Nijmeegse burgerij gaf Zaterdag opnieuw met gulle hand Schilders ter zee" exposeren in het Nijmeegs Waaggebouw VUt Ast jüiOiFianl uojx cU Stad. Opbrengst van straat- en huis- aan-huis collecte eerst morgen bekend nette R.K. Jongeman 2 DE GELDERLANDER MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 DAGBLAD VOOR NIJMEGEN In edele strijd hebben Burgemeesterwethouders en raadsleden Zaterdagmiddag actief deelgenomen aan de collecte voor het Ram penfonds. liet Stedelijk College van Collectanten had zich op ver schillende punten van de stad op een voor de burgerij uiterst toe gankelijke manier opgesteld. Niemand werd met rust gelaten en, zoals men op de foto ziet, moesten ook deze jongens op het appél van de weldadigheid verschijnen. Ze lieten zich een rib uittrekken, maar ze zwoeren dat _e op de burgervader, op het hele gemeente bestuur en op de ganse burgerij revanche zouden nemen. Dat doen ze op 24 en 26 Februari. Het wachtwoord wordt dan „snert" en elke woning wordt met proviand voor minstens een week volgeladen. De gemeente gasfabriek levert het gas dat nodig is voor de voorbe reiding van het snert-offensief, gratis. Geheel Nijmegen heeft Zaterdag in het teken gestaan van de geldinzameling ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Een leger van collectanten en collectri.ces was er op uit getrokken, velen reeds Vrijdagavond al, voor de huis-aan-huis collecte. Met de huis-aan-huis collecte waren in hoofdzaak de wijk- en blok hoofden van de Bescherming Bevolking belast en hierop werd aanvulling gegeven door de Blauwe Schuit en de vrou welijke vrijwilligers. Ook de brandweer nam enkele blokken voor rekening. Voor de straatcollecte werd een aantal „strate gische posten" ingesteld, welke werden bezet door de leden van het college van burgemeester en wethouders, hoofden van diensten, raadsleden enz. Namen doen hier niet ter zake; het ging immers om geza menlijke arbeid teneinde het resultaat zo hoog mogelijk te doen zijn. Daar Zaterdagavond nog niet de helft van de collectanten van de huis-aan-huis collecte, welke zo nodig ook vanavond en morgenavond zal voortduren, hun geldzakjes i.n het bureau in het stadhuis waren komen ledigen, is uiteraard slechts een ge deeltelijk resultaat bekend. De straatcollecte had een opbrengst J|| van f3.200 de huis-aan-huis collecte tot dusver ongeveereen boeiende inleiding over 10.000 gulden. kuistfn.a?rlT™ hu^..vLe.r,kJen'. Alle ambtenaren verrichten hun diensten uiteraard geheel be langeloos, zoals zij trouwens ook tijdens de voorbereidingen van dé grote inzameling hadden ge daan. En hun werk hield Zater dagavond omstreeks elf uur nog niet op. Ook vandaag en morgen nog zullen collectanten en collec- trices welgevulde zakjes aan het bureau afgeven. Nijmegen heeft overigens royaal gegeven Zater dag: de inhoud van de geldzak ken vertoonde uiteraard de no dige variatie, doch er waren er heel weinig bij, die een inhoud beneden de 200 gulden hadden. De bedragen gingen eerder naar de 3 en 400 gulder per blok. RAMP-PENNING Om het hare bij te kunnen dra gen tot leniging van de enorme nood, veroorzaakt door de re cente overstromingen, heeft de Vereniging voor Penningkunst op voorstel van Dr. H. Enno van Gelder, Directeur van het Kon. Penningkabinet, besloten een penning uit te geven ten bate van de slachtoffers. De bekende medailleur Prof. L. O. Wencke bach heeft zich bereid verklaard het ontwerp te vervaardigen. De prijs zal bedragen in brons 7,50, in zilver 30,per exemplaar, welk bedrag, na aftrek van de netto-kosten, in het Nationaal Rampenfonds gestort zal worden. Nadere inlichtingen bij de Ge meente-archivaris in het Mu seum op het Mariënburg. OOK „SCHILDERS TER ZEE" DOEN MEE De „Schilders ter Zee", welke Omdat ons land nu eenmaal weer droog moet, gingen bij tal van padvinders en verkenners verleden Zaterdagmiddag de mouwen omhoog en werden er heel wat karweitjes voor een heitje opge knapt. Met veel enthousiasme is de jeugd aan de slag gegaan en heus niet zonder resultaat. Op bovenstaande foto ziet men een zee verkenner en een welp bezig een auto schoon te maken. Soortgelijke activiteiten vielen door de hele stad te bespeuren. Een compliment voor het élan waarmede de jeugd zich heeft ingezet om haar aandeel bij te dragen tot leniging in de nood mag zeker niet achterwege blijven. thans in de Waag exposeren heb ben besloten ieder één van de tentoongestelde werken beschik baar te stellen voor het Rampen fonds. Moge het kunstminnend publiek deze sympathieke geste van de kunstenaars waarderen en de getroffen landgenoten hel pen door een van de tekeningen of schilderijen aan te kopen. DEN HAAG, 15 Februari Woendag 8 April zal het voor lopig Nederlands elftal voor de wedstrijd België-Nederland op 19 April te Amsterdam een oefenwedstrijd spelen tegen de Oostenrijkse eerste klasser Wacker. De wedstrijd wordt ge speeld in het Feijenoord stadion te Rotterdam. Sinds 1950 maken Nederlandse kunstschilders regelmatig reizen als gast aan boord van Rr. Ms. oorlogsschepen. De bedoeling hiervan is dat zij in een nieuwe omgeving nieuwe in drukken op doen en hun horizon verruimen, terwijl tevens wordt gehoopt dat hierdoor het genre zeeschilderen tot nieuw leven zal komen en dat de band tussen ons volk en de zee zal worden versterkt. De tentoonstelling van het werk van deze zeeschilders werd Zaterdag j.l. in de Waag officiéél geopend. Een van de markante doeken op de tentoonstelling in het V/aaggébquw, J. B. L. Simon schilderde dit doek „vertrek uit Tunis". De collectantes en collectrices hebben het hier niet gemakkelijk gehad. Het was onaangenaam weer, maar met grote toewijding hebben zij hun werk verricht en namen ook een minder vriende lijke opmerking voor lief. Men mag het eerlijk bekennen: een tweede goed georganiseerde geMinzameling was na de geheel geïmproviseerde van Zondagmid dag 1 Februari en Maandag 2 Februari, noodzakelijk. Daarbij zat zeker niet de gedachte voor de totaal opbrengst in Nijmegen op een of andere wijze te force ren, teneinde tegen Arnhem op te kunnen. Het gemeentebestuur is er ten volle van overtuigd, dat de Nij meegse burgerij zich ook in dit geval weer van haar beste zijde heeft laten zien. De enorme hoe veelheid kleding en dekking, thans in de Veiling opgeslagen, is daarvan wel het duidelijkste be wijs. Dat een geïmproviseerde collecte daarbij ook nog ongeveer 30.000 gulden opbrengt, is te zamen een resultaat, waarover men niet ontevreden mag zijn. Uiteraard zal ook het bedrag van de eerste collecte aan het Rampenfonds worden afgedra gen. De goederen in de Veiling worden thans gesorteerd, zo no dig gestoomd en geïnventariseerd, zodat ze terstond voor uitgifte gereed liggen, wanneer dit straks, als de bewoners van de getroffen gebieden terugkeren en er na tuurlijk grote behoefte aan veel goederen ontstaat, noodzakelijk mocht zijn. Ook de schoolkinderen waren Zaterdagmiddag in groten getale op pad, om bestellingen op te nemen voor de watersnood-post zegels, die zij later zullen af leveren. En dan waren er nog de verkenners en gidsen, die op karwei gingen met de mouwen omhoog om al werkende ook hun bijdrage te leveren aan het Ram penfonds. Er was Zaterdag dus een en al actie in Nijmegen. Om vijf uur begonnen de kassiers van de gemeente-bedrijven in het Rampenfondsbureau in het stad huis het. tel-werk. Men had hier voor een uitstekend systeem in elkaar gezet, zodat de collectanten niet alleen vlot werden geholpen, maar ook bij de inlevering van hun bussen en geldzakken het resultaat van hun werk konden vernemen. Een geld-telmachine was even eens ingeschakeld en feilloos telde deze machine de duizenden kwartjes, dubbeltjes en centen. Nadat Ir. B. Fokkinga de aan wezigen namens het bestuur van de Stichting „Nijmeegs Museum voor Beeldende Kunsten" welkom had geheten, hield de Luitenant ter Zee der le klasse H. J. Nop pen, hoofd van de Marine Voor lichtingsdienst, zijn interessante De heer Noppen vertelde onder meer dat gebleken was dat de zee voor de huidige kunstenaarsgene ratie een zeer moeilijk onderwerp is. De zee, die door de eeuwen heen onze grootste vriend en onze meest verwoede vijand is geble ken. laat zich in haar onbereken bare grillen niet gemakkelijk con- terfeiten. Spreker roemde het lof felijk streven van het ministerie van Marine om talentvolle kunste naars in de gelegenheid te stellen de zee van zeer nabij te leren kennen en haar fascinerende schoonheid op het linnen vast te leggen. De heer Noppen deelde nog me de dat de exposerende kunste naars hadden besloten een van hun werken af te staan ten bate van het Nationaal Rampenfonds. „Het is thans aan het Nijmeegs publiek om op deze sympathieke geste sympathiek te reageren en een of meer stukken aan te ko pen", aldus deze marine-officier. Vervolgens nam de waarnemend garnizoenscommandant majoor T. Biesma het woord. Spreker toonde zich verheugd over het gelukkige initiatief van de Marine om de kunstenaar met de zee en het leven op zee ver- Voor Rampenfonds Wiener Sangerknaben op tournee Uit Wenen werd bericht ontvan gen, dat het beroemde jongens koor „die Wiener Sangerknaben" begin April een aantal concerten in ons land hoopt te geven, waar van de baten geheel bestemd zijn voor het Rampenfonds. Op deze manier wil de Oostenrijkse jeugd vergelden, wat Holland aan goed heeft gedaan aan de Oostenrijkse jeugd die in ons land gastvrij werd opgenomen. Deze concerten worden gegeven buiten het grote tournee om, dat zij deze zomer door ons land zul- lèn maken. Als alles volgens plan verloopt, zullen zij op derde Paasdag (7 April) ook hier in Nijmegen een concert verzorgen. Voor het tellen van het muntgeld maakten de kassiers van de gemeentebedrijven gebruik van een feilloos werkende telmachine van de gasfabrieken welke grote belangstelling trok. trouwd te maken en omgekeerd de militair in kennis te laten komen met de kunstenaar. Spreker herin nerde eraan dat het nog niet zo lang geleden is dat men van een man-in-uniform slechts zijn laars en zijn wapen waardeerde. Dat is een volkomen onjuiste instelling. Ook de militair moet gevoel heb ben voor schoonheid, voor cultu rele uitingen. Strijdkrachten kun nen niet bestaan bij de gratie van een moderne bewapening alléén, zij verlangen ook een culturele basis. Majoor Biesma noemde elk streven, dat de band tussen kunstenaar en militair kan verste vigen, een streven dat navolging verdient. HET KAN VERKEREN Onze kunstrecensent Sef Sniedt vat zijn oordeel als volgt samen: Het is alhaast meer dan een eeuw geleden dat in Nederland de kunst geen regeringszaak was. Zien we hoe thans de Regering zich allerwegen moeit en beijvert om de kunstenaar over de breedst mogelijke linie tegemoet té treden, dan mogen wij wèl met Breero zeggen: „Het kan verkeren". De huidige expositie „Schilders ter Zee" in het Waaggebouw dankt haar aanzijn aan zo'n geste. Ver schillende kunstenaars worden sinds 1950 in de gelegenheid ge steld als gast reizen te maken aan boord van Hr. Mr. oorlogsschepen. En, wie verre reizen doet, kan veel verhalen. Althans de verwachting ligt in genoemde gevleugelde uit drukking verankerd. Toch voelden we ons na de bezichtiging van de ze maritieme indrukken enigszins teleurgesteld. Tromp en de Ruyter mogen dan nog wel leven, zoals het heet, maar het geëxposeerde maakt de indruk van een marine in zeer kennelijke vredestijd. Hiermee zij echter niets ten na dele gezegd van onze Koninklijke Marine. Wij duiden enkel aan, dat de bedoeling van deze reizen: „het genre zeeschilderen tot nieuw le ven te brengen en de band tussen ons volk en de zee versterken" een zeer vrome wens is gebleven, gezien het over het algemeen po vere resultaat der geschilderde impressies. Passerende scheepjes aan de horizont, grijze rookbe- pluimde silhouetten van oor logsbodems in allerlei fatsoenen, groene en blauwe voortklotsende zeeën in eindeloze deining, kun nen ook gevoeglijk tussen de vier ateliermuren gepenseeld worden. Heeft men echter „te roer gestaan, stormen over de muts zien gaan en buitengaats getuurd te loever en te lij, dan moet de breedst zo wel als de fijnst behaarde borstel gedreven worden door dé machti ge geest die huivert tussen water en lucht." Zoals e.èn Saint Exupé- rie en een Viruly gegrepen wer den door de gigantische hemel- zo verwachten wij van onze ma rine-schilders „de zang van de Grijze Oceaan" te horen, te zien in al zijn grootsheid. Tussen twee elementen op een stampende en steigerende mastodont, onder de brede eeuwige rhythmische dei ning van het water, boven de nim mer gestuite vaart der wolken lucht, de golvende streep der verte als horizont, daar moet de ziel gegrepen worden door de majesteit van de schepping. Naar de vertolking van deze grootsheid hebben wij gezocht. Was dit de schilders te machtig? Voor ons gevoel althans vaart er door hun werken niet het lied van de Vliegende Hollander. Zeker, de respectieve zee- en havenstukken zijn niet onverdienstelijk gepen seeld en ze hebben het aangename van een wandversierend schil derij. Doch daarbij blijft het. Het werk van Beider geeft in Jaarverslag Stichting Don Bosco Verschenen is het jaarover zicht 1952 van de R.K. Stichting Volks jeugdzorg Don Bosco. Aan de slotbeschouwing ontlenen wij het volgende: Het aantal aange sloten gezinnen is iets vooruit gegaan, maar niet in ver-houding tot de grotere invloed die Don Bosco in het jaar 1952 in bijna alle buurten kon bereiken. Het aantal leid(st)ers is over het algemeen iets teruggelopen. Maar hiertegenover is er een grotere vaste kern ontstaan. Momenteel is het moeilijker dan enige jaren geleden om werkelijk geschikte leid(st)ers te werven. Het aantal regelmatig bereikte kinderen is iets teruggelopen. Dit moet echter uitsluitend verstaan worden van de schooljeugd, want juist in 1952 was in alle afdelin gen een grotere invloed op de schoolvrije jeugd te constateren. Er komen regelmatig meer groteren op de clubs. Door acties om de grote ker kelijke feesten te vieren werden verschillende jongeren weer met de Kerk in contact gebracht. Wanneer door de laatste actie in verband met het Kerstfeest 1952 de jongens boven 14 jaar bijna 50 en van de meisjes boven 14 jaar bijna 66 te biechten en te Communie is ge weest, dan mag wel worden ge concludeerd, dat het werk onder de groteren zeer vruchtbaar is, temeer daar zonder deze actie een groot aantal jongens en meisjes persoonlijk geen Kerst feest zouden hebben gevierd. Dit jaaroverzicht stemt dan ook tot grote tevredenheid. zijn kleurige verscheidenheid ver schillende visies op schepen om stuwd door zee en wolken. Hoe wel met sterk kleureffect, deinen deze schilderingen op de kabbe lende golfslag van de weinig ge- mouventeerde ziel.- In de „twee fregatten" is de maritieme sfeer het meest benaderd. De impres sionistische grijze schilderingen van Goedhart zijn wat monotoon. Het doekje „Hr. Ms. Batjan in Dundee is markant gezien: het lichtend silhouet van het schip te gen de donkere havenachtergrond met torenspits. De crayontekenin gen van Heyting hebben last van een teveel, er zit geen vaart in, alleen de tekening „Hr. Ms. Dolfijn m Eastbourn Bay" verrast door de snelle greep. Simon heeft in zijn „Lege Koopvaarder" en „Binnen haven Tunis" tenminste nog een fantasievolle romantische kijk ge- g?.ve?: het havenschetsje „Porta Massa, Napels" heeft een bijzondere kwaliteit. Het werk van Swagemakers is wat te on persoonlijk en door zijn vaagheid v-u behandeling krachteloos. Daarentegen getuigt Van der Zee van een eigen kijk op de din gen. Soms een beetje gewild, heb ben zijn gouaches toch de durf van felle bewogenheid en kleur De „Rede van Texel" als vlotte penseeltekening en de „Haven van Delfzijl' als kleurige gouache zijn wel het meest representatief. Het houtskooltekeningetje van Ver- poorten „Spaanse Vissersscheep jes heeft alle charme van een ra?r neerSezette impressie. Na deze korte vlootschouw gaan we voor anker. Sef Sniedt. Wat it Qk U HEDEN. De Vereeniging: Tranen over Jo- nesburg, 8 uur; KFC 14 j.; foyer: muziekavond ten bate van „Nijm. Comité Waters nood", 8 uur. Centrum: Geen medailles voor spionnen 2.30, 7 en 9.15 uur; KFC 18 jaar C I. Scala: De straat, 2.30, 7 en 9 uur; KFC Geestelijk volwassenen C III. Asta: De vlucht van kapitein Blood, 2.30, 7 en 9 uur; KFC 14 jaar. Corso: A. en C. in Alaska, 8 uur; KFC alle leeftijden. Waaggebouw: Tentoonstelling Schilders ter zee, geopend 2—5 en 79 uur. Raadhuis: Tentoonstelling Op bouw, geopend van 8.3012.30, 25.30 uur. Vrije toegang. Gem. Museum: Mariënburg 26, geopend van 105 uur. Rijksmuseum Kam, geopend van 10—4 uur. H. Landstichting: (gem. Groes- beek). Bij voldoende belang stelling rondgangen onder des kundige leiding. DINDSDAG 17 FEBRUARI De Vereeniging: Tranen over Jo hannesburg, 8 uur, KFC 14 j.; kleine zaal: Nijm. Verg. van Kamermuziek. Concert met Elise Cserfalvi, viool en Geza Frid, piano, 8 uur. Overige bioscopen, Gemeentemu seum Kam, Tentoonstellingen Waaggebouw en Raadhuis en H. Landstichting: als op Maan dag. Café Raafs, Grote Markt Prov. Adviesbureau voor oorlogs schade 9—11.30 uur van. APOTHEKEN. """tidags-, nacht- en avonddienst uitsluitend voor recepten. De Goffert, Wezenlaan 103. v. d. Ploeg, Tooropstraat 182. Heinsius, Molenstraat 98. (Advertentie) Hotel „Val Monte" BERG EN DAL - TEL. K 8805—461 Een uitstekende gelegenheid voor BRUILOFTEN en PARTIJEN Het echtpaar J. A. Hendriks- A. M. Otten, Maerlantstraat 129, zal op 21 Februari zijn gouden hu welijksfeest vieren. We hopen dat het gouden paar nog menig gelukkig jaartje zal mogen be leven. AARDAPPELEN RAMPGEBIED f iz._ per 100 Kg. Thuis gebracht. Brieven onder No. 2304 R.K. DIENSTBODE GEVRAAGD voor dag en nacht. Zelf standig kunnende werken Mevr. HARTMAN. aan het bureau v. d. blad Griegstraat 1 - Nijmegen. Centraal gelegen KANTOORRUIMTE (2 kamers) te Nijmegen gezocht voor uitoefening van bestaande ADVOCATENPRACTIJK Brieven onder No. 50036 aan het bureau van dit blad GEVRAAGD als chauffeur voor onze besteldienst en voor magazijnwerk. Aanmelden na 6 uur 'JANSEN HENDRIKS MOLENSTRAAT HOEK PLEIN 1944 Voor RECLAMEFOTO'S FOTO GRIJP1NK - Telef. 20374 voorlopig van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags geopend zijn. Spreekuur wethouders straat 7, G. Wennekes, Schaatsenrijden (bekendmaking) L. Hezelstraat 31, J. Dit- De (jsbaan van de IJa- De wethouder van sel, van 't Santstraat 149 club in Ubbergen zal Openbare Werken, de en B. v. d. Sloot, Wil- heer Duives, houdt mor- lemsweg 78. Het in- f j ZZ j gen, Dinsdag geen sehrijfgeld bedraagt II tidlVe CPUW geleden spreekuur. voor Junioren (15 km.) O f 0.70 en Senioren (20 Amerikaans distinctief km.) f 0.75. De start vindt plaats in de tuin van De Vereeniging. Onze stadgenoot N. S. van Beers, aan wie het distinctief U.S. Air For- Kapel Auxiliatricen ce jet pilot wings is uit- Vagevuur, Duiven- gereikt, is geen korpo- £as 2 (Hallo), raai, zoals werd ver meld, maar sergeant. De H. Mis voor de over- Hij woont Groenewoud- seweg 278. leden Ereleden en hun familieleden zal niet op 18 Febr. (Aswoensdag) worden opgedragen, Sint Bonifacius. De uitgestelde feest- maar op Woensdag 25 avonden van de Nederl. Februari om 8.30 uur. R. K. Bond van Trans- Korte toespraak door de portarbeiders „Sint Bo- W.E. Pater Steenwinkel nifacius" zijn nader S.J. vastgesteld op Zaterdag 16 en Zondag 17 Mei. De Oud-minister Rutten kaarten voor Zondag zijn geldig op Zaterdag Prof. Dr. F, J. Th. Rut- en die voor Maandag op ten- oud-minister van Zondag Onderwijs, Kunsten en Wandeltochten Weienschappen, die v, Zaterdag m intieme De aanvragen voor de kring het. feit herdacht, eendaagse wandeltocht dat hij 25 jaar geleden van het Nijmeegs Wan- aan de Hoge School te delverbond voor het Leuven promoveerde in Rampenfonds komen de Nederlandse letteren thans regelmatig bin- op het proefschrift nen. De inschrijfbu- h reaux zijn van Maandag bare hulde -p- - - T - uaic uuiuc onttrokken ruimten en het heroïsche lied der af geopend: bij J. van door zich buiten de stad zilveren vleugels componeerde^, Groeningen, van Spaen- te begeven. Uit DE GELDERLANDER van 16 Febr. 1903: Amateur-photografen-vereeniging „M.L." De edele hchtprentkunst telt in onze ttad vele beoefenaars en voorstanders. Daartoe is zeker niet weinig bijgedragen door boven genoemde vereniging .,M(eer) L(icht)", die terecht tot leuze voert: „Photographie ont wikkelt den smaak en het kunstgevoel". Die vereeniging zal haar tien-jarig bestaan herdenken door een „projectie-soiree" a s. Dinsdag 17 Februari te geven in de zaal der „Vereeniging" Na het openingswoord van den voorzitter, den heer Jacq. Kneppers, krijgen we eerst de projectie eener verzameling photo's van bloe men enz. Vervolgens zal de voorzitter der Amsterdamsche Amateur-Photografenvereeni- ging ons door middel van een driehonderd tal lichtbeelden, door onderlinge voordracht toegelicht, gelegenheid geven een reis te ma ken over zee naar Constantinopel en over land terug. Kaarten kunnen schriftelijk worden aan gevraagd bij Dr. Prince, St. Annastraat 41 of den heer C. A. P. Ivens, Van Berchem- straat. ADVERTENTIE A. van Balkum, Hezelstraat Magazijn van Comestibles Weder voorhanden: FLAGEOLETS Uitgewogen verkrijgbaar

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1