Ambachtsschool kan alle aanmeldingen niet plaatsen Alledaagse dingen Friezen wederom te sterk voor de Groningers Drastische wijzigingen in Fries K.N.A.U.-bestuur MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 Nieuws uit Leeuwarden Toch wordt overall nog te weinig gekozen Voor het komende cursusjaar hebben zich bij FriesUmds oudste ambachtsschool 320 leerlingen aangemeld. Dat is te veel en te weinig. Te veel, omdat de school er geen plaats voor heeft en te weinig, omdat een ie grote categorie deze school nog niet naar waarde weet te schatten. Dat klinkt erg tegenstrijdig, doch dat is het niet. Uit deze aangifte blijkt immers, dat velen de overall nog weinig aanlokkelijk vinden. Het feit, dat de school niet voldoende ruimte heeft, werpt wat dat betreft geen ge wicht in de schaal, omdat men dit nog niet weet wanneer men zioh opgeeft. Een klein rekensommetje bewijst dat. Rond de helft van het aantal aangiften komt uit de stad. Nu verlaten ieder jaar omstreeks vijf honderd jongens de lagere school. Van dat aantal heeft zich dus 32 procent opgegeven voor de Ambaohtssohool, maar de U.L.O., de H.B.S. etc. wordt geambieerd door rond 55 procent, terwijl de rest geen verdere schoolopleiding krijgt. Uit die keuze van de school blijkt, dat meer dan de helft van de jongens niet de kant van het ambacht op gaat, want het percentage, dat eerst op de U.L.O. wat meer algemeen vormend onderwijs wenst te krijgen, om dan naar de ambachtelijke kant over te gaan, is tot dusverre minimaal. Wan neer dat zo was, zou het een verheu gend teken zijn, want de ambachts school schiet daarin noodgedwon gen tekort, in hoofdzaak doordat zij Voor kleuterleidsters Voor haar groep kleuterleidsters had de Ned. Onderwijzers Vereniging Zater dag een gewestelijke vergadering belegd in de Groene Weide. In de morgen bijeenkomst heeft mevr. Teilegen Veldstra een bbeiende lezing gehouden over gemeenschapszin en verantwoorde lijkheid in de opvoeding. De middag werd geopend met demonstraties rhyth- miek en percussionband met leer- lingetjes van kleuterschool no. 6, het geen zeer in de smaak viel. Vervolgens was het woord aan mej. Boumans uit Den Haag, die een uiteen zetting gaf over de indeling en manier van werken in de moderne kleuter school. Tot slot gaf een film een duide lijk beeld van de vernieuwde inzichten, die er in Amerika bestaan op gebied van het kleuteronderwijs. Feestavond K.V. „Leeuwardi In de met bloemen en vlaggen sierde bovenzaal van P. de Jonig heeft de korfbalvereniging „Leeuwarden" Zondag haar feestavond gehouden. Men had daarbij de medewerking ingeroepen van het „Draaimolen-Cabaret"-gezel- schap, waarvan de leden op beschaafde wijze hun programma brachten. De muzikale medewerking werd verleend door het orkest „De Ja-Knikkers", ter wijl „De Sambrinko's" de dansmuziek verzorgden. O Licht I let slechte weer maakt het weinig aan- lokkelijk om „de stad" in te gaan voor winkelen of wandelen. Pas wanneer er dringende aankopen moeten worden gedaan wordt een expeditie naar het centrum onder nomen. Wellicht hebben sommige buurtwin- kels enig voordeel van deze langdurige situatie, maar over het geheel genomen is de winkelstand niet erg enthousiast over wat de weergoden en de mannen van De Bilt ons nu al wekenlang voorschotelen. Wat nodig, dringend nodig is, wordt wel gekocht, zeggen de winkeliers, maar wan neer het publiek het zich bij het winkelen wat aan tijd kan doen, dun ontdekt men in winkel en vooral ook 'in étalage dingen die door prijs of uitvoering zodanig de aandacht trekken dat ze meteen óók in de boodschap- tas verdwijnen. Aanzien doet gedenken en onze étalages verkopen met dit weer niet meer. En de winkeliers staren door de win keldeur naar buiten, waar een enkele dappere tich een weg baant door sneeuw en ijs zon der de winkelier of zelfs zijn winkel maar te zién. De klachten van de middenstanders zullen wel volkomen gerechtvaardigd zijn en de dagstaten en weekoverzichten zullen het wel uitwijzen en niemand zal de juistheid van het aanzien dat gedenken doet willen ont kennen. Maar de sneeuw blijft niet en in voorjaar en zomer zal menigeen „de stad" opzoeken, ook wanneer man niet het voorop gezette plan heeft iets te kopen. Dan gaan de étalages weer verkopen. Ze kunnen dit ook 's avonds, juist 's avonds, want voor grotere aankopen wordt toch dik wijls overleg gepleegd tussen hem die het geld verdient en haar die het uitgeeft en wanneer kan dit overleg beter plaats hebben dan tijdens een avondwandelingetje? Maar helaas, vele winkeliers geven hun étalages niet eens de kans te verkopen. Vele uitstal kasten blijven na sluiting in het donker ge huld. andere étalagelichten worden om negen uiterlijk tien uur uitgeschakeld, terwijl dan nog talloze bioscoop- en schouwburgbezoe kers en visile-gangers moeten passeren. Onze stad is beslist al niet overdadig verlicht, het centrum heeft helaas maar weinig goede neon-reclames (waarvan niet één „bewegend" of aan- en uüflitsend) en wanneer dan ook nog tal van étalages niet meer dan grote, zwarte ruimten zijn. gaat men beslist r!ot „voor de gezelligheid" een straatje om. Etalages kunnen juist 's avonds verkopen bovendien de stad voor Leeuwarder vreemdeling wat aantrekkelijker makenl Vacantiegeld voor getroffenen Tot en met Woensdag kunnen de land arbeiders ten bate van het Rampen fonds een aantal vacantiebonnen van het boekjaar '52'53 verzilveren. Gedacht wordt aan een bedrag van rond tien gulden. In Leeuwarden kan de inlevering ge schieden bij de heer D. Leemiburg, Blee- kerstraat (A.N.A.B.), S. Sytsma, Doikku- merstraat (N.C.L.B.) en' D. Toreniga, Groningerstraat (Ned. Katih. L. B.) Schoorsteenbrandjes Bij de familie N. de Wal in de Steyn- straat heeft de brandweer gistermorgen met de roetkrabber het brandende vuil uit de schoorsteen verwijderd. Vanmorgen omstreeks elf uur heeft de brandweer het brandende roet verwij derd uit de schoorsteen van het perceel Gerard Terborohstraat 12. Geslaagd voor het examen Engelse han delscorrespondentie, de heer H. W. Bijl- sma te Leeuwarden- Waarom zou dit werk minder bevredi ging bieden dan bijv. veel sleurwerk op kantoor? slechts eén tweejarige cursus heeft. Nu worden er op het ogenblik ook voor deze school allerlei plannen uit gewerkt, die daarin de nodige ver andering moeten brengen, maar daar over thans niet. De voorkeur gaat dus ook hier nog sterk uit naar „de witte boord" om het zo maar eens te noemen. Het ver leden maakt dat enigszins begrijpelijk, maar daardoor is het nog niet wense lijk, vooral wat betreft de mogelijk heden op emplooi. In handel, verkeer en bankwezen vindt ruim 21 procent van de Friese beroepsbevolking zijn bestaan. Daar komt dan nog een tien procent „diensten" bij, maar daarmee is de 55 natuurlijk nog lang niet vol. Zeker. Friesland kan aan al zijn zonen geen arbeid verschaffen, maar ook in de rest van Nederland liggen deze percentages niet zoveel anders. Wel vindt daar een groter aantal werk in de nijverheidssector, namelijk 37 procent. Wat dat betreft zou de ambaohtssohool hier dus best een groter percentage van de niet meer leerplichtige jongens kunnen hebban. Daarbij mag in geen geval worden ver geten, dat ook hier wordt getracht de industrie uit te breiden, hetgeen een voldoende aantal -.vakbekwame werk lieden als voorwaarde heeft. Daaren boven geldt dan nog als niet -buiten gewoon florissante omstandigheid, dat vaklieden bij emigratie de voorkeur genieten. De ambachtsschool zit dus vol. Ongeveer twintig procent van de leer lingen, die zich voor de metaalvakken hebben aangemeld, zal niet kunnen worden geplaatst, terwijl ongeveer dc helft van het aantal aanmeldingen voor de electro-techniek zal moeten worden aangewezen. De beroepskeuze-advi seurs van het Arbeidsbureau zijn op het ogenblik druk bezig met de test. die de nodige selectie moet brengen Dat betekent natuurlijk nog niet, dat er voor een groot aantal leerlingen op de Ambachtsschool geen plaats zal zijn. Zo is bijvoorbeeld het aantal aangiften voor de afdeling timmeren aan de lage kant. Een deel zal echter moeten worden afgewezen en dat is jammer. Nu komt er mettertijd in Leeuwarden een chr. ambachtsschool, hetgeen de nodige verlichting zal brengen, maar dat betekent niet. dat alle leerlingen, die zich voor die school aanmelden anders op de bestaande school zouden zijn ge komen. De aanwezigheid van die_ nieuwe school zal ook een zekere behoefte creëren, hetgeen dus in houdt dat de school aan de Menno van Coehoornstraat geen extra ruimte zal houden. Er zal dus moeten worden uitgebouwd, voor al ook omdat de bakkers hier nog onder dak moeten worden ge bracht. De uitbreidingsplannen liggen al lang gereed, maar. Dat is nu jammer voor Leeuwar den, dat wil industrialiseren, het geen ook inhoudt dat er voldoende onderwijsgelegenheid moet zijn! Het uitkomen van een zestal promi nente spelers van „de Friesche Club" tegen zes van de Groninger Biljart Club (G.B.C.) is reeds jarenlang een tradj^^ De ontwikkeling van het spel in de F^Pr gaf deze club de laatste jaren een over wicht wat de spanning in deze ont moetingen niet ten goede kwam. Nadat er enige jaren met handicap was gespeeld, had men voor het treffen in dit weekend een andere oplossing ge zocht, die een radicale verandering bracht. De F. C. had vier sterke spelers, n.l. Kwajongens-antwoord Zaterdagmiddag fietste een jongen op het trottoir, dat daarvoor natuurlijk niet is aangelegd. Dies werd hij daarop door een heer opmerkzaam gemaakt. „Moet de gemeente maar sneeuw ruimen", was het antwoord van de jeugdige fietser. Laat nu die heer wethouder zijn van de in gebréke gestelde gemeentel Vandaag en morgen Vandaag: Tivoli 3 en 8 u. „Detective Story". 4> Cinema 3 en 8 u. ,,'sNachts langs de weg. Leeuwarder 8 u. „Sprong in het hellevuur". Harmonie 8 u. „P^JJLjsvogel". Morgen^^Tivoli 3 en 8 u. „Detective Story"- Cinema 3 en 8 u. ,,'s Nachts lanigs de weg". Leeuwarder 8 u. „Sprong in het hellevuur". Harmonie 8 u. „Paradijsvogel". Nieuwekade 84 Vrouwenbond N.V.V. 8 u. Been gebroken Bij Boxumerdam is gistermiddag een vrouw gevallen, waardoor zij haar been brak. Biljarten in de Friesche Club „Paradijsvogel" Wie de sneeuwbrij tot hier zit, zou eens naar de film „Paradijsvogel" in de Harmonie kunnen gaan zien om kennis te nemen van de in onze ogen merk waardige zeden en gebruiken op het zonnige Hawaii, zoals die in de vorige eeuw nog leefden. Ze zijn geweven in het simpele verhaal van een Franse jongeman, die een op Hawaii geboren vriend naar diens geboorteland ver gezelt. Hij wordt verliefd op de zuster van z'n kameraad en maakt alle cere moniën mee, die aan het huwelijk met haar voorafgaan. Nadat ze getrouwd zijn, komen de voorspellingen van een oude, kwaad kijkende priester uit: de onge wone verbintenis wekt de toorn der goden op. Ze maken dat door een vul kaanuitbarsting kenbaar. Pas wanneer de jonge vrouw (blijmoedig) in de vuur massa's duikt zijn ze weer rustig. De film is rijkelijk kleurig, maar er zijn verscheidene goéde natuuropnamen en de vele godsdienstige gebruiken (zoals het vuui-wandelen) houden de belangstelling van begin tot eind leven dig. Volleybal Leeuwarden Sagitta dames-kampioen in derde klasse A Door niet opkomen van het dames team War Dy uit Berlikum werd Sagitta I i.v.m. de door haar reeds be haalde puntenvoorsprong automatisch kampioen. Mariënburg I en Union wonnen hierdoor wel zeer eenvoudig van War Dy, elk met 30 en kwamen resp. op de vierde en vijfde plaats. Ook de beide herenploegen uit Berlikum, die tegen elkaar in het veld moesten, lieten verstek gaan en zien ieder nul punten voor zich genoteerd. Dames le klas: C.J.O. I won van haar oudere zusje C.J.O. II in een sportief gespeelde wedstrijd, waarbij C.J.O. II in de tweede game goed spel te zien gaf en taai volhield. Uils 15—9. 1512. 15—4. Een onderlinge wedstrijd zou men ook C.H.B.S. II—C.H.B.S. I kunnen noemen, wat niet wegneemt dat jn de tweede game de kampioene van vorig jaar, C.H.B.S. I, door haar jongere tweede team nog bijna overspeeld werd. C.H.B.S. I won met 152, 15 13. 15—5. Heren le klas: C.J.O. I dat de vorige keer tegen S.M.S. nog zo'n goeie wed strijd te zien gaf, werd nu door Animo iets overrompeld. Animo benutte zijn opslagwapen goed en won in een voor het publiek aantrekkelijke wedstrijd met 15—9. 15—8 en 15—9. de heren Zondervan, Brandsma. Weiten- berg en Koppel voor deze strijd terug- getrokkei^^odat nu de heren Leeuwen en Meye^A Sneek, Steensma te St. Jacobi PlBRhie, Veeman te Stiens en de Leeuwarders F. Kop en Veltman voor die club uitkwamen. Voor Groningen waren het de heren De Both, Hofstee, Mak, Mol, De Schep per en Venema die voor de G.B.C. de eer moesten ophouden in de zes ronden van elk 250 caramboles cadre. De Friezen trokken Zaterdag direct goed van leer' en wisten de volle 1500 punten uit de eerste ronde te halen. Op vallend was het spel van F. Kop, die o. a. met een serie van 76 in tien beurten de partij won, terwijl Steensma in een spannende partij tegen De Schepper in twaalf beurten de 250 vol maakte. Na elke rende liepen de Friezen meer uit, zodat hun Zondag de overwinning practisch niet meer kon ontgaan. Misschien was dit de oorzaak dat op de tweede dag de resultaten beneden die van Zaterdag bleven, zodat in de laatste ronde door de Groningers bijna geen terrein meer werd verloren. Als persoonlijke prestaties van de Groningers verdiende zeker de serie van 75 van De Both vermelding, terwijl Mak bij hun de speler was met het beste algemeen gemiddelde, n.l. 11.10. Bij de Friezen maakte Veeman de meeste caramboles, op de voet gevolgd door Veltman, die bovendien met 77 car. de hoogste serie maakte. Binnen enige weken zal te Groningen de returnmatoh worden gehouden. We mogen verwachten dat dc» totaaluitslag van beide wedstrijden de wisselbeker voorlopig in het bezit van de F. C. doet blijven. Athletiek-parlement in Leeuwarden Tijdens de jaarvergadering van het district Friesland der KNAU, welke Zondag morgen in Leeuwarden onder leiding van de heer G. Velthuis een rustig ver loop had, werd de samenstelling van het bestuur nogal ingrijpend gewijzigd. Wegens het bedanken van de heren L. Eppinga en W. Sloot en het zich niet- herkiesbaar stellen van de heer L. Atema kwam de volgende formatie te voor schijn: G. Velthuis, voorzitter; J. Kouer, secretaris; G. de Gijt, penningmeester; mevr A. de JongZondervan, S. Bosscha, A .van Dussen en G. van Roeden, commissarissen. De twee laatsten deden hun intrede in het bestuur, terwijl R. Broekstra gekozen werd als lid van de Districts T.C. meester niet pessimistisch te zijn, want het vermogen bleef vrijwel gelijk. Even wel werd de kaspositie belangrijk aan getast en het saldo slonk van 745.26 tot 378.61. De kascommissie was op de vergadering niet vertegenwoordigd. De record-commissie ging op de helling en wordt nu gevormd door T. de Vries. L. Pietersen en H. Aarse, Over de samen werking met het district Groningen- Drente kon men zich niet uitlaten aan gezien deze heren zo dikwijls aftreden en daarbij hun functies blijven waar nemen, dat ze er zelf door in de war komen. Men is van plan dit seizoen weer met een competitie in zee te gaan. Gemakshalve worden de handicaps afgeschaft en zijn de AB-klassers van deelneming uitgesloten. Het voorstel om de inschrijfgelden vol ledig te doen vloeien in de kas van de wedstrijd-organiserende vereni gingen verkreeg na een tijdrovende discussie geen meerderheid. Met het voorstel van Vitesse zoveel mogelijk wedstrijden op Zaterdagmiddag te verwerken, zal rekening worden ge houden. Hans Huizin ga kreeg R. Lambertsbeker In de opening gaf de heer Velthuis een verklaring van het aftreden van de heer Eppinga, over wiens werk met veel waardering werd gesproken en ,die als voorzitter van Vitesse de Friese athletiek blijft dienen. Ook de heer Sloot, die de athletiek niet geheel de rug toekeert en o.a. het startpistool blijft hanteren, betekende voor het district Friesland een vooraanstaande kracht. Dat de jeugdleiderscursus in Drachten naar wens verloopt, biedt goede ver wachtingen voor de toekomst, evenals het hoopvol stemt, dat de vooruitzichten op een sintelbaan in Friesland vaste vorm gaan aannemen. De houders van een Fries record zullen in het bezit ge steld worden van een diploma, terwijl de vergadering zich verenigde met het voorstel een proef te nemen om de medailles te vervangen door foto's, waarop de prijswinnaars van elk num mer staan afgebeeld. Uitreiking beker Hans Huizinga mocht de Ritske Lam bertsbeker in ontvangst nemen op grond van zijn sportief gedrag en zijn voor treffelijke prestaties. De stimulansprijs kwam in het bezit van de Vitesse-speer- werpster Alie de Vos. En verdiend, als men weet hoe ijverig en serieus dit meisje traint. De uitgebrachte verslagen gaven een goed beeld van de veelomvattende werk zaamheden, vooral van de DTC-secre- taris de heer J. Noorbeek. die gewaagde van een druk wedstrijdseizoen, een voor uitgaand peil, maar ook van een jury corps, dat dringend aanvulling verdient. Hoewel de financiële positie geen reden tot juichen geeft, behoefde de penning- De jeugd zag „Toendra" Misschien lag het aan de niet al te sen sationele titel van de film, misschien aan het feit van de nawerking van de ramp, maar in ieder geval was de Har monie niet zo vol als anders, wanneer er op Zaterdagmiddag een jeugdfilm wordt gegeven. „Toendra" verdiende zeker beter: het is een rolprent met prachtige natuuropnamen en met een goed verhaal over een jonge dokter, die naar een-Eskimodorp gaat, dat door de pest is aangetast. Een vliegtuigonge luk, een gevecht met de wolven en een reddin/g op het laatste nippertje zorgen voor de nodige spanning. De oudere kinderen zaten er dan ook goed in, beter dan de kleintjes geloven we. Allemaal hebben ze misschien op déze plaats wel een tikje moeite gehad met de vrij lange, paedagogisehe voorfilm, die het leven en werken van dé rijpere jeugd in een school voor handvaardigheid en be roepsopleiding weergaf. Mouiven omhoog, ons land moet droog In geheel het land hebben Zaterdagmiddag de kabouters, de welpen, padvindsters, verkenners, voortrekkers en pioniers hun uniform-mouwen opgestroopt om door het ver richten van karweitjes tenminste per man een gulden voor het Rampenfonds te verdienen. Ook in Leeuwarden is de padvinderij er op uitgetrokken om onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog" hun steentje bij te dragen tot dat edele doel. De werkzaam heden, die zij te verrichten hebben gekregen, bestonden natuurlijk in hoofdzaak uit het ruimen van sneeuw. De eerste afrekening van deze actie heeft rond 985 gulden opgeleverd Een uitstekend resultaat voor een 350 jongens en meisjes. V oor j aarsvergadering der Friese tennissers Zaterdagmiddag werd in Leeuwar den de jaarlijkse voorjaarsvergadering gehouden van het district Friesland der Koninklijke Lawn Tennis Bond. Het districtsbestuur wekte de Friese tennisclubs op tot steun aan het rampenfonds. In verband met het af treden van de heer v. d. Woud als secretaris, werd als zodanig benoemd de heer J. A. v. d. Akker. Door de kring Sneek zal een vertegenwoordiger in het districtsbestuur worden aan gewezen. De agenda voor de algemene verga dering van de bond gaf geen aanlei ding tot discussie. Het bondsbestuur stelt voor de competitie op 19 April a.s. te laten beginnen. Door district Friesland zal bij de Bond een R(= ranglijst) tour- nooi worden aangevraagd. Een derge lijk tournooi heeft grote propagandis tische waarde voor Friesland. In dit verband vestigde de bonds- gedelegeerde mr. v. IJsendoorn de aandacht op de grote wenselijkheid van een warme douche in' de kleed gelegenheid. Het districtsbestuur zegde toe dit punt opnieuw onder de aan dacht der parkdirectie te zullen brengen. Friesland zal proberen weer een ge diplomeerd trainer te krijgen. De districtsj eugdkampioensChappen zullen dit jaar waarschijnlijk niet in Leeu warden worden gehouden, maar te Drachten en Sneek. Het deelnemen van spelers (sters) de districtswedstrijden in afd. A èn in afd. B zal door het districts bestuur nader worden bezien. Het wedstrijdprogramma voor 1953 kan, wegens het nog niet bekend zijn van de data voor de internationale kampioenschappen te Noordwiik en voor de nationale kampioenschappen, nog niet worden opgesteld. Leeuwarder Koppel biljartkampioen De Leeuwarder biljarter Koppel heeft in Apeldoorn het kampioenschap tweede klasse 38/2 verworven. HU haalde tegen zes tegenstanders tien matchpunten, 1721 caramboles in 132 beurten met een gemiddelde van 13.03. Zijn hoogste serie was 104. Toen de ballen voor de laatste par tijen op het biljart lagen, moest Koppel aantreden tegen zijn rivaal, de Amster dammer Lunenburg, die net als hü acht punten had. Koppel was goed in vorm en maakte de partij in achttien beurten uit. Lunenburg bleef op 87 caramboles staan. Het eindklassement: 1. L. Koppel 10 1721 132 13.03 104 2. H. van der Horst 8 1635 134 12.20 98 3. R. Lunenburg 8 1438 144 10.68 75 4. A. C. H. Agema 4 1455 121 12.02 73 5. B. van Veen 4 1494 138 10.82 91 6. A. Weckseler 4 1347 152 8.86 57 7. M. van Bracht 4 1332 165 8.07 68 Geen enkele deelnemer komt in aan merking voor promotie naar de eerste Om goed te onthouden Het gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Ook de andere banken verlenen na tuurlijk graag hun medewerking voor het Rampenfonds. Baron van Pottum was net zo verbaasd over zijn woorden, als boer Krelis. En de laatste was zo opgeluoht. dat hij luid keels om zijn vrouw riep: „Trijn, Trijn tje kom eens gauw! De baron is hier en we behoeven de achterstallige paaht niet te betalen!" Daar kwam Trijntje al aan gesneld. Met tranen in de ogen liep ze op de baron toe en riep maar steeds: „Dat is edel van U baron! IK heb altijd al tegen Krelis gezegd. De baron is zo kwaad nog niet, als hij er uitziet!" En ze maakte een gebaar alsof zij de baron om de hals wilde vallen, maar baron Van Pottum deed gauw een paar stapjes achteruit. Hij vond dat deze mensen wel wat overdreven deden, maar toch had hü diep in zün binnenste een plezierig ge voel. Maar ja, hij was nog niet aan het einde van zyn taak. Want volgens de af spraak met zün BETERE-IK? moest hü deze mensen nu öök nog vüftig gulden geven. Aarzelend tastte baron Pottum in zijn binnenzak en haalde zijn porte feuille te voorschün. „Vijftig gulden, het was toch wel een heleboel geld", dacht hij. terwül hy een bankbiljet te voor schijn haalde. „Kom, een tientje zou toch ook wel genoeg zyn- Die brave Krelis wist nu al niet hoe hij zün dankbaar heid moest uiten." Met een resoluut ge baar legde de baron een briefje van tien op tafel. „Hier. dit is om wat extra's voor te kopen." Krelis en Trüntje staarden de baron de eerste minuten sprakeloos aan, maar toen zü weer tot bezinning kwa men, was baron Van Pottum al ver dwenen. Opgelucht wandelde de baron naar huis. Zo, hij had gedaan, wat zyn BETE RE-IK hem opgedragen had. Hy had boer Krelis de pacht kwijtgescholden en hem bovendien nog een tientje gegeven. Een tientje ja, maar zijn BETERE-IK had hem opgedragen om vijftig gulden ach ter te laten. De baron haalde zijn schou ders op. Nu ja, zijn BETERE-IK kon niet alles van hem verlangen. Een tien tje was al mooi genoeg. De baron was zo in gedachten verdiept, dat hij niet be merkte. dat Pim, Pam en Pom hem na keken uit het struikgewas dat langs de weg stond. En hij zag ook niet. dat de drie kleine broertjes zioh zo snel moge lijk naar de boerderij repten om te horen, wat de baron gedaan had. Pim, Pam en Pom behoefden boer Krelis niet eens wat te vragen, want de arme boer was zo opgewonden, dat hü over zün woorden struikelde.„Goeie morgen beste jongens, komen jullie de oude man ook weer eens bezoeken? Maar jullie zijn niet de eersten hoor. Nee, ik heb van morgen hoog bezoek gehad. En je raadt nooit wie." Pim. Pam en Pom hielden zich maar van de domme en boer Krelis vertelde hen toen alles. Ook van het tientje, dat de baron hem nog gegeven had. Bliksemsnel keken Pim. Pam en Pom elkaar aan. 2k>, de baron had dus tien gulden gegeven, in plaats van vüftig! Strijd om de Friese schaaktitel Zaterdagmiddag werd in hotel de Klan- derij te Leeuwarden de ronde gespeeld van de wedstrijd om het schaakkampioenschap van Friesland. De belangrijkste partij was die tussen v. d. Tol en Mulder v. Leens Dykstfa. De eerste koos een vrij wilde voortzetting, die spoedig tot onbereken bare verwikkelingen leidde. Een ogenblik scheen het dat Mulder v. Leens scherpe tegenkansen zou krijgen, maar een gerafi- neerde torenzet werd door hem niet juist beantwoord. Nu kon v. d. Tol plotseling de zwarte koningsstelling overvallen en daardoor een stuk buit maken. Na afloop van de tijdnoodphase gaf Mulder v. Leens zich gewonnen. In het treffen BovenBlokker ontstond een moeilijke stelling, waarin het scheen dat Blokker over de beste kansen beschik te. Toen Boven ook nog in geweldige tijd nood kwam 13 zetten in één minuut scheen 't pleit beslecht. Maar Boven pres teerde het schijnbaar onmogelijke: hij deed niet alleen precies op tijd het vereiste aan tal zetten, maar wist buiten dat ook nog de gevaren af te wenden. Na 40 zetten werd het punt gedeeld. E. de Boer uit Workum speelde aanvan kelijk goed tegen Kramer, die in het mid denspel slechts langzaam enig terrein ver overde. Maar even later verslapte de aan dacht van de Boer één ogenblik, en dit was voor dc titelhouder voldoende om de party met enkele krachtige zetten in zijn voor deel te beslissen. Volgende week Zaterdag wordt de wed strijd voortgezet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4