Timmer, Huibrecht, geb. 13.3.82, laatste adres: Wentinkstraat 4; Meijer, Krijn, geb. 24.10.40, laatste adres Battenoordsedijk 22; Broos-; hoofd, Johanna E., geb. 1.10.91, laatste adres: 2e Westerstraat 9. Verweij, Anna Lijntje, geb. 7.1.33, weduwe van G. Sneep, laatste adres: Korteweegje 9. Hoogstraate Aagje, geb. 9.6.42, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 17. Brugge- HET LEVEN TEERST dachten we, dat het een ■L/ doodgewone soort aardappel moeheid was, maar alras bleek het 'n betere kwaliteit griep te zijn» die ons door de knieën deed gaan Nog wat amechtig weliswaar en verre van huppclvaardig, zijn we hedenavond dan maar weer be gonnen aan de dagelijkse taak, terwijl op de achtergrond van onze geest nog steeds de dromen en hallucinaties spoken, die ons tijdens de koorts aanmerkelijk hebben geteisterd. Nooit vergeten we meer die afschuwelijke vent, die ons heeft doorgezanikt om de halve cent te wisselen, die hij ons geleend had. Als we dan badend in ons zweet makker werden, kwamen we in een an- man, Marinus, geb. 11.4.46, laat- dere wereld, weliswaar ook niet ste adres: Battenoordsedijk 34, Bruggeman, Cornelus, geb. 9.12.50 laatste adres: Battenoordsedijk 34. Jansen, Maria, geb. 3.2.10, echt genote van J. W. Bruggerqpn, laatste adres: Battenoordsedijk 34. Bestman, Maria, geb. 3.10.88, echtgenote van P. du Pree, laat ste adres: Havenweg 1. Broos- hoofd, Adriaantje, geb. 24.6.88, laatste adres: 2e Westerstraat 9. Breur, Laurens, geb 21.5.99, echtgenoot van N. Koppenaal, laatste adres: Zuiddijk 80. STAVENISSE. Geïdentificeerd. Mol, Adriana, geb. 20.7.39 te Sta- venisse. dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, laatste adres: Kerkstraat A 306 a. Moerland, Cornelia Ceer- truida, geb. 20.9.15 te Stavenisse, echtgenote van Marinus Cornelis den Braber, laatste adres: Oude- landsedijk A 98. van Iwaarden, Jannetje, geb. 2.1.97 te Stavenisse, echtgenote van Johannes Jacob Hage, laatste adres: Buurtweg A 91. VOGELWAARDE. Voshaart, Willy Emelia, geb. 18.10.39, laat ste adres: Westdijk 2. R.K.E.H.B.O. De Katholieke Nationale Bond voor EHBO heeft zich tot de lei ding van alle parochiekerken in ons land gewend, met het doel om op EHBO-Zondag (Xlle Zon dag na Pinksteren, dit jaar 16 Augustus a.s.) In iedere Paro chiekerk een H. Mis te doen lezen voor de slachtoffers, die dit jaar in ons land een ontijdige en on voorziene dood stierven tenge volge van een ongeval. Reeds thans kwamen bii de EHBO meer dan 1100 parochiële toezeggin gen binnen. Mannen terug naar Ooltgensplaat Alle mannen uit Ooltgensplaat, die bij de herstelwerkzaamheden aldaar van dienst kunnen zijn, zullen naar hun woonplaats kun nen terugkeren. Van heden af wordt voor vervoer gezorgd. Hulp uit Canada De Canadezen hebben meer dan gul gevolg gegeven aan het ver zoek van Nederlandse immigran ten om mee te helpen de nood te verlichten. Een grote hoeveelheid goederen, vooral kledingstukken, is bijeengebracht en de geldinza meling belooft een prachtig resul taat op te leveren. Kansas in actie Overal In de Amerikaanse staat Kansas wordt hard gewerkt om geld en goederen voor Nederland in te zamelen. Men herinnert zich in Kansas met dankbaarheid, dat belangrijke hulp uit Nederland kwam, toen de Amerikaanse staat in 1951 door overstromingen werd geteisterd. Ook Finland vergeet niet De mensen in Finland hebben niet vergeten, dat zij in de win- teroorlog van 1939/'40 veel steun uit Nederland ontvingen. Nu wil len de Finnen hun dankbaarheid tonen. Grootscheepse inzamelin- zo begerenswaardig, maar dan toch niet gekoejeneerd door een vent, die het merg uit onze bot ten zoog. Naarmate de thermometer zakte, de felheid van het gedefor meerd wereldbeeld afnam, werd het leven meer aanvaardbaar. En op de eerste windstille ochtend, terwijl de meeuwen oneindig rustig langs ons venster vlogen, hadden we eensklaps zin in de krant. Gewoon in de krant met het nieuws van de dag, het ellen dige en blijde nieinvs, de geboor teaankondiging en de overlijdens advertentie, de werkzaamheid van het rampenfonds en de be dachtzaamheid van de aandelen markt. We waren weer geïnteresseerd, We struikelden weer over een zetfout en we hadden weer goes ting in het leven. Dat leven in dit van water verzadigd land. Met de storm en de regen, de natte sneeuw en de overschoenen. Dit land van de leesportefeuille en dé gebakken aardappelen op het menu voor een kwartje meer. Het land met de winkelsluiting en de folders van de begrafenis onderneming. Het land, dat men wel heel erg moet beminnen, wil men zijn winterse sjofelheid, zijn land schappelijke armetierigheid ver goelijken. En als men op een morgen, die doodziek is wan wind en water, tussen de verse lakens ligt, weet men niet of het meelij is met dit land of een zo diepe tederheid, dat men het voorspreekt tegen de eigen geopperde hezxvaren in. Het is waarschijnlijk toch te derheid. Om die paar zondnor- stoven morgens in de lente. Wan neer de kievitseieren gevonden zijn en de bloesem van de boom gaard in de krant wordt afge drukt als het gedicht wan de maand. NIJDAS (Advertentie) ionen, LrlUUiaLllccyac Uiioiireuu- gen voor de rampgebieden zUnlj^slnlt UW maaltijd nog aan de gang. Rennl(||> Twaalfde verantivoording S. v. V. f 25.—: interne leer lingen Canisius College, Nijmegen £122.15: externe leerlingen Cani sius College, Nijmegen f 116.25; personeel Canisius College, Nij megen f315.—; W. H. M. B., Nij megen f 100.R.K.V.V. „Rood Wit", Groesbeek f 25.Mr. A. Spire, Paris, pour les enfants si- nistres f 50.—; Elvirg, Lent f 50.—; R.K. Mannenzangver. „Crescen do". Angeren f 50.Kaartpot Millingen f 5.N. D., Nijmegen f 10.; Bridge-club B.M.B., Nijme gen f 20.Kaartclub „Altijd Ruzie". Nederasselt f 12.50; P. B., Arnhem f 25.Kaartclub B.L.V. Co f 4.50: Personeel fa. Antoon Albers, Nijmegen f 75.Kaart club Zonder Boer, Nijmegen f 13.Zingen doet leven, Arn- hem-Z. f 10.65; Kaartpot 4 Da mes, Amhém-Z. f 19.C. v. O., Arnhem-Z. f 2.50; G. F. K., Arn- hem-Z. f25.; van een onzer be-' zorgers, Arnhem f2.50. irpei da maag ta blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Ongerustheid over Ned. kustvaarder DEN HAAG. 15 Febr. De Nederlandse kustvaarder „Mer cator" die op 7 Februari met een lading hout van Gothenburg naar Londen is vertrokken, is vier da gen over tijd. De „Mercator" heeft geen radio aan boord. Aan sche pen op de route Gothenburg-Lon- den is verzocht, scherp uit kijken. te (Advertentie) Belló heeft zijn zwa nenzang gehuild. Met gierende fluit is het antieke stoomtram- metje Zaterdagavond voor het laatst van Bergen aan Zee naar een koffer, waarin geld zat, op weg was naar huis, poogde een man hem te beroven. De slager riep om hulp en hield de aan rander vast. Des sla- (Van onze Romeinse redacteur) ROME. 15 Februari. De H. /ader is thans weer zover genezen, dat hij Zondagmorgen voor het eerst sinds bijna drie weken weer de H. Mis heeft kun nen opdragen. Maar deze heugelijke tijding Is hier in Rome op de achtergrond geraakt wegens het groot opzien, dat de Osservatore Romano haarde met het kort bericht van Vrijdag, dat de Paus tussenbe'-de gekomen is. zoals wij Zaterdag berichtten, ten gunste van het echtpaar Rosenberg, dat wegens hoogverraad ter dood veroor deeld is. De tussenkomst van de Paus wil, aldus de Osservatore Romano, in geen geval treden in de méri tes van de terdoodveroordeling zelf, maar was alleen ingegeven door hogere motieven van naas tenliefde, die eigen zijn aan Zijn Apostolisch ambt. Nu werd de zaak er aanvanke lijk niets duidelijker op, toen het adgdvuuu ecu nm- vctucii &ij uc uouun., üi. vcimucuciijiv Witte Huis meedeelde, dat het sterdamse slager met aan een ademloze het buitenland. O1 nimmer een verzoek om gratie Alkmaar gepuft Als tragische bijzonder heid kan worden ver meld, dat niemand belangstelling voor de laatste rit toonde. Er waren maar vier passagiers. Zondag namen autobussen Bello's taak al over. Een elorie was ver gaan.—O Toen Zater dagavond een Am- gers dochter hoorde pa schreeuwen en snelde toe. Met ver agent over. De dader was een jongen van 17 jaar, die de ge woonten van de sla ger een tijdlang had bestudeerd en zo doende wist dat de man op Zaterdag avond met de kas naar huis ging. O Hilversumse boek houder kreeg verlof om familiekwestie te regelen. Hij kwam niet terug. Nu blijkt, dat hij 18000 gulden van zijn baas heeft eende krachten le- gestolen. De dader verden zij de bandiet zit vermoedelijk in van de Paus ontvangen had. Pas Zaterdagavond werd het mys terie opgelost, toen de vroegere Minister van Justitie van Tru man, Mac Granerv, in Florida kon worden opgespoord. Deze verklaarde, dat hij in December j.l. bezoek ontvangen heeft van een afgezant van de Apostolisch delegaat. in Washington. Mgr. Cicognani. In een normaal ge sprek werd hem toen verteld, dat er van alle kanten druk op de H. Vader uitgeoefend werd om zijn invloed aan te wenden ten gunste van de ter dood veroor deelden. Mac. Granerv van zijn kant deelde mee, dat hij zich al leen bezig hield en kon houden met de mérites van de zaak zelf en met officiële gratie-verzoeken. Daarmee eindigde de zaak voor hem, temeer omdat hij nimmer enig stuk of memorie heeft ont vangen van de vertegenwoor diger van de Paus. Mac. Granerv heeft van dit bezoek dan ook geen melding gemaaa_kt. zodat er tot Vrijdag niemand in Washing ton op de hoogte was van de pauselijke Interventie. Tweede stap De vroegere Minister van Jus titie Mac Granery heeft leidende functies in verschillende katho lieke organisaties in Amerika en is indertijd door de Paus begif tigd met het Commandeurskruis in de Orde' van Gregorius de Grote. Zaterdagavond heeft de Apos tolisch delegaat In Washington een tweede stap ondernomen. Ditmaal schriftelijk en onmiddel lijk bij het bureau van Presi dent Eisenhower zelf, om nieuwe misverstanden te voor komen. Na melding te hebben gemaakt van het onderhoud niet Mac. Granery in December, deelt de delegaat mee, dat de Paus nog steeds nieuwe verzoeken krijgt om voor de Rosenberg's te be middelen, terwijl de linkse pers er Zijne Heiligheid van beschul digt niets te hebben gedaan. De Italiaanse communistische dag bladen ven Zondagmorgen con stateren, dat de Paus dus geens zins een verzoek om gratie heeft ingediend, doch alleen heeft doen weten dat hem van alle kanten gevraagd werd zulks te doen. En tussen liet een en het ander is inderdaad een groot verschil. Overigens heeft de Osservatore Romano nergens gezegd, dat de Paus om gratie gevraagd had. Doch alleen maar, dat de Paus „een stap heeft ondernomen, voor zover hem dat mogelijk was bij het ontbreken van diplomatieke betrekkingen". Protestantse critiek In het Vaticaan legt men er sterk de nadruk op. dat de Paus niet heeft willen treden in het proces-Rosenberg zelf of in zijn politieke aspecten, doch alleen maar gehandeld heeft in het christelijk verlangen mensen levens te redden. Men zou daar uit wellicht kunnen opmaken, dat de H. Vader gekant is tegen de doodstraf als zodanig, ongeacht voor welk misdrijf zij is uitge sproken. De verdediger van de Rosen berg's, die natuurlijk zeer vol daan is over de jongste ontwik keling. schijnt een nieuw gratie verzoek te willen gronden op het feit, dat 's Pausens eerste stap nimmer ter kennis van de Regering werd gebracht. Van de andere kant zijn er berichten binnen gekomen, dat de Ameri kaanse protestanten in de tus senkomst van de Paus weer een nieuw argument zien tegen het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen de Ver. Staten en de H. Stoel. De Paus, zo zeg gen zij, wil diplomatieke betrek kingen omdat hij beschouwd wenst te worden ais staatshoofd, maar als staatshoofd zou hij zich niet hebben mogen mengen in een binnenlandse aangelegenheid. Als hoofd van de Kerk mocht hij natuurlijk wel zijn invloed aanwenden ten gunste van de Rosenberg's, doch met de hoof den van de verschillende Kerken der wereld kan de Amerikaanse Regering geen diplomatieke be trekkingen onderhouden. Treinbotsing nabij Waddinxveen Wagenvoerder van dieseltrein gedood DEN HAAG. 15 Febr. De wagenvoerder van een dieseltrein Is nm het leven gekomen als ge volg van een treinbotsing op het baanvak tussen Gouda en Alphen aan de Rijn. liet slachtoffer, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht, was zwaar gewond, toen hij werd bevrijd en hij Is in het zieken huis overleden. De dieseltrein, die op weg was naar Gouda, kwam in botsing met een rangeerlocomotief. Het eerste deel van de trein werd zwaar beschadigd en de wagen voerder kwam bekneld te zitten, zodat hij mpest worden losge zaagd uit de brokstukken. Van de reizigers werd slechts één licht gewond, doordat een conducteur als gevolg van de schok boven op hem viel. Het baanvak is uren lang versperd geweest. Zes slachtoffers Frans toestel bij Parijs neergestort Parijs. 14 Febr. (Rtr.). - 'n Vier motorig vliegtuig van de Franse luchtmacht is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag nabij Chevry Cosslgny In de omgeving van Parijs neergestort. Alle 6 leden van de bemanning kwamen om het leven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1