Zierikzee heeft zich schoorvoetend bii evacuatie neergelegd Onrust in Elzas over vonnissen te Oradour Desondanks zijn Zondag nog geen honderdvijftig mensen vertrokken West-Duitslcind helpt bij wederopbouw van rampgebieden onze Vastenbrief van Hoogw. Episcopaat Bisschop is erfgenaam van de Apostelen en het zichtbaar teken van eenheid met en in Christus Eeuwfeest herstel van hiërarchie aansporing tot beleving eenheid 105e JAARGANG No. 39 MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 De Gelderlander DagbL. Nijmegen De Gelderlander Gewest. Dagblad Arnhems Dagblad Do Oost-Gelderlander Vel uw e- en IJoselbode De Noord-Ooster Dagbl. N.O. Brab. en N. Llrab. DE GEIDERIANDER De Gelderlander-Pers: Directeur: G. H. J. I>. BODEWES Hoofdredacteur: LOUIS FREQUIN DAGBLAD VOOR NIJMEGEN Abonnement: ƒ0.47 per weekt 6.10 per kwartaal (incasso 10 ct->j Per post: 6.50 per kwartaal. D«m Vaderland Getrouw* 14—3—'42 1-5-'45 Kantoren: - Nömegeo. Telefoon CK 8800) - 24641 (5 MJnen) alle afdelingen GIRO: 25574 EN enorm sterke dwarsstroom in de haven van Zierikzee maakt het varen met zwaargeladen sche pen tot een hels karweiVan twee kanten stort het water zich er door de gaten in de dijken Autobus-ongeluk op de Philippijnen eist 23 doden MANILLA, 15 Febr. (A.F.P.) - Een autobus, die op weg was van IIocos naar Manilla, is op onge veer 250 kilometer'van laatstge noemde stad in een diep ravijn gereden, vermoedelijk omdat de chauffeur in slaap was gevallen. Het voertuig vloog onmiddellijk in brand. 23 personen werden levend verbrand, terwijl 28 inzit tenden ernstige verwondingen opliepen. De chauffeur heeft gepoogd zelfmoord te plegen. Nieuwe aardbeving in Perzië Rppiis 950 slachtoffers TEHERAN, 14 Febr. (AFP) In het gebied van Mohalam, een streek nabij Tocroet, dat dezer dagen door een hevige aardschok werd geteisterd heeft zich Zater dag ook een aardbeving voorge daan. Er zijn ongeveer 950 men sen omgekomen. De Sjah van Perzië heeft Zon dag per vliegtuig een bezoek ge bracht aan het geteisterde Toe- roet. De vorst onderhield zich met de weinige overlevenden en zegde alle mogelijke steun toe. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft reeds 10.000 dollar voor hulp aan de getroffenen geschon ken. Maarschalk Juin in Indo-China en Korea SAIGON, 15 Fébr. (Rtr.). De Inspecteur-Generaal van de Franse strijdkrachten. Maarschalk Juin, is Zondag per vliegtuig uit Farijs in Saigon aangekomen. Hij zal een inspectiereis m;.ken door Indo-China en Korea. Op het program staan bespre kingen met het hoofd van de Viëtnamese staat, Bao Dai, de Franse Minister voor de verbon den staten, Jean Letourneau en de President van de Commisie van Buitenlandse Zaken van de nationale vergadering, Paul Rey- naud. De laatste twee bevinden zich op het ogenblik in Indo- China. Naar men meent te weten, zullen de besprekingen vooral gaan over maatregelen om het Viëtnamese leger op te bouwen. FRANSE REGERING IN MOEILIJK PARKET (Van onze redacteur) ZIERIKZEE15 Febr. Op deze stralende Zondag lieeft Zierikzee zich schoorvoetend in z'n lot ge schikt. Vrijdag en Zaterdag nog was ér felle oppositie tegen het bevel tot evacuatie van allen, die niet drin gend voor herstelwerkzaamheden in het van alle kan ten door water omringde stadje nodig zijn. Met strakke gezichten hebben die van Zierikzee de pro clamatie, waarbij hun bevolen werd zich op het gemeentehuis ter registratie te melden, gelezen. „We gaan met weg was de algemene opinie. „We laten onze huizen en spullen niet in de steek". Ge kunt deze men taliteit begrijpen, gij, die evenals deze eilanders In 1944 '45 hebt moeten evacueren en die bij terugkomst, uw woning leeg geroofd hebt weergevonden. „Dat nooit meer" zeiden de Zierikzeeërs, „we weten wat het Is. We blijven liever in het ^IERIKZEE wordt geëvacu eerd. Een paar mensen I I staan klaar met een beetje ba- gage. Op de achtergrond de Noorderhavenpoort Burgemeesters met staking begonnen STRAATSBURG, 15 Febr. (Rtr.) Duizenden Elzassers zijn Zondag in kerken en bii oorlogsmonu menten bijeengekomen als protest tegen de vonnissen, uitgesproken tegen 12 Elzassers wegens hun aandeel in het uitmoorden van bet plaatsje Oradour. Zij kregen gevangenisstraffen van vijf tot acht jaar. Met uitzondering van de com munisten doen vertègenwoordi- ge'rs van alle politieke partijen in de Elzas aan de protestactie mee. Parlementsleden en senators hebben een snelle beslissing van de regering verzocht. De burge meesters van het departement Boven-Rijn zijn een administra tieve staking begonnen. Parle mentsleden uit de Elzas hebben maatregelen besproken om pres sie op de regering uit te oefenen. Zij overwogen ongehoorzaamheid aan regeringsbesluiten en ontslag aanvrage als volksvertegenwoor diger. Ook de mogelijkheid van een belastingstaking is over wogen. Dit zou ernstige moeilijk heden voor de staatskas beteke- nen? daar de Elzas veel aan be lasting opbrengt. De minister van defensie René Pleven heeft spoedige behande ling door de regering beloofd van een amnestieverzoek. Dit verzoek is in de vorm van een wetsont werp ingediend door oud-minister Kraanwagen op jeep Nederlands militair om leven gekomen GOES, 15 Febr. Zondagmor gen is in de öoepenpolder bij Nieuwland een Belgische .jeep bij het passeren van een dijk onder een kraanwagen gekomen. In de jeep zat onder meer de Neder landse kornet die als verbin dingsofficier aan de Belgische militairen, die hier gereed gehou den worden in verband met het komende springtij, was toege voegd. De kraanwagen is op de jeep gekanteld, waarbij de kor net bekneld kwam te zitten en ter plaatse overleed. /ANAF de St. Lievemonster-toren van Zierikzee krijgt men een goed beeld van de onhoudbare toestand. Het water staat overal tot aan de fend «xn» het stadje Pfimlin. Deze zal aan het hoofd van een delegatie parlements leden Dinsdag een bespreking over de kwestie met premier Mayer en minister Pleven hebben. Geen carnaval Alle carnavalsfeestelijkheden in de Elzas zijn afgelast. De autori teiten hebben de bevolking ver zocht de komende vier dagen te wijden aan rouwdiensten en her denking. De omvang van de protestactie is een grote verrassing voor de Franse regering, die in een moei lijk parket is gekomen, want als zij de Elzassers hun zin geeft, wekt zij de ontevredenheid op van de familieleden van de slacht offers van Oradour en andere delen van het volk. De eerste tegenactie is er trou wens all In Rijssel is op een ver gadering van voormalige verzets lieden handhaving van de vonnis sen geëist. water dan dat we vertrekkën" Beel locuta, causa finita Beel heeft gesproken, de zaak is be slist. Meen echter niet, dat men over één nacht ijs is gegaan, voordat het harde besluit tot evacuatie is gevallen. Er is ein deloos geconfereerd met alle mogelijke instanties en op het hoogste niveau, maar uiteinde lijk heeft het belang van de be volking de doorslag gegeven. Vierduizend mensen zitten nu nog verstoken van gas en water, samengepakt in het centrum van het oude stadje. De vrees voor het uitbreken van besmettelijke ziekten, de steeds kleiner worden de mogelijkheid om met flinke schepen Zierikzee aan te doen (een gevolg van verzanding en ongemeen felle dwarsstroom) maakten met de moeilijke aanvoer van levpnsmidcle1 de evacuatie van ailed wïèr aanwe zigheid niet dringend gewenst is, noodzakelijk. Geen vlot verloop MATERIAAL EN MACHINES OP KOMST DEN HAAG, 15 Febr. West- Duitsland zal materiaal en werk tuigen ter waarde van enige mii- lioenen marken ter beschikking stellen voor de wederopbouw van de rampgebieden in Nederland. Het initiatief tot deze groot scheepse hulpverlening is uitge gaan van de ministers van Econo- sche Zaken en Buitenlandse Za ken van West-Duitsland. Het werd gesteund door een eenstem mige goedkeuring van het West- duitse bondskabinet om zo mo gelijk de krachtigste hulp aan Nederland te verlenen bij de herstelwerkzaamheden. De Ne derlandse regering is zeer erken telijk voor deze spontane, huma nitaire actie van de zijde van de Westduitse bondsregring. Duits bedieningspersoneel wordt ter beschikking gesteld voor voer tuigen en vaartuigen, dieselloco motieven, baggermolens, walsen met rupsbanden e.cL Het loon van deze vaklieden zal het Duitse ministerie van Economische Za ken voor zijn rekening nemen. Eventuele in Nederlandse munt te betalen mij het loon komende kosten, zullen door de Neder landse regering worden betaald. De Nederlandse centrale ambte lijke instantie zal zorgen dat de materialen, die alle aan ons land worden uitgeleend, na afloop van de hulpactie naar Duitsland terug worden gebracht. Maar al hebben de Zierikzeeërs zich in het onvermijdelijke ge schikt, dat wil nog niet zeggen, dat de evacuatie een vlot verloop heeft. Gistei-en zouden duizend mensen worden afgevoerd, maar in feite zijn nog geen 150 mensen vertrokken. De „Schelde" en „Minister Lely" lagen buitengaats te wachten op de barkassen en sleepbootjes, die de evacué's zou de aanvoeren. Twee en een half uur hebben wij aan boord van de „Schelde" voor anker gelegen, en eerst om half twaalf voer een barkas van de Britse marine met een handjevol mensen asm boord de haven uit. Uiteindelijk vertrok de „Schel de" die accommodatie voor 400 personen heeft, voor geen derde gevuld nar.r Dordrecht, terwijl voor de „Lely" nog geen tien gegadigden te vinden waren. Dit schip moest dan ook noodge' dwongen wachten met afvaren tot Maandag. Men poogt het vertrek zo lang mogelijk uit te stellen, zich vleiend met de overigens ijdele hoop, dat van uitstel afstel kan komen. Maar het is zeer de vraag of wanneer de zaken zo door gaan de evacuatie Dinsdag voltooid zal kunnen zijn. Wij hebben de evacué's zich zien inschepen aan boord van de vaartuigjes die hen naar de „Schelde" overbrachten en wij willen onze bewondering voor deze koene mensen niet onder stoelen of banken steken. Zij hielden zich flink, deze oudjes en moeders met kinderen en al was hun gemoed barstensvol en slikte menigeen een prop weg uit z'n keel, wij hebben geen traan zien vallen. Voor lange tijd Voor. hoe lang hebben zij huis en haard verlaten?? Geen mens, die het met zekerheid zeggen kan, maar het ligt in de rede, dat het voor vele, vele maanden is. „Als wij voor de winter terugzijn, zal het ons niet tegenvallen", meent een man van middelbare leeftijd. „Er is niets aan te doen meneer", zegt een jonge vrouw, DEEDS voordat de grote nationale ramp van Zon- dag 1 Februari over ons volk losbrak hadden de Hoogivaardige Bisschoppen besloten om de vasten brief van dit jaar te wijden aan het a.s. eeuwfeest van het herstel der hiërarchie in Nederland. Al staat ons hart en onze geest thans niet naar feestvierentoch hebben de Hoogwaardige Bisschoppen gemeend deze vastenbrief niet te moeten intrekken. Het gaat immers bij de a.s. her denking van het honderdjarig be staan van de eigen kerkelijke hiërarchie niet om een feest van uitbundigheid en uiterlijkheid. I-Iet gaat allereerst om de geeste lijke waarden, die het herstel van de kerkelijke hiërarchie ons'heeft gebracht. Het is juist over deze geestelijke waarden, dat de Bis schoppen U in deze vastenbrief willen spreken. Daarom zal dit woord van geestelijke inhoud al spreekt het van een feest geen wan klank vormen in de grote nood, dir ons dierbaar volk heeft ge troffen en die in ons volk zo'n grootse en verblijdende manifes tatie van christelijke saamhorig heid en christelijke naastenliefde heeft losgeslagen. De Vastenbrief van dit jaar luidt als volgt: Beminde Gelovigen, Het jaar 1953 brengt voor ons een feest mee: het eeuwfeest van het herstel der Hiërarchie in ons vaderland. Immers honderd jaar, geleden in het jaar 1853, op de vierde dag van de maand Maart ïwerd door Paus Pius IX de leiding van de Kerk in Nederland weder om in handengelegd van Bis—f schoppen, die ieder een eigen bisdom zouden besturen: een Aartsbisschop van Utrecht, een Bisschop van Haarlem, een Bis schop van 's-Hertogenbosch, een Bisschop van Breda, een Bisschop van Roermond. Op die dag werd tevens de Nederlandse Kerkpro vincie opgericht. Bij dit eeuwfeest willen Wij, de Bisschoppen, die thans de Ne derlandse Kerkprovincie bestu ren. ons in een gezamenlijk Her derlijk Schrijven tot U richten. Wü willen U uiteenzetten, wat er in 1853 eigenlijk Is geschied: Wij willen U de zin van het Bisschops ambt dieper doen verstaan: en Wij willen U aansporen dit in de toekomst dieper te beleven. Zoals Christus had verordend 1. Toen onze Heer Jesus Chris tus Zijn Kerk stichtte, gaf Hij aan Petrus opdracht deze kudde te weiden; Petrus zou de rots zijn, waarop de Kerk gebouwd staat. Doch naast Petrus koos Hij nog elf anderen uit Zijn, leerlingen tot O Vervolg pagina 3, kolom 1 „we moéten evacueren, hoe be roerd het ook is. En dan kun nen we beter gaan, nu we nog in staat zijn geweest om iets van onze inboedel naar familie te verzenden, dan dat we straks misschien hals over kop weg moeten". Maar de angst voor plunde ring blijft. Ge merkt dat in ge sprekken, ge ziet het langs de kade, waar reeds geëvacueerden de ramen met blinden en planken hebben gebarricadeerd. De men sen hebben geleerd uit de erva ring van de oorlogstijd, maar het is hard en triest om te vertrek ken met de gedachte dat je be' roofd wordt door je medebur gers Een van de grootste problemen, zo niet het grootste na de evacua tie, is het enorme gat in de dijk bij Schelpenhoek ten Zuiden van Serooskerke, dat nu reeds een kleine driehonderd meter groot en dertig meter diep is en dat nog steeds verder uitslijt door de geweldige kracht van het Noord zeewater. Alleen de uiterste westpunt van Schouwen en een polder bij Zonnemaire op Duive- land hebben nog geen water, maar verder staat alles blank. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat het eiland in stukken uiteen zal vallen en indien dit gebeurt, betekent zulks een formele nieu we ramp. Onhoudbaar Om een duidelijk beeld van de situatie te krijgen, zijn we de ruim 60 meter hoge St. Lieve Monstertoren opgeklommen, van waar we een prachtig gezicht hadden op het eiland. Prachtig, maar droevig tegelijk, omdat het telkens weer aangrijpend is om te zien hoeveel ha vruchtbaar land, om van huizen maar te zwijgen, onder water staat. Het hart van Zierikzee ligt nog droog, maar de gehele omtrek staat tot ze ver het oog reikt, blank, een onafzienbare watervlakte. En Noorse prinses verloofd met reder OSLO, 14 Febr. (Rtr.). Te Oslo is de verloving bekend ge maakt van prinses Ragnhild, de oudste dochter van kroonprins Olaf en prinses Martha van Noor wegen, met de jonge reder Erling Lorentzen uit Oslo. Het huwelijk zal in begin Mei worden gesloten. Prinses Ragnhild is 22 jaar Lorentzen is 29. Toen de Duitsers in 1940 Noorwegen binnenvielen, gaf hij zich, hoewel hij pas 17 jaar was, onmiddellijk op als vrij williger en streed in het Noorden van het land. Tijdens de bezet ting maakte hij deel uit van de verzetsbeweging. Later ging hij naar Engeland, waar hij voor sabotage werk werd opgeleid. In Noorwegen teruggekeerd werd hij districtshoofd van de onder grondse beweging in een van de Noorse valleien. Hij ontmoette prinses Ragnhild voor het eerst in 1945, toen hij deel uitmaakte van het escorte van het koninklijke gezin, toen dit uit de ballingschap in Enge land naar Noorwegen terug keerde. Volgens de bekendmaking stemt Koning Haakon met de verlo ving in. eerst wanneer ge dit gezien hebt, begrijpt ge dat het leven op dit kleine stukje eiland op den duur voor enige duizenden onhoudbaar moet worden. Reeds nu hangt er in enige straten een kwalijke lucht en door het ontbreken van waterleiding kan dit euvel slechts verergeren. Neen, welk een bit tere pil het ook voor de Zierik zeeërs is, de evacuatie is harde, keiharde noodzaak. KRO-actie gestaakt Sobere viering van 100 jaar Kromstaf AMSTERDAM, 15 Febr. (KNP) De voorzitter van het Landelijk Comité voor de viering van het eeuwfeest 100 jaar Kromstaf, Mr J. Derks, heeft medegedeeld, dat de actie, die in samenwerking van K.R.O. en parochies begonnen was, definitief gestaakt is. In ver band met het feit, dat de ramp, die ons land heeft getroffen, zulk een omvang heeft aangenomen, zijn de plannen voor de viering grondig gewijzigd. Zij zullen een sober karakter dragen. Mr J. Derks kondigde aan, dat een nieuw plan is ontworpen, waar aan de Katholieke Bond voor E.H.B.O. zijn medewerking zal verlenen. Personeel bewaakt Treinongeluk in Italië 21 doden BENEVENTO (Midden Italië) 15 Februari (Rtr) De sneltrein Bari-Napels is Zondag in de buurt van Benevento met grote snelheid uit de rails gelopen. Volgens de eerste berichten zijn -minstens 21 personen omgeko men. Negen wagens kantelden en een tiende botste tegen het gebouw van een electriciteitsbe- drijf. Onder de slachtoffers bevinden zich geen buitenlanders. Van de 25 personen, die naar een zie kenhuis werden overgebracht, zouden er vier ernstig aan toe zijn. 46 personen werden ter plaatse verbonden. De machinist en zijn assistent, die in een ziekenhuis zijn opge nomen, staan ónder politiebewa king. Volgens de stationschef van Benevento reed de trein veel te snel in de bocht voor het station, waar het ongeluk ge beurde. De machinist en de sto ker verklaren daarentegen dat het ongeluk aan het weigeren van de remmen te wijten is. WEERBERICHT minder Koud DE BILT, 16 Febr. Veel be wolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen. Over wegend matige wind tussen Zuid west en Noordwest. Over het al- gemeen lichte dooi maar aanvan kelijk in het Zuidoosten van het land nog lichte vorst. 17 Februari: Zon op 7.52, onder 17.57 uur. Maan op 8.47onder 23.20 uur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1